Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken vergrootfng ran de school, reel ran den tijd en de werkkracht van het bestuur eischten, mag toch met dankbaarheid op het afgeloopen jaar worden teruggezien. Uit het verslag van den penningmees ter, de heer J. Laport, bleek, dat 1927 ook in financiëel opzicht een goed jaar was. Een niet onbelangrijk tekort, dat vo rige jaren veel zorg baarde is nu ver dwenen, zoodat het zonder veel moeite gelukte de begrooting voor 1928 sluitend te maken. Met waardeering werd melding gemaakt van de welwillende houding door het ge meentebestuur tegenover de school aan genomen. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heeren J. Laport en A. Hofstra met groote meerderheid werden herkozen. Het verslag van het hoofd der school, de heer A. A. Nedorhand, werd met veel belangstelling beluisterd. Het aantal leer lingen breidde zich sterk uit; het steeg van 230 tot 271. De gezondheidstoestand der leerlingen was over het geheel gun stig te noemen. De behandeling van de voorgestelde wijzigingen in .Statuten en Huish. regle ment, werd tot een volgende vergadering uitgesteld. De behandeling van de verschillende punten werd op prettige wijze afgewis seld door het gezang van eenige dames en heeren, waarbij in den aanvang ook de kinderen der hoogste klasse medewer king verleenden. 'tWas jammer, dat de kinderen hierbij een wel wat al te be scheiden rol vervulden, zoodat van de resultaten van het zangonderwijs geen indruk werd verkregen. Bij de rondvraag werden nog verschil lende punten ter sprake gebracht, oa. gymnastiek onderwijs, schoolartsen, on derwijs in het Fransch, enz. waarop nog nader zal worden teruggekomen. In ver ba ud met het laatste punt werd er de aandachi. op gevestigd, dat de Christelijke u.I.o. school voor hen, c[ie later de H. B. S. of het Gymnasium zullen bezoe ken een uitnemende voorbereiding biedt. Op de agenda stond nog vermeld, dat de heer Duvekot een en ander zou mec- deelen over zijn reis naar Palestina. Het werd evenwel te laat. Uitstel beteekent echter in dit geval geen afstel. Het was réeds vrij laat toen de goed geslaagde vergadering met dankzegging werd gesloten. N. en Si Joosland. Gistermiddag werd de eindles gehouden van den cursus in Landbouwhuishoudkunde, waaraan een 12-tal dames heeft deelgenomen. Tegen woordig waren o.m. dhr J. Siebenga, secr. der Z.L.M.; C. Stevens, rij'ksland- bouwconsulent; burgemeester, wethou ders en secretaris dezer gemeente; be stuursleden van de Z.L.M. en van de Landhouwvereeniging N.- en St. Joos land; president-kerkvoogd, ouders vau cursusten en meerdere belangstellenden, terwijl ook een 15-tal daimes, cursisten uit Westkapelle, de eindles bijwoonden. Dhr Siebenga 'heette allen hartelijk wel kom. Daarna werd door de leerares mej. J. Kome en den leeraar, dhr Weeda, vragen aan de cursusten gesteld. Daarna werd gepauzeerd, waarin alle aanwezi gen onthaald werden op thee, met door de cursisten gebakken koekjes. Vervol gens nam dhr Stevens het woord om de diploma's uit te reiken (aan wie? Red. Z.) Daarna bracht dhr Siebenga dank aan het gemeentebestuur voor den steun die verleend is aan dezen cursus; aan de kerkvoogdijl voor het verleenen van een lokaal; aan mej. J. Kome en dhr Weeda voor het gegeven onderwijs. Alsdan werd namens de cursusten dank gebracht aan mej. Kome en dhr Weeda voor de gezellige en nuttige lessen en de Z.L.M. voor de gelegenheid hun ge boden zulk een cursus te volgen. Aan leerares en leeraar werd een blijvende herinnering aangeboden. De burgemeester feliciteerde vervolgens de dames met