Mo. 133 Maandag 5 Maart 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland, Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Directeur- H oof dredacteur R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel, no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f8. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdverfentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 80 cfe BIJ abonnement belangrijks korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Raadsleden tn hooger beroep. Het optreden van den heer Jeronimus in de laatste raadsvergadering te Middelburg, waarbij hij in uitzicht stelde pogingen te zullen doen een pas genomen besluit door Ged. Staten vernietigd te krijgen, werd in bedoelde raadsvergadering vrij scherp af gekeurd. In verband met de gemaakte opmerkin gen verklaarde toen de heer Jeronimus te zullen onderzoeken wat hieromtrent elders de gewoonte is. Daar het hier een kwestie is, ook voor andere gemeenten van belang, schijnt bet ons niet ondienstig hier te laten volgen wat de redactie van het tijdschrift „Anti revolutionair© Staatkunde" omtrent een soortgelijk waagstuk adviseert. Er was in een gemeente gestemd over een voorstel tot heffing van een wegen belasting. Op de ontwerp-begrooting was voor dit doel f 18.000 uitgetrokken, maar met een stem meerderheid besloot de Raad dezen post te schrappen. Na de stemming ver klaarde een der tegenstemmers zich te hebben vergist, daar hij meende dat over halveering van den post gestemd werd. De voorzitter vond hierin aanleiding de beraadslagingen over bedoeld punt te her openen en voor wegenbelasting een bedrag van f9000 uit te trekken, welk voorstel werd aangenomen. Naar aanleiding hiervan werden nn verschillende vragen gesteld, o.a. ook of een protest bij Ged. Staten zon kunnen helpen. De redactie antwoordde hierop, het in het algemeen niet wenschelijk te achten, dat bij Ged. Staten wordt geprotesteerd te gen handelingen van den Raad, door raadsleden die bij' het nemen vain een be sluit de minderheid vormden. „Gaat men in de gemeentepolitiek dien weg op, wat moet er dan opi den d|Uur overblijven van de gemeentelijke zelfstan digheid? Dan zouden telkens weer Gad. Staten te beslissen hebben over geschil punten, die zich in den Raad nebben voorgedaan, waardoor hun macht op .een onnatuurlijke wijize ten koste van den Raad zou worden vergroot. Naar onze overtuiging moet de Raad self zjjin aangelegenheden opknappen. Laat die minderheid tot 'het uiterste toel stre den voor de verwezenlijking van hare in zichten ;doch heeft ze de nederlaag ge leden, dan moet ze daarin berusten. Hen beroep op! een College dat cantro- leerende bevoegdheid heeft .en dat dien tengevolge toch al te worstelen heeft met de neiging om de gemeentelijke auto nomie verder dan noodig is te beknotten, is uit het oogpunt van A.R. gemeente politiek o.i. niet te verdedigen." De hier voorgeschreven gedragslijn schijnt .ons in het algemeen juist. vooral in dezen tijd, nu de gemeenten op allerlei manieren onder controle ge steld worden, is het noodde vast te hou den aan het beginsel dat net de Raad is die de Gemeente bestuurt. De toestand te Sjanghai. De vreedzame toestand onder de plaat selijke Shineesche bevolking te Sjanghai stelde de autoriteiten van de bnitenland- sche concessie in staat, Donderdag den staat van beleg op te heffen, die sedert bijna een jaar heeft geheersöht. Nochtans moet de politie haar moeilijke taak van het onderdrukken van ontvoeringen en be- roovingen, die nog steeds voortduren^ voortzetten. Donderdag verrasten politie agenten vier-en-twintig roovers, en be vrijdden een Ghineesch kind, waarvoor de roovers een losprijs van 30.000 pond ster ling hadden -geëischt. In weerwil van de bedrijvigheid der po litie hebben yele beroovingen plaats, de laatste Vrijdagavond, toen een bende ge wapende bandieten 120.000 gulden aan zil veren en gouden staven en bankbiljetten stalen uit de brandkasten van do Chinees Transport Company, die in het centrum van de concessie ligt. De bandieten