Uit de Provincie. Kerknieuws. staat, dat bestrating met dit materiaal na zeer korten tgd voor het autoverkeer de allerongunstigste wordt? Acht Z.Exc. het niet wenschelijk, als nog te besluiten genoemde wegen te voor zien' van een klinkerbestrating, desgevor- derd aan te brengen op een onderlaag? Besmettel ij ke ziekten. In de week van 4 tot en met 10 Maart is afgeleverd door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 6168 per sonen, door de entstofinrichting te Rot terdam koepokstof voor 1385 personen, door de entstofinrichting te Groningen koepokstof voor 243 personen, in totaal voor 7796 personen. In de week van 4 tot en met 10 Maart ïjjn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de volksgezondheid gekomen. Over den aankoop van een brandspuit. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 24en Januari behandeld de door den heer de Koning gestelde vragen betreffen de de uitlating van een getuige in een rechtzaak voor de rechtbank te Haarlem, dat de wethouders van Dordrecht omkoop baar zouden zijn. Het raadslid Wolff heeft toen uitvoerig gesproken over de levering van een brandspuit en daarbij: o.a. gezegd, dat hem gebleken was, dat omkooperij van wethouders niet bewezen kon worden, maar dat wel bewezen kon worden, dat buitengewoon vreemd gehandeld is. Daarop is een raadscommissie benoemd die thans een rapport daarover heeft uit gebracht, waarin zij verklaart, dat haar niets gebleken, is van eenige omkoopbaar heid van de wethouders en dat haar daar bij geen feiten zijn gebleken, die tot een redelijk vermoeden van schuld zouden aanleiding geven, zoodat zij op grond van en zich beperkend tot haar onderzoek, vol gaarne verklaart, dat zij de integriteit der wethouders van Dordrecht ongerept acht. Gen retourcommissie. De raadscommissie te Sliedrecht, welke was belast met een onderzoek naar even- tuc-ele corruptieve handelingen aan de gemeentebedrijven is tot de conclusie ga- komen, dat haar van zoodanige handelin gen van beide bedrijfsdirecteuren niets is gebleken. Aanbevolen wordt zondanige maatregelen te nemen, dat handeling' n als hier bedoeld vrijwel onmogelijk wor den geacht, waarbij naast 'n strenge hand having van 't, bonnenstelsel allereerst zal moeten worden gedacht aan het steeds yragen van .prijsopgaven vcor leveranties en behandeling daarvan djyor de bedrjfs- commissie. De raad heeft zich met de-ze conclusies vereenigd. Ontslag secretaris van Rheden. De gemeenteraad van Rheden heeft met alge-meene stemmen, conform het voor stel van E- en W., aan den heer C- J- de I.-ang Bvertsen eervol -ontslag ver leend als secretaris en als ambtenaar voji den burgerlijken stand der gemeente. In een van groote waarcfeering getuigende rede heeft de burgemeester herinnerd aan de langdurige ambtsvervulling van den afgetreden functionaris. De groei van Eindhoven. Eindhoven -heeft zijn 70003ste inwoner gekregen en is d'aarmee in zielental de lOd'e stad des lands geworden. Boekbinder ij. L-e Alg. Vergadering van den Nederl. Bond van Boekbinders-Patroons, gehou den -op- 13 dezer, nam de door de dhar- voor aangewezen Commissie voorgest-dde wijzigingen inzake d-e collectieve arbeids overeenkomst aan. Het bestuur werd' ge machtigd de collectieve arbei-dsovereenr komst aldus te teekenen. BEGROOTiNG WEGENFONDS VOOR 1928, Voorfoopig Verslag Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer wordt het volgende ontleend: Verschillende leden brachten den mi nister hulde voor de krachtige wijze, waar op hij de wegenverbetering ter hand heeft genomen en voor de voortvarendheid, door hem betracht bij