het behaalde succes. Dhr Melis, bestuurslid van de Z.L.M. wees nog op" het nut van deze cursussen. Eén ding kon Ipj niet.goed snappen, n.l. dat er laatst iemand is veroordeeld voor 800 pop die 80 pet. water bij zijn melk heeft gedaan, terwijl dhr Weeda' zijn leer lingen leert, dat melk 88 pot. water bevat! Nadat mej. Kome en dhr Weeda de leerlingen dank hadden gezegd voor hun geschenk, sloot dhr Siebenga deze druk bezochte eindles. Koudekerke. Dinsdagavond had alhier fle eindles plaats van den Tuinbouwcur- sus, onder leiding van de heeren 7. C. Ruitenbeek en H. de Jager. Door den heer A. W. van der Plassche, Rijkstuinbouwconsulent, kon een diploma worden uitgereikt aan de volgende cur sisten: D. Bommeljé, P. Borstelaar, M. H. Dekker, A. L. Jacobse, J. Janse, L. Janse, A. Leer, J. Poppe, A. Reijnierse, en W. J. de Schipper. Het woord werd nog gevoerd door den heer A. de Lange, namens de Commissie van Toezicht, en door den heer A. Bak ker, burgemeester, terwijl dhr M. Dek ker, namens de leerlingen, dankte voor het genoten onderwijs, en aan de onder wijzers een mooi souvenir aanbood, waar na de heer Ruitenbeek met een kort woord eindigde. Souburg Dinsdagavond vierde de Ned. Herv. Meisjesvereen. „Wees een Zegen" haar zesde jaarfeest in „Rehoboth". Dr Ubbink opende de vergadering op gebrui kelijke wijze, waarna we pver het wer ken der 31 leden dezer vereeniging o.m. vernamen, dat in het afgeloopen jaar, een 63-tal artikelen, zooals kousen, lakens, kleedingstukken, enz. zjn vervaardigd, waaimed» 27 behoeftige gezinnen werden geholpen Verder werd de Avond fn z*«» 1 prettige stemming doorgebracht, met zang en voordrachten De zaal was geheel be zet. Dr Ubbink eindigde met dankzegging. Het uitvoerig rapport van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening ten behoeve der Gemeente O- en W. Souburg heeft de leden van tien raad bereikt. 't Zand. Dinsdagavond werd in de school aan den Breeweg van de vereeni ging voor Bijzonder Lager Onderwijs de eerste ouderavond gehouden. Dat deze door de ouders werd begeerd was op de ledenvergadering al gebleken, maar nu kwam het opnieuw aan den dag, door het drukke bezoek. Door den voorzitter werd, na gebruikelijke opening, besproken het doel van zóo'n ouderavond en het leven van een der voortrekkers van Chr. Onderwijs. Het hoofd der school sprak voorts over: „Tweeërlei weegsteen" en de heer Boone over: ,T)e oorsprong en handhaving van het ouderlijk gezag." Jn de pauze werden ververschingen rond gediend en werd het werk der leerlingen bezichtigd, waarvoor de bezoekers veel belangstelling toonden. Er was onder de opgekomenen een gezellige, prettige stem ming en deze eerste ouderavond mag zeker welgeslaagd heeten. Het hoofd der school eindigde met dankzegging, Oostkapelle. Woensdag vergaderde d© gemeenteraad. Afwezig dhr v. Nieuwen- huize met kennisgeving. Na lezing der notulen deelt de voorz. mede, dat het ver voer der nieuwe straatklinkers na ge houden aanbesteding is gegund aan dhr Andr. de Kam voor f3 per 100O- Ingekomen is een schrijven van dein Polder Walcheren, dat zij het verzoek tot bestrating van het grasveldje Dom- burgscbe „wegD'uinbee&sche weg niet kan inwilligen vanwege de kosten. Van den gemeenteontvanger is ingeko men een lijst van oninbare posten school geld. Verder is ingekomen de rekening van den Vleeschkeuringadienst over 1927. Op een verzoek van den A.N.W.B. om toe te treden als buitengewoon lid wordt op voorstel van B. en W- afwijkend beschikt. Ingekomen 'is een verzoek van den ge meenteveldwachter om verhooging van salaris, aangezien hij minder