Maandag 12 Maart 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Binnenland, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg; Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.35 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting DE STAATSBEGROOTING 1928. Voorl. Verslag der Eerste Kamer. Aar. 'de vcorloopige verslagen der Eer ste Kamer over de verschillende hoofd stukken der Staatsbegroting is nog heit volgende ontleend; Landbouw. Volgens sommige leden is de Samen voeging van landbouw met binnenland- sche zaken niet gelukkig te noemen en bestaat er dringende behoefte aan een afzonderlijken en volkomen deskundigen' minister van landbouw, die zich geheel aan zijn eigen taaie kan wijlden. Verschillende 'leden waren het daar mede niet eens en betoogden, dat men ook in landbouwkringen over de werk wijze van den fegenwoordigen bewinds man zeer tevreden is. Omtrent ''de stichting vara boerderijen op woesten grond werd tot voorzichtig heid aangemaand. Waterstaat Sommige leden klaagden, dat de verbe tering van het wegennet niet vlug genoeg plaats heeft en dat te veel geld besteed wordt .aan noodelooze wegsverbreeding. Benige leden wenschten er bij den mi nister op aan te dringen, al het mogelijlke te doen om tot afschaffing der nog be staande tollen te geraken en den bouw van vaste bruggen bij do groote rivier- overgangen te bevorderen. Eenige leden vroegen of de minister niet van gevoelen is, dat met uitbreiding der electrificatie groote voorzichtigheid dient te worden betracht, nu is gebleken, dat de verwachte voordooien niet worden bereikt. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt tegen het onbewaakt laten van -overwegen bij de spoorwegen. Verschillende ''leden klaagden dat aan de autobus-ondernemingen zooveel moei- P lijkheden in den weg worden gelegd. Arbeid. Verschillende leden konden over het beleid van dezen" bewindsman geen gun stig oordeel vellen,. Deze leien achtten het optreden van den minister niet ge ëigend om de groote taak, welke het de partement van Arbeid zich opgelegd ziet, naar behooren te vervullen. Verschillende leden merkten op, dat het zeer gewenscht zou zijn het tempo, waar in de Arbeidswet uitgebreid moet worden voor alle groepen van arbeiders, ©enigs zins te versnellen. Gevraagd werd naar de werking en da kosten der vrijwillige ouderdomsverzeke- ring. Andere leden vroegen of van den mi nister voorstellen te wachten zijn om tege moet to komen aan de moeilijkhefieh, waarin woningbouwvereenigingea verkeer ren, die in den dujarsten tijd hebben gebouwd. Ven slotte werd door verschillende lei den aangedrongen op wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering. SANTOS GEDEELTELIJK VERWOEST. Meer dan 100 dooden. Santos, het 'groote koffie-uitivoercentrum van Brazilië, is gedeeltelijk door een aardverschuiving verwoest. De berg Mont- Serrat, die bijna midden in het centrum van de stad ligt, is voor een deel wegge zakt; een groote massa steen, aarde en puin heeft zich over een van de armste stadswijken uitgestort, waaronder honder den huizen en slapende bewoners werden bedolven. Het Santa Rosa-hospitaal is ge deeltelijk onder de steenmassa verdwenen en men vreest, dat de meeste patiënten zijn omgekomen. Meer dan 200 personen wor den vermist. Soldaten van 'het garnizoen en het personeel van het ziekenhuis wer ken onvermoeid door om het puin op te ruimen, in de 'hoop nog menschenlevens te kunnen redden. Tot Zondagavond had men reeds 150 lijken geborgen. De aardver schuiving gebeurde in het holst van den nacht; niemand had 'haar voorzien. Groote plannen van Woldemaras. Het officieuze blad van de Litausche re geering brengt de mededeeling, dat Wolde maras de parlementaire methoden volledig wil afschaffen. Inpiaats van het parlement komt een handelskamer en een landbouw- kamer, terwijl er tevens nog een derde ka mer bij zal komen, aan welke kamers de rechten van het parlement zullen worden overgedragen. Een hoogerhuis, waarvan de leden door de regeering