Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw. De nood in de Ned. aardewerk-industrie heeft vooral in de verwerping van het aardewerk-wetje de belangstelling voor hare producten in ons geheele land gaande gemaakt en de museum-commissie van het Stedelijk Museum in Maastricht heeft thans naar een nieuw mid'del omgezien om aan dezen nood een einde te maken. Men is erin geslaagd, van de grootste fabrieken in het geheele land een schitte rende collectie van keramische kunst samen te brengen, welke collectie thans ge- exposeerd wordt in het gebouw van den Limburgschen kunstkring aan het Vrijthof te Maastricht en die zich in een ongekende belangstelling van het geheele land mag verheugen. Verschillende fabrieken hebben inzendingen gestuurd. Een foto van het Biscuit-schilderwer'k van de Societe Geramique te Maastricht. boweaboven bloeit bei sneeuwklokje en de ciocm, straks gevolgd door het bak- kruid en de paaschlelie; zoemen de pas- ontwaakte insecten; fluit het vogelenheir zijn schoonste lied. Moge dit fraaie lenteweder een voor bode zijn van een heerlijken zomer en een rijken herfst. Waarlijk, de landbouwer vraagt niet te veel, als 'zijn verwachting gericht is op een oogst, die de inzameling van het vorig jaar overtreft. Het vorige jaar met zijn natten zomer, stelde veler hoop teleur. Moge des landmails noeste vlijt thans met rijke vruchten worden beloond. We denken hier niet alleen aan den landbouw, doch evenzeer aan de veeteelt. Vergeleken bij eenige jaren terug levert vooral de paardenfokkerij, als gevolg van sterk verminderde vraag, heel wat minder op. Etn ook de prijzen van het ruufdvela daalden in sterke mate. Met de melkprij zen is dit niet het geval, althans niet voor de verbruikers. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn het niet in de eerste plaats de veehouders, die daarvan profiteeren. Een groot deel van de melkopbrengst komt terecht in .de zakken der melkslij- ters. Het is niets buitengewoons, als van de 14 cent, die te Middelburg voor een liter melk wordt betaald, 4, ja gelfs 5 cent ten bate komt van hen, die de melk slechts rondbrengen. Een dergelijke ver houding is onbillijk. De melkveehouder, die al de risico draagt van het melk- bedrijf, heeft re:ht op grooter aandeel in de opbrengst. Geen wonder dan ook dat reeds herhaaldelijk stemmen zijn opge gaan in deze richting. Te hopen is het, dat beide partijen zich mogen verstaan en wij niet het onverkwikkelijk schouw spel mogen zien van een z.g.n. „melkcor- log" als reeds te Amsterdam werd af gespeeld, waarbij de melkboeren zelf hun melk gaan rondbezorgen. Wellicht zullen bij beter aandeel in de melkopbrengst van de melkboeren, hoogst onverkwikkelijke feiton van grove melkvervalsching of al lesbehalve zuivere melkbehandeling ach terwege blijven. De verkoopprijzen van den grond en als gevolg daarvan de pachtprijzen zijn wer kelijk ook te hoog. Inplaats dat deze belangrijk dalen, als gevolg van de lagere opbrengsten, rijzen de prijzen vaak, ook ten gevolge van te veel vraag bij te weinig aanbod. Jonge landbouwers, die met het bouwbedrijf willen aanvangen, zijn er te veel en boerenhoven zijn er te weinig. Wie zal dit moeilijk vraagstuk nog eens oplossen? Wellicht dat de landaanwin ning eener geheele provincie, als de aan staande ZuiderzeepTovincie, eenige uit komst geeft. Doch hoe lang zal het nog duren, eer de ploeg wordt gedreven door landerijen, waarboven nu nog de Zui- derzeevisschers varen? Zoo "„is er overal overcompleet van werkkrachten, gevolg ook van overbevol king en overproductie. De gemeente Mid delburg kan daarvan meepraten. Gelukkig diaalt het aantal werkloozen, eensdeels