No. 134 Dinsdag 6 Maart 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels. A. S. J. DEKKER - GOES. DlrflriBur-HoofdrsdacUUK 8, ZUIDEMA. Burou: Lange Vorststraat 70, Bon. TaL* Badactle en Administratie na. 11 Postrekening No. 44455 Bijkanfoor te Middelburg: Firma F. F. DHUIJ, L. Burg. Tal. na. 289 VERSCHIJNT ELKEN WERKBAS AbonnamentsprQas Pen S maanden, franco per post, fax nummers fOJOS Prijs der AdvertentlBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel maar 30 et Bij abonnement belangrijke korting V Geen onveraohllllge zaak. Buitenland. De Volkenbondsraad weeg bijeen. Volkenbondsleenlng voor Bulgarije. De verkiezingen ln Polen. De rouwdag. Korte berichten. VOORKOMT TANDBEDERF NtVA TANDPASTA Binnenland. De etemdwang. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Buitenland. Vraagt Catalogus. 3 Uit de Provincie. Polder Walcheren. ve Zeeuw Er is in breede kringen een zekere min achting voor de politiek. Ook wel in Christelijke kringen. Het geeft toch niet, zoo redeneert men, of wij' ons al druk maken, 't Blijft toch alles bij het oude. En dah komt de be kende dooddoener: of ik nu van de kat of van den kater gebeten wordt, dait is mij precies hetzelfde. Nu is dat natuurlijk een redeneering die nergens naar lijkt. Men zou zoo kunnen en zoo mogen redeneeren als de politiek een liefheb berij was van een zekere groep personen, zooals dat b.v. met een damclub het ge val is. Maar dat zal toch niemand kunnen volhouden. Het gaat bij da politiek om zaken van de eerste orde. Het gaat om het bestuur van rijk en provincie en gemeente, toch' zeker geen zaak van ondergeschikt belang. Het gaat om de vraag welke beginselen daarbij tot toepassing zullen worden gebracht, in welke richting het staatkundige le ven zal worden ontwikkeld. Dat is toch geen onverschillige zaak. De toekomst van het land is er bij betrokken. De toekomst van ons volk staat hier op het spel. Het gaat hi erbij om vragen van gezag en vrijheid, van orde en welvaart. Het gaat om de vraag of Gods Woord en wet richtsnoer zullen zijn in vhet staat kundige leven dan wel of we zullen vol gen het flakkerende dwaallicht van de menschelijke rede. En in verband daar mede of ons volk geklonken zal worden in boeien van staatsmacht en willekeur, dan wel of het leven zich in vrijheid, niet te verwarren mat bandeloosheid zal ontwikkelen. 'tZijn dus waarlijk geen kleinigheden die hier aan de orde komen en waarvoor wjj allen een zekere verantwoorde lijkheid dragen. Als door onze slapheid' en onverschil ligheid onze persoonlijke zaken in 't hon derd loopen, dan dragen wij; daarvoor de verantwoordelijkheid. En 't zelfde geldt van onze gezinsbelangen. Een verantwoordelijkheid, die, 't kan met blijdschap geconstateerd, over 't alge meen ook wel wordt gevoeld. Maar onze verantwoordelijkheid reikt verder. De volksinvloed' is in ons land' ver doorgevoerd. We staan tegenover de Regeering niet als onmondige kinderen over wie maar zonder meer wordt beslist, maar als mondige burgers en burgeressen, die telkens weer in de gelegenheid worden gesteld zich over het bestuur van land en gewest en gemeente uit te spreken. Dat is een voorrecht waarvoor we dank baar mogen zijn. Maar een voorrecht, dat ook groote verplichtingen met zich brengt. We zijn verantwoordelijk voor ons zelf. Maar tot op zekere hoogte ook voor anderen. Als Christenen zijn we gehouden de gaven en krachten die God ons gaif ook ten nutte van Hinderen aan te wen den. Wie over deze dingen nadenkt zal toe geven, dat de politiek niet. is een onver schillige zaak, en dat we door ons afzijdig te houden en bij anderen het politieke vuur te dooven, een grooite verantwoor delijkheid op ons laden. Polen en Lltauen. Minister Beelaerta van Blokland is door den Volkenbondsraad in een geheime bij eenkomst uitgenoodigd, nog in deze zitting van den Raad rapport uit te brengen over den stand van zaken betreffende Polen en Litauen. Aan Woldemaras is onmiddellijk telegrafisch medegedeeld, dat de quaestie van Polen en Litauen dus nog op de agen da van de Raadszitting is geplaatst, zoodat hij eventueel nog naar Genève zal kunnen overkomen. In Volkenbandskringen wordt algemeen aangenomen, dat gisteravond nog een sa menkomst tusschen Stresemann, Briand en Chamberlain zou pla'ats hebben. Verder verwacht men besprekingen tus schen Scialoja en Chamberlain. De Hon- gaarsche minister vah buitenlandsche za ken, Walko, zal in den loop van den dag besprekingen hebben met Briand, Chamberlain en staatssecretaris ven Schubert. Tusschen Scialoja en Briand had reeds een onderhoud plaats, dat, naar verluidt, in de eerste plaats de bezwaren tegen Hongarije gold'. De Veiligheidscommissie kwam gister middag te drie uur in plenaire zitting bijeen en zal waarschijnlijk vandaag haar slotbijeenkomst honden. De financieele commissie van den Vol kenbond heeft besloten den Raaid aan te bevelen om Bulgarije te machtigen een internationale leening op te nemen onder garantie van den Volkenbond tot een bedrag van 5 millioen pd. st. De lee ning zal in Engeland, Frankrijk, Neder land en de Vereenigda Staten worden ondergebracht. Alhoewel het definitieve resultaat van de verkiezingen gisteravond' nog niet be kend "was, staat het vast, dat heit Pil- sudski-blok bij, de verkiezingen van Zon dag veel meer don 100 zetels heeft ver overd. Do oppositie van rechts heeft ver overd barer mandaten, terwijl de na tionale minderheden hun positie waar schijnlijk hebben gehandhaafd. De linker zijde kan wat winst boeken. Het aantal communisten is verdubbeld. Socialisten en radicalen-boeren schijnen ten slotte ook nog iets te hebben gewonnen. Het aantal door het Pilsudski-blok verover de mandaten is het grootste dat ooit een Poolsche politieke partij heeft be zeten. Aan de populariteit die Pilsudski bij een groot deel van de bevolking ge niet, zal dit voor een grooit deel te dan ken zijn. Daar alle leden van het ka binet behalve Pilsudski zelf, die geen candidaat was, zijn gekozen, kan wor den verwacht, dot de tot nu toe ge voerde regeeringspolitiek zal worden voortgezet. Pilsudski's partij' zal in elk geval het beslissende woord in den Land dag te spreken hebben. Het is g,eer waar schijnlijk, dat Pilsudski, ondanks de voor spellingen in tegenovergestelden zin, in den Landdag toch nog over een meerder heid van 3/5 zal beschikken, die bij noo dig heeft om de door hem aangekondigde wijziging van de grondwet door te voeren. In geheel Duitschland zijn Zondag ter gelegenheid van den algemeenen treur dag de in den oorlog gevallenen her dacht. In alle kerken hadden rouwdien sten plaats, waaraan de deelneming bui tengewoon groot was. Ook op de kerk hoven vonden overal plechtigheden plaats. Een troep roode frontstrijders uit Ham burg heeft te Pinnenberg van verschil lende huizen, waar in verband met den algemeenen treurdag de vlaggen uitgesto ken waren, deze neergehaald en vernield, terwijl de bewoners, die protesteerden, afgeranseld werden. Te Lukstedt gelukte het, een 60 man der bende te aTrestee- ren. Een van d© grootste rubberfabrieken te Singapore is door brand verwoest. De schade wordt op 58.000 pond aterling ge raamd. De school Trinity College, de voor naamste Anglikaansche theologische school in Canada, is door brand verwoest. De schade beloopt 700.000 dollars. In de hoofdstad van Japan woedt een ernstige griep-epidemie. Er sterven te Tokio dagelijks gemiddeld 58 menschen aan de ziekte. Te Recklinghausen is Zondag 'n rouw- plechtigheid gehouden voor de mijnwer kers, die bij de ramp in de mijn Ewald om het leven zijn gekomen. In een met dennen groen versierde hal stonden twaalf lijk kisten naast elkander, met aan hun 'hoofd een brandende mijnlamp. Talrijke 'kransen zijn op de kisten neergelegd, o.a. een van den gewezen keizer. De politie te Warschau heeft meer dan 100 leden der communistische partij gearresteerd, onder wie enkele candidaten voor het parlement. De arrestaties ge schiedden in verband met het proces tegen de 56 communisten te Wilna, die 'beschul digd worden van een complot tot het in stellen van sowjets in Poolsche provin cies. De voorjaiaJrstentoonstelling te Leip zig is gistermorgen met een begroetings plechtigheid in het oude stadhuis offi cieel geopend. De toestand in de Engelsche ka toenindustrie is zeer kritiek, want de onlangs BJangeknoopte onderhandelingen tusschen werkgevers en arbeiders zijn mislukt. Bijl een botsing tusschen de politie en Oostenrijksche fascisten zjjn te Wee- nen twee bejaarde veteranen uit den we reldoorlog gewond' geworden. Uit ver scheidene plaatsen des lands worden te gen Mussolini gehouden demonstraties ge meld. «oppoetst 'a-morgens en 'yavonds met 7v> ctaper VJ tutx. Z5di p. Vfr tube. Tenuitvoerlegging van vonnissen. Op de vragen van den heer Kersteni in verban.d met de tenuitvoerlegging van vonnissen in verband met niet nakomen! van den stemplicht en betreffende af schaffing van den stemdwang, antwoord de de Minister van Justitie: Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat inderdaad' de te Zwolle veroor deelde vrouw (lie niet naiar het huis van bewaring is overgebracht geweest, doch op het parket was voorgeleid niet zelf de boete heeft betaald; de betaling geschiedde echter niet 'door het gerecht, doch als particulier door een der aan het gerecht verbonden justitieele ambtenaren. Te Utrecht is aan een vrouw, na voor geleiding voor dén betrokken parketamb tenaar, medegedeeld', dat niet de subs, hechtenisstraffen zouden worden tenuit- voergelegd, doch dat reëefe executie zou de plaats vinden. In deze in verband met geldende voorschriften gedane mededee- ling kan uiteraard geen bedreiging gezien worden; voorts is ook deze persoon niet naar het huis van bewaring overgebracht. Met eigenlijke rechtspraak heeft het voorgevallene in de genoemde gevallen niets te maken; de handelingen betroffen en die te Zwolle dan nog slechts voori wat aangaat het na de betaling gevolgd' ontslag de tenuitvoerlegging van rech terlijke vonnissen door de parketten. Re den, op het gevoerde beleid ©enige aan- merking te maken, heeft de minister niet Zooals de ambtsvoorganger van dezen minister in antwoord op vragen van den heer Kersten in Febr. 1926 heeft mede gedeeld, zijn de parketten geïnstrueerd, dat in dergelijke gevallen, bij voorkeur dwangmaatregelen op den persoon te ver mijden zullen zijin door in plaats daarvan het b§ de wet van 29 Juni 1925 (Stbl. 314) geregeld verhaal op goederen of inkomsten toe te passen. Als algemeene regel oordeelt de mi nister het uiteraard noodzakelijk, dat een uitgesproken vonnis volvoerd wordt. Van een willekeurige wijziging in een voor de betrokkenen misschien nog zwaardere straf is echter ook, zooals uit het bo venstaande blijkt, geen sprake xgeweest; evenmin van een terugschrikken door het gerecht voor het volvoeren van zijd von nis. Die minister meent aan de betroikkein parketten te moeten overlaten aan de hand van de bestaande voorschriften te beslissen op welke wijze de concrete vonnissen als bedoeld ten uitvoer gelegd' dienen te worden; het zou naar zijn oordeel niet juist zijn, executie op goei- deren en inkomsten uit te sluiten, zoodat steeds dwangmaatregelen op dien persoon zouden moeten worden toegepast. Personeel Posterijen. In de laatstgehouden vergadering van de Commissie van Overleg van het Staats? bedrijf p. T. T- werd besloten een de putatie uit haar midden af te vaardigen naar den directeur-generaal, om dezen te verzoeken, alsnog het advies der Com missie in te winnen over de uitbreiding van de proefneming met het stelsel van locale krachten op arbeidsovereenkomst. D'e deputatie werd Zaterdag door den directeur generaal in gehoor ontvangen. Deze handhaafde zijn inzicht, dat er geen aanleiding bestond pm het advies der Commissie van Overleg in te winnen over de aanschrijving omtrent uitbreiding van de proef met de aanneming van locale krachten, doch was bereid om met de Oommissie in overleg te treden en dit in te leiden met een uiteenzetting zijner zijds over de vraag of uitgebreider toepassing aan "het stelsel van locale krachten, bij wijlza van proef, gelijk thans plaats vindt, nadeel voor het in .dienst zijnde personeel oplevert en of bet in verband daarmede gewenscht en gewet tigd is in de gedragslijn wijziging te bren gen. - D'e deputatie aanvaardde met erkente lijkheid deze toezegging en vereenigdo zich gaarne met de Hoor dien directeur- generaal aangegeven waikwïj&a. Het Rjjkswegenfonds. De Bond van bedrjj'fsautohouders in Nederland heeft aan den minister van Financiën verzocht, maatregelen te over wegen, opdat alle in Nederland! geheven directe belastingen of retributies van de houders van paarden of andere als le vende trekkracht gebruikte dieren, worden gestort in het Rikswegenfonds. De Zuiderzeewerken. De werkzaamheden bg de Oude Zeug (tusschen Wieringen en Medemblik) zul len binnenkort met kracht worden aange vat. Er zullen een 1500 arbeiders werk vinden. Verschillende arbeiders verbleven zullen er worden opgericht en er komt ook een ontspanningslokaal. „Patrimonium". In de vergadering van het Verbonds- bestuur van Patrimonium is o.m. besloten, deel te nemen aan het Stichtingscongxes van de Chr. Arbeidersinternationale, dat '10 April a.s. in Dusseldorf wordt ge houden. Als afgevaardigden worden aan gewezen de heeren C. Smeenk, G. Baas Kzn, en H. Oudekerk Hzn. Bespreken wordt de uitgave van pro- paganda-iectuur. Een uitgebreid program wordt vastgesteld. Inzonderheid zal de aandacht geschonken worden aan de ar beiders tewerkgesteld bij de groote werk verschaffingen en de Zuiderzee-werken. Ook gullen voor deze groepen arbei ders enkele vergaderingen worden belegd, en bijzondere nummers van het blad wor den uitgegeven. Een commissie wordt be noemd om contact te zoeken met de uit gevers van Evangelisatie-lectuur. In deze commissie worden benoemd de heeren: W. J. Bossenbroek, J. Hollander en G. Baas Kzn. Verder wordt behandeld een rapport over het jeugdwerk in en door Patrimo nium te verrichten. Verschillende punten worden besproken en enkele richtlijnen vastgesteld. Een commissie van Advies wordt aan gewezen om de afdeelingen ten opzichte van het jpractische werk te adViseeren. De Commissie wordt als volgt samen gesteld: S. v. d. Broek, Delft, H. Oude kerk, Utrecht, G. Baas Kzn te Amsterdam. Besproken wordt de positie van da Ziekenfondsen in het Verbond na de aan neming van de aanhangige Ziektewet. Tot definitieve plannen kan men nog niet komen. Een nader onderzoek zal worden ingesteld. Op de jaarvergadering zal o.m. behan deld worden het referaat van den heer Mr S. de Vries Czn over „Werkstaking"' Tevens zullen daar besproken worden de wenschen voor de a.s. Verkiezingen. Ten slotte wordt besloten in overleg te treden met de Commissie van Samenwer king over de taak van onze Christelijk Sociale beweging tijdens de Olympische Spelen. M r D. A. P. N. E o o 1 e n. Zaterdagmorgen is, naar „De Msb." meldt, de oud-minister Mr D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, van zijn studiereis naar Nederlandsch-Indië te Den Haag teruggekeerd. Op 31 October van het vorig jaar was Mr Kooien naar Indië vertrokken. F. M. Wibaut eere-doctor. De Senaat der Universiteit van Am sterdam heeft in zjjn gisteren gehouden zitting besloten het eere-doctoraat in de faculteit der handelswetenschappen te verleenen aatn den heer F. M. Wibaut, lid van den Gemeenteraad' en oud-wet houder. De promotie, honoris causa zal' plaats hebben biji gelegenheid van de overdracht van het rectoraat. De Eerste Kamer. De vergadering der Eerste Kalmer, die bijeengeroepen was tegen Dinsdagmiddag 6 Maart 2 uur, is uitgesteld tot Dinsdag 13 Maar1. 2 uur omdat de minister van financiën, wiens tegenwoordigheid' nood zakelijk zou zijn, deze week nog aanwe zig is in de Tweede Kamer biji de behan deling van het hardewerk-wetje. Deze week vergadert de Eerste Kamer dus niet. De Handelsreizigers en de interl. autobusdiensten. In de Jaarvergadering der Nationale Vakgroep van Handelsreizigers en agen ten in de Nederlandscbe Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den, welke j.I. Zaterdag te Utrecht is ge houden, is naar aanleiding van corres pondentie tusschen het bestuur dezer vakgroep eu de afdeeling Leeuwarden uit voerig van gedachten gewisseld over de talrijke beslissingen van Sen Raad van State, waardoor concessies aan autobus- Vuurwerkfabriek in Indië in de Incht ge vlogen. Beantwoorde vragen over den stemdwang. De nitslag der verkiezingen in Polen. De Volkenbondsraad te Genève bijeen. 'Minister Beelaerts rapporteur over de kwestie PolenLitauen. ondernemingen, welke reeds door Gedep. Staten van verschillende provinciën waren verleend, werden te niet gedaan. Nadat de vergadering de wenscheljjk- heid "had uitgesproken, dat de afdeelin gen in provinciale hoofdsteden gevestigd zoo mogelijk in samenwerking met ae afdeelingen der zuster-organisaties aan deze belangrijke zaak ernstige aandacht schenken, werd door haar de volgende motie aangenomen: „De Nationale Vakgroep van Handels reizigers en -Agenten in 3e Nederland - sche vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden te Utrecht in haar 20ste Jaarijksche Algemeene Vergadering bijeen, kennisnemende van de talrijke beslis singen, door den Raad van State genomen, waardoor concessies aan autobus-onder nemingen, welke reeds door Ged. Staten waren verleend, werden te niet gedaan. vestigt er de aandacht op, dat daardoor de belangen van de groote groep der han delsreizigers en -agenten in tal van ge vallen in ernstige mate zijn geschaad; spreekt daarom haar afkeuring over die beslissingen nit, besluit deze motie te brengen ter ken nis van den Raad van State en den Mi nister van Waterstaat en te publiceeren in de pers en gaat over tot de orde van den dag." In de Zaterdagmorgen te houden alge meene vergadering van den Polder Wal cheren komt, behalve het reeds gepubli ceerde voorstel tot oprichting van een be malingsinrichting, aan de orde het reeds in de najaarsvergadering ingekomen adres van 8 ingelanden om ontheffing van de van hen gevorderde kosten van door den Polder uitgevoerde schoonmaken van sprinken. Het Dag. Bestuur wijst er op, dat de regenval van den zomer 1927 op verschillende plaatsen in den Polder zeer hooge waterstanden veroorzaakte tot groote schade van de landbouwers in da lage gedeelten. Met name bereikten den voorzitter vrij veel klachten over over last van water in het lage gedeelte, ge naamd de Plompert nabjji Aagtekerke. Ten gevolge van ongunstige buitenwaterstan den kon weinig gespuid worden, waarbij komt, dat de voorhanden loozings- en afwateringsmiddelen immers reeds onvol doende zijn om normaal waterbezwaar te bedwingen. De toestand was geheel abnormaal en er stonden geen middelen ten dienste om daaraan het hoofd te bieden. Er bleef niets anders over dan te trach ten plaatselijk de afvloeiing te verbete ren door schoonmaken van sprinken te gelasten, waar deze vuil bleken te zijn. Daartoe is niet dan noode overgegaan. Wegneming van vuil verbetert wel plaat selijk den afvoer van het water, maar, daar de capaciteit van de watergangen benedenwaarts onvoldoende is, zag hei Dag. Bestuur .in het plaatselijk verbete ren van den toestand niet heel veel heil. Niet dan op krachtig aandringen van den Raad van de Noord watering en van ter plaatse wonende ingelanden is het Dag. Bestuur er dan ook toe overgegaan adres santen en eenige andere aangelanden van de Aagtekerksche, de Westkaipelsche, en de Boudewijnskerksche sprink, welke in derdaad sterk vervuildi waken aan te zeg gen, deze sprinken, ieder voor zooveel hem betreft, te zuiveren. Adressanten beklagen zich over de wijze waarop hen die aanzegging bereikt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1