No. 131 Vrijdag 2 Maart 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Commentaar overbodig? HET IVSGOISTE. 2 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting Het thans bij da Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot bescherming van onze aardewerkindustrie, waarbij da rechten op pardewerk en glaswaren op 15 pet. van de waarde worden gebracht, heeft in vrijhandelskringen hevige ont stemming gewekt. Men dweept nu! eenmaal met het dogma van den vrijien handel en is bereid alles aan dit dogma op te offeren Al worden overal hooge tariefmuren gebouwd, tot groote schade van onze industrie, en van onzen land- en tuin- b'ouiw, toch achten zij het de hoogste wijsheid dat Nederland) in zijn Iqdeïijlke houding blijft volharden en dat wijl aan den eenzijdigen vrijen invoer waarvan al leen het buitenland profiteert, blijven vast houden. Men kan maar niet inzien dait vrijhan del een schoon ideaal is, maaï dat on verstandig doen wie terwille van zulk een ideaal de werkelijkheid uit het oog verlier zen. Doet daarom1 de eenigszins opger schroefde actie tegen het aardewerkwetje al een weinig vreemd' aan, nog meer moer ten verbazen, de argumenten die hierbij wordejn gebruikt. i Zoo bevat b.v. de N. R. Qrt. een breede beschouwing van den Berlijnschen correspondent, waarin de schadelijkheid van het ontwerp betoogd wordt, omdat het in gezaghebbende Duitsche kringen ontstemming "heeft gewekt. Dat schijnt ons toch wel het toppunt. Duitschland, het is bekend, heeft zeer hooge rechten. Niet alleen ten bate van de industrie, maar ook van latedl- en tuinbouwproducten. Bekend is wat in '1925 gebeurde, toen Dtuitschland, met de bedoeling de Duit sche land- en tuinbouw er bovenop te helpen en Duitschland in dit opzicht min der afhankelijk te maken, van onze land en 'tuinbouwproducten, zeer hooge rech ten ging heffen. Dat dit in ons land ontstemming heeft gewekt, wil men van bevoegde Duitsche zijde wel toegeven, maar zoo redeneert men, hierbij mag niet uit het oog wor den verloren, dat Duitschland ook voor den oorlog zijn landbouw door hooge tollen beschermd heeft. En al hebben onze land- en tuinbouw van die Duitsche rechten te Jijden, dit mag bij ons toch niet den blik, waar het geldt het mooie ■'oei: verlaging der tolmuren, verduiste- 1 1 I I 's het niet kras? Duitschland mag gerustelijk zijn hooge tolmuren behouden, want het heeft ze altijd al gehad. Maar als Nederland, omdat het tus- schen al die hooge muren dreigt te stik ken, tenslotte ook een klein muurtje gaat bouwen, cm althans niet heelemaai on beschermd te staan, dan wordt dit in gezaghebbende Duitsche kringen betreurd, en zet men een meewarig gezicht omdat Nederland niet bereid is alles aap- het mooie ideaal op 'te offeren. En _de zaak wordt nog mooier als men in dezelfde correspondentie leest, dat er in Duitschland' sterib aan gedacht wordt de rechten voor onze landbouwpro ducten sterk te verhoogen. Alle commentaar lijkt me overbodig, voegt de correspondent van da N. R. Ct. hieraan toe. En wij zeggen het hem' zij vt dan in anderen- zin gaarne na. "Vrijhandel is goed'. Maar dan niet een vrijhandel in dien zin, waarbij alle ons omringende landen vrijheid hebben hooge rechten te heffen, terwijl aan ons al leen de vrijheid wordt gelaten ze te be talen. En als men in - andere landen1 vanaf de dikke hooge tariefmuren zooi feediroefd! het hoofd schudt, omdat men in ons land ook iets wil doen, om althans niet geheel onbeschermd te staan, dan denken wijl aan het spreekwoord, waalrin sprake is van den hoer, de vos en de ganzen. V Niet al te somber. Geen bescherming, denkt toch om het mooie vrijhandelsideaal 1 zoo roepen in koor de vereerders van het vrijhandels- dogma. i Het gaat hu zoo goed. Er wordt nu in alle landen zoo'n beetje met het vrijjhandeisbeginsel ge dweept. Bescherming is een piting van egoïsme. En daarom: laait men zich plaat sen op het breede standpunt van het algemeen belang. En daarom: onder geen voorwaarde bescherming. Als