Schrale Huid Staten-Generaal. Zoeklichtjes. Kerknieuws. Ik verklaar hiermede uw commissie or geïnstalleerd. Daarna werd overgegaan tot de ver- ezing van een voorzitter en zes leden va het uit 7 personen samen te Btellen '.oderamen. Voorzitter werd dhr J. G. van Niftrik, Dordrecht, oud-lid van Ged. Staten an Zeeland en oud-wethouder van Vlis- singen. In het moderamen werden gekozen: Uit de groep der IndustriëelenA. H. L. de Bel te Sas van Gent; uit de groep hy giëne: Dr W. J. Mazola te Hulst; uit de groep der gemeenten: Dt J. G. Ramaker, te Breakens; uit de groep van den arbeid: H. C. Geerts te Hulst; uit de groep van den landbouw: A. I. Leenhouts te Retran- chement; uit de groep van den Midden stand: N. J. Harte te Terneuzen. Napoleon in den Zuid-KraaijV ert. Het is misschien niet zoo algemeen bekend, dat keizer Napoleon in 1810 een bezoek bracht aan den polder „De Zuid- Kraaijert" in Zuid-Beveland. Bij dit bezoek is door een lid van den Raad te Goes, die officiëel Napoleon en zijn gemalin Marie Louise op een hofstede van den Zuid-Bevelandschen boer N. W. Honderd ontving, een en ander opgeteekend, wat door Dr Callenfels later is vermeld. Eigen aardige gesprekken van Napoleon met den nederigen Zuid-Bevelandschen boer en met diens zeer stuggen zoon en de mooie zeventienjarige dochter. De laatste kreeg de toezegging van een jaargeld ad f300, dat verdubbeld zou worden bij huwelijk, onder conditie, dat het eerste meisje of jongetje Marie Louise of Napoleon zou worden genoemd. Napoleon wilde van den boer weieens weten of hjj hem als Keizer wel meet gezien had, omdat hij had opgemerkt, dat de boer deed bij' het binnentreden, of hjj Napoleon dadelijk herkende. De boer antwoordde letterlijk in zijn dialect, dat natuurlijk vertaald moest worden: „ik docht het wel, dat jie 't waer, ,.omdat 'k zag, dat ieder tegen jou en jie tegen niemand je complement maekte; ook zou ik je wel 'ekonnen en, omdat je in mien uus angt, mit je wuuf der bie". Napoleon gaf daarop lachende te kennen, dat het hem genoegen deed, dat hij en zijn vrouw in de woning van den boer hingen en hij vroeg de afbeeldingen eens te mogen zien. Daartoe geleidde de boer den Keizer en diens gemalin naar een andere kamer, waar de portretten hingen, welke, zooals te begrijpen is, nu juist geen kunststuk ken waren. Napoleon nam een lorgnet, om ze nauwkeurig te bekijken, eerst het zijne, waarna hij schaterde van het lachen, en zei: „Daar ben ik wel verbazend goed afgebeeld". Daarna ging hij naar dat van zijn vrouw, maar dit viel hem niet mee, daar het niet het beeld van Marie Louise, maar van Josephine was. Bij dit onverwachte gezicht sprak de Keizer geen woord meer, keerde zich om, en verliet bet vertrek. (N. R. Crt.) Aan den brugbouw te Tholen zijn tot tjjdeljjk opzichter benoemd de heeren J. J. A. Mol, te Geersdijk en L. J. Spits te Scharendijke. Leerlingen van den cursus voor wa terbouwkundig opzichter te Goes. Gascorruptie. Naar men ons mededeelt, zal Vrijdag 30 Maart a.s. des namiddags voor de Middelburgsche Recht bank worden behandeld de zaak tegen den gewezen directeur, thans gasmeester van de gemeentelijke gasfabriek te Hulst, ter zake van gepleegde corruptieve handelin gen in dat bedrijf. Bedrog. Eenige dagen geleden kocht zekere R. te Hengstdijk een hoeveel heid kunstmest, welke voordat deze werd afgeleverd, gewogen moest worden op de weegbrug nabij de halte Vogelfort te Hengstdijk. De leverancier liet dan eerst den wagen met kunstmest geladen, wegen