DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Sta ten-Generaal. LANGS DEN AFGROND. Binnenland. Uit de Provincie. FEUILLETON. VAN VRIJDAG 2 MAART 1928. No. 131. TWEEDE KAMER, Geen belasting van Nederlanders in den vreemde. Artikel 1 van het desbetreffend wetsontwerp verworpen. Een voorspoedige week heeft het kabinet niet. Eerst de capitulantenwet, waarmee minister Lambooy de vlncht moest nemen en nu de belasting op Nederlanders in den vreemde die door de Kamer verworpen werd. Wel beeft minister de Geer gisteren zijn wetsontwerp op knappe wijze, met groote kennis van zaken verdedigd en ongetwij feld eenige tegenstanders in voorstemmers veranderd, maarniet genoeg. Op een vraag van den heer Boon, wat de oud-premier, de heer Colijn, van dit ontwerp denkt, wilde de minister niet ant woorden. De heer Golijn is nooit bij dit ontwerp gemoeid geweest. De heer Boon noemde den heer Golijn een stille kracht, maar dan zijn cr vele stille krachten in den lande, want het de partement heeft de gewoonte, bevoegde mannen van allerlei richting te hooren en honing te puren uit iedere bloem (hilari teit). De heer Oud ging zoover, te meenen, dat die -Minister ook de in Nederland1 wo nende buitenlanders moest vrijstellen. Maar dat gaat niet op, zei minister de Geer, wijl dit ontwerp de buitenlandsche belastingen geheel in wezen laat en hoffe lijk den voorrang geeft. Het komt den Mi nister dan ook voor, dat dit ontwerp vol komen logisch is, het bereikt wat de be strijders willen, n.l. de belastingvluohtigen achterhalen. De zaak is slechts, dat verhuizing naar het buitenland geen wijziging brengt in den plicht om belasting te betalen. Velen, die om studie- of andere redenen naar het buitenland gaan, verwachten niet eens, dat die plicht eindigt. Het eenige bezwaar van ernstigen aard vormen de sancties. De regeering hecht daaraan echter niet teveel waarde; in vele gevallen immers zal het mogelijk zijn be lastingschuld hier te lande te verhalen op onroerende goederen en op andere wijze Wat het weigeren van een paspoort be treft, dit is niet, zooals men scheen te mee nen, iets geheel nieuws. Jarenlang heeft men passen slechts verstrekt als de aan vrager geen belastingschuld had. Onder de vrijstelling-zal vallen hij, die vrijwillig een beroep of bedrijf aan vaardt, waarvoor hij naar bet buitenland moet vertrekken. Een raming der opbrengst kon de Mi nister niet geven en die is hier niet in de .eerste plaats van belang, omdat het hier niet gaat om een nieuwe belasting maar om het stoppen van een lek in de belastingwetgeving. Echter deelde de mi nister mee, dat over 19231924 vertrok ken is f79 millioen vermogen, 1924'|25 58 millioen, Ï925'06 75 millioen, 1926 "27 '97 millioen. De steun, dien de Minister daarna on dervond van den directeur-generaal der belastingen, den heer Sinninghe Damsté die na giinister De Geer het woord voer de, heeft^ geen gewicht in de schaal ge legd. De Kamer was niet bijster gesteld op deze uiteenzetting en luisterde nauwelijks, «ood&t de voorzitter eenige malen moest hameren om stilte te kragen, gedurende deze rede over de beginselen van Genève. Bij de replieken hield dhr van Vuuren (R.-K.) zijn bezwaren staande en bleef volhouden, dat hier wel degelijk sprake is van -een dubbele belasting. De heer de Wilde (A.-R.) verjdaarde, bok al niet overtuigd te zijn door den minister, doch jntegendeel versterkt te zijn in zün bezwaren. De minister heeft cijfers meegedeeld over het vertrek van vermogen, maar spr. heeft den indruk, dat er veel meer vermogen, ons land binnenkomt. Voorts zal deze wet zeeï (Vrij naar het Bngelsch.) 