No. 136 Donderdag 8 Maart 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. SUPPOSITORIA Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE APRILBEWEGING. Dr. H.NANNING's (Zetpillen tegen aambeien.) Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goee. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting m I. Het is nu 75 jaar geleden, dat er in ons land een geweldige politieke storm losbrak, een storm algemeen bekend als de Aprilbeweging van 1853. Het geheele land, althans benoorden den Moerdijk, was in rep> en roer. Overal was een geweldige onrust waar te nemen, die hier en daar tot opgewondenheid oversloeg. Alles was in actie. Mensohen, die zich anders nooit met de politiek bemoeiden kwamen nu in beweging; boe ren en burgers, geleerden en eenvou- digen, alles en een ieder interesseerde zich plotseling voor de politiek. Een adresbeweging werd op touw gezet en het eind van de geschiedenis was, dat het Kabinet Thorbecke dat toenmaals aan Êet bewind was en dat zich eerst van den politieken storm niets scheen aan te trekken, besloot zijn ontslagaanvrage in te dienen. De oorzaak van deze beweging kan als bekend worden verondersteld. Het Nederlandsche volk werd plot seling opgeschrikt door het pauselijk be sluit waarbij de sedert drie eeuwen ver vallen bisschoppelijke zetels hier te lande werden hersteld, en de R.K. Kerk in ons land werd begiftigd met een aartsbis schop die te Utrecht zou resideeren en vier bisschoppen die resp. te Haarlem, Breda, *s Hertogenbosoh en Roermond zouden zetelen. Op zichzelf was hier voor politieke opwinding niet de minste reden. Na de invoering van de grondwet van 1848, die zelfs den laatsten schijn van afhankelijkheid der Katholieke Kerk weg nam, was de Paus volkomen in zijn recht de kerkelijke aangelegenheid van de Roomsch-Katholieken te regelen, zooals hij dat verkoos. Een andere vraag is echter of van die zijde met het noodige beleid en de gewenschte voorzichtigheid werd gehan deld, of het niet beter was geweest met de bekende gevoeligheid van een zeker deel van ons volk rekening te houden en of de toenmalige Regeering verstan dig deed' door zich geheel buiten de zaak te houden en niets te doen om schokken te voorkomen. Want wel deed de Regeering het aan vankelijk voorkomen alsof de geheele zaak buiten haar om tot stand was ge bracht, maar dit was toch, wel bezien, niet het geval. Een officieele kennisgeving had zij niet ontvangen. Opzettelijk werd zulk een kennisgeving van de zijde van den Pau selijken Stoel achterwege gelaten. Hoewel reeds in 1852 door de Ne derlandsche regeering op tijdige mededee ling van de plannen tot herstel van de bisschoppelijke hiërarchie was aangedron gen, werd aan dit verzoek niet voldaan. In da eerste plaats omdat men te Rome vreesde dat een officieele mededeeling tengevolge zou hebben dat de Regeering pogingen zou aanwenden om in de ge maakte plannen verandering te brengen, maar dan waarschijnlijk ook, omdat men voor een geweldige tegenactie van het Protestantsdie deel der bevolking beducht was. Men wist n.l. te Rome zeer goed, dat het herstel van de bisschoppen een niet geringe schok zou veroorzaken. Door den internuntius te Brussel en andere hoogwaardigheidsbekleeders was zelfs ge waarschuwd niet verder te gaan dan de aanstelling van vier bisschoppen. Men achtte het niet raadzaam toen reeds een bisschop te Utrecht te plaatsen. De Paus bleek echter van een ander gevoelen. Hiji leende het oor aan meer voortvarende Amsterdamsche raadgevers sn besloot ook te Utrecht een bisschop aan te stellen. Werd nu aan deze plannen ruchtbaar heid gegeven, dan lag het voor de hand dat alles in het werk zou worden ge steld om de uitvoering te verhinderen. Vandaar dat men zich bepaalde tot een officieuze mededeeling aan enkele mi nisters en dat een officieel bericht aan de Regeering achterwege bleef. En de Regeering van haar kant scheen het niet noodig te achten