en vervolgens nadat de wagen geledigd was, de wagen afzonderlijk. Bij het we gen van den wagen met kunstmest bleef de leverancier herhaaldelijk op den wa gen zitten en liet zich dan meewegen, terwijl hij, wanneer de ledige wagen ge wogen werd een jongetje die veel lichter woog dan hij, mede liet wegen. Door voormelde handelingen heeft de kooper een belangrijke hoeveelheid aan kunst mest minder ontvangen dan hij inderdaad had gekocht, waarom hij dan ook de politie met een en ander in kennis stelde. MlddeTbcrq. Gisteravond herdacht de afd. Middelburg van den Ned. Chr. JBond van Personeel in Publieken Dienst haar 10-jarig bestaan. Na de opening heette de voorzitter, dhr J. L. de Troije, hartelijk allen welkom, in hel bijizonder dhr P. L. van de Voorde, hoofdbestuurder van genoem den Bond. Spr. stond eenige oogenblikken stil bij hetgeen in de afgeloopen 10 jaar in, de afdeeling is tot stand gekomen, daarbij wijzende op den zegen Gods, die men heeft ontvangen. De secretaris, dhr J. B. Koole, gaf, na zijn jaarverslag over 1927, een kort overzicht van bet ontstaan der afdeeling, dank zij het optreden van den Chr. Be sturen Bond alhier in 1917 en de ver dere ontwikkeling van de vereeniging. Dhr P. L. v. d. Voorde sprak daarna de afd. toe namens Algemeen en Cen traal Bestuur en schetste den toestand van voorbeen en thans ook voor het personeel in overheidsdienst. Spr. wees er met klem op, hoe noodzakelijk het is Christelijk georganiseerd te zijn, niet het minst voor het overheidspersoneel. Spreker wenscht de afd. verderen bloei en groei toe. Namens den Chr. Besturen Bond sprak de heer A. S. Boone de jubileerende afdeeling toe. Het verdere van den avond werd met muziek en voordracht doorgebracht. De feestvergadering werd met dankzeg ging gesloten door dhr Van de Voorde. Gisterenavond hield de vereeniging „Handelsbelang" haar jaarvergadering. Daar de voorzitter, de heer G. van Neder- veen, door lichte ongesteldheid verhinderd was, werd de vergadering gepresideerd door den vice-voorzitter, den neer M. H. Boasson, die in zijn openingswoord de on geveer 80 aanwezige leden welkom heette en er op wees, dat de vereeniging steeds vooruit gaat. Mededeeling werd gedaan, dat de bus sen Bergen op ZoomAntwerpen kunnen blijven rijden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Stofkoper, werd goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer J. W. de Oude, werd eveneens goedgekeurd. Ze geeft een goed saldo van f 432,86 aan. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. H. Boasson, G. W. den Boer, J. W. de Oude. Aangenomen werden 25 nieuwe leden. Besloten werd tot het opnieuw aanvra gen der Kon. Bewilliging van de Statuten, nadat enkele kleine wijzigingen in de Sta tuten en Huishoudelijk Reglement waren aangebracht. Bij de verdere besprekingen en mede- deelingen kwam aan de orde een schrij ven van de firma Van Heusden, waarin opgekomen wordt tegen bet feit, dat in de tabaksbelasting niet een firma, doch iedere firmant wordt aangeslagen voor f 5. Het bestuur zal deze kwestie na der onderzoeken en diligent zijn Een schrijven was ingekomen om steun voor het door Houthandel Walcheren in Augustus te organiseeren festival. Het be stuur heeft geantwoord dat het niet op den weg van „Handelsbelang" ligt, feesten te helpen organiseeren, maar stelt voor f 25 subsidie te geven. Na eenige discussie, waarbij van ver schillende zijden op het groote belang van zulk een dag voor de neringdoenden werd gewezen, werd besloten