No. 137 Vrijdafl 9 Maart 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels A. S. J. DEKKER - GOES. STERTABAK EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE APRILBEWEGING. Voor Zeeland: 1 Etkekd de beste Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUiDEMA. Bueau: Lange Vorststraat 70, Goes. Te'-: Redactie en Administratie no, 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlSn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting II. Paus Pius IX achtte het niet alleen overbodig, met de raadgevingen van voor aanstaande adviseurs om te Utrecht voor alsnog geen bisschop te plaatsen, reke ning te houden, maar hij beging boven dien de onvoorzichtigheid op een voor de protestanten prikkelenden toon zijn voor nemen aan te kondigen. Na herinnerd te hebben aan den roem- waardigen tijd van 1559, toen het bis dom Utrecht met metropolitaanrechten was verrijkt, vervolgde de pause lijke Breve: „Er was hoop, dat van toen af deze dierbare wijngaard des Hee- ren, beter omheind en van krachtiger hulp middelen voorzien, in vruchtbaarheid zou toenemen. Te betreuren is het, dat daar na een vijandig mensch alles in het werk heeft gesteld om hem te verwoesten, af te scheuren en een geheel andere gedaan te te geven. Het is bekend, ihóê groot nadeel, hoe vele verliezen het Calvinisme (volgens anderen: de dwaalleer van Calvjjn) aan die zoo bloeiende kerken heeft toege bracht, ja zoo ver ging de aanval en het geweld der ketterjj, dat het Katholicisme daar zijn dood nabij was en het volstrekt onmogelijk scheen, zoo groote verliezen ooit weder te herstellen." Onnoodig prikkelend was ook, dat dé Paus telkens weer ons land aanduidde, als „de landschappen van Holland en Bra bant." 'tls zooal niet geheel, dan toch ten deele verklaarbaar, dat deze uitspraken een storm van verontwaardiging ontke tenden, temeer, omdat van verschillende zijden de hartstochten zooveel mogelijk geprikkeld werden, en niets werd nage laten, om de gemoederen op te zweepen. Het centrum van de beweging bevond zich in Utrecht, de aangewezen zetel van den aartsbisschop, waar het eerste sein tot de Aprilbeweging gegeven werd, door het ter teekening aanbieden van een adres aan den Koning, waarin met krachtige bewoordingen zjjn hulp werd ingeroepen, tot afweer van het onheil, dat het pro- testantsche Nederland boven het hoofd hing. Heel het land kwam in rep en roer. En alles werkte mee om de onrust fa vergrooten. Vooreerst was er „het water en melk achtig karakter van het toenmalige pro testantisme, dat bijna geen calvinistische draad meer aan 'tlijf had. Wie zwak is, Ss tevens prikkelbaar en ducht dadelijk het ergste. En dan was er het feit, dat Rome in die dagen groote vorderingen maakte, en o.a. in Italië de vervolging om het geloof weer begonnen was. Dit alles te zamen bracht de verhitte verbeelding van vele protestanten geheel van streek. Over schavot en brandstapel werd 's daags gesproken, geschreven; des nachts benauwd gedroomd. De persen zweetten van het voortbrengen der vlug schriften, waarin de brandende kwestie werd besproken. Men telde ze bij hon derden!" Het te Utrecht Ontworpen adres werd druk geteekend. In een zeer korten tijd werden 2CO.GOO handteekeningen verza meld, waarvan alleen uit Amsterdam meer dan 50.000. Nu was het, zooals altijd, wanneer de massa in actie komt, niet alles heilig vuur. Er waren er, die in allen ernst meen den, dat het protestantisme gevaar liep, en voor wie het adres aan den Koning een kreet der consciëntie was. Maar er waren er ook, die de gelegen heid trachtten te benutten om in troebel water te visschen en die uit deze bewe ging. politieke munt poogden te slaan. Minister Thorbecke had zich langzamer hand heel wat vijanden gemaakt en men begreep zeer goed, dat hier