No. 132 Zaterdag 3 Maart 1928 42e Jaargang r HARDT'S EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz.9 TABAK - SISAREN - SIGARETTEII Buitenland. Binnenland. Staten-Genaraal. Belangrijkste Nieuws. tabletten Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. QEZ A3 EN VRIJHEID. Groote Markt 19 - Goes tegen verstopping Dlricfcmr-H oofdredactaur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie on Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F- F. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 258 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnement* prQa: Per 3 maanden, franco per poet, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL BIJ abonnement belangrijke korting Gezag en vrijheid, ziedaar twee begrip* pen die elkaar schijnen uit te sluiten en die toch onafscheidelijk aan elkaar ver bonden zijn. Vrijheid is zonder gezag niet denkbaar. Dit schijnt tegenstrijdig. Immers gezags oefening beteekent een beperking van en een ingrijpen in de vrijheid. In een gezin waar het ouderlijk gezialg geen carricatuur is als helaas zoovaak in onze dagen wordt de vrijheid van de kinderen en van allen die tot het gezin behooren zeer sterk aan banden gelegd. Allerlei regelen worden gesteld waar aan zij zicb te houden bebben. Zonder gezag is de menschelijke samen leving onbestaanbaar. Als bet gezalg, boe zwak dan ook en onvolkomen, wegvalt, dan komt de wanorde, de chaos, dan is het met de maatschappelijke en de gees telijke vrijheid gedaan. Zoo ongeveer alle predikers van de vrij heid zijn het er dan ook over eens, dat er een soort gezag moet zijn, dat bepaalde regelen moeten worden gesteld waaraan een ieder zicb heeft te onderwerpen. De Communisten in Rusland b.v. laten hun gezag sterk gevoelen en treden nog meer autocratisch op dan de vroegere Czaristische regeeringen. I En de Socialisten die bet vrijheid, ge lijkheid en broederschap in hun vaandel schrijven, hebben geen bezwaarin bet maatschappehjk leven zeer sterk in te grijpen en bet saam te snoeren in een keurslijf zoo knellend dat de vrije adem haling ten eenenmale belemmerd wordt en een gezonde ontwikkeling is uiige# sloten. Zij willen vrijheid, maar een vrijheid die door het gezag zeer sterk wordt be perkt en die zich niet verder uitstrekt dan de oog en blikkolijke beerschers wen- schelijk achten. Ook de vrijzinnigen, hoewel zij het vrijheidsbeginsel als grondsl'alg van staats beleid erkennen willen niet een onbe perkte vrijheid, maar een vrijheid binnen de regelen van orde door het bevoegde gezag gesteld. Oogensohijnlijk dus precies hetzelfde wat ook de Antirevolutionairen wenschen, n.l. handhaving van het gezag en waar borgen voor da vrijheid. Toch is hier een diepgaand verschil. Volgens de antirevolutionaire beschou wing vindt het gezag zijn grond niet in den mensch, maar in God. De men- schen, afhankelijke schepselen hls zij zijn, zijn hoogstens gezagsdragers. De vader is door God gesteld tot het hoofd van het gezin. Hjj is het hoofd, oefent het gezag uit niet omdat hij da oudste is en de sterkste en de meest verstandige want dit is lang niet altijd het geval maat om dat God hem op dia plaats heeft gestéld. Precies soa nu is het ook met de Overheid. Terwille van de verdorvenheid en zon digheid der menschen heeft God de Over heid gegeven om jn Zijnen Naam het recht te bestellen en gezag te oefenen. Die Overheid kan dus maat niet doen en laten was zij verkieselijk acht, zijl kan en mag niet naar willekeur handelen, maar zijl is bij hare gezagsoefening ge bonden aan de goddelijke ordinantiën.