ie ze No. 142 Donderdag 15 Maart 1928 42e Jaargang G. lerwoonhuis GEVRAAGD EERSTE BLAD. Gratis tot 1 April. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. :kerke. ig Bericht. jotaardappelen Soonenstokken koop. ilfvaarzen, )r op Wagen. n en Advertenties uw worden aan- or de verschli- houders der Pos- r Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Groen en de Apriistormen. 'EERBEBICHT. i avond van 15 .tige, meest Zuid- dijk bewolkt, wei des nachts nog overdag zach- ddag 2 uur: •x> <^s> 1 '°S CD -/O# [dag 2 uur 764. fietsers: t, kent geen beter tegen kiespijn, s, fleurecijn in ifluenzapijnen tspoeders van JEN, Apotheker- ielzaete. - Prijs lent. Verkrijgbaar ps en drogisten, het doosje de „H. van Aken". I voor Holland: THIEME - Postbus 55 28 veiling van den in den heer KL. [E te Biggekerke. Mr. JAN LOEFF. sn Donderdag met Lammeren, nifelstraat te Middel- kS. dein partijtje ISSE 't Zand Ifroege Midlothiams, -net kistjes, 200 kilo. Midden Prooien, I koop of te huur, It 3 A. 30 c.A. |e aanvaarden. Adres ieeuw", Middelburg. IKOOP: TUIN, nabij het krendskerke. Te be- DTEBOOM. IKOOP: bij J. HOUTER- en St. Joosland. IKOOP: nieuwe 5-7 P.K. [TJESDIJK Az., ingers gevraagd, gezin, ook gelegenheid en. A, Drukkerij LIT- JHOFF, Middelburg. izaad, Erwten en lp contract tegen jROOT, Terneuzen, 58. Telef. 173. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertenti6n; 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cfc Bij abonnement belangrijke korting ZIJ die zich met ingang van 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. Nadat wij van de Aprilbeweging en de beteekenis daarvan een kort overzicht hebben gegeven, willen wij nog in het kort aangeven, het oordeel van Groen van Prinsterer %n diens naaste geestverwan ten. Groen van Prinsterer keuinde de houding van het kabinet Thorbecke af. De Rer geering, zoo oordeelde hij, had overleg moeten plegen met den Paus en door hare houding te Rome niet den indruk moeten geven, dat ten opzichte van ons land alles geoorloofd was. Maar daartegenover stelde hij even na drukkelijk vast, het recht van de R.- Katholieken, om zelf hunne zaken te re gelen. Daaraan wilde hij niet getornd zien. Toch stond hij', althans aanvankelijk, te genover de Aprilbeweging niet geheel af wijzend. Met de hoofdgedachte van het adres kon hij zich wel vereenigea, maar hij teekende het niet. Het opleven van dien protestantschen geest had zijne belang stelling, maar de antipapistische bij smaak. die de adresbeweging had, beviel hem niet. Later sprak hij dan ook van de „ongelukkige manoeuvre van "53". Hoe in Antirevolutionaire kringen over den Aprilstoxm gedacht werd, blijkt eeni- germate uit een brief van Da Costa aan Groen van Prinsterer, het vorig jaar door Da Rullmann in „Antirevolutionaire Staatkunde" aangehaald. Da Costa begint met er op te wijzen dat het protest niet gold de rechten van de R.-Katholieken, maar dat het ga- richf. was tegen de pauselijke uitspraken. En dan vervolgt hij aldus: „Wij weten, hoe onderscheidene onzer A.R. vrienden, schoon in de algemeena verontwaardiging over de Pauselijke aan matiging van harte doelende, toch om den schijn zelfs te vermijden van verzet tegen het grondwettig recht der kerken van zich zelve vrij te organiseeren, aan de ondertoekening der adressen geen deel na men. Gij herinnert u misschien ook nog hoe op onze halfjarige Christelijke meeting van diezelfde April-maand door mij de wensch werd te kennen