Dinsdag 27 Maart 1928 42e Jaargang Merg Orgels. A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gratis tot 1 April. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Vraagt Catalogus. 3 t DIrecieur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. sel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel'meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Zij die zich met Ingang van 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. V Cumulatie van functies. In „Het Volk" verdedigt Mr Dl A. van Eik te Leiden een congres-voorstel inzake de onvereenigbaiarheid van func ties voor Kamerleden. Aan het congres wordt voorgesteld te verklaren dat bet lidmaatschap der Twee de Kamer onvereenigbaar is met bet ambt van Gedeputeerde, met dat van burge meester oiï wethouder eener groote ge meente, enz. Het hier gesignaleerde kwaad van cu mulaties van alle mogelijke functies komt ook in onze kringen veto en oefent oök in onze kringen zijin noodlottige werking En daarom kan het goed zijn eens ta luisteren naar wat van Soc. Dam. zijde hiertegen wordt aangevoerd, al zullen de middelen daartegen van die zijde aange wend allicht geen toejuiching vinden. Mr van E± noemt als bezwaren tegen de combinatie van allerlei functies: ten eerste, dat de leden der Tweedie Kamer geen tijd beschikbaar houden voor propa- gandistischen en organisatortschen arbeid in het district dat zij vertegenwoordigen en ..ten tweede dat het nauw contact met 'de massa der partij! grondig verloren gaat. De juistheid van deze argumenten Iran niet worden ontkend. De cumulatie van functies is ctok bij ons mede oorzaak dat van onze Kamer leden weinig propagandistische kracht uit gaat, dat het contact met de kiezers loot'breeikt, dat de kracht van de peurtij wordt verzwakt en dat de invloed van onze beginselen wordt verminderd. Een verbod als door Mr van Eek bedoeld, moge al niet wensohelijk zijn, het is toch wel noiodig, dat aan dit euvel aandacht wordt geschonken. V Zot en rof. In het tijdschrift „Het Kind" schrijft een (geneesheer, Dr van Nes, over de moderne dansen Hij heelt daartegen verschillende be zwaren. Het eerste bezwaar is dat deze dansen uit Oostersche landen overgenomen, niet karakteristiek zijn voor ons volk. Onze dansen zijin, op een enkele uit zondering na, geïmporteerd. Made in Ger many of Liberia of wie weet waar. Zje zgn daarom door ons gedanst, stijlloos. Zoo'n woeste negerdans met allerlei won derlijke sprongen, past bij de zware, spier krachtige nikkers. Een modieus heertje, dat met een geparfumeerde juffer wipt 'en jbibbert, is een zot: bp 'hémt en hahr past een andere rhytmiek dan de jazz en de charleston geven. Zoo'n nlkkerdans is niet leelijk op zichzelf: hij i3 afschu welijk, als w ij hem dansen. Een tweede bezwaar tegen de dansen van tegenwoordig is de 'schaamtelooze erotiek. Daar kunnen we nu wel een beetje omheen praten, maar wie eer lijk is, moet bekennen, dat het een miei- zerig gedoe is. En na dan van dit „miezerig gedoe" een beschrijving te hebben gegeven, ver volgt hij: „Een kind kan begrijpen, dat de prikkeling buitengewoon groot is. Do weg naar de bord eel en gaat door cle 'kroeg èn, vooral de laatste jaren, door de dans zaal. Wij, medici, die 't vertrouwen krij gen en moeten krijgen van allerlei menschen, zien maar al te goed het verband tusschen deze drie schoione zar ken." Dat is duidelijke taal. Het komt kort gezegd hierop neer, dat wie modern danst en in dergelijke dansen behagen schept, zot is en (of) rot. De autobussen. Het autobusvraagstuk dat hier de ge moederen in beweging bracht, trekt ook in andere provinciën in sterke mate de aandacht. In Friesland, watar een kleine dertig dutobusdiensten onmogelijk werd ge maakt, blijkbaar met geen andere bedoe ling dan de spoorwegen aan de gewensch- te passagiers te helpen, werd zelfs een groote protestvergadering gehouden, waar- bp de burgemeester van Leeuwarden het niet beneden zich achtte zich tot tolk te maken