de oplossing van het wegenvraagstuk. Eenige leden waren van oordeel, dat de uitvoering van de noodzakelijke wer ken te langzaam geschiedt. Zij waren voorts van oordeel, dat niet voldoende voorbereidende maatregelen worden ge troffen en drongen 'in het -algemeen op bespoediging aan. Sommige leden waren van oordeel, dat de verbetering van de wegen niet oor deelkundig wordt aangevat. Trajecten, die niet in de eerste plaats verbetering behoeven, worden zoodanig onderhanden genomen, dat de tegenwoor- woordige auto-bezit,ters nog meer lasf hebben van de ter hand genomen verbe tering, dan van den toestand, waarin die wegen zich vroeger bevonden. Zij vroe gen, waarom b.v. zooveel ten koste wordt gelegd aan den weg Den HaagLeiden, terwijl die weg reeds veel verbeterd wa3. Elders in het land zij;a wegen, waarvan de verbetering veel noodzakelijker is, en die eerder onderhanden moesten genomen worden. Andere leden kwamen hiertegen op. en betoogden dat de weg Den Haag-Leiden een zoo druk verkeer heeft, dat hij in de eerste plaats voor verbetering in aanmer king komt. Sommige leden waren van meening, dat het gevolg van den opzet van ver betering zal zijn, dat de verbetering van de op het Rij.kswegenplan voor komende wegen, die b.j aruleren dan het Rijk in onderhoud zijn, óf geheel achter wege zal blijven, óf in zeer onvoldoende mate zal geschieden. Dit achtte men onbillijk tegenover die streken, waar deze wegen worden aange troffen. Gevraagd werd of de minister bereid z.ou zijn alsnog te bevorderen, dat ook de verbetering van deze $yegen wordt aangevat. Verscheidene leden spreken er hun te leurstelling over uit, dat geen gelden zijn uitgetrokken voor de rivier-overgangen. Deze verbeteringen zijn dringend noodig. In het bijzonder voor de verbinding Arn hemNijmegen en voor de verbinding van Rotterdam met het Zuiden des lands. Wordt in deze verbindingen niet spoe dig verbetering gebracht, dan bestaat het gevaar, dat het Zuiden des lands, inzon derheid "Zeeland en West-Noord brabant, zich meer en meer op Belgis gaan oriën- teeren in plaats van op Rotterdam. Verscheidene leden klaagden over het nog steeds voortbestaan van .tollen, die, bij de gestadige ontwikkeling van het verkeer een toenemenden last veroor zaken. Gevraagd werd, of tot verlaging van de wegenbelasting kan worden overgegaan. Diefstal van vlas. Dezer da gen begaf de landbouwer v. d. B. te Koe wacht, Heikant, zich in den morgen naar den stal, ten einde zijn paard te voeren Bij -aankomst aldaar bleek dat de stal deur, die als naar gewoonte op slot, thans geopend was. Zoodra 'bij in den stal kwam bemerkte B. dat een hoeveelheid van ruim 100 K.G., ter waarde van f 100, be werkt vlas, was verdwenen, benevens eenige zakken. Bij een door de politie ingesteld onder zoek bleek d'at de da-der(s) zich in de rich ting van de Belgische grens hadden bege ven, in welke richting voetsporen werden gevonden en tevens in de nabijheid van de grens een der ontvreemde baalzakken. Middelburg. Cursus in au to-mo bielkennis. Woensdagavond werd in een der loka'en van de Ambachtsschool alhier de eind'.es gehouden van den der den automobielcursus. Ook nu weer tra den als leiders op de leeraren aan d-e Ambachtsschool E. Visscher en J. P. P. de Bléoourt. Blijk van be'.angste'ling werd gegeven door de heeren W. F. van Meerendonk, districtscommandant der Rijks veld wacht, mr P. C. Adriaanse, consul van den A.N.W.B. en A. J. L. Goethals, bestuurs lid der Amachtsschool. Na-dat gedurende ongeveer een uur de op den cursus behandelde leerstof nog eens was doorlo-open reikte de heer Vis scher