door de tewerkstelling van arbeiders op de waterleidingwerken bij de Oranjezon, anderdeels doordat in de stad MidL dlelburg zelve eenigszins de werkgelegen heid wordt verruimd. Moge deze crisis, waarin Middelburg nog verkeert, in zoo verre gunstige gevolgen hebben, dat men leert wat zuiniger en voorzichtiger met geld om te gaan. Ik kon mijin ooren niet gelooven, toen ik onlangs van vadiers en moeders vernam, dat hunne 1620- jarige zoons aan zoogenaamde „Zondags centen" niet minder dan drie gulden per Zondag van hun loon inhouden voor uit sluitend luxe-uitgaven, als daar zijn bios coopbezoek, sigaretten, vertering in d'e caié's, reisjes naar Vlissingen, etc. Er gaat per hoofd dus f150 per jaar daar mee weg. Wat kon daar niet voor gedaan worden I Wanneer een geheel arbeiders gezin naar zijn meening te veel bijdraagt m de kosten der gemeente- of rijkshuis houding wordt alarm geblazen en kondi gen de S-D.A-P-sche raadsleden aan, dat zij meerdere belastingprogressie en hoo- gere aftreksommen voor noodzakelijk le vensonderhoud zullen voorstellen. Zou het niet beter zijn dat zij hun klassegenoofen er op wezen dat bij inkrimping van der gelijke luxe-uitgaven voor het alsdan vrij komend bedrag heel wat kon gedaan wor den, wat men nu missen moet of tracht te schuiven op den rug van hen, die zelf alle moeite hebben het hoofd boven wa ter te houden, zooals b.v. de van alle zijden in het nauw .gedreven midden stand? Thans nog iets anders. Dezer dagen kon men in de groote bladen iets lezen, 't welk een helder licht werpt op de van Room- sche zijde op verschillende plaatsen ge dane pogingen tot uitbreiding der Room- sche kerk onder Protestanten. Het was n.l. een verslag van „het congres voor die hereeniging der kerken" op 6 Maart 1.1. te 'sGravenhage van Roomsch-Katho- Iieke zijde geopend. Door den voorzitter van het Haagsche comité, pater D)ujar- kens S.J., werd in zijn openingswoord er op gewezen, dat dit congres heeft te „bestudeeren doel en werkwijze van het hereenigingswerk der Katholieken van den eenen kant en van den anderen kant zijn aandacht heeft te vestigen ook op de pogingen van niet-katholieken om tot hereeniging te komen". Spr. bedoelde daarmee de Grieksch-Katholieken in het Oo-sten en de Anglicanen in Engelanii. Als doel van dit hereenigingswerk noomde een volgende spreker: „Allen weer b ij een te brengen onder de Kerk van Rome, met den paus 1 s hoofd". Hij voeg.de er bij: „De woorden, handelingen en het leven van de Katholieken zijn die van Christus". Wanneer men op zulk een standpunt blijft staan, het standpunt n.l. der a,l- l<s«»0ialigs»2.fc«ijsds sste isn Pa,us als hoofd, is het te begrijpen dat men het begrip „hereeniging" alleen kan opvatten als „terugkeer tot de Kerk van Rome" en Rome zijn bekeeringspogingen wat krasser aanvat. Doch het is dan even zeer begrijpelijk, dat wij, Protestanten, op onze hoede dienen te zijn en „Protes- tantsch Verweer" alleszins geboden en gerechtvaardigd is. Inmiddels groetend, t.t. METELLUS. Ongelukken. Toen de veehouder M. te Abcoude op zijn motorfiets reqi, sprong de voorband, waardoor de fiets over den kop sloeg. M. werd een eind over den weg geslingerd, doch bekwam geen letsel; zijn knecht, de 26-jarige H., die op de duozitting had plaats genomen, bekwam een schedelbreuk. Zijn toestand is hopeloos. Het 4-jarig dochtertje van den spoorwegarbeider L- te Mijdrecht viel in een onbewaakt oogenblik in pen waschkuip en verdronk. Te "Opende (Gr.) is het 6-jarig dochtertje van demi heer T., hoofd der Christelijke school aldaar, door het ijs van een poel gezakt en verdronken. Bedrijf verplaats t. Als pro test tegen het besluit van