- Door God regeeren de koningen en stellen de vorsten gerechtigheid. Indien de Overheid hare roeping kent dan zal zij ook bij de uitvoering van de taak haar op de banden gelegd, steeds vraigen: Heere, wat wilt Gij, dat ik doen zal En dan kan het niet anders, of zij zal niet alleen rekening houden met halar macht, maar ook met de rechten en vrijheden van de onderdanen. Goede gezagsoefening beteekent dus te vens handhaving van da burgerlijke vrij heden. Anders staat het echter, wanneer het verband tusschen godsdienst en staat kunde wordt doorgesneden. Men moet dan ook de orde en het gezag handhaven, maar dat gezag mist dan allen redelijken grond. Het is iets willekeurigs. Wanneer in een gezin bij afwezigheid der ouders, het eene kind over de andie ren, regeert en zijn. wil laat gelden, zonder dat het daartoe opdracht ontving, dan moeten de anderen dat Bis willekeur ge voelen. Dan wordt het een kwestie van macht. Dit geldt ook van het staalkundig leven. Wanneer God als de bron van het ge zag .wordt ontkend, dan is de grond van de gezagsoefening weggenomen. Dan regeert de meerderheid omdat zij de meerderheid js en over de meeste macht beschikt. Of ook wel zooals b.v. Mr Troelstra het wenschte, dan regeert de minderheid, omdat zij op dat oogenblik de sterkste is. Het is duidelijk, dat dan da vrijheid gevaar moet loopen. Als de sterkste regeert, omdat hij de sterkste is, dan is zijn macht ook onbe perkt, en onbegrensd. Het is vooral in onze dagen naoidig deze dingen scherp in het oog te houden. Gezag en vrijheid behoeven niet te bot sen, en zullen niet botsen, mits we aan het gezag zijn schriftuurlijken grond niet ontnemen. Als de Overheid haar gezag ontvangt van God en dus buigt voor de goddelijke ordinantiën, dan is de vastigheid van bet gezag gewaarborgd. Dan mag zij gehoorzaamheid eiscben omdat zij is dienaresse Gods. Maar dan heeft niet alleen het gezag een vasten grondslag, doch dan is bet ook mogelijk de vrijheid te handhaven. Immers, dan weet de Overheid dat zij niet naar willekeur mag regeeren, dat haar macht niet onbeperkt is, maar dat zij in alles heeft te rekenen met de grenzen door God aan haar macht ge steld. Naast Hotel „De Korenbeurs" Atheïstische maatregelen der Turksche regeering. In Turkije bestond vroeger een nauw verband tusschen de staats- en gods dienstige instellingen. Maar nu de Jong- Turken aan bet bewind gekomen zijn, is dat alles verdwenen. Aan het hoofd der republiek staan leeken, die zich hee- lemaal niet bekommeren over godsdiens tige aangelegenbeden. De stichters der republiek waren athe- isten, die eiken positieven godsdienst haatten. Maar den scholen hebben zij tot beden bun Mohammedaansch karakter niet kunnen ontnemen. Het ministerie kan haar programma niet ten uitvoer brengen. Geheel anders treedt de huidige regee- ring op tegen de scholen van de buiten- Jandsche Christenen, die in Turkije wo nen. Zooals reeds bekend is, moet ieder godsdienstig voorwerp onverbiddelijk uit de school verdwijnen; voor en na school tijd mag er niet meer gebeden worden; iedere uiting van godsdienstig leven is verboden. Vechtende Kamerleden. Bij dë bespreking van het rapport in de Kamer van Luxemburg van een com missie van onderzoek over een beschul diging van het radicale Kamerlid Flesch aan het adres van bet socialistische Ka merlid Krieps, dat deze zich op onrecht matige wijze verrijkt bad door een oor logsvergoeding, werd de socialist zoo boos dat hij zich op Flesch. wierp en hem een paar oorvijgen toediende. De andere Ka merleden kwamen tusschenbeide en da voorzitter /schorste de vergadering. Korte berichten. In de Kamer heeft men