gegeven, dat, ge- lyk ten allen tijde, alzoo ook bij deze ge legenheid ons positief Protestan tisme zich van het naakte Antipa- p> i s m e zoo kennelijk mogelijk mocht on derscheiden. En wel acht ik, ook nog van achteren, dat_ het een goede zaak wave geweest, indien door die van ons gevoelen zijn, een geheel afzonderlijk adres, met geheel den aard en het standpunt onzer Christelijfc- Historische richting daarin ten overvloede uiteengezet desnoods, ware ingediend ge worden". Da Costa merkt dan verder op, dat hij tenslotte toch het adres teekende, maar, zegt hij, ik had dit in g e e n geval gedaan, muien ook daarbij niet ondersteld was cn,?P,. n voorgrond had gestaan de eerbiediging van het recht onzer R.-Kath. landgenooten om bisschoppen en aarts bisschoppen in hunne kerk te hebben, mus zonder voorrecht of voorrang boven a .e andere bedienaars der godsdiensten. Van anti-papistische relletjes moesten Groen van Prinsterer en zijne vrienden dus niets hebben. Ze dachten er niet aan, de R.-Kath. als burgers van den tweeden rang te beschouwen. Zelfs tegen het denkbeeld dat de Room- schen by de uitoefening van hunnen godsdienst eenige hinder zouden onder vinden, kwamen zij in verzet Da Costa spreekt er verder zijne te leurstelling over uit, dat Groen niet tot Kabinetsformateur was aangewezen. „1 an welke der partijen, zoo schreef hij, kon met meer waarschijnlijkheid een zui vere oplossing tegemoet worden gezien, aan van de antirevolutionaire, die om jaar billijkheid jegens Rome door do uöera.e Protestanten sedert lang werd verdacht gemaakt, gesmaad, gehaat? In laad de waarachtige beginselen om recht cn vrede te geraken, lagen bij ie richting en bij die richting alleen. Jij waren en bleven deze: liefdevoor de Hervorming, geen haat te gen den Katholieken mede- Christen! vasthouding aan den Protestantsch-Christelij- ken wortel van ons volksbe staan, maar onbepaalde eer biediging van alle verkregen rechten van den Katholieken landgenoot. Dat is andere taal dan wij in dezen lijd vaak hooren. Dat is een ander standpunt dan door den leider van de S. G. P. wordt ingenomen. Groen, Da Costa en Wormser ston den tegenover het anti papisme zooals dat ook thans weer gepredikt wordt, volstrekt a f w ij z e nd. En tot eere van de Antirevolutionaire partij, kan worden gezegd, dat zij nog altijd volgt het spoor door mannen als Groen van Prinsterer en Da Costa aange geven. V* Weer een blauwtje. De S. D. A. P. heeft voor de zooveelste maal een blauwt je geloopen. Nu weer in de Eerste Kamer. Bij de behandeling van de Staatsbegroo- ting in de afdeelingen, werd er van Soc.- Democratische zijde op gewezen dat wij onvermijdelijk gaan naar het Socialisme en dat de R.-K. Staatspartij verstandig zal doen den geleidelijken overgang te hel pen bevorderen. De R.-Katholieke leden gaven echter blijk van deze vrijage niet gediend te zijn. „Dit betoog, zoo luidde het bescheid, geeft 'blijk van algeheele onkunde omtrent de Katholieke leer, die immers het Socia lisme veroordeelt. Het is daarom dwaas heid te onderstellen dat de Katholieken daartoe zouden willen of zelfs zouden kunnen medewerken. Dit geldt zeker van het Socialisme, zoo als de S. D. A. P. dat in Nederland, vooral den laatsten tijd belijdt, en in welke partij de extremistische elementen steeds meer invloed krijgen. De S. D. A. P. hier te lande is b.v. niet te vergelijken met de labour-partij in Engeland. Bovendien blij ken hier de leden der S. D. A. P. zelfs