No. 141 Woensdag 14 Maart 1928 42e Jaargang Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie na 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. F. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3 Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting net voorstel-Zfjlslra. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het initiatief-ontwerp Zijlstra, inzake de wijziging van de leerlingenschaal. De strekking van het ontwerp is be kend. De Lager Onderwijswet-1920 gaf een ge wone l.o. school recht op 1 onderwijzer tot 25 kinderen, 2 voor 26 tot 60 kinderen, enz. De z.g. technische herziening van 16 Febr. 1923 rekte deze schaal uit tot 1 onderwijzer voor 32 leerlingen, 2 voor 33 tot 72 kinderen, enz. De bezuinigings- wet van 30 Juni 1924 schortte deze schaal tot 1 Jan. 1930 op en maakte er van: 1 onderwijzer per 48 kinderen. Deze schaal is vooral voor de kleine scholen zeer drukkend en dit zal in vele gevallen nog erger worden, nu het 7e leerjaar mét zijn schcolverplichting hersteld wordt. Het wetsvoorstel-Zijlstra wil nu van 1 Juli 1928 tot 1 Jan. 1930 (datum, waarop de schaal der technische herziening her leeft) een ietwat verzachte schaal in voeren, waardoor het aantal leerkrachten zou bedragen 1 tot 32 leerlingen; 2 tot 72; 3 tot 136 leerlingen en voor ieder öütal boven de 136 éé-n onderwijzer. Te vens maakt het voorstel een eind aan het instituut van de assistenten. Wie rekening houdt met de belangen van het onderwijs en in 't bijzonder met de behoeften van vele plattelandsscbolen, zal toestemmen dat we hier van een ge lukkig initiatief mogen spreken. Hierbij komt echter een maar. Het ontwerp, wil het effect sorteeren, heeft niet alleen noodig de goedkeuring van de Staten-Generaal, maar bovendien de medewerking van de Regeering. En nu heeft de Regeering de vorige week reeds te kennen gegeven, dat die medewerking van haar niet is te ver wachten. Minister de Geer verklaarde nadruk kelijk, dat de Regeering hoogere uitgaven, voortvloeiende uit een verlaging van de leerlingenschaal thans niet voor baar re kening kan nemen. Daarmede is feitelijk bet lot van het ontwerp beslist. Men kan dit betreuren, men kan bet afkeuren, dat het intermezzo-kabinet wel de verlenging van den leerplicht die bij velen op principi ëele bezwaren stuit voor zijne rekening neemt, terwijl het dit zuiver technische ontwerp met beslist heid afwijst, maar het feit ligt er toe. En zoo rijst de vraag, of het in de gegeven omstandigheden niet verstandiger ware het ontwerp in te trekken. Aan een mooi gebaar en daarop zou de aanneming van het ontwerp, die althans, wat. de Tweede Kamer betreft, vrijwel zeker schijnt, neerkomen be staat geen behoefte. Er is en terecht aanmerking op gemaakt, dat de sociaal-democraten hun leerplicht-ontwerp handhaafden, toen het vaststond dat de Regeering het in geen geval zou sanctionneeren. Er werd toen en alweer terecht gesproken van een parade-ontwerp. Maar juist daarom zou intrekking thans, naar het ons voorkomt, aanbeveling ver dienen. .Ook voor den schijn des kwaads dient gewaakt. En de volle verantwoordelijkheid voor wat thans gebeurt, blijft aan de Regeering enaan hen, die het optreden van dit Kabinet door hun destructieve politiek hebben bevorderd. V Achteruitptelling van 'het platte land. De klachten over stiefmoederlijke behan deling van het platteland zijn algemeen en maar al te vaak gegrond. 'tWas de heer Batter, die daarop in de Tweede Kamer bij de behandeling van hot wetsontwerp inzake het 7e leer jaar nog eens de aandacht vestigde. Hij wees op de classificatie waardoor de trek naar de steden in de hand wordt gewerkt en de plattelandsscholen worden gedupeerd; op het opvoeren van het aan tal leerlingen per klas, waarvan de scho len op het platteland de nadeelen onder vinden veel meer dan in de groote ste den; op de kwestie van de wachtgelders die vaak de schoolbesturen ten platte- lande tot wanhoop brengt. En dit geldt niet alleen van het on derwijs. Op het gebied van de verkeersmiddelen zien wc precies hetzelfde. In