hielden het personeel der bank met revolvers op een afstand en maakten zich ten slotte met den buit uit de voeten. Stalen spoorwesjrijtuigen. De Pennsylvania Spoorweg Mij., welke sinds het jaar 1907 geen houten personen rijtuigen meer in dienst 'heeft gesteld, heeft thans besloten, voldoende nieuw stalen materieel te bestellen, om alle houten rij tuigen buiten dienst te kunnen stellen. Dit geldt zoowel voor de treinen der gewone dienstregeling ais voor de vacantietreinen naar de badplaatsen. Men schat dat hier mede een bedrag van circa 20 miliioen dollar gemoeid zal zijn. De Maatschappij heeft order geplaatst voor de levering van 300 personenrijtui gen, elk ruim 23 meter lang, 210 bagage wagens, 20 gecombineerde personen- en bagagerijtuigen, alles voor het einde van 'dit jaar af te,leveren. Deze spoorwegmaatschappij heeft thans reeds de beschikking over ruim 4500 sta len personenrijtuigen en 547 stalen koel wagens. De revoiutlonnalre actie In Portugal. Naar de „Chicago Tribune" uit Oporto verneemt, heeft de politie aldaar verschil lende huiszoekingen verricht, waarhij ver schillende opslagplaatsen van bommen en wapenen, zelfs enkele stukken geschut, zijn gevonden. Ook is een groote hoeveelheid documenten in beslag genomen. Op grond van deze documenten zijn talrijke perso nen gearresteerd. Strijd tegen misdadigere. De zuivering van Sicilië van de maffia (rooversbenden) wordt met kracht voort gezet. Telkens komt een nieuwe sector aan de beurt. Vorige week waren het de gemeenten Cirnina, Villafrate, Mezzo-juso, Godr&no, Cefalk Diana en öampofelice, waar een groote misdadigers-organisatie heeft bestaan, die aansprakelijk wordt gesteld voor wel 51 moorden, 14 mislukte aanslagen, ^7 beroovingen, en minder ernstige misdaden. De bende was 275 man sterk, die nu allen achter slot en grendel zitten, tot groote vreugde van de bevolking. Uitsluiting in de Berlijjnsoha metaal-Industrie. De pogingen om het conflict in Üe Bierlijnsche metaalindustrie bij te leggen, hebben geen resultaat opgeleverd. Na tien uiur te hebben gediscussieerd, werden de door de vertegenwoordigers van patroons en arbeiders gevoerde on derhandelingen afgebroken. Het gevolg hiervan is, dat reeds meer dan 40-000 arbeiders werden uitgesloten. Het per soneel van de Siemens Werke, Bergmann en Mix en Gnest, zijp reeds ontslagen. Vandaag volgen de arbeiders van Lorenz en da Deutsche Telefonwerke. In het geheel zullen door dit conflict 65-000 arbeiders op straat komen te staan. Tot nu toe is alleen het perso neel uitgesloten van de ondernemingen, wier instrumentmakers begin dezer week den arbeid hebben neergelegd. Men vreest echter, dat een aigemeene uitsluiting in de Berlijnsche metaalindustrie niet zal kunnen warden vermeden, tenzij nog spoedig een minneljjke schikking mogelijk mocht bljjiken. Een mistakte dynamlei-aanslag. D© 51-jarige koopman Langkorp nit L&usnstein had zich tot de rijksschadever- goedingsoommissie te Friedenau gewend met een verzoek, dat afgewezen werd. Zaterdagmorgen kwam hij onaangediend! de kamer van den vice-voorzitter dr Bach binnen. Hij eischte een onmiddellijke schar devergoeding van 120-000 mark; zoo niet dan zouhij een koffer met dynamiet, die hij bij zich bad laten ontploften. Hijl zette den koffer op tafel, waaruit twee linten staken, die Langkorp om de vingers van zijn linkerhand gewikkeld Jiad. Dr Back trachtte den man aan de praat ta houden ,in de hoop, dat in dien tusschentijd een ambtenaar binnen 'zou komen, wat echter niet gebeurde. 