dan bepaal de takken van industrie moeten onder gaan en tal vain arbeiders werkloos moe ten worden, het zij zoo, maar dat is alles toch beter dan een lichte bescher ming. l Het zou aandoenlijk klinken als het niet zoo wreed was. En dat is het Want in het buitenland handelt men anders. In de Fransche Kamer, zoo melden de bladen, wordt met koortsachtige haast gewerkt aan het nieuwe tarief van invoer rechten, dat een sterk protectionistisch karakter draagt. De nijverheid geniet reeds ©en sterke bescherming en nu krijgt ook de land bouw een beurt In Duitschland wordt in dezelfde rich ting gewerkt. En in Australië hebben de vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers er bij de regeering op aangedrongen om van tal van nijverheidsproducten, o.a. electrische artikelen, de rechten zeer sterk, tot 10 h 50 pet., te verhoogen. De nijverheid, zoo zucht de N. R. Crt. in verband hiermede, zoekt vergeefs naar bemoedigende teekenen. Maai die toon is toch wat al te somber. Zóó erg is het nog nietl Zijn er niet in ons land de kampi oenen van het vrijhandelsdogma, die be reid zijn, dit dogma' ten koste van alles, te verdedigen, en 'die terwille daarvan alle bescherming afwijzen? Onthullingen van Pangalos. 't Verboor van den vroegeren Griekschen premier Pangalos voor de parlementaire commissie van onderzoek te Athene heeft interessante 'bijzonderheden van buiten- landschen politieken aard? a'ato 't licht ge bracht. In September 192G, toen Pangalos 'opgesloten zat in de gevangenis te Kreta heeft hij reeds verklaard, dat, indien zijn dictatuur niet ten val ware gebracht, een hooge militaire autoriteit uit een naburi ge staat in Athene zou gekomen zijn om een belangrijk verdrag met Grieken land te sluiten. Pangalos heeft dit gisteren voor de commissie te Athene herhaald en er aan toegevoegd, dat de betreffende staat Zuid-Slavië was. Het door Panga los gesloten Grieksch-Zuid-Slavisch ver drag had, zeïde hij, een geheime bepaling volgens dewelke voor de offers die Grie kenland in het gebied van Saloniki bracht Zuid-Slavië aan Griekenland militaire hulp toezegt, teneinde Turkije te verdrijven uit Oost-Thracië en eventueel zelfs Konstan- tinopel. Het mijnongeluk te Recklinghausen. Zooals wij gisteren reeds meldden, zijn gistermorgen op de mijn Ewald bij Reck linghausen twee liften omlaag gestort. Van de 48 arbeiders, die er in stonden, zijn er dertien gedood. Een aantal gewonden is naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeval geschiedde bij da perso neelswisseling. De opgaande liftkooi was met 20 man bezet, terwijl zich in de neergaande 28 mijnwerkers bevonden. Nadat ongeveer 100 Meter was afgelegd, bereikte men een vrij groote snelheid, waarvan men echter in de machinekamer niets bemerkte daar de snelheidsmeter blijkbaar weigerde. De opgaande kooi, waarin zich 20 per sonen bevonden, liep met volle vaart in op een stellage en bleef daar steken. Door den hevigen schok, bekwamen tal van arbeiders, die zich binnen bevonden, sche delbreuken. Het reddingswerk was uiterst m.oeilijk. De verongelukten uit de neergaande lift kooi, welke in de diepte schoot, kwamen er met lichte verwondingen af en konden 'in vrij korten tijd naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het bericht van het ongeluk heeft in het geheele Roergebied beroering gewekt en reeds vroeg in den ochtend verdron gen zich honderden nieuwsgierigen ron dom de schacht. Een rumoerige parlemenfszitting. Uit "Belgrado wordt gemeld, dat het in de perste zitting der Skoepsjtina, na de beëindiging van den ministercriisis, tot stormachtige tooneelen kwam, naar aan leiding van interpellaties der oppositie over de toestanden in dn gevangenis van Belgrado en gevallen van mishandeling der politieke gevangenen. Toen de minister van bïnnenlandscha zaken dr Korosjetsj toegaf, dat de poilitie zich aan gevallen van mishandeling had schuldig gemaakt, brak er bij de oppositie een ontzettend lawaai los. Tegenover den leider van de Kroatische