Uit de Provincie. Kerknieuws. Zoeklichtjes. Onderwijs. dieren met dra begeerden electrisohen stroom in den kortst mogelijken tijd ver wezenlijkt. l'n het plan is het ge deelte van Zuid-Beveland ten Oosten van het kanaal niet opgenomen. Tenopzichte daar van blijven Ged. Staten en het Bestuurder P. Z. E. M. diligent. Doch de nu voorgestelde voorziening mag h. i. niet wachten, totdat ook die van het gemelde deel uitvoerbaar zal blijken te zijn. Ged. Staten stellen ten slotte voor, de be sluiten van 1925 inzake de electrificatie van de middengroep in te trekken en aan de P. Z. E. M. voor de electrificatie van een deel der middengroep een crediet te verleenen van f 1.335.000. Aan het voorstel is toegevoegd een schrijven van den Raad van Bestuur der P. Z. E. M.^ waaraan wij het volgende ont kenen: Er wordt op gewezen, dat ook zonder de 9 vragen door den heer van 'tHoff in de jongste statenvergadering gesteld de motiveering van het voorstel om af te wijken van het besluit van 1925 Ged. Staten zou hebben bereikt. Het is de bedoeling niet, die vragen op den voet te volgen, maar zij1 worden grootendeels door de uiteenzetting beantwoord. Het zoeken naar de nieuwe plannen moet al lereerst historisch verklaard worden. Van alle zijden werd en wordt aangedrongen op bespoediging van de electrificatie. Vooral te Goes, waar de inwoners wel het sterkst verlangen naar electriciteit en waar het gemeentebestuur zelfs een on derzoek instelde naar de mogelijkheid van stichting eener gemeentelijke centra'e. ver rezen steeds meer particuliere installaties of sloot men zich aan bij bestaande kleine bedrijfscentrales en het valt niet te ont kennen, dat door de langdurige voorbe reiding het platteland, verstoken als het grootendeels is van electriciteit, een mid del om idein-industrie en landbouw tot grooteren bloei te brengen, reeds veel te lang onthouden is. De onderhandelin gen met de P. N. E. M. vlotten slecht, zeker mede omdat het bedrjjf een zoo danige vlucht heeft genomen, dat de leve ring aan Zeeland niet noodig is. Dit al thans is de indruk. Daar komt bij, dat de P. N. E. M. op enkele punten niet toegaf en o.a. lijkt het eigenaardig, dat voor de Middengroep 8Va pCt. van de kosten der voedingslei ding zou moeten worden betaald en voor de Noordgroep slechts 61/2 pCt. Toen de Raad van Bestuur op 16 Dec. j.l. schreef dat het contract met de P. N. E. M. nog slechts de onderteekening door par tgen behoefde, heeft h\j daarmede geens zins tot uiting willen brengen, dat dat contract hem in alle opzichten bevre digde. Daarbij komt nu, dat de oplossing der Mabegkwestie uiterst moeilijk bleek. Bij voorziening van de Middengroep van N. Brabant uit, zal die kwestie een uiterst compliceerende factor uitmaken, omdat de Mabeg-gemeenten en Ierseke en Wemel- dinge juist daf gebied vormen, dat bij stroomlevering van die zijde het eerst en het meest economisch zou kunnen worden bediend. Wil men 'dezen gemeen ten de electriiicatie niet opdringen, dan zal bij levering uit Noord-Brabant een groot en welvarend deel van Z.-Beveland door een kostbaren kabel worden door sneden, zonder dat men daar eenigen aftset heeft. Voor de Middengroep scheen dan ook overneming van de Vhssingsche centrale de beste oplossing en het doet het bestuur leed, dat dit middel niet heeft mogen slagen. Toen dit een feit was, meende het bestuur echter niet strak te moeten vasthouden aan het Statenbesluit van 1925, doch nog eens andere oplos singen te moeten overwegen. Uit berekeningen van den directeur bleek, dat een aanbod van de Société Anonyme voor stroomlevering voor de Bevelanden minder voordeelig was dan dat van de P. N. E. M. en toen is over wogen, of het niet tijd was om terug te fceeren tot het systeem van het Statenbe sluit van 1925. De meerderheid meende echter, dat ook de mogelijkheid van voor ziening uit eigen centrale moest worden overwogen. Men moest daarbij rekening houden met een gemiddelden K.W.U. prijs van TVs cent bij 2000 en 14.25 cent bij 800 uren maximum, waarop het tarief van Vlissingen en bij levering te Mid delburg neerkwam. De berekening leidde tot het resultaat, dat de totale kosten der centrale, die voorloopig zal worden uitgerust, met twee turbines van 500 K. W., doch de mogelijkheid van uitbreiding met een vermogen van ten hoogste 1000 K.W. zal bieden, zijn geraamd op rond