niet voor revolutie ter bereiking van de socialistische denkbeelden terug te dein zen, hetgeen ook de gebeurtenissen van het jaar 1918 hebben bewezen. Samenwerking der Katholieken met So cialisten ter geleidelijke bereiking van het Socialisme is daarom voor elk katholiek beslist ongeoorloofd en dus ver werpelijk." Dit antwoord is voor geen tweeërlei uit legging vatbaar. De S. D. A. P., die zoo graag haar man nen achter de regeeringstafel zou zien en die snakt naar het oogenblik dat zij de macht in handen kan krijgen, zal nog wat geduld moeten hebben. De Roomsche schoone bleek onver murwbaar. De roode aanbidder, hoezeer ook in wanhoopsstemming, werd opnieuw afge wezen. De wanhopige minnaar. In boeken, en misschien ook wel in de practijk, komt het herhaaldelijk voor, dat iemand een meisje vraagt, zoogenaamd om hem tegen zichzelf te beschermen. Van haar zal op hem een invloed ten goede uitgaan. Wijst .zij hem af, dan gaat het mis met hem. Dan zal hij, zwakkeling als hij is, aan de verleiding geen weer stand kunnen bieden. Dan komt hij op den verkeerden veeg. Maar neemt zij zijn aan zoek aan, dan zal alles terecht komen en zal hij voor veel kwaads worden bewaard. Met soortgelijke argumenten wordt ook door de S. D. A. F. gewerkt om het gemoed van de R.-K. Staatspartij te verteederen. De roode minnaar, hoe vaak ook afge wezen, geeft het nog niet op. Maar blijkens het Voorl. Verslag van de Eerste Kamer verkeert hij wel in een soort wanhoopsstemming. Wij gaan, zoo heette het van Soc.-Dem. zijde, onvermijdelijk naar het Socialisme. Of het altijd geleidelijk daarheen zal gaan door evolutie is niet zeker; wel licht zal er nog weieens in een tusschen- periode een revolutionaire regee- ringsvorm zijn. En cm dat te voorkomen wordt nu een beroep gedaan op de R.-K. Staatspartij om met de S. D. A. P. de komst van het Socialisme te bevorderen. Doet zij het niet, dan bestaat het gevaar dat- er ongelukken gebeuren. Dan bestaat de kans dat de S. D. A. P. teneinde raad weer eens het 'hoofd verliest en een revo lutionaire beweging tracht uit te lokken. De R.-K. Staatspartij moet dus dienen om de S. D. A. P. tegen zichzelf te bescher men. Gewoonlijk hebben dergelijke „argumen ten" van wanhopige minnaars niet veel succes. En dat-waa ook" hier het geval. De overstroming in California. De reddingsploegen, die in het over stroomde gebied ten noorden van Los An geles aan het werk zijn, hebben reeds 277 lijken geborgen. Men vermoedt, dat niet 500, doch 1000 personen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Zeven steden zijn gedeeltelijk verwoest. Met behulp van vliegtuigen tracht man zic'h een beeld te vormen van de ramp, door de overstroo ming aangericht. Zoover het oog reikt, ligt alles in puin. De stuwdam is geheel vernield, waardoor 48 milliard liter water de vallei binnenstroomde. Hoewel ver scheidene inwoners van steden en dorpen telefonisch van het dreigende gevaar op de hoogte gebracht werden, sloegen velen do waarschuwing in den wind; zij hebben hun ongeloof met den dood moeten be- koopen. Verschillende autobestuurders hebben verklaard, dat zij den laatsten tijd reeds herhaaldelijk hadden waargenomen, dat er gevaarlijke punten in den dijk waren. De catastrophe had 's nachts te 1 uur plaats, zoodat velen in hun slaap werden overvallen en niet meer konden vluchten. Alleen in het Santa-Clara-dal moeten 175 personen het leven behben verloren. De tocht van Hinchciiffe. In alle 