No. 150 Zaterdag 24 Maart 1928 42e Jaargang 1 Bank voor £eela ind - Goes Alle Bank- en Effeotenzaken f 9 I' A. C. VAN DER REST, Ass. APOTHEKER t- en Theeserviezen „BOHEMIA" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Gratis tot 1 April. Buitenland. 1 J Binnenland. Staten-Generaal. Uit de Provincis. Belangrijkste Nieuws. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 1J Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 f Zij die zich met ingang van t April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. V Zonde en dood. In de Tweede Kamer was er bij de be handeling van het vraagstuk van de dood straf op gewezen, dat de dood is een ge volg van en een straf voor de zonde. Tegen die beschouwing echter kwam een der socialistische leden, Ds v. d. Heijde, een van de mannen waarop steeds gewezen wordt om te bewijzen dat belij dende Christenen zeer goed lid van de S. D. A. P. kunnen zijn, in verzet. Deze spreker achtte het noodig er met nadruk op te wijzen, dat er duizenden en tienduizenden zijn, die aanspraak maken op den naam van religieus monsch, ja op den naam van Christen, die dergelijke be schouwingen achten te stammen uit een verouderde opvatting van den Bijbel, wel ke opvatting wetenschappelijk veroor deeld is. Deze opmerking is op zichzelf juist. Er zijn velen die op den naam van Christen aanspraak maken, die den Chris tus en Gods Woord verwerpen. Maar dan volgt daaruit ook, dat we hier met een Christendom te doen heb ben, dat niet de minste werkelijke betee- kenis heeft. En een beroep op zulke den Christus en Gods Woord verwerpende „Christenen" om te bewijzen dat er ook voor belijders van den Christus plaats is bij de S. D. A. P., is dan ook geheel misplaatst. Volkomen terecht merkte de heer Lang- man op: Wanneer men niet leeft en niet begeert te leven bij het licht, dat de Hei lige Schrift ons heeft gegeven, leeft men bij een ander licht, en dat is zeker niet het licht, waaronder wij de dingen hebben te bezien. Een nieuw spoorweg-Incident met gesmokkelde waar. De Tagespost meldt uit Maria Tere- siopol: Twee dagen geleden werden op het sta tion alhier 22 wagons, die uit Italië kwa men en voor Roemenië bestemd waren, aangehouden. Reeds eenige dagen tevoren waren ook 12 wagons uit Italië, voor Roe menië bestemd, gepasseerd. Men heeft nu vastgesteld, dat deze wagons ontplofbare middelen bevatten. Ze werden op dood spoor geleid en worden nu door militairen bewaakt. Er is een speciale militaire com missie voor het onderzoek in deze zaak aangewezen. Boschbranden In De Ardennen. In het Oosten van België hebben sedert het begin dezer week alweer verscheidene groote boschbranden gewoed. Tusschen Stavelot en Francorchamps gingen ruim 50 hectaren dennenbosch in de vlammen op. Te Elsenborn vernielde het vuur 20 hectaren woud en ook bij W&imes, in het geannexeerde gebied, richtte een brand, in een der mooiste bosschen van dit ge west, groote schade aan. Sneeuw. De lente heeft Woensdag in Italië haar intrede gedaan met sneeuw. Heel Opper- Italië, van de Alpen tot aan zee toe, biedt het schouwspel van een winterlandschap. Aan de Riviera is de sneeuw zelfs blijven liggen. Genua en Savona hadden be sneeuwde straten en daken. Ook in de Ape- nijnen, in Lombardije en in Triëst, is sneeuw gevallen. In Piemonte ondervon den de treinen tengevolge van den sneeuw val vertraging. Korte berichten, Te Hirschberg a. d. Saaie hebben in de leerfabriek Knoch en Go. 28 arbeiders miltvuur gekregen door de bewerking