een prachtige kans geboden jverd om dezen bewinds man ,van zijn voetstuk te doen vallen. Voor hen, die zoo dachten, ging de strijd niet in de eerste plaats tegen Rome immers de Paus was toch onbereik baar maar tegen Thorbecke. En zij zijn het geweest, die tenslotte hun doel bereikt hebben. Ten opzichte van de zaak, waarom het eigenlijk ging, heeft de geheele adres-be weging en al de opwinding die daarmede gepaard ging, niet de minste beteekenig gehad. Van achteren bezien kan men garusS spreken van een storm in een glas water. Maar Minister Thorbecke is, zooals we in een volgend artikel zullen zien, in dien storm gebleven. Hij werd genoodzaakt zijn ontslag te nemen. Rome heeft echter van dit alles niet het minste nadeel ondervonden. De bisschoppen, van wie 't heette, dat men ze hier niet zou dulden, en dat ze hier geen voet aan wal zouden zetten, zijn gekomen en rustig gebleven. Men sprak van herziening Van de Grondwet, van het besnoeien van de po litieke rechten van de Roomschen, maar daar is niets van gekomen. Het was een onvruchtbare actie, zooals ook nu nog alle anti-papistische relletjes onvruchtbaar zijn. Ze mogen een oogen- blik de hartstochten in beweging brengen, wezenlijke beteekenis hebben ze niet. Rome bleef en blijft er gezond bij: en het Protestantisme wordt er niet door bevorderd. Het conflict in de metaal-industrie. De bond van Berlijnsche metaal-indu- striëelen heeft de gisteren gedane scheids rechterlijke .uitspraak aanvaard. Ook het plaatselijk bestuur van den Bond van metaalarbeiders (heeft da schreidsrechterlrjke uitspraak verworpen. De scheidsrechter, oud-rijksmin. Wis sel! zal nu te beslissen (hebben, of da scheidsrechterlijke uitspraak verworpen, worden verklaard, dan wel of er eerst nog nieuwe onderhandelingen worden gevoerd. De aardbeving in Zuid-ltaiië. Dé schade, door de aardbeving in het gebied van Syracuse, Messina en Cosen- za aangericht, schijnt toch grooter te zijn dan de eerste berichten deden vermoeden. Tal van gebouwen zijn verwoest en de bladen herinneren in hun beschrijvingen zelfs aan de ramp van 1908. Volgens een mededeelinig van het aero- logische instituut te Messina ging aan de aardbeving een hevige sirocco (orkaan) vooraf. De aardbeving zelf ging gepaard met een sterk onderaardsch gerommel, waardoor de paniek onder de bevolking toenam. Naar een telegram uit Reggio di Cala bria meldt, heeft de aardbeving in dat deel van Italië 15 seconden geduurd. Er zijn 1 doode en 3 gewonden te be treuren. De staking in den Antwerpschen scheepsbouw. De staking in den Antwerpschen scheepsbouw heeft aanzienlijke uitbreiding gekregen. Het aantal stakers is tot 1300 aangegroeid.' De socialistische en christelijke bonden verdedigen thans de loon-eischen der ar beiders en het laat zich aanzien, dat de beweging nog grooter omvang zal krijgen indien men althans niet spoedig tot een overeenkomst geraakt. In de droge dokken ligt het werk ge heel stil, met het gevolg, dat het s.s. „Sekstant" hetwelk hier in reparatie was naar Rotterdam is vertrokken om daar te dokken. Ook bij de groote firma's zjjn reeds honderden stakers. De onrust op de Samoa-eifanden. De gouverneur van West-Samoa heeft de 400 Inlanders die tot 6 weken gevange nis waren veroordeeld wegens het oprich ten van een eigen gewapende politiemacht, gisteren naar hun dorpen teruggezonden, op voorwaarde, dat zij niet meer verbo den vereenigingen zouden vormen. Er was nader gebleken, dat de meeste inlanders door eenige Eurqpeesche communisten op geruid waren, en dat zij eigenlijk niet veel begrip hadden van hun vergrijp. De 4 Europeanen zullen zich nader voor de rechtbank te Apia te verantwoorden heb ben. Groote verduisteringen bij de Fransche mijnen in het Saargebied. Bij de Fransche mijn-directie