23.) o— Mr Quirik schraapte andermaal zijn keel, alvorens den spreker breedsprakig te ant woorden, toen Ned! Newlyn hem voor kwam door Toby te vragen: „gij hebt ze ker wel gehoord, dat uw vriend gisteren avond smoordronken is geweest?" „Ja, dat heb ik," antwoordde Toby, „en ik kom opzettelijk hier om te zeg gen, dat het een leugen is." „Neen, het is geen leugen,' 'zetde Nau carrow. „Ik heb hem zelf in het donker gezien." „In het donker," spotte Toby. „Ja, maar het was "licht genoeg om hem te herkennen." „Gelooft hem niet, heeren," zelde Toby met zijn band wuivende. „Wilt gij wel gelooven, dat ik eens op klaarlichten dag in de straten van Melbourne een man tegen kwam, langer dan een kwartier met hem praatte, en dat hij toch niet de persoon was, dien ik meende te zien? Neen, die was het niet. Die was op het zelfde oogonblik, toen ik dacht met hem te spreken, met zijn schip op de reede van Calcutta." onaangename verhoudingen scheppen tus- schen de Nederlanders in het buitenland en de consuls, die een soort deurwaar- dersrol te vervullen krijgen. __De heer Boon (V.-B.) handhaaft ook zijn bezwaren en noemt den heelen on dergrond van deze wet afgunst. Tot spr. verbazing heeft hij gehoord, dat een pas steeds geweigerd wordt bij belasting schuld. Dat is in strijd met de wet. Een pas is een recht, geen gunst of aanbe veling. Nadat nog enkele heeren hadden gere pliceerd, volgde stemming. Artikel 1 werd in stemming gebracht en verworpen met 5033 stemmen. Vóór stemden de soc. dem. (voorzoover aanwezig) en de heeren Langman C.H., mej. Westerman V.B., Smeenk A.R., Ti- lanus C.H., Lingbeek H.G.S., Kersten S. G.P., Krijger C. H., Zandt S.G.P., Arts R.K.V.P., Dr de Visser, Bakker, Weit- kamp, allen C.H., Bierema V.B., Snoeck Ilenkemans C.H., Braat Platt., van Gijn V.B., Schokking C.H. De minister vroeg schorsing der be raadslagingen. Besloten werd, de beraad slagingen te schorsen. De kosten der nieuwe leer- lingenschaa 1. Op de vragen van den heer Alb&rda in verband met de medegedeelde globale becijfering in de Memorie van Antwoord nopens het wetsvoorstel van den heer Zijlstra in zake wijziging van de leer lingen schaal heeft minister Waszink ge antwoord, dat de door den heer Zijlstra gegeven cijfers aangaande het vermoede lijk bedrag der financieele gevolgen van zijn voorstel het resultaat zijn van een schatting van de kosten, welke uit dalt voorstel zouden voortvloeien. Bij die schatting werd geen rekening gehouden met de wederinvoering van den zevenjarigen leerplicht. Aan het departement werd bereids een becijfering gemaakt van de vermoedelijke stijging der uitgaven voor het Rijk, in dien de leerlingenschaal' van 1923 in het jaar 1928 zou worden hersteld. Bij die becijfering is uitgegaan van den toestand, wat de verschillende scholen betreft, op 1 Januari 1928 en is reke ning gehouden met het gemiddeld aantal leerlingen over 1927 aan elke van die scholen. De stijging der schoolbevolking tengevolge der vervroegde wederinvoering van de 7jarige leerverplichting is hierbij dus buiten beschouwing gelaten. Bij deze becijfering is gebleken, dat het weder invoeren van de leerlingenschaal voor 's Rijks kas een uitgaaf zou vorderen van pl.m. f 4,830,000. Ambtsaanvaarding van Jhrvan Karnebeek. De nieuwbenoemde Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Minister van Staat Jhr Mr Dr H.A. van Karnebeek, heeft gisterochtend, na den loopenden dienst te hebben overgenomen van den waarnemenden Commissaris der Konin gin, het lid van Gedeputeerde Staten Jhr Mr L. E. M. von Fisenne, zijn ambt aanvaard. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen Dinsdag a.s. des namiddags te 2 uur in vergadering bijeengeroepen. Jan Toorop. De verergering in den toestand van Jan Toorop is belangrijk toegenomen. Teruggaaf vain W egen- belasting. Door den Minister van Financiën is, in afwijking van art. 12 der Wegenbe lastingwet, bepaald dat verzoeken om te ruggaaf van wegenbelasting, voortaan in- plaats van bij den inspecteur, moeten worden ingeleverd bij den ontvanger der directe belastingen. Een schriftelijk ver zoek is niet vereischt. Echter moet steeds d8 kaart worden ingeleverd, waarna resti tutie of verrekening volgt over de nog niet ingetreden kwartalen. Teruggaaf wordt echter niet verleend indien in plaats van de oorspronkelijke een dupli- caatkaart wordt ingeleverd. De houder van een motorrijtuig, die in den loop van het kwartaal aan zijn „Hoe kwaamt gij daar achter, Mr To bias?" vraagde Newlijm met een ondeu gend lachje. „Zoo was het," zeide Toby, da vraag van den smid ontwijkend. „Ik noem glee hts dit eene voorbeeld, maar 'tis een gelijkluidend geval, en daarom durf ik zeggen, dat Naucarrow hem niet zag, al verbeeldt hij het zich o-ok." „Maar ik ben niet de eenige, die hem gezien heeft," zeide Naucarrow geraakt. „Het spijt mij zeer, maar er valt niet aam te twijfelen." „Geen van u allen weet er iets van," beweerde Toby. „Heb ik niet zelf een dergelijk geval bijgewoond te Rio? Daar werd een man beschuldigd, dat hij een paard gestolen had, en vier en negentig getuigen durfden er een eed op doen, dat zij het gezien hadden. Denk eens vier honderd getuigen." „Eb gij zegt juiist vier en negentig," zei de Naucarrow. „N,U, dan vergis ik mij daarin, en een getuige meer of minder doet er niet toe," antwoordde Toby met onverstoorbare kalmte. „Maar wat ik zeggen wilde komt hierop neer: vijfhonderd menschen durf den zweren, dat zij hem met het paard hadden zien wegrijden, én wat het mooist was van alles, de man was noodt in dat land geweest." Dit was zoo afdoende, dat niemand motorrijtuig een zoodanige verandering aanbrengt (b.v. verandering van banden, afschaffing van een zijspan of van een aanhangwagen) of dit door een ander motorrijtuig vervangt, zoodanig dat de belasting voor het daarna in gebruik zijn de motorrijtuig lager is dan die van het aanvankelijk aangegeven motorrijtuig, kan gedeeltelijke teruggaaf van betaalde be lasting over de nog niet ingetreden kwar talen bekomen, door aan het einde van het kwartaal andermaal aangifte van het motorrijtuig te doen en de in den loop van het kwartaal verkregen belastingkaart in te leveren overeenkomstig het boven staande. Immers hij verkrijgt dan terug gaaf van de vroeger betaalde belasting voor het hooger belaste motorrijtuig en behoeft voor het thans in zijn bezit zijnde motorrijtuig slechts de lagere belasting over de nog niet ingetreden kwartalen te voldoen. Hen locomotief draadloos bestuurd. Woensdag heeft Minister Koningsberger 'n bezoek aan de „Heemaf" te Hengelo gebracht. Het deel der stad, waar de „Heemaf" haar fabrieksterreinen heeft, was voor deze gelegenheid in een feestkleed ge stoken. Op de electrische hoofdbaan in de Hen- gélosche Weide, zo>u in tegenwoordigheid vajn den Minister een der nieuwe elec trische locomotieven voor 'de Nederl.