KEELPIJN formaminï geneestgy spoedigj Zoekllchtjes. heeft, namelijk mondeling, dooh het Dag. Bestuur meende dat het hier een spoed- eischend geval betrof en dan laat het reglement dit toe. In het adres staalt vermeld, dat adressanten de Bprinken op de gewone wijze hadden schoongemaakt. Uit het rapport van den opzichter der Noordwatering blijkt, dat alle ondertee kenaars van het adres met een uitzon dering hun sprinken min of meer had den schoongemaakt, maar ook, dat dit onvoldoende of wel zeer onvoldoende was geschied. Het bijzonder Reglement van den Pol der draagt het Dag. Bestuur op de uit oefening van politiedwang, als in het on derhavig geval is toegepast. Het Reglement geeft evenwel aan de algemeene vergadering de bevoegdheid van bet Dag. Bestuur te dezer zake ver antwoording te vorderen, zonder haar te machtigen tot materieel ingrijpen. Kan dus de vergadering aan het verlangen van adressanten om restitutie van de van hen gevorderde en inmiddels door hen betaalde kosten niet voldoen, dat neemt niet weg, dat het Dag. Bestuur, zoo de algemeene vergadering uit een gevoel van medelijden met adressanten, die zelf het Dag. Bestuur geeft dit terstond toe veel overlast en schade door het hooge water zullen hebben ge leden, restitutie wenschelijk mocht ach ten, daarnaar zal gedragen en in dat geval tot restitutie zal overgaan. Zijner zijds kan het echter niet anders voor stellen, dan het adres in zjjn handen ter afdoening te stellen. Dlïie belastinginspecties in Zeeland minder. Naar wjj verne men, zal het aantal inspecties der directe belastingen in Zeeland met drie vermin derd worden. De inspectie Hulst wordt opgeheven en vereenigd met die te Neuzen. Da in specteur van de belastingen te Hulst, dhr C. W. Vreede, wordt overgeplaatst naar Sneefc. Verder wordt de -inspectie te Vlissin- gen opgeheven. Deze wordt bij Middel burg gevoegd. En ten slotte .zal, naar ons werd me degedeeld, ook de belasting-inspectie te Goes met 1 Mei a.s. verdwijnen. Geheel Zuid-Beveland komt dan tot de inspectie Hansweert te beboeren, met dien ver stande, dat de inspecteur van de regi stratie te Goes wordt belast met de za ken der i n k o m s t e n-belasting van een deel van Zuid-Beveland (Goes en om geving). Geheel Noord-Beveland wordt ge voegd bg de inspectie Middelburg. Verplaatst met ingang van 31 Maart a.s. de besteller P. van de Linde van het hulppostkantoor le Borsselon naar het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Kortgene. Hr Ms mijnlegger Van Meerlant is onder bevel van luitenant ter gee le kl. G- G. Bozuwa van de in het Noorder- frontier gehouden oefeningen naar Vlis- singen teruggekeerd. Officier van den marinestoomvaairt- dienst 2e kl. C- M- W. van Balkoom is overgeplaatst van Hr Ms mijnlegger Van Meerlant op het wachtschip te Vlissin- gen, i Officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. J. v. d. Heijden, dienende aan boord van Hr Ms instructieschip van Speyk te Nieuwediep, is tijdelijk gedeta cheerd op Hr Ms mgnlegger van Meerlant te Vlissingen. 1 Goes. In een deel onzer oplaag van gisteren meldden vrij, dat de opening van het abattoir slechts bijgewoond werd door één slager, die geen lid is der plaat selijke slagersvereeniging. De andere sla gers, hoewel udtgenoodigd, waren niet aanwezig. Wij vernemen dat de slagers tot heden nog niet bereid zijn, het regle ment inzake het abattoir te teekenen. '«Heer ArendskerJce. In de gister ge houden Raadsvergadering, die door alle leden werd bijgewoond, en door den voor zitter met gebed werd geopend, werd me degedeeld, dat was ingekomen een schrij ven van den heer P. Oudkerk, houdende mededeeling, dat deze met ingang van 9 Maart a.s., wegens vertrek naar Goes, ontslag neemt als lid van den Raad. Verder wordt overgelegd een door B. en W. ontworpen plan van uitbreiding in den West-Kraaijertpolder met toelichtende om schrijving, welk plan mét kaarten, enz. gedurende vier weken ter secretarie dezer gemeente ter visig zal liggen. Daarna wordt Besloten van Wi. Welle- man voor 'den tijd van 10 jaren een stukje grond te buren van 32 