aan de volgende cursisten het di ploma uit: W. C. Mullié, A. Walraven, J. Roelse, J. Schoolmeester, allen te Mid delburg; J. Goedhart, St. Laurens; L. van den Heuvel, Viissingen; en J. Sto-ut- harner te Ellewoutsiijk. De heer Blécourt meent, dat deze cur sussen moeten worden beschouwd ais voorproefjes van een grooteren, uitge breider cursus, die ook opleidt voor exa men voor bestuurder, zooals in Mei a.s. veer worden gehouden. Nadat nog dhrn v. Meerendonk en mr Adriaanse het woord hadden gevoerd, dankte de heer Mul.ié namens de cursis ten de beide leiders voor het prettige onderwijs. Aan het jaarverslag van den secre taris van Handelsbe'ang, uitgebracht in de vergadering van Dinsdagavond, ontleenen wij het volgende De secretaris durft den huidigen alge- meenen toesland niet als normaal be stempelen, a! dient erkend te worden dat althans meer geregelde toestanden zijn teruggekeerd, al gaat de vooruitgang ook langzaam en al is oen al te groot optimisme voor een nabije toekomst nog niet ten eenenmale gemotiveerd. De loop van den handel in consumptie artikelen is gelijk te achten aan dien van 1926 en mag dus vrij- bevredigend worden genoemd. De zaken in luxe- en weelde artikelen waren niet slechter dan het vorig jaar; die in huishoudelijke artikelen hadden weer een slechts matigen omzet. Firma's in ijzerwaren, bouwgereedschap pen en landbouwartikelen deelen mede, dat de handel jets ongunstiger was dan verleden jaar. De handel in grenen, za den en peulvruchten was over het verslag jaar niet schitterend en onregelmatig. De brandstoffenhandel had te kampen met zeer slechten aanvoer. De kleinindustrie was ongeregeld, al was het iets beter dan in 1926. Van de grootindustrie noemt de secre taris achtereenvolgens: The Vitrite Works, Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co., de ijzcr-kopergieterij Boddaert en Co., d" N.V. Zeeuwsohe Confectiefabriek en bij allen klinken de mededeelingen nogal be vredigend. Ook noemt de secretaris de Kon. Maatsch. „de Schelde", waarover de burgemeester van Viissingen reeds mededeelingen deed in zij-n nieuwjaars rede. De secretaris komt dan tot de werk loosheid, en zegt dat 1927 een jaar was voor Middelburg van ongekende werk loosheid. De arbeidsbeurs mocht zich verheugen in een steeds toenemende belangstelling, liet aantal patroons aanvragen steeg van 1205 op 1363, terwijl de p'aat-ingen 1068 bedroegen tegen 905 in 1926. Het was voor de Beurs de eerste maal-dat zij over de 1000 personen wist, te plaatsen. In de bouwvakken was het in 1927 slecht. Aangaande de verceniging deelde de secretaris mede. dat eind December het ledental 231 bedroeg en dit steeds stijgende is. Van het incasso-bureau is een vrij bevredigend gebruik gemaakt. Van de in formatielest wordt nog veel te weinig gebruik "gemaakt en volgens het verslag helpen de leden nog te weinig mede om deze lijst zoo volledig mogelijk te maken. Van de werkzaamheden van het bestuur noemde de secretaris die inzake reduo tie van verlichtingskosten te krijgen na winkelsluitingsLijd met succes, die om in dp Lange Delft trottoirs te verkrijgen, die mislukten, en die ten opzichte van de wij-ze van innen van gelden voor gas- en electrici teilslevering. Woensdag hield de afd. Middelburg van den Chr. Metaalbew.bond .haar 11e jaarvergadering in de zaal van dhr De Boer, Giststraat, onder leiding van haar voorzitter dhr P. Meliefste. Nadat de voor zitter op de gebruikelijke wijze geopend had, sprak hij een kort openingswoord. Spr. wees er op, dat in het afgeloopen jaar veel arbeid werd verricht in het belang der leden. Spr. noemt