-In- dische spoorwegen proefrijden. In een houten gebouwtje, dat ongeveer halfweg aan de spoorlijn was geplaatst had Philips een korte-golfzender opge steld, waarmede de locomotief draadloos kon worden bestuurd. Nadat de bezoekers zich in en om het gebouwtje hadden ge schaard, drukte de Minister op een ge wonen seinsleutel, waardoor langs dra&d- loozen weg de stroom werd ingeschakeld en de locomotief, zonder bestuurder uit de loods kwam rijden. Op hetzelfde mo ment, dat de Minister deze handeling ver richtte, floot de locomotief in da verte en "klikten een tiental fototoestellen. Met een vaartje naderde de onbemande en gepavoiseerde ijzeren kolos en stapte op het gewenscihte moment voor de- plaats, waar de bezoekers stonden. Ver volgens namen de Minister .en andere heeren plaats op de locomotief. Draadloos bestuurd werd een reisje heen en w-aer langs de circa 1000 M. lange proefbaian gemaakt. De winkelsluiting. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de Rotterdamsche verordening op de win kelsluiting aan de Kroon ter vernietiging voorgedragen. Naar we vernemen, betreft het hier de strijdigheid van de verordening met de Zondagswet, beslaande in het toelaten van het vénten met bloemen op Zondag. In verhand met deze dreigende nietig verklaring zal de raad de verordening op het rondhangen van melk, die oor spronkelijk met de winkelsluitingsveror dening een geheel uitmaakte, afzonderlijk opnieuw vaststellen. DE ELECTR1FICATIE VAN DE MIDDENGROEP VAN ZEELAND. Verschenen is thans ook het rapport van Prof. C. Feldmann, die reeds in 1917 de Provincie Zeeland van advies diende inzake de electrificatie, over het voor stel van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. en Ged. Staten inzake stroom- levering 'aan het grootste deel van de Middengroep, met name het platteland van Walcheren, Noord-Beveland en Zuid- Beveland ten westen van het Kanaal. Prof. Feldmann wijst er op, dat hij in 1917 voor Zeeuwsch-Vlaanderen ge raamd heeft 900 K.W. maximum-belas ting en 1.8 millioen K.W.U. stroomleve- ring aan het net in het derde jaar. In het zesde verwachtte hij 1540 K.W. en 3 millioen K.W.U. Bereikt is dit resul taat niet, omdat er aanvankelijk eerder tegenwerking dan medewerking ondervon den we?d. Maar de cijfers van het 5e bedrijfsjhar 1927 met 1.726 geproduceerde eenheden en 680 K.W. maximum begin nen toch op zijn verwachting voor het derde jaar te lijken. Alleen zijn zij gunsti ger wat den bedrijfsduur van het ma ximum betreft, dat een langzame stij- gedurende de eerste twee minuten don mooji had om iets te zeggen, terwijl Toby met zegevierende blikken om zich heen zag. Op datzelfde oogenblik kwam Paul Vi vian in éigen persoon langs de smederij. „Kijkl" riep Toby, naar de open deur gaande, „daar is hij zelf. Nu zullen wij de waarheid hooren." „En als hij het niet kan ontkennen?" vraagde Naucarrow. „Maar hij zal het ontkennen," riep Toby. „Wij zullen zien", was het antwoord en daarop zwegen allen. HOOFDSTUK XII. Paul was dien geheelen dag onrustig en bekommerd geweest. Den vorigen avond had hij geruimen tijd nagewerkt, en was pas over tienen thuisgekomen. Zijn moeder was nog op, en zat op "de terug komst van David te wachten. Ziende dat zij er bleek en vermoeid uitzag, zeide hij: „Ga naar bed moeder, ik zal wel op Da vid wachten; hij komt zeker terug, voor dat ik gereed ben met mijn avondeten." „Dank u, Paul," zeide zij; „ik verlang naar bed, want ik heb den geheelen dag zware hoofdpijn gehad." Zij kuste hem daarop goeden nacht en begaf zich naar haar slaapvertrek. ging tot 2300 uren toont, terwijl hij niet meer dan 2000 uren had durven ramen. Een enkele aansluiting van een groot industrieel met een half millioen K.W.U. zou het beeld voldoende gewijzigd heb ben. Wanneer dus de directeur vermeldt, dat in Z.