No. 145 Maandag 19 Maart 1928 42e Jaargang v EERSTE BLAD. Gratis tot 1 April. Buitenland. Binnenland, Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Directeur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Gom. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44465 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. Tel. no. 258 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlSn: regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Z|] die zich met Ingang van 1 April op one blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. 4 Rijk en gemeenten. In de afdeelingen der Eerste Kamer werd in. den breede gesproken over de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. A«-p het Voorl. Verslag hieromtrent ia het volgende ontleend: Vrij algemeen sprak men den wensch uit, dat de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten spoedig definitief zal worden geregeld. Naar veler meening werd deze aangelegenheid al te zeer op de lange baan geschoven. Eenige leden verklaarden hitter te zijn teleurgesteld door 'hetgeen in de Millioe- nennota wordt gezegd ten opzichte van dit onderwerp. Deze leden toch hadden ver wacht, dat het rapport der Staatscommis sie voor de Regeering een eendgszins an dere beteekenis zou hebben, dan thans blijkt het geval te zijn. Immers, de Regee ring had herhaaldelijk naar het te ver- ■Y schijnen rapport der in 1921 benoemde .1 Staatscommissie verwezen, wanneer in de I Staten-Generaal werd betoogd, dat voor een aantal gemeenten een betere regeling der financieele verhouding tusschen Rijk r en gemeenten in de hoogste mate drin- gend noodig was geworden; en zoo ook, wanneer werd betoogd, dat de Regeering zelf een sterk aandeel had gehad in rege lingen, die de verbetering van de financi eele verhouding tusschen Rijk en gemeen ten voor een groeiend aantal gemeenten tot de allerhoogste urgentie had gemaakt. Thans echter, nu het rapport van de Staatscommissie 1921 is verschenen, kon digt de Regeering het voornemen aan met een ontwerp te komen onafhankelijk van de conclusies van 'het rapport dier com missie. De Regeering vleit zich met weldadig aandoenden humor, dat de behandeling van dit ontwerp geen 11 jaar zal ver- eischen, zooals het geval was met een vroeger ontwerp tot verruiming van het belastinggebied der gemeenten. Zij meent, dat eerst met ingang van het jaar 1930 de gemeenten in een andere financieele ver houding tot het Rijk zullen kunnen treden en intussdhen raamt zij f 500.000 voor on derstand aan „noodlijdende gemeenten" Hierdoor wordt de gedachte gewekt, dat wanneer tusschen nu en 1930 het aantal „noodlijdende gemeenten" toeneemt, deze begrootingspost nog kan worden ver- hoogd. Weliswaar verdachten de leden hier aan het woord de Regeering niet, dat zij langs dezen weg de ook door haar noodig ge achte verbetering in de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten wil aanbrengen, maar zij verkeerden toch in groote ongerustheid ten opzichte van de zelfstandige voorstellen, die de Regeering op het punt van de financieele verhouding in het vooruitzicht stelt. Naar verluidt, zouden die voorstellen opgebouwd zijn op de gedachte, dat het Rijk aap de gemeenten uitkeeringen zou doen van veel grootere bedragen dan in het concept-wetsontwerp van de Staats- commissie worden voorzien. Daarnaast echter zou die zelfstandige regeling het belastinggebied der gemeen ten beperken door een bepaling, waarbij een progressieve inkomstenbelasting door de gemeenten niet meer zou mogen worden geheven, en een eigen inkomstenbelasting zonder progressie slechts alleen dan, in dien die blijft binnen de grenzen van een bij de wpt vastgesteld percentage. Er is door die geruchten naar 'het oordeel van deze leden in zeer ruimen kring van ge meentebesturen van allerlei samenstelling dan ook de grootste ongerustheid ont staan ten opzichte van bedoelde „zelfstan dige voorstellen". Immers, de aanvaarding van zulk een stelsel zou naar het gevoelen dier ge meentebesturen beteekenen: opheffing van de bevoegdheid