vierk. M. oppervlakte, tegen f10 per jaar voor op Wij geven hier nog een tweetal kiekjes van de feestelijkheden te Wemeldinge. Hier boven de aankomst van Burgemeester Wabeke aan 't Kanaal te Wemeldinge. De heer Wabeke houdt vanaf het monument een toespraak tot de ver zamelde menigte. slagplaats van steenslag en keien. Op een verzoek van M. Weststrate om een tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 wordt gunstig beschikt en besloten voor het bezoeken van de Bijz. Lagere school te Nieuw- dorp van zijn kind, f25 per jaar toe te kennen. Op verzoeken van gelijke strek king van W. Franse en Wed. J. Ver- mue wordt afwijzend beschikt, omdat de woningen van adressanten geen 4 K.M. verwijderd liggen van de R. K. Bijz. La gere school te 's Heerenhoek, die door hunne kinderen wordt bezocht, terwijl een verzoek als boven, van M. de Keijzer, wordt afgewezen, omdat het kind, waar voor de tegemoetkoming wordt gevraagd, nog niet leerplichtig is. Ten slotte brengt de voorzitter ter tafel een verzoek van Joh. Vermeule, café-hou der te 'sHeer Arendskerke om hem vóór den bouw van een café aan den Nieuwen Kraaijertschen dijk een rooilijn aan te wijzen van 7 M. uit de as van den dijk. wijl het bouwen op een rooilijn van 12 M. niet mogelijk is. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor kennisgeving aan t e nemen, wijl bij een vroeger raadsbesluit hetwelk door Ged. Staten is goedgekeurd, is bepaald, dat niet mag worden gebouwd dan op 12 M. uit de as van den weg. Naar aanleiding van dit voorstel vraagt de heer van den Dries, waarom de Staats spoorwegen wel, en een particulier c.q. Joh. Vermeule niet, op minder dan 12 M. afstand uit de as van den weg mag bouwen. Spreker en meerdere leden met hem zijn van oordeel, dat hier gemeten wordt met twee maten en achten het onbillijk, dat de één voor den ander wordt bevoorrecht. De voorzitter zegt, dat jje rooilijn van 12 M. geldt voor de Noord-Westelijke zijde van den dijk, en niet voor de Zuid-Ooste lijken kant daarvan. De heeren van den Dries, Schipper en Vermue merken op, dat de rooilijn is vastgesteld voor den geheelen .Nieuwen Kraaijertschen dijk en in het destijds ge nomen betrekkelijke besluit, geen onder scheid is gemaakt, tusschen de Noord- Westelijke of Zuid-Oostelijke helling van den dijk. Nadat over deze aangelegenheid nog een breedvoerige gedachtenwisseling was gehouden, wordt besloten, de behan- delang van het verzoek van Joh. Ver meule aan te houden tot een volgende vergadering. De punten der agenda afgehandeld zijn de, spreekt de heer van de Weele de wenschelijkheid uit, de kom van het dorp Nieuwdorp en den Achterweg aldaar even als te 'sHeer Arendskerke te bestraten. Verder geeft de beer van de Weele in overweging, dat de secretaris of amb tenaar ter Secretarie, 3 maal per week zitting zullen houden te Nieuwdorp voor Burgerlijke Stand enz. De voorzitter zegt dat hieraan niet kan worden voldaan, en dit op zeer groote bezwaren zou stuiten. De heer Sandee informeert naar opruiming van het brandspuithuisje en arrestanten lokaal op het dorp Nieuwdorp en vraagt naar de ventilatie in de cellen, welke vra gen door 'den voorzitter worden beant woord. Hierna sluiting. Aan het eind der vergadering richtte de voorz. eenige hartelijke woorden van af scheid tot den heer Oudkerk, hem dank zeggend voor de wijze, waarop hijj steeds de belangen dezer gemeente heeft behar tigd. De héér Oudkerk dankte den voorz. voor de hem toegesproken woorden en voor de vriendschap van hem en de raadsleden genot,en en wenschte hen alles goeds toe. lerseke. Oesterverzending Februari '28- Engeland 1.429.575, Duitschland 345-920, Nederland 183.011, België 159-045, Frank rijk 3.900, diversen S3-990 stuks; tot tal 2.205.441. In het geheele seizoen 15.241.044; iets minder dan vorig jaar. Haedekenskerke. In de Raadsvergade ring van gisteren was Weth. Chamuleau met kennisgeving afwezig. Het verslag van de comm. tot wering van schoolverzuim in wijik B (Kwaden- damme) wordt na voorlezing voor kennis geving aangenomen. Evenzoo het ver slag der comm. van toezicht op het