-Vl. in het verzorgingsgebied per inwoner 13.8 K.W.U. voor verlich ting en kleinkracht wordt verkocht, ter wijl hij voor de Middengroep aanzienlijk minder raamt, dan is hij aan den vei- ligen kaQt. In Gelderland had rappor teur voor het 6e bedrijfsjaar 4.5 mil- licen K.W.U. voor licht en kleinkracht en 5.5 millioen voor de groot-industrie ge raamd. De Staatscommissie 1921 komt tot resp. 13.5 en 32.5 millioen, samen 56 millioen of per inwoner ongeveer 22 •K.W.U. voor licht en kleine motoren, dus nog eens 65 pCt. meer dan in Z.-Vl. tot nu toe bereikt. Deze cijfers zijn in Gelderland inmiddels overschreden. Wanneer Goes dus werkelijk naar elec- triciteit hunkert, dan kan deze bloeiende gemeente veel ertoe bijdragen, een even tueel voor de Middengroep op te rich ten centrale over de ook dan nog moei lijke beginjaren heen te helpen, door niet alleen bij haar eigen ingezetenen, maar ook ten plattelande voor medewerking te ijveren. Een centrale met totaal 3 eenheden ieder van 500 K.W. of zelfs van 1000 K.W. is klein te noemen en heeft dan ook alleen recht van bestaan, als er geen. andere middelen van stroom voorziening onder ongeveer gelijkwaar dige voorwaarden beschikbaar zijn. Prof. Feldmann betreurt het dan ook, dat de Centrale te Vlissingen niet kan worden, overgenomen en veel te'hoog tarief aan koop van stroom niet aan te raden maakt. Aansluiting bij de P.N.E.M. wordt hoog door de kosten van de toevoer leiding, die, doordat ten oosten van het Kanaal van Zuid-Beveland niet kan wor den geleverd, de belasting eerst aan het einde zal hebben. De middengroep in twee deelen te splitsen is ongewenscht, omdat daarmee de spoedige ontwikkeling van het bedrijf zou worden vertraagd. In zijn verder rapport berekent prof. Feldmann langs andere wegen de te ver wachten resultaten, maar komt ongeveer tot dezelfde resultaten. Was men er zeker van, dait de ontwik keling zeer voorspoedig zon plaats grijr pen, dan zou men ertoe kunnen over gaan, met aanvankelijk te groote machi nes te beginnen. Waar de ervaring in Zeeuwsch-Vlaanderen echter leert, dat de kritiek sneller en weliger gedijt dan de omzet, is dit voor de Middengroep on der de gegeven omstandigheden niet raad zaam. Mocht gedurende de voorbereiden de werkzaamheden blijken, dat door thans niet te voorziene omstandigheden de aan sluitingen en de omzet grooter zullen worden, dan verdient het aanbeveling, de aanschaffing van grootere eènheden van meet af aan te overwegen. In elk geval dient het gebouw voor uitbreiding ingericht en zoo geplaatst te worden, dat het ook bijl een aanzienlijk grooter vermogen goedkoope toevoer van kolen en koelwater heeft. Ten slotte zegt rap porteur, dat hiji zich kan vereenigen met het voorstel om over te gaan tot de oprichting van een eigen centrale voor Walcheren en de beide Bevelanden. Oud bouwwerk te Zlaute- lande bloot gelegd. Men schrijlft aan de „N. R. Ct.": Bij graafwerk aan den duinvoet ten behoeve van den boujw van een nieuw pension te Zoutelande is men, opi plm. 2 