der gemeentebesturen om als organen van den kring der gemeen schap, die zij vertegenwoordigen, zelf vast te stellen welke lasten de gemeentenaren bereid 'zijn op te brengen tot dekking van de uitgaven, vereischt voor voorziening in talrijk» collectieve behoeften der gemeen tenaren. Er zijn volgens deze leden een zeer groot aantal gemeentebesturen, die er de voorkeur aan zouden geven, dat van een betere regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten voor goed zou worden afgezien, dan dat een op deze ge dachte opgebouwd stelsel zou worden aan vaard. Voor een groot aantal gemeentebesturen schijnt ook vast te staan, dat zij tegenover zulk een stelsel in die mate stelling zouden moeten nemen, dat het onwaarschijnlijk mag heeten, dat, indien inderdaad Regee- ringsvoorstellen opgebouwd op die ge dachte worden ingediend, eenige wijziging in de regeling van de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten in deze parlementaire periode zal tot stand ko men. Om die reden wensohten deze leden met aandrang te vragen, of de Regeering be reid is te verklaren, in hoeverre de hier aangeduide geruchten al dan niet waar heid bevatten. Zonder twijfel zijn er vele besturen van gemeenten, die er prijs op zullen stellen dit te weten, opdat zij er bij hun bestuursbeleid rekening mede kun nen houden. Het zijn goede klanken die hier worden beluisterd. Een spoedige en definitieve regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten is noodzakelijk. Méér noodzakelijk, dan de Regeering blijkens haar weinig krachtig optreden schijnt te meenen. Maar zulk een i-egeling mag niet te duur worden gekocht. Zij mag er niet toe leiden dat de vrij heid der gemeenten om zelf hun huishou ding te regelen nogal meer wordt beperkt. En het valt toe te juichen, dat tegen po gingen in die richting reeds bij voorbaat door de Eerste Kamer werd gewaar schuwd. PARTIJDAG TE GOES. Zooals reeds eerder werd medegedeeld zal op Dinsdag 3 April a.s. vanwege het Prov. Comité van Antirevol. Kiesvereni gingen te Goes een partijdag worden ge houden. In de morgenvergadering zal als spre ker optreden de heer Mr J. W. Noteboom, adj.-dir. van de Dr A. Kuyperstichting te 's-Gravenhage. In de middagvergadering hoopt te spre ken de heer J. Schouten, lid van de Twee de Kamer, te Rotterdam. Mijnheer Zoebkof. Naar het W. B. van betrouwbare zijde verneemt, heeft Zoebkof Keulen verlaten en zich naar België begeven, vanwaar hij scheep zal gaan naar Kongo, waar zijn oom woont. Een bericht uït Brussel meldt: Zoebkof, de zwager van den ex-keizer, is Donderdagavond to Brussel aangeko men en heeft zijn intrek genomen in een hotel bij het Noorderstation. In zijn gezel schap bevond zich een reeds bejaarde da me, die, naar men veronderstelt, zijn echt- genoote, prinses Victoria is. Aan de direc tie van het hotel heeft Zoebkof eenige ivo ren étuis met zijn initialen en de keizer lijke kroon in bewaring gegeven. Den avond heeft Zoebkof doorgebracht in een amusementsgelegenheid, waarna hij met een der danseuses vertrok. Later verscheen hij in een nachtclub met een an dere jonge vrouw. Naar de „Indépendance Beige" mee deelt zou toen tusschen prinses Victoria en Zoebkof een heftige discussie hebben plaats gehad. De overstroomlngsramp bij Los Angelos. Een nieuw gevaar dreigt de zwaar ge teisterde Santa Clara-vallei, n.l. het ge vaar van besmettelijke ziekte. In de dagen na de overstrooming heeft er in de vallei een ongewoon hooge temperatuur ge- heerscht; daarbij gevoegd de weeke mod der waarmee alles bedekt is, doen de autoriteiten haastig maatregelen nemen om te voorkomen, dat er een typhus-epi- demie uitbreekt. Draadloos is door het gezondheidsbureau van den staat Califor- nië een oproep verspreid, waarin ieder in de vallei geraden wordt, zich te laten in enten tegen typhus. Een zorgvuldige controle van de doo- denlijsten uit de dorpen langs de rivier heeft de autoriteiten doen aantoonen, dat betrekkelijk weinige van de gevonden lijken geïdentificeerd konden worden. Men meent, dat nog minstens 300 