den gemeente raad van Doetinchem om op een alaim grenzend terrein het woonwagenkamp te vestigen, heeft de directie der electromo- torenfabriek „De Vijf' beslaten haar be drijf naar een andere gemeente te ver plaatsen. Op' de fabriek werken ruim 250 personen. Jeugdige kerkdieven. Te Ta- gelen werd voortdurend een der offer blokken gelicht. Het is gisteren mogen gelukken, de dieven te pakken. Het ble ken te zijn twee knapen van 8 en 10 wf, waarvan de qudste reeds eerder ie politie kennis maakte. Deze is in het huis van bewaring te Roermond opgesloten. Acht pond koek voor de 35000ste ingezetene. Sinds gisteren telt Deventer 35000 inwoners. Dit getal is niet vol geloopen door de geboorte van een klein Deventenaartje, doch door de vestiging van mej. B. Egberink, die uit Hengelo (0.) komt en zich nu te Deventer aan de Mr de Boer-laan vestigde. Aan haar werd door het gemeentebestuur een 8 pond zware Deventerkoek aangeboden. Knoeierijen door militai ren. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogen- bosch heeft terecht gestaan een wacht meester-titulair der veldartillerie te Lei den, die verschillende verduisteringen 'had gepleegd en om deze fraude te dekken val- schelijk aangifte had gedaan, dat er uit een kast op een kamer der kazerne te Lei den door mid'del van inbraak f 300 zou zijn ontvreemd. Verder had hij als me nagemeester te Leiden verschillende qui- tantie-hoekjes van leveranciers vervalscht en daarin valsche handteekeningen ge steld. Verdachte bekende; hij had de tekorten bedektelijk en geleidelijk weer willen aan zuiveren. De knoeierijen waren gemakke lijk te plegen, omdat er geen behoorlijke controle was. De auditeur-militair eischte 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en degradatie. De krijgsraad uitspraak doende legde deze straf voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar. Een wachtmeester der 3e schoolbatterij 6e Reg. Veldartillerie te Leiden, die ver volgens terechtstond, 'had, eveneens door het vervalsohen van nota's en winkelboek jes van leveranciers van levensmiddelen ten behoeve van onderofficieren, zich een Mx; vstt f ifC wefca» tee te «getuite Verdachte, die reeds iets had terugbe taald, bekende eveneens. Wegens valschheid in geschrifte eischte de auditeur-militair 4 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en de gradatie. Verdachte werd veroordeeld tot 10 weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en verla ging van rang. Een ontrouwe penning meester. Voor de Utrechtsche recht bank heeft terecht gestaan de 46-jarige Utrechtsche landbouwer A. van B. wegens verduistering van f 5066 ten nadeele van de commissie tot bevordering van de rund- veefokkerij in de provincie Utrecht, waar van hij secretaris-penningmeester was. Het Utrechtsche provinciale bestuur verleende een subsidie, welke aan ver dachte werd .gezonden. Deze beheerde de gelden op zoodanige wijze, dat ten slotte een tekort van f 5066 werd vastgesteld. Het 0. M. eischte een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek der voorloopige hech tenis. Zijn zoon ernstig verwond. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 41- jarigen los werkman J. F. E., die terecht stond wegens 'het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op 31 Dec. j.l. aan zijn zoon. In een twist had hij dezen met een mes in de linkerzijde gestoken, waardoor de linkernier werd geraakt. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf overeenkomstig den eisch. Een verborgen gebrek bij een koe. De derde kamer der Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tusschen zekeren Mulder als eischer en Van Berkel als gedaagde. De procedure liep over een koe, welke Van Berkel aan Mulder had verkocht. La ter moest de koe worden afgemaakt en bleek, dat 'het beest ernstig had geleden aan tuberculose. Op grond dat deze tuber culose ook Teeds zou hebben bestaan op het oogenblik, d'at de koop gesloten werd, zoodat de koe zou hebben gehad een den koop vernietigend verborgen gehrek, vor derde Mulder van v. Berkel den betaalden koopprijs terug. De rechtbank heeft echter Mulder niet ontvankelijk verklaard in die vordering. 27 maal veroordeeld. Voor de Maastrichtsche Rechtbank hadden zich te verantwoorden de 43-jarige schoenlap per J. J. en de 20-jarige J. W., die ten tijde van hun compagnonschap bij J. in woonde. Het 0. M. had 'hun ten laste ge legd, 3 diefstallen, doch in portefeuille wa ren nog 'n 20-tal zaken. J. was reeds 27 maal veroordeeld. Den geheelen winter door waren beiden des nachts op pad gegaan. Van hun ga ding bleken evengoed kippen en konijnen als groenten en aardappelen, gereedschap pen of ook waschgoed. De ambtenaar van het 0. M. eischte we gens diefstal in vereeniging, 3 jaar gevan genisstraf voor ieder. Uitspraak 27 Maart. Een dure plak zegel. Voor de Rechtbank te Maastricht stond terecht de 43-jarige R., inwoner van Oud-Vroenho- ven. Bekl. zou op een huurkwitantie een reeds gebruikte zegel van 10 cent 'geplakt hebben. Dr v. "Waegeningh, als deskun dige gehoord, verklaarde dat het zegeltje reeds eens gebruikt was. De eisch luidde 2 maanden gevangenisstraf. Baldadige machinist. Voor het Kantongerecht te Hulst heeft terecht gestaan G. B., machinist van de stoom tram HulstWalsoorden, wonende te Hulst, verdacht van overtreding van art. 424 W. v. S. Verdachte was ten laste ge legd dat hij in November j.l. in de ge meente Hontenisse zich heeft schuldig ge maakt aan straatschenderij, door baldadig uit een door hem bestuurde locomotief veecfeLwaid steen» tü te ïefcm,, a&s&st&i dat de stoom als een gordijn over den rij- weg waarlangs de trambaan is aangelegd kwam te hangen, ten gevolge waarvan voor het overige verkeer op dien weg ge vaar of nadeel kon ontstaan. Als eerste getuige werd gehoord Dr Mazzola, arts te Hulst, die verklaarde eenige K.M. achter de tram te hebben ge reden, voortdurend signalen te hebben ge geven ter aanduiding dat hij wenschte te passeeren, doch daartoe de kans niet te hebben gekregen, aangezien de locomotief een dik stoom- en rookgordijn over den weg verspreidde. Te Terhole gekomen hield verdachte met stoomen op en dacht de dokter te kunnen passeeren. Toen hij echter de locomotief vrijwel was genaderd, begon het stoomen opnieuw, tengevolge waarvan de automobilist niet meer kon zien of hij links dan wel rechts van den weg was en vlug zijn motor tot stilstand bracht. De tram reed door en toen het stoomgordijn was weggetrokken, stond de dokter met zijn auto vlak tegenover een vrachtauto, die ook door bedoelden rook van de wijs gebracht, gelukkig eveneens was gestopt. Ook een patiënt van den dok ter, die in diens auto werd vervoerd, be nevens een veekoopman uit Clinge, beves tigden de verklaringen van den dokter. Verdachte ontkende, de dokter en de hem tegemoetkomende auto gezien te hebben. De ambtenaar van het 0. M. betreurde, dat deze verdachte wegens baldadigheid terecht moest staan, aangezien de wetge ver tegen zulk een roekeloos stoomtram machinist geen andere strafbepaling heeft. Waar onder straatschenderij valt ieder maatschappelijk ongeoorloofde gedraging die niet krachtens een andere wet of ver ordening strafbaar is gestéld, meende 'het 0. M. een veroordeeling op grond van dit artikel te kunnen requireeren tot f 15 boe te subs. 10 dagen hechtenis, daar toch het door dit optreden eventueel toe te brengen gevaar en nadeel duidelijk bleek. De verdediger van verdachte, Mr Ti chelman uit Terneuzen, begon met te zeg gen, dat deze zaak door de machinisten der Z.