'geheimzinnigheid is de bekende één-oogige Engelsche vlieger Hinchciiffe met zijn vliegtuig van Engeland naar Amerika vertrokken. Of hij daar echter zal aankomen, is de groote vraag, want, 'hoewel hij er reeds gisteren te 12 uur des middags had kunnen arriveeren, is nog geen enkel bericht omtrent zijn aankomst ontvangen. Aanvankelijk lekte niets uit omtrent de identiteit van zijn passagier. Thans wordt medegedeeld, dat de laatste is mej. Elsie Mackay, derde dochter van Lord Inch- cape, die zelf een aviatrice van eenige er varing is. De „Daily Express" wist reeds de vo rige week mede te deelen, dat dit meisje, dat in het bezit is van een vliegbrevet, zou meevliegen. Dit bericht werd echter on middellijk van alle kanten tegengesproken en mej. Mackay stelde zich zelfs telefo nisch met den 'hoofdredacteur van de „Daily Express" in verbinding en dreigde met een aanklacht bij de justitie, indien dit (naar thans blijkt, juiste) bericht niet werd 'herroepen. Het blad moest dan ook op gezag van de 'desbetreffende personen het bericht tegenspreken. Gedurende het eerste deel van den tocht was de wind oostelijk en gunstig, maar nadere weerberichten spreken van depres sies over tiet midden- en westelijk gedeelte van den Oceaan. Een onheuschheld van den ex-kroonprins? Tn ,,Het Berl. Tageb'att" wordt van een pijnlijk voorval melding gemaakt, dat zich bij gelegenheid van het bezoek van het Afghaansche koningspaar aan Berlijn zou hebben afgespeeld. We laten het betref fende bericht natuurlijk geheel voor re kening van het Berlijnsche blad. Op den dag, dat in tegenwoordigheid van den rijkspresident en het Afghaan sche koningspaar de gevechtsoefeningen plaats hadden, reed de koningin van Af ghanistan, met de prinsessen, barones v. Richthof en en verdere begeleiding naar Döberitz. Natuurlijk weer heel toeva'lig, zegt het blad, kwam op den weg van Döberitz de vroegere kroonprins in zijn auto, naast zijn chauffeur zittend, de auto met de vreemde gasten tegen. Zijn wagen reed dicht langs de konin gin voorbij. Toen hij wist, dat hij door de dames gezien werd, maakte hij spot- tepde gebaren, ,wees met uitgestrekte hand op de vreemde vorstin, liet aldus ook zijn chauffeur deze gasten der republiek be kijken en lachte hardop, waarbij hij zich dan met de handen op de knie sloeg, als 'iemand, wiens vroolijkheid geen gren zen kent. Het. blad verzekert, de juistheid van het bovenstaande door getuigen te kannen bevestigen. Do staking In den Antwerpscben scheepsbouw. Nu hebben zich ook de scheepstim merlieden bij de stakers gevoegd, zoo dat hun aantal thans weer met eenige honderden is vermeerderd. Over het einde van het conflict is nog niets te voorzien. De patroons weigeren alle onderhandelin gen. t zoolang de werklieden den arbeid niet hervatten. Enkele schepen zijn naar Rotterdam vertrokken om er te dokken. Communistische gruwelen in China. Een Duitsch ingenieur, afkomstig uit Tsjangtsjoe, een stad van *330.000 in woners, verklaart, dat de communisten daar rooverijen en slachtingen hebben be dreven, gelijk aan die, welke te Leiyang gepleegd werden. Eenige Duitschers werden gedwongen, tegenwoordig te zijn bij de foltering en slachting van een honderdtal inwoners- De communisten pasten verschrikkelijke methoden toe. Zij verbrandden hun slacht offers levendig, sneden hun de ledema ten af en staken hun de oogen uit. TreinbraniJ in Egypte. Een luxetrein is te Kairo met vier uur vertraging aangekomen, nadat onder weg