de acties die gevoerd zijn aan „de Schelde" te Viissingen, voor het verkrijgen van be tere arbeidstoestanden. Maar helaas heeft de gro-ote werkloosheid de afdie-eling ook veel werk berokkend. Dank zij de drukte aan de „Vitrite Works" is de werkloos heid echter gelukkig geheel verdwenen voor de afd. Door velen is het nut van georganiseerd te zijn ingezien. Velen, die te voren meenden buiten den bond te kunnen, hebben zich thans als lid op gegeven. Toch mag men nooit van de gedachte uitgaan, als zou de werkl-oozenkas het hoofddoel van den bond zijn. Men moet zich Chr. orga.niseeren om daarmede uit te spreken: dat men een maatschappij wil vari recht en gerechtigheid. Dat is het doel 'der Chr. vakbeweging. De mannen der revolutie laten zich steeds hoeren. Daartegenover mo-et staan de macht van het Evangelie des Kruises. Vierde de afd. haar 10-jarig bestaan met 97 leden, haar 11-jarig bestaan kan zij vieren met 113 leden. Hoewel dit ge tal nog nooit werd bereikt, mag toch niet gerust worden, alvorens de laatste Chr. metaalarbeider lid van de afd. is. Daarom zijn in het jaar dat voor ons ligt de propaganda en het huisbezoek de middelen, die aangewend moeten wor den. Hierna kregen de secretaris en de penningmeester gelegenheid hun versla gen uit te brengen, die met dank werden goedgekeurd. Vervolgens werden nog eeni ge huishoudelijke zaken besproken. Daarna verkreeg de districts-bestuurder dhr H. Wetselaar uit Dordrecht'gelegen heid te spreken over: „Strekkende naar hetgeen vóór is". Spr. begon met te zeggen, dat ziin onderwerp is ontleend aan een uitspraak van den apostel Paulus. Ten tijde van Paulus werd veel aan wedstrijden gedaan. Hieraan denkt Paulus, als hij schrijft: dat wij niet moeten gedenken aan hetgeen achter ons is, maar dat wij onszelf heb ben te strekken naar "hetgeen vóór is. Wij hebben Gods ideaal na te jagen. Dat nu is ook onze plicht in het maatschap pelijke leven. In de eerste plaats in de liefde der solidariteit; het is eisch van Gods Woord, dat wij onze naasten lief zullen hebben als ons zelf, en God bo ven alles. Onze eerste eisch is, dat er recht gedaan zal worden, in maatschap pij en arbeid. Recht naar den eisch van Gods Woord, dat is: geestelijk en stoffe lijk recht. Wij mogen onszelf niet enkel laten leiden tot stoffelijke dingen. Dat leert ons Gods Wo-ord niet. Er is nog veel te verbeteren. Onze maatschappij is alleen berekend op winst, op geld. Geld is de eisch van den tijd. Dat is de zondige tendenz van het eco nomisch leven. Daartegen moeten wij po sitie nemen. De kracht der Chr. Vakbe weging is, den storenden invloed der zonde 'te breken. Om dat te bereiken, moeten wij strijden voor medezeggen schap. Spr. zegt, dat dit woord vóór de S.D. .A.P. het gebruikte, reeds genoemd werd door D-s Sikkel van Amsterdam, en dat 't befeekent iets me-d-e te zeggen ta hebben in het bedrijfsleven. Er kan zo-o goed samengewerkt wor den ten voordeele va.n een onderneming. Ook noemt spr. het collectief contract als een deel der medezeggenschap. Een goede rechtspositie moet er zijn. Vele hedendaagsche toestanden vloeken tegen Gods Wet. Spr. toont dat met vele voor beelden aan. Daarom moeten de Chr. beginselen verbreid worden in de maat schappij. Het gaat in de eerste plaats in de Chr. vakbeweging niet om een groot ledental, maar om de kracht, die ligt in onze beginselen. De lauwheid der arbeiders bewijst, dat het geloofsleven niet in orde is. Naarmate meer gestreefd zal worden naar het Godsideaal, naar die mate zal o-ok de arbeider beter zien wat vóór hem ligt. Hierna volgde slui ting. Kapelle. "Woensdagavond werd door het Ned. Herv. Kerkelijk Zangkoor en door het kinderkoor „de kleine Kapellenaars", directeur dhr H. Wolzak uit Goes, een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk gegeven. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet; zelfs in de -gangen moesten overal stoelen geplaatst worden om de belang stellenden een plaats te -geven. Ook op het orgel hadden versöheidenen plaats geno men. Velen waren van uit omliggende dor pen opgekomen. De vele belangstellenden moesten geruimen tijd wachten op.het licht. Door een defect aan den motOT kon n.l. aanvankelijk geen electrische stroom geleverd worden. Dr J. I). Schmidt sprak zijn openings woord in het duister en bij het schijnsel van enkele petroleumlampen moesten 2 stukken gezongen worden. Bij het 3e num mer verscheen het licht. De keuze der liederen was over het al gemeen een gelukkige. Merkbaar was, dat de eerste stukken wat minder goed ge zongen werden dan de laatste. Flink klonk „Ik hoor trompetten klinken". Zeer goed was „Vreugde en Vrede" en „Hollands roem". Wel is het jammer, dat de bas niet sterk -genoeg is. Er zijn geen voldoende mannenstemmen in het koor aanwezig om de sopraan te overstemmen. Door drie dames werden solo's gezon gen met orgelbegeleiding van den direc teur. De directeur zelf zong met orgelbege leiding „Morgenzang" en „Bij- moeders graf". Door „de kleine Kapellenaars" werden 5 nummers op verdienstelijke wijze gezon gen. Was de inzet bij het laatste stuk fou tief, dit werd na herstel ruim vergoed. Met genoegen mogen directeur en koor op deze zoo wel geslaagde uitvoering terug zien. Dr J. D. Schmidt sprak het slot woord. Onder groote belangstelling had de eindles plaats van den tweejarigen Tuin- bouwcursus, waaraan les was gegeven door de onderwijzers F. P. de -Graaf, R. v. d. Hoek en W. Glas. De Rijkstuinbouwconsulent Ir A. W. v. d. Plassche kon aan de navolgende cursis ten een -diploma uitreiken: Laurens Kor- stanje, Cornelis Lep-oeter, Domus de Jon ge, Dirk Jan Sonke, Pieter Duivewaarde, Jan Hoogstraate, Jacob v. d. Kreeke, Gommert Berman en Marinus van Liere. Aan één cursist kon het diploma niet uit-, gereikt worden. De Rijkstuinbouwconsulent sprak met waardeering over 'het gegeven onderwijs, spoorde aan tot meerdere studie en het volgen van de practische lessen voor het derde leerjaar alsmede de aansluiting bij ■de Ver. van Oud-leerlingen alhier, om vol doende op de hoogte te blijven op tuin bouwgebied. Burgemeester Bierens en -de leerling D. J. Sonke voerden daarna nog bet woord. Heinkenszand. Woensdagavond werd in de „School met den Bijbel" ouderavond gehouden. Bijna alle ouders van school gaande kinderen benevens en-kele belang stellenden waren opgekomen. De voorzitter de heer Slabbekoorn uit Nisse opende met gebed -de vergadering. Het "hoofd der school de heer Westveer gaf een overzicht van het werk der leerlingen en vertelde daarna' de geschiedenis van Napoleons tocht naar Rusland, verduidelijkt met pla ten, op dezen tocht betrekking hebben-de. De bedde onderwijzeressen lazen een schets voor. Den ouders werd een kopje melk met een beschuitje aangeboden. De zeer gezellige bijeenkomst werd door den heer Steketee met dankzegging gesloten. Sint Laurens. Loop -der bevolking gedu rende -de maand Februari. Ingekomen: D. A. Goedbloed, B 91 uit Vrouwepolder. Vertrokken: W. G. van D.ijke, B 15 naar Terneuzen. Serooskerke (W.) Men geeft ons de volgende rectificatie van het Raa: Is ver slag: Bij- de aanbesteding van het slacht huis waren de cijfers als volgt: Begroo ting f32G6, Jobse f3538 en Kesteloo