L.O. De aanschaffing van nieuwe leermidde len ingevolge het nieuwe leerplan wordt in overleg met den Inspecteur geregeld, zoodat niet alles ineens behoeft te wor den aangeschaft. Aangeboden wordt het verslag van den toestand der gemeente over 1927. Zal worden ter visie gelegd. Op voorstel van B- en W. wordt de ven ordening op de straten aangevuld met een bepaling dat in "de beidie kommen der gemeente het mestvervoer des Zaterdags na 10 uur (in den Zomertijd na 11 uur) verboden zal zijn. i De afrekening met de R.K. school over de jaren '25'27 wordt vastgesteld' op 1568.76, waarbij blijkt dat over de 3 jaren door de gemeente f 121.20 te veel is betaald, zoodat f 1447.46 moet worden gegeven. Besloten wordt 80 pet. daarvan als voorschot te geven voor 1928, te betalen in 4 termijnen na afloop van een kwartaal. De voorz. maakt hierbij het betrokken schoolbestuur een com pliment er over dat alles keurig in orde was, er viel niets op aan te merken. De gemeenteontvanger, wiens vergun ning tot uitwoning met 1 M&i a-S- vervalt, heeft verlenging daarvan gevraagd. Ged'. Staten verzoeken 's Raads advies. Do voorz. zegt dat B. en W- het vóór deze vergadering bij R. en W. besproken heb ben, zij zijn niet eenstemmig in huln meening. De heer Walraven zou gaarne hebben dat ook weth. Chamuleau in de ver gadering van B. en W. daarover oordeel de; hij stelt daarom voor de behandeling van het verzoek aan te houden. Daar tegen dit voorstel zich stemmen verhef fen, komt het in stemming, waarbij de stemmen 3 tegen 3 staken. Een beslissing wordt derhalve uitgesteld tot de volgende vergadering. I Nog wordt goedgekeurd! een af- en over schrijving in de begrooting van het alg. armbestuur ad f 129.59- Éindelijk deelt de voorz. mede, dat B- en W. geen voorstel kunnen doen, gulks naar aan leiding van een verzoek van den heer Boone, in een vorige vergadering, om een pad langs den Kwad'enidamschen weg tot rijwielpad te veridaren, de weg is (Laar- voor te smal. Bij de rondvraag stelt dhr Walraven voor, zich in verband met de belangrijk heid van de klompenindustrie voor deze gemeente tot de regeering te wenden met verzoek een invoerrecht van Belgische klompen te heffen. In meerdere gemeen ten in "Zeeuwsch-Vlaanderen deed men dit reeds. De voorz. zegt toe dat B. en W. dienaangaande aldaar eens in- formeeren zullen. Dhr de Regt wijst op de vervuilde sloot aan den Achterweg. De voorz. zegt dat dit een jaarlijks terugkeerende kwaal is; zoodra de weersgesteldheid het toelaat zal tot schoonmaken worden overgegaan. Dhr Boone beklaagt zich dat bij de dezen winter gehouden zitting in het ge meentebuis van den Raad van Arbeid te Goes de menschen zoolang buiten hebben moeten wachten. Zou het in het vervolg niet beter zijn een schoollokaal dispo nibel te stellen, dan kunnen de opgeroe- penen in den gang wachten. Van ver schillende zijden wordt opgemerkt, dat dit eigenlijk geen gemeentezaak is, een schoollokaal is daarvoor niet geschikt, andere localiteiten bezit de gemeente niet, Men moet dus roeien met de riemen, die men heeft. Overigens moet het oip prijs gesteld worden, dat de Raad van Arbeid zelf zij!n ambtenaren hierheen zendt, en de menschen niet naar Goes laait komen. De heer Louisse wijst op den rommel die de gemeente-aschbak veroorzaakt; door den wind waaien er allerlei papieren enz. uit, die de omgeving verontreinigen. De voorz. en weth. Lous zeggen dat dit ook een ergernis is van Bi- en W., maar er is zoo weinig aan te doen. Som migen ontzien zich niet om daar aller lei in te brengen wat er niet in hoort. De heer Walraven zegt dat er op Kwa- dendamme geen aschbak ;s, en niemand beeft er blijkbaar behoefte aan. Het ware misschien het beste den boelen bak maar op te ruimen. De voorz. zegt, dat B. en W. de zaak nog eens goed zullen over wegen. In de maand Februari zijn in gekomen: Kornelia Lukasse, dienstbode, uit Zeist; Catharina Braamse, zonder be roep, echtgenoote van Jacob de Pree, uit 's Gravenpolder; Corn. Johs. Moreauw, veldarbeider, uit de Rijp (N.