twee wagons door brand vernield waren. Gelukkig zijn geen menschenle- vens verloren gegaan. De trein zat stampvol, voorai met Ame- rikaansche toeristen. De passagiers haast ten zich uit de brandende wagens, die werden afgekoppeld. Zij waren echter al hun kleeren en verder toebe.hooren kwijt. Zoo kwam do Ainerikaansche miLionair Eastman in pyama te Kairo aan. Siudenienrelietjoa. Te Luik hebben gisterenmorgen rel letjes plaats gehad in verband met de aankondiging van een lezing, welke de Duitsche rijksdagafgevaardigde Bergstrat- ter in deze stad zou houden. Nationalis tische studenten trachtten de aanplakbil jetten, waarin de lezing aangekondigd werd, af te scheuren, doch werden daarin door democratische studenten verhinderd. Het kwam tot vechtpartijen, zoodat de politie gedwongen was in te grijpen. Korte berichten. Voor de tweede maal in dezen win ter zijn de dorpen in Zuid-Engeland van de buitenwereld afgesloten door zware stormen. De Amerikaansche gezant te Parijs heeft dezer dagen een brief van Lindbergh ontvangen, waarin deze mededeelt, dat hij van plan is Parijs opnieuw te be zoeken. Men verwacht, dat bij over eenige maanden weer zal komen, maar het zal wel niet per vliegtuig rijn. Naar uit Moskou gemeld wordt, zul len de gearresteerde Duitsche ingenieur? zeer spoedig naar Moskou worden over gebracht. Er wordt van Duitsche zijde op gewezen, dat dit incident zeker geen gunstigen invloed zal uitoefenen op de Duitseb-Russische economische onderhan delingen, die sinds eenigen tij'd1 te Berlijn worden gevoerd en die overigens ook nog geon positief resultaat hebben opge leverd. Een dichte mist hing hoven centraal Londen en hulde de stad gisterenmorgen in duisternis. Tegen den middag werd het weer helderder. Het Censusburoau te Washington schat, dat de bevolking der Vereenigde Staten op 1 Juli 120 millioen zielen zal bedragen, een vermeerdering van 14 per cent tegenover de jongste volkstelling van 1920. De volkenbondscommissie tot bestrijd ding van den vrouwenhandel heeft beslo ten het onderzoek naar omvang en vor men van dezen handel voort te zetten, in het bijzonder van Azië. De Italiaansche onderdaan Saverelli, lid der fascistische partij, is ten huize van een zijner vrienden te Parijs door revolverschoten gedood. De misdaad wordt aan politieke wraak toegeschreven. De moordenaar is gevlucht. ARBEIDSGESCHILLEN IN 1927. Het verslag der rijksbsmiddelaars. De rijksbemiddelaars, de heeren Wes- terdijk, Do Vries, Van IJsselsteijn en Aal- berse, hebben den Minister van Arbeid, II. en N. het verslag van hun werkzaam heden in het jaar 1927 aangeboden. Daar uit blijkt, dat in den loop van het afge- loopen jaar do rijksbomidde'aaxs kennis hebben genomen van 82 dreigende of reeds uitgebroken arbeidsgeschil en. In 17 van deze gevallen hebben zij op grond van artikel 3 van de Arbeidsgeschil- lenwet 1923 bericht ontvangen van een burgemeester, dat in zijn gemeente een staking of een uitsluiting was ontstaan, of dreigde te ontstaan. In 41 gevallen hebben de Rijksbemiddeiaars op eigen initiatief nadat zij van het conflict hadden kennis genomen, hetzij uit de dagbladen, hetzij op andere niet-officieele jivijze inlichtingen betreffende een uit gebroken of dreigend conflict gevraagd. Binnenland. De Tweede Kamer nam het wetje-Zijlstra tot verlaging der leerlingenschalen aan. De Eerste Kamer nam o.m. de verlaging der inkomstenbelasting aan. De S. D. A. P. en de mobilisatie. Auto fe Leiderdorp