No. 135 Woensdag 7 Maart 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit d@ Provincie. Dr.H. MANNING'S HAEMOFERRIN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bloedvopmend versterkingsmiddel f 2.60 p.'/i flesth. 1.QQ p Vi flesch. ve Zeeuw mer op 27 December 1919. Ook Mussolini schreef 1 September 1919 in de Giornale d'Italia, dat Italië Tirol niet zou assimilee- ren, maar den Duitsch-Tirolers zelfbestuur zou geven en hun taal en beschaving eer biedigen. Wie echter mocht meenen, dat Musso lini zich aan deze plechtige verklaringen en beloften zou houden vergist zich. Hij verklaart eenvoudig, dat hij niet ge bonden is door wat Italiaansche regeerin gen vóór 'het fascistisch bewind hebben beloofd, en neemt daarmee de vrijheid de Duitsch-Tirolers als rechteloozen te be handelen. Naar recht wordt niet gevraagd. Het Fascisme ontpopt zich ook hier weer als een op en top revolutionaire be weging. Lconsverhooging geëiseht door hei per soneel der Berlijnsche verkeersmiddelen. Volgens een besluit van het personeel van de Berlijnsche tram, den luchtspoor- weg en de omnibusmaatschappij hebben de betrokken taxieforganisaties de loon- coritracten voor deze 'drie groepen van verkeersmiddelen tegen 13 Maart opge zegd en een loonsverhooging van 15 pet. gevraagd. Bij de loonbeweging in de Ber lijnsche verkeershedrijven zijn 21.000 ar beiders betrokken. De ontwapeningsconferentie. De Rus Litwinoff heeft aan den secre taris-generaal van den Volkenbond een te legram gezonden met het voorstel, dat Turkije zal deelnemen aan de voorberei dende ontwapeningsconferentie. Litwinoff grondt zijn verzoek op de be- teekenis 'die de Turksche Republiek voor de wereldpolitiek heeft en haar aard rijkskundige ligging. Hij verklaart, dat do werkzaamheden der voorbereidende ont wapeningscommissie door de deelneming van de Turksche regeering veel aan betee- kenis zouden winnen en stelt daarom voor de Turksche regeering mede uit te noodi- gen op de eerstvolgende vergadering op 15 Maart en verzocht om bericht welk gevolg aan zijn verzoek gegeven zal zijn. De secretaris-generaal heeft dit tele gram terstond ter kennis van de Raads leden gebracht. Volkenbond-nieuws. Dinsdagmiddag kwamen bij Chamber lain de vertegenwoordigers der 5 groote Mogendheden bijeen om eenige vragen der Europeesche politiek te bespreken. In de eerste plaats hielden zij zich bezig met de kwestie van St.-Gott'hard om. een oplossing te zooken, waarmee zich alle- raadsleden, ook Engeland en Duitschla-nd, vereenigen kunnen. 'Deze besprekingen duurden meer dan 4 Y> uur. Hedenochtend beeft een geheime vergadering van den Raad plaats en vanmiddag een openbare bijeenkomst, waarin de St. Gotthard-kwes- tie afgehandeld zal worden. De vijf mogendheden zijn overeengeko men dat tegen Hongarije geen investigatie- actie zal worden ingesteld. Daarentegen zal in de zitting van heden een commissie worden benoemd onder voorzitterschap van den Nederlandschen minister van bui- tenlandsch-e zaken, den beer Beelaerts van Blokland, welke bestaan zal uit onpartij dige raadslieden. Deze zal nieuwe voor stellen uitwerken en aan den. Volkenbonds raad voorleggen. In de zitting van 'heden zal ook de kwes tie door de Kleine Entente aan de orde worden gesteld. De Roemeensche minister van buitenlandsohe zaken, Titulescu, zal als aanklager optreden, en de Hongaar- sche minister van buitenlandsche zaken zal hem van antwoord dienen. Over het opiantengescbil tusschen -Roe menië en Hongarije kon geen overeenstem ming bereikt worden. De gewezen kroonprins verkoopt grond. Een Berlijnsch blad meldde dat de ge wezen kroonprins al het akkerland van bet landgoed Oels gaat verkoopen. 