in het Saargebied heeft men groote verduisterin gen ontdekt. Een Fransche beambte, die ook over de boekhouding ging, wendde het geld, dat hij op bankrekening van het mijnheheer storten moest, voor eigen ge bruik aan. Daar hij echter de rente gere geld betaalde, kwam niets aan het licht. Men weet nog niet welk bedrag er ver duisterd is, men spreekt van 320.000 frcs. Tot nog toe heeft men de verdwijning van 91.000 frcs. vastgesteld. De dader zou reeds Maandag gearresteerd zijn. Engelsche voorzorgsmaatregelen. Een telegram uit Basra meldt, dat klei ne troepen stroopende Wahabieten aange troffen zijn op dan hoofdweg tusschen Da mascus en Bagdad ten gevolge waarvan het verkeer met karavanen is stopgezet. Waarschuwingen zijn geplaatst om niet in s ito's of alleen reizend den weg te gebrui- l en, voordat de stroopers verdreven zijn. De Engelschen hebben te Koweit een af- Beling mariniers van het oorlogsschip T merald ontscheept en tien tanks en een antal gepantserde transportauto's buiten de wallen opgesteld. Korte berichten. Rij het beheer der goederen van Trins Friedrich zui Hohenzollern-Sigma- iingen zijn volgens het Berliner Tageblatt groote belastingontduikingen en .-knoeie rijen in verband met houtzaken ontdekt. De financieels overheid heeft beslag ge legd op de boeken. Ben tot nui toe niet bevestigd be- richt uit Warschau bevat de tijding, dat Tadek uit zijln ballingsoord in den Oeral ontvlucht is. Aan de Poolsdhe grens zou 1 ij echter herkend en onder bewaking raar .Moskou gevoerd zijn. Te Lemberg hebben opnieuw op- s .ootjes plaats gehad. De nationalistische elementen, vooral de studenten, sloegen cpnieuw bij verschillende Joodsche zaken ca ruiten in. Een vijftal restaurants werd nagenoeg geheel verwoest. Mochten de onlusten voortduren, dan zal de regeering den staat van beleg waarschijnlijk afkon digen. Het opperste gerechtshof der sovjet unie heeft wederom vier personen, die ten behoeve van contra-revolutionnaire doeleinden in een papierfabriek in het district Leningrad, brand gesticht hadden, waardoor een materiëele schade van an derhalf millioen roebel was aangericht, ter dood veroordeeld. In den Volkenbondsraad hebben Ap- ponyi voor Hongarije en Titulescoe voor Roemenië gisteren hun standpunt ten aan zien van het Hongaarsch-Roemeensche geschil uiteengezet. De kansen voor Spanje's lid blijven van den volkenbond schijnen gunstig te staan. Wat Brazilië betreft, is men minder opti mistisch gestemd De Tweede Kamer. De centrale af deeling dier'Tweede Ka mer heeft besloten, Vrijdag 16 dezer in de aMeelingen te doen onderzoeken da wetsontwerpen inzake nadere voorzienin gen betreffende de voorwaardelijke ver oordeeling en 'de voorwaardelijke invrij heidstelling, inzake nadere voorzieningen betreffende de ten uitvoerlegging van ge vangenisstraf en inzake nadere voorzie ningen betreffende beroeps- en gewoonte misdadigers. Vermogensschattingen van grondeigenaren. Het Tweede Kamerlid Rutten heeft aan den minister van financiën da volgende vragen gesteld: Is het der regeering bekend: dat de vermogensschattingen van grond eigenaren aanzienlijke verhoogingen aan wijzen, in meerdere gevallen van f500 tot flOOO per H.A.? dat als motief gelden da hooge prijzen die bij verkoopingan van cultuurgrond zijn bedongen? dat deze zoogenaamde verkoopwaarde ver uit gaat boven de cultuurwaarde, vooral ten gevolge van het streven tot solide geldbelegging, de vraag naar bouw terrein, ten gevolge van het zeer geringe aanbod en andere bijkomstige omstan digheden? 