Gemengd Nieuws, SUPP05ITORIA Voor huis en hof. Land- en Tuinbouw. Dammen. De opbrengst werd besteed, om daar mede den Eeredienst te steunen en geen Zeeuw, hetzji edelman, ambachtsheer of Dr. H.MANNING'S (Zetpillen tegen aambeien.) Wat? Honderd galden voor dat schilderij van mijn boerderij 2 Ik betaal dat als ik haar hcele- maal laat witteal met aig- »t. aangenomen, waardoor dus ook de functie van Klokluider vervalt. 0. en W. stellen voor dat de gemeente werkman zijn werkzaamheden nu over den geheelen 'dag ook buiten de kom van de gemeente zal kunnen doen en n)iet zooals thans 's morgens tot acht uur op het dorp en dan klokluiden. Zijn werktijd wordt ook vastgesteld. Dhr Boonman merkt op dat de torenklok niet erg in orde is, waarop door den voorzitter wordt toegelicht, dat een en ander in orde zal moeten gebracht worden, waarmede al is aangevangen. Dhr Zoeteweij verzoekt het hakhout op de begraafplaats niet meer in één jaar te hakken, maar zou gaarne zien, dat de eene helft dit en de andere helft een of twee jaar later werd! gehakt. De voorz. zegt, dat hiermede rekening zal worden gehouden. Dhr Bruin zeel bespreekt de slechte bestrating pan de Schorebrug tegenover de woningen van de wed. J. Kale en A. Mieras. Dhr v. Nieuwenhuize informeert naar de ver knoping van het hakhout van de begraaf plaats. Dhr de Vrieze wijst er op, dat in de sloot aan het Naaimeertsweegje de waterafvoer wordt belemmerd doordat daar ter plaatse allerlei vuil wordt ge worpen. Besloten wordt een bord te plaat sen ter waarschuwing. Hierna sluiting. UIT HET ZEEUWSCH VERLEDEN. Door A. M. Wessels. XX. De wonderbare uitreddlnfl. (Een Zeeuwsche Maria-legende.) Aardenburg 1 Als wij den naam dezer stad noemen teneinde haar geschiedenis in onze Oud heidkundige rubriek te behandelen, dan dringt zich een stroom van feiten, ver mengd met legenden, aan onzen geest op, zoodat het onmogelijk is, deze plaats in één artikeltje af te handelen. Aardenburg heeft er recht op. dat wij eeniggzius uitvoerig bij haar stilstaan, daar zij voorheen een van Zeelands' grootste plaatsen was. Haar grootheid was vroeger wijd en zijd bekend. Aardenburg droeg vroeger dien naam niet. Vóór 1204 bloeide zij als een flinke koopstad, welke in de 9e eeuw den naam van "Rodenburg droeg. Maar het 'hoogtepunt van haar roem, bereikte zij wel in de 13e eeuw. Wat dunkt u van een officiëele platte grond uit die dagen, waarop zeven markt pleinen en niet minder dan 72 straten voorkomen? Vanzelf begrijpt men daaruit, dat deze stad door velen druk bezocht werd, voor al door de kooplieden. Behalve haar bloeienden handel, bezat Aardenburg echter nog een andere mag netische kracht en daarover wil ik thans iets gaan vertellen. Ik doel op enkele regels uit den Illen brief „Uit het land van Cadzand" in „De Zeeuw" waarin het o.m. heet: „Zulk een handelsstad herbergde vaak veel reizigers, doortrekkende handwerks lieden, en in Aardenburg ook veel pel grims, die een tocht ondernamen naar het „wonderdoende Mariabeeld" en de Maria-kerk in deze plaats. Ten gerieve van hen waren in verscheidene steden gasthuizen, waar deze doortrekkenden gratis nachtverblijf konden krijgen. Wan neer het St. Jans gasthuis in Aardenburg gesticht, is niet te zéggen. Alleen is bekend, dat het reeds in 1258 bestond." Na deze regelen, laat deze briefschrijver den draad los, om verder op het poli- tieke stramien voort te borduren, zoodat ik nu de afgebroken draad der Zeeuw- feche oudheidkunde opvat, als tot mjjn terrein behoorend, om deze verder af te werken. Men zal vragen, wat was dan toch wel dit wonderdoende Mariabeeld, dat in ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen sn ver daar buiten, zulk een geweldigen invloed uit oefende? Ten einde hier een helder begrip te ontvangen, moeten wij terug naar den tijd der Middeleeuwen, toen de Moeder Gods op het hoogste werd vereerd. Dit was dus eenige eeuwen vóór de Hervorming, men houde dit goed in het oog. De Maria-legenden voncfen zeer veel in gang, en elke Provincie en streek had de hare. Ook ip Zeeland werd de Heilige Maria niet weinig vereerd. Immers hare bemiddeling was noodig, want: „Maria, die woont hoog en stil Boven der Engelen prijs en lof Die kiest van zielen die zij wil Tot rözen in haren Hof Wie de Zeeuwsche oudheidkunde besta- deert en de stukken die betrekking hebben op de Middeleeuwen overziet, treft de vereering- van Maria telkens weer aan. Eenige aanteekeningen illustréeren dit. In Walcheren b.v. vindt men het dorp Vrouwepolder (gevormd door de Heerlijk heden Vrouwepolder, Schellach en Zand dijk buiten). In den grafelijken tijd heette dit dorp niet zoo, maar droeg het den naam van Onze Lieve Vrouwe Polder. De Godvruchtigheid der Zeeuwen bleek dus ook hier uit, dat zij in het uitgeven van landen om te bedijken, een stukje of akker bespraken voor den Almachtigen God, de Heilige Moedermaagd en de ar- taen, welken grond ik in oude archief stukken vond aangeduid als „de Gods akker". mindere, zou' het wagen, om iets van de. en, aan God gewijden grond af te doen, opdat Gods toorn door zulk een daad niet zoude ontvlammen. Zoo was dit ook bij Vrouwepolder. Zij droeg dezen naam zelfs in dubbele beteekenis. Niet alleen, om het stuk grond, dat aan Maria gewijd was, maar ook, om dat aldaar in de kapel, die er inmiddels verrezen was, een „wonderdadige" Ma donna schilderiji geplaatst was, die jaar lijks duizenden pelgrims trok. (Bij- de behandeling van dit dorp, kom ik hierop uitvoerig terug.) En piet alleen in Walcheren, maar ook in Schouwen werd de Moeder Gods alle eere aangedaan. Daar Schouwen in bloei toenam mede door de gunstige lig ging aan de zee dacht men, om aan dien bloei meerderen luister bij te zet ten en tevens uit Godsdienstig oogpunt, dat de bescherming van Maria, een groote zegen voor Schouwen zou zijn, weshalve men op het eiland een dorp stichtte met haar naam en dit met het oog op het doel bescherming van handel en vis- scherij Onze Lieve Vrouwe op Zee noemde. Het lag een uur ten Zuiden van Re- nesse en voerde een fraai wapen. Helaas, ondanks den mooien naam, is het verdwenen. Stormvloeden en zandverstuivingen hebben het doen vergaan en thans staat het mede op de lijst der verzonken en „voormalige" dorpen. (Wordt vervolgd.) Vreeselijke dood. In een laag- veen in Normandië is acht dagen geleden een werkman, die aan het veenbaggeren was, in den turfbodem weggezakt. Hij beeft zich niet los kunnen maken en men heeft hem niet 'bemerkt hij de nasporingen toen hij vermist werd. Eerst gisteren vond men den ongelukkige, die nog teekenen van leven gaf. Na hem uit zijn ontzettende positie te hebben verlost en nog levend naar het dichtstbijzijnde hospitaal te hebben ver voerd, is de ongelukkige in den loop van den avond, na 7 dagen met den dood te hebben geworsteld, van uitputting bezwe ken. Een trouwlustig oudje. Te Den Ham (Ov.) treedt eerstdaags een paar in het huwelijk, waarvan de man ruim 80 jaar en de vrouw 61 jaren telt. Beiden zijn eerder gehuwd geweest. Een muzikale kat te mid- d e r n a c 'h t. Het volgende moet, naar de Rott. meldt, gebeurd zijn te Alblasserdam: Terwijl alles bij A. v. D. in diepe rust was, werd opeens de zoon gewekt door piano-spel. Niet wetende wat dit