Boerenpartij), Ra- 'ditsj, die den minister met beleedigende interrupties in de rede viel, werd men handtastelijk, zoodat de voorzitter de zitting moest sChorsen. Na de hervatting van de zitting kon de minister zijn rede, hoewel het rumoer voortduurde, beëindigen. Aan het slot van de zitting deelde de voorzitter mede, dat Raditsj wegens beleediging van den ko ning voor drie zittingen was uitgesloten, hetgeen aanleiding werd tot nieuwe opge wonden tooneelen. Volgens een ander bericht werden bij het handgemeen in de Skoepsjtina vele afgevaardigden gewond. In verband met het uitsluiten van drie zittingen van Ra ditsj heeft de oppositie besloten het par lement te verlaten. Communistische actie in Estland ontdekt. De politieke .politie te Reval ontdekte hen geheime organisatie, die over belang rijke sommen beschikte en door de Derde Internationale belast was met het vor men van een kader voor communistischen cellenbouw in Estland. Er hebben arres taties plaats gehad. Zoebkops avonturen. Gisteren verscheen in het Herculeshotel te Berlijn bij afwezigheid van den man van prinses Victoria, van Duitschland, Zoebkof, een gerechtsdienaar en verze gelde daar bergplaatsen met kleeding en andere voorwerpen, die aan Zoebkof toe- behooren. De verzegeling houdt verband met een vordering van 3000 Mark, die de vader van den door Zoebkof mishandelden pic colo uit de nachtkroeg als schadeloos stelling voor 'de zijn zoon toegebrachte mishandeling heeft ingediend. Verplichte vaccinatie in België. Tot dusver was de koepokinenting niet verplicht in België- Wel werd, sedert lang, reeds een wetsontwerp geredigeerd, maar het kwam nooit in de Kamer. Thans heeft het Ropde Kruis van België aan den minister van binneinlandsche zaken en hygiëne, een wensch tot verplichtma- king van de vaccinatie overgemaakt, aan welken wensch nu spoedig gevolg zal worden gegeven. De zaken in Amerika gaan goed. President Ooolidge heeft het blikbaar noodig geacht de klachten in de Ame- rikaansche bladen over de groote en nog toenemende werkloosheid in de Ameri- kaansche industrie wat van haar scherpte te ontnemen. Hij heeft de verklaring afge legd, dat het zakenleven in de Ver. Sta ten ongeschokt voortschrijdt. De geboortecijfers in België over 1926. De officiëele bevolkingsstatistiek van België over 1926 is gepubliceerd. Op een totale bevolking van 7.874.601 inwoners bedroeg het aantal geboorten 149.948, d.i. 4355 minder dan in 1925 of 19.04 per 1000 inwoners tegen 19.75 het vorige jaar. In dit totaal waren niet begrepen 5370 doodjgeboren kinderen en 1066 kinderen die minder dan drie da gen leefden; de proportie der doodgebo renen bedroeg >34.3 per duizend geboorten. Geconstateerd werd, dat het aantal geboren jongens grooter was dan dat der meisjes. Levend geboren werden 76.474 jongens en 73.469 meisjes. Eveneens nam het percentage der on wettige kinderen af,* 4.67 in 1926 tegen 4.98 in 1925 en 5^29 pet. in 19241. In 1920 was het zelfs tot 7.03 pet. gestegen. Niet gunstig waren de cijfers betref fende de sterfgevallen. In totaal stier. Ven in 1928, in het geheele koninkrijk) 104.7412 personen; dit was het hoogste cijfer sedert 1923. De sterfie-coëfficiëni bedroeg 13.30 per duizend inwoners, te gen 13.08 in 1925. De kindersterfte steeg van 14.4153 of 9.37 (kinderen minder dan 1 jaar oud) in 1925 14.609 of 9.74 pet. in 1926. Het aantal huwelijken was minder hoog dan het vorig jaar: 72.517 of 8.54 per duizend inwoners tegen 74.761 in 1925. Hoewel het 'totaal-cijfer der huwelijken sedert 1921 langzaam afnam, overtrof het in 1926 tocli nog steeds met ongeveer twintig pet. dat der voorooriogsche jaren. De toeneming is echter veel aanzienlijker In de Vlaamsche provinciën (25 pet.) dan. in de Waaische 8 pet.) Ontbonden wer den 2349 echtverbintenissen. Dit is het laagste cijfer sedert 1921. Korte berichten. Tengevolge van do voortdurende re<- gens zijln eer in het gebied van Montpeüier groote overstroomingen voorgekomen, waardoor onkele dorpen van