f3033. Koudekerke. Dinsdagavond hield deaf- deeling van Patrimonium a'-hier haar laat ste van een zevental vergaderingen in deze winter-campagne. Achtereenvolgens werden dezen winter behandeld de agenda der Bondsvergade ring en afvaardiging, en „Arbeid van de hand en arbeid van den geest" door J. de Kam. Op de jaarvergadering in Nov. sprak Ds A. C. Heij, over het verschil in het y,Davidsche en Salomonische tijd perk van Israëls regeering". Verder re fereerde de heer A. Loof uit Middelburg over „Plaatselijke Keuze". De heer M. K. Daane behandelde het onderwerp „Je hova of Mammon", en de heer A. de Klexk uit Viissingen leidde in Beroeps keuze", terwijl op de laatste vergadering de 'heer J. Maas sprak van „Onze roe ping in het Sociale leven". Tevens werd op deze vergadering een commissie benoemd, die tot taak werd 'gegeven voorbereidende werkzaamheden te verrichten in verband met het in No vember a.s. te 'vieren 25-jarig bestaan der afdeeling. De commissie kreeg „op dracht, een gezelUgen avond te organi- seeren, waar bij het gedenken op den voorgrond staat, doch welke tevens een propagandistisch karakter zal dragen. Arnemuiden. Woensdagavond werd al hier in de Chr. School de gewone jaar vergadering gehouden der Vereen, voor L.O. o-p Geref. grondslag. De voorz. dhr Iz. Corne'isse, opende op gebruikelijke wijze daarbij een hartelijk welkomstwoord rich tende tot de helaas niet vele aanwezigen. De heer J. J. Boone deed verslag van den toestand der School, hetwelk tot be vrediging stemde. Daarna deed de pen ningmeester zijn jaarverslag hooren, waar uit bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo. De bestuursleden L. van de Ketterij en C. Mesu werden met bijna algem. st. herkozen. Nadat bjj de rondvraag nog enkele za ken het onderwijs betreffende, bespro ken waren, sloot de voorzitter deze ge zellige vergadering, waarna het hoofd der school dhr v. d. Graaff in dankgebed voor ging- Blggekerlce. Woensdagavond hield ds G- C. Postmu in de kerk een rede voor d'e Chr. Jongel. vereen, over „Calvijn". Sprei- ke-r begon met op to merken dat het zec-r moeilijk is objectief te zijn, daar d-e oar-deelen over Calvijn zeer uiteon loopen. Toch wilde hij trachten Calvijn je teeke nen zocals hij werkelijk is geweest. Ach tereenvolgens stond spr. stil bij Calvjyn'» geboorte, afkomst, opvoeding en zijn por- spronkelij'ke bestemming, rechtsgeleerde te worden. Zijn kennismaking met de Evan- geliegeziniden en zijn bëkecring. Zijn Evan gelist worden in Frankrijk, zijn vertrek naar Straatsburg, en vandaar naar Bazel, waar hij 26 jaar oud zijnde, zijn Institutie liet drukken. Breedvoerig stand spr. stil bij Calvijns' eerste komen te Ge nave, zijn ontmoeting met Farel, hu-n beider strijd tegen de liberalen, het triomfee ren der liberalen en het uit hun ambt zetten van Calvijn en Farel. Calvijn ver. trok naar Straatsburg en bleef daar 3 jaar. Hier was het voor hem een mooie tijd. Spr. beschreef verder Calvijns terug keer van hier naar Genève, sprak van zijn heerlijken arbeid aldaar, doch ook van de ontzettende moeilijkheden en tegenwer king die hij moest ondervinden. Breed voerig stond spreker stil bij de proce dure Servet en toonde op duidelijk-ei wijize aan hoe Calvijn vaak geheel ten onrechte de schuld krijgt van Servet's ter dood- veroardeeling. Door uitputtende koortsen werd Calvijns lichaam gesloopt, toch ont zag hij zich niet en schreef nog zeer veel. Januari 1564 preekte bij voor 't laatst en 7 April 1564 ontsliep- hij. Ofschoon ne derig van karakter, is zijn invloed geer groot geweest, ook voor onze Ned-erlanld- sche gewesten. OVER DE RECHTSCHE COALITIE. De heer Hermans, lid van de Tweede Kamer, schrijft in de (R.