No. 143 Vrijdag 16 Maart 1928 42e Jaargaog 1 Firma JACQ. FRANK, Hofberg Orgels. A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Gratis tot 1 April. Buitenland. Hofleverancier - Middelburg. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. I Volgens het nu gewijzigde ontwerp zul len de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezete nen des Rijks, worden betrokken in de rechten van successie en schenking op den voet, als ware de overledene of de schenker ten dage, van het overigden of van de schenking ingezetene des Rijks geweest. Deze bepaling is alleen niet van toepassing op de ingezetenen van de ko loniën en op hen, die na 30 April 1918 niet meer binnen het Rijk hebben ge woond, terwijl de belasting wordt ver minderd met gelijksoortige heffingen van staat of gemeente in den vreemde. Door onvoorziene om standigheden moet de UITVERKOOP ophouden. De verkoop gaat door tegen ds LAGE PRIJZEN bij Vraagt Catalogus. 3 D* etad wua spoedig 4 grooU en fraai nonnen- gasthuis en een irdoor, dat deze it .waren eenige en roem voor rerven, ïamen de Bier- de inneming van moesten zij zich rgeven, doch .in ij de Gentenaren tenden van aarts door de Vlissin- ze krijgsverrich- t'ikeltje te schrij- werd echter het uitvinder Willem igkaken uitvond. Ie gevolgen voor htigst geworden, mn een tak van schats in Ne- 1 Hollands goud- l wel rroeger de r inzouten tegen Er zijn althans i de Bibliotheek die dit beves- haring was dus verdienste van her was? Willem Beukels- een bijzondere veel langer voor ird, en met recht e uitvinding mag haring in zee, van de grom in te zouten, en lat zij ver boven was en een ge- ïkt aan die tjj- nog eens hon- onze zeeplaat- ïden handen be- oed aan de ha- hadden, toen er omloop werden he Haring door 3n gezocht was, beteekenis van ijk beseffen, iden onze voor de hoofdnering, ezer landen, tvinding van on oneindig veel van wien men am en sterfjaar, ulde van ons Imtrent het ge- scht er eenige mkraam, dat te gemaakt was, datum van zijn waarschijnlijk, cumenten blijkt, de Vroedschap ar men, om dit oud moest zjjn, m zijn, en der- tijd zijn gestor it Keizer Karei 1 Biervliet heeft meer aanwezige vergezeld van ïingin van Hon- it de Keizer en net veel smaak om alzoo de 4eeuwschen uit- ïil over zijn af- t het een zeer doch daar zijn e stukken wordt rrouwe" en B. ras, meenen an- sten stand heb- an hem weten iet Vader Cats: iet! Uw graf dat dient verheven, .ier na zou mo gen leven, hij dient te zjjn vereert lekwame dingen leert. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. -Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tei. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Zij die zich met ingang van 1 April op ns blad abonneeren, ontvangen de tot jjfien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. V Belastingdeserteurs. ÜüfflË Minister de Geer, die voor zijn ontwerp ot belasting van de Nederlanders in het buitenland onvoldoende kreeg en zich |aarom voor de behandeling van het ont- verp geheel was afgeloopen, terugtrok, fceeft den moed nog niet op. Hij heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijzigingen ingediend, waarvan de bedoeling is, dat althans de „suc cessie-vluchtelingen" gegrepen kunnen worden. De bedoeling van deze wet is duide lijk door Minister de Geer aangegeven, toen hij bij de verdediging van het oor spronkelijke ontwerp o.m. opmerkte: „Ik heb met de medewerking dezer Kamer, die ik zeer apprecieerde, een tijd geleden het exorbitant hooge recht der successie-belasting iets kurinen verlagen, maar het is toch nog buitengewoon hoog, hooger dan als- men Engeland uitzon dert in verreweg de meeste landen. Nu is nergens eenvoudiger dan bij die wet de belastingvlucht. Men gaat eenige jaren voor zijn sterven naar het buiten land; de successie-belasting wordt gehe ven naar de woonplaats van den erflater, ook al wonen de erfgenamen hier. AI3 men over de