325 GULDEN ■QDOMA Kerknieuws. Fa. J. i. VAN OER PEUL Land- en Tuinbouw. Oom. Handelsbelangen. Maan dagavond hield de vereen. „Handelsbe langen" haar jaarvergadering. De secr., dhr J. Steketee, herdacht in zijn jaarver slag den overleden voorzitter, den heer Pl. Oosterbaan, noemde 19-27 voor de vereeniging een tamelijk gunstig jaar, wees op het stijgend ledental, maakte melding van 6 leden- en 11 bestuurs vergaderingen en wekte op tot drukker bezoek aan de vergaderingen. Verder her innerde hij aan het gevierde 25-jarig ver- eenigings-jubileum en deelde mede, dat de afd. glasverzekering in gunstige condi tie verkeert, terwijl de afd. spaarkas is op geheven. Veel was het werk der ver eeniging in het afgeloopen jaar. Spr. noemde aa. de filmvoorstelling van het Nederlandsch fabrikaat, de winkelslui tingsactie en de stoepenkwestie. Onderwijs. te betalen voor een SCHRIJFMACHINE Voor 250 Güldeo koopt U de Schrijfmachine I Tel. 10 - YERSEKE Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes. Hierna werden vijf nieuwe leden tot de vereeniging toegelaten. Br zijn nu 108 leden (vorig jaar 85). Die aftredende bestuursleden de heeren Steketee en Holl- stelle, de aftredende Joden dar fin. com missie de heeren Bleuzé, den Herder en Van Asperen Vervenne en het be stuurslid der afdi. Glasverzekering, dhr T. Faberij de Jonge werden herkozen. In bespreking kwam ook het ontwerp gemeente verordening op de verplichte winkelsluiting, zooals het door E- en W. is opgemaakt. De vergadering kon zich vereenigen met de hoofdbeginselen daarin neergelegd), n.l. sluiting der winkels den geheelen Zondag en op werkdagen des avonds na 8 u. zonne tijd (des Zatendags na 11 uur). Op onder geschikte punten werden wel eenige wij zigingen bepleit, maar op de hoofdpunten had men geen bezwaren. Wel zp\ de vereeniging er op aandringen de tweede Chr. feestdagen (2e Kerstdag, Paschen en Pinksteren) en Hemelvaartsdag niet als Zondag te beschouwen. Tenslotte we-rd de kwestie dier auto bus-concessies besproken. De vereeniging zal met alle haar ten dienste staande middelen ijveren, zulks in het belang van den handel, voor behoud der autobus- diensten. Kapelte. Gisteren hield het fanfarecorps «Ons Genoegen" alhier zijn jaarvergade ring. De rekening sloot met oen goed slot. In het bestuur kwam geen verandering, daar de aftredenden werden herkozen Besloten werd om. om den dag van het 20-jarig bestaan, 22 April a.s., niet onoipi- gamerkt te la-ten voorbijgaan. Doch dfliar detze datum op Zondag valt, zaïl op' 23 April een muzikale omwandeling door het do-rp worden gehouden, om na af loop daarvan in gezelligon kring bijeen te komen om dit heugelijk feit te vieren. fiillamJ-Ratit- Vertrokken: Z H. van de Velde en gezin naar Rotterdam; D- C- v. d. Linde naar Rotterdam; R. Roos en gezin naar Clinge; M. Weststrate en gezin naar Rotterdam; M- Giesbergen en geizin naar Woensdrecht; K. E- Rooze naar Bergen op Zoom; I. A- Lambrecht.se naar Bergen op Zoom; G. Windhorst naar Eindhoven; L. Th. Luyk en gezin naar Schors; H. Weststrate geb. Bloik naar Krabbendijlke; A. I. Lambrechtse naar Ber gen op Zoom; C. J. Dansen naar Rot terdam; J. van Waarde en gezin naar Kapelle /Z H. Kalle en gezin naar Vlis- singen; R. Dronkers naar Krabbendijke. Ingekomen: p. Withagen geb. van Herzeele van Halsteren; C. A. Verweij van Bergen op Zoom; W. Sinke en gezin van Kruiningen. Meliskerke. Gistemamiddag wilde de landbouwer J. D. alhier, welke eenige werkzaamheden op het veld had verricht, met zijn paarden gespannen