-K.) „Volks krant" over het stemmen van de christe- lijk-historischen tegen het aardewerk wetje: „Vreemd. Hebben de christelijk-histori- schen duidelijk willen maken, dat een her stel der vroegere samenwerking met do andere rechtsche groepen, die op de be kende uitzondering van één stem na, vóór stemden, ook op economische gronden door hen niet meer mogelijk of wensche- lijk wordt geacht? Men zou tot deze conclusie moeten ko men, nu zoo éénstemmig werd opgetreden en op deze eenstemmigheid zooveel na druk werd gelegd. En dat bij een kwes tie, waarin vroeger „de Nederlander" een geheel ander standpunt verdedigde. Een zonderlinge politiek, maar wij kun nen er niets anders in zien, -dan een duide lijke aanwijzing, dat men de rechtsche coalitie niet meer terugwenscht, al zou deze door de beide andere partijen worden begeerd. De christ-elijk-historischen wij ken meer en meer van -ons af, niet onbe wust, maar klaarblijkelijk willens en we tens. Zij kunnen zich niet los maken van zeker anti-papisme en laten 'hierdoor bun houding, zelfs bij wetsontwerpen als dat betreffende de aardewerkindustrie, dat er niets mede te maken heeft, maar door het „Roomsche Zuiden" werd gewenscht, maar al te zeer beïnvloeden". Naar 't ons voorkomt is hier de logica toch wel een weinig zoek. Er is toch geen enkele reden om het stemmen van de Chr.-Historischen tegen het Aardewerkwetje als een uiting van antipapisme en een aanwijzing dat men -de rechtsche "coalitie niet meer terug wenscht, aan te merken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Akkrum, H. W. M. Hupkes te Zwaag Westeinde. Aangenomen naar Oudshoorn Dr J. P. Ca'nnegieter te Middelburg. Naar Oene J. J. van de Pol te Oud-Alblas. Samenwer kende Zendingb- corporaties. In de maand Februari werd door de Samenwerkende Zendings corporaties (Zendingsbureau Oegstgeest) ontvangen ruim f33.000. De besturen zijn daarvoor zeer dankbaar. Dit neemt echter niet weg, dat de zor gen met den dag toenemen; volgens de raming zou in Februari ontvangen moe ten zijn 1/12 van het voor 1928 benoo- digde of plm. 'f72.500. Ook de Maart-inkomsten blijven verre beneden hetgeen verwacht werd; om de voor de 'Zendingsarbeiders in Indi'é bé- noodigde gelden, welke aan het einde van deze maand beschikbaar geste'd die nen te worden, bijeen te brengen, werden verzoeken om hulp rondgezonden. Met zorg vragen de besturen zich af, waar de antwoorden blijven. De Rijnsche Zending. De Rijn- sche Zending (Rheinische Missionsgesell- schaft) bestaat 23 September a.s. 1C0 jaar. Zij heeft meer dan 850 gemeenten met tegenwoordig bijna 400.000 Christe nen geslicht. Niet zelden is de arbeid van dit genootschap zeer bedreigd, b'jv. tijdens den opstand op Borneo in 1859 vele bloedige opstanden op Sumatra den Boxer- en Herero-opstand resp. in China en Zuid IVest-Afrika, tenslotte ook tij dens den wereldoorlog. De opleving van het Zendingswerk op Nieuw-Guinea in den laatsten tijd bewijst, dat er in dit Zendingswerk nog levenskracht en ex pansie /it. Geref. Kerken. Beroepen te Wi'nis, P. M. Veldhuizen, cand. te Rhoon. Te Geesteren-Gelselaar, W. de Graaf, cand. te Putters'hoek. Te Nij- kerk, S. v. Dijken te Nieuweroord. Te Beekbergen P. M. Veldhuijzen, cand. te Rhoon. Te Herwijnen, G. de Jager te Doornspijk. Geref. Kerken. (H. V.) Beroepen (voor het Zendingswerk) H. A. C. Hildering, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 's-Gravenzande G. Salo- 6 mons te Amersfoort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2