-V. T. M. als principieel wordt be schouwd, daar, wanneer mocht blijken dat op grond van dit artikel veroordeeling wegens stoom-uitlaten zal volgen, de be trekking van machinist ten zeerste zal worden bemoeilijkt. Bovendien achtte ver dediger het baldadig karakter niet bewe zen, daar verdachte de auto's niet zou hebben gezien. De ambtenaar van 'het 0. M. zeide nog, dat het absoluut niet noodig was (blijkens inlichtingen bij de Directie der Z.-V. T. M. ingewonnen) voortdurend stoom en rook uit te laten en dat zelfs tot tweemaal toe een dienstorder was uitgevaardigd, waar bij bet stoom-uitlaten voorzoover dit voor het overige verkeer hinderlijk is, aan de machinisten werd verboden. De Kantonrechter zal op 19 Maart a.s. uitspraak doen. De Runderiiorzelbestrifdin®. In de Friesche gemeente Het Bildt wordt geen vee meer op de weiden toegelaten, waarvan de runderhorzelwormbulten niet behandeld zijn. De Friesche Mij van Landbouw gaat met haar adviezen dezelfde richting uit en geeft nog in overweging in het begin van den weidetijd al het vee nog eens te controleeren en zoo noodig met zalf te behandelen. De directies van zuivelfabrieken stel len zelfs horzelzalf gratis beschikbaar. Staking in het Loosdufnsche Tuin bouwbedrijf? Op een druk bezochte vergadering van tuinarbeiders, werkzaam bij de niet-ge- 'organiseerde patroons te Loo d ünen zijn met algemeene stemmen de besturen d-r drie land- en tuinarbeiders bonden TR.-K. Chr. en Moderne) gemachtigd met <fe on georganiseerde werkgevers alsnog ge'ijk- luidende contracten af te sluiten als z n afgesloten met de R. K. tuinders-patroons - vereeniging. l ij weigering van patroonszijde zal Maandag 2 April de arbeid worden neer gelegd ,waarb'j dan tevens als eisch zal worden gesteld een arbeidsdag van 66 uur in de periode 15 April15 Juli in plaats van 56.30 uur, zooals is vast gelegd in de overeenkomst met de ge organiseerde R. K. patroons. Ook zal ver langd worden volledige erkenning der or ganisaties. UIT HET ZEEUWSCH VERLEDEN. Door A. M. We3sels. Biervliet en Willem Beukelsz. In Zéeuwsch-Vlaanderen, zuidwaarts van de Honte en westwaarts van de Braakman, ligt Biervliet, een plaats, die in de Zeeuwsche Geschiedenis een goe den naam heeft. Biervliet is reeds van zeer ouden da tum. In den Grafelijken tjjd was het een eiland, dat door de Wijlinge, de Braak man en de Beverne van het overige Vlaan deren was afgescheiden. In 1282 was dit eiland door bedijkin gen aan den vasten wal gehecht, doch door den vloed van 16 Nov. 1377 tot kleiner omvang teruggebracht. Door vloeden in 1404, 1440 en 1447 werd het telkens meer beperkt. Eindelijk bleef er weinig meer dan de stad Biervliet over. Het archief van deze stad loopt reeds tot ouden datum terug. Philips van den Elzas, Graaf van Vlaanderen, gaf in 1183 zijnen Burgeren van Biervliet vrijdom van tollen door Vlaanderen en in Ï288 ont ving de stad vaa Gravin Margaretha keu- ra» Kat garcjg rm das» Qis&ijjk» W schsrmlng fel®«f niet uit. D* stad awn toe in aanzien en bezat spoedig 4 groots poorten, 2 parochisën, een fraai nonnen klooster, een beroemd gasthuis en een Schuttershof. Toch is het niet daardoor, dat deze stad beroemd werd; het .waren eenige trouwe burgers, die eer en roem voor Biervliet wisten te verwerven. In April van 1204 namen de Bier vlieters krachlig deel aan de inneming van Konstantinopel. In 1338 moesten zij zich aan Van Artevelde overgeven, doch in 1384 en 1385 sloegen zij de