van de uit alle deden van de provincie opgekomen demonstranten. De spreker wees er op, dat de Minis- j ter bij de verdediging van het ontwerp j der wetswijziging in de Eerste Kamer I nadrukkelijk verklaarde, dat het ctntwerp j niet strekte ter bevoordeeling van de j spoorwegen tegenover de autobus, maar vooral ten plattelande ter bescherming j van bus tegen bus. j Maar wat blijkt nu in de practijk? s Dat, zonder tekening te houden met de belangen van de bushouders en de i door hen bewezen diensten en zonder te j rekenen met de verkeersbehoeften ten j plattelande, de spoorwegen worden be- i schermd, ten koste van de autobussen, j. Het verkeer wordt dank zij de geno- men beslissingen in belangrijke mate be- lemmerd. j Het publiek wordt gedupeerd. Het platteland wordt weer gedeeltelijk in zijn isolement teruggebracht. Zoo is het in Friesland. En zoo is het ook in Zeeland. Daartegen gaat ons protest. Do Overheid heeft niet het recht op zoo ruwe wijze in het leven in te grijpen. Dat is misbruik van macht. Het is een gelukkig verschijnsel dat dit overal wordt ingezien. Als de Overheid de veer van het par ticulier initiatief tracht te breken en te verlammen, dan mag daarin niet zonder meer worden berust, maar dan moeten maatregelen worden genomen opdat die veer, naarmate ze sterker wordt neerge drukt, weer hooger en krachtiger op veert. Het parlement zwijgt. Bij een Vrijdag in de Tweede Kamer gehouden stemming, bleken er van d,e 100 leden weer eens 39 afwezig te zijn. Dat geweldige absenteïsme, zou zoo al niet geheel te verdedigen dan toch eenigermate te verklaren zijn, indien de heeren volksvertegenwoordigers zich op andere wijze inspanden, om zich van hun taak te kwijten. Maar daarvan blijkt in de practijk zoo weinig. Wie van de volksvertegenwoordigers interesseert zich b.v. behalve dan door het stellen van een simpele vraag, voor hel autobusvraagstuk? Wie van de heeren stelt zich eens persoonlijk op de hoogte en doet de moeite zich ter plaatse een oordeel te vormen? Als er een salaïisvraagstuk aan de orde is, dan is men er als de kippen bij een interpellatie aan te vragen. Dan leest men van conferenties en besprekingen met den betrokken Minister. 'tls waar, het geldt hier slechts een kwestie die- in de eerste plaats het platte land aangaat. Maar het platteland heeft toch ook zijn rechten I Waarom dan aan diez-e zaak geen aan dacht geschonken? Waarom wordt er vanuit do Kamer tegen dit machtsmisbruik van die zijde niet geprotesteerd en een poging gedaan om ae Overheid terug te brengen binnen de perken van haar macht? Dreigbrieven. De politie te Londen heeft Zaterdag middag opnieuw een opslagplaats van wa penen van klein kaliber en munitie ont dekt. Op Scotland Yard zijn da laatste dagen verschillende dreigbrieven ontvan gen, waarin verschillende politieambtena ren met den dood worden bedreigd. Daar de brieven in de meeste gevallen gericht zijin tot ambtenaren, die in der tijd aan de huiszoeking 'n liet gebouw van de Russische handelsdelegatie deelnamen, vermoedt men ,dat zij van communisti sche zijde stammen. Vliegtuig tusschen toeschouwers gevallen. Een vliegtuig, bestuurd door Winifred Brown, is nabij Dukenfield in Cheshire (Eng.), waar 12000 toeschouwers waren, tusschen het publiek gevallen. Ben jongen van 10 jaar werd gedood en vijf kinderen van zeven tot zeventien jaar werden ge wend!. Dn inzittenden van het vliegtuig •bekwamen geen letsel. Beperking der Engelsche bewapening. Zaterdag zijn aan de gedelegeerden vain de mogendheden, welke het verdrag van Washington inzake da maritieme ontwa pening hebben getaekendi, door Engeland voorstellen voorgelegd!, welke een belang"- rijken stap kunnen beteekenen in de rich ting van de maritieme ontwapening en be snoeiing der kosten .welke aan vloot- bouw worden besteed. Zaterdag heeft lord öush-endun een nota gericht aan de vertegenwoordigers in de voorbereidende ontwapeningscommissie van de Vereenigde Staten, Frankrijk, Ja pan en