zich met deze zaak te bemoeien. Thorbecke zelf al dus van Weideren Rengers in zijn Par lementaire Geschiedenis, was met de ge voerde onderhandelingen en de plannen, van het pauselijk hof bekend, maar schijnt in zijn hooghartig indifferentisme voor de kerkelijke begrippen, welke aan zoo velen dierbaar zjjn en aoa lichtelijk de hartstochten kunnen doen ontvlammen, geen bijzonder gewicht daaraan te hebben gehecht." En zoo werkte het pauselijk besluit, als een vonk in het buskruit. Do verontwaardiging onder het pro- testantsche volksdeel was algemeen. De herstelling van de bisschoppelijke hiërarchie maakte een geweldigen en pijn lijken indruk, maar meer nog, de prikke lende toon waarin de breve was gesteld. In een volgend artikel hierover meer. V Wetgeving en bestuur. Een fout die vaak gemaakt wordt is ook, dat bi} het beoordeelen van de politieke uitkomsten teveel gerekend wordt met wetten die tot stand kwamen en te weinig met de groote beteekenis van het gewone bestuur. Oud-Minister Aalberse heeft daarop on langs de aandacht gevestigd, toen hij te Almelo een rede hield. Hij noemde het en terecht een misverstand, dat men bij het optreden van een Chr. meer derheid en een Chr. Kabinet teveel nar druk legt op het program van wetge ving. Van veel grooter belang dan de wetge ving, aldus deze Katholieke redenaar, is het bestuur van den staat. Het geheele bestuur van een consti- tutioneele monarchie is in handen van het kabinet en dat het besturen geschiedt volgens christelijke beginselen door christelijk denkende mensohen acht spr. van veel meer belaing. In zijn 25- jarige politieke ervairing is spr. er van overtuigd geworden, dat het een groot voorrecht is voor een land om geregeerd te worden door mensohen van christe- lijken huize. Dit geldt voor wetgeving, maar meer nog voor ^bestuur, wat spr. nader aan toont. Toen spr. minister was namen de bestuursmaatregelen s/4 van den tijd der vergaderingen van het kabinet in beslag. Of dit nu gebeurt in christelijken geest, dan wel in samenwerking met menschen, waar men principieel lijnrecht tegenover staat, is een ontzaglijk verschil." Zóó is het. Wetten en provinciale en gemeentelijke verordeningen kunnen van veel belang zijn. Maar van niet minder beteekenis is het gewone bestuur. Wie daarvan nog niet overtuigd mocht zijn, die neme kennis van de felle critiek waaraan Ministers, Gedeputeerden, Burge meesters, Wethouders enz. vaak bloot staan omdat zijj, zoo 't dan heet, teveel met hun eigen Christelijke opvattingen en te weinig met den algemeenen geest der bevolking en met het algemeen belang rekening houden. Die critiek heeft ons wat te zeggen. Dit: dat het gewone staatsbestuur een zaak van zeer groote beteekenis is. Dit: dat men de beteekenis van een rechtsche meerderheid niet alleen mag af meten, naar de wetten en verordeningen die werden ingediend of tot stand kwa men. 't Gaat om wetgeving èn bestuur. Nederland en België. In de gisteren te Brussel gehouden ver gadering van de Federatie van Katholieke Vereenigingen heeft het Kamerlid Sinzot 'gespróken over de huitenlandsche politiek der regeering. Na uitvoerig te hebben uiteengezet, waarom hij beslist gekant is 'tegen de poli tiek, die minister Vandervelde had ge voerd, wees Sinzot er op dat in het bij zonder wat Nederland betreft Vander- velde's politiek schipbreuk bad geleden. Dat was ook met Frankrijk bet geval, ter wijl de verhouding tot Luxemburg koeler was geworden, zoodat België thans alleen staat. Intusscben eerbiedigt Nederland nog niet eens het Verdrag van Munster meer; tengevolge van de slechte gezindheid van Nederland, dat de belangen van Rotter dam wil bevorderen, verzandt de haven van Antwerpen. En wij hebben niet den moed ons te doen eerbiedigen. Sinzot eischte dan ook dat. de regeering een andere politiek zou volgen, met een nieuw diplomatisch personeel, dat niet ten dienste zou staan van voorbijgaande mi nisters. De