voor een veldslede, naar de Molen rijden. -Bij de Molen gekomen schrokken 'de paarden en renden in woeste vaart voort. Gelukkig dat de veldslede dadelijk uithaalkte. Een paar kinderen van den landbouwer J. R. werden omvergaloopen, maar hadden wonder boven wonder weinig of geen kneuzingen. De paaiden ronden over een sloot het "bouwland in, en werden daar tot staan gebracht. Het bleek dat een der paarden een weinig gekneusd was. Oostkapelle. Maandag vergaderde de afd. «Patrimonium". De voorz., dhr P. Comelisse, gaf een inleiding over «Het Christen-Socialisme in Engeland". Spr. be handelde daarbij de volgende 3 punten: le De Engelsche Maatschappij omstreeks 1850- 2e De ideeën van Maurice. 3e. Do maatschappelijke arbeid der Chr. socia- listen in Engeland en zijn gevolgen. Er volgde een leerzame bespreking. Door den 2en voorz., dhr K. Louwerse, werd den voorz. dank gezegd voor het werk gele verd voor de afdi. De voorz. eindigdie met dankgebed. Zterikzee, Gisteravond trad voor de Kei'- kelijke Kiesvereeniging „Steunende op dan Bijbel" als spreker op de Weleerw. heer Ds A. de Voogd, Ned. Horv. predikant te Vlisaingen, met het onderworp „De historiciteit van Jezus". Spr. begon met er ofp- te wijzen, dat met het optreden van Christus op deze aarde niet alles afgeloopen is. Konink rijken zijn ondergegaan, maar dat van Jezus Christus niet. Integendeel dat ia gegroeid. Verschillende mannon van we tenschap hebben op de vraag of Jezus werkelijk hoeft bestaan een ontkennend antwoord gegoven. Evenwol is men om streeks IS'10 pas gaan twijfelen omtrent do historiciteit van Jezus. Spr. schetste de Liberale Jezusfiguur. Volgens deze opvatting is Christus slechts een zeer bijzondere Joodsche Rabbi. De Radicalen gingen nog verder en schrap ten eenvoudig zijn figuur. De loochenaars van Christus' bestaan wijzen er op, dat de Romeinsdie schrijvers over Jezus zwijgen en voorts dat wat door het Christen dom wordt aangenomen, ntet bewezen en onbetrouwbaar Is. Het eerste feit geeft spr. toe, maar het zou al zeer wonderlijk zijn, indien óe Romeinsche geschiedschrijvers vee] van Jezus verhaald hadden. In de oogen van deze schrijvers was Jezus immers slechts een Syrische boer, zij zagen in Hem niets bijzonders. Ook Flavius Jo- sephus verhaalt weinig, hoewel iets meer, van Jeizus. Ook dit behoeft niet te be vreemden indien men bedenkt dat de Messiasgedachte bij de Romeinen verbo den was. Smith zegt, dat Nazareth nooit heeft bestaan. Het wordt in de Joodsche li teratuur niet genoemd. Maar dit bewijst niets. Het bewijst alleen dat Nazareth een vergeten gehucht was. Diit zegt de Bij bel immers ook al. Spr. noemde de stelling, dat Jezus nooit geleefd heeft, een brutale "bewering. Men heeft voor die stelling geen bewijzen. Spr. wenschte enkele bewijzen te leveren dat Jezus wèl geleefd heeft en wijst op drie dingen. Vooreerst op den brief van Stadhouder Plinius, die door het voor zienig bestel Gods bewaard is gebleven. In dien brief vroeg de Stadhouder aan Trajanus wat hij met de Christenen moest doen. Hieruit trok spr. Verder zijn con clusie voor het bestaan van Christus. Ten tweede beroept spr. zich op een boek uit die dagen, dat plm. 70 jaar na Christus van Christelijke gemeenten gewag maakt en van Hem als stichter spreekt. En, last not least, herinnert spreker aan hetgeen de groote Romeinsche geschied schrijver Tacitus mededeelt. Deze spreekt van Christus als stichter van een ge meente, die veroordeeld is geworden on der Pontius Pilatus. Doze geeft een