den Hon- gaarschen minister-president Bethlen ge ïnterpelleerd over de zelfmoord-epi- d e m i e, die in Hongarije woedt. Graaf Bethlen antwoordde, dat de laatste twee jaar in Hongarije van de 8 millioen in woners er in totaal 4000 een of meer pogingen tot zelfmoord hebben gedaan. Daaronder waren 1080 actieve of gepen sioneerde officieren en 1030 soldaten. De rechtbank te Berbjn beeft een 24-jarigen metselaar, die het kind, dat zijn vrouw hem mee ten huwe lijk had_ gebracht en dat dag en nacht builde, in een aanval van woede tegen den grond gegooid en gedood had, ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Driehonderd Baeldhistische monni ken werden door Chineesché communis ten opgesloten in een klooster, dat ver volgens in brand gestoken werd. Alle monniken kwam an om. Volgens^ de Egyptische pers, heeft de eerste-minister Sarwat-'pasja aan Lord Lloyd, den Britschen hooge-commissaris, medegedeeld, dat het Egyptische kabinet bet ontwerp van een tractaat, gelijk dit door Chamberlain aangeboden is, als grondslag van overeenstemming eenstem mig onaannemelijk verklaard beeft. Van het Hof. Naar wij vernemen, zal de Koningin zich in de volgende week voor enkele da gen naar bet Loo begeven. Luchtvaart. Evenals vorige jaren zal de Kon. Lucht vaart-maatschappij buiten de gebruikelijke rondvluchten boven Amsterdam en Rot terdam, in den komenden zomer op eeni- ge plaatsen passaigietfsrondvluchten orga- niseeren. Het thans opgestelde programma omvat reeds vluchten te V1 i s s i n g e n, Goes, Gilze-Rijen, Venlo, Arnhem, Soes- terberg, Ermelo, Assen en Helder. Die gascorruiptie. Pij K.B. zijn tot 1 Juli a.s. geschorst de besluiten van den raad der gemeente Dioetinchem, resp. strekkende tot het ver- leenen, met ingang van 9 Februari 1.1., van niet-eeryol ontslag aan den heer G. Pieterson, als directeur van het gem. gasbedrijf en tot ontzegging a'an den ont slagen gasdirecteur van den toegang tot de terreinen en gebouwen van de gas fabriek gedurende den termijn, verloopen- de tusschen het ontslag en de beslissing van de Kroon ter zake van da gevraag de vernietiging. Deze Kon. beslissing ia' genomen uit overweging, dat het wenschelijk is om, hangende het onderzoek naar de vraiag of bedoelde raadsbesluiten in strijd met de wet of met bet algemeen belang, het inwerking-treden daarvan ta voorko men. Postvlucbten naar Indië. De beer Plesman, directeur der K. L. M. die een studiereis naar Indië maakte, ver klaarde dat het geregeld luchtverkeer met Indië niet lang op zich zal laten wachten en dat in 1929 in elk geval twaalf postvluch- ten heen en weer gedaan zullen worden. Die Zomert ij d' end' e Spoorwegen. Naar aanleiding van de officieele me- dedeeling over den zomertijd in 1928, zegt het H b I d., stelde een lezer de vraag „of het nu eindelijk eens mogelijk is gebleken den Nederlandschen zomer-' tijd in overeenstemming te brengen met dien in de omringende landen, welke zich daaromtrent steeds onderling blij ken te verstaan in welk geval de treinen- dienst tenminste niet vier maal behoeft te worden veranderd." De duur van den zomertijd wordt bij ons, gelijk wijl reeds meermalen hebben vermeld, door de regeering bepaald in overleg met dè directie der Nederlandscba Spoorwegen. Wij hebben ons met de vraag van onzen lezer gewend tot de be trekken afdeeling der spoorwegen, waar men ons het volgende mededeelde: Inderdaad bestaat er een afspraak tus schen Elelgië, Frankrijk en Engeland over het tijdstip waarop de zomertijd zal aan vangen, een afspraak waaraan ook ons land zicb tot 1925 beeft gehouden. Op dat jaar werd met deze