f 50 subsidie te verleenen. Tegen het idee een verder onderzoek in te stellen naar een collectieve verzekering voornamelijk tegen brandschade, werden door den heer Weyers bezwaren inge bracht. Met op twee na algemeene stem men werd besloten dit punt niet verder in onderzoek te nemen. Ter sprake kwam nu het verzoek van het bureau der Kamer van Koophandel om de meening der Vereeniging te ver nemen omtrent de wenschelijkheid eener rechtstreeksche verbinding Middelburg Zierikzee v.v. Het bestuur heeft hierop kenbaar gemaakt, dat de belangen van handel en verkeer in Zeeland en die van Middelburg in het bijzonder bij deze dienstverbinding ten zeerste zijn betrok ken. Voor het vreemdelingenverkeer is de bestaande ongelukkige wijze van vervoer ten zeerste fnuikend. Het bestuur acht het zeer waarschijnlijk, d'at het verkeer tus- schen Schouwen en Walcheren zeer is verminderd door het gecompliceerde van de tegenwoordige reis. Zeker is het, dat tot familiebezoek niet zoo spoedig meer wordt overgegaan en reisjes voor genoegen tot de geschiedenis gaan behooren. Het weder instellen van een recbtstreekschen dienst zal het reizen van Schouwen naar Middelburg, in plaats van naar Rotterdam bevorderen. De win keliers van Zierikzee en achterland be trekken bjj voorkeur hun goederen uit die plaatsen, waarmede ze de vlugste en beste vrachtverbinding hebben. Het bestuur wijst ten slotte op bet dik wijls in de koude wachten op de bus aan de Loskade, en later op den steiger op de boot en op de gevaren bij sneeuw- en bie- tentijd van de tegenwoordige reis Middel burgWolphaarts'dijk. Door den voorzitter werd er o.a. nog op gewezen, dat Goes steeds meer bet cen trum wordt en Middelburg geïsoleerd wordt. De heer Jeronimus wijst er op, dat er vroeger maar 2, nu 3 redsgelegenheden heen en weer zijn en Donderdags 4. De kans bestaat, dat men weer minder reis gelegenheid zou krijgen. De voorzitter wijst op de nadeelen, aan het goederenvervoer toegebracht. De be doeling zou zijn bijv. 2 of 3 maal per week een doorgaanden dienst. De heer Stofkoper zegt, dat bet hier geldt een speciaal Middelburgsch belang; spr. meent, dat de provincie bier een taak heeft te vervullen. Na nog eenige opmerkingen werd het bestuur opgedragen te trachten te bereiken wat mogelijk blijkt. De voorzitter wees op het geringe ge bruik, dat van de informatielijst wordt ge maakt en deelde mede, dat de secretaris op 3 April voor leden en genoodigden zal lezen over „'De schetsen aan den water kant". De voorzitter gaf als schets voor een volgende excursie aan een boottocht naar Antwerpen en terug met bezoek aan in dustrieën enz. Na eenige discussie werd aangenomen een excursie te maken naar Antwerpen en de uitvoering aan het bestuur over te laten. Rondvraag. De heer Weyers betreurt het, dat de Vereeniging geen lid is van den Middenstandsbond en wil een spreker van dien bond laten optreden. De voorzitter zegt, dat indertijd tot uit treding werd besloten omdat de kosten van bet aangesloten zijn te hoog zijn te genover het nut. De heer Moens vroeg of er niets aan te doen is, de kooplieden op de markt te be letten de winkeliers uit te maken voor be driegers en oplichters. De voorzitter en de secretaris achten dit een moeilijke kwes tie, maar onderzocht zal worden of er iets tegen te doen is. Ook werd aangedrongen op pogingen in de zomermaanden tijdens het vreemdelingenverkeer de winkels lan ger open te mogen doen blijven. De voor zitter zegt overweging toe. De heer de Rijcke