beteeken- de, wekte bij eerst zijn zuster, die het ge luid ook hoorde en daarna zijn ouders. De heer des huizes was nog tamelijk domme lig, want hij sprak er zijn verontwaardi ging over uit, waarom die jongen 's nachts ging spelen. Toen echter die jongen ver scheen en de piano nog steeds doortingel- de, gingen vader en zoon van den zolder af op onderzoek uit, elk een aparte deur ingaande. Tot groote verbazing zag men toen, dat poes van rechts naar links de toetsen bespeelde. De „muziek" was iet wat dragelijker dan gewoonlijk de katten muziek in Maart. De muzikale kat werd verjaagd en het spel van dezen „dierlijken Mozart" was hiermee beëindigd. Men ging weer rustig slapen. Ligt Baarn in 't Gooi? Eeni- gen tijd geleden is door de Vereeniging „Baarn's Bloei" een sluitzegel uitgegeven met het opschrift: „Baarn, de tuinstad van het Gooi, Is als woonplaats wondermooi". Het bestuur van Baarn's Bloei verzocht het gemeentebestuur dezen sluitzegel ook te willen gebruiken voor van de gemeente uitgaande stukken, hetgeen echter door het gemeentebestuur geweigerd werd op grond van het feit, dat het opschrift niet juist was. De gemeente Baarn toch zou niet tot het Gooi, maar tot Eemland be- hooren. Het bestuur van „Baarn's Bloei" was het met deze opvatting niet eens en won het advies in van Prof. Dr van Vuuren te Utrecht. Deze gaf als zijn meening te ken nen, dat Baarn uit 'historisch oogpunt niet tot het Gooi behoort, wel echter weten schappelijk en natuurkundig. Prof. van Vuuren gaat acooord met Dr Schuiling, die in een zijner aardrijkskundige leesboe ken schrijft, dat het 'Gooi zich uitstrekt tot de Praamgracht. 'Dus zou het Paleis van H. M. de Koningin Moeder te Soestdijk ook tot het Gooi hehooren. Het bestuur van „Baarn's Bloei" heeft zich weder tot 'het gemeentebestuur ge wend met het verzoek van den zegel als nog gebruik te willen maken. Een beslis sing op dit verzoek is nog niet genomen. RotterdamN e w-Yor k in een reddingboot. Blijkens een uit Gravesend ontvangen bericht is de „Schuttevaer" Dindsdagavond aldaar aan gekomen. Alles was wel aan boord. Gevangene ontsnapt. Te Boxtel speelde zich, zooals wij reeds in 't kort gemeld hebben, Dinsdag op het sta tionsemplacement een incident af. Een op transport van Amsterdam naar.Oist'érwijk gestelde inbreker wist aan zijn bewakers, twee Amsterdamsche rechercheurs, te ont snappen toen men op aansluiting naar Oisterwijk wachtte. Onverwacht gooide hij een stoel voor zijn bewakers, rukte zich los, nam gauw de tasch met geld en in- brekerswerktuigen mee en vluchtte over het spoorwegemplacement, nagezet door zijn bewakers en eenige spoorwegem- ployé's. Een der rechercheurs bleef met zijn broek aan een hek hangen en scheur de die van onder tot boven open. Des avonds had men den voortvluchtige nog niet te pakken. Fabrieksbrand te Tilburg. Gisternacht heeft een felle uitslaande brand gewoed in het fabrieksgebouwen- complex der N. V. Kuhn en Adler's Tex tiel- en Handel-Maatschappij te Tilburg. Toen om half 5 de brandweer werd ge alarmeerd, stond de midden tusschen de fabrieksgebouwen gelegen groote opslag plaats van grondstoffen ter vervaardiging van kunstwol reeds over de geheele lengte in brand. Het vuur vond in de duizend vierkante meter beslaande, hoofdzakelijk uit hout opgetrokken loods, waar een groote voorraad lompen en licht brand bare stoffen was opgestapeld, gretig voed sel. Met zeven stralen op twee motorspuiten werden de vlammen bestreden. Door het krachtig optreden slaagde men er in, de vuurzee beperkt te houden tot de opslag plaats, zoodat de omliggende gebouwen gespaard bleven en het bedrijf zonder on derbreking kan worden voortgezet. De schade, die slechts gedeeltelijk door ver zekering wordt gedekt, is niettemin aan zienlijk, wijl de voorraad grondstoffen ge heel is verloren gegaan. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in broeiing van de lompen. Veenbranden in Drenthe Men meldt uit Goevorden: Nauwelijks ij het veen weer eeniger- mate droog geworden of er worden van alle zijden veenbranden gemeld, welke in de venen onrust 'brengen onder de bevol king, die weet dat er thans, nu de wind sterk en de grond behoorlijk droog is, zeer weinig tegen een brand is te doen. Wel rukken brandspuiten aan en doen moeite het vuur te 'bestrijden, maar het succes is gering, omdat brandend veen zoo verra derlijk is. Men kan meenen dat men het vuur meester is en de brandweer laten in rukken, terwijl men den volgenden mor gen als de zon begint te schijnen en de wind gaat aanwakkeren het vuur als het ware uit den grond ziet kruipen, om op nieuw verwoestingen aan te richten en vele dagwerken turf, droog of halfnat in asch om te zetten. Thans brandt het te Emmererfscheide- veen en te Klazienaveen, hoewel het den schijn heeft, dat men daar het vuur mees ter is. Men vermoedt dat de branden in deze veenderijen zijn ontstaan door het stoken van koffievuurtjes, welke bij dro gend weer vooral thans, nu er nog geen uitgegraven kuilen zijn waarin men die vuurtjes kan stoken, zeer gevaarlijk zijn. Ook brandt het ernstig te Kloosterhaar bij Bergentheim, waar een groot deel van de Veenderij van de N. V. Erven van Rooijen in lichte laaie staat en waar het vuur dreigt nog een veel grooter gebied te ver nielen. Men vreest hier het ergste, daar in de omgeving nogal veel turf staat, zoodat een brand, die deze turfhoopen bereikt, niet gemakkelijk te blusschen zal zijn. Aan de snelle uitbreiding van den brand is wel een eind gekomen, daar de wind veel min der sterk is geworden. Meester is men het vuur, niettegenstaande de kracht, waar mede het blusschingswerk ter hand is ge nomen, echter nog niet. Reeds zijn in Drenthe en Overijsel vele dagwerken turf verbrand en het ziet er naar uit, wanneer het droge weer aan houdt, dat nog vele een prooi der vlam men zullen worden. IN DEN BLOEMENTUIN. Éénjarige bloemplanten. In de meeste tuinen worden éénjarige bloem planten aangetroffen, welke evenwel niet zelden teleurstelling geven. Ze zijn zeer gemakkelijk te kweeken en hierdoor is men licht geneigd te weinig aandacht aan ze te schenken. Als er een weinig aan dacht aan wordt besteed geven ze een prachtig effect, doich indien ze veronacht zaamd en geheel aan haar zelf worden overgelaten, maken ze een zeer armza ligen indruk. Waar ze slechts een zeer korten levensduur hebben, missen ze den tijd zich te herstellen, indien ze in hun prille jeugd zijn bedorven. Éénjarige planten zijn weinig geschikt om opengevallen plaatsen tusschen hoo ger opgroeiende vaste planten te vullen. Een dergelijke poging is bij voorbaat tot mislukking gedoemd, aangezien ze voor een noodzakelijke, snelle groei, de zon en frissche lucht noodig hebben. De hoo- gere vaste planten overschaduwen ze ge heel, waardoor ze niet tot een behoor lijke ontwikkeling kunnen komen. Een veel voorkomende fout is het te dicht zaaien. Deze planten hebben als gevolg van haar groot uitbreidings vermogen veel ruimte noodig, willen ze zich tot fraaie exemplaren ontwikkelen. Eenige mooi ontwikkelde planten geven een veel mooier effect, dan een groot aantal opeengedrongen en jplecht ontwik kelde planten. Zoodra de zaailingen goed zijin opgekomen, moeten zo flink worden uitgedund, waarbij