de sleden wordt alles gedaan om in iedere buurt een tram te brengen. Niets wordt nagelaten om het den menschen gemakkelijk te maken. Maar als op het platteland een spoor lijn bestaat die de menschen tot op een half uur van hun woonplaats brengt, dan vindt de hooge Regeering dat voor het platteland al meer dan genoeg en wordt zelfs een particuliere autodienst, zonder meer verboden. Laat de plattelanders maar urenlang aan de stations wachten en tenslotte lange wandelingen door weer en wind maken, dat is geen bezwaar, als de stedelingen maar hunne moderij ingerichte, van alle gemakken voorziene en goedkoope ver voermiddelen hebben Zoo wordt het platteland achteruitge- steld. Zoo wordt de trek naar de steden be vorderd. Maar zoo wordt óók het landsbelang geschaad De toestand in Roemenië wordt critiek. De „Petit Parisien" bericht uit Boeka rest, dat de binnenlandsche politieke toe stand in Roemenië met den dag ernsti ger wordt. De Boerenpartij is vast be sloten de regeeringsmacht in handen te nemen. Indien haar dit binnen een maand niet met wettige middelen zoiu geluk ken, zal de Boierenpartij zich tot prins Carol wenden. Carol zelf heeft dezer da gen weer een schrijven aan Bratianoe gericht, waarbij hij nogmaals zijn aan spraken op den Roemeenschen troon in ultimatieven vorm kenbaar maakt. De ramp ie Santos. De inwoners van Santos zijn gisteren opnieuw opgeschrikt doordat er na een stortregen nieuwe scheuren verschenen in de in 'beweging zijnde belling van den Montserrat, zoodat men voor een nieuwe aardstorting vreesde. Dam in California doorgebroken. "Waarschijnlijk ten gevolge van een aardbeving is de dam bij St. Francis van de Santa-Clara-rivier bezweken. Een ge weldige waterval van ca. 8 M. hoogte en 3 K.M. breedte, stortte zich met groote kracht in de richting van de San Fernan- do-vallei, alles onderweg meesleurende. Volgens nadere berichten uit Los An gelos behoorde het reservoir, waarvan de dijk 40 mijlen ten Noorden van Los Ange los bezweken is, tot de waterleidingswer- ken, waardoor o.a. Los Angelos van water wordt voorzien. De directie van de waterleiding deelt mede, dat 150 man van het personeel om gekomen zijn, terwijl er slechts één gered is. Het reservoir bevatte 1344 millioen gal lon water. Tal van boerderijen zijn over stroomd, waarbij vermoedelijk nog tal van slachtoffers 'het leven hebben verloren. Politie en troepen zijn naar het door de ramp getroffen gebied gezonden. Of het ongel«k door een aardbeving veroorzaakt is, zooals de eerste berichten meldden, is nog onzeker, daar men elders niets van een aardbeving heeft bespeurd. Volgens berichten uit San Francisco vreest men, dat 75 personen, die op het terrein van een electrische centrale vlak bij de plaats, waar de dijk door een aard beving ingestort is, woonden, om bet le ven zijn gekomen. Naar schatting zouden drie- a vijfhon derd personen bij de dijkbreuk om het le ven gekomen zijn. Bij Kemp zouden 150 arbeiders gedood zijn, die door den stroom verrast werden. De Rijnscheepvaari Van de zijde van het scheepspersoneel bij de Duitscbe Rijnvaart wordt ontkend, dat de groote Rijnreederijen niet rendee- ren en de vakorganisaties zijn dan ook vastbesloten zich met hand en tand te verzetten tegen iedere loonsverlaging. Daar de verhouding tusschen werkge vers en werknemers den laatsten tijd zeer gespannen is, dient men ernstig rekening te houden met de mogelijkheid van een arbeidsconflict. Een eventueele staking of uitsluiting zou c.a. 10,000 man omvatten. Buitengewone koude. Te Moskou is uit Petronawlowsk bericht ontvangen, dat op het schiereiland Kam- schatka een buitengewone koude heerscht. Op sommige plaatsen is een temperatuur van 60 graden Celcius onder het nulpunt geregistreerd. Tal van menschen en dieren zijn doodgevroren. De voorbereidende ontwapenings conferentie. Te Genève is de Russische delegatie voor de zitting der voorbereidende com missie voor de ontwapeningsconferentie aangekomen. Litwinoff is weder de leider der dele gatie en ook Loenatscbarski is weder mee gekomen. De