van huiden uit China, die blijkbaar niet met voldoende zorg ontsmet waren. De gemeenteraad van Parijs heeft het besluit genomen voor vijfhonderd mil- lioen frank woonhuizen te bouwen. Er zal daarbij worden gebruik gemaakt van de Duitsche leveringen in natura. Het nieuwe Junkers passagiervlieg tuig, dat 20 personen kan vervoeren, en 's nachts ingericht kan worden tot slaap plaats van 10 passagiers, heeft zijn eerste reis van Berlijn naar Croydon volbracht. VERBANDSTOFFEN GENEESMIDDELS! GOES Te lef. 168. Elastieken Kousen, Buikbanden, Breukbanden, en alle andere Bandages aan juiisfen pasvorm Desgewenscht ook bezoek aan huis! Het is bet grootste vliegtuig der Duitsche passagiersluchtvloot en wordt door 3 Ju- piter-motoren voortgedreven. De om politieke redenen naar Neder land uitgeweken Vlaming, dr A. Bracke, die zich vóór enkele weken hij de Belgi sche justitie kwam aanmelden en sedert dien in de gevangenis was opgeslo ten, is thans, om gezondheidsredenen, voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Ondanks de hevigheid der schokken, die Woensdag-in twaalf staten van Mexi co gevoeld zijn, zijn er niet meer dan twee personen gedood en een twintigtal ge wond. Het oordeel van Teddy en Truus enz. De socialistische propaganda onder de jongeren begint toch wel rijke vruchten te dragen. De menschen zijn heel wat vroeger „be wust" dan voorheen. Zoo deelde de heer Beumer in de Twee de Kamer mede, dat door de Kamerleden een manifest werd ontvangen van jonge ren, tegen de doodstraf in Nederlandsch- Indië, waarin wordt medegedeeld dat die jongens en meisjes met verontwaardiging hebben kennis genomen van de doodvon nissen, die in Indië zijn uitgesproken en dat zij zich beschaamd gevoelen, deel uit te maken der Nederlandsche natie. En dan deelen Teddy, Truus, Nans, Mies, Louïs en Frieda mede, dat zij ver langen, dat de doodstraf in Indië onmid dellijk zal worden opgeheven. Dr Beumer voegde hieraan toe, scherp, maar raak: Ik acht het niet aanbevelens waardig, dat zoodanige jongeren over dit vraagstuk hun oordeel te kennen geven. Het was m. i. beter, dat die naar de 'hei en de wei gingen onder toezicht. Het huurkoopstelsel. Naar het „Vad." verneemt, heeft de Mi nister van Arbeid besloten een officieel onderzoek naar het huurkoopstelsel te doen instellen. De benoeming van een Staatscommissie is binnen afzienbaren tijd te verwachten. TWEEDE KAMER. Regeling werkzaamheden. In de vergadering van gisteravond werd besloten Dinsdagavond te behandelen de interpellatie-Albarda inzake het beleid van de regeering ten aanzien van de kweek scholen en thans d'e behandeling voort te zetten over het ontwerp betreffende de belasting op nalatenschappen en schen- knigen van .Nederlanders, 'die niet zijn ingezetenen des rijks. De heer v.'Vuiuren (R.K.) is met het nieuwe art. 2 tevreden. Die heer Heems kerk (A.R.) vindt het een vreemde figuur om een maatregel van bestuur te doen strekken tot wijziging van een wet. 1 i Na de verdediging van minister d'e Geer wordt art, 2 z.h.st. aangenomen. Het wetsontwerp wordt daarna aan genomen met 49 tegen 12 stemmen. De bestuurshervorming in Ned.-lndië. Aan de orde komt de motie-Joekes be treffende de doorvoering van de bestuurs- ihervorming in Ned.-lndië, krachtens de bepalingen van de wet van 6 Februari 1922. Bij de behandeling van de Indische begrooting werd op 22 December 1927 door de hearen Joekes, van Rijickevorsel, van Bioetselaer van Dubbeldam en Bijile- velct de volgende motie ingediend: „De Kamer, van oordeel, dat het niet wenschelijk is de bestraursharvorming in Nederl.