'De crisis in den landbouw, die maakt dat deze grond niet meer productief is, heeft hem tot dit i besluit bewogen. I De te verkoopen grond is ongeveer 16.000 morgen en daarvan zijn reeds 5000 morgen overgedaan aan den land eigenaar baron van ScbreikNostiz, die 350 M. per morgen beeft betaald. De gewezen kroonprins zal slechts 'bet kasteel en de 10.000 morgen daarbij gele gen bosebgrond in eigen beheer bonden. De monarchie in Zweden. De Zweedsche Kamer heeft een commu nistisch voorstel verworpen om een eind te ma-ken aan de monarchie en in Zweden I de republiek te vestigen. Alle partijen behalve de communisten v verklaarden zich tegen het voorstel en de I socialistische oud-premier Sandler- ver- klaarde dat hij', 'hoerwel hij. in 'beginsel het denkbeeld van een republikeinsch bewind steunde, erkende dat voor bet oogenblik i de monarchie voordeeliger was voor de Zweedsche democratie. Verplichte winkelsluiting In Engeland. Minister Joynson Hioks beeft aan een deputatie uit middenstandskringen en per- soneel-organisaties verklaard, 'dat de En- gelsc'he regeering van plan is bet ontwerp op de verplichte winkelsluiting voor het geheele land nog in deze zitting aan het Lagerhuis voor te leggen. De oorspronke lijke bepaling, dat winkeliers-eigenaars ook in den tijd van sluiting -zelf hun winkel zouden mogen openhouden, was na rijp be raad weer ingetrokken. Een amendement tot verplichte Zondagssluiting voor bar biers, ook die in hotels bun bedrijf uitoefe nen, wordt opgenomen. In het algemeen zijn de uitzonderingen nog meer beperkt. Een warme Maartdag. De afgeloopen Zondag is in Engeland de warmste dag in Maart geweest sedert bijna negentig jaar. Te Londen was het zelfs warmer dan midzomerdag van bet vorig jaar. Er werden temperaturen ge registreerd twinig graden boven de nor male temperatuur. Te Kingsway (Londen) wees de thermometer den hoogsten stand van 67,5 'gr. aan. Hoe warm. bet te Londen was blijkt uit een fot-o in een der bladen, Waarop een bobbie staat afgebeeld, die zich met een zakdoek bet zweet van 'het aange zicht wisc'ht. Maar er moet worden bijge voegd dat de man nog zijn winterkloeren aan bad. Korte berichten. De mist belemmerde gisteren ernstig de luchtvaartdiensten tusschen Engeland en het vasteland. De -Britsche, Fransche, Hollandsche, Duitsche en Belgische vlieg tuigen waren gedwongen noodlandingen te ondernemen. Te 4 uur trok de mist op. Naar verluidt is het waarschijnlijk, dat Woldemaras gevolg zal geven aan de uitnoodiging om zich nogmaals naar Ge- nève te begeven in verband met bet Poolsch"Lita,usch conflict. In een rede te Debreczou verklaarde Bet'hlen, dat een duurzame vrede onbe staanbaar is met de tegenwoordige gren zen van Hongarije. De commissie van buitenlandsche za ken van het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden heeft met 6 tegen 5 stemmen besloten de 'bespreking van het voorstel tot afschaffing der duikbooten uit te stellen. De werkloosheid in Engeland blijft gestadig afnemen. Volgens de laatste op gaven was bet aantal werkloozen inge schreven in de registers van de arbeids beurzen, 1.108.700. Dit is 28.000' minder dan in de voorafgaande week, terwijl bij het begin van het jaar bet aantal werk loozen 1.332.000 was. Directeur-Hoof iil redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Gost, Tel.: Radactie en Administratis no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 V Niete bereikt? Een van de argumenten waarmee de onverschilligheid op politiek gebied' in onze kringen wordt verdedigd is, dat er, boewei we jarenlang een rechtsche meer derheid hadden, toch nog tal van punten van het Antirevolutionaire program niet werden uitgevoerd. Deze redeneering is van een zekere oppervlakkigheid niet vrij te pleiten. Immers we hadden een rechtsche, niet een antirevolutionaire meerderheid. De antirevolutionairen zijn altijd heel ver in de minderheid geweest. Daarom deed men beter de zaak om te keeren en zijn verwondering uit te spreken over het feit, dat terwijl de Anti revolutionairen zoo ver in de minderheid waren, de laatste jaren toch nog in zoo vele op-zichten met hunne beginselen ge rekend werd. Precies hetzelfde geldit ook van de Chr.-Historischen. 