'Nadat zij drie uur tegen over elkaar gezeten hadden, moest dr Bach eindelijk een mandaat van 12.000 mark en een .chequé van 90.000 mark schrijven. Langkorp belde toen een tra want op, die eveneens ongemerkt wist binnen te komen en #de chequé in ont vangst nam. Urenlang probeerde hij deze uitbetaald te krijgen, maar zonder suc ces, omdat zij niet heelemaal in orde was. Toen Bach hem verklaarde zelf het geld aan de 'kas te zuilen gaan halen, vuurde Langkorp tot vijfmaal toe uit een revolver, zonder dat een der schoten doel trof. Tegelijk liet hij den koffer vallen en het is aan een toeval te danken, dat hij niet ontplofte. Op 'het geluid der schoten kwamen bedienden aanloopen, die Langkorp aan de politie uitleverden. Het springstofapparaait van Langkorp is door de politie onderzocht. De dader geeft toe, dat hjj van plan wa3 geweest om na de definitieve weigering tot in williging van zijn verzoek om schadeloos stelling een aanslag door middel van een explosie tg plegen. Over de her; komst van de 15 pond dynamiet wei gert Langkorp iets mede te dealen. Muesollnl aen het woord. Mussolini heeft Zaterdag de met span ning verwachte rede over Zuid-Tirol ge houden. Dit is de laatste maal, begon hij, 'dat ik in een rede mijn meening over Zuid-Tirol zal zeggen, den volgenden keer zullen daden spreken. Deze eerste zin werd door de afgevaardigden reeds op groot gejuich onthaald. De geestdrift werd nog grooter toen de D'uoe liaankondigde, dat als straf voor het slechte gedrag van Zuid-Tirol .en zijn vrienden, thans alle in Zuid-Tirol verschijnende Duitsche bladen en tijdschriften zullen worden verbaden en de laatste Duitsch- sprekende beambten, zich nog in functie bevindend, zullen worden verplaatst of gepensioneerd. Mussolini zeide dat de door Weenen geopperde klacht ongemo tiveerd was en somde de weldaden op, die Italië sedert het einde van den oorlog aan Oostenrijk had bewezen. Ook weidde hij uit over hetgeen Italië in Zuid-Tirol had tot stand gebracht. 14 dagen geleden heeft de Oostenrijk- sche gezant spreker den dank van Mgr Seipel overgebracht voor de buitengewwn vriendelijke houding van Italië in de kwes tie van de militaire controle en de nieuwe leening. Mussolini besloot zijn geestdrif tig toegejuichte rede met de verklaring dat aan de Brenner leven en dood der groote Italiaansche natie staan. Na deze rede zongen de afgevaardigden het Piave- lied. De Vos8isohe Zelfung In Italië verboden. Het Duitsche blad „de Vossische Zei- tung" is voor .het gansche Italiaansche Staatsgebied verboden geworden. Het blad heeft zic'h met een protest tot het minis terie van buitenlandscha zaken gewend. Korte berichten, Het Hof van assiesen van de Dor- dogne (Fr.) heeft den man, die zijn vader en moeder heeft vermoord, ter dood' Ver oordeeld. De gezworenen hadden geen ver zachtende omstandgheden laten gelden. De Bulgaarsche minister van spoor wegen, 'Georgieff, is afgetreden. De reden van zijn aftreden is, dat hij zich op het laatste oogenhlik tegen de leeningspolitiek van de regeering verklaarde. Uit Rio de Janeiro wordt bericht, dat de .regeering van den staat Rio de Janeiro scherpe maatregelen tegen koffie- verv-alschingen heeft genomen. Voor de eerste maal sedert den wapenstilstand is Vrijdag van O&tende een speciale trein vertrokken naar Leipzig die te Ostende aansluiting had gegeven met de mailboot van Engeland. Geen plaats bleef onbezet, dit vooral tengevolge van de Leipziger Messe, die op1 het oogen- blik wordt gehouden. Over enkele maanden zal het groote Etation van Gent-Zuid buiten gebruik wor den gesteld, daar de spoorwegautoritei ten geheel het verkeer langs het modern ingericht station van 'Gent St. Pieter wil len brengen. Te New York dreigt een werkstaking te zullen uitbreken b(j de ondergrondl- sche en v'aductspoorwegen. Burgemees ter Walker doet pogingen om den vrede te bewaren. De politie te Altona ontdekte in de woning van een koopman een modern ingerichte valsche munterswerkplaats, waar valsche 50 markstukken werden ver vaardigd. De koopman en zjjn vrouw werden gearresteerd. In geheel Transkaukasië zijn de spoor- en telegraafverbindingen ten ge volge van sneeuwstorm verbroken. Te Batoem startte een huis door den te zwaren sneeuwlast in, waarbij vijf per sonen gedood en vier zwaar gewand wer den. Minister Beelaerts uaiair G e n v e. De Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland, is hedennainiddalg naiar Genève vertrokken tot het bijwonen der vergaderingen van den Volkenbondsraad. Ned. Chr. Radiovereeniging. De aigemeene vergadering 'van de Ned. Chr. Radiovereeniging