No. 149 Vrijdag 23 Maart 1928 42e Jaargang - PUROL Hofberg Orgels A. S. J. DEKKER - GOES. STER-TABAK en. elegrafie. EERSTE BLAD. Gratis tot 1 April. Voor de Huid altijd het beste, en dat is Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Mensch en Overheid. HET M0015TE. 2 Etkettd de beste II 1 irius), E«r- Ook dit wa« /at ons nu ge- aal uit West ijver getrokken a door „een hu elijke" en om dat boeit en lit verhaal in istreerd week- op dit mooie ristelijken geest icht. Het num- t de volgende .vangelie, door jlgverhaal door leven van een h R. Sardines, :t maatschappe- ran een bij zón- jachtige kinde- nooie foto van iVz. De Vriend medische wen- re. Verder nog n, w.o. van Jo illustraties en i overzicht van dag. t e r", week-il- lijk gezin, geeft verscheidenheid zestal, die een Schoonhoven. Geref. J. V. en te Wolphaiarts- ter ge'egenheid gekiekt wer- eestmaaltijd ter eum der hoog- onig, een mooi .hout enz. Ook is veel zorg arrecht, dat we iriften bezitten, zijn. Blijke uit id aantal abon- ze bladen door dt gewaardeerd. gheid. Mej. K. ud, had ter ge- vier visite-kaar- nden naar ken- gebruikte post- plakt. Daarvoor tsche rechtbank nisdrijf volledig, cbtingen te heb- ek, dat het hier id dan wel gie- ilke als aanlei- erkt. Het ei-ch- boete, subsidiair m. V., landbouwer voor den Breda- clit terzake van aangedaan aan i de rechtmat;ge .n,g. gepleegd te nstreeks 18 Fe- d den brigadier- ;ns zoon terzake Provinciaal Re- m voetpaden in londeling belee- oegd. Verdachte iwezig en hoor- en zich eischen. tierechter luidde echtshof be an den politie- arbij M. S., huis- beroep te Elle- e aangifte werd gev. straf, voor van 3 jaar; Iburgsche recht- W. zonder ber., ische aangifte bij 6 maanden gev. ieven en briefkaar- ers onbekend zijn. Goes zijn terug- iel£t der maand Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie no. IJ Postrekening No. 4445.5 Bijkantoor te Middelburg: Ficma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers f3— f 0.35 Prijs der Advertent iën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Zij die zich met ingang van 1 Aprii op ons blad abonneeren, ontvangen de tof dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. Bij de behandeling van de motie-Kleere- kooper tot afschaffing van de doodstraf in Indië, zijn in de Tweede Kamer enkele opmerkingen gemaakt, belangrijk genoeg om daarop nog even speciaal de aan dacht te vestigen. Door tegenstanders Van de doodstraf was betoogd, dat de mensch niet het recht heeft zijn medemensch te dooden. En dat is volkomen juist. De mensch mist dat recht. Hij heeft niet de "beschikking over leven en dood. Degenen die het goddelijk gezag der Overheid ontkennen, loopen hier dan ook hopeloos vast, evenais zij op heel het gebied van het Overheidsgezag vast- loopen. Zij hebben geen rechtsgrond waarop zij kunnen steunen. In een gezin heeft het eene kind pre cies evenveel recht als het andere. Bij afwezigheid van de ouders kan er wel een der kinderen zijn die zich, omdat hij de oudste is of de sterkste, een ze ker gezag aanmatigt, maar meer dan aanmatiging is dat toch niet. Alleen wan neer liem dpor zijn ouders een zekere opdracht is verleend en het gezag tijdelijk in zijne handen is gelegd, heeft hij het recht handelend op te treden en van broeders en zusters gehoorzaamheid te eischen. Anders niet. Zoo is het ook in het staatkundige leven. Wie het goddelijk gezag miskent, en dus, hij mag dan nog zoo hoog geplaatst zijn, op eigen gezag handelt, heeft geen recht van spreken. Hij mag dan de sterk ste zijn en de macht in banden hebben, maar eenig zedelijk recht om met gezag op te treden heeft hij niet. Hij heeft niet bet recht anderer leven te eischen en de doodstraf toe te passen, maar en daarop werd door den heer Beumer gewezen hij mist eveneens het recht zijn medemensch in de gevange nis te zetten en hem van zijn vrijheid te berooven of een deel van zijn goed te eischen. Maar bij de Overheid staiat de zaak anders. Do Overheid die va,n God haar macht ontving, die door God daargesteld werd om recht en gerechtigheid te handhaven, zij heeft het recht gehoorzaamheid te eischen en den misdadiger te straffen, in bepaalde gevallen zelfs met den dood. Dat is geen misdadig optreden maar rechtshandhaving. Het is een optreden niet van mensch tegen mensch, maar van de Overheid, die niet handelt op eigen gezag maar krachtens het recht door God haat ver leend. V God of menscfl. Door den heer Van der Heide, een der Soc.