No. 140 Dinsdag 13 Maart 1928 42e Jaargang I Hofberg Orgels A. S. J. DEKKER - GOES. en. nd EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET GEVOLG VAN OEN APRfLSTORM. HET MOOISTE. 2 mer Hypo- ebermann de aan- ollandlsche m sterdam, r Kardoes. lammer iebermann irectie van bank. In n, dat Lie ollandsche 230 pet. 2000), dat mode zich issarissen, e doen af- rmann zou "c bermann et bestuiur pandbricf- dscihe Hy- enburg. "V... Iburf. 8. ig een ver- het tegen- A. R., Se- urg f 15 b. Souburg 15 an een mol f50 b. s. den mollen- zonder spie s. 3 d. h. kar die ge- neming van -rad' ting ge- rg 13 o. s. den open een rijtuig e f3 b. s. e .teruggave an straf, s c h. Voor Lerechl de onder vaste die op 30 Roos, wijk- evalen, haar ij de polsen r borst ge- heeft toe- n (geld) en het mes", bankbiljet tegen ver en h bank ie idlaren we- in de door aden. voor een proef- de redaat e des hoeren opmerken. Vergadering ht, dat het i el besluit dat om dit jj te ze-ten ten en Reg- Vóór de gaat het eb ik daar- Boerenstand zeer onwars 'n versehe- is, dat alle h n wen ch en van hei meer zullen die in Mei des heer» o et Z- R- S. het groo o boek wa r '11e dan zoo n onze Ver- oet den uit- aarvan vrij- d laten, 'e plaatsing. BURCH. p. Stamboek. rmus, z. v. ïsius, z. v. nïbert. t. Pieternella eger en H. d. v. J. L. 2 j. im. en h - Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goe». Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F, P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.35 Prijs der Advertenflfin: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting Het eerste en vrijwel eenige gevolg van de April-beweging was de yal van het Kabinet-Thorbecke. Voor een klein gerucht was deze staats man overigens niet vervaard. Dat het volk in beweging kwam, en zich in massa tot den Koning richtte met een adres waarin de wensch werd uitgesproken, dat de veronderstelde medewerking van de Nederlandsche regeering op een verkeerde opvatting mocht blijken te berusten, en dat het volk ten aanzien zijner dierbaar ste en heiligste belangen volkomen ge rust gesteld mocht worden, liet hem schijnbaar geheel koud. En ook de in de Tweede Kamer gehou den interpellatie maakte op hem weinig indruk. Hij plaatste zich geheel op formeel standpunt, en liet uitkomen, dat de Paus op grond van de hier aanvaarde wetten geheel vrij was al of niet bisschoppen te benoemen. Meerdere sprekers in de Tweede Kamer, o.a. Groen van Prinsterer, bleken met die opvatting niet accoord te gaan. Zeker, de Paus was vrij bisschoppen te benoemen, maar, zoo werd geredeneerd, het was de taak van de Regeering ge weest, overleg te plegen, opdat althans een optreden als de Paus zich veroorloofd had, zou voorkomen zijn. En met nadruk werd dan ook gevraagd, of de Regeering voornemens was, tegen de voor ons volk harde en kwetsende uitdrukkingen te pro testeeren en door zulk een protest de waardigheid van het Nederlandsche volk te handhaven. Vóór de interpellatie over deze zaak kon worden afgedaan, brak voor de Ka mer de Paaschvacantie aan, gedurende welke vacantie f e i t e 1 ij k over het 1-ot van Thorbecke werd beslist. Het was in de week na Paschen, dat Koning Willem III zijn gewone jaarljjk- sche bezoek aan Amsterdam bracht. Van deze gelegenheid werd door de leiders van de protestBeweging gebruik gemaakt om den Koning het adres aan te bieden. De Ministerraad, die met dit voornemen bekend was, meende den Koning te moe ten adviseeren, te antwoorden, dat de invoering van een bisschoppelijk bestuur zfjn erkenning of goedkeuring niet behoef de, dat hij waakte en zou waken dat niemands rechten werden gekrenkt en dat er dus, bij wederzjjdsche eerbiediging, geen grond tot bekommering bestond. De Koning stelde echter zijn ministers teleur. Nadat Ds B. ter Haar, vergezeld van een elftal adressanten ten paleize het adres had aangeboden, en de beteekenis van de manifestatie in het licht had ge steld, antwoordde de Koning: „Met het grootste genoegen zie ik om mij geschaard zulk een achtbaren kring van overheidspersonen, mannen aanzien- zienlijk van