zal Woensdag 7 Mgiairt a.s., 's nam. hal? twee in hotel „de l'Europe" te Utrecht worden gehou den. De agendaJ vermeldt behalve het verslag van den secretaris-penningmees ter, behandeling van de verslagen van den omroepdienst en den propagandaidienst. De voorzitter, Mr A. v. d. Deuro, van Bennekom, zal een referaat houden over den radio-strijd. De vergadering zal voor de pers en niet-leden niet toegankelijk zijn. Na de gasdireteuren de gemeen te - architecten? In een uitvoerige beschouwing van mr J. W. Tijsma in de „Leeuwarder Cou rant" over de gaiscorruptie leren we, dat het hem door tamelijk betrouwbare ge gevens bekend is, dat wanneer de cam pagne tegen de gasdirecteuren beëindigd is een soortgelijke campagne zal begin nen tegen de bij het electriciteitsbedrij.f in ons land betrokkenen en daarna tegen de gemeente-architecten. Hoe aan minister klein gemaakt werd. Aan een pariementsfilm van D. Hans, over het gebeurde bij de behandeling van de begrooting van Curasao is het volgende ontleend: Er zahlt die Haupter seiner Lieben Und siehl ihm fehlt fcein teuras Haupt. Met gosiy-ngen blik monsterde Nolens zijn schar«a, en zip, zij: waren er. De convocatie, pardon, het commando, had gewerkt. Dinsdagmiddag precies 1 uur, de nog al onbelangrijke begrooting van Curasao maar /ij: waren er. Niemand: had een later treiruje durven nemen. Uit de bin nenlanden van Brabant en Limburg, nog roezig van carnavalsstemming, waren zij gekomen. De veldheer was tevreden. Toen wij, journalisten, de perstribune opkwamen, zagen wijl het dadelijk. Wij roken het, nog vóór we gezien en ge teld hadden. Er broeide iets. De gan sche Roomsche fractie zat in haar bank jes, ernstig, waardig, zwijgend, met don- kerdredgende blikken, toet oogen vol blik sem en vol onweer. Ja, er zat wat in de lucht. Let op. Dat ging om Se begrooting. Dat ging men had er waarlijk geen erg scherpen politieken neus voor noo- dig om de financieele gelijkstelling op onderwijs-gebied in Curasao. Tot dus ver had de minister van Koloniën wél principieel, doch niet practisch toegege ven. De gelijkstelling zoo was zijn standpunt kon er alleen komen als de financiën der kolonie in orde zouden zijn. En dan moest hij er eerst nog eens over confereeren. Maar: toen had veldheer Nolens 'zjjn legioenen laten aanrukken uit de vroolijke landen van het carnaval, zij hadden afscheid genomen van Peer van den Muggenheu- vel en zijn trawanten en trokken op naar de residentie. Voor het gericht. Namens den veldheer verscheen de heer van Vuuren voor het front, en bracht de dagvaarding uit. De katholieke fractie wenscht, dat de riKnister nu de gelijkstelling zal beloven. Positief beloven. Vóór de begrooting van 1929.-Hij moet dat zaakje nu maar eens gauw met den gouverneur in orde ma ken. Doet de minister deze toezegging niet, dan luidt de eisch: verwerping der begrooting. Dan zal de heele katholieke fractie tegenstemmen. Toen daalde Zeus van den Olympus en ging zitten tusschen z'n vrienden. Hij' had de bestel ling van Monseigneur gedaan. Sensatie. De arme minister rekende uit. Het was trouwens eenvoudig. Dertig katholieken tegen. Alle socialisten tegen (dat hadden ze al gezegd). Een vrij slecht-bezochte vergadering. De verwerping stond vast, absoluut vast;. En z'n begroeting ver worpen beteekende, dat hij' kon gaan kuie ren in het lentezonnetje. Dat hij' visite kaartjes z.ou moeten bestellen „J. C. Ko ningsberger, oud-Minister van Koloniën". En er viel nog zoo veel voor hem te doen, zoo ontzaglijk veel, in de West en in de Oost. En de Roomsche fractie zat. Als een brok marmer. Als een muiur van gewa pend beton. Dertig. Dertig- Toen werd de Minister klein. Heel klein. Eln week. Heel week. Als leem in de hand van pottebakker Nolens. Zeker, hij had een paar dagen fe voren gezegd, dat hot nog niet kon. Fmancieelö bezwaren. 