zullen worden benoemd, zal dan te zamen met deze ka mers de wetgevende functies uitoefenen. Sovjet-goud. Volgens een bericht uit New York wil de Bank van Frankrijk beslag laten leggen op een bedrag van 5 inillioen dollar goud, dat onlangs voor rekening van sovjet-Rusland bij een New Yorksche bankinstelling is ge- deponeerd, daar de bank voor het uitbre ken van de Russische revolutie een gelijk bedrag bij de Russische staatsbank 'had ge deponeerd. De toestand in Egypte. Na de ongeregeldheden van 'Donderdag, i was het gisteren te Cairo wederom rustig. De „Al Ahram" bericht, dat de regeerings- gebouwen worden beschermd door een af- deeling van het Egyptische leger, welke de politie zal steunen indien de omstandig- heden zulks vereischen. Verplichte winkelsluiting in Engeland. In het Lagerhuis heeft sir Park Goff zijn initiatief-ontwerp op de winkelslui ting ingediend. In het belang van de vrij heid van arbeid en ten gerieve van den j kleinen winkelier bevatte het de bepaling, dat winkels ook in gesloten tijd door den eigenaar zelf bediend mogen worden. Nadat minister Joynson Hicks echter gezegd had, dat de regeering 'zich tegen een tweede lezing onder deze omstandig heden zou verzetten, omdat deze bepaling - een leger controleurs zou noodig maken, en zij bovendien niet eens door de meer derheid der alleen werkende winkeliers werd gewenscht, trok Sir Park dit onder deel in. Het ontwerp is toen zonder stem ming in tweede lezing aangenomen. Het gebruik van cigaretten. Volgens de statistieken worden per jaar in Engeland 160 milliard cigaretten ge rookt. Dit enorme getal is voornamelijk te danken aan het rooken door vrouwen. In het algemeen worden de meeste cigaretten gerookt door soldaten en arbeiders bui tenshuis, maar ook predikanten schijnen aanzienlijk boven het gemiddelde te blij ven. De meeste cigaretten worden in En geland gerookt tusscben 6 'en 7 uur 's avonds. Ook blij'kt, dat de Engelsche vrouwen het meeste rooken van alle vrou wen ter wereld. Orde van advocaten in Rusland opgeheven. Het volkscommissariaat van justitie heeft besloten de orde van advocaten defi nitief te liquideeren. De Wetsjeraia Mos- kwa 'heeft hieromtrent een interview ge had met den president van het Moskou- sche gerechtshof, die zei dat te Moskou 1400 advocaten zijn, die de bevolking van 5 tot 7 millioen roebels per jaar kosten. Sneeuwval. Evenals in Noord- en midden-Duitsch- land, is ook in Zuid-WestJDuitschland verandering van weer gekomen. Gisteren is in de Pfalz, in Baden en Hessen zware sneeuwval ingetreden. In Frankfort keerscht tamelijk sterke sneeuwval. Ook in heel Zuid-Baden sneeuwt 'het onafge broken bij een temperatuur van eenige graden onder nul In 'het Zwarte Woud ligt een sneeuwdek van 20 c.M. Zaterdag heeft 'het in de Belgische hoofdstad, bij herhaling, fel gesneeuwd. In de hooger gelegen streken van Oost-België blijkt nog veel meer sneeuw te zijn gevallen en is het weer bijtend koud. In geheel Duitschiand heerscht nu strenge koude. Te Honingberg daalde de thermometer op 11 graden, te Stettin op 7, te Breslau op 6 en te Berlijn op 4 graden onder het vriespunt. Het warmst is het nog in het Rijnland, waar de temperatuur nog niet onder nul is. Het geschil in de Berlijnsche metaal industrie. Het personeel van de waggonfabriek van Orenstein Koppel te Spandau, on geveer 1300 man sterk, heeft besloten den arbeid neer te leggen; ook de instrumen- tenmakers der A. E. G. zullen zich bij de staking aansluiten. Het aantal instrumen tenmakers dezer onderneming 'bedraagt 600 man; in bet geheel telt 'het concern van de A. E. 