de verbin ding met de buitenwereld afgesneden zijd. Een arbeider te Worms wilde zijn jonggeboren zoon met den voornaam Le nin doen inschrjiven. De ambtenaar van den burgerlijken stand weigerde dit, en toen de vader zich tot den rechter wend de, bevestigde deze de weigering, om dat zoo'n voornaam breede kringen zou schokken. Tengevolge van de aanhoudende stormen der laatste dagen heeft men de voorjaarsvischvangst in de Zwarte Zee stilgezet. Er zijln veel netten verloren gegaan. De vangst van Dolfijnen is daar door voor dit jaar onmogelijk geworden en de fabrieken ter verwerking van dol- fijnenvet in de Krim zijn stilgezet. Men zegt, dat Auriti, de Italiaalnsche gezant te Weanen, dia thans te Rome vertoeft om. Mussolini verslag uit te brengen over de debatten over Zuid-Ti- rol in den Oostenrijlkschen nationalem raad, waarschijnlijk vervangen zal worden door een diplomaat, die Mussolini nader staat. 1 Te Lissabon zijn weder huiszoer kingen gehouden, waarbij 'heel wat bom men en wapens in beslag zijn genomen. Er hadden 13 arrestaties plants. BRIEF UIT MIDDELBURG. XV- Amice, Andermaal was 1.1. Dinsdag een groote, aandachtige schare in onze Nieuwe Kerk verzameld. Het was een groote tegen stelling met de bijleenkomst van 16 Febr. 1.1., waarin ds Kersten als spreker optrad. Er was een ander publiek. Toén de volgelingen en partijgangers der S.G.P., bestaande voornamelijk uit personen van buiten. Thans de Middelburgsche burgerij in haar verschillende rangen en standen en kerkgroepeeringen. Er was een andere spreker. Ditmaal een bezadigd, beschaafd' man, die zioh- zorgvuldig onthield van alle grove uit vallen en verdachtmakingen, die zich hield aan zijn onderwerp en er geen politieke rede van maakte, die zijd broeders en geestverwanten niet aanviel en dus een buitengewoon sympathieken indruk maakte. 1 I I Men hoorde een andere taal. Geen felle aanval, maar een kalm, bezonnen woord van verweer. Geen ophitsing tegen perso nen, maar een uiteenzetting van. en waarschuwing tegen een afkeurenswaar dig stelsel, ars dat der Roomsche Kerk. Een waarschuwing zelfs om, wanneer men den volgenden dag Roomsche mede burgers tegenkwam, ze even vriendelijk te groeten als van morgen. Een bede zelfs voor de in duisternis en bijgeloof verzonken Roomsche kerk, .of de Heere nog eens een nieuwe reformatie in haar mocht verwekken. Geen met instemming en aanprijzing aangehaald woord van Smytegelt, die voor 2QÜ jaar in .geheel andere omstandigheden leefde, om geen Roomschen knecht of meid in huis of op het land te nemen, maar een pleidooi voor vrijiheM en eenheid onder de Pro testanten van diverse kerkschakeering. Het was een kerkdienst der Ned. Herv. geme/ente met collecte voor haar kerk voogdij en armen, alsmede voor de Evan gelische Maatschappij, behoorlijk en "dui delijk aangekondigd; een dienst, waarin de kinderen der Hervorming werden ge waarschuwd voor de door Rome ook te Middelburg georganiseerde bijeenkomsten, waarin een pater Jezuïet niet-Roomschen tot Rome's kerkleer trachtte te hekeeren en dientengevolge in een overwegend Pro- testantsche stad als Middelburg de niet- Roomsche bevolking door op ruime schaal verspreide en Tierhaalde uitnoodigingen kwam prikkelen. Het was een woord dat niet negatief en afbrekend was, doch positief en opi- bouwend, ons wees op onze trouw aan Gods Woord, op oxizen duurgekochte.!). Bijbel als richtsnoer van ons leven en dat eindigde, niet rnet een aanval op Willem van Oranje, maar met een vurige bede voor Zijtoe nazate, onzë geliefde Vorstin, Koningin Wilhelmina. De spreker haalde aan een paar dicht regels van .Da Gosta, den schrijver van „Bezwaren tegen den geest der eeuw", de zoo bekende woorden: „Zij zullen het niet hebben, de goden van den -tijd". We behoeven ds Hoogenbuij'ze er niet op te wijzen, dat deze regels niet gericht zijn tegen de Roomsche kerk, doch tegen de mannen van „Ongeloof en Revolutie". Daarom vonden wij het jammer, dat ook ditmaal niet gewaarschuwd werd tegen de