Gentenaren en in 1488 de Duitsche benden van aarts hertog Maximiliaan af. In 1572 werd Biervliet door de Vlissin- gers veroverd. (Over deze krijgsverrich ting hoop ik een apart artikeltje te schrij ven.) De naam van Biervliet werd echter het meest bekend, door den uitvinder Willem Beukelsz., die het haringkaken uitvond. Deze uitvinding is in de gevolgen voor ons Vaderland allergewichtigst geworden, omdat zij de grond is van een tak van nijverheid, die millioenen schats in Ne derland heeft gebracht en Hollands goud mijn placht te heeten. Men kende ongetwijfeld wel vroeger de kunst, om de haring door inzouten tegen het 'bederf te bewaren. Er zijn althans documenten uit 1125, in de Bibliotheek der Gentsche Academie, die dit beves tigen. Het inzouten van den haring was dus niet iets nieuws. Wat dan eigenlijk de verdienste van onzen Zeeuwschen visscher was? Die bestond hierin, diat Willem Beuk els- zoon de haring op zulk een bijzondere wijze kaakte, dat zij nu veel langer voor bederf kon worden bewaard, en met recht den naam van een nieuwe uitvinding mag dragen. Beukelsz. leerde, den haring in zee, aanstonds na het vangen, van de grom te ontdoen en zoodanig in te zouten, en in tonnen te verpakken, dat zij ver boven de versche te verkiezen was en een ge zonde lekkernij werd. Wanneer men terugdenkt aan die tij den., toen honderden en nog eens hon derden haringschepen uit onze zeeplaat sen wegvoeren, en duizenden handen be staan, welvaart en overvloed aan de ha- ringvisscherij te danken hadden, toen or schatten gelds door in omloop werden gebracht en de Hollandsche Haring door geheel Europa beroemd en gezocht was, dan kan men de groote beteekenis van deze uitvinding gemakkelijk beseffen. Niet ten onrechte noemden onze voor ouders deze visscherjj de hoofdnering, welvaart en goudmijn dezer landen. Wjj zijn dus aan de uitvinding van on zen Biervlieter Beukelsz. oneindig veel verschuldigd en de man, van wien men weinig meer weet, dan naam en sterfjaar, verdient de dankbare hulde van ons Zeeuwsche nageslacht. Omtrent het ge boorte en 'sterfjaar heerscht er eenige verwarring. Op het prachtige gedenkraam, dat te zijner eere in de Kerk gemaakt was, stond 1397 als zijnde de datum van zijn dood. Dit lijkt echter onwaarschijnlijk. Want uit officiëele documenten blijkt, dat B. in 1312 lid van de Vroedschap van Biervliet was, en daar men, om dit te kunnen zijn, 25 jaar oud moest zijn, moest hij in 1287 geboren zijn, en der halve op 110-jarigen leeftijd zijn gestor ven. Ook staat vast, dat Keizer Karei het graf van Beukelsz. in Biervliet heeft bezocht, in de nu niet meer aanwezige St. Nicolaaskerk. Hij was vergezeld van zijn zuster Maria, de Koningin van Hon garije. De legende verhaalt, dat de Keizer en zijn zuster bij het graf, met veel smaak een pekelharing nut igden, om alzoo de nagedachtenis van onzen Zeeuwschen uit vinder te eeren. Ook is er eenig verschil over zijn af komst. Sommigen meenen, dat het een zeer eenvoudige visscher was, doch daar zijn zuster Adelisse in officiëele stukken wordt aangesproken als ,,jonckvrouwe" en B. zelfs lid der Vroedschap was, meenen an deren, dat zij tot den hoogsten stand heb ben behoord. Daar wij niets meer van hem weten te verhalen, zeggen wij met Vader Cats: „Wel Beuk els 1 Wees gegroet I Uw graf dat dient verheven, Opdat uw goede naam, hier na zou mo gen leven. Het is een oud gebruik, hij dient te zijn vereert Die een onkundig volk, bekwame dingen leert. Art'ist (tr©tsch)s Ta. me neer, zoo'n kunstwerk scheppen valt niet meel Kunsthandelaars Het Ter- koopen zal toch aotf inoeuiikes' aft» AwdhiW

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6