'dat vooral voor de kleinere, eigengeërf- de landbouwers een verzwaring van be lastingdruk het gevolg is, terwijl eensdeels de malaise in den landbouw het omge keerde zou wettigen, anderdeels voor hen de volle verkoopwaarde niet gelden kan, omdat zij met den verkoop hunner gron den te gelijk zouden verliezen hun werk gelegenheid en ©en deel yan hun be drijfskapitaal? Is de regeering van oordeel, dat met deze omstandigheden bij de aanslagen der eigengeërfde landbouwers wel bij zonder rekening dient te worden gehou den? Zoeken eieren watervogels. D» Min .van Binnen! .Zaken' en Land bouw heeft bepaald, dat in het geheele Rijk het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1928. Het ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoo- koopen, afleveren en langs openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder boven genoemde water wild is toegestaan tot en met 30 April 1928. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van wilde eenden en ander water wild als bovengenoemd piet is toegestaan. Jhr. Beelaerts van Blokland naar Koningsbergen. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, zal de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, als vertegenwoordiger van den volkenbond de Poolsch-Litausche onder handelingen, welke den 30s'ten Maart te Koningsbergen beginnen, leiden. In Poolscbö kringen is men van mee ning, dat deze onderhandelingen slechts van korten duur kunnen zijn, daar alle gegevens inzake de grenskwesties en de handelspolitieke aangelegenheden wel niet meer voor den 30sten Maart kunnen wor den verzameld. Aflevering van koepok entstof. In de week van 25 Februari tot en mot 3 Maart werd afgeleverd: door de entstof inrichting te Amsterdam koepokstof voor 3828 personen, door die te Rotterdam voor 953 personen, door die te Groningen voor 493, totaal voor 5274 personen. De Secretaris van Rh eden B. en W. van Rheden hebben thans bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om den heer C. J. de Lang Evertsen te Velp op zijn verzoek wegens gezondheids redenen met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag te verieenen als secretaris der ge meente Rheden en als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente. Vfissingen. Gisterenavond hield de af- deeling van „Patrimonium" haar 46ste jaarvergadering, welke 'druk bezocht was. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.a. dat het ledental in.et 7 steeg tot 91, en dat in 't afgeloopen jaar vruchtbaar werk op 'de vergaderingen werd verricht. In vele vereenigingen is de afdeeling ver tegenwoordigd. Het saldo der afdeeling bedroeg bij een ontvangst van f 942,50 f 162,12. Het fonds voor werklooze leden steeg tot f2108,35, doordat dit jaar geen werkloozen in de afdeding waren. Uit bet bibliotheekfond» werd dit jaar voor f 111,27 aan nieuwe boeken aangeschaft. De bibliotheek telt thans ruim 300 num mers aan ■wetenschappelijke- en ontspan ningslectuur. Uit het fonds voor overlijden werd één uitkeering gedaan. Het saldo van het ziekenfonds bedraagt f 1140,48. Dit jaar werd 2 maal zooveel uitgekeerd als vorig jaar door het grooter aantal zieken. Tot 'bestuursleden werden herkozen de heeren J. de Biuijne, H. C. V. Sorel en G. Mommaas. Goes. Gisteravond vergaderd© de ver een. „Het Muziekgezelschap Hosanna" al hier, onder voorzitterschap van dhr H. Jan se Rz. Uit het verslag van den secre taris blijkt dat het ledental vrijwel gelijk blijkt, en dat het optreden in het open baar een succes is geweest. Die 5 Volks concerten zijn gegeven plus een Kerst concert, terwijl in samenwerking met de fanfare van Kapelle ter gelegenheid yan het jubilé „Eluphonia" een concert .is ge geven. Vo:or begunstigers werd in den den tuin van het Schuttershof otp! 25 Auig. een concert gegeven. De medewet king werd verleend aan de class. Zen- dingsdagen te Heinkenszand en Goes, vorder bij de opening van den Lokaal spoorweg. bij het- schoolfeest op 31 Aug. en hij den boottocht naar Antwerpen. Het gewichtigste feit in