saaris ont vangt dan verschillende zijher collega's, of anders zijn salaris op het maximum te brengen. Dhr Poppe meent dat de jaar wedde hoog genoeg is en is daarom tegen verhooging. Dhr Maas vindt dat de veldwachter recht heeft om verhooging te vragen, aangezien ook door den Com missaris der Koningin 'in verschillende circulaires gewezen is op verhooging der jaarwedde van den gemeenteveldwachter. Dhr Rrand acht zich niet verantwoord tegenover de burgerij indien hij voor ver hooging stemt, aangezien hij het salaris hoog genoeg acht. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om geen verhooging to© te. kennen, wordt aangenomen met 5 st. voor en 1 st. tegen (dhr Maas). Dioor B. en W. werd voorgesteld om het verhoudingscijler voor de gemeente-inkom stenbelasting te verhoiogen van 0-28 op 0.40, aangezien d© saldo's der vorige ja ren belangrijk zijn ingekrompen en het noodig is om eeriig kasgeld te bezitten. Weth. Janse zegt, dat velen de meening zijn toegedaan dat deze verhooging ont staat door den bouw vau het nood- slachthuis. Dit is echter onjuist, omdat dit van de saldo's der vorige jaren kan betaald worden en jur geen leening voor behoeft te worden aangegaan. Dhr Brand meent dat het niet noodig is om de belastingen te verhoogen aangezien het maar dient tot kapitaalvorming. Wat het slachthuis betreft, dit kau zich zelf betalen door de saldo's van den Vloesch- keuringsdienst. Besloten werd om het ver- houdingscijfer te brengen op 0.35- Op een verzoek van de gemeente Ooststellingwerf om adhaesiete betuigen aan een aldres aan de Regeering inzake d© verholuding tusschen Rijk en gemeenten, wordt af wijzend beschikt. Ingekomen is een schrijven van de (eigenares van de laan naast het kerk hof, waarin zij deze laan aan de gemeente te koop aanbiedt tegen betaling der regi stratiekosten, zijnde f2. Besloten wordt om deze laan aan f© koopen, aangezien men dan tevens eigenaar is van de rij' mooie boomen die langs het kerkhof staat. D© graskanten warden onder de gega digden verdeeld. Bij de rondvraag vestigt dhr De Kam de aandacht op de lantaarn in den Mo* lenweg, aangezien die weieens door jon gens wordt uitgedraaid. De voorz. zal de politie hieromtrent waarschuwen. Ver der vraagt dhr de Kam of de boom aan het schoolplein niet gerooid' moet worden, aangezien hij daar alleen is blij' ven staan \e midden der jongere boom pjes. De voorz. is uit een aesthetisjch oogpunt wel voor rooiing. Dhr Maas is tegen rooiing van gezonde boomen. Hier over staken de stemmen, dus wordt in een volgende vergadering hierover beslist. D'hr Maas vraagt naar de redenen van het verbieden door Ged. Staten om gelden toe te staan aan de Chr. school voor het geven van vervolgonderwijs. Hij vraagt af dit besluit wel van kracht is, aangezien hier wettelijk onderwijs wordt gegeven. Weth. Poppe is heel blij, dat het vervolg onderwijs afgeschaft wordt, aangezien het kosten oplevert en vindt het jammer dat dhr 'Maas het weer ter sprake brengt. D© voorz. zegt toe nadere inlichtingen te zullen vragen. Daarna sluiting met dank gebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wanneperveen K. Oosterveen te Boyl. Bedankt voor Kago J. C. Fontein te Hur- wenen; voor Ferwerd A. Kardolus te Suameer. Geraf. Kerken. Tweetal te Heinkenszand G. Mnlder, cand. te Groningen en E. Na wijn, cand. te Kampen. Beroepen te Scheveningen Dr C. Bouma te Zwolle; te Ooster-Njjkerk E. Na wijn, cand. te Kampen. Bedankt voor Rotterdam (Delfshaven) H. A. Munnik Jr te Zwolle. D s T. D. Prins, em.