f300.000, alles inbegrepen en met inbe grip eener uitbreiding van 500 K.W. op rond f 400.000, de exploitatiekosten bij een maximale belasting van 690 K.W. en 1500 uren van het maximum op f 76.200 per jaar. De vraag van den heer van 't Hoff of men niet ter beperking van het risico een contract op korten termijn met de Société Anonyme zou kunnen sluiten, heeft het bestuur niet onder de oogen ge zien, omdat het hem ten eenenmale uit gesloten schijnt, dat de S. A. zich voor een dergelijke trans-actie zou laten lèenen. Een centrale alleen voor de Bevelanden is ook overwogen, maar het resultaat was uit den aard der zaak veel minder gun stig, van het platteland van Walcheren is reeds terstond een zeer welkome be lasting te verwachten. Ook om andere redenen is het ge- wenscht, de voorziening van het platte land van Walcheren door de P. Z. E. M. te doen geschieden, en niet aan Middelburg over te laten. Uit berichten der Walcher- sche gemeenten bleek, dat er meer dan eene was, die de levering door Middel burg niet .onverdeeld toejuichte. Na ook op een deel der onderhandelin gen met Middelburg te bebben gewezen, wijst het bestuur er op, dat toen het stelsel van garanties voor de noordgroep was losgelaten, het vast stond, dat het op Walcheren alleen niet zou zijn in te voeren. Het bestuur kan zich echter niet voorstellen, dat Middelburg Walche ren van stroom zou voorzien zonder deelneming der belanghebbende gemeen ten in het risico. Het verwijt, dat Mid delburg niet eerder gewaarschuwd is, is ongegrond en Middelburg heeft vergoe ding voor de gemaakte kosten in het vooruitzicht gekregen en de reeds ge maakte ontwerpen kunnen straks voor de .PZ.E.M.nut hebben. De stroomver bruiker zal er bij de voorziening van Walcheren door de P.Z.EM. zeker niet slechter op worden, want deze kan goed- kooper zelf produceeren, dan inkoopen van de S.A. tegen hetzelfde tarief, waar voor ook Middelburg den stroom van die Mij. koopt. De algemeene kosten der P.Z.E.M. zullen bij; levering ook aan Wal cheren niet veel stijgen en het veel ge vraagde vastrecht tarief is in studie. Daarbij komt nog de vraag of Middelburg wel ooit het oostelijk deel van Walche ren (behalve Oost-Souburg) van stroom zou voorzien. De Raad van Bestuur kan niet tre den in de beoordeeling van de vraag in hoeverre Ged. Staten door vroegere toe zeggingen aan Middelburg moreel gehou den zijn, de in beginsel toegezegde con cessie te verleenen, doch kan wel zeg gen het toch slechts tot teleurstelling en daardoor wederom vertraging aanlei ding zal kunnen geven. De Raad neemt stelling tegen den door dhr Van 't Hoff gestelden eisch, dat de Raad elk be ginselbesluit der Staten als een wet van Meden en Perzen zou moeten beschou wen. De Raad zal zich aan voorwaarden voor het verleenen der credieten houden, maar als blijkt, dat de lichtlijnen door do Staten aangegeven niet de ge- wenschte z.ijn is het de plicht van den Raad daarop te wijzen en andere voor stellen te doen. Met het huidige voor stel blijft hij geheel in de lijn van het rapport van prof. Feldmann van 17 April 1917. Na er ook op gewezen te hebben, dat het geenszins de bedoeling is ook voor de toekomst het oostelijk deel van Zuid- Beveland van stroom uit te sluiten, deelt de Raad mede, dat de centrale bij Mid delburg is gedacht, wat weinig verande ring in de kosten brengt, dan indien de centrale b.v. te Goes wordt gebouwd. De kosten der centrale zijn zooals reeds gezegd: op f400.000 geraamd, die der hoog- en laagspanningsnetten op f 1.830.000, samen dus f 2.230.000. Nog wordt opgemerkt, dat de wensch van den heer Kodde om de gelegenheid voor stroomverbruik op Zondagen zoo veel mogelijk te beperken, technisch on mogelijk is, omdat men geen scheiding kan maken tusschen de levering voor noodzakelijke doeleinden (ziekenhuizen, straatverlichting, bemaling e.d.) en andere leveringen, waarvan de noodzakelijkheid meer betrekkelijk is, aangezien voor beide dezelfde machines, netten en apparaten gebezigd worden. Voor de Middengroep heeft de Direc teur evenals voor de Noordgroep, een voorloopig plan van eersten aanleg ont worpen, waarmede de Raad van Bestuur zich in het algemeen vereenigd heeft. Bij dat plan, waarmede een bedrag van f 1.335.000 gemoeid is, is allereerst ge dacht aan de voorziening van Goes. De kabel naar Goes opent tevens de mo gelijkheid van voorziening