hoopt dat dit nooit zal gebeuren. De heer Stofkoper wil de win kelsluitingswet afwachten. De voorzitter zegt nadere overweging toe. De meerderheid der winkeliers was destijds voor de achtuur-sluiting Men zou een enquête kunnen houden onder de le den. De heer v. Heusden drong aan re clame te maken voor 'het behoud van de botermarkt. De voorzitter zegt dit ook toe. Hierna sluiting. Goes. Met hartelijk en dank ontving Zr. Visser na verleende hulp voor het Wijfc- werk: vier giften van f10, een van f3, vier van f2.50. en een van f2. Door Zr. van Gorpeen van f 5, een van f 2.50, een van fl. 1 I Hansweert. De heer L. M. Meursinge, surnumerair bij de Directe Belastingen wordt vanaf 13 April a.s. tot en met 12 Juni gedetacheerd ten ontvang kantore al hier. Bij het uit de sluis varen gisteren avond bekwam het schip „André Chenier" schipper Mathey, lekkage. Door het ber gingsvaartuig „Trio" is het schip gedicht, en dezen morgen naar Antwerpen ver trokken. Het schip was geladen met kpli van Straatsburg naar Antwerpen. Heinkenszand. Hoe gevaarlijk het is, aan een auto vast te houden, en daarach ter te loopen, ondervond hier gisteren een zoontje van den heer N. alhier. Een maal in vollen gang, liet het knaapje de auto los en kwam zoodanig op de steenen terecht, dat benevens kwetsuren aan -het hoofd een handbreuk ontstond, en wel zoodanig, dat de breuk niet di- .reet gezet kon worden, zoodat langs operatie ven weg zal worden ingegrepen. Woiphaartsdijk. Dinsdagavond vergader de de anti-rev. .kiesvereeniging alhier, on der leiding van haren voorzitter den heer J. Katsman. Een 20-tal leden waren te genwoordig. Door den heer C. Remijnse werd het onderwerp ,J0ranje en Petrus Dathenus" ingeleid. Hij wenschte beide personen te schetsen in de lijst van hun tijd. Allereerst besprak hij den toestand van ons vaderland, ruim 350 jaar gele den. Daarna toonde hij ons, hoe Oranje arbeidde voor den opbouw en bloei van ons volksbestaan en streefde naar vrij heid van godsdienst. Vervolgens stelde hij, in het licht het droevige afbreken en on- ruststoken van Petrus Dathenus. De anti revolutionairen wenschen vast te houden aan het voorbeeld van Oranje én .^aar- om rekenen we het ons tot een eere, dat onze kiesvereeniging den naam draagt van „Nederland en Oranje". De Staatk. Gere formeerden breken evenwel door hun ar beid het werk van ons doorlucht Oranje huis af. De voorzitter dankte, na eenige bespreking, den inleider hartelijk voor zijn helder en leerzaam betoog. Aagfekerke. Maandag vergaderde die Landstormcommissie onder leiding van den burgemeester J. Bosselaar, teneinde de reisgelegenheid te besjpreken in ver band met het 1.0-jarig bestaan van den VrijiwiLigen Landstorm in September a.s. Uit een opgaaf van den plaajtselijken lei der, dhr D. Hugense, bleek, dat 31 leden zich hebben opgegeven aan deze gele genheid deel te nemen. Vervolgens werd besloten te trachten bij de gegoede inge zetenen gelden te verzamelen om de reis kosten van de minvermogenden te dekken, opdat niemand om financieele redenen zou moeten thuisblijven. Veere. Maandagavond hield de afdee ling van den B. V. Landstorm haar jaiair- lijksche vergadering onder voorzitterschap van den burgemeester. Dhr Laernoes uit Vlissingen zette vooral voor de niet-leden het doel uiteen van den B. V. L. Verder wekte spreker allen op om deel te nemen aan den Nationalen Landdag van dien B. .V L., die 27 Sept. 1928 zal worden gehouden te 's-Gravenhage. De afdeeling Voere zal er ook aan deelnemen. Een plaatselijke oommissie wordt gevormd, be staande uit de heeren Buys Ballot, bur gemeester, P. Bolier, J. Bakker, C. M. Douw en M. Boogedeure. verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Eerste Kamer. In de gistermiddag gehouden korte ver gadering der Eerste Kamer werd als.lid geïnstalleerd Mr P. J. Reymer, opvol ger van den heer Haazevoet (R.