regeling door ons land gebroken omdat er teveel bezwaren aan verbonden waren, niet alleen met het oog op den treinenloop, maar ook voor het publiek I Wat toch is bet geval? D'0 drie genoemde landen laten den zo mertijd ingaan in den nacht volgende op den dexiden Zaterdag van April; dit jaar dus op den 22sten. Duitschland daar entegen, dat geen zomertijd heeft en dien ook niet krijgen zal, houdt natuurlijk Wat het verschijnen van een nieuwe dienstregeling betreft vast aan den in ternationaal daarvoor .overeengekomen da tum, 15 Mei. Daar nu de verbindingen met Duitsch land over Oldenzaal, Zevenaar, Nijmegen en Venlo voor zoover het internationale treinen betreft, veel belangrijker zijd dan die met het Zuiden, heeft men er in ons land de voorkeur aan gegeven den zomertijd te doen 'ingaan op dezen inter nationaal vastgestelden datum, den 15en Mei. De Vrijheidsbond'. Op Zaterdag 31 Maart en Zondag 1 April zal de Vrijheidsbond! in bet Jaar beursgebouw te Utrecht zijn algemeens vergadering houden. O.m. komt dan aan de orde een voor stel van bet hoofdbestuur om den naam van de Partij': Vrijheidsbond, de Liberale Staatsparty, te veranderen in dien van: Da Liberale Staatsparty da Vrijheids bond. Het C. N. V. in 1927. De fcwartaalstaiat in „De Gids" het orgaan van bet 0. N. V-, geeft over bet laatste kwartaal van 1927 een winst aan van 53.091 tot 53.636, een stijging met 545 leden. Slechts vier organisaties, die van de Houtbewerkers, Landarbeiders, Spoor- en Tramwegpersoneel en Zeelieden hadden in dit kwartaal verlies te boeken. Tevens geeft deze staat een overzicht over bet geheel© jaar 1927. Over het jaar 1927 steeg bet ledental van 51.982 op 53.636 dus met 1654, of met 3.19 pet. Met dezen vooruitgang kan het C. N. V- naast de moderne vakbeweging, die even 3V2 pet. winst boekte, een goedl figuur maken. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J. H. VAN GRAFHORST. ARTS, TEKEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKTE. Mlddeiburg3che.tr. Pl7, Schovenlngen. Belasting van Nederlanders in den vreemde. Op bet wetsontwerp inzake „belasting- vluchtelingen" heeft de minister van fi nanciën een nota van wijziging ingediend. De minister handhaaft het ontwerp waarvan art. 1 verworpen is voor wat betreft de belasting van de nalatenschap pen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Gemeentesecretaris ontslagen. Na uitvoerige discussies besloot de ge meenteraad van Meppel met negen tegen vier stemmen met ingang van Donderdag ontslag te verleenen aan den gemeente secretaris den heer J. van der Zee. Tevens werd aanvaard diens voorstel tot terug betaling van zekere bedragen. Encephalitis postvacoinalis Het „Reic'hsgesundheitsanit" heeft de heeren prof. Gins, voorzitter van de Rijiks- koepokinrichting, en prof. Gildemeister uit Berlijn, alsook prof. Pette, hoogleeraar in de neurologie te Hamburg, naar Neder land afgevaardigd om te beraadslagen imet de oommissie uit den Gezondheidsraad, die ingesteld is voor het bestudeeren van het vraagstuk der encephalitis postvacoinalis. Donderdag aanvaardde Jhr 'Mr Dr v. Kar- nebeek zijn functie als Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Wij fotografeeren Jhr. van Karneheek terwijl hij voor het eerst als Comm. der Kon. in Z.