Italië, dus de mogendheden die ook het verdrag van Washington onderteet- kend hebben. In de eerste plaats deelt hij mede, dat de voorstellen van zijn regeering bétrek king Lebben op een beperking van de waterverplaatsing der slagschepen, welke thans 35.000 ton mogen zijn, tot beneden de ..30.000 ton. In de tweede plaats baoogen die voor stellen, het kaliber der kanonnen yan 16 inch te verminderen tot 13-5 inch, en in de derde plaats om de leeftijdsgrens der schepen van 20 tot 26 jaar te var- li oogen. De te Londen verschijnende bladen ach ten deze voorstellen van buitengewoon groote beteekenis, en de „Sunday 'Times" zegt, dat ze nog aa,n beteekenis winnen, omdat de gedelegeerden eigenlijk zelf daarom hebben verzocht. Nog een Oceaan-vlucht? Het groote Duitsche vliegtuig D1 11G7 (de vroegere „Bremen") is gisterochtend om 8.08 u. van het Tempel'hofer vlieg veld opgestegen met de heeren Huehne- feld, Koelil en Spindler en beeft gister- namiddag het in Ierland gelegen vliegveld Baldonnel bereikt, waarheen reeds vóór eeriigen tijd benzinevoorraden zijn overge bracht. Yan daar uit zal, naar verluidt, een poging ondernomen worden om Ame rika te bereiken. Do Duitsche vliegers wachten echter gunstige weerberichten af en zoodra de ■meteorologische toestand boven den At- lantisehen Oceaan als bemoedigend be schouwd zal worden, zul'en zij opstijgen om naar New-York te vliegen. Dreigende overstroomingen. Volgens berichten uit §an Francisco dreigen in het centrale gedeelte van Cali fornia en in den staat Nevada weer nieu we overstroomingen, daar verscheidene rivieren ten gevolge van den ingetreden dooi buiten haar oevers zijn getreden. De Bocadijk, die 22 mijl van de stad Reno verwijderd is, dreigt te bezwijken. De steden Reno en Nevada staan gedeel telijk reeds onder water, evenals 'de hoofd straten van Sacramento. Het verkeer over de lijnen van de Southern Pacific is op sommige punten onderbroken. Bomaanslag op een ondergrondsch' station. In den nacht op Zondag is in een der New-Yorksche ondergrondsohe stations een bom ontploft, waardoor groote op schudding veroorzaakt werd. Er werd echter weinig schade aangericht, aange zien de helsche machine niet op do rails, doch in een der voorste lokaliteiten van het station was neergelegd. Dooden of gewonden zjjn niet te betreuren. De oor zaak of aanleiding tot dezen aanslag kon nog niet worden vastgesteld. Boeren-onlusten in Zuid-Tirol? In de provincie Trient weigeren de hoe ren de belastingen te betalen. De belas ting-ambtenaren kunnen slechts met de hulp van carabinieri optreden. In de gemeente Tuenno in het Nonns- dal kwamen de boeren in opstand tegen den fascistischen burgemeester. Een af- deeling carabinieri moest worden ontbo den, om de orde te herstellen. Twee en veertig boeren worden gearresteerd. Storm. Een hevige storm, vergezeld van ont zettende stortregens, heeft Zaterdag het centrum van Portugal geteisterd. Te Coim- bra is aanzienlijke schade aangericht; onder de inwoners ontstond een paniek. Talrijke huizen zijn ingestort en er zou den verscheidene slachtoffers zijn. De storm, die de laatste dagen do Westkust van Frankrijk heeft geteisterd, houdt nog steeds aan. De aangerichte schade is zeer belangrijk en de scheep vaart ondervindt groote belemmeringen. Uit dé Russische gevangenissen, Vreeseiijke ervaringen van den Duitschen ingenieur Goldstein. Men herinnert zich' de arrestatie van zes Duitsche ingenieurs in het Ru'söische Donetzkolenbekken, beschuldigd van con- trarrevoluticnaire propaganda. Een van hen, ir. Goldstein, werd enkele dageri geleden op vrije voeten gesteld en is thans te Bierliita. gearriveerd, waar h\j in besloten kring mededeelingen heeft gedaan óver zijn ervaringen in Russische gevangenissen. Om twee uur in den nacht. Van 6 Maart boorde de heer Goldstein plotseling; een geweldig lawaai voor zijin woning. Met geweerkolven bewerkte men de huisdeur, en er werd om toegang geschreeuwd, Goldstein deed de deur open