-K.). Daarna werd de vergadering verdaagd tot Woensdag elf uur en gingen de leden in de afdeelingen. TWEEDE KAMER. Wijziging Leerplichtwet. De behandeling van het wetsontwerp tot vervroegde invoering van den 7-jari- gen leerplicht wordt voortgezet. De heer v. d. Heuvel (A.R.) licht een amendement op art. 3 toe, strekken de: 1. leerlingen, die 7 jaar school heb ben gegaan en de 7 klassen geheel door- loopen hebben, niet te dwingen tot hun 14de jaar de school te bezoeken; 2. ge meente- en schoolbesturen niet te dwin gen een 8ste leerjaar in te richten; 3. te voorkomen, dat niet in de eerste helft van een schooljaar leerlingen de school verlaten. De heer Gerhard (S.D.) bestrijdt het amendement; de bedoeling van de Leer plichtwet is toch ook, dat de kinderen niet voor een bepaalden leeftijd de school verlaten. De heer S u r i n g (R.K.) heeft eveneens ernstige bezwaren tegen het amendement. Laat men liever aandringen op wijziging van de bepaling, dat een kind van 5i/a jaar op school kan worden toegelaten Mej. Westerman (V.D.) sluit zich geheel bij den heer Suring aan. De heer Van Wijnbergen (R.K.) is van oordeel, dat toch met die kinderen, die op 5 Va jaar op school zijn gekomen en de zevenjaarslessen hebben doorloo pen, rekening wordt gehouden. De heer Wintermans (R.K.) is be reid tegen het amendement te stemmen, als de minister den toelatingsleeftijd vooi de school op zes jaar zal willen stellen De heer Ketelaar (V.D.) geeft den heer Van den Heuvel in overweging zijn amendement in te trekken, omdat de wet niet behoort te worden ingesteld op een uitzonderingsgeval. ,De heer Kersten (S.G.P.) is tegen de verhooging van den toelatingsleeftijd tot zes jaar. Minister Waszink heeft ernstige be zwaren tegen het amendement en sluil zich te dien aanzien aan bij de bestrij ders. De vraag, of hij bereid is te bevorderen den toelatingsleeftijd op zes jaar te bren gen, kan spr. niet zoo dadelijk beant woorden. Hij zal dat nagaan. De gemeen tebesturen zijn reeds nu bevoegd, een hoogeren toelatingsleeftijd vast te stel len. Na re- en dupliek wordt het amende ment-van den Heuvel verworpen met 56 tegen 23 stemmen. Vóór stemmen met de anti-revolutio- nairen (behalve de heer S-meenk), de le den Braat, Langman, Schokking, Kersten, Rutten, Ament, Lingbeek, Krijger, Bakker, Weitkamp, Snoeck Henkemans, Van Voorst tot Voorst en Van Vuuren. Bij artikel 3 wijst de heer Van Za delhof! (S.D.) op de slappe toepassing van de wet ten aanzien van de vervolging van onwettig schoolverzuim. Minister Waszink zegt toe op strenge uitvoering van de Leer plichtwet te zullen aandringen. Bij art. 4 licht de heer B ij 1 e v e 1 d (A.R.) een amendement toe, om te bepa len, aat de kinderen, die op 30 Juni a.s. vrij zullen zijn van de leerverplichting, vrij zullen blijven. De heeren Gerhard (S.D.) en Ke telaar (V.D.) verdedigen het amen dement, dat door den minister wordt over genomen. ,Het wetsontwerp wordt aangeno men met 60 tegen 19 stemmen. Verlaging van de Leerlingen schaal. Aan de orde is het wetsvoorstel-Zijlstra inzake de verlaging van de leerlingen- schaal. De heer Bulten (R.