-Holland het gebouw van het Prov. Gouvernement v. Zuid-Holland, K. Voorhout 9 te Den Haag binnengaat. tweede kamer. Het Aardewerkwetje. Zal de Regeering die in één week twee maal een echec leed, straks opnieuw een nederlaag hebben te boeken? Het is altijd gevaarlijk voorspellingen te doen, maar dit kan wel gezegd, dat de kansen voor het z.g. aardewerkwetje, dat bedoelt onze aardewerkindustrie eenige bescherming te verleenen, niet schitterend staan. Dr da Visser heeft het ontwerp al dado- Binnenland. Luchtverkeer met Indië. Passagiersvluchten der K. L. M. Zomertijd en spoorwegen. ■Ameland weer bereikbaar. Buitenland. Groote brand te Antwerpen. Vechtende Luxemburgsche Kamerleden. loos 6Och. Bij Apohh.en Drogisten. lijk scherp bestreden en hij werd daarin gevolgd door de heeren Droogleever For- tun en Vliegen, waartegenover de heer Hermans stond als verdediger. Het H d b 1. weet te vertellen, dat op dit oogenblik gerekend wordt op een verwer ping met de stemmen van heel „links", alle Christelijk-Historischen, de heeren Braat, Lingbeek, Kersten, Zandt, den anti revolutionair Van den Heuvel mitsgaders» den heer Arts. Of deze voorspelling juist is, zal de vol gende week blijken. Woensdag j.l. is in het diakonessen- huis te Rotterdam overleden de heer J. W. Brouwer, in leven Rijks- en Prov. dierenarts te Kortgene. De overledene bekleedde verschillende functies in tal van corporaties en was een zeer geziene figuur. Vereeniging voor Zieken- huis-verpleging. Onlangs hebben we een en ander medegedeeld van "de plannen der commissie uit de afdeeling Zuid- en Noord-Beveland der „Ned. Mij', tot bevordering der geneeskunst", die be doelden te komen tot een vereeniging voor ziekehhuis-verpleging. Zooals men zich herinnert stelt de vereeniging zich ten doel uit de contributies der leden een behoorlijk gedeelte van gemaakte zie kenhuiskosten te betalen. Teneinde te trachten thans tot defi nitieve oprichting te geraken, zijn door de commissie verschillende personen aan gezocht om zitting te nemen in een voor- bereidings-comité. De eerste vergadering van het comité zal Zaterdag 10 dezer te Goes worden gehouden. Middelburg. Gisterenavond had in het Grand Hotel Verseput een druk bezochte bijeenkomst plaats van leden en genoo- digden van Handelsbelang, waarin de heer W. Kosten sprak over „Wat ieder koop man van het Burgerlijk Wetboek weten moet." Na de lezing ontspon zich een geanimeerde discussie. Donderdag vergaderden wederom de leden van de Afd. Middelburg der Vereen, van den Chr. Handeldrijvenden en Indu- striëelen Middenstand in Nederland naxt aanleiding van het bedanken van dhr J. Bolier als voorzitter. In zijn plaats werd als „zoodanig gekozen dhr K. Helder, die zijn benoeming aannam. Onder meer werd besloten om alle Chr. Middenstanders ter plaatse uit te noodigen tot bijwoning van den Luisteravond op 5 Maart, in St. Joris, wanneer via den Huizer zender dhr Schee- res, voorz^, hoopt te spreken over: „Tien jaren zoutend zout", dhr Plomp over; „Chr. Patroons Vakorganisatie", terwijl door muziek en zang voor de noodige af wisseling zal worden gezorgd. Ovezand. De Raad vergaderde giste ren. Nadat in de nieuw ontworpen politie- verordening een verbodsbepaling was bijr gevoegd voor het laten loepen in weilan den van hengsten boven 2 jaar en stie ren ouder dan 1 jaar, tenzij het weiland 'voldoende is afgerasterd, wordt de ge- heele politieverordening nu definitief vastgesteld. Wordt besloten om een bin nenweg in Hollestelle van den ligger af te voeren als er geene bezwaren bin nenkomen. Wordt vastgesteld het primi tief kohier hondenbelasting voor 1928 met 68 honden in de le en 1 hond in de 2e klasse, tot een totaal bedrag van £273. Op verzoek van Gel. Staten wordt de kom der gemeente nader aangeduid. Een verzoek van M. Rijk tot het dich ten van een sloot wordt aangehouden. Da rekening van dan Vloaschkeurings-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1