go- detailleerde beschrijving dat onder Ti berias, Christus ter dood is veroordeeld. Ton slotte herinnert spr. ei' aan dat de getuigen uit den tijd van Jezus zeg den dat Hij geleefd heeft en stelt hij don grooten getuige Paulus voor, die plm. in 't jaar 40 na Christus totbekeering is gekomen. Paulus heeft Christus waar schijnlijk reeds gekend vóór zijn bekee ring. Spr. komt tenslotte tot de conclusie dat achter heel da actie welke wil door) gelooven dat Jezus niet bestaan heeft, niets dan vijandschap en verzet tegen Christus schuilt. Ned. Ilerv, Kerk. Beroepen to Almkerk A. M. W. Odé te Hoog vliet; te Wouterswonde II. Kievit te Baarn. Aangenomen naar Daarle (0.) J. L. de Mol Moncourt te Hellouw; naar Urk A. Blink Kramer te Exmorra. Bedankt voor Maassluis F. G. H. Nieoiaï te Voorbout; voor Staduxn. J. P. Buiskool te IJsselmonde. Geref. Kerken. Tweetal te Warffum J. Attema te Stads kanaal (Pokelderweg) en. A. H. Piersma te Sleen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Dordrecht Joh. Jansen te Lei den en ld. Visser te Leeuwarden; te Baarn P. de Groot te Rotterdam en Joh. Jansen to Leiden. Bedankt voor Sneok K. G. van Smeden te Kampen. Ned. Horv. predikanten ver een. De jaarlijksche vergadering der Ned. Herv. Predikanten Vereeniging wordt gehou den op Maandag 16, Dinsdag 17 en Woens dag 18 April in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De agenda vermeldt o.m.Maandagavond godsdienstige samenkomst met gemeenteleden in de Domkerk, onder leiding van prof. dr. A. H. de Hartog, Amsterdam, met medewerking van mej. Corrv van Hougeuhuyzo (van Am sterdam) als zangeres. Dinsdagmorgen: Opening der vergadering met gebed en lezen uit de H. Schrift; toe spraak door W. C. Posthumes Meyjes, NÜ- megea; Pneumatische of wel theologische exegese, door prof. dr J. de Zwaan, Gro ningen; Verkiezing van twee leden in het moderamen vac. prof. dr A. M. Brouwer en prof. dr J. de Zwaan; Anthroposofie, door dr Joh. de Groot, 's Gravenhage. Dinsdagavond: Intercontessionalisme en de jongere generatie door dr M. M. d n Hertog, 's Gravenhage; Vrije discussie over onderwer pen door de leden ter sprake te brengen. Woensdagmorgen: De Christelijke Ethiek eai de tegenwoordige huwelijksopvattingen en prac- tijkeu, door dr J. C. Roose (Groningen). Evangelisch-Luthersche sy node. Gisteren is de Evang. Luth. synode te Amsterdam in buitengewone zitting bijeange- komen ter vervulling .van de vacatures in de synodale commissie, ontstaan door het af treden van den voorzitter der synode en van de synodale commissie ds P. Groote en van. de leden mr H. Westermann en ds J. L. F, de Meyere. By de stemming voor voorzitter werd ge kozen Ds L. Schutte, die de benoeming aan nam. Tot vioe-voorzitler word gokozon Ds Brass. Tot predikant-lid dor synodale oommissie werd benoemd l>s Brass, djo do benoeming aannam; tot lid-gumoontolid der commissio werd na loting gokozon mr Rahdor, die do benoeming aannam. Kerkbouw. Volgens „Do St." heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente to Zwolle in beginsel besloten tot den bouw eener vierde kerk in 'de zich stoods uitbrei dende wijk „Assendorp", Mooio giften. Aan de Nod. Herv. gemeente te Hees by Nijmegen deelde Ds Creutzberg Zondag mee, dat iemand die onbekend wenscht te bljjven, aan de ge meente ten geschenke heeft aangeboden een gebouw met tuin aan den Hazenkamp- schenweg, ten élnde het te bestemmen als pastorie voor den tweeden predikant. Dezelfde persoon heeft aan de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente te Hees circa f 10.000 geschonken, met bepaling, dat deze som tegen lage rente zal worden geleend aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Nijmegen voor uitbreiding van haar Tehuis voor ouden van dagen: „Levensavond", dat enkele plaatsen In dit Tehuis beschikbaar zullen worden ge steld voor bewoners van Hees en dat de rente ten goede zal komen aan het tweede p redikantsf onds Benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Banjoemas (Java), dhr J. Lohbezoo te Bergen op Zoom. Ovezand. Nadat op 24 Februari de open bare les van de Christelijke school alhier had plaats gehad, kwamen Maandagavond te Driewegen in de Zondagschoollokalen de ouders en leden met belangstellenden te zamen voor het houden van den ouder avond van dezelfde school. De voorzitter der Schoolvereeniging, Ds J. Kalshoven, sprak het welkom uit aan de in grooten ge tale opgekomenen. Drie referaten werden gehouden door het onderwijzend perso neel en wel over Onderwijs in Kerk- en Bijbelsche geschiedenis op de lagere school door het hoofd W. H. Zinkstok, over Ma ria Montessori door den onderwijzer L. M. van den Boomgaard en over 'het schrijf onderwijs door de onderwijzeres mej. G. Verburg. Door de bekende zorg van de familie Nijsse was weder voor een goede koffie tafel gezorgd. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Philippe Quinalt" de heer J. B. A. Buijtendorp, ge boren te Clinge. (Z.) Met vijf jaar schriftelijke ga rantie. Laat U eens demon- streeren en vraag eens pros pectus en attesten zonder eenige verbinding Uwerzijds Door inruiling momenteel in voorraad ROYAL, niet van nieuw te onder scheiden f 165.— UNDERWOOD, niet van nieuw te onderscheiden f 165. REMINGTON IIA, prima rebuilt f 160.- REMINGTON IIC, prima rebuilt f 155.- SENTA, Koffermachine - 80. HAMMOND, No. 12 - 50.- BING, kleine machine - 40.— De beetwortel-prijzen jn 1928. Naar „De Grondwet" verneemt, zijn door de Centrale Suikermaatschappij te Amster dam de prijzen der beetwortelen op het Kilo gram Contract vastgesteld als volgt f 18.75 per 1000 K.G. levering franco schip of tram, f 18.50 per 1000 K.G. levering op spoorwagen, f 19.75 per 1000 K.G. levering franco aan de fabriek. De pry's op gehalte bedraagt f 17.75 basis 14 pet. Voor overgraden wordt f 1 per 1000 K.G. bijbetaald, onderdeelen naar evenredig heid. De prys der pulp bedraagt f8.25 per 1000 K..G af fabriek. Het contracteeren der bieten neemt heden een aanvang. Wijziging land- en tuinbouw-ongevallen- wet 1922. De Centr. Landhouw-Onderlinge en do Tuin- bouw-Onderlingo herinnoren er in eon adres aan do Twoodo Kamer aan, dat volgons de Land- on Tuinbouwongovallenwet 1922 ovor do boslissingon van hut bostuur eenor bodrijfs,. vereeniging betreffende aanspraken op scha deloosstelling van voor rekening der bodrijfs- vorooniging verzekerde arbeiden) inhoroep ge oordeeld wordt door oono oommisBio van scheidslieden on dat do kosten dezer oom- missies ten laste gobrncht worden van do bedrijfsvorocnigingon ovorecmkomslig rogolon, door den Minister van Arbeid gesteld. Naar het oordeel van adrossanto bohooron deze kosten niet ten laste to worden gobraoht van de bedrijfnvoreenigingon on zeker in geen goval bij oen algomeonon maatregel van be stuur. Waar de kosten van de Raden van Be roep, welke hebben te oordeelen over be- roep tegen de beslissingen der Rijksverzeke ringsbank, ingevolge de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922, ten laste komen van het Rijk, zal zulks ook dienen te geschieden ten