-H.); Cor nelia van 't Westeinde, dienstbode, uit Borssele. Borssele. In de Gemeenteraadsvergade ring van gisteren .werd de begrooting dienst 1928 gewijzigd volgens schrijven van Ged. Staten. De kom dezer gemeente werd dezelfde gelaten als voorheen. De in deze gemeente gelegen wegen werden in klassen verdeeld. De driejaarlijksche af rekening üer bijz. school werd goedge keurd. Eveneens de rekening vleeschkeu- ringsdienst Ovezand over 1927. Wolfaarfsdijk. Propaganda voor den Chr. Landarbeidersbond. Gisteravond werd in het gebouw „Tavenu" alhier een propaganda-vergadering voor den Chr. Landarbeidersbond gehouden. Na opening der bijeenkomst door den voor zitter der afdeeling, den heer Luikenaar, voerde de heer A. d e L a n g e uit G o e s, het woord over het onderwerp „Een strijd aan twee fronten". Spr. wees er op, dat de strijd der Chr. Vakbeweging niet gaat tegen personen Qf tegen een klasse van menschen, zooals de S. D. A. P. dien proclameert, in haar klassenstrijdleer, maar een strijd is tegen onrecht en machtsmisbruik en vóór toepassing van recht en gerechtigheid. De Chr. Vakbeweging heeft dan ook twee vijandenhet socialistische en het liberalistisch beginsel. Den eersten vijand ontmoette men vroeger in hoofdzaak al leen in de groote steden. Thans dringt het socialisme ook meer en meer op het platteland door. Spr. zette nader uiteen, het diepgaande, principiëele verschil tus schen de beginselen van het Christendom en der sociaal-democratie en toonde aan, dat deze beide op grond van Gods Woord en ook van tal van uitlatingen van soc. dem. voormannen, onvereenigbaar zijn. Ernstig werd dan ook gewaarschuwd tegen de soc.. dem. propaganda. De tweede vijand het economisch li beralisme is ook nog met overwonnen. Zeker niet in Zeeland. Dit beginsel lichtte spr. toe door zijn vreeselijke werking in de vorige eeuw te schetsen. Dit stelsel van de meest absolute vrijheid in het bedrijfsleven, heeft tot schandelijke sociale toestanden geleid. En toch zijn er nu nog werkgevers en economen, die dit stelsel terugverlangen. Krachtig moet daartegen worden opgekomen. Gestreefd moet wor den naar de totstandkoming van collec tieve arbeidscontracten, die rechten en plichten van arbeider en patroon vast leggen en de rust en den vrede in het bedrijfsleven bevorderen. De tweede spreker, dhr L. van Vliet, uit W e s t m a a s, hoofdbestuurder van den Chr. Landarbeidersbond, sprak daar na over: „Voor recht en vrede". Spr. wees er op, dat over het algemeen het rechtsgevoel der massa sterk is en spoe dig spreekt. Maar als er sociaal onrecht geschiedt, is het, alsof men dat niet ge voelt. Men tracht het veeleer goed te praten. Is het geen onrecht, vraagt spr., als in St. Maartensdijk van het schamele dag loon van een arbeider een zeker bedrag wordt afgetrokken, omdat hij' in die week zijn kind had moeten begraven? Is het geen onrecht, als de boeren in Klundert de verliezen van de suikerfabriek te Zeven bergen trachten te verhalen op de toch al niet hooge loonen Ser arbeiders, die aan deze fabriek part noch deel en er niets in te zeggen bebben? Is het geen onrecht, dat een liberaal werkgever op Flakkee zijn knecht belette naar de be lijdenis-catechisatie te gaan, door hem op zettelijk op dat uur (8 uur 's avonds) werk op te dragen, met de bedreiging, dat, als hij het niet deed, ontslag zou volgen? Te Goes is dan nu het abattoir of te wel het gemeentelijk slachthuis geopend. Reden om te zingen: alle veeten zijn vergeten, was er blijkbaar nog niet. De burgemeester achtte het noodig nog even aan den gevoerden strijd: te her inneren en de slagers lieten zich van den kleinen kant zien, door ostentatief weg te blijven. Verstandig lijkt me zooiets niet. 