en zag een aantal gewapende mannen, die zeiden van de G-P.oe. te komen: Tot in de kleinste bijizonderheden werd nu alles iójoorzocht, zelfs in de matrassen van de bedden werd naar verborgen papieren gesnuffeld. Onder deze bedrijven moch ten Goldstein en zijn monteurs (die in een kamer naast de zijde geslapen hadden) njet met elkander spreken. Na anderhalf uur kreeg Goldstein bevel, zich aan te kleeden om te worden weggevoerd. Hij werd als een stuk vee in een open, wagen gezet. Een van de monteurs reikte Goldstein een paar dekens aan, zonder welke hij onbeschut in den nacht bij een tempe ratuur van 25 'graden Celsius onder nul over de steppe naar Stalin had moeten rijden. In Stalin waren 'de toestanden jn het iarrestantenlokaal onbeschrijfelijk. Het lo kaal bestond uit een cel van 3 bij 4 meter, waarin zich .reeds vijif Russisjohe gevangenen bevonden. Het wemelde er van wandluizen. In een hoek lag een groote hoop bedorven brood, Door den stank werd de heer Goldstein zoo on wel, dat de bizonderheden van dezen nacht hem niet precies meer voor den geest staan. Den volgenden morgen werd hij weer op deiï wagen geladen. Naast hem lag op stroo een soldaat met den vinger onophoudelijk aan den trekker van zijn geweer. Eindelijk per spiooir verder naar Sjarkof, daar van het station in een rijtuig naar de G.P.oe. Na uren wachtens kroeg Goldstein wat water_ om zich de handen en het gezicht te wasschen. In den loop van den namiddag nam een öffi cicr de gegevens omtrent zijn persoon op, en bij die gelegenheid zag hij in een kamer daarnaast den ingenieur Otto zit ten, van wien de Russen hem hadden verzekerd, dat hij weer naar huis terug gebracht was- Dies avonds ging het weer naar het station, niemand wist waarheen; do begeleidende manschappen beant woordden alle vragen slechts door schou derophalen. Na 20 uur rijdens bleek men te Rostof 'te zijn aangekomen. De heeT Goldstein, wien men bij zijn arrestatie ook de onschuldigste voorwer pen al uit zijn zakken genctmen hiada werd hier tot zijin verbazing nogmaals ge fouilleerd. Zulks bleek te dienen, om na te zien, of soms eenig onderdeel van zijd klccid'ing zou kunnen worden gebruikt om zich er mee op te hangen en indiettÜaad n.a|m men hem zijn buikriem en zijn •das af. D'eze handelwijze legt een wel sprekende getuigenis af van de meerling, die de Russen zelf koesteren omtrent, de manier, waarop zij onschuldige arrestan ten behandelen; immers zijl verwachten niet .anders, dan da,t deze, tot wanhoop gedreven, zich het leven zullen benemen. Nu werd Goldstein door een onderofficier ins idie cel gebrapht, waar hij de eerst volgende dagen, zou moeten verblijivem. In deze cel, 4 meter bijl 1.70, stond een brits van ijizerdraad, aan het venster een tafeltje en .'jn een van de hoeken ean emmer voor die faecaliën. Langs den wand ©enige 'Opgerolde dekens en matrassen. Niet minder dan zeven personen huisden reeds in deze cel. Goldstein was de acht ste. Toen He deur open ging deinsde hij1 voor den ontzettenden stank taruig, maar werd' door den onderofficier 'naar binnen' gesmeten. I Een van Goldstein's mede-gevangenen was zwaar ziek aan de longen en ook anderen onder hen hoestten dag en nacht onophoudelijk. Het heele vertrek was on der het ongedierte. Bovendien waren er kakkerlakken in zoo grooten getale, dat men niet verhinderen kon, dat zij steeds., niet alleen over de levensmiddelen, maar boyendien over handen en gezicht van de gevangenen heen liepen. De beer Gold stein lijdt thans erg aan steenpuisten, ver moedelijk een gevolg van het leven in deze vervuiling. De gevangenen hadden een deksel van een konservenbus aan den wand scherp gemaakt en dit instrument diende om het brood te snijden. Goldstein was het ech ter onmogelijk daarvan te eten. Alleen thee kon hij erin houden en daarvan heeft hij die dagen geleefd. De andere gevangenen waren zoo goed hem des nachts de brits ter 'beschikking te stellen. De anderen slie pen op den grond, waar