aanzien der commissies van scheidslieden, welke zijn aangewezen om te oordeelen over beroep tegen de beslissingen der bedrijf», vereenigingen. Ongelukken. Te Arnhem had gis- termiddag een tragisch ongeval plaats. Een veegmachine der gemeente veegde de wegen schoon. Drie jongens liepen er achter. Plotse ling geraakte de, das van een van hen, een zevenjarigen jongen, verward in den bezem. De jongen werd togen den grond geslagen en daarna driemaal rondgeslingerd. Voorbij gangers waarschuwden den bestuurder, die onmiddellijk stopte. Het kind werd met zeer zware hoofdwonden uit zijn netelige positie bevrijd en is naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is ernstig. Te Dorst onder Oosterhout is de 5-jarige D. onder een sleeperswagen geraakt en gedood. Op den gevaarlijken Holleweg bij Beek (gemeente Ub- bergen) is Zondagmiddag mevrouw A. uit Nij megen bij het uitwijken voor kinderen van de fiets gevallen. In bewusteloozen toestand werd zij naar het Ziekenhuis te Nijmegen ver voerd, waar een zware hersenschudding werd vastgesteld. Per auto is naar het binnen, gasthuis te Amsterdam vervoerd het lijk van een man, die, vermoedelijk door den mist misleid, in het water van de Kattenburger- vaart is geloopen. Gistermiddag is te Nij megen de arbeider W., terwy'l hij een kuil groef, door instortende aarde bedolven. De man geraakte wel een meter onder den grond. IJlings toegeschoten voorbijgangers wis ten hem spoedig uit te graven. In bewuste loozen toestand en met inwendige kneuzin. gen werd bi) naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteravond was zijn toestand zeer zorgwek kend. Baron van Heeokeren van Keil van een hollend paard ge stort en gedood. Gistermiddag omstreeks 6 uur kwam de leerling van de school voor verlofsofficieren Baron van Heeckeren van Keil te paard het dorp Ede inhollen. In de Bergstraat stortte Baron van Heeckeren plot seling voorover van het paard, en bleef lig- gen. Dr Weyer verleende de eerste hulp. (Le vi g bloedde by uit een hoofdwonde. Dr Weyer constateerde een ernstige sohedeKractuur. Per brancard werd de ongelukkige naar het mi litair hospitaal overgebracht, waar hij, kort na aankomst, overleed. Baron van Heeokeren van Keil is een zoon van den vroegorein bur gemeester van Ede, mr A. Baron van Heec keren van Keil, oud-lid van de Tweede Kamer. Noodlottige brand. Twee kin deren omgekomen. Gisteren is het ge zin van den veehandelaar Flokstra te Smilde door een ontzettend ongeval in rouw gedom- peld. Terwy'l de jonge moeder in huis haar arbeid verrichtte, speelden twee harer kin deren in de groote schuur naast de woning. Toen zy om elf uur naar de kinderen wilde gaan zien, bleek de schuur in brand te staan. Toen zij om elf uur naar de kinderen wilde gaan. zien, bleek de schuur in brand te staan. Haar angstig vermoeden, dat de beide kleinen in de brandende schuur waren, bleek na de blussching werkelijkheid te ziin, want men vond hun beide lijkjes verkoold tusschen de puinen. Hoe de brand is ontstaan, is niet met zeker heid te zeggen. Het vermoeden bestaat, dat de kinderen, een meisje van vier en een van twee jaren, met lucifers hebben gespeeld. Het echtpaar had vier kinderen. Een huwelijkstragedie. Zater dagmiddag mishandelde van E., verlofhouder te Veenendaal, zijn 18-jarige vrouw, met wien hy eenige weken geleden in het huwelijks bootje was gestapt, zoodanig, dat zij in een vlaag van moedeloosheid zich van het leven trachtte te berooven, door een gedeelte van een pakje gloor op te eten. De politie