beeren hebben ditmaal ge reisd in een tweede klas compartiment in tegenstelling met November, toen Zij met, een salonwagen aankwamen.. Ook het ho tel, waar zij logeeren, is heel wat minder luxueus dan de eerste maal, hetgeen wel licht een gevolg is van den spot in de we reldpers over 'het dure optreden der sov jet-gedelegeerden bij hun eerste aanwe zigheid te Genève. De Turksche regeering heeft de uitnoo- diging om ook aan de ontwapeningsbe sprekingen deel te nemen aangenomen. De Amerikaansche delegatie is reeds aanwe zig. De voorzitter der commissie, onze land genoot jbr. Loudon, is eveneens reeds aan gekomen om met het volkenbondssecreta- riaat voorbereidende besprekingen te hou den. De werkzaamheden der voorbereidende ontwapeningsconferentie zullen twee we ken duren. De conferentie zal tot gewichtige be sprekingen leiden, waaraan alle groote staten zullen deelnemen. Korte berichten. De strenge koude is ook in Zuid- Frankrijk merkbaar. In bet bijzonder heb ben de wijnbergen van de lage tempera tuur te lijden. Men vreest dat in verschil lende streken de oogst slecht zal uitvallen. Van het Hof. De Koningin heeft gistermiddag vier uur ten Koninklijken Paleize achtereen volgens ontvangen de colleges van God. Staten der provincies Friesland en Dren the en daarna de heeren gezamenlijk een thee aangeboden. De tweede winter. De kieviten, die in de tweede helft van Februari en de eerste dagen van Maart onze polders hadden bevolkt, heb ben opnieuw de reis naar het Zuiden aanvaard'. Zondag j.l. was het, naar het „Vaderland" meldt, een doortocht, welke dien van den herfst evenaardde. Vooral langs den duinkant was de trek te zien; van 's morgens vóór achten tot 's midldags1 na tweeën passeerden de vluchten, mees- tentijids tusschen 10 en 00 vogel'sl tel lende. De trekrichting was bijna steeds Zuidwest; enkele troepen bielden meer Westelijk aan. Duizenden kieviten hebben dien dag ons land weer verlaten. Ook andere vogels veikeerden onder den invloed van het wintersche weer. Sp leeuw en schoolden samen en in zwear men zochten riji wind- en sneeuwvrije plaatsen op. Overlegging van vaccinebewijzen. Het Tweede Kamerlid de heer Kersten beeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid gevraagd: Is het den minister bekend, dat burge meester en wethouders van Monster ter kennis der bevolking brachten, op 3 Maart (dus ongeveer drie weken nadat de wet tot stopzetting van den vaccinedwang in het Staatsblad verscheen), dat gelegenheid bestond tot bet aanmelden van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere school te Ter Heyde, onder overlegging van het vaccinebewijs? Is de minister bereid, zoo noodig in overleg met zijn excellence's ambtgenoot van binnenlandsche zaken en landbouw, maatregelen te treffen, dat dergelijke be kendmakingen niet meer geschieden? Omroep Scheveningen-Haven. Het Tweede Kamerlid de heer Suiring heeft aan den minister van waterstaat gevraagd: I. Is het juist, dat bet verzoek van de N.V. Katholiek Internationaal Persbureau, om door middel van den zender voor den zakelijken omroep te Scheveningen-Haven pers- en nieuwsberichten te verzendlan, niet is ingewilligd'? II .Indien ja, is 'de minister dan bereid mede te doelen, op welke gromden inwil liging van dit verzoek is geweigerd? Een adires de res dengenderwijis- cfentrare. De Onderwijs-Centrale verzocht in een adres aan de Tweede Kamer om het voorstel-Zijlstra inzake wijziging van de L.O.-wet 1920 enz. zoodanig te wijzigen, dat de leerlingenschalen van 1920 worden hersteld, en zoo de meerderheid dier Kar mer deze wijziging niet wenscht, het voor stel over te nemen zooals hot thans luidt. Massa-ontslag van m ij n - werkers? Naar „Het Volk" verneemt, zullen aan de mijn Oranje-Nassau III te Heerlen, met ingang van 1 April a.s. 150 mijnwer kers worden ontslagen, terwijl bovendien aan een groot aantal arbeiders een de gradatie is aangezegd, wat tegelijkertijd voor hen een loonsverlaging van 10 tot 15 pet. beteekent. De oorzaak van dezen maatregel is waarschijnlijk weer gebrek aan afzet. De