grens woont, ontgaat men onze belasting, en betaalt slechts het lage buitenland sche tarief." De verliezen, die van deze zjde voor de schatkist dreigen wil de Minister trach ten te voorkomen. Een loffelijk pogen, ongetwijfeld. Maar of de Kamer bereid zal zijn in deze richting met den Minister mee te gaan, is een andere vraag. Om te beginnen kan worden betwijfeld, of er inderdaad veel menschen zuden zijn, die, als ze hun einde voelen nade ren, alleen om de belasting te ontgaan over de grenzen zullen trekken. Dan wordt er b.v. door „De Maasbode" op gewezen, dat dit ontwerp ingaat tegen de belaslingpolitiek van den Volkenbond belichaamd in het ontwerp-tractaat ter mijding van dubbele successie-belasting. Een bezwaar is voorts, dat op deze wijze niet alleen de belasting-deserteurs worden getroffen, maar dat het ontwerp een algemeene regel bevat en een algeheele ombouw van de grondslagen on zer successiewet. Zonder strijd zal Minister de Geer dit overblijfsel van zijn ontwerp in elk ge val niet in veilige haven krijgen. Zou het ook niet beter zijn den prik kel voor de be asting-vlucht weg te nemen en met krachtige hand op verlaging van de veel te hooge belastingen aan te sturen? - Ja, me- k scheppen Biet ver- tuoetlükër Duitschland en Rusland. Naar het „Berliner Tageblatt" weet te melden, heeft het Duitsche kabinet beslo ten, dart de onderhandelingen, die op het oogenblik te Berlijn met Rusland over economische zaken worden gevoerd, zul len worden afgebroken, totdat dé kwestie van de arrestatie der Duitsche ingenieurs in Rusland zal zijn bijgelegd. De leider der delegatie is reeds uit Ber lijn vertrokken en waarschijnlijk zullen ook de overige leden der delegatie ver trekken. Het kabinet heeft ook besloten een be toog tot de Russische regeering te richten O.a. wordt de wensch te kennen gege ven, dat het den Duitschen consul-gene raal geoorloofd zal zijn de gearresteerden te bezoeken. Of deze wensch door de Rus- sische regeering ingewilligd zal worden, is twijfelachtig. De staking in de Antwerpsche haven. De socialistische vAkvereeniging riep de algemeene staking in alle werkplaatsen voor scheepsherstellingen uit. De staking omvat 2000 man, die door andere haven arbeiders gesteund worden. De eischen der stakers bevatten behalve de loonkwestie de volledige toepassing van den 8-urendag, welke volgens de patroons bijna onmogelijk wordt geacht voor de scheepvaartnijverheid. Kloppartij in een Universiteit. Prof. Ghampy, onlangs benoemd tot hoogleeraar in de weefselleer aan de me dische faculteit te Parijs, zou Dinsdag zijn eerste college geven. De benoeming was reeds vele weken het onderwerp van een heftigen strijd, en de tegenstanders had den dan ook aangekondigd dat ze het den nieuwen hoogleeraar, die radicale politie ke beginselen schijnt toegedaan, niet ge makkelijk zouden maken. Toen prof. Ghampy, in rok en witte das, gevolgd door den deken der faculteit en een aantal professoren op het podium ver scheen, ontstond er eensklaps een gewel dig tumult, dat volgens sommige bladen precies een uur aanhield, den geheelen duur van het college. Een helsch spekta kel, gesis en gefluit, waaraan naar la ter is vastgesteld zich voornamelijk jongelieden schuldig maakten, die anders nooit een voet in de medische faculteit zetten. Glimlachend sloeg de onverstoorbare hoogleeraar liet kwajongensgedoe gade. Telkens poogde hij aan het woord te ko men en toen het uur was verstreken ver dween hij, toegejuicht door zijn aanhan gers. In de collegezaal werd nog een beetje gevochten, waarbij eenige lichtgewonden vielen. Woensdag hebben de royalistische stu denten voor de tweede maal getracht het college van prof. Ghampy dn de war te sturen. Terwijl ze er Dinsdag mee volston den herrie te maken, openden ze Woens dag een bombardement met sinaasappelen op den katheder. Buiten de universiteit kwam het daarna tot een botsing tusschen de