die met het geval in kennis werd gesteld, ver scheen onmiddellijk ter plaatse waarna ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Door het ingeven van een braakmiddel werd erger voorkomen. Zondagavond evenwel begon het lieve le ventje opnieuw en mishandelde v. E. haar weer, waarop de vrouw besloot naar haar ouders te Eist terug te keereu. Met een auto, vergezeld van haar commensaal K. ging het naar haar ouders, waar ze overnachtte. K. keerde evenwel 's nachts naar zijn kosthuis terug en vond zijn kostbaas v. E. dronken te bed. Blijkbaar in woede ontstoken door do mishandeling van de vrouw ging hij v. E. met een bijl te lijf. De politie verscheen te tweeden male en arresteerde K. wegens poging tot moord met voorbedachten rade. K. is Maandag naar het huis ran bewaring te Arnhem overgebracht. Een cynisch moordenaar. Gis terenochtend is aan het station Herzogenrath door tusschenkomst ran het grenscomjmissa- riaat van Heerlen aan da Duitscha politie uitgeleverd de Duitsche arbeider N„ die in de maand Januari op Duitsoh gebied onder Waubach den mijnwerker Lijnen heeft ver moord. N. zag er zeer rrooljjk uit, stapte lachend in de auto, die hem naar Aken moest brengen en zei: „loh bin froh dasz ick wioder in der Heimat bin". Hij rookte smakelijk oen sigaar en togen half tien werd do rois naar de gevangenis aanvaard. Opium on wapens. Te Rotterdam hoeft do centrale recherche in een Chineesob boardinghouso een inval gedaan. Een vrij groo te partij opium, zoowel bereid als onbereid, bonovens ingrediënten voor de bereiding van opium, zijn in beslag genomen. Bovendien zijn onder den vloer verstopt gevonden tien revolvors met een aantal scherpe patronen, Dozo wapens zijn eveneens in beslag genomen. In verband met eon en ander is do Chinees K. aangehouden en opgesloten. Een Amerikaansche journaliste die in Rusland overal heeft rondgekeken, ver telt merkwaardige dingen over het daar heerschende toonstelsel, als men althans van een stelsel kan spreken. Bij een onderhoud met Tomski, het hoofd der vakvereenigingen, informeerde zij hoe een werkman wiens loon ge baseerd is op een eenvoudigen index van de kosten van levensonderhoud ooit nog iets over kan houden om aan persoonlijke wenschen te voldoen. En wat antwoordde Tomski? Hij verklaarde, dat niet die kosten van levensonderhoud, maar de economische positie van den staat de duurzame grond slag van de loonen is. In kapitalistische taal overgezet wil dai dunkt mij zeggen, dat niet de behoeften van de arbeiders maar de positie van de bedrijven hier beslissend is. En waar nu de bedrijven in Rusland berucht zijn vanwege de slechte leiding, daar spreekt 'twel vanzelf, dat er voor de arbeiders niet teveel zal overschieten. 'tls me de heilstaat well OPMERKER. Een omelet van 11.000 eie ren als wraakl In den afgeloopen nacht werden bij het farm-bedrijf van de Ergon A.G. te Berlijn in een der loodsen kisten met 11.000 eieren, die als .broedeieren ver zonden zouden worden, door inbrekers ge opend, die alle eieren stuk sloegen, zoodat er slechts één gele brei overbleef. De eige- nares van de farm vermoedt, dat er een wraakneming in het spel is. Inbraak te Leiden. Tijdens de afwezigheid der bewoners is gisterenmiddag ingebroken ten huize van de familie Jonker te Leiden. De dieven hebben zich toegang versohaft door den tuin, waarna zij de serre deuren hebben opengebroken. Het geheele huis werd doorzocht en voor een waarde van ongeveer f500 aan gouden en zilveren voorwerpen jjestolen. Bij een winkelier