M. diepte, gestuit opi zwaar muurwerk, bestaande uit evenwijdig aan elkandjetf loopende strooken van opi hun kant staairt- de baksteenen van zee<r groot formaat, 30 c.M. lang, 15 c.M. breed en 7 c.M. dik. De steenen waren zóó broos, dat men ze zonder veel moeite middendoor kon breken, en zij waren blijkbaar niet door metselspecie, doch door „zavel" verbon den. Tusschen deze strooken muurwerk lagen ietwat dieper andere steenlagen. Eln boven dit alles waren sporen van blijkbaar uit een andere, nog broozere baksteensoort opgetrokken steenmassa's. Deze waren grootendeels vergaan, moge lijk door slecht-doorbakken-zijn, dan wel Ben half uur later zeilde David de kamer binnen. Hij kon zich nauwelijks op de been houden, zoo dronken was hg. „O, David,' 'riep 'Paul verschrikt, „wat scheelt u?" „Dampen ,hik oude jongen d-d-dampen", antwoordde David met een onnoozelen lach. „Het hart zonk Paul in dé schoenen. Er viel niet aan te 'twijfelen in welken toe stand zijn broeder verkeerde. „Houd u stil", fluisterde hij, ,„Iaiat moe der u niet hooiren. Züj heeft erge hoofd pijn. Ik zal u naar bed brengen, dan kunt gg uitslapen." „Biest," zeide David. „Ik zal mijn mond houden. Daar is niets beter als uitslapen om die d-d-dampen weg te krijgen." Paul antwoordde niet. Hg trok den half- versuften David de laarzen uit en bracht of liever droeg hem de trap op. Nadat hij zich overtuigd had, dat zijn broeder goed en wol in bed lag, ging hij weer naar beneden en bleef langen tijd in gedachten verzonken in het vuur zitten staren. Zijn eerste gedachte was, wat er gebeu ren zou, indien men David gezien en berkend had. Het was nog niet zoo laat, dat hij geen der dorpelingen zou ontmoet hebben, en indien men hem herkend' had, dan bestond er alle kans dat hij voor zijn leven ongelukkig zou zijn. De lieden van Penwharf hadden een grooten a£- door bijzondere chemische eigenschappon van den bodem ter plaatse. Het is ze ker, dat hier een buitengewoon bouwwerk moet hebben gestaan; het is echter onmor gelijk, den aard te sqhatten, daar er dan ingrijpende verdere ontgravingen zouden moeten geschieden, hetgeen o.ai. in ver band met den spoed, welke moet worden gemaakt met 't optrekken van het nieuwe gebouw, in geen geval zal geschieden. Op eenige exemplaren der steenen is de band gelegd ten behoeve van 't Zeeuwsoh Genootschap der 'Wetenschappen te Mid delburg. Stoomtramweg-Mij- A- R. T. te Bergen op Zoom. Het bestuur van den Bredaschen Dio cesan en Werkliedenbond hoeft "adressen gericht aan H. M. de Koningin en .den Minister van Waterstaat, waarin adhaesie wordt betuigd aan de gezonden adressen door een aantal handeldrijvenden te Tho- len, den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" en den Prot. Christel. Bond van Spoor en Tram wegpersoneel, inhoudend© het niet-verlee- nen van concessie van een autobusdienst op het traject TholenBergen op Zoom v.v. I f i 1 Vlissingen. Door de socialistische raadsfracties (S.D.A.P. en S.P.) zijn de navolgende vragen aan B- en. W- gesteld: Is het juist, dat vóór de raadszitting van Vrijdag 24 Febr. 1.1. een rekening groot 1446 van dr Hoogkamer is binnen gekomen voor verleende specialistische hulp aan bedeelden bij het Burg. Arm bestuur over het jaar 1926? Is het eveneens juist, dat de rekeningen over het jaar 1927 voor dezelfde verleen de hulp nog niet alle binnen zijn? Indien deze vragen bevestigend' moeten worden beantwoord, zijin B. en W. dan bereid mede te deelen, of