'G. 47.000 arbeiders, die bij het voortduren van de staking der instru mentmakers eveneens buiten werk komen. De aangekondigde uitbreiding van de staking der instrumentmakers is reeds uit gevoerd. Het aantal door deze staking uit gesloten metaalarbeiders heeft nu de 100.000 overschreden. De nieuw-aangewezen arbitragecommis sie in het conflict der Berlijnsche metaal industrie heeft een nieuwe scheidsrechter lijke uitspraak geveld. De stakingsleiding van den Duitschen Metaalarbeidersbond heeft de nieuwe uit spraak van den scheidsrechter reeds ver worpen. Het Verbond van Duitsche Me- taalindustrieelen zal zich vanmorgen uit spreken. Nieuwe ringboulevard rondom Antwerpen. Op de binnen enkele maanden vrijko mende gronden der 'gesloopte wallen om Antwerpen ml zeer waarschijnlijk een breede en ruime ringlaan worden aange legd. Deze ringboulevard zou te Merxem aansluiten met de Noorderlaan en den straatweg Anfcwerpen-Bfeda en over het grondgebied van de gemeenten Schooten, Deurne, Mortsel, Wilrijk en Berchem op het Kiel, bij de Schelde, uitkomen. Verder is besloten, 'het uit den Belgi schen revolutietijd bekende Noorderkas teel met zijn verouderde 'kanonnen en koe pels, als historisch monument te bewaren en de omgeving er van in een openbare wandelplaats te herscheppen. De staking te Antwerpen. De staking op de scheepswerf van de firma Béliard Brighton Go. te Antwer pen heeft zich uitgebreid tot alle werven, toehehoorende aan leden van de „Antwerp Shiprepairs Federation''. Dientengevolge steeg 'het aantal stakers tot circa 1500 en ligt op alle werven de arbeid geheel stil. Door de werkgevers wordt erkend, dat reeds geruimen tijd ontevredenheid onder hun werklieden heerschte. Er bestond ech ter hoop die ontevredenheid langs minne lijken weg opgelost te krijgen. Alhoewel het in de omgeving der scheepswerven zeer kalm is, zijn van poli- tiewege maatregelen getroffen om zoo zulks noodig mocht wezen, onmiddellijk 'handelend te kunnen ingrijpen. De vergadering van den Raad van den Volkenbond gesloten. De volkenbondsraad heeft Zaterdagmid dag in een korte openbare bijeenkomst, die nauwelijks 20 minuten duurde, 'het voor- loopig rapport van minister Beelaerts over de Hongaarsche mitrailleuse-kwestie be handeld en aangenomen. De drie leden van heb comité zijn een stemmig van oordeel, dat het incident, waarover het in deze dagen gaat, alle aan dacht van den volkenbondsraad verdient fen zij geven zich rekenschap ervan, dat het onvermijdelijk is, het incident zoo volko men mogelijk op te heffen en wel door alle daartoe geschikte middelen. Het comité stelt vast, dat om in staat te zijn, het gewenschte rapport aan den raad uit te brengen, 'het noodzakelijkerwijze op verschillende punten nog aanvullende in lichtingen noodig heeft. Bijvoorbeeld is het noodzakelijk, aan de Hongaarsche regee ring inlichtingen te vragen, die slechts na een zekeren tijd zouden kunnen verstrekt worden. Het comité zal in volgende bijeenkom sten de documenten in studie nemen en stelt zich voor, zijn rapport aan den vol kenbondsraad vóór de zitting van Juni aan den raad me'de to deelen. Dit werd goed gevonden. Nadat als laatste punt der agenda de kwestie der uitwisseling van bevolkingen tusschen Griekenland en Turkije aan de orde was gekomen, werd de 49ste vergade ring van den raad va,n den volkenbond ge sloten. Dreigend conflict In de Duitsche schoen industrie. De centrale bond van schoenmakers te Berlijn heeft per 31 Maart alle arbeids overeenkomsten en looncontracten opge zegd. Deze tarieven gelden voor ongeveer 100.000 arbeiders en arbeidsters der Duit sche schoenfabrieken. Den patroons zijn nieuwe looneischen voorgelegd, waarin o.a. ook wordt gevraagd een arbeidsweek van 47 uur en een verhooging van 'het uur loon. Roovers in Westfaien. Het is de politie gelukt, de hand te leg gen op een wijd vertakte roovers-, moor denaars- en inbrekersbende, welke sedert maanden 'het Westfaalsc'he industriegebied en Munsterland onveilig maakte. De bende heeft talrijke ernstige misda den op haar kerfstok, o.a. een roofmoord en 'n grooten zilverdiefstal in het slot te Buldern. In het bosch werd een schuil plaats met inbrekerswerktuigen en veel ge stolen goed gevonden; o.a. 150.000 mark aan waardepapieren, een koffer met tafel zilver en een cassette met 'horloges, gouden en zilveren voorwerpen. Tot dusverre zijn tien personen gevan gen genomen. Andere arrestaties worden nog