menschen vermist worden. Bitter is men gestemd over de talrijke beweringen, dat de doorgebroken dam niet deugdelijk is geweest. Deze klachten zijn zoo talrijk, dat van hoogerhand een uiterst nauwkeurig onderzoek is gelast. Een aardbeving in Korlnthe. Tengevolge van een hevige aardbeving, die het schiereiland van Korinthe getrof fen heeft, zijn er te Xylocartro tal van hui zen ingestort. Men weet nog niet of er ook menschen omgekomen zijn. Te Korinthe en in andere plaatsen, waar overigens slechts lichte schade is aangericht, vlucht te de bevolking de huizen uit en kampeer de buiten de stad. De In Rusland gevangen genomen Duitse he Ingenieurs. De hoofd-ingenieur van de A. E. G., Goldstein, heeft een telegram aan de di rectie te Berlijn met vermelding van zijn vrijlating gezonden. De reden is dat Gold stein zich pas 3 weken in Rusland be vond, en ook de Sowjet-autorïteiten tot de overtuiging gekomen zijn, dat hij zich in zoo korten tijd niet met gevaarlijke poli tieke complotten kan hebben ingelaten. In politieke kringen te Berlijn is de vrij lating natuurlijk met vreugde vernomen, maar zij verandert niets aan de politieke atmosfeer. De eischen die Stresemann den S'owjetgezant te Berlijn heeft gesteld, en de stappen die de minister den Duitsc'hen gezant te Moskou heeft opgedragen, wor- ien in vollen omvang gehandhaafd. Naar het te Berlijn uitgegeven Russi sche blad Roel meldt heeft "de Sow jet-ge zant Krestinski na. zijn afscheid met Stre semann telegrafisch aan Moskou verzocht persoonlijk over den ongunstigen indruk 'n Duitschland van de arrestatie van zes Duitsche ingenieurs en technici in 'het Do netsbekken te mogen rapporteeren. Naar uit Moskou wordt medegedeeld, is nog een tweede van de zes gearres teerde ingenieurs, de heer Otto, in vrij heid gesteld, doch alleen voorwaardelijk, d.w.z. hiji mag zich niet buiten Rusland begeven en moet zich bij de behandeling der zaak ter beschikking van de recht bank stellen. De overige vier Duitschers bevinden zich nog in voorarrest. Petroleum In den Oranje Vrijstaat. De administrateur van den Oranje Vrij staat heeft op de mogelijkheid gewezen der ontdekking van een groot petroleum- terrein in den Oranje Vrijstaat. Wjj staan, zeide hjj1, aan den vooravond van een ontwikkeling op groote schaal der na tuurlijke hulpbronnen en waardevolle pe- troleum-terreinen zullen in de naaste toe komst worden geopend. Amerikaansche deskundigen hebben ter zake een zeer gunstig rapport uitgebracht en een mach tig concern heeft reeds optie verworven op een aantal terreinen. Verboden Viaameche prentbriefkaarten. Sedert geruimen tijd reeds worden, in Vlaamsche boekhandels prentbriefkaarten verkocht, waarop de landkaart van hei Vlaamsche taalgebied, Fransch-Vlaande- ren inbegrepen, is afgedrukt en een óf andere spreuk als: „Daar is maar één land, dat mijn land kan zijn", of: „Utopie heden, werkelijkheid morgen", voorkomt. Verscheidene ministers, ook de minister president, bljjken onlangs dergelijke prent kaarten te hebben ontvangen, met het gevolg, dat de minister van Spoorwegen en Posterijen, Lippens, thans het vervoer, de verzending en de uitdeeling door de postboden, van deze prentbriefkaarten ten strengste heeft verboden. De Fransche verkiezingen en de zomertijd. Bij internationale overeenkomst is de ingang, van den zomertijd in Frankrijk vastgesteld op 21 April. Dit is de dag vóór de Fransche verkiezingen. De Fran sche minister van openbare werken zon in verband daarmee den Belgischen en Engelschen regeeringen verzocht hebben, den datum van de invoering van den zomertijd tot 14 April te vervroegen. Mussolini en de kinderrijkdom. Met ingang van 1 Juli a.s. zullen de zeer kinderrijke gezinnen in Italië 'geenerlei be lasting meer behoeven te betalen. Het gaat hier om de door Mussolini naarstig ingezette propaganda tegen den ook in Italië opgetreden achteruitgang der geboorten en de bijzondere bescher ming der groote gezinnen. Deze worden van alle in Italië geheven belastingen, zoo als de personeele belasting, waardever- meerderings- en