heer Sogers zeide daarop dat minis ter Hijmans thans tracht weer recht te maken wat Vandervelde krom beeft ge mankt. De bekende anti-Nederlandsche drijver, de advocaat Grockaert, kondigde aan dat 0 Mei a.a. in de zaal „Patria" een reuzen- meeting zal worden, gehouden, gewijd aan de Scheldequaestie. Een Volkenbondshulde aan wijlen prof. Lorentz. In de openbare vergadering van den vol kenbondsraad heeft Briand' gistermiddag hulde gebracht aan de nagedachtenis van Prof. Lorentz. Het is bier niet de gelegenheid om op nieuw uiteen te zetten, welke groote plaats prof. Lorentz in de wetenschap beeft in genomen, aldus Briand, doch als rappor teur van den volkenbondsraad voor de kwesties betreffende de intellectueele sa menwerking zou ik in mijn taak tekort schieten, indien ik niet in herinnering bracht, met welk een vuur en met welk een glans Lorentz, zoodra de wereldoor log gedaan was, alle krachten heeft inge spannen om te arbeiden voor een toenade ring tusschen de geleerden, die tot de vol keren behoorden, welke juist elkander be streden hadden. Deze groote Nederlandsche burger was ook een groot Europeaan. Daarom nam hij zonder aarzelen de uitnoodiging aan van de commissie voor intellectueele samen werking, toen deze op 23 April 1923 hem onder haar leden benoemde. Lorentz bracht er terstond een zoo in tieme, een zoo doeltreffende samenwer king, dat bij tot voorzitter gekozen werd, toen prof. Bergson om redenen van ge zondheid verplicht was, het voorzitter schap der commissie neer te leggen. Als onvermoeibaar werker, die zich in teresseerde voor de kleinste details, die luisterde naar alle raadgevingen, die steeds zich beijverde om alle punten van verschil te verzoenen, was Lorentz een on vergelijkelijk president. Ik ben zeker, aan den wensch te beant woorden van al mijn collega's door bun voor te stellen, aan mevrouw Lorentz, die de trouwe medewerkster van haar echtge noot was en hem steeds vergezelde naar de bijeenkomsten der commissie, de uitdruk king te zenden van ons eerbiedig leedwe zen. En daar wij het voorrecht hebben, den vertegenwoordiger van Nederland in ons midden te zien, ben ik er van over tuigd, onze gemeenschappelijke gevoelens te vertolken, door den minister van buiten- landscbe zaken van Nederland te verzoe ken, bij de Nederlandsche regeering wel de tolk te willen zijn van het leedwezen, waarmee de volkenbondsraad en de ge heele volkenbond heeft kennis genomen van bet heengaan van zijn beroemden landgenoot. Minister Beelaerts van Blokland dankte met enkele woorden voor de hulde, aan de nagedachtenis van Lorentz bewezen. De St. Gotthardkwesfie. Minister Beelaerts van Blok land is benoemd tot lid van de raads commissie van drie, die een rapport zal moeten uitbrengen voor het mitrailleurs incident van Hongarije. De twee andere leden zijn: Villegas (Chili) en Procope (Finland). De commissie zal zich laten bijstaan door de militaire deskundigen van Neder land, Chili en Finland uit de permanente militaire commissie van advies. Voor dit doel zijn reeds aanwezig gene raal van Tuinen en majoor van Voorst tot Voorst. De commissie heeft tot opdracht nog in deze zitting een rapport uit te bren gen over de maatregelen van onderzoek, die ten opzichte van Hongarije te treffen zijn, betzij van militairen, betzij van bur gerlijken aard. De Poolsch-Litausche onderhandelingen. Naar van wel ingelichte zijde wordt ver nomen, zal de Nederlandsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jbr. Beelaerts van Blokland, als ver tegenwoordiger van den Volkenbond de Poolsch-Litausche onderhandelingen lei den, welke den 30sten Maart te Konings bergen beginnen. In Poolsche kringen is men van mee ning dat deze onderhandelingen slechts van korten duur kunnen zijn, daar alle ge gevens in zake de grenskwestie en han delspolitieke aangelegenheden wel niet meer voor den 30sten Maart kunnen wor den verzameld. Man en vrouw In hef