verwacht. Een samenzwering in Rusland. Uit Mosko-u wordt gemeld, dat de Gepoe in het district Schachty, in 'het Noorden van den Kaukasus, een wijdvertakte sa menzwering heeft ontdekt, die het plan koesterde de kolenmijnen aldaar te ver nielen. Verscheidene ingenieur u on hoog© amb tenaren van het mijnbestuur zijn in 'hech tenis genomen. Zij worden ervan beschul digd, in verbinding te hebben gestaan met een samenzwerings-centrale in het buiten land, waarvan de vroegere mijn-eigenaren lid zijn, en die werkt in nauwe samenwer king met een spionnage-centrale. Verder worden zij beschuldigd van ver scheidene daden van sabotage, brandstich tingen, vernieling van machines en het onder water zetten van eenige mijner». Uit Charbin wordt verder gemeld, dat ook in het gebied van de Donetz dergelijke complotten ontdekt zijn. Daar zijn zes Duitsche ingenieurs gearresteerd. De Duitsche gezant te Moskou heeft on middellijk de noodige stappen gedaan in verband met deze arrestaties. Van do zes Duitsche ingenieurs, die ge arresteerd werden, zijn er drie van de ,A. E. G. De directie van de afdeeling Rus land der A. E. G. verklaart echter, dat deze ingenieur als fatsoenlijke en uitslui tend wetenschappelijke mannen hekend staan, zoodat zij verwacht dat de beschul digingen tegen deze ingenieurs ongegrond zullen blijken. De d.rottie verwacht, dat het voortaan moeilijk rol vallen ingenieurs te vinden, die bereid zijn naar Rusland te gaan, om de aan Rusland geleverde machines te monteeren. Spoorwegongeluk. Een Wolff-telegram uit Weenen meldt: Op het spoorwegtraject Pechhorn-Kien- 'beng is bij het station Scheibs een perso nentrein ontspoord. De machinist werd ge dood, zes reizigers werden zwaar gewond. Korte beirlchfen. De Fransche senaat heeft het voor stel van een diensttijd van één jaar aange nomen, te beginnen met 1 November 1930, indien een bepaald aantal voorwaarden vervuld worden. In de steengroeven van Ecaussinnes en omstreken (België) zijn de onderhande lingen, welke sedert 1 Maart werden ge voerd over een verzoek om loonsverhoo- ging der arbeiders, afgesprongen. Onge veer 2000 arbeiders hebben nn het werk gestaakt. In de stad New York heeft de eerste zware sneeuwstorm van dezen winter ge woed. De sneeuw is 5 c.M. dik gevallen. Naar gemeld wordt, heeft een ijs- breker 15 vissc'hers die zich van de bui.ten- wereld afgesloten op eilanden in de Fin- sche golf bevonden, gered. Een der vis- schers was tengevolge van, de ontberingen krankzinnig geworden. Reuter seint uit Mexico, dat ten ge volge van een brand dertig mijnwerkers bedolven zijn in de mijn „Aurora", bij Texcatlan (in den staat Puebla.). Men heeft weinig hoop hen te redden. Zestig mijnwerkers wisten nog te ontkomen. Het observatorium Bendandi (Italië) heeft 'hevige aardschokken geregistreerd, waarvan het centrum zich op 8500 K.M. afstand bevindt. De schokken duurden drie uur. Aan het „Journal" wordt uit Genève geseind, dat Turkije besloten zou hebben, de uitnoodiging van den volkenbond tot deelneming aan den arbeid van de voor bereidende ontwapeningsconferentie aan te nemen. Stakende Raadsleden. Vrijdagavond tijdens de vergadering van den gemeenteraad van Maassluis werd door elf raadsleden een voorstel inge diend om een commissie te benoemen voor een onderzoek of de annexatie bij* Rotterdam gewenscht of noodzakelijk was. De voorzitter weigerde dit voorstel in behandeling te nemen, waarop alle raads leden, behalve de wethouders, bij wijze van protest, de raadszaal verlieten. Nederlandse hF ransch Arbitrage-verdrag. Briand en minister Beelaerts van Blok land hebben Zaterdagavond terstond, na de sluiting van de voïkenbondsraad-zitting in hgfc hotel de Bergnes in den salon van Briand riet arbitrage- en verzoenings- verdrag tusschen Nederland en Frankrijk onderteekend. Dit verdrag was eenigen tijd geleden tusschen de departementen van buiten- landsche zaken te 's-Gravenhage en Parijs voorbereid, doch de beide ministers van buitenlandscho zaken stelden er prijs op, de