te water. Twee gees telijken verdronken. Buitenland. Communistische gruwelen in China. De havenstaking te Antwerpen duurt voort. De vliegtocht van Hinchciiffe naar Ame rika. De overstrooming in California. In 3 gevallen werd van werkgeverszijde tusschenkomst gevraagd. In 6 gevallen werd er van arbeiderszijde de aandacht op gevestigd, dat een conflict dreigde. In 1 geval heeft een rijksbemiddelaar op gemeenschappelijk verzoek van werkgever en arbeidersorganisaties partijen bijge staan in het bereiken van overeenstem ming ten aanzien van eenige geschilpun ten. In de overige 14 gevallen hebben de Rijksbemiddelaars zich bepaald tot het bijeenbrengen van gegevens, omdat een conflict dreigde. Voorschotten voor woningbouw. Door den Minister van Arbeid is een brief aan de gemeentebesturen gericht inzake de uitvoering van de Woningwet. Na de circulaire van 6 Januari j.l. was medegedeeld, dat alleen voorschotten wor- den gegeven als de bouwkosten niet meer dan f2400 bedragen. Waar echter geble ken is, dat in verschillende gemeenten voor dit bedrag geen behoorlijke woning is te bouwen, wordt dit maximum in de circulaire van 6 Januari geschrapt. Onveranderd blijft echter als eisch gel den, dat bij voorschotaanvragen de be hoefte aan de te stichten woningen moet worden aangetoond en aangegeven moet worden, waarom niet mag worden ver wacht, dat in de behoefte door particu lieren zal worden voorzien. De Zuiderzeewerken. In het. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van het Zuiderzeefonas voor 1928 wordt opge merkt, dat bij een persoonlijk bezoek, dat eenige leden der Kamer ter plaatse had den gebracht, men hen niet alleen het bestaan van het z.g. keet- en putbazen- stelsel had bevestigd, maar ook aan het licht werd gebracht, dat voor zeer slechte woongelegenheden op Wieringen veel te liooge huurprijzen worden betaald. De regeering behoort, zoo wordt gezegd, niet toe te laten, da.t gedeelten van vroegere varkensschuren voor f4 en f5 per week worden verhuurd. Met eenige zorg en zonder al te groote kosten is de positie der arbeiders behoor lijk to regelen. Andere leden hadden echter meer waar deering voor hetgeen voor de arbeiders en voor hun ontwikkeling geschiedt. By een bezoek aan de Zuiderzeewerken was hun uit verklaringen van de arbeiders gebleken, dat de klachten hieromtrent overdreven zijn. Eenige leden hadden voorts vernomen, dat er tusschen het rijk en de maat schappij tot uitvoering van de Zuiderzee werken een proces loopende is over een bedrag van meer dan een millioen. Zij vragen of dit juist is. Helder wordt weer Den Helder. In de laatst gehouden raadszitting van Helder werd voorgesteld de plaatsnaam verandering, waartoe niet lang geleden besloten is, weder ongedaan te maken, daar men 'toch vrij algemeen van Den Helder bleef spreken. Aldus werd besloten en het is in de toekomst dus weer Den Helder. Kei- of klinkerbestrating. De heer Polak heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het bericht in ,;l>e Kampioen' van 9 Maart 1928, dat de Middaohter Allee en de Ellecomsche Laan met keien be straat zullen worden, juist? Zoo ja, wil de Minister dan mededeo- len, waarom hier een buitenlandse!» pro duct, en niet het binaenlandsche, do klin ker, gekozen is Wil de Minister mededeelen, waarom, in het algemeen besproken, op zoo veld plaatsen bij wegonvernieuwing keien ge bezigd worden, terwijl het toch wel rast-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1