Lagerhuis. Het resultaat van de tusschentijdsche verkiezing te Saint Ives (Eng.) is dat de candidate der liberalen, mevr. Hunciman, echtgenoot® van den voormaligen liberalen minister, 10241 stemmen behaalde. De candidaat der conservatieven kr.eeg 9478, Hopkins (labour) 4343 stemmen-. De liberalen veroverden hier een zetel op de conservatieven. Runciman zelf is ook lid van het lager huis; dit is de eerste maal, dat man en vrouw beiden 'n zetel hebben in 'het lager huis. 1 Aardschokken In Italië. Gistermorgen werden te Cosenza en Mi- lazzo (prov. Messina) aardschokken waar genomen. In Cosenza werd geen schade aangericht. 'Om 11.58 werden ook in Avellino (Na pels) aardschokken waargenomen. Tegen 'den middag werd een aardbeving, die 6 seconden duurde in Messina geregistreerd. Schade werd bier niet aangericht. Terugkeer van Spanje en Brazilië tot den Volkenbond? Volgens betrouwbare berichten zal de Volkenbondsraad in één der eerstvolgende zittingen de verklaringen behandelen, waardoor Brazilië en Spanje uit den Bond getreden zijn. De termijn van twee jaren waarna, volgens de statuten, deze ver klaringen in werking treden zouden, is afgeloopen resp. midden Juni en begin September van dit jaar. Men mag gerust aannemen, dat de Vol kenbondsraad een stap zal doen, om aan beide landen mogelijk te maken, op hun besluit terug te komen, of dit ten minste makkelijker te maken. Communistische moordpartij. De „No ió-York Times" bericht uit po king, dat "Chineesche communisten 'alle inwoners van een ,plaatsje in het ach terland van Swatau vermoord hebben. In totaal waren er 3000 slachtoffers. De reden was, dat de menschen het Katholieke geloof aanhingen. De toestand van den Dulfsóhen landbouw is zeer slecht Om concrete gegevens te krijgen over de landbouwcrisis in het Rijnland, heeft de Kamer van landbouw te Bonn een omvangrijk onderzoek ingesteld in de kreitsen Jülich, Altenkirchen en Prüm. Zij is tot de slotsom gekomen, dat de toestand nog veel .erger is, dan zij had verwacht. De landbouwbedrijven bleken gemiddeld tot 34 pet. van hun waarde bezwaard te zijn. Sterke aardbeving. Op Kamschatka is een sterke aardbe ving voorgekomen. Tegelijk zijn 3 vulkanen beginnen te werken, die 3 dagen lang vlammen en asc'h uitwierpen. Het ijs op de rivier Kamschatka is gebroken. De wonin gen der jagers werden vernield. Een Incident bij Gibraltar. Aan de Spaansc'he grens van de Engel- sche zone van Gibraltar is gisteren een ernstig incident gebeurd. Vele Spaansche vrouwen zijn gewoon op Engelsch gebied inkoopen te doen en zij werden aan het Spaansche douanestation slechts opper vlakkig gecontroleerd. Zonder voorafgaande waarschuwing bleken gisteren de voorschriften ver scherpt en eenige honderden vrouwen werden gevisiteerd tot hun groentenman- den toQ. Dit vorderde tijd en nadat eenige onvriendelijke opmerkingen gemaakt wa ren, stelden zich eenige mannen aan het hoofd van een troep, die doorgang eischte, en toen dit geweigerd werd, beproefden mannen en vrouwen het douane-gebouw te bestormen. De Spaansche ambtenaren maakten na één waarschuwing gebruik van bun vuur wapenen en doodden twee mannen en ver wondden twintig personen. De vrouwen vluchtten in paniek op Engelsch gebied terug. De wacht 'heeft versterking aange vraagd. Aan de Spaansche zijde der grens 'heerscht onder de bevolking groote op winding en verontwaardiging over het ge beurde. Korta berichten. De Berlijnsche recherche heeft de da ders van den grooten diefstal van pand brieven, die in den nacht van 20 Febr. in de woning van een Italiaansch koopman te Munohen is gepleegd, opgespoord. Behalve de twee dieven is ook de heler, de Berlijn sche koopman Norbert Bloch, ingerekend. De pandbrieven ter waarde van 32.000 M. zijn aan den eigenaar teruggegeven. Ten gevolge van heftige sneeuwstor men zijn in den Zuidelijken Kaukasus een paar treinen ingesneeuwd. De locomotie ven, die gezonden werden tot hulp, ender