royalisten en republi'keinsc'he studenten, waarbij ver scheidene studenten werden gewond en zich in 'het ziekenhuis moesten laten ver binden. Het communisme in Japan. Volgens een bericht uit Tokio heeft de politie aldaar tal van huiszoekingen bij communisten en ook op het bureau van een proletarisch blad verricht. Ongeveer 100 communisten zijn in hechtenis geno men. In alle d'eelen van Japan hebben tal rijke arrestaties plaats gehad van extre misten. Botsing aan de Russisch-Roemeenscho grens. Aan de Russisch-Roemeensche grens is een groote bende ontdekt, die in opdracht van den Roemeen'schen spionnagedienst vijftien invallen op sovjet-gebied had ge daan, waarbij meestal sovjet-ambtenaren werden vermoord. Bij de schietpartij, die nu volgde, werd het grootste deel der bandieten gedood. Bovendien werden 41 bandieten en per sonen, die met de bende in verbinding stonden, in hechtenis genomen. De gear resteerden hebben hun medeplichtigheid en hun betrekkingen tot de bende bekend. Zoebkof verbannen. De politie-overheid 'heeft den echtgenoot van de vroegere prinses van Scbaum- burg-Lippe, den Rus Alexander Zoebkof uit bet Duitsche rijksgebied verbannen, wegens zijn veroordeeling voor inbreuk op de pasvoorschriften. Hij moet het Duitscho grondgebied binnen zeven dagen verlaten. Arme Prinses Victoria! Of gaat ze met hem mee? Het Diiiitsche particulier bezit in Amerika weer vrij. D'e Vereenigde Staten van Amerika heb ber. onlangs bewezen dat zij den toestand op bezadigde wijze beoordeelen. Zij heb ben een oorlogsmaatregel, welke stellig tegen het internationaal rechtsgevoel in- druischte, weder goedgemaakt dcor het onder dwangbeheer gestelde particulier bezit vrij te laten. Aldus werd voost tal rijke Duitsche handelshuizen een deel der oorlogsverliezen goedgemaakt. Vooral d>e Duitsche schoepvaartoindernemingen zijn 3 ierbij weigevaren. Hierdoor komen voor Duitschland belangrijke kapitalen pi en spreekt van ongeveer 909 rqillioon gouid- naric beschikbaar. Bit zil natuurlijk oor het buitenland een welkome aan leiding zijn om aan de Duitsche nijverheid 1 erdero eredieten ..te verloeinen, daar dit Duitsch buitenlandsch vermogen als een solide .materieele basis zal kunnen dienen. Koria berichten. Hinchcliffe is nu 24 uur over tijd. De autoriteiten vreezen het ergste. De Engelsche Bank ontving gisteren t vee millioen pond sterling als vijfde ter mijn van de Italiaansche oorlogsschuld. Het aantal dooden bij de dijkbreuk ii Californië bedraagt nu 24-8. De Fransche minister van marine 1 eeft tot de vlootautoriteiten een rond- s chrijven gericht, waarin hij gelast, scherp op te treden tegen alle revolutkmnairo propaganda onder het vlootpersoneel, on verschillig onder welken vorm deze propa- anda wordt gevoerd. Er zijn dezen winter te Parijs veel moorden gepleegd, de een meer opzien ba rend dan de ander, te veel echter om ze telkens te vermelden. Heel veel ge wag is er van den moord op den makelaar Truphème gemaakt en na een zeer langdurig onderzoek heeft nu de ju welier Mastorino, die geld schuldig was aan Truphème, bekend dezen te hebben vermoord. In de Syrische woestijn zijn twee Arabische auto-karavanen door bandie ten, die eveneens over een groote auto be schikten, overvallen en beroofd. Vier kerels zijn gisteren te Manheim een wissellooper nageloopen, die een be drag geld bij een bank had gehaald, en hebben hem in de buurt van den water toren bewusteloos geslagen en van de 15.000 mark, die hij bij zich had, beroofd. Zij zijn ontkomen. DÉ ÏN- EN UITVGERVERBODEN. Een rede van Dr Pocthuma. In de conferentie tot afschaffing van de uitvoerverboden op ruwe huiden en beenderen te Genève heeft dr -Posthuma, een rede gehouden over de uitzonderings bepaling op de conventie tot afschaffina van uitvoerverboden, welke is voorgesteld door de regeering van Tsjecho-Slowak"e Deze uitzonderingsbepaling he ft bct.ek- king op ruw leder en