-Democratische afgevaardigden, werd in de Tweede Kamer tegenover den heer Lingbeek het recht der Overheid om de doodstraf toe te passen ontkend. Een beroep op Gods Woord, werd daar bij door hem gewraakt omdat de daarin aangegeven regelen wetenschappelijk en wijsgeerig totaal verouderd zijn. Hier hebben we weer de oude tegen stelling die telkens weer aan het licht treedt. Wetenschap en wijsbegeerte worden ge steld boven Gods Woord. De mensch boven God. De mensch, de nietige mensch plaatst zichzelf op een eigengemaakt voetstuk om vanaf dat naar hij meent hooge stand punt te beoordeelen wat in Gods Woord en wet voor hem nog bruikbaar kan worden geacht. Gods Woord wordt verworpen. Met de goddelijke wetten niet gere kend. Tegenover He Souvereine God wordt gesteld de autonome mensch. Wetenschappelijk veroordeeld? Ook nu weer werd in do Tweede Ka mer op hoogen toon beweerd, dat de doodstraf wetenschappelijk veroordeeld, is. Da bewering is met nieuw. Ongeveer een jaar geleden, merkte de heer Beumer in de Tweede Kamer o.m. op: „Indertijd is door Liepmann in een geschrift over de doodstraf medegedeeld: „Die Todesstrafe ist wissenschafüich ge- richtet". Bij dergelijke uitspraken wordt gewoon lijk nooit verteld, wie zulk een vonnis geveld heeft en of die „rechter" de noo- dige competentie bezat. Ik zou de vraag willen stellen welke wetenschap „die Todesstrafe gerichtet" heeft. Er zijn inderdaad individueele per sonen op verschillende gronden tegenstan der van de doodstraf, maar dat de we tenschap die straf zou hebben veroor deeld, is mij ten eenenmale onbekend, niettegenstaande ik mijn uiterste best heb gedaan om in den loop der jaren van dit vraagstuk eenige notie te krijgen." En na dan tal van mannen van ken nis te hebben aangehaald, vervolgde de heer Beumer: „Sinds wanneer is die veroordeeling begonnen? Welk percentage van geleer den heeft er zich tegen uitgesproken, en voor zoover men dat heeft gedaan, in welken vorm is dat dan geschied? On voorwaardelijk? Neen, volstrekt niet. On voorwaardelijke tegenstanders van de doodstraf kon men zoo goed als niet vinden. Een deel van de beoefenaars der we tenschap is op principieele gronden, een ander deel op utiliteitsgronden, in tal van landen vóór de doodstraf. De klas sieke school in het algemeen is voor standster van de doodstraf en ook de nieuwe richtingen tel.en onder haar aan hangers een groot aantal geleerden die vóór de doodstraf zijn. Volstrekte tegenstanders zijn er slechts weinig en het schijnt mij eerder onwe tenschappelijk om te beweren, dat de doodstraf wetenschappelijk veroordeeld is, pp grond dat gedurende enkele decennia eenigen zich er tegen verzet hebben." De beeren hadden er niet van terug. De rechter die de veroordeeling zou hebben uitgesproken werd niet genoemd. De wetenschappelijke bewijzen voor de wetenschappelijke veroordeeling konden niet worden aangevoerd. EEN VOORSTEL TOT WIJZIGING VAN DE KIESWET. Stemming bij volmacht. Bg de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van, de Kies wet, de Provinciale Wet en de Gemeente wet. In de laatste jaren is aldus de Memorie van Toelichting herhaaldelijk het vraagstuk onder de oogen gezien of en in hoever het mogelijk zou zijn een regeling te treffen, waardoor de Kieswet voor hen, die op den stemmingsdag niet in hun woonplaats aanwezig kunnen zijn, de gelegenheid zou openen, toch aan de stemming deel te nemen. Thans stellen de Ministers van Binnen hui dsche Zaken en Landbouw en van Justitie een oplossing voor, .welke zich in vele opzichten aansluit aan de Engel- sche regeling en welke