't Kan geen kwaad dat er over be langrijke zaken eens flink gestreden wordt. Dat houdt de menschen wakker en 't kan voor de overheid een prikkel zijn om, als zij ingrijpen noodig acht, toch de voorzichtigheid te betrachten. Maar men moet niet blijven mokken. Na een eerlijken kamp behoort men over en weer de wapens op te steken en weer samen te zoeken het algemeen wel zijn. Dat is vooral noodig voor een mooie, vooruitgaande centrumgemeente als Goes nu is, en waar naar mijne meening, een abattoir in de toekomst zal blijken in een behoefte te voorzien. Daarom moest men nu maar beginnen met deze langzamerhand wat oud gewor den koe in .het nieuwe abattoir af te slachten, om dan met frissche kracht te gaan ijveren voor de verdere ontwikkeling van Goes, b.v. ten opzichte van de elek triciteitsvoorziening. OPMERKER. lïi het droevigste is, dat vrees voor economische wraakmaatregelen bijl den arbeider het rechtsgevoel onder drukt. Zoo komt er wrok in zijn ziel. Hij kan zich niet uiten, want wie telkens weer tegenover zijn patroon van recht spreekt, gaat de laan uit. In de Middel eeuwen was het zóó: wie niet georgani seerd is, mag niet werken. Tegenwoordig is het in Zeeland hier en daar zoo: wie georganiseerd is, krijgt geen of moei lijk werk. Vele arbeiders in Zeeland dragen in doffe berusting hun lot. Ze zijn fatalisten geworden. Ze moeten echter oog krijgen voor het recht, dat toch ook voor hen geldt. Willekeur moet wijken voor orde en recht. Daarom is het collectief arbeids contract van zoio groote waarde. Helaas ontmoet men in dat opzicht in Zeeland, met z'n vele Chr. boeren zooveel tegenstand, terwijl in Groningen, met z'n vele liberale boeren overal col lectieve contracten zijn afgesloten. In Gro ningen zijn echter stevige landarbeiders organisaties. In Zeeland worden de boe ren gestijfd in hun liberale opvattingen, door de laksheid van vele arbeiders. In Wolfaartsdijk komen de boeren niet eens .confereeren over zulk een contract Spr. wjjst daartegenover op St. Philips- land, waar, dank zij een krachtige afdee ling van den Chr. Landarbeidersbond, een collectief arbeidscontract nu reeds meer dan 8 jaar bestaat. De S. D. A. P. werpt zich op Zeeland. En het is te vreezen, dat als er geen Christelijke vakorganisatie komt, de mo derne vakbeweging wortel zal schieten. Daarvoor heeft men te weinig oog. Daar om' eindigde Spr. zijn boeiend betoog met er krachtig op aan te dringen de Chr. vakorganisatie sterk te maken. Colijnsplaat. In de maand Februari zijn ingekomen: Johannes Wilhelm Hen drik de Jongh, uit 's Gravenhage; Jacoba Johanna de Mul, uit Dordrecht. Vertrokken: Pieter Jan Kievit, naar Koudekerke; August Mentzer naar Frank fort a.d. Main; Martinus Overbeeke en gezin, naai' Rotterdam; Catharina Visser naar Wissenkerke. Biggekerke. Maandagavond hield de Boerenleenbank a'.hier haar 8ste jaarverg. onder leiding van den voorzitter, dhr L. Simonse. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden bedraagt 114, nog steeds is er toeneming te constateeren. De winst van dit jaar bedraagt f 865.44f. Besloten wordt de winst in het reserve fonds „te storten. Tot bestuurslid werd herkozen dhr L. Simonse, en tot lid v. den Raad van Toezicht dhr J. Janse Lz. ook de heeren G. Wijnand en W. de Regt, werden als plaatsvervangende bestuurs leden herkozen. Medegedeeld wend, dat de rente dezelfde blijft als het vo rige jaar: 3i/g pCt. voor inlagen en 5 pCt. voor voorschotten. Ook werd herinnerd aan het verzoek van het vorig jaar, om 2 pCt. af te lossen op de gegeven voor schotten. I Opening abattoir te Goes. (Slot.) Nadat de burgemeester het woord ger voerd had, wenschte de heer mr Lie- taert Peerbolte (directeur-generaal van de Volksgezondheid) het Gemeente bestuur van Gees geluk met dit abattoir. Goes heeft de kat uit den boom gekeken, was niet de eerste en ook nieit da laat ste, maar gaat in 't midden van de rij der gemeenten, die een abattoir opricht ten. Spr. feliciteert echter niet alleein die gemeente, maar ook d'e slagers en bun vrouwen met dit gebouw, want het zal een opruiming van allerlei rommel betee- kenen. Op grond van zijn ervaring durft Spr. voorspellen, dat als het abattoir een maal werkt, er geen dankbaarder men schen zullen zijn dan de vrouwen van de slagers. Namens Gedep. Staten bood de heer mr Pi. D i e 1 e m a n zijn gelukwenschen aan het Goescihe gemeentebestuur aan. Gedep. Staten weten af van die moeilijkheden, die in verband met heit abattoir gerezen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2