huiden. Volgens Dr Posthuma doen zich hier bij twee vragen voor: 1. Wat zïjn de zaken, waardoor het huidige export-sy steem ten opzichte van huiden nog ge handhaafd wordt? en 2. Zal men er in slagen een absolute wederkeerige vrijheid tot stand te brengen? Dr Posthuma besprak voorts de belan gen, welke Neder'and bij den beende-en- handel heeft. Hij heeft met veel genoegen gezien, dat de Belgische regeering voor beenderen en de Tsjechische voor huiden de kwestie van de uitvoerverboden heeft vastgekoppeld aa,n die betreffende de in voerrechten. Dr Posthuma verklaarde, dat er op het oogenblik in Nederland geen uitvoer-ver- boden op huiden en beenderen bestaan, en dat leer zelfs geheel vrij is van invoer rechten. Kan deze conferentie niet tot overeenstemming komen, hetgeen zou be- teekenen dat de regeeringen van Duitsch land en Oostenrijk genoodzaakt zouden zijn de uitvoerverboden te handhaven dan vreest spreker, dat ook de Nederlandsche regeering gedwongen zal worden een wetsontwerp bij de volksvertegenwoordi ging in te dienen, om soortgelijke maat regelen ten opzichte van huiden en been deren te nemen. Het Cadeaustelsel. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft 14 Maart 1.1. ingesteld een Commissie met de opdracht het Cadeaustelsel en de daaruit voort- 50 C! per Ponci vloeiende nadoelen aan oen nader on derzoek te onderwerpen en na te gaan welke maatregelen daartegen eventueel zouden zijn te nemen, en hem ter zake rapport uit te brengen. In de Commissie zijn benoemd: Tot lid en voorzitter Mr A. I. M. J. Baron van Wijnbergen te Utrecht, en tot leden Jos. ten Berg, Utrecht, F. J. Claes, den Bosch, II. T. Dekker, Amsterdam, K. Groonewoud Dzn., Groningen, H. Leen- huis, Amsterdam, Mevr. A. L.' A. Ringe- ling-Verlioeff, Amsterdam, F. J. S. J. Rotteveel, den Haag, en R. van Sluis, eveneens den Haag. Tot secretarissen zijn benoemd: Mr E. C. M. Deurvorst, den Haag, le secre taris, en Mr L. Sprij, Alplien a. d. Rijn, 2e secretaris. Een liberale radio-omroep. Eeuigen tijd geleden heeft zich, naar de „N. R. Crt." meldt, een comité ge vormd, met als doelstelling zoo spoedig mogelijk te verkrijgen een verspreiding van de liberale beginselen langs radio- telefonisch en weg. Ter voldoening aan de gestelde voorwaarden is het comité doende een vereeniging te stichten, in welker statuten dit doel wordt neerge legd. Bescherming van de klompen industrie. Op de volgende vragen van den heer Drop I. Heeft de minister zich reeds een oor deel gevormd omtrent het denkbeeld, ge opperd in de vergadering der Tweede Kamer van 23 Nov. 192? (Handelingen blz. 103), om ter bescherming van de klompenindustrie centra ba ie van den verkoop van régeeringswege te bevorde ren II. Zoo ja, wil de minister dan var dat oordeel doen blijken? III. Zoo neen, tegen wanneer kan een beslissing ten deze worden tegemoet ge zien? heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord Gnrlergeteekende is tot bet oordeel ge komen, dat van een poging om door centralisatie van den klomp en verkoop tot betere toestanden in de klompenindustrie te komen, redelijkerwijs geen heil is te verwachten. Dergelijke centralisatie is reeds bij- herhaling op 'verschillend ge bied, ook op dat van den verkoop van klompen, beproefd, doch de desbetref fende pogingen hebben nagenoeg steeds schipbreuk geleden, deels als gevolg van bezwaren, welke aan dit systeem van verkoop eigen zijn, deels ook ten gevolge van gebrek aan medewerking van belang hebbenden zelf. Centraliseering van den verkoop moge in een sterk georganiseerde industrie, waar een krachtig saamhoorig- heidsgevcel beerscht, wellicht een enkele maal gelukken in andere, organisatorisch minder ontwikkelde industrieën als de klompenmakeriji, is de kans van slagen, naar de ervaring heeft geleerd, zoo uiterst gering, dat het maken van groote kos ten, als voor de voorbereiding der ver koopsorganisatie noodzakelijk, niet