echter voor ze ven menschen alleen dan plaats was, als de langen krom lagen. Tengevolge van de nachtelijke bedrijvigheid van het ongedier te kon er van slapen niets komen. Overdag als men het handig inpikte, kon elk van de gevangenen drie kleine stappen heen en we6r gaan, om beweging te nemen. Het zenuwtergendst was daarbij de volstrekte onzekerheid, waar men Goldstein in hield. Binnenland. Ged. Staten van Zeeland keuren het ont slag van den 'secretaris-ontvanger van Stoppeldijk niet goed. De kerkrestauratie te Goes. Verslag van de bezuinigingscommissie. Buitenland. Weer een Oceaanvlucht? Beperking der 'Engelsche bewapening. Storm in Portugal en Frankrijk. Ervaringen van een Duitsch ingenieur in de Russische gevangenissen opgedaan. Bomaanslag te New-York. Dreigende overstroomingen in Amerika. Zeventig visschers in de Witte Zee ver dronken. Aardbeving in Beieren. Alle pogingen om met het Duitsche kon- sulaat in verbinding te worden gesteld (de Russen hebben zich hij verdrag verplicht zulks toe te laten) waren vergeefsch. Eens werden een brief en een telegram afgeno men, maar natuurlijk niet bezorgd. Eens in de twee dagen werd de heer Goldstein op de kleine binnenplaats van de gevange- - nis gelucht. Dertien Maart was voor hem een moei lijke dag. In een kelder onder de cel kreeg een man een aanval van razernij. Zijn ge gil klonk door het heele huis. Na drie kwartier werd hij geboeid over de binnen plaats weggevoerd. In de belendende cel kreeg nu iémand een aanval van zenuw huilen. Hierdoor begonnen ook de mede gevangenen van Goldstein kennelijke teeke nen van zenuwoverspanning te vertoonen en Goldstein kreeg het gevoel, da.t hij zich ook niet lang meer goed zou kunnen hou den. De stemming was ondragelijk gewor den. Maar op den volgenden dag, 14 Maart, den 55sten verjaardag van Gold stein, kwam verbetering. Hij werd ver hoord en vernam 'bij deze gelegenheid, dat zijn arrestatie was geschied op grond van een passage in een montagerapport van een- zijner monteurs. Door een verkeerde vertaling had de tolk daar sabotage in ge lezen. Zoo werd de zaak althans bij dit verhoor voorgesteld. Goldstein werd nu nog gefotografeerd en als nummer 982 in het misdadigers-album van de G. P. Oe van Rostof geregistreerd, waarna hij in een behoorlijk vertrek werd geleid en in den loop van den nacht in vrijheid ge steld. Korte berichten, Een uit Rusland teruggekeerd Duitsch ingenieur, die op doorreis van Moskou naar Berlijn was, verklaarde, dat tengevolge van talrijke aanklachten bij de Russische gepoe, niet alleen in hel Doretzgebied, doch ook in andere indu striegebieden een aantal nadere arresta ties van Duitsche technici hebben plaats gehad. Bij do politie is aangifte gedaan, dat Zondagmiddag 2 skiloopers, een man en een vrouw, op den Schneeberg veronge lukt zijn. De vrouw is in een afgrond van ongeveer 250 meter diepte gevallen en bleef daar met verpletterde ledematen lig- gen, de man is ernstig gewond. De commissie voor de Beriijnschei gemeenteraadsbegïooting is er in ge slaagd de begrooting van de hoofdstad sluitend te maken na een bedrag van 6 millioen, voorzien voor het aanleggen van nieuwe straten en een bedrag van 3 mil lioen voor het bouwen van scholen en huizen en verschillende andere posten voor een totaal bedrag van 6 h 7 milli oen uit de begrooting te hebben geschrapt De reis der Belgische koninklijke familie naar Denemarken zal, zooals nu definitief besloten is, per spoor en niet per vliegtuig plaats hebben. De oorspronkelijk tegen vandaag af gekondigde schoolstaking in een 'school in 'het Noorden van Berlijn is reeds gister ochtend vroeg ingegaan. Van de 930 jon gens en meisjes zijn er meer dan 500 uit de school weggebleven. De seismograaf te Hohenheim heeft gisterenmiddag om 9 minuten voor 4 een vrij hevigen aardschok geregistreerd, waarvan de haard ongeveer 220 K.M. verwijderd moet zjjn. Ook te Stuttgart is de schok govoeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1