natuurlijk de zwakste exemplaren het eerst worden uitgetrok ken. Alvorens men uitzaait, moet de grond behoorlijk zijn gespit, waarbij er wat blad- aarde en zand dooreen wordt gemengd. De oppervlakte wordt zorgvuldig fijin ge harkt. Het uitzaaien in een natten, klojQ- t&rigen grond brengt onherroepelijk tei- leurstelling, daar hierin de zaiden niet ontkiemen. De zaden welke men nu bui ten wil zaaien, moeten van goede harde éénjarige planten zijn, aangezien d'e kiem- planten van de teere soorten gewoonlijk gevaar loopen van de nachtvorsten. De zaden dezer zwakkere soorten kan men het best uitzaaien in een koiuden bak en de plantjes in (je laatste helft van Mei buiten uitplanten. Er bestaan een groot aantal mooie, harde éénjarige plan ten, die alle een plaats in den tuin overwaard zijin. Bijzondere aanbeveling verdienen Lathyrus, Papavers en de zoo genaamde immortellen. Er zijn nog veel meer soorten, welke een plaats in den tuin verdienen, doch iedere bloemist is in staat hierover de gewensc'hte inlichtin gen te verstrékken. Het boordbed. Een goed boordbed mag vanaf het vroege voorjaar tot aan: het late najaar nooit zonder bloemen zijn. Om dit te bereiken, dient de keuze der planten met zeer veel zorg te geschie den. Békende planten voor een boordbed zijn zonnebloemen, lupinen, papavers, phloxen en delphiniums. Een heel mooie soort is salvia virgata memorolsa, welke den gehoelen zomer purperblauwe bloe men geeft. Een waarlijk schitterend effect geven de astilbe beter bekend onder den naam Spiraea. Hieronder zij'n exemplaren, wier bloemen alle tinten tusschen donker rood en wit doorloopen. De-ze lee-nen zich ook uitstékend voor bouquetten. Z.e e-ischen weinig zoog en mogen in geein enkele tuin ontbréken. Indien 't boordbed nog niet geheel ge reed is, dienen we de werkzaamheden nu te voltooien. Verder uitstel maakt de leans op veel bloemen beduidend minder. Op plaatsen waar we willen planten wordt de grond minstens twee steek géslpit. Hierbij mengen we meteen wat mest door den grond, welke bij afwezigheid wordt vervangen door een goede hand beender meel per vierkante meter. Riji het uitplan ten moeten de wortels goed worden uit gespreid en de aarde tusschen de wortelt goed worden aangedrukt. Een goed onder houden boordbed is een voortdurende bron van genot, dat ons tevens voorziet van de smaaikvodle boüquetten, welke onze kamer zoo'n fleurig aanzien geven. Niets ter wereld is in staat de slublieme schoonheid van bloemen te evenaren. Invoer van vee In België. Volgens een telegram uit Brussel is de invoer van herkauwend vee in België tot nader order verboden via de douane-kan toren van Esschen-station en Esschen- dorp. Deze bepaling gaat morgen in. Aardbeien per vliegtuig. Naar wij vernemen, heeft de veiling Roelofarendsveen reeds 600.000 kartonnen doosjes aangeschaft voor de verzending van aardbeien per vliegtuig. Ook in het Westland wordt thans voor deze verpakkingsmethode propaganda ge maakt. Er is een groote doos in den han del, waarin 20 cartonnen doosjes kunnen geplaatst worden. Het geheel heeft slechts een gewicht van 1030 gram. De doosjes kunnen circa 2 a 2Yi ons aardbeien be vatten en vormen een goedkoope verpak king. Ten einde de verzending per vlieg tuig te bevorderen, zal de K. L. M. de vruchten zelf op de veilingen afhalën. Binnen enkele weken komen de kas-aard- beien ter veiling. Intensief of extensief boeren. Het dagelijksch bestuur van het Utr. Landb. Genootsch. heeft besloten aan bet hoofdbestuur voor te stellen in de algemeens vergadering een inleiding te doen houden over de vraag, of in de tegenwoordige