-prod. der Gereif. Kerk van Bolsward is verhuisd naar Knijpe (bjj Heerenveen), waar hij de kleine Gerof. Kerk in de prediking hulpdienst zal ver leenen. Doc. A. van der He ij den. Door leerlingen en oud-leerlingen van wijlen Doe. A. van der Heijden, in leven hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, is een grafsteen geschonken voor diens graf. D s iH. D. D r en t h. Naar wij ver nemen is Ds H. D. Drenth te Wolfheze, die 8 Juni a.s. de vereeniging tot Christ, verzorging van Krankzinnigen in Nederland 30 jaar als geestelijk verzorger zal hebben gediend, van plan in den loop van dit jaar volgens de pensioenregeling der vereeniging zijn arbeid neer te leggen. Over den definitievem datum van het af scheid en de verdere plannen vam Ds Drenth valt thans nog niets te zeggen. -Zendingszorgen. Er komt eenig licht! Dankbaar maken de Besturen der Sa menwerkende Zendingscorpomties melding van kleine en groote giften, welke in de laatste dagen ontvangen of toegezegd werden. Toch is er nog veel zorg! Het tekort over 1927 ad pl.m. f 38.000 en het tekort over Januari en Februari van ongeveer f 70.000 geven veel moeilijkheden. Schulden, welke noodzakelijk voldaan moe ten worden, wachten op afdoening. Enkel als allen naar vermogen helpen is het mogelijk. De voornoemde Besturen doen een dringend beroep op al dagenen, die ge roepen zijn hulp te verleenen. Een geval van plagiaat. Op Woensdag 15 Febr. 1.1. promoveede aan de Universiteit te Leuven, tot doctor in de Nederl. Letteren, de heer Th. Rutten, uit Nijmegen, met een proefschri t over Felix Timmermans, hetwelk bij Wolters werd uitgegeven. Thans komt echter de bekende Vlaam- sche schrijver A. Thiry, (nu wonend te Tiel) in een ingezonden stuk in de „N. R. Crt." meedeelen, dat een groot aantal passages in dat boek woordelijk of bijna woordelijk, zonder aanhalingsteekens of eenige verwijzing naar de bronnen, over eenkomen, mei wat hij, Thiry, schreef in een artikel over Timmermans in de Wereldkroniek van 1919. Hij stelt een aantal zinnen uit dat ar tikel en uit het boek van Rutten naast elkaar. De overeenkomst is wel zeer tref fend. Soms is het woordelijk hetzelfde, soms saamgevat, maar met dezelfde woor den en gedachten. Prof. dr J. Ritsema Bos, Naar men ons meldt, is prof. dr J. Rit sema Bos, de bekende plant- en dierkun dige, ernstig ziek. Brand te Krimpen a.,d. IJsel. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het café van D- te Krimpen a. 'd. IJsel. Het aangrenzend perceel van den bakker Z., hetwelk even als het café van D- met riet bedekt is, ging in vlammen op, zoo ook het café. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat beide perceelen tot den grond toe afbrandden. Alles was laag verzekerd. Rij1 wie 1 he rste 1 p 1 aats uit gebrand. Te Haarlem is gisternacht door onbekende oorzaak brand ontstaan in perceel Cornelissteeg 6, waar de rif- wielherstelplaats was gevestigd van v. d. S. De rijwielherste'.plaiats brandde geheel uit, terwijl de belendende perceelen veel waterschade bekwamen. 2200 rijwielbui tenbanden, eenige gebruikte, autobanden, een aantal rijwielen en 5 motorrijwielen gingen in de vlammen op. De achterzijde van perceel 4, bewoond door een 'alleen wonende dame, brandde ook geheel uit. Aanrijding van 'twee auto bussen. Gisteravond te halfzes is de ATO.