gevaren, die ons van de zijde van Socialis me en Communisme bedreigen. Door ons werd op prijs gesteld dat spr duidelijk aantoonde hoe in 1853, voor en na de Aprilbeweging, de wettelijke grond slag, het publiekrechterlijk fundament deï Binnenland. De reis van da Schuttavaeir naacr En geland. De Tweede Kaïmer verwerpt de belas tingheffing van Nederlanders in dien vreemde. t Advies van prof. Feldmann over d'a electrificatie der middengroep. Een interessante lichtkwestie voor de Middelburgsche Rechtbank. Steun voor de Zeeuwsch-Vlaamsche vlasindustrie. Buitenland. Rumoerige zitting van het Zuid-Siavi-- sche parlement. Onthullingen va» Pangalos. Communistische actio in Estland. Roomsche Kerk werd gelegd door de toen malige liberalen onder leiding van den stichter der liberale partij Thorbecke, die tot dank voor de aan Rome bewezen dien sten door Roomsche kiezers tot Kamerlid werd gekozen in de Roomsche districten Maastricht en Breda en in 's-Hertogen- bosch in herstemming kwam. Spreker had er hij kunnen voegen hoe een vrijzinnige partij, als die der vrijzinnig-democraten, den eenen dag den begrootingspost voor een gezantschap bij den Paus 'helpt af stemmen en enkele dagen later bij monde van mr Marehant, ten einde met Roomsch en Rood aan het bewind te kunnen komen, der Roomsche Staatspartij aanbiedt 'het gezantschap weer te herstellen. Men denke aan het versje: V. D. zoekt naar nieuwe vrinden, Legt zijn chèque (wissel) op tafel neer. Zal hij Nolens volens vinden, Voor dit grof gemarchandeer? In 1853 was er ook een groote actie te gen Rome, ter oorzake van de wederop richting der Bisdommen en de uitdruk kingen, die de Paus zich destijds veroor loofde, door te spreken van het rijk van Holland en Brabant en van het hem te beurt gevallen voorrecht om „de eens zeer bloeiende kerken dezer landen, die, nadat de „vijandige mensch in dit beminde deel van 's Heeren akker het onkruid had gezaaid en tengevolge daarvan bejamme- renswaardige beroering en zeer groote, al len overbekende rampen waren ontstaan, op een erbarmelijke wijze waren getroffen, verscheurd en ternedergeworpen, wederom in 'haar vorigen luister te herstellen". Het, is overbekend welk een beweging daardoor ontstond, hoe „de verhalen over bloedraad en inquisitie weer van mond1 tot mond gingen, de namen der marte laren op alier lippen zweefden, de groote daden der voorvaderen voor ieders oog schitterden, ook de geuzenliederen reeds hier en daar op de straten weerklon ken", hoe leerredenen van gevierde predikers als Van Oosterzee, Barger en anderen, onder den eersten indruk van de uit het Vaticaan vernomen stem, voor een talrijker dan anders nog opgekomen menigte uitgesproken, strak.s gedrukt en bij duizendtallen verspreid weiden." Het resultaat van dit alles waJs de om verwerping van het liberale Ministerie- Thorbecke, nieuwe verkiezingen, waarbij o.a. het aantal antirev. Kamerleden steeg van drie op een tiental en ten slotte de wet van 1853 op de Kerkgenoot schappen, een wet, waarvan de Chr.- Historiscbe leider mr Schokking ia zijn proefschrift zegt, dat „het einde der be- oordeeling niet veel anders wezen kan dan een v e r o o r d e e 1 i n g". Zoo bleek ook nu weer, dat groote opwinding vaak op niets uitloopt. Intusschen moet ook ons de opmerking van het hart, dat Rome's geestelijke lei ders beter zouden doen den afval van tienduizenden hunner leden naar het on geloof en socialisme in Brabant en Lim burg tegen te gaan, dan te trachten op het door en door Calvinistische Walche ren bekeerlingen te zoeken. Wanneer, zooais Spr. meedeelde, de Roomsche geestelijkheid cursussen houdt met 25 Protest, dames in combinatie met 15 Roomsche dames, en zulks met suc ces, dan zijn dit geen echte Protestanten meer, doch menschen, die na in een boot zonder roer op de wateren van theosofie, Boedhisme, spiritisme etc. te hebben rondgezwalkt, in de haven van het Roomsch-Katholicisme veiligheid mee- nen ta vinden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1