omstandigheden inten sieve of extensieve bedrijfsuitoefening aange wezen is. In dezen tijd, nu de boeren door de omstandigheden min of meer gedwongen wor den, hun bedrijf steeds intensiever uit te oefe nen, door splitsing, door verhooging van jle opbrengst em door vermeerdering van den. vee stapel, terwijl de financiëele uitkomsten ge ringer worden', acht men een bespreking van dit vraagstuk van zeer groot belang. Het mond- en klauwzeer. Onder voorzitterschap van minister Kan is gister aan zijn Departement een bespreking gehouden over het mond- en klauwzeer tus schen de vertegenwoordigers van den Veeartse- nijkundigen Dienst en vertegenwoordigers van de volgende organisaties: Het Kon. Ned. Land- bouwcomité, den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, den Algemeenen Nederlandscben Zuivelbond, den Bond van Kaasproducten, de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren, het Ned. Rundveestamboek, het Centraal Bestuur van da Bonden van Melkveehouders, den Neder- landschen Tuinbouwraad, den Ned. Bond van Veehandelaren. Onderlinge samenwerking bleek volkomen gewaarborgd taneinde de ziekte verder te be strijden. Men sprak vertrouwen uit in de maat regelen, die door den Veeartsenijkundigen Dienst zijn genomen en nog genomen zullen worden. Bieten naar Frankrijk. Naar „De Grondwet" verneemt, hebben de leden van den Bietenbond uit het land van Hulst, die pl.m. duizend gemeten bie ten verbouwen, besloten de opbrengst van deze duizend gemeten aan Franscbe sui kerfabrieken te veTkoopen. Hierdoor gaan ongeveer 20 miilioen kilo bieten naar Frankrijk. Skunkfokkerij op de Veiuws. Men wil op de Yeluwe een skunkfokkerij beginnen, waartoe te Barneveld reeds eenige paren van deze Amerikaansche groote wezels met hun kostbare pels uit Canada zijn aangekomen. Onderzocht wordt of de dieren zich kunnen aanpassen aan ons klimaat. Voor één skunkpels wordt f 50 betaald. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 41. Auteur: W. P. Piccer, Soest. 1 2 3 4 5 Zwart: 10 sch. op 11 tot 14, 17, 21, 24, 25, 26 en 37. Wit: 10 sch. op 23, 28, 32, 34, 36, 39, 41, 47, 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 10 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Uit den onderlingen wedstrijd De volgende partij werd gespeeld tus schen A. K. W. Daiwne met wit en P. Mons met zwart. 1. 32—28 17—21 13. 30—24 19X30 2. 31—26 18—23 14. 35X24 14r—19 3. 26X17 23X32 15. 40—35 19X30 4. 37X28 12X21 16. 35X24 21—26 5. 36—31 7—12 17. 37—32 16—21 6. 31—26 1— 7 18. 32—28 12—17 7. 26X17 11X22 19. 46—41 18—22 8. 28X17 12X21 20. 50—45 13—19 9. 41—37 13—18 21. 24X13 8X19 10. 34—30 9—13 22. 4440 6—11 11. 40—34 7—12 23. 42-37 11—16 12. 45—40 20—25 Op 28 vervolgt wit met 3731, zwart 26X46, wit 4842, zwart 46X23, wit 3430, zwart 25X34, wit 40X7. 29 31—27 22X31 30. 36X27 10—14 31. 48—42 2— 8 32. 42—37 8—12 24. 41—36 3— 8 25. 47—42 8—13 26. 37—31 26X37 27. 42X31 4L- 9 28. 38—32 19—24 Deze zet is niet goed. Wit speelt 4035 en zwart moet een schijf verliezen. Wit dreigt met 3430. Speelt zwart 1419 of 1319, dan wit met 2823 enz. 33. 40—35 25—30 '34. 34X25 12—18 Stand na den 34sten zet van zwart: 1 2 3 4 5 Zwart: 10 sch. op 5, 9, 13 tot 18,21 en 24. Wit: 11 sch. op 25, 27, 28, 32, 33, 35, 37, 39, 43, 45 en 49. 35. 49—44 18—22 36. 27X18 13X22 f Door dezen uitruil is wit verplicht zijn gewonnen schijf terug te geven, of het zetje 1420 en 2126 toe te laten. 41. 35X44 37 41 42. 17—11 24—30 43. 33—28 41—46 44. 28—22 46—19 37. 37—31 14—20 38. 25X 3 21—26 39. 3X21 16X40 40. 28X17 26X37 Remise.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 7