in groote lijnen hierop neerkomt: De nieuwe regeling. Het ontwerp stelt de mogelijkheid om het stemrecht bij volmacht uit te oefe nen open voor den kiezer, wiens beroep of werkzaamheden meebrengen, dat hij herhaaldelijk, of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, op welker kie zerslijst hij voorkomt, mits deze afwezig heid indien hij gedurende dat tijdvak een- of meermalen in die gemeente terugkomt als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Voorts bepaalt het ontwerp, dat de kiezerslijst aanwijst welke kiezers bevoegd zijn het stemrecht bij volmacht uitte oefenen. De kiezer moet „vóór 1 Januari aan het gemeentebestuur op een daartoe be stemd formulier verzoeken om als be voegd bjj volmacht te stemmen op de kiezerslijst te worden vermeld. Daarne vens zal de kiezer, die ziet aankomen, dat hy inderdaad op den stemmingsdag afwezig zal zyn, en flus van de hem gegeven bevoegdheid gebruik wil maken, tot uiterlijk een week na de candidaat- stelling in persoon daarvan mededeeling moeten doen ter secretarie met aanwijzing van een gemachtigde. Deze laatste moet in persoon, hetzij gelijktijdig met de aan wijzing, hetzij binnen een kort tijdvak daaraanvolgende mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Alleen een kiezer mag als gevolmachtigde worden aangewe zen; hij kan als regel slechts als gevol machtigde voor één persoon optreden; voor twee personen evenwel, indien deze zijn huisgenootcn zijn. De voorde8ien. De hier voorgestelde oplossing heeft vele goede kanten. Zij geeft deugdelijke waarborgen, dat niet willekeurig de be voegdheid wordt toegekend of geweigerd. Het verbod voor 'meer dan één per soon tegelijk als gemachtigde op te tre den, zal het gevaar voor misbruiken be perken, ook wat hetrert de mogelijkheid van pressie op den kiezer. De voorgestelde regeling zal uniform gelden voor de verkiezingen van de He Kamer, de Prov. Staten en den Gemeente raad. Door de nieuwe wijziging wordt ook de mogelijkheid aanmerkelijk vergroot dat een kiezer, na aanvankelijk een gemach tigde te hebben aangewezen, naderhand een verklaring aflegt, dat hij van de re geling der wet-Albarda gebruik wenscht te maken. De regeering heeft het daarom wenschelijk geacht, in art. 57c een bepa ling voor te dragen, die uitdrukkelijk doet uitkomen, dat evenmin als de kiezer zelf na een dergelijke verklaring nog gerech tigd is te stemmen in de gemeente, waar hij op de kiezerslijst voorkomt, de ge machtigde dit vermag te doen. Verder wordt nog voorgesteld, art. 105 der Kieswet in dier voege te wijzigen, dat het Centraal Stembureau bij het be sluit, waarbij het de verkiezing vaststelt alle candidaten der lijst rangschikt, te be ginnen met de gekozenen, en te ver volgen met de niet gekozenen, terwijl het artikel mede moet aanwijzen naar welke beginselen de gekozen candidaten onderling zullen worden gerangschikt. Verder wordt, in een nieuw artikel 142a bepaald, dat bij loting zal moeten worden beslist, in welke vacature het eerst zal moeten worden voorzien, wanneer tege lijkertijd twee plaatsen openvallen op ver wante lijsten. Nog eenige wijzigingen. Van deze gelegenheid is gebruik ge maakt om eenige wijzigingen van onder geschikt belang aan te brengen, welke bij de betreffende artikelen nader zijn toe gelicht. Voor den Gemeenteraad bepaalt art. 7 der Gemeentewet thans, dat de candidaat- stelling plaats heeft op den tweeden Dins- ding van April. Voorgesteld wordt, ter verlenging van de tijdsruimte tusschen de stemming voor de Provinciale Staten en die voor den Gemeenteraad, in art. 7 den datum voor de candidaatsteliing voor den Gemeenteraad te veranderen In den tweeden Dinsdag van Mei. Nog wordt voorgesteld, den dag der candidaatsteliing voor de Provinciale Sta tenverkiezingen te wijzigen van den laat- sten Dinsdag in Februari in den tweeden Dinsdag in Maart. Is de kiezer, die een gemachtigde heeft aangewezen, tegen verwachting toch aan wezig, dan behoudt hij de bevoegdheid zelf te gaan stemmen, ook na 12 uur, zoolang de