aldaai zijn een aantal voorwerpen in beslag ge nomen. Van de dieven is tot heden geen spoot gevonden. Verzekering dekt de schade. Diefstal van paardenhaar. Se dert geruimen tijd werden ten nadeele van de borstelfabriek der fa. J. Vermunt te Roo sendaal, aldaar, diefstallen gepleegd, van paar den- en varkenshaar tot een gezamenlijke waarde van omstreeks f 1500. In verband hiermede ziin door de mare chaussee vier personen aangehouden, en een (een vrouw) wegens heling, terwijl mogelijk nog eenige arrestaties zullen volgen. Do ontvreemde partijtjes haar werden suc cessievelijk opgekocht door zekeren H., voor een prijs ver beneden de waarde. Deze ver- handelde de baaltjes weer aan een opkooper te Utrecht, die op zijn beurt het haar weer verkocht aan een firma te Zuilen, en toen onlangs in een zending een briefje werd aangetroffen, waarop Roosendaal als plaats van herkomst stond vermeld, werd de fa. Vermunt hiermee in kennis gesteld. Daarop bleek al spoedig, dat al sedert ongeveer een jaar deze diefstallen werden gepleegd. De proef op de som. Door de po litie te Roosendaal is een omstreeks 16-jarige jongen, zekere B., aangehouden, die Maandag avond aldaar in de Molenstraat een branden de lucifer wierp in een plas benzine onder een vrachtauto uit Bergen op Zoom, waar door de auto een prooi der vlammen werd. Hij had met zijn kameraden verschil van meening of de gelekte vloeistof water of benzine was en had nu de proef genomen. Het vermiste Hongaarsche meisje. Blijkens een gisterenmiddag door den waarnemende® commissaris der politie te Leiden ontvangen telegram van de Hong. liga voor kindertransporten is de 5-jarige Emmy Noszal terecht. Het meisje bleek bij haar ouders te Alag bij Boeda-pest te zijn aangekomen. Oplichters aangehouden. Eenige maanden geleden, in December van het vorige jaar, waarschuwde de po litie te Amsterdam tegen iemand, die zich „Hemelrijk" noemde, maar in werkelijk heid Smit heette. Dit laatste was toen echter nog niet bekend. De man bezocht, tezamen met een vriend, tal van winkels, waarin hy dure dingen kocht, voornamelijk heerenklee- ding, welke hij betaalde met een chèqüe van de Gemeente-giro. De winkeliers ech ter kwamen bedrogen uit, want zij moes ten ontwaren, dat het saldo op de giro rekening van den aanbieder verre van voldoende was. Een paar winkeliers vlogen er niet in. Alvorens de chèque te accepteeren, stel den zij zich in verbinding met het giro kantoor; zjj vernamen, dat het saldo te klein was. Zij namen dus de chèque niet aan en leverden het gekochte niet af. Wel waarschuwden zij de politie, die op haar beurt een waarschuwing tegen „Hemel rijk" in de dagbladen plaatste. Het gevolg hiervan was, dat de zich noemende „Hemelrijk" zijn practjjken staakte. Hij bleef zoek. De politic houdt zich nog altijd bezig met de berooving van oen banklooper, op den Singel gepleegd. In hot oind van de vorige wook word iemand haar aan- gewezen, die geld van do berooving zou ebben geheeld. Deze holing is echte* niet kunnen blijken, maar wel kwam men tot do ontdekking, dat do aangewezene niemand anders was, dan do zich noe mende „Hemelrijk", die in werkelijkheid Smit heette. Hij was een Rotterdamsch havenarbeidsreservist en had eon kamer gehuurd in de Dtrechtschestraat. Hij had destijds b\j de gemeente-giro een reke ning geopend en daarop f 100 gestort. Hij kreeg dus een chèque-boolcjo. Van het saldo nam hij later ongeveer f70 af, zoo dat er nog een dertig gulden overbleef.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2