geboorte, sieraden van den handelsstand, beroemd door wetenschap en geleerdheid; Evenals zij, ben ik diep doordrongen van het gewicht van den gedanen stap; Mijne regeering leverde menige treurige oogenblikken op, maar ik vond steeds opwekking en bemoediging in de harte lijke, ik zou haast zeggen kinderlijke liefde van mijn volk, en deze dag M. H. heeft den band tusschen het Huis van Oranje en het Vaderland nog hechter vastge snoerd en dierbaarder aan mijn haxt ge maakt." Dit antwoord, hoezeer ook met inge nomenheid vernomen, was weinig zeg gend. De voornaamste beteekenis er van was echter, .dat de Koning zich van het Kabinet los maakte. Dat begreep iedereen, en het Kabinet wendde zich dan ook tot den Koning met een missive waarin Z.M. voor het dilïem- m-a werd gesteld om of van ministerie te veranderen, of allen twijfel en misver stand omtrent het gegeven antwoord op de meest besliste wijze weg te nemen. Vóór hierop door den Koning geant woord werd, werd; de interpellatie in de Kamer voortgezet, welke eindigde met de aanneming van een slappe motie, die zich niet tegen de zaak zelf, maar tegen den vorm van de regeling keerde en waartegen het Kabinet dan ook geen be zwaar maakte. Toch was hiermee de zaak niet uit. Den dag nadat de Kamer zich had uitge sproken verscheen een Kon. Besluit, waar bij aan het Kabinet ontslag werd ver leend. Thorbecke was gevallen. Maar aan de zaak zelf werd niets ver anderd. Zelfs liet het Ministerie-van Hall dat nu optrad duidelijk uitkomen, dat de April-beweging een agitatie was geweest waaraan geen verdere aandacht kon wor den geschonken. En om de maat vol te meten, kwam het kort daarop met een ontwerp dat misschien bedoelde Rome te treffen, maar dat practisch beteekende dat heel de Christelijke kerk in boeien werd geklon ken en aan den Staat afhankelijk ge maakt. Gelukkig is heit zoover niet gekomen. Het ontwerp werd dank zij het krach tig optreden van Groen .van Prinsterer ingrijpend gewijzigd. Maar dat het Kabinet met zulk een ontwerp, waarbij o.a. voor het oprich ten eener gemeente de Kon. goedkeuring vereischt werd, kon en durfde komen, teekent toch wel den toestand. Het is wel een duidelijk bewijs, dat de Aprilbeweging in geen enkel opzicht aan het doel had beantwoord. In een slot-artikel zien we, hoe onze mannen, tegenover deze beweging ston den. V Middelburgs financiën. Te vreezen staat dat Ged. Staten van Zeeland aan het Gemeentebestuur van Middelburg, zijl 't dan met goede bedoelin gen, een slechten dienst hebben bewezen. De missive vanuit het provinciehuis aan bedoeld gemeentebestuur verzonden is toch oorzaak dat zoo ongeveer alle bladen nogeens de aandacht hebben ge vestigd op den erbarmelijken toestand van de gemeentefinanciën van Middelburg en in verband daarmee op de exorbitant hooge belastingen die daar worden .ge heven. Het gevolg kan zijn dat zjj die nog plan mochten hebben zich in de Zeeuw- sche hoofdplaats te vestigen, daarvan te rugschrikken, terwij! eventueele candidaat- belastingvluchtelingen een nieuwe prikkel ontvingen, om hun voornemen uit te voeren. Temeer nog, omdat Gedeputeerden bij hun schildering van den toestand naar het schijnt de zwartste kleuren hebben gebruikt en zich niet van zekere overdrij ving hebben weten vrij te houden. Nu zou dit nog te dragen zijn indien er in Middelburg op kwistige wijze met de belastingpenningen werd omgespron gen, en men hier op royaler voet leefde dan in andere gemeenten, wat echter niet het geval schijnt te zijn. Het Gemeentebestuur heeft voortdurend blijk gegeven zich van den ernst van den toestand bewust te zijn en op een zui nig beheer bedacht te wezen. Het is een algemeen bekend feit, dat b.v. de Commissie van de Financiën zich steeds met groote nauwgezetheid van haar taak kweet en dat geen middel onbeproefd werd gelaten om de uitgaven te beperken. Er zit daarom in het schrijven van Ged. Staten iets onaangenaams. Maar de zaak heeft ook een Hinderen kant. Uit deze belangstelling voor de Middel- burgsche financiën mag worden afgeleid dat door het college van Gedeputeerden ook al het