-Indië krachtens de bepalingen der wet van 6 Januari 1922, Staatsbl. nr 51, thans vervat in de artikelen 119121 der Indische Staatsregeling, verder door te voeren, alvorens omtrent de ervaringen met deze hervorming verkregen in de ge westen, waarin zijl reeds werd ingevoerd, een .óórdeel kan worden gevormd, noodigt den Minister van Koloniën uit, ter zake aan de Kamer uitvoerige in lichtingen te verschaffen, opdat deze, voordat met de toepassing van de be- stuurshervorming wordt voortgegaan, met inachtneming van de verkregen ervaring, kan overwegen, of wijziging der bestaande wettelijke bepalingen wenschelijk is, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie komt thans in behandeling. De heer Joekes (V.D.)m>eent, dat wij> met do uitvoering van de bestuursher- vorming niet op goeden voet zijin. D'e administratie is kostbaar en omslachtig geworden en de ambtenaren waren voor hun nieuwe taak niet voldoende toegerust. In zijn overgelegde nota heeft de minister geen middelen tot verbetering aangegeven. Alvorens de wet verder wordt uitge voerd dienen verschillende vraagstukken te worden opgelost. Do heer Van Rijlck.© vors el (R.K.) sluit zich aan bij den heer Joekes voor svat betreft diens kritiek op de n,ota van den minister. Do heer Gr am er (S-DC betoogt, dat aanneming van de motie in den geest van den Volksraad is. De heer Diroogleever Fortu'yn (VB;.) kan niet inzien dat er bezwaar kan zijn tegen het standpunt der regee- ring. Ook is sp*. nien gebleken dat de- Volksraad op verkeerde gronden zijn be sluit heeft genomen. Do heer Bijl eve ld' (A.R.) zegt dat de verstrekte nota van inlichtingen weinig perspectieven opent. Hij wenscht het na dere antwoord van den Minister af te wachten. Minister Koningsberger betoogt dat deze aangelegenheid in den Volksraad op grondige en zeer zaakkundige jvijize is behandeld. Ten aanzien van de buiten gewesten staat de regeering volkomen vrij; zij is door niets gebonden. Ten' aanzien van Java' echter adviseert spr. de bestuurshervorming van Midden- en Oost-Java niet uit te stellen - maar in vod vertrouwen ,qp den ingeslagen weg voort te gaan, een vertrouwen, dat ge deeld wordt do-or de Indische regeering en door twee-derden van de leden van den Volksraad. De heer Joekes repliceert en dient, met de heeren van Rijickevorsel, v. Vuu- ren en Cramer, ,m de plaats van zijn aanvankelijke motie een nie-uwe in, waar in de Kamer den Minister uitnoodigt met den gouverneur-generaal in overleg te tre den omtrent de instelling van - een niet uitsluitend uit ambtelijke 'leden bestaande commissie 'tot het uitbrengen van een rapport op zoo kort mogelijken termijn ■over de ervaringen verkregen met de provincie West-Java en gaat over tot >cle lorde van 'den dag. Over deze motie zal ook a.s. Dinsdag worden gestemd. Lijk gevonden. Donderdagmid dag is uit. den Oostelijken kanaalarm van het kanaal TerneuzenGent nabij de Axelsche brug opgehaald bet in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een man, dat werd berkend als dat van 1 (antoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) |j een opvarende van het destijds te Terneu zen in lading liggende Zweedscbe stoom schip „Dal'hem", thuisbehoorende te Stockholm, welke schepeling sedert 2 Fe bruari 1.1. werd vermist. De electrificatie van Walcheren en de Bevelander». Het Proit. Zuiden, over dit onderwerp schrijvend©, uit zijn bevreemding, dat