patentbelastingen, belas ting op meubelen, goederen en grond vrij gesteld. Verder behoeven zij geen school geld meer te betalen. Deze belangrijke voorrechten krijgen al le staatsambtenaren en militairen, wan neer zij zeven of meer kinderen moeten onderhouden. Voorts krijgen alle Italiaansche staats burgers, zonder onderscheid, 'die tien kin deren in leven hebben of er twaalf 'had den, van wie er zes in het leven gebleven zijn, vrijstelling van alle belastingen. Deze verordening sluit logisch bij de beide andere, welke de regeering bier ter bescherming van de natie nam, aan, n.l. de instellingen ter bescherming van hst moederschap en de verlaten kinderen, en de buitengewone belasting op de vrijge zellen. Korte berichten. Te Parijs heeft een betooging ten gunste van het vrouwenkiesrecht plaats gehad, waarhij het tot opstootjes is geko men. In den stoet werd een bord meege voerd, waarop geschreven stond: „Wilt gij geen oorlog en wilt gij verhinderen dat uw kinderen gedood worden, kiest dan vrou wen". De Deensc'he minister van Justitie heeft het nieuwe ontwerp-Wctboek van Strafrecht ingediend; de doodstraf komt daarin niet meer voor. De politie te Oslo is een nieuwe smokkelzaak op het spoor gekomen, welke veel opzien wekt, daar daarbij ook dou ane-ambtenaren betrokken waren. Er zijn 2 douane-ambtenaren en nog een derde persoon gearresteerd, die bij het smokke len van alcohol betrokken waren. Men verwacht, dat nog verdere arrestaties zul len plaats hebben. Te Linda bij Wilna is een commu nistische spionnage-organisatie ontdekt, die met de Gepoe te Minsk in verbin ding schijnt te staan. Er werden elf per sonen gearresteerd, terwijl veel compro- mitteerend materiaal voor den dag kwam. De begrotingscommissie van den Berlijnschen gemeenteraad heeft de be sprekingen over de begrooting beëindigd. Nog slechts de kwestie, hoe het deficit van 19 mülioen mark ge'dekt jmoet wor den, staat open. Geen kleinigheidl Te Orland (Florida) werd een vrouw gedood en werden 17 andere personen gewond, toen .een tornado zich een weg van 300 voet breed baande. De Amerikaansche duikboot S 4, die 17 December met haar bemanning van 40 koppen zonk, is door bergingtfvaar- tuigen onder de kust van Provincetown aan de oppervlakte gebracht. Oud-Minister Colljn geïnterviewd. De heer H. Colijn, lid van de Eerste Kamer, en zijln echt.genoote zijn op 19 Fe bruari met het s.s. Koningin der Neder landen te Priok gearriveerd. Namens den Landvoogd werden zij verwelkomd door diens adjudant de Stopplelaar; voorts door de heeren mr Creuteberg, vice-president van den Raad van Indië, mr Trip, presi dent der Javasohe Bank, G- W. K. F. de Vaynes van Brafcell Buys, directeur van d!e Ned.-Indische Handelsbank, C. W. D. M. Groskamp, president der Factorij van de Ned. Hand. Mij-, G- Witteveen, verte genwoordiger van de S. M. „Nederland", en anderen onder wie het Valksraads- lid mr van Helsdingen. De heer Colijn, in een kort interview met een vertegenwoordiger van AneteJ Sprekend over het doel van zijln bezoek aan Indië te* is al iels uit geseinjdj, zeide, dat dit was: de afgesleten puntjes van zijn kennis van Indië bijslijpen. „Als je twaalf jaar weg bent geweest raak je zoo'n beetje eruit. Dian is het noo dig de aanraking te herstellen." De bestulurshervorming besprekend', me moreerde hiji, dat hij steeds een voorstan der is geweest van veel grootere eenhe den dan thans de invoering van de nieu we indeeling van Java te zien geeft. Maar mijn reis strekt na ondier meer om in het licht van dó opgedane ervaring na te gaan of die meening een wijlziging be hoort te ondergaan of niet." Wat betreft da Indische vertegenwoor diging bij den Volkenbond zette de heer Colijn uiteen: „Voor zoover mij bekend, is er nooit sprake geweest van een In dische vertegenwoordiging bij den Vol kenbond, aangezien alleen de leden van den Volkenbond zulk een vertegenwoordi ging hebben, wel voor zoover mij be kend is er sprake van het aanwijlzen van een waarnemer in het Volkenboind's- milieu te Genève ten einde op de