de geschie denis van Hosanna heeft wel op 17 Aug. 1927 plaats gehad. Door deel te ne men aan een Nationaal Concours, en daar in de afd. Uitmuntendheid een Ie pr. en 2 eere-prij'zen te behalen, heeft Hosanna zich in de eerste rei geplaatst dear dill-et- tante vereen, in onze provincie. Waar de vorderingen op muzikaal ter rein goeden voortgang hebben is het treu rig dat het aantal donateurs aan het afnemen is. De steun dien da burgerij Binnenland. Groote brand te Amsterdam. Het spoorwegongeluk te Zandvoort. De heer Liebermann stelt zijn geheele 'bezit ter beschikking van de Yeendammer Hypotheekbank. Buitenland. Verduistering bij de Fransche mijnen. Conflict in de Berlijnsche metaalindustrie. Staking in de Antwerpsche havens. 7-7^ aan deze vereeniging verleent is zeer gering. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat het jaar 1927 sluit met een nadeelig saldo van f 237.75, niet tegenstaande de leden zelf hun reis- en verblijfkosten naar het concours hebben moeten betalen. Getracht zal worden om, waar de begrooting voor 1928 in ontvang en uitgaaf is vastgesteld op f1250, met een geraamd nadeelig saldo van f200, bijl de velen in Goes welke daar voor in aanmerking komen, een jaarlijksche bijdrage te mogen ontvan gen. Vertrouwd wordt dat de burgers van Goes wel van hun belangstelling in Ho sanna blijk zullen geven door het ver- leenen van financieelen steun, waarvoor ook nog vrijen, toegang genoten wordt op de concerten in het Schuttershof. Het aftredend bestuurslid L. J. Hillen brand wordt herkozen en in de vaca ture H. Francke, wordt gekozen W. de Bruijne. Beiden nemen hun benoeming aan. Gesproken wordt nog over het a.s. 40- jarig bestaan van Hosanna. Besloten wordt om dat feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Een co-rnmissie zal wor den benoemd om een plan uit te werken, terwijl de leden door een ecctrai contri butie een feestkas zullen vormen. Niets meer aan de orde zijnde eindigt de voorz. mot dankzegging en sluit de vergadering welke zeer goed bezocht was. j,Da Goesche Wijkverpleging" her denkt in haar verslag wijlen den heer B. D- v. d. Bout, voorzitter van d'e afd. der T-R.C.-bestrijding, en die heel het werk der vereeniging een zoo goed hart toe droeg. Het bestuurslid Jfvr. Van Bruggen v. d. Veen vertrok naar Dordrecht, ook Mevr. Hop's ter meende te moeten bedan ken. In hun plaats koos het bestuur de dames Mevr. 't HooftBouwman en Mevr. FlinkDo Kruijter. Door huwelijk is Zuster Visser baar assistente Zuster Vermaire kwijtgeraakt. In haar plaats kwam Zuster Van Gorp. De Zusters mochten te samen 4738 be zoeken afleggen, voor hulpverleening en 217 uit belangstelling. Poliklinische hulpi werd door Zuster Visser 70 'keer verleend. Enkele kaetren werd gewaakt, bij overlijden herhaaldelijk geholpen, terwijl ook verschillende patiën ten naar 't Gasthuis werden vervoerd. In het geheel kwam het werk een 132-tal pa tiënten ten goede, van welke 85 vroiuwen, 25 mannen en 22 kinderen. In behoefte aan kleeren kon voorzien worden, dank zij de Ned. Naai v ereeniging. Bovendien zorgden hartelijke menschen ei voor, dat de Zusters altijd wat extra's konden geven, waar dat welkom was en werden met Kerstmis een 30-tal gezinnen verrast met fcleeren, levensmiddelen, brandstof, bloemen, enz. Een vriend van het werk verraste de vereeniging met eon extra-gift van flOO- Het T-B.C.-werk neemt een bijzondere plaats in. Het staat èn in doel èn in gel delijke verzorging apart. De regeering steunt het naar vasten maatstaf en eischt dan ook volledige controle van rijkswege. Het werk van de Zuster strekt zich uit over Goes en Wilhelminadorp. Ook de financiën vaa die beide afdeelingeh zjjn gescheiden, zoadat geen enkal Goesch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1