't Zou niet behoeven te verwonderen, wanneer met de door ons voorgestane be ginselen in 't geheel niet jerekend was, Wi© ongeveer van het totaal aan tal stemmen uitbrengt kah toch niet ver wachten dat hij de lakens kan uitdeelen. Eerder, dat zijn invloed al heel gering zal zijn. Daarom is er reden voor dankbare ver wondering dat we, dank zij mede de recht sche samenwerking, een belangrijken in vloed konden uitoefenen en dat met onze beginselen in zoo sterke mate rekening •werd gehouden. We vormen een kleine minderheid. En toch: de vroeger onbereikbare vrij heid op het gebied van het lager en middelbaar onderwijs is verkregen. De neutrale school moet thans vechten voor haar bestaan. De revolutiebeginselen kon den hier niet die toepassing vinden als in andere landen. Het Christelijk stem pel is uit ons volksleven nog niet uitge- wischt. Met- de Christelijke beginselen wordt in tal van oprichten rekening ge houden. 1 Neen, bet antirevolutionaire ideaal is nog niet bereikt. Maar toch, er is reden, voor dankbaar- beid. En een betoog tegen het deelnemen aan het politieke leven onder het motto dat het toch niet geeft, is in redelijkheid niet te handhaven. Fascisme en Bolsjewisme. Oogenschijnlijk hebben we bier met twee uitersten te doen. Oppervlakkig be zien is er geen scherper tegenstelling denkbaar dan tusschen Fascisme en Bols jewisme. En er zijn dan ook Wel -menschel! die uit pure afkeer van het Bolsjewisme en de Bolsjewistische methoden den dag zouden zegenen waarop bier het Fascisme zijn in trede deed. Toch is de tegenstelling die man hier meent te zien, niet meer dan schijn. 'De metbode waarnaar gewerkt wordt verschilt. Men gebruikt andere leuzen. MaaT beide richtingen leven uit hetzelfde revolutionaire 'beginsel. Fascisten en Bolsjewisten komen hierin overeen dat zij alle hooger gezag verwer pen. Dat zij de macht stellen boven het recht. Dat voor hen het doel de middelen heiligt. Dat zij met de volksvrijheden in geen enkel opzicht rekenen. 'Dat zij een gevaar vormen voor den wereldvrede. Dat hun streven tenslotte op een geweldige re volutie moet uitloopen. De verwantschap ten opzichte van het stellen van de macht boven bet recht ia weer heel duidelijk aan bet licht getreden bij het optreden van Mussolini tegenover Zuid-Tirol. Gelijk bekend, beschouwen de Bolsje wisten zich door de afspraken en de toe zeggingen van de vorige regeeringen in geen enkel opzicht gebonden, met bet ge volg dat b.v. door de geheele Russische staatsschuld een dikke streep werd ge haald. Zij die in goed vertrouwen aan Rusland leenden zijn hun geld kwijt. Welnu in denzelfden geest treedt ook de Italiaansche dictator op. De geallieerde regeeringen hebben op de Vredesconferentie de ondernemingen in Zuid-Tirol gegarandeerd door een plech tige verklaring aan. den OostenTijksc'hen gedelegeerde, voordat hij het Verdrag van St. Germain teekende. Deze verklaringen werden bevestigd door den koning van Ita lië in zijn troonrede van 1 'December 1919 en verder bevestigd door Signor Tittoni (die Italië op de vredesconferentie bad vertegenwoordigd) in zijn rede in de Ea- De quaestie van Zuid-Tirol. Blijkens een bericht uit Innsbruck heeft de soc.-dem partij aldaar een massaver gadering gehouden om te. protesteeren te gen de onderdrukking der Duitschers in Zuid-Tirol. O.a. werd het woord gevoerd door het lid A'bram van den Nat. Raad, die Musso lini het recht ontzegde, den Duitschers in 'het buitenland te verbieden om betoogin gen te houden ten gunste van bun broe ders onder Italiaansche heerschappij. Spr. las een telegram voor van den Duit- schen Rijksdagpresident Löbe, luidende: „Het geheele Duitsche volk betuigt den on derdrukten Duitschers in Zuid-Tirol zijn onwankelbare trouw en solidariteit". Hiermede, aldus spr., wordt Mussolini duidelijk aan zijn verstand gebracht, dat bet geheele Duitsche volk achter ons staat. Te Singapore is een tweede rubber fabriek, benevens 200 ton rubber verbrand. Dit is de tweede brand van dien aard in vier dagen tijds. OUD-MINISTER COLIJN NAAR INÖlê. Aan een