gingen hetzelfde lot. De passagiers hebben rebrek aan voedsel. Er is een trein met 700 roode soldaten gestuurd om den weg vrij te maken. De rentmeester van den gewezen kroonprins spreekt het gisteren vermelde bericht over den. verkoop van het tot het landgoed Oels behoorende akkerland tegen. De kroonprins ia alleen voornemens de kleine landgoederen Gross Ellgut en Karlsgut,, die hem eveneens toebehooren, te verkoopen. Woensdagochtend is in de haren ran Antwerpen een algemeen© staking Binnenland. Die Tweede Kamer verwerpt bet Aarden werkwetje. De behandeling der rechtzaak tegen de Indonesische stuidenten. Fruit uit Zuid-Afrika aangevoerd'. Vragen van den heer Polak over een commies-benoeming ter Prov. griffie van Zeeland. Buitenland. Volkenhandshulde aan wijlen prof. Lo rentz. Minister Beelaerts van Blokland te Ge- nève. Aardschokken in Italië en op Kam schatka. Een incident bg Gibraltar. v. afgekondigd van arbeiders, werkzaam bij de reparatie van schepen. De oorzaken blijken te zijn het niet toepassen van zekere bepalingen van het collectief ar beidscontract en een eisch tot loonsver- hooging. Ongeveer duizend arbeiders zijn bij deze staking betrokken. De onderhandelingen tot oplossing van het conflict in de Berljjnsche metaal industrie zijn om 1 uur afgebroken, om dat men het niet eens kon worden. De mijn Bearton bij Leeds (Eng.) waarin 500 mijnwerkers werkten, wordt 13 Maart definitief gesloten. De exploi tatie had sinds de staking nog niets an ders dan verlies opgeleverd. In het Engelsche Lagerhuis heeft Baldwin gisteren medegedeeld, dat hij den tijd nog niet gekomen achtte om de de batten van beide Huizen van het parle ment draadloos te laten uitzenden. Het frekhondenvraagstuk. De minister van binnerdandsche zaken en landbouw heeft aan de colleges van B. en W. der onderscheidene gemeenten den volgenden brief gezonden: In de circulaire van 17 Februari j.l. heb ik o.m. medegedeeld, dat met de veeaxtsenijkundige faculteit nog nader overleg geopend was. Dit overleg heeft thans tot het resultaat geleid, dat de faculteit mij in een uitvoerige uiteen zetting o.m. wijst op de wenschelijkheid om, wat de borstbreedte van trekhonden betreft, in beginsel vast te houden aan een goeden trekhond van de minimum maat van 16 c.M., gemeten tusschen de middenpunten der boegen. Ter toelichting hiervan zegt de facul teit: „Deze maat is gekozen op grond van de volgende overweging. Er werden in ons land verschillende hondenrassen als luxe- en tentoonstellingshonden ge fokt. Verschillende exemplaren hiervan worden voor laatstgenoemd doel afge keurd en geraken dan in handen van per sonen, die deze dieren als trekhonden gebruiken. Deze honden bezitten wei de vereischte schofthoogte, doch zijn door hun aard en verdere bouw niet of min der geschikt als zoodanig. Verscheiden dezer honden zijn geneigd tot snel loopen, waarvan misbruik wordt gemaakt. Het is juist deze categorie, welke aanleiding geeft tot de rechtvaardige klachten over het trekhondenwezen, hier te lande. Door bedoelde borstbreedte op 16 c.M. borst- omvang te stelien, wordt het gebruik van deze honden voorkomen. Alle andere af metingen, borstomvang, borstdiepte enz., van den hond zijn door verschillende factoren ongeschikt of minder geschikt dan de borstbreedte bovenbedoeld. Ook het goed opnemen van deze maat brengt eenige moeilijkheden mee. Doch bij een bijzonder onderzoek kon worden vastge steld, dat de maten, genomen door twee goed onderrichte personen bij een serie honden, voor elk dezer dieren niet meer dan een Va c.M. uiteen liepen. Dit mag voor de praktijk voldoende geacht wor den." i i Nochtans stelt de faculteit, in verband met de ondervonden moeilijkheden, voor een overgangsmaatregel, volgens welke weigering of doorhaling van inschrijving niet plaats vindt, ten aanzien van, overi gens aan de eischeu van lichamelijke ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1