gemachtigde nog niet gestemd heeft. Om in dit gevat een mogelijken wedloop geheel onnoodig te maken, is bepaald, dat de gemachtigde niet als zoo danig vóór 12 uur stemmen mag. Indien de kiezer dus vóór 12 uur in het stem lokaal is, heeft hij de zekerheid zelf zijn stem nog te kunnen uitbrengen. Ontwapeningsdebatten ie Genève. Litwonoff's rede, gistermiddag in de voorbereidende commissie-Loudon voor de ontwapeningsconferentie gehouden, was zeer correct van vorm en gematigd van inhoud. Op de vragen van lord Cushendun, of de Russen verzekeringen kunnen geven inzake het niet verder aanstoken tot re volutie in andere landen, gaf Litwinoff echter een ontwijkend antwoord. Overigens bleek uit de rede van Litwi noff, dat de sovjet-regeering volstrekt niet een ongewijzigde aanneming van het ont- werp-oonventie zal eischen, mits slechts het beginsel van algeheele ontwapening aanvaard wordt. In het bijzonder was opmerkenswaardig zijn antwoord op de bedenkingen van mr Rutgers, dat het Russische ontwerp een zoodanige regeling omtrent de gewapende politie inhield, dat daardoor de groote mo gendheden belangrijk bevoordeeld zouden worden boven de kleinere staten, die daar door dubbel gevaar van onderdrukking door de grootere zouden loopen. Litwinoff verklaarde zich bereid, de voorgestelde beginselen aldus te wijzigen, dat de kleine staten naar verhouding een veel talrijker politiemacht zouden mogen op de been houden. Intussohen, ondanks verschillende wij zigingen, waartoe Litwinoff zich op tal van punten bereid verklaarde, is aan het lot van het Russische ontwerp toch niet te twijfelen. De zomertijd in België. Ingaande op een voorstel van de Eran- scho regeering heeft de Belgische regee ring besloten tot vervroeging van den da tum van toepassing van den zomertijd Oorspronkelijk was deze gesteld op den nacht van 1920 April. Volgens het nieu we besluit zal hij nu intreden in den nacht van 1415 April. Een mislukte spoorwegaanslag in Servië Gisternacht ontdekten spoorwegarbei ders in de nabijheid van Kotsjana op den spoorweg verdachte personen, die dank zij de duisternis en mist een goed heenkomen vonden. Het 's ochtends ingestelde onder zoek leidde tot de ontdekking van een hel- sche machine, die op 400 M. van de spoor baan door de vluchtelingen achtergelaten was. Opmerkelijk is het, dat verleden jaar November op dezelfde plaats een aanslag gepleegd is. De werkloosheid in de Ver. Staten. In het Februari-overzicbt van het ar beidsbureau der Ver. Staten wordt o.a. gezegd, dat de gepubliceerde mededeelin- gen over de werkloosheid overdreven zijn. Weliswaar was gedurende den winter de gang van zaken iets minder gunstig, maar reeds valt verbetering te constateeren in de ijzer- en metaalindustrieën, welke sinds lang als de barometer gelden van den eco- nomischen toestand, en met het intreden der lente wordt een verdere vooruitgang verwacht. De badplaats Knokke. Sedert den oorlog heeft de Vlaamsche badplaats Knokke zich op bijzondere wijze ontwikkeld, schrijft „Het Laatste Nieuws" De winter heeft gelegenheid gegeven om deze uitbreiding nog te bevorderen. Men zegt ons namelijk, dat er niet minder dan 250 villa's, handelshuizen en hotels wor den bijgebouwd. Met koortsige haast wordt thans nog gewerkt om tegen. Paschen klaar te komen, want ieder jaar komen, tegen dien tijd, talrijke vreemdelingen, vooral Franschen, naar Knokke. Voornamelijk langs de kustlijn, die gaat van de Lippenslaan, nagenoeg evenwichtig met den zeedijk tot aan den Lekkerbek, waar de zeebedijking eindigt is er buiten gewoon gebouwd. Geheele wijken zijn ont staan en men zou zich wezenlijk wanen in een in aanbouw zijnde stad. Langs den zeedijk rees eveneens een aantal nieuwe hotels op. Meer landwaarts tusschen heu- velende duinen werd een geheele reeks villa's gebouwd. De maatschappij „Het Zoute" laat op haar kosten een nieuwen zeedijk aanleggen tot bescherming van den duin, van ongeveer 700 meter die gaat van aan den Lekkerbek tot aan de bedijking van het Hazegras. Daarnaast komt