mogelijke, we zouden haast zeggen het onmogelijke is gedaan, om de Regee ring te overtuigen dat met een herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, de grootste s p o ed behoort te worden betracht. Nog langer uitstel Middelburg leert het opnieuw is onverdedigbaar. Het moet toch als onrechtvaardig in hooge mate worden gevoeld dat in een gemeente waar de uiterste zuinigheid wordt betracht de belastingbetalers als ctrioenen worden uitgeknepen, terwijl in andere gemeenten, waar de belastingen laag zijn het gemeentebestuur zich de meest mogelijke luxe kan veroorloven. Vertrouwd mag worden, dat Gedepu teerden, terwijl ze het Middelburgsche gemeentebestuur tot zuinigheid aanspoor den, deze gelegenheid hebben aangegre pen om de Regeering hot onhoudbare van den toestand onder het oog te bren gen. En voorts bevat de missive uit het provinciehuis de belofte, dat de door Middelburg voor de eleotrificatie van Wal cheren gedane uitgaven, op royale wjjze zullen woeden vergoed!. De ramp te Santos. Zondag had te Santos een nieuwe aard verschuiving plaats. Het geheele stads deel, dat in de nabijheid van den Mont Serrat ligt, is door de bevolking ontruimd, daar men nog meer verschuivingen vreest. Tusschen de puinhoopen zijn tot dus verre 72 lijken gevonden, 23 hiervan wa ren kinderen. Tweehonderd vrijwilligers werken aan het opruimen der puinhoo pen. Men verwacht, dat dit werk minstens een week zal duren. De berichten uit Santos over de ontzet tende ramp, die daar ten gevolge van een aard-verschuiving van den heuvel Mont- serrat heeft plaats gehad, zijn nog scihaarsch. De directe oorzaak van de rainp moet gezocht worden in de hevige regens, die er onlangs zijn neergekomen. Daardoor is de ondergrond ondermijnd. Ook de tijd van het ongeluk (5 uur des morgens) kan echter als een reden aange merkt worden, dat de ramp zoo groot is. Wij meldden reeds, dat op de plaats waar ie afschuiving het ernstigst was, een. zie kenhuis stond. Dit gebouw werd totaal be dolven. Men vreest, dat alle inwonenden en zieken, behalve de weinige beambten, die niet te bed lagen, omgekomen zijn. Het overige deel van de geteisterde plek be stond voornamelijk uit deftige heeren huizen. In Rio de Janeiro heerscht, zooals ge meld, groote ontsteltenis. Het geheele za kenleven en de sociale werkzaamheden stonden stil. Speciale treinen met doktoren en verpleegsters zijn naar de plaats van bet onheil vertrokken. De communistischs actie. Het Letlandsc'he telegraafagentschap meldt, dat de communistische organisaties den laats'ten tijd een buitengewoon leven dige actie ontwikkelen, vooral na de aan komst van meerdere agenten uit Moskou, wien voor propagandadoeleinden groote sommen gelds ter beschikking staan. Stakende ambtenaren. De Grieksche ambtenaren hebben, on danks de ter elfder ure aangenomen anti- stakingswet, toch hun werk neergelegd. De regeering beeft verklaard, dat zij met alle strengheid zal optreden, en de wets bepaling zal toepassen, die bet mogelijk maakt de ambtenaren op staan den voet te ontslaan. Leiders kunnen volgens de nieu we wet met gevangenisstraf van ten hoog ste een jaar worden gestraft. Vannacht zou de bestuurscommissie van de ambtena ren haar standpunt definitief bepalen. Men zegt, dat communistische agitatoren in troebel water trachten te visschen en gebruik maken van de ontevredenheid der ambtenaren. De regeering heeft alleen ver-" hooging van de salarissen van de ambte naren kunnen beloven, voor zoover dit met het oog op de begrooting van het volgend jaar mogelijk zal zijn en daarbij tevens verklaard, thans aan geen verhooging te kunnen denken. Complot in Chili verijdeld. Gemeld wordt dat Vrijdag een commu nistische samenzwering om de Chileen- cche regeering omver te werpen is ver edeld door de aanhouding van veertig personen onder wie een zoon van den oud-president Alessandri. Volgens deze mededeeling zouden Alessandri en Dtr Santos Sales, minister van openbare ge zondheid, die zich beiden thans in Euro pa bevinden, er bij betrokken zijn. In correspondentie uit Europa door ambte naren der