-bus te Drumpt aangereden door een andere autobus. Beide bussen waren op weg naar Culemborg. Door de aanrijding raakte de chauffeur der A.T.O. het stuur kwijt, waardoor het voertuig tegen een telegraafpaal reed-, tengevolge waarvan de bumper en het rechtervoorwiel braken. Het voertuig kwam op den kant eener sloot te staan. De 9 passagiers en de chauffeur kwamen mei den schrik vrij. Ameland geïsoleerd. Tenge volge van den hevigen Oostenwind is Ameland reeds twee dagen geïsoleerd. Dinsdagmorgen vertrok de postboot Wad denzee van Nes, doch liep vast op het Wad, tengevolge van oen lagen water stand. De passagiers, die Dinsdagmorgen om G uur aan boord waren gegaan, heb ben gistermorgen na *24 uur aan boordi ta hebben vertoefd, op 1300 meter van Holwerd het schip verlaten sa eijin over het Wad naar Holwerd geloop-en. Door den lagen waterstand kon ook de re serveboot niet varen. Een goederenwagon als brandstichter. Op den spoorweg naar Geldern (D-uitschland) is waarschijn lijk door vonken uit een locomotief een met stroo beladen goederenwagon tus schen Auwel en Straal en in brand ge raakt. De wagon werd losgekoppeld, doch liep de helling af naar Auwel, waar door het brandende stroo eveneens brand ont stond in drie huizen en het schoolge bouw. Een huis en da school brandden geheel af, terwijl van de beide andere huizen de daken geheel vernield werden. Later geraakte ook nog een café in brand, dat eveneens geheel werd verwoest. Diamanten.gestolen. Uit Ma drid wordt gemeld, dat aldaar de be diende van een juwelierswinkel is go-ar resteerd, die een pakje met diamanten ter waarde van 20.000 peseta's naar Duitschland moest verzenden. Voordat hij het pakket ter verzending aanbood, had hij op zeer handige wijze de diamanten, weten te verwijderen, zonder dat men aan. het pakket kon zien, dat dit ge opend was. Ta-en het pakket bij aankomst in D-uitschland niets bleek te bevatten, volgde aangifte bij de politie waarop de bediende gearresteerd en een huiszoeking bij hem ingesteld werd. Eihkele diamanten werden in zijn woning gevonden, andere bij een heler. Ben erger 1 ijk geval van ver- waarl oozing. De marechaussee te Deventer ontdekte, dat in een bo-erem- woning in de buurtschap Snippeling (ge meente Diepenveen), de 56-jariga echtge noot© van zekeren S. sedert eenige dagen wa.s opgesloten in een privaat, waarin zij van 's morgens 6 uur tot 's avonds 8 uur gevangen zat, terwijl zij den overigen tijd werd bewaakt, liggende in een bed stede op stroo en onder een paar zak ken. D© vrouw verkeerde in een staat van eigerlijke verwaarloozing en vervui ling, en werd totaal verkleum:! aangetrof fen. R. beweerde aan het geval niets te kunnen doen en z,ei-de dat alles zijp oorzaak vond in de slechte verhouding, bestaande tusschen een inwonende schoondochter en zijln ietwat achterlijke vrouw. Het eten werd aan de vrouw in een bakje, ook gebruikt voor het eten vari den hofhond, gebracht en het drin ken werd haar in een groentenblikj-e toe gediend. De marechaussee heeft do onge lukkige verlost uit haar gevangen staat en haar bij een familielid: ondergebracht. Tegen den man, die weinig verdient, doordat h'ij weinig wil uitvoeren, maar toch nog zijn boerderijtje en wat vee in eige-ndom heeft, is een vervolging in gesteld wegens vrijheidsberooving. Met be hulp van politie en diaconie iier Ned. Herv. gemeente van Colmschate zal wor den getracht, de versufte vrouw, die in jaren van ellende geestelijk en lichamelijk ten onder is gebracht, nog te redden. Het geval verwekte in de buurt groote consternatie. D© zonderlinge wreed© ci piers hadden het privaatraampje, dat aan den buitenmuur der woning uitkwam, met kalk wit gemaakt en van gaas voorzien, opdat de gevangene geen communicatie met de buitenwereld zou hebben. Vergiftigingsverschijnse- 1 e n. Maandag is bij: de politie te Rotterdam aangifte gedaan, dat zich ip een gezin, wonende aan de Acke-rdijk- straat, bij drie