de Comm. v. Advies, die om advies was ge vraagd, haar advies niet zag gepubli ceerd. D'e stukken voior de Staten bevat ten wèl het uitvoerig gedocumenteerd© voorstel van Ged. Staten, waarop volgde het advies van Prof. Feldmann. Het ad vies van. de adviescommissie ontbrak ech ter, en ontbreekt nog. Allerlei geruchten deden nu de ronde. Zelfs werd medegeedeld, dait deze commissie geen advies wilde geven, wat een conflict .zo-ui beduiden, met als ge- gevolg natuurlijk een werkstaking. Het bleek echter dat van eem bestaand conflict geen sprake is. De commissie heeft trouw en hard gewerkt; heeft be rekeningen gemaakt of laten maken; is op informatie uitgegaan, en zal aan de Staten .adviseeren, ge-en eigen centrale te bauwen, maar een contract af te sluiten met de Société te Vlissingen, waar voor eon bod aanwezig is. Dit contract is ten allen tijde opzeg baar. Wil dus de Prov. later toch nog een centrale bauwen, dan kan dit ten allen tijde geschieden. Die netten masten door de Provincie, of door de P.Z.B-M- wordt aangelegd, zoodat Vlissingen alleen de energie levert. En wellicht het belangrijkste deze oplossing zou de Provincie niet alleen over 'do moeilijke jaren heenhelpien, maar zou over de eerste zes jaren nog ©an besparing geven van f ICO 000. Blijken deze mededeelingen juist ta zijn. dan is het voor Ged. Staten te betreuren, dat zij met het publiceeren van hun plan nen niet gewacht hebben tot alle adviezen in hun handen waren. Langevorststraat 68 - Goes Goes. Voor een talrijk publiek trad gis teravond voor de Vereen, voor Christelijke Winterlezingen op de heer A. Ingwersen, architect te Amsterdam, met zjjn referaat of improvisatie over Schilder- en Bouw kunst. Dat was een schitterend woord, vol diepte van wjjshefd en treffende hu mor. Niet alleen voor „menschen-van-het vak", maar een woord, dat iedereen aan ging en aangreep, jong en oud, „deskun digen" en „leeken". Er was al dadelijk „Anklang", toen spreker op de hem eigen vlotte wijze het verband besprak van de schilderkunst en architectuur met de re ligieus© stroomingen en de staatkunde. In de „Gouden Eeuw" was Holland grooit in alles, ongetwijfeld, maar moesten wij nu niet meer qog hebben voor de grootheid van heden? We staan hok nu weer aan de spits der cultuur: schilderkunst, ar chitectuur, vliegmachines, radioi, enz. Spr. hekelde op waarlijk geestige wijze het te ruggrijpen in de vorige eeuw naar de glo rie van dat gulden tijdperk, in letterkunde, in schilder- en bouwkunst. Men gaf zich zelf niet, maar het onderwerp beheersch- te alles en de historische anecdote deed opgeld. En men maakte een caricatuuT van de Esthetica. Men vergat, dat het redelijke, zedelijke, esthetisch© ein reli- gieuse, de vier onlosmakelijke elemen ten van een Goddelijke lamp waren. Maar gelukkig ging het gevoel ten slotte spreken. Men bracht allengs sfeer in de Kunst, dat wondergeheim des levens. Men gevoelde, dat men slechts tot taak had het leven te betrappen en vast te leggen; de geest werd weer meester over de stof De Roomsche moge teruggrijpen naai de machtige en verheven Gothiek, de Protestant naar de Renaissance, men moet vóór alles zijn eigen tijd kennen. Binnenland. De Tweede Kamer nam nu het belas- ting-vluchtelingenwetje aan. D'e regeering en de landbouw. De commissie van advies der P.Z.E-M. .over de electrificatie der middengroep. Buitenland. Sneeuwval in Italië. Boschbranden in België. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKTE. Mlddelburgschastr.D17, Schgvanlngan. Spreker toonde door woord en beeld op frappante wijze aan, hoe in schilder- en bouwkunst beide dat zich losmaken van den ouden tijd zich ontwikkelde. Toen de kunst in griezeligheid ontaard was, ontstond de realistische school. Treffend is dat proces in mannen als Israels en Berlage .aanschouwelijk ge maakt. Van na-apen werd het bij deze grooten allengs een dienen van baarheid eri gerechtigheid. De religie gaf ook hier richtlijnen. De ernst ,van het lijden van Christus werd niet meer geweld aange daan door mooie schilderijen voor opschik in de kerken, maar men beeldde het tra gische lijden af. De stof beperkte zich niet meer tot de grooten der aarde, mei hun praal en pracht, maar men schilder de weer een oud, arm vrouwtje op de heide, de heide, welke een Alberdingk Thijm leelijk gevonden had. Ook bij God is immers geen aanneming des persoons! Ook Berlage's worsteling om de waarheid sprak uit zoo- menig scherp beeld, alleen al depr zijn ontwerpen voor de Amsterdam- sclie beurs. De heer Ingwersen bepaalde zijn auditorium nog bij het futurisme, dat slechts komt met de pretentie, een im pressie te geven, en wees verder op het horizontale in de Kunst van onzen tijd. Ziet naar dei nieuwe architectuuif; we le ven in den tijd van de snelle auto's en zelfs de bouwkunst maakt zich daar niet los van. Alles golft en beweegt zich, ziet de slingerende balcons, en de afreronde hoeken der straten. Tot slot be paalde spreker onze aandacht "bij Ame- rika's bouwkunst, waarop onze meesters invloed hadden en bijl Toorop's geniale uitingen; een gezicht op het antieke Brug ge, maar losgemaakt van de stof, gezien met geestelijke oogen, gelijk do pas ver scheiden meester ook zag dien Zeeuw- schen boer met zijn sprekend Godsver trouwen. Ja waarlijk, het spreekt alles van Gods almacht. Een geweldig applaus 'twas intus- schen al bij half elf geworden was als een uitnoodiging voor een volgenden keer. Wij vernemen, dat het Bestuur het ook zoo verstaan wil en voorspellen den heer Ingwersen een volgend seizoen zeker ©en stampvolle zaal. Door de Goesche zangvereeniging „Oefening baart Kunst", directeur dhr S. J. Tamminga, is gisteravond in de concertzaal van de „Prins van Oranje" een uitvoering gegeven. Het rijk voorziene programma bestond uit 15 nos. Wanneer wij' in aanmerking nemen hoe moeilijk het h capella zingen is, dan mogen wij niet anders zeggen da.n dat vele nos. zeer goed zijn uitgevoerd. Vooral het op toon blijiven en de duidelijke uitspraak trokken de aandacht. Van de eerste vijf Beethovennummers waren vooral de eerste niet voldoende evenwichtig in klanksterkte tusschen alle partijen. D'e. mannenstemmen kwamen niet voldoende uit. Begonnen werd met „De heem'len roe men", een zwaar zingend nummer, dat wij liever niet als inzet zouden kiezen. „Hymne aan den nacht" en „De vesper" daarentegen slaagden zeer goed, vooral het laatste, waarbij, na ieder couplet, dat eindigt „Dan is het stil", met gesloten mond, in zuivere klanken, goed „mo- rendo" werd besloten. Ook de twee Duitsche liederen, getoon zet door Max Reger, „Wach auf, mein Herz" en „Walte, walte nah und fern", waren zeer goed. Vermeldde het pro gramma, voor de pauze, werkjes van klassieke meesters, daarna bevatte het enkel liederen van hedendaagsche Hoi- landschc componisten. „Gebed voor het vaderland" van Arnold Spoel, „Des mor gens" van Olivier Koop en „Het ouder huis" van W. F. Kools, „Dierbaar plekje,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 9