particulier schrijven van een onzer lezeressen, die onlangs naar Indië vertrok is het volgende ontleend Zooals jullie weet, reist onze Ou-d; Minister Colijn, ook met onze boot de „Koningin der Nederlanden" mee. De ge heele reis van uit Holland heeft hijt niet meegemaakt. Te Genua vernamen wij, dat hij te Port-Said aan boord zou ko men, wat dan ook geschiedde. Ik zou bijna geneigd zijn hem de „on zichtbare" passagier te noemen. Daar mede bedoel ik dan, dat de Oud-Minister (jon gebeelen dag sit te wer ken in een aparte dekhut^ die als kan toor voor hem ingericht is. Hij komt bijna niet te voorschijn, daar hij elke gelegenheid om vrij te zijn wil benutten. Alleen des avonds laat, heeft men kans hem te ontmoeten, want toen mijn rnan, 's avonds laat, nog eens een „luchtje" ging scheppen, kwam hij Z.Excél. tegen, die hetzelfde deed en een praatje maakte Wij rijn met zeven Gereformeer de families aan boord der „Koningin". De heer Colijn hoopt a.s. Zondag in de twee de klaszaal de godsdienstoefening te lei den. Ofschoon er anders over het alge meen niet veel volk op deze samenkom sten is, verwachten wij nu meer belang stelling, daar sommigen den Oud-Minis ter, wel eens willen hooren „preeken". 1 De godsdienstoefening door dhr Colijn geleid Zondagavond is zeer goed verloopen. 't Deed je zoo goed, te mid den van al dat mondaine gedoe, de oude bekende en tooh steeds weer nieuwe klan ken te beluisteren. Het wereldsche le ven aan boord gaat volop door. De dans woede is gewoon enorm. Men heeft er ook eer, •■root Bal-Masqué georganiseerd en hei -omtió verzocht Mevrouw Colijn of zij Eere-Presidente wilde zijn der Jury, om de Bal-Costume's te keuren. Mevrouw Colijn wees deze uitnoodiging v r i e n d e- 1 ijk doch beslist af. De Koningin naar Het Loö. De Koningin is gisterochtend half tien, vergezeld van baar hofdame, Jkvr. van Swinderen, den adjudant, majoor de Jon ge van Ellemeet en den ordannance-offi- cier kapitein Phaff per auto naar Het Loo vertrokken. De vice-president van den Raad van State. Zooals wij gisteren in een gedeelte onzer oplaag nog konden mededeelen, heeft mr dr W. F. van Leeuwen, vice- president van den Raad van State, aan de Koningin eervol ontslag uit zijn voor melde betrekking aangevraagd. Naar gemeld wordt, heeft Dr van Leeu wen dit verzoek gedaan, met het oog op zjjn gezondheidstoestand. De heer Van Leeuwen was juist terug gekeerd vau een buitenlandsch verlof, dat hij tot herstel van gezondheid had geno men. De rust heeft hem inderdaad goed gedaan, maar niet voldoende gebaat. Zjjn geneesheer achtte, voor een algeheel her stel, een nieuw langdurig verlof nood zakelijk. Aangezien de heer Van Leeuwen dit onvereenigbaar achtte met 's lands be lang, wijl het vice-presidentschap van den Raad van State dan te lang zou moe ten worden waargenomen, heeft hij be sloten ontslag te nemen. Nederland en België. Thans is bij de Staten-Generaal inge diend een wetsontwerp betreffende intel- lectueele toenadering tusschen Nederland en België. Het te dezer zake tusschen beide lan den gesloten Verdrag heeft ton doel, da intellectueele betrekkingen tusschen beide landen te versterken en maakt daartoe de uitwisseling van hoogleeraren mogelijk en vestigt twee beurzen, een door de Neder- landsche en een door de Belgische regee ring. De leiding van de uitwisseling en de voordracht tot de toekenning van de beurzen worden opgedragen aan een ga- mengde Technische Commissie. Eers te Kamer. De Eerste Kamer der Staten Géneraal, vergadert op Dinsdag 13 flezer, des na middags te 2 uur. 4 De belasting van uitwonende' N e d e r.l a n d e r s. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den minister van Finan ciën, houdende mededeeling, dat hij op handhaving van de schorsing dier behande ling van het wetsontwerp, houdende bepa lingen betreffende de belasting van niei binnen bet Rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezete nen cles Rijks, waartoe de Tweede Kamef op 1 Maart 1.1. op zijn verzoek heeft be sloten, thans geen prijs meer stelt. De voorzitter der Tweede Kamer zal omtrent de verdere behandeling van dit wetsontwerp later een voorstel doen. Een fabriek vaa Philips b ij X u r jj a. De Philip» Gloeilampenfabrieken zullen in de nabijheid van Turijn, op een af stand van ongeveer 15 K.M. van de stad, een fabriek openen voor de vervaardiging van gloeilampen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs! Per 3 maanden, franco per post, f 3- Losse nummers10.35 Prijs der AdvertantlBn: 14 regels f 1.20, elke regel maar 30 oL Bij abonnement belangrijke korting Binnenland. Twee kinderen te Smilde verbrand. Begrafenis van Toorop. De moord te Hoornsterzwaag. Dr van Leeuwen vraagt ontslag ale vice- president van den Raad van State. Buitenland. Verplichte winkelsluiting in Engeland. De monarchie in Zweden behouden. Volken bondsvergadering te Genève. Zij hebben daar een fabrieksgebouw aangekocht, dat niet meer in gebruik was, op een plaats, ongeveer 400 M. boven zeepeil gelegen, die ook des zomers voor den fabrieksarbeid uitstekend geschikt is. Op het oogenblik wordt, onder leiding van Nederlandsche ingenieurs, gewerkt aan da inrichting van het fabrieksgebouw. Van Turijn uit zou een speciale gasleiding moeten worden aangelegd. De fabriek zal voorloopig met 150 ar beiders, voor het allergrootste deel Itali aansche, werken. Een kleine ploeg Neder landsche arbeidsters zal naar .de nieuwe fabriek gaan, om haar Italiaansche zus ters op streek te brengen. De bedoeling is, dat de fabriek dezen zomer in Juli geopend zou worden. De Pbilips-fabrieken hebben voor de stichting dezer fabriek de volledige me dewerking der Italiaansche regeering ver kregen. Onze Gezant te Bru»BeI. De nieuwe Nederlandsche gezant te Brussel, Jhr van Nispen tot Sevenaer, die een paar dagen geleden in de Belgi sche hoofdstad is aangekomen, zal, nu Koning Albert hersteld is, spoedig zjjn ge loofsbrieven kunnen overhandigen. De ge zant zal in een staatsiekoets van het hof van het legatiegebouw worden afgehaald door een der adjudanten van den Koning en naar het Paleis worden geleid, waar een afdeeling infanterie de militaire eer zal bewijzen. Do minister van buitenland sche zaken, Hjjmans, zal den gezant aars den Koning voorstellen. Hilversum gaat zijn energie verhoog en. „Neerlandia" schrijft: 'Het verheugt ons te 'kunnen mededeelen, dat de Nederland sche regeering toestemming 'heeft gegeven bij wijze van proef de energie van Hilver sum te verhoogen en dat men er op de Ne derlandsche Seintoestellenfabriek, blijkens van haar ontvangen berichten, mee bezig is de noodige maatregelen te treffen. Zoodra de energie verhoogd is, zal 'het zaak zijn voer alle Vlaarrische luisteraar» na te gaan, of zij de uitzendingen van Hil versum goed verstaan. Het hoofdbestuur van bet Algemeen Ned. Verbond zal al zijn invloed dan aan wenden op. te bevorderen, dat bij' de sa menstelling der radio-programma's met de behoeften der Vlamingen zooveel mogelijk rekening worde gehouden. Faillissement Door de arrond. rechtbank te Middel burg zijn heden failliet verklaardD. Rijk- se, banketbakkersknecht te Koudekeike. Rechter-commissaris Mr J. v. d. Hoop, rechter; Curator: Mr I. J. Dijkhuis, ad vocaat te Vlissingen. B. Ossewaarde, wegwerker te Rilland- Bath. Rechter-commissaris Mr J. W. Zjji- stra, rechter. Curator: Mar J, J. Hejj'se, advocaat te Middelburg. Middelburg. Maandagavond had op het politiebureau alhier de laatste les plaats van den Engelsclien cursus, die aldaar sinds September 1926 word gegeven door den insp. van politie 2e ld., dhr A. G. van Meerendonk, aan een 16-tal agenten en een viertal andere personen, even eens in gemeentedienst zijnde. Van deze gelegenheid hebben de cursisten gebruik gemaakt om bun ledder te huldigen. Vlissingen. Van de beide mannen, dia Maandag alhier door kolendampvergifti ging bewusteloos werden aangetroffen, ia de zoon in het ziekenhuis overleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1