onderteekening daarvan op den zetel van den volkenbond te doen geschieden, Suriu&me's nieuwe Göuve^ Keur. Het „Nieuws van don Dag r. SU I." bad een kort onderhoud met dea heer Binnenland. Drie banken voor f 75.000 opgelicht. Polder Walcheren. Het voorstel tot stich ting van een electrisch gemaal aange nomen. Nederlandsch-Fransöh arbitrage-verdrag geteekend. Wantoestanden bij de Noord-Holl. hypo theekbank. D-trein AmsterdamBremen ontspoord. Een Haagsch bankdirecteur gearresteerd Buitenland. Samenzwering tegen de Sovjets. Verplichte winkelsluiting in Engeland. Sneeuw in 'het buitenland. Aardschuiving in Santos. Slotzitting van den Volkenbondsraad. Arbeidsconflicten in Duitschiand. aroiMWIl or L. A. A. Rutgers, den directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel, die met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot gouverneur van Sriname. „Veel kan ik u helaas niet vertellen over mijn eventueele plannen in Suri name", aldus de heer Rutgers, „om de eenvoudige reden dat ik die nog niet heb. Momenteel sla ik vooralsnog volkomen vreemd tegenover mijn nieuwe taak; eerst na aankomst op mijne bestemming, zal ik mij een oordeel kunnen vormen over de toestanden in onze West-Indische ko lonie. „Wij klagen wel eens dat men in Ne derland zoo weinig afweet van hetgeen hier voorvalt, maar voor West-Indië geldt deze klacht nog veel meer. Of en op welke manier het mogelijk is grootere belangstelling te wekken voor onze West, wel, daar zal ik in de eerste plaats mijn aandacht aan geven." De knoeierijen in de bedrijven. In een niet voor de pers toegankelijke vergadering van het comité-mr Nothorn tegen de knoeierijen in de staats-, ge meente- en andere bedrijven is Zaterdag middag te Utrecht opgericht de vereeni- ging Algemeen Belang, ten doel hebbende' bestrijding van corruptie in alle bedrij ven, te streven naar belastingverlaging en het tegengaan van alle oneconomische uitgaven. 1 Het bestuur is uit de volgende heeren samengesteld: mr B. .1. Nothorn (Zut- phen), voorzitter; E. .T. Duetz (Utrecht), secretaris; J. A. Adriaans (Nijmegen), pen- ningmeester; A. Visser (Soest), dr v. d Meyle (Heeze), Wagenaax (burgemeester van Workum), dr H. A. Naber (Hilver sum) en P. Brand (Utrecht). Oud-minister CoI$n g e n t e r v i e w d. Aeneta seint uit Singapore, dat Golijn aldaar op z(jn reis naar Indië geïnter viewd werd. Hij is van plan gi/s maand op Java door te brengen en li/ï maand op Sumatra, waar hiji de politieke en economische toestanden zal bestudeeren. De HoLand-Bataviartuchtdienst hangt geheel af van de samenwerking met Enge land. Hij was van meening, dat verschil lende trajecten zouden werken, maar da heele zaak was op het ©ogenblik nog onbepaald. Hij weigerde te spreken over het com munisme, de rubberrestriotie en de belas ting en zeide niet in staat te zijn een mededeeling te doen over de Nederiand- sche publieke opinie tegenover de po» liiieke agitatie in Indië. Het drukkerscontract. Zaterdag en Zondag kwam de moderne bond van typografen in buitengewone bondsvergadering bijeen. Besproken werd het contract voor de typografie en dat voor het boekbindersbedrijf. Na lange besprakingen besloot de ver gadering tenslotte met bijna algemeen© stemmen de contracten als voorgesteld ta aanvaarden. Z,ij ziullengelden voor den tijd van twee jaar en zeven maanden. De wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot leien van de commissie, welke praeadvies zal uitbren gen omtrent de bij den Raad aanhangig gemaakte prealabele vragen betreffende de wettelijke regeling der werkloosheidsver zekering, prof, dr W. H. Nolens (tevens voorzitter); prof. mr P. J. M. Aalberse; J. C. Blankert; mr P. W. J. H. Cort van der Linden; A. Folmer; Ghr. van den Heuvel; Joh. Jeronimus; mej. mr G. Frida Katz; mr L. G. Kortenhorst; K. Kruithof; E. Kupers; J. Th. Nijkamp; ir A. Plate; mr dr A. L. Scholtens; H. Sneevliet; prof. ir. I. P. de Vooys en tot secretaris: mr J. Gerritsz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1