kinderen vergiftigings verschijnselen hadden voorgedaan. De omstandigheid, dat er den dag tevoren ruzie in het gezin was geweest en dat de vader des nachts alleen met de kinderen in de woning was geweest, deed ernstige vermoedens omtrent de oorzaak van deze verschijnselen ontstaan. Uit het onderzoek is evenwel gebleken, dat hier geen mis drijf in het spel is geweest. Men had' in de woning de waseh in bleek poeder gezet en per ongeluk is bleekpoed-er in de melkkan gevallen. Al de kinderen heb ben Zondagavond melk uit deze kan ge dronken en daarna hebben de verschijn selen van vergiftiging zich geopenbaard B© kinderen zijd reeds weder hersteld. Zoekt den dief. Dinsdag is te Amsterdam een zekere D„ medeplichtige aan de brutale inbraak te Oisterwijk'van Zaterdag 1.1. gearresteerd. Bij zijn arres tatie werd'en eenige inbrékerswerktuigen op hem gevonden. Op zijn transport naar Oisterwijk, door de Amsterdamsche re cherche begeleid', wist hij op het per- ren te Boxtel te ontsnappen. D© rijks- en gemeentepolitie in da omliggönfde plaatsen zoeken hem. De „straatroof" te Rotter dam. Toen Zaterdagmorgen de kantoor bediende W. de J. op het politiebureau te Rotterdam aangifte kwam doen van de straatroof in de Schrijnwerkerssteeg, waarhij hem een portefeuille met f 25.000 zou zijn ontroofd, heeft de politie al dade lijk argwaan gekregen tegen dezen De J. Het bleek, dat hij den laatsten tijd nogal omgang had gehad met zekeren A. K., die bij de politie minder -gunstig bekend staat en men vermoedde, dat deze K. de hand hi de zaak heeft gehad. Maandag is een huiszoeking gedaan in de woning van genoemden A. K. Hoewel daar geen geld is gevonden, heeft de poli tie toch zooveel aanwijzingen in handen gekregen, dat ook tot K.'s arrestatie kon worden overgegaan. Voorts is een huis zoeking gedaan in de woning van de zus ter van dezen K., vrouw M. K., verlaten vrouw van H. Ook daar is geen geld ge vonden, maar ook zij is aangehouden cn opgesloten. Uit verschillende getuigenverklaringen is gebleken, dat toen De J. Zaterdagmor gen naar de bank is gegaan om het geld te tiftlsn, K. daarna met hem een elndweege is meegegaan, dat zich kort daarop een derde man bij hen heeft gevoegd, waarna K. is verdwenen. Even later heeft deze derde man De J. in een slobje, dat uitkomt in de Schrijnwerkerssteeg, getrokken, hem daar een klap op het hoofd gegeven en hem de portefeuille afgenomen, waarna hij op de vlucht is geslagen. Een ongeveer 18-jarige jongen, gekleed in een blauwe werkkiel vermoedelijk een'slagersjongen is getuige van deze „straatroof" geweest. De derde man, die nu nog wordt ge zocht, is ongeveer 30 jaar oud en vrij lang Hij is flink gebouwd en heeft een smal bleek gezicht. De kantoorbediende de J. is op -grond van vermoedens van medeplichtigheid aan het bedrijf in het huis van bewaring opgesloten en ter beschikking van den of ficier van justitie gesteld. De man, die twee koningen het leven redde. Te Lochem is in den ouderdom van 91 jaar overleden de heer J. van A-speren, oud-inspecteur van de afdeeling Vervoerwezen van de H. IJ. S. M. Het vorig jaar had de heer Van As- peren nog onder groote belangstelling zijn 90sten verjaardag gevierd. Als chef van het station Amersfoort red de, zoo men zich zal herinneren, de heer Van Asperen het leven van den Belgischen koning, en als chef va.n het station Soest, dat van koning Willem III. (Tel.) Brand in de Sing-Singge- vangenis. Het inwendige van de rna- trassenfabriek der Sing-Singgevangenis werd gisteren door brand vernield. Drie gevangenen raakten bij het bestrijden van de vlammen door -den rook bedwelmd. Of schoon tweehonderd gevangenen buiten de gevangenismuren aan het werk waren, en de gevangenisdeuren geopend werden om de brandweer van Ossining binnen te la ten, deed geen der gevangenen een po ging' om te ontsnappen. - Ongelooflijke kindermis handeling. Te Lichtenberg zijn een ze kere Haase en vrouw Utzig resp. tot 2 en 1 Yi jaar tuchthuisstraf veroordeeld we gens schandelijke kindermishandeling. De 75-jarige Haase had twee broertjes, resp. 9 en 18 maanden oud, welke hem door een Poolsch gezin ter verzorging wa ren toevertrouwd, op ongehoorde wijze mishandeld. Het jongste kind werd vooral door hem mishandeld. Hij sloeg het met een ijzeren buis, zoodat het tenslotte aan den rechter kant verlamd was. Hij liet de kinderen al cohol drinken als -ze schreiden. Het jongste kindje overleed aan de ge volgen der mishandeling. Vrouw Utzig was aan de onmenschelijkheden mede plichtig. Kantongerecht te Hulst. De Kantonrechter te Hulst veroordee'de C. B., machinist der Stoomtram Hulst Walsoorden wegens het noodeloos stoom uitlaten op den openbaren weg, van welke zaak wij de vorige week uitvoerig mel ding maakte, tot, eene geldboete van f 15 b. s. 30 dagen hechtenis. Door den kantonrechter te Hulst werd D. A. B., landbouwer te Graauw, we gens het niet onmiddellijk aangifte doen van op zijn hofstede heerschend mond en klauwzeer tot eene geldboete van f25 b.s. 10-d.h. terwijl A. A. van de K., vee koopman te Clinge, wegens een zelfde overtreding werd veroordeeld tot f20 b. s. 10 d.h. Moeten richtingaanwij- zers 's avonds verlicht zijn? Voor het Kantongerecht te Oostburg heeft terecht gestaan A. L. G., kleermaker te Oostburg, wien was ten laste gelegd dat hij op een avond na zonsondergang te Oost burg als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig de Brouwerijstraat had be reden en toen hij voornemens was van richting te veranderen door de Raam straat in te slaan van dat voornemen niet tijdig had. doen blijken door een duidelijk teeken te geven op of aan het motorrij tuig, of door het goed zichtbaar uitsteken terzijde van het rijtuig van een der ar men of een stok of ander voorwerp in de richting welke zou worden ingeslagen. Verdachte zeide bij het inslaan van de Raamstraat wel degelijk een teeken te heb ben gegeven door middel van een aan het rijtuig aangebrachten richting-aanwijzer, welke echter niet verlicht was. Een wachtmeester en een marechaussee als getuigen gehoord verklaarden verdach te op vrij grooten afstand te hebben zien aankomen; door de lichten welke het mo torrijtuig in de donkere straat voerde was het hen niet mogelijk geweest te zien of door den bestuurder richting werd aan gegeven, zoodat zij toen het motorrijtuig het kruispunt was genaderd, niet wisten welken weg het zou volgen. De ambtenaar van het 0. M. vestigde er de aandacht op, dat hier in korten tijd de Vierde puzzlo wordt behandeld als gevolg van de bepa lingen van het nieuwe motor- en rijwiel reglement. Art. 4 toch van dat reglement stelt een bestuurder van een motorrijtuig op een weg wanneer hij van richting wil veranderen voor de keuze of een duidelijk teeken aan het rijtuig te geven of goed zichtbaar ter zijde van het rijtuig een der armen of een stok of ander voorwerp uit te steken. Waar verdachte het eerste koos, had hij te zorgen dat het teeken duidelijk was, dat wil zeggen: duidelijk voor hot overig zich op don weg bevindend verkoor. Nu beide verbalisanten van dit, teeken niets hadden gezien en in twijfel hadden verkeerd omtrent den weg die zou worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2