-K.) meent, dat na de aanneming van den 7-jarigen leer plicht de verlaging van 'de leerlingen- schaal nog meer urgent is geworden dan zij reeds was. Hij wijst er op, dat de nadeelen van de groote klassen in de lagere en de u.l.o.-scholen met den dgg grooter worden. Vandaar, dat spr. gaarne meegaat met het voorstel-Zijlstra, dat aan deze euve len tqgemoet wil komen. De heer Van W ij n b e r g e n (R. K.) meent, dat de bezwaren tegen het 48- stelsel wel wat worden overdreven. Al voelt-hij voor het voorstel-Zijlstra in be ginsel veel, toch zal hij niet met 'dat voorstel mee kunnen gaan. Te juister tijd zal spr. het vóór en tegen van een verlaging nader overwegen maar thans kan hij aan dit voorstel, dat beoogt een gedifferentieerde schaal in fe voeren, zijn stem niet geven. De heer Til an us (C.-H.) had aan de verlaging der leerlingenschaal de voor keur gegeven, boven de vervroegde in voering van den 7-jarigen leerplicht. Zulk een voorstel behoort echter uit te gaan van de regeering en een initiatief-voorstel is hier niet op zijn plaats. Te eer waar dat belangrijke financieele consequenties meebrengt. Nu heeft de minister reeds verklaard, dat er geen geld is voor een gelijktijdige invoering van de vervroegde 7-jarige leerverplichting en de verlaging der leerlingenschaal, zoodat niet te ver wachten is, dat dit voorstel-Zijlstra c.q. de Koninklijke goedkeuring zal krijgen. Als lid der commissie-Rutgers is Jjet spr. ook onmogelijk, voor dit voorstel te stemmen, zoo lang deze commissie niet met haar arbeid gereed is. Spr. zou zich wel kunnen vereenigen met een maatregel, dat de regeering voor de kleinere scholen in bepaalde omstan digheden een extra-leerkracht zou wil len toestaan. Mej. Westerman (V.-B.) merkt op, dat het voorstel-Zijlstra op Tiet eerste gezicht iets sympathieks heeft: het wil de kleine scholen tegemoet komen. Nu de minister echter heeft verklaard dat de verlaging der schaal niet tegelijk met de vervroeging van de 7-jarige leer verplichting kan worden aanvaard, wil spr. hier 3e 'leiding aan de regeering laten. De heer Leenstra (A.-R.) betoogt, dat de heer Zijlstra volkomen terecht met een initiatief-voorstel is gekomen. Hij zou gaarne in tegenstelling met den voorsteller voor de eenmansscholen het instituut der assistenten willen behouden. De heer Gerhard (S.D.A.P.) wil gaar ne erkennen, dat het wetsvoorstel een verbetering brengt, vooral ook, omdat het beoogt, het instituut der assistenten ai te schaffen. mmmmtt.mm. Biddag vandaag! Naar oude en goede gewoonte, worden overal speciale godsdienstoefeningen ge houden om God den Heere te eeren als Schepper en Onderhouder uit Wiens hand wij alle dingen ontvangen, om belijdenis te doen van onze onmacht en afhanke lijkheid en Gods zegen te vragen over alles wat gedaan zal warden om in aller lei nooddruft te voorzien. Zonder dien zegen vermogen wij niets. De mensch kan veel. Maar hij is tege lijkertijd een afhankelijk schepsel. Als God doof droogte, een teveel aan regen, of hoe dan ook de landen teistert, zoodat we misgewas krijgen inplaats van een rijken oogst, dan staat de mensch macn- teloos. Do mensch kan veel en hij doet veel, maar 't is alles vergeefs, zoo God zijn hulp aan 'twerk ontzegt. Voor het gewas wordt vandaag gebe den. En in het gewas voor alle takken van bedrijf, voor nering en hanteering. Zij 't waarlijk een biddag, ook in dien zin, dat er is verootmoediging over het altijd weer verzondigen van de Godde lijke zegeningen. En mogen de gebeden worden verhoord en de bange zorg die in dezen tijd veler hart bekruipt worden weggenomen. OPMERKER. Mej. Westerman wilde het voorstel af wijzen in de verwachting, dat de Regee ring zelf wel eerder dan 1930 met voor stellen tot verbetering zou komen. Maar toen de Minister dat hoorde, liep hij hard wegl Spr. en zijn geestverwanten zullen gaarne hun stem aan het voorstel geven. De heer Ketelaar (V.