een wandeling van 6 meter breed. De uitgra vingen, voortkomende van de bedijking, worden gebruikt voor een nieuwen weg, die zal gaan van den Lekkerbek dwars door de duinen naar „Siska" toe. Zoebkoff. Op instigatie van de Belgische regeering heeft Zoebkoff zich aan het hoofdbureau van politie te Brussel moeten vervoegen, waar hij aanzegging kreeg, dat hij Bel gië moest verlaten, daar hij anders zou worden uitgewezen. Reeds is Zoebkoff uit België vertrokken. Vermoed wordt, dat hij zich naar Luxemburg heeft hegeven. De „Dernière Heure" meldt, dat Zoeb koff België nog niet verlaten heeft. Zoeb koff heeft n.l. aan de autoriteiten doen wetent dat hij zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zag, om verlenging van. ver- blijfsverlof te vragen. Deze is hem toege staan. Zoebkoff is lijdende aan een griep- achtigs verkoudheid. Binnenland. Een wetsontwerp' tot wijziging der Kies wet (stemmen bij; volmacht). Weer een echèc van minister de Geer in de Tweede garner. Be spoorwegen en de zomertijd. Buitenland. Een antwoord-rede van Litwinoff over de 'Ontwapening. Smokkelhandel in wapens in Engeland 'Ontdekt. Communisten in Japan gearresteerd. Do zomertijd in België. W jifA Ttf Vv^ 5>v< V De staking te Antwerpen. De staking in den Antwerpschen scheepsbouw breidt zich meer en meer uit, zoodat zij thans vrijwel algemeen mag ge acht worden. Sommigen vreezen, dat de staking zal overslaan naar de havenarbei ders, waarvan er enkelen tijdelijk het werk stopten, omdat eenige scheepsschilders op de lossende schepen werkzaam waren. Gisteren vergaderde de christelijke ver- eeniging van metaalbewerkers. Medege deeld werd, dat, wat de berichten over schepen betreft, die van Antwerpen naar Rotterdam zouden gevaren zijn, om aldaar herstellingen te doen, deze fel overdreven zijn. Eén schip is van Antwerpen naar Rotterdam vertrokken, doch het schijnt, dat de herstellingen reeds te Rotterdam gecontracteerd waren vóór de staking te Antwerpen uitbrak. Het proces tegen de Dulfsche Ingenieurs In Rusland. Gemeld wordt, dat het Hooge Gerechts hof te Moscou een bijzondere commissie heeft ingesteld om een spoedige behande ling van het proces tegen de Duitsche in genieurs mogelijk te maken. Naar verluidt zal de zaak van de Duitsche ingenieurs niet gescheiden worden van die der Rus sische. Het begin van het proces is niet voor 10 April te verwachten. Smokkelhandel in wapenen. De Engelsche politie is een omvangrijke smokkelhandel in wapenen op het spoor gekomen. Zij veronderstelt, dat de van het vasteland ingevoerde wapenen voor Ier- sche republikeinen bestemd zijn. Er moeten zich te Londen en omgeving verschillende geheime opslagplaatsen van wapenen bevinden en volgens de meening van de politie houden zich te Londen on geveer 100 republikeinen met dezen smok kelhandel bezig. Er worden spoedig talrijke arrestaties verwacht. Eén arrestatie heeft reeds plaats gehad. Het meerendeel der in be slag genomen revolvers zou van een Spaansch type zijn. Arrestatie van communisten. De arrestatie van communisten in Ja pan, waaromtrent dezer dagen bericht werd, heeft op veel grooter schaal plaats gehad, dan aanvankelijk werd gemeld. Men gelooft dat in totaal ongeveer dui zend personen zijn gearresteerd. Alle com munistische verzamelplaatsen en verdach te woningen^werden bezocht. Tallooze pa pieren werden in beslag genomen. Korte berichten. Een jong meisje dat juist eindexa men voor de handelsschool had gedaan, keerde Woensdag uit Berlijn naar haar woonplaats Schönwalde per locaaltrein te rug. Daar het in de coupé erg warm was, ging ze op het balcon staan, waar een hef tige windstoot haar plotseling greep en uit den trein slingerde. Het meisje was op slag dood. In Estland is een partieele staking onder de typografen, die 30 pet. loonsver- hooging eischen, uitgebroken. De kranten verschijnen nog. Volgens het Estlandsche telegraafschap wordt de staking door het buitenland gefinancierd. Uk ik hem wak- aaar 't is tijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1