ge rechtvaardigd zou wezen. Op grond hier van meent de ondergeteekende zich van het nemen of bevorderen van maatregelen in deze richting, welke overigens bij' even- tueelo mislukking ernstige gevolgen voor de belanghebbenden zelf zouden hebben, te moeten onthouden. Be ramp te Santos. Bij het departement van Buitenland- sche Zaken te Ben Haag is van Hr. Ms. Gezant te Rio de Janeiro telegra fisch bericht ingekomen, dat de Neder landsche kolonie te Santos zich in wel stand bevindt en buiten gevaar is. Binnenland. Initiatief-wetsontwerp tot tijdelijke heffing van invoerrecht op klompen. Voor de uitbreiding der Vrije Universiteit is reeds f 200.000 ontvangen. Een rede van dr Posthuma te Genève. Pogingen voor een liberalen radio-omroep. Een gezin te Bleiswijk vergiftigd? Groote diamantdiefstal te Amsterdam. Buitenland. Economische onderhandelingen tusschen Duitschland en Rusland afgebroken. Hinchcliffe wordt als verloren beschouwd. Studentenrelletjes te Parijs. Zoebkof verbannen. Amerika geeft Duitsch particulier bezit vrij. DePrinses. Prinses Juliana 'bracht gistermiddag, vergezeld van eenige studievriendinnen, een bezoek aan de bloemkweekerij van de firma Vianen en Van Delft te Rijns burg. Afwezige Kamerleden. Bij de Tweede Kamer was gisteren bericht van verhindering ingekomen van de leden Van der Heide, Schaper, Vis- scher (ook heden) en Bijleveld. Het Eerste Kamerlid De Savornin Lohman. Prof. jhr mr B. C. de Savornin Lob man, hoogleeraar aan de Utreohtsche Uni versiteit en lid der Eerste Kamer, is voornemens voor ongeveer een half jaai eenstudiereis naar Ned.-Indië te maken. Prof. Lohman zal 23 Mei a.s. vertrek ken en in liet najaar terugkomen. Hij reist voor een Comité uit de Christelijk- Historische Unie. Een t ij del ij k invoerrecht o> p klompen? Bij de Tweede Karner is gisteren inge komen een voorstel van wet van de hee- ren Pleskens en Smeenk tot het beffen van een tijdelijk invoerrecht op klom pen. De strekking van het ontwerp is, tot 1 Januari 1933 een recht van 12 pet. te heffen. Het voorste! heeft ten doel, een van Nederlands oudste en meest karakteris tieke industrieën te behoeden voor den ondergang, waarmede zij door de onge breidelde concurrentie van het buiten land onder buitengewoon oigun.ti e om standigheden in ernstige ma e wordt be dreigd. De voorstel ers z'jn van meening, dat, wanneer tijdelijk het groote prijs verschil tu. schen Neder.and che en Belgische kjompen kan worden ver minderd, de Nederlandsche klompen, die, zooals algemeen erkend wordt, superieur van qualiteit zijn, stel lig de verjoren markt zullen herwin nen en dat zij die ook behouden zul.en, wanneer na eenige jaren do bijzondere maatregelen, thans voorgesteld, zullen hebben opgehouden te werken. Daarom wordt voorgesteld gedurende vijf jaren een invoerrecht te heffen van 12 pet. Thans is de invoer geheel vrij. Benoemd met ingang van 1 April a.s. tot telefoniste 2e klasse bij den inter- localen dienst, de leerling-telefoniste M. Rottier van hel post- en telegraafkantoor te Goes. De inspecteur der Directe Belastin gen A. B. J. Prakken te Vlissingen is overgeplaatst naar Den Haag en toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen 1© afd. aldaar. Een auto van den dijk. Don derdagmiddag reed de heer v. S uit Bres- kens met zijn auto tusschen Middelburg en Nieuw- en St. Joosland over den dijk, die beide plaatsen verbindt. Door een plotseling defect aan de stuurinrichting reed de auto van den dijk af en werd deer lijk gehavend. Behalve den heer v. S. za ten twee dames in de auto. Een dezer be kwam een vleeschwtad aan een der bee- nen en werd door den dokter uit Nieuw- land verbonden. De beide andere inzitten den kwamen er vrijwel met den schrik af. Vlissingen. De raadsfractie der S. D. A. P. heeft aan B. en W. gevraagd of het hun bekend is, dat het voornemen bo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1