centrale filmkeuring. In het tijdvak van 1 tot 9 Maart beeft de centrale commissie voor de filmkeu ring 84 films, met een totale lengje van 25,572 .meter, gekeurd. Aangebracht wer den 9 coupures met een totale lengte van 51.5 M. Toegelaten werden 79 films voor alle leeftijden, 3 films voor per sonen boven 14 jaar en 2 films voor personen boven 18 jaar. Niet toegelaten films: geen. Radio-verbinding Nederland- In d i 1 De minister van waterstaat mr Van de Vegte heeft gistermiddag omstreeks twee uur (Indische tijid: omstreeks negen uur in den avond) een telefonisch gesprek gehad met den directeur van 'het de partement van gouvemementsbedrij'ven in Ned.-Indië, ir D. de Iongh, te Ban doeng. Wederkeerig werden woorden van hulde geuit aan het adres van degenen, die de radio-verbinding tusschen Neder land en Indië tot stand hebben gebracht. Het gesprek duurde enkele minuten; de stemmen klonken even duidelijk als bij een gewoon stadstelefoongesprek. Commissie van onderzoek Zee uwsch-Vlaamsche Waterlei ding. Dinsdag 1.1. kwam te Temeuzen de Commissie bijeen, die ingevolge een besluit van de algemeen» vergadering van aandeelhouders der N.V. Z-Ylaamsche Waterleiding-Mij. werd ingesteld om een onderzoek in te stellen naar do plannen en den opzet van de Z--Vlaamsche Water leiding en zulks naar aanleiding van de oppositie uit velerlei kring, welk» zich den laatsten tijld deed gelden. D» voorzitter der N.V-, Mr P. Diele- man, presideerde de bijeenkomst en hield een installatierede. SpT. wees er op, dat deze Commissie bestaat uit mannen uit geheel Z.-Vlaan deren, uit eiken kring, zoowel uitgespro ken tegenstanders als voorstanders, omdat steeds dit als eenheid van verzor gingsgebied op den voorgrond stond, daar op steeds gebaseerd was de hulp van Rijk en Provincie, het initiatief zelfs uit ging van het Westen en dit nooit dan tegen veel te hooge kosten anders den zegen van een waterleiding zou krijgen en dit toch voor rijn ontwikkeling even zeer behoeft als ieder ander doel van Zeeland. Uit eiken kring: omdat het een algemeen belang is voor Landbouw en Veeteelt, Industrie en Verkeerswezen, Middenstand en Arbeid, de volksgezond heid en algemeene welvaart, het brengen ook tot hooger peil van beschaving. Voor- en tegenstanders: ook tegenstander®, die inderdaad toch wel eens blijk geven hun oppositie moeilijk te kunnen laten varen en door een te vroege critiek zoo moeilijk objectief kunnen oordeelen; tegenstanders zelfs die blijk gaven hun oppositie te ontleenen aan persoonlijkheden óf ver dachtmakingen van personen. Hoe ignobel dat ook was, er is hier niets te verber gen. Groot was de teleurstelling, zoowel bij Provincie als Rijk en bij de Com missarissen, dat waar met zoo'n groote voortvarendheid was doorgewerkt na het met algemeene stemmen genomen besluit der gemeenten-aandeelhoudsters, dat er stremming moest komen in de werkzaam heden door een oppositie van meerdert zijden. Ware dit anders geweest, men zoude met den bouw reeds bezig zijn, waardoor meteen een prachtige werkloos heidsbestrijding zoude zijn bereikt. Intusschen de oppositie ia er. D» taak Uwer Commissie is deze samen te vat ten, want de een heeft geheel andere reden tot oppositie dan de ander. Ligt het bij sommigen in persoonlijkheden, bij anderen ligt dit in de vraag of niet alleen voor Oostelijk Z.-Vlaanderen de Waterleiding er moet komen, dewijl dat veel goedkooper zal zijn, naar men ver wacht. Bij weder anderen is er bezwaar tegen de van' het Rijlk geëischte aanslui tingsplicht. Weder anderen willen de ver moedelijke tarieven, al moeten deze in overleg met elkander nag worden vast gesteld. Nog eens anderen en dat is bet zwarte conservatisme, zijn persé er te gen. Ook vroeger ging het goed »n werden de menschen oud. Velen hebben bovendien van meetaf niet alles gelezen en gevolgd ©n kun nen zoo moeilijk besluiten het werk hun ner voorgangers en besturen voort t» Binnenland. De Tweede Kamer nam het wetsontwerp tot wijziging der leerplichtwet aan. De Commissie van Onderzoek