-D.) zegt, dat zijn groep zal stemmen vóór dit voorstel. Niet omdat het een ideaal brengt, maar in ieder geval brengt het groote verbeterin gen voor de kleine scholen, terwijl het in stituut der assistenten er door zal wor den afgeschaft. Dhr Snoeck Henkemans (C.-H.) is het in dit bijzonder geval niet eens met zijn fractie-genoot Tilanus omtrent de vraag of het geoorloofd zou zijn aan de Regeering uitgaven op te dringen. De Kamer is volkomen bevoegd, om aan te wijzen, welke verslechtering op onder wijsgebied het eerst moet worden opge heven. En dan acht spr. den nu in be handeling zijnden maatregel van_ veel grooter belang dan de vervroegde invoe ring van de 7-jarige leerverplichting. Het voorstel-Zijlstra is een noodmaat regel, die dringend gewenscht is. De heer Visscher (A.-R.) is wel eenigszins verwonderd, dat dit wetsvoor stel afkomstig is van de zijde van den heer "Zijlstra. Het was begrijpelijker ge weest, als het van de zijde van den heer Albarda was gekomen. Het voorstel is een malum exemplum van de toepassing van het recht van initi atief, zooals dit o.m. werd opgevat door Groen van Prinsterer: in den klemmend- sten Q.onsciëntie-dwang, als er geen an dere uitweg is. Daarvan is 'hier geen sprake, er is geen consciëntie-dwang, de Regeering is van goeden wil, doch pp dit oogenblik onmachtig. Dit voorstel is gekomen al3 resultaat van een wedloop om een verbetering te krijgen. Het voor stel als zoodanig is hem niet sympathiek en hij betreurt het, dat het is ingediend door een volgeling van Groen. De heer Rutten (R. K.) betuigt zijn instemming met dit voorstel, dat hij uit voerig, verdedigt. De heer L ij 1 s t r a (A.-R.) verzoekt zijn verdediging tot morgen te mogen uit stellen. De vergadering wordt te 5 uur 40 ver daagd tot Woensdagmiddag 1 uur. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ridderkerk, G. J. Kool haas te Oud-B eijer land. Te Spannum c.a., E. A. Lazonder te Warns. Geref. Kerken. Tweetal te Beilen, J. Attema te Stads- kanaal-Pekelderweg en Th. Delleman te Giessen-Nieuwkerk. Te Herwijnen, D. Bremmer te Bruinisse en G. de Jager te Doornspijk. Beroepen te Nieuw-Vennep, L. E. Smil- de te Haastrecht. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Alphen a. d. Rijn (vac.-Ds J. D. Barth), G. Salomons te Amersfoort en J. A. Riekel te Sliedrecht. Beroepen te Werkendam, B. Oosthoek te Soest. Vrije Ev. Gein. Bedankt voor Ierseke, D. W. Veldkamp te Oude Pekela. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rijssen, J. Fraanje te Barneveld. D a S. H. J. V o o r s, Hervormd pre dikant te Opperdoes, nam Zondag af scheid van zijn gemeente, wegens vertrek naar Zierikzee, met deze woorden: „Uw Koninkrijk koine", uit Mattbeus 6 vers 10. Na zeer hartelijke toespraken tot den burgemeester van Opperdoes, den consu lent Ds Smit, van Medemhlik, zijn vader, den bekenden directeur van de Martha Stichting te Alphen a. d. Rijn, Kerkeraad en Kerkvoogdij, enz. werd hij wederkee- rig ook namens den Kerkeraad, door den consulent toegesproken, die, nadat ook nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2