hoogte te blijven van de vraagstukken waarbij koloniale mogendheden meer in het bij zonder belang kunnen hebben." Volgens het reisplan van den heer Golijin zou hij' 28 Febr. te Soerabaja aan komen voor een circa veertiendaagsch bezoek aan den Oosthoek, daarna be- Binnenland. Het 'dreigend conflict in de baksteen-in dustrie. Buitenland. Zoebkof in Brussel. Twee Duitsche ingenieurs in Rusland vrij gelaten. Aardbeving in Korinthe. zoekt hij Midden-Java waarschijnlijk tot het midden van Maart; begin Mei gaat hij naar Zuid-Sumatra, daarna naar de West kust, medio Mei naar de Oostkust voor veertien dagen, vervolgens eenige dagen naar Atjeh en ten slotte op 11 Juni met de „Indrapoera' 'terug naar Europa, waar hij 28 Juni te Marseille aankomt, om den volgenden dag zich naar Genève te begeven tot het presideeren van de conferentie van de "oeconomische com missie. Geref. Meisjesbond. De Bond van Geref. Meisjesvereenigin- gen in Nederland viert op Pinkster-Maan dag te Rotterdam haar tweede lustrum. Als sprekers zullen optreden mej. H. S. S. Kuyper van 's Gravenhage, eere presidente en de heeren prof. dr T. Hoek stra van Kampen; oud-min. mr S. de Vries Czn., en Dr K. Dijk, Geref. Predi kant te 's Gravenhage-West. Dreigend conflict in de sfjeen- industrie. Naar gemeld wordt, zijn de pogingen van den Rijksbemiddelaar, den heer van IJsselsteijn, om een compromis te ver krijgen tusschen partijen in de steen-in dustrie, mislukt. De werknemers wilden geen afstand doen van hun afwijzing van loonsverla ging, terwijl de werkgevers vasthouden aan hun eisch dat 5 pCt. verlaging moet worden ingevoerd, terwijl zjj bereid blij ven over andere punten in onderhande ling te treden. s Naar wjj vernemen, zijn de steenfabri kanten tot een spoedvergadering bijeen geroepen. Verwacht wordt, dat de uit sluiting op 2 April a.s. zal ingaan. AI.es inbegrepen, ook de jeugdige perso nen en jongens, zulten door de 41 ver bonden firma's ongeveer 5000 personen getroffen worden, waarvan echter een deel op dit oogenblik nog niet in dienst is. De nieuwe gouverneur van S,ur inaime. Naar wij' vernemen is dr A A- L- Rut gers, de afgetreden directeur van het de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel in Ned.-Indië, die mr A. J. A. Baron van Heemstra als gouverneur van Suriname zal opvolgen, Saterdag voor 'n kort verblijf in Nederland te 's'Graven hage gearriveerd. Dr Rutgers, die tot Ge nua de reis met de „Prinses Juliana" maakte, heeft gedurende zijln verblijf hier te lande met zijh gezin zijn domicilie ten huize van zijn schoonvader, Staats raad A. W- F. Idenburg, oud-gouverneur- generaal van Ned. O.-Indië. Piorizegels van4 en 6 cent. In verband met de daaraan gebleken behoefte is nader bepaald, dat de uitgifte van portzegels van 4 en 6 cent vooirsr hands bestendigd wordt. Ontwerpdiuweljjlkscontraet met N.V.V- De besturen van S-D-A-P en N.V-V-, overtuigd van de noodzakelijkheid om de samenwerking tusschen de beide zelfstan dige organisaties der Nederlandsche ar beidersklasse te regelen, hebben besloten aan de congressen van de S-D.AP. en N.V.V. eenige voorstellen omtrent een blijvende samenwerking te doien. De gemeenschappelijke actie van beide organisaties zal bestaan in: a. bet hou den van openbare vergaderingen en con gressen; b. het uitgeven van geschriften; c. het houden van betoogingen. Er wordt gesticht een Algemeene Raad, welke bestaat .uit de besturen van N.V.V. en S-D-A-P., een vertegenwoordiging van den hoogste 5 personen uit de beide Ka merfracties, benevens de hoofdredacteu ren van „Het Volk" en „Voorwaarts" ter bespreking van actueele, economische en politieke vraagstukken. Het ontweerp-verkiezingspkogram wordt in overleg met dezen Raad opgemaakt. Het bestuur van het IJ.V.V. zal twee leden afvaardigen 'in het bestulur der S- D.A.P., terwijl daartegenover het bestuur der S.D'.AP. twee leden zal afvaardigen in dat van het N.V.V. Deze leden hein- ben in het college waarin zjj worden afgevaardigd adviseerende stem.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1