van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding geïn stalleerd. Gascorruptie te Hulst. Scheepsbrand te Rotterdam. Buitenland. De voorbereidende ontwapeningsconferen tie te Genève. Strenge kou in Rusland. Ernstige geruchten pit Roemenië. Overstroomingsramp in Californië. zetten of vertrouwen te geven aan hen, die hier zich voor gaven. Daarnevens heerschte veel misverstand. Dit alles zal de Commissie moeten onder zoeken. Haar taak is in een overzicht d» oppositie te vereenigem en te onder zoeken, onbevangen, onbekrompen, met eerlijkheid, objectief; onderzoeken ook, of in vergelijking met andere deelen van ons land, van Zeeland speciaal, de plan nen der Mij. zoo jaadeelig zijn wat den opzet betreft; af hier een onevenredig dure tariefsheffing noodig zal zijn, verge leken met Schouwen, Thalen, en ander» deelen van het gewest. Onderzoeken .of verplichting tot aansluiting noodig is, ook met de restrictiën die er later bijgevoegd! zijn. Onderzoeken of de economische situ atie van Z.-Vlaamdëren zoodanig slecht is dat bijzondere hulp van Rijkswege in het algemeen belang moet worden geboden. Onderzoeken of de ligging van Z.-Vlaan deren een zoodanig bijzondere is, dat de billijkheid eischt, dat een bijzondere voor ziening met bijzondere hulp worde getrof fen. Die taak is hoogst verantwoordelijk. Want van Uw rapport kan voor de verre toekomst voor Z.-Vlaanderen zooonein dig veel afhangen. Z.-Vlaanderèn kan nog meer achteruitgaan; 'het kan ook bij weder opleving der zaken tot grooter bloei wor den gebracht; ook door een waterleiding, waarvoor overigens de energie, het taaie volhardingsvermogen en de noeste vljjt van het Z.-Vlaamsche volk waarborgen biedt. Wat nu geschied is, is een unicum, n.l'. dat men besloot tot een groot werk in het algemeen belang »n nog in de voor bereiding zijnde, zich weer terugtrekt. In ons land is zulk een voorbeeld „niet be kend. Zefcëlr maakt dit geen verheiffenden indruk. Laat het rapport der Commissie toonen hoe men geheel objectief in staat is met open oog en verren blik in dia toekomst de zaak te bezien. De commissie is natuurlijk te groot voor werkcommissie. Het js veel eerder de bedoeling dat deze commissie een kleine werkcommissie van b.v. 7 personen benoemt, die het onderzoek leidt, het rapport voorbereidt en dit daarna in de breede commissie behandelt. Dit wordt zoo tpch een algemeen vastgesteld rap port, aan Commissarissen uit te brengen. Deze kunnen zich naar aanleiding daar van beraden welke voorstellen zij aan de aandeelhöüdsters zullen doen of even tueel ook aan de Regeering. Wjj wilden niet U eenig voorstel doen om dezen of genen te benoemen, zelfs niet den voorzitter van wiens leiding voor den gang van 3e werkzaamheden zoo veel kan afhangen. Niet ieder is trouwens daarvoor bereid en nog veel minder ge schikt. Benoem in.ieder geval iemand die tjjd heeft en bekwaamheid, want waarlijk het ■zijn moeilijke zaken. Hoeveel moeite kost te het de meesten onder U om den gang van zaken en den opzet eener water leiding te begrijpen, vooral ook finantiëel met de risico-garantie en het buiten be zwaar bleven der gemeentekas. Politiek blijve aan de beoordeeling vreemd. Des kundige voorlichting is ongetwijfeld noo dig: het Rijksbureau is bereid deze te geven. De Minister geeft daartoe vrijheid1. Dit bureau gaf zich geheel aan de zaak, beschikt over ervaring over het geheele land en heeft geen ander belang bij de zaak dan het dienen van het algemeene. De Minister heeft nog eenige gelden voor de 'Commissie beschikbaar gesteld, om de noodigste kosten uit te betalen. De noodige stutten zijn natuurlijk op het Rijksbureau ter inzage. Persoonlijk wanhoop ik nog niet aan Z.- Vlaamsche trouw, aan Z.-Vlaamsche on bevangenheid. Er is meer moeilijk werk van groote beteekenis in „eendracht en onderling vertrouwen tot stand gebracht. Moge de bevordering van de ontwikkeling en den bloei van Z.-Vlaanderen in uw handen veilig blijken te zijn. Laat in eendracht en hartelijk vertrouwen daar toe worden samengewerkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1