zij, althans de wethouder van sociale zaken, kennis droegen van deze loopende rekeningen? Goes. Dinsdagnamiddag heeft alhier een vrij ernstige aanrijding plaats gehad. Op den hoek WestorstraatZaagmolenstraat kwam een auto, bestuurd door een zoon van den heer Adriaanse uit de Ganze- poortstraat, in botsing met den motor rijder dhr J. van 't Westeinde uit Baars- dorp nabij 's Heer Arendskerke. Laatst genoemde viel tegen den straatweg, waar bij' hij kwetsuren aan de schouders op liep. Na eenigen tijd in de woning van Willeboer te hebben vertoefd, is hij, toen geen der Goessche doktoren te bereiken was, per auto naar huis gebracht. Toen gistermiddag .op den Oostsingel de vrachtauto van dhr v. F. alhier pas seerde en eenige kinderen aan hot spelen waren, wilde een der kinderen van den heer W- S- den weg nog oversteken, wat haar niet gelukte. Ze werd door een der voorwielen overreden. Dhr v. F. remde zoo Ipevig dat hij kon voorko komen dat de achterwielen over het kind men dat de achterwielen over het kind constateerde eenige lichte kwetsuren. Schore. Door H. M. de Koningin is een bedrag van 150.beschikbaar gesteld (reeds voor de derde maal) voor verple ging en opleiding van een kind uit deze gemeente in de Prins Alexander- stichting te Huis ter Heide. (Blinden-in- richting.) Loop der bevolking Febr. 1928- In gekomen; W. A. Weststrate uit Middel burg; L. Th. Luijlk, herbergier uit Ril- land-Bath; Ca. Vermue, dienstbode uit Ierseke; Joz. Schoonakker, boerenknecht uit Zaamslag; Tannetje v. d. Berge, dienst bode uit Kruiningen. Vertrokken: Joha. Eckhardt, dienstbode, naar Kruiningen; H. J. v. Remden, werk man naar Kloetinge; M. v. Kogelenberg, kantoorbediende naar Haarlem; H. M. Luiji'lc, kantoorbediende naar Oss; Chr. Louisse, agent van politie naar Goes; 0. en Ga. ZoeteweiJ, kooplui naar Rotter dam; Jan Waverijm, landbouwersknecht naar Kruiningen; Wed. G- Luijik. naar Bel gië. Dinsdagavond vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester de Vereeniginig voor uitzending van kinderen naar buiten. Uit het verslag van den se cretaris bleek, dat het ledental thans 33 bedraagt. Tijdens de vergadering gaven zich nog twee personen als lid op. Ver der dat in 1927 twee kinderen werden keer van dronkenschap, en in een onder wijzer der jeugd kon zulk een ondeugd niet geduld worden. En als David zijn betrekking verloor, wat moest hg dan beginnen? Hij zou nergens een andere plaats kunnen vinden. Door voorspraak had hij deze betrekking gekregen, en 't %ou zijn moeder 'thart breken, wanneer die hem ontnomen wefd. Eindelijk begaf hij zich naar beid!, maar het duurde lang voordat hij den slaap kon vatten. En den ganschen morgen op het werk verkeerde hg in angstige spanning, dat men David zou gezien en herkend hebben. Hij schrikte bijna, als iemand hem aansprak, uit angst van te hooren, dat het geheim reeds uitgelekt was. Maar de morgen ging voorbij, zonder dat de zaak werd aangeroerd, en hg be gon te hopen, dat niemand zgn broeder den vorigen avond .gezien had. Bij het Binnentreden van Ned Newlyns smederij vervloog echter op eenmaal zgn hoop. Het ^verlegen 'stilzwijgen van de daar verzamelde mannen gal hem een ge- voel van benauwdheid. Er was iets in de wijze waarop zij hem aanzagen, dat hem het ergste deed vreezen. Hij kon duidelijk voelen, dat er iets broeide. Toby was de eerste, die het stilzwijgen verbrak. ((Wordt vervolgd-)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5