regeering onderzocht, werden instructies aan de samenzweerders ont dekt. Storm op de Japansdhe kust Een orkaan, die gepaard ging met he- vigen regenval, heeft aan de Oceaankusi van Japan gewoed. Gemeld wordt, dat vijf Japansche stoomschepen vergaan zijn. Men vreest, dat het grootste deel der bemanning in totaal 164 koppen om het leven is gekomen. Een watervliegtuig heeft medegedeeld, dat een der schepen in tweeën is gebroken, terwijl twee andere, die zich in de zelfde buurt in nood be vonden, geheel verdwenen zijn. Korfe berichten. De Grieksche torpedoboot Panor- mas is nabij het eiland Aegina op de rotsen_ geloopen en gezonken. De equi page is gered. De commandant trachtte zich door een revolverschot van het leven te berooven. In de Duitsche schoenenindustrie is over alle punten overeenstemming bereikt. Met ingang van 1 April zullen de loonen met vier pfennig per uur verhoogd wor den. Verder is een gunstige vacantierege- ling voor thuiswerkers getroffen. Het con tract loopt tot 1 April 1930. De uitspraak in het conflict in de Berlijnsc'he metaalindustrie is bindend verklaard. Men verwacht, dat de arbeid morgen algemeen zal hervat worden. Door den onafgebroken sneeuwval hebben zich in verschillende deelen van Engeland ernstige verkeersstoringen voor gedaan. Zoo moesten alle busdiensten van New Castle hun dienst staken. Op de spoorlijnen van de North Eastern moesten sneeuwploegen aan het werk worden ge zet. De temperatuur is verder gedaald. Gisterochtend vroeg zijn op het sta tionsemplacement te Maagdenburg een ar beider en een opzichter, die bezig waren de rails van sneeuw te bevrijden, door een trein gegrepen. Beiden werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij kort daarna overleden. ü'ïze Gezanf te Brussel. Gisterochtend 11 uur heeft de nieuwe Nederlandsche gezant in België, Jhr Dr O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, zijn geloofsbrieven aan den Belgischen koning overhandigd. Deze plechtigheid had het gewone verloop. Een der vleusel- adjuda ten van den koning generaal graaf de Jonghc d'Ardoye, kwam den nieuwen gezant met een hofauto afhalen aan het hotel Astoria, waar de gezant jijdeljjk zijn intrek had genomen. In een tweeden hofauto namen plaats ridder Huyssen van Kattendyke, gezantschapssecretaris, en jhr Bosch van Drakestein, gezantschaps-atta- ché. Allen waren in uniform. Ten paleize werd Jhr van Nispen tol Sevenaer aan koning Albert en koningin Elizabeth voorgesteld door mr P. Hij- mans, minister van buitenlandsche zaken Koning Albert, in generaalsuniform, droeg het grootlint van den Nederl. Leeuw, ko ningin Elizabeth de huisorde van Oranje Nassau. Nadat de geloofsbrieven waren overhan digd, onderhield het koninklijke echtpaar zich een tiental minuten met den gezant en zijn gevolg. Om 12 uur begaf de nieuwe gezant zich met hetzelfde gevolg naar het grai van den onbekenden Belgischen soldaat, waar hij door een gedelegeerde van den minis ter van landsverdediging werd begroet. De gezant heeft een prachtigen krans van se ringen en tulpen, met een strik in de Ne derlandsche kleuren op het graf neerge legd. Prof. Jhr. Mr de Savornln Lohman over de Coalitie. In een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van den Kamerkring Utrecht, van de Chr.-Historische Unie hield prof Jhr Mr de Savornin Lohman een rede over de tegenwoordige politieke moeilijk heden. „Volgens de „Ned." concludeerde spr., dat herstel van de rechtsche samen werking verre de voorkeur verdiende bo ven welke andere oplossing ook, en wel niet alleen met het oog op actueele poli tieke vraagstukken als defensie en kolo niaal beleid, maar ook omdat tegenwoor dig, wellicht nog meer dan vroeger, be hoefte bestaat aan onderlinge samenwer king van al diegenen, wien het er om te doen is, de Christelijke grondslagen van ons volksleven te handhaven en te bevestigen. Men moet volgens spreker van de mid delen gebruik maken, die God ons geeft, en is niet verantwoord, wanneer men de toekomst van ons land fatalistisch aan Hooger Bestel overlaat. Ook door de zaken op zijn beloop te laten, oefent men jrouwens positieven invloed uit. Hongerige Belgen. 'tls altijd goed te letten op den eetlust van een buurman, die gaarne aan onze tafel zou aanzitten. Daarom vertellen wij eenvoudig ter inlichting de oplos sing van het Scheldevraagstuk, die Ajax in de „Nation Beige" nu heeft gevonden. Iemand heeft hem het denkbeeld aan de hand gedaan van een kanaal van Antwerpen naar Zeebrugge. Ajax gaat met dit plan accoord, indien de Neder landers op hun stuk blijven staau „en wij blijven nalaten hen uit hun stellingen te verjagen". Maar indien België tot dezen water weg van Antwerpen naar zee zijn toe vlucht zou moeten nemen, dan zou, meent Ajax, dit slechts kunnen geschieden tegen de volgende concessies: lo. Nederland zou moeten toestemmen in de voeding van dit kanaal uit het water van de Schelde; Binnenland. Minister de Geer over den eoonomischen toestand van Zeeuwsch Vlaanderen. Vacantiekaarten Ned. Spoorwegen. Prof. Jhr. de Savornin Lohman over de coalitie. De bankoplichting. Buitenland. Complot in Chili verijdeld. Storm in Japan. De ramp te Santos. 2o. Nederland zou afstand moeten doen van alle aanspraken op de Wielingen; 3o. Beloodsingsquaesties zouden er niet langer moeten zijn; België zou den Bel gischen loodsdienst moeten opheffen, of moeten regelen naar zijn eigen believen, zonder inmenging van Nederland; 4o. Nederland zou de aanlegkosten van het kanaal AntwerpenZeebrugge moe ten dragen. Deze Ajax, merkt het „Hdbl." hierbij op, gaat nog wijder dan zijn naamge noot uit de Ilias, die met zeer wijd ge- openden mond werd afgebeeld. Maar ge vuld zal zijn mond wel niet worden. De Engelsche luchtpost naar I n d i Naar Reuter uit Londen seint heeft Kenworthy in het Lagerhuis, in verband met de quaestie om de voorgestelde lucht post naax Indië uit te breiden tot Austra lië, gevraagd of hierover met de Neder landers werd onderhandeld. De minister voor luchtvaart Hoare, ant woordde, dat hij niet in staat was te zeggen of er werd onderhandeld1, maar als Engeland den dienst op Indië tot stand bracht hoopte de regeering via Ne der! andsch-Oost-Indië de route tot Austra lië te verlengen. Vacantie-kaarten Ned. S p o or wegen. Naar wij vernemen zullen de Neder landsche Spoorwegen dit jaar de Vacantie kaarten verkrijgbaar stellen van 6 tot en met 11 April (Paschen), 25 tot en met 30 Mei (Pinksteren) en 1 Juli tot en met 15 September. De Minister van Buiten 1. Zaken. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr mr F. Beelaerts van Blokland keerde gisterennamiddag uit Genève, waar hij de vergaderingen van den volkenbonds raad heeft bijgewoond, te 's Gravenhage terug en heeft zijn ambtsbezigheden her vat. Minister Kan te Doorn. De minister van binneniandsche zaken en landbouw, mr Kan, heeft gisteren te Doorn een onderhoud gehad met den gewezen Duitschen keizer. Een wethouderskwestie. De heer Van Trigt, die tegen den zin van het bestuur der S.D.A.P. een wet houderszetel te Apeldoorn aanvaardde heeft thans van den partijvoorzitter een ultimatum thuis gekregen. Hij heeft de keus als wethouder te be danken of geroyeerd te worden als lid van de S.D.A.P. Onderzoek distributie stelsel. Eenigen tijd geleden, zegt het „Hbld.", hebben wij gemeld, dat de sub-commissie van de Staatscommissie voor de Economi sche Politiek een onderzoek liet instellen naar ons distributiestelsel. Haar „enquê teurs" waren dit onderzoek begonnen te Den Haag bij den kleinhandel in kruide nierswaren. Wij vernemen thans, dat het onderzoek, voor zoover het Den Haag aanging, ge ëindigd is. Het wordt nu in de hoofdstad voortgezet, waarna ook nog een groote provinciale stad in het zuiden des lands en eenige plattelandsgemeenten aan de beurt zullen komen. Na het onderzoek bij den kleinhandel in kruidenierswaren zal een onderzoek bij andere levensmidde lenbranches volgen. In middenstandskringen bestond aan vankelijk de indruk, dat die sub-commissie haar onderzoek naar bet distributiestelsel alleen tot den kleinhandel sou. beperken, maar dat is onjuist. Het is wel degelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1