33n wilde het wel kunnen, dan moest eerst da begrooting sluitend zijn, dan moest hij eerst met zijd ambtgenoot van Fi nanciën spreken. .Maar nu? Dertig. On verminderd de socialisten. Lente-zonnetje Visite-kaartjes. De minister stond pp, en beloofde. Beloofde plechtig. Beloofde se cuur. Hot zou in oröe komen. Konden de heereD .op rekenen. Dia bestelling zou prompt op tijd en keurig bij Monseigneur worden, thuisbezorgd. Laten halen? Wel- néé. Da minister zou zijn procuratie-hou der Brantjes, een katholieken procuratie houder immers I) ai moet dia weinig 1 1 i -1SE Binnenland, Jan Toorop overleden. Het abattoir te Goes geopend. De „N. R. Crt." over de electrificatie der middengroep. Een motie van den Gemeenteraad van Clinge over de klompenindustrie. Verduistering bij de incassohank te Rot terdam. Buitenland, Dreigend conflict in de Belgische metaal industrie. De toestand in Shanghai. Revolutionaire woelingen in Portugal. Rede van Mussolini tegen Oostenrijk. van die zaak hebben!) opdragen, de bestelling bij Monseigneur thuis te be- zorgen. Vóór de volgende begroeiing stond hij op de stoep,* Prinsengracht 36, Ben Haag. Da heeren konden ar van op aan. Minzaam aanbevelend: Koningsber ger. (Tel. 1G0O3). De begrooting werd aangenomen. 57 tegen 18. De minister rilde, toen hjj de cijfers hoorde. Als hij de klandizie was kwijt geraakt, ais hiji de bestelling haid geweigerd, als hij néé had verkocht, zou het 48,27 hebben gestaan, maar dian verworpen. In z'n bankje zat Monseigneur. Roer loos. Of er niets gebeurd was. Het kan vriezen, het kan dooien. Maar hij had voor den zooveelsten keer een minister murw gemaakt. Een bestelling opgegeven. Toen „gaf hjj met een lichte handbeweging z'n schaapjes de vrijheid terug. De fractie verstrooide zich. Tot de volgende bestelling. Een onmenscf). Een inwoner van Retranchement was in bet bezit van een foxhondje, welk diertje, zooals het wel meer voorkomt, wel eens enkele -dagen yan huis weg liep. Eenige dagen geledein was dit weer het geval geweest en kwam de hond] met een blikken bus aan den staart get- bonden weer thuis. De 'eigenaar dacht hier te doen te hebben meit een gieiw-one kwajongensstreek. Dezer d'agen evenwel kwam de bond bij hem terug 'en toen bemerkte de eigenaar tot zijn afschuw, dat men he-t dier d'e staart had1 afgesneden en dit lichaamsdeel met een touwtje op den rug van het dier had bevestigd^ terwijl eergisteren de hond thuis kwam en bedde ooren bleken te zijn afgesneden. De politie stelt naar den bedrijver van deze onmenschelflke handelingen ean on derzoek in. 1 Maandagmorgen werden in een wo ning aan de Molenstraat te Vlissingen een vader en een zoon bewusteloos aange troffen, terwijl de kanarievogel dood lag. Het bleek dat men bier met de gevolgen van kolendamp te doen bad. De beide bewustelooze personen zijn naar hat St. Josephziekenhuis overgebraoht. Te Vlissingen heeft een inbreker een deur geforceerd, maar niet gerekend op de alarmsehel, die aan deze winkel deur bevestigd was. De winkelier werd wakker en stelde een onderzoek in, waar bij op ©enigen afstand de inbreker, een Duitseher, werd aangetroffen en gearres teerd. Hij wordt ter beschikking der justi tie gesteld. Goes, Onze stad is niat rjjk meer met plantsoenen bedeeld. Maar zelfs in het kleine stukje, -dat we nog hebben, wordt er door het Gemeentebestuur niet eens voor behoorlijke zitgelegenheid gezorgd. In het Oostwal-plantsoen bevindt zich momenteel, welgeteld één bank. Wel wat armoedig 1 Of heeft het vroege voorjaarsweer het Goesche Gemeentebestuur verrast? Naar wij vernemen, brachten heden de heeren mr Lietaieri, Beerbolte, direc teur-generaal van de Volksgezondheid en dr Berger, hoiofdinspecieiur van de Volks gezondheid een bezoek aan het R.K. Zie kenhuis aan den Kloetingsdhen weg al hier. In ambtelijk© kringen schenkt men groote aandacht aan dit ziekenhuis, daar het als voorbeeld güddt van, ziekenhui s- boiuw in kleinere plaatsen. Rilland. Tot tijdelijk opzichter bij dee brugbouw te Tholeu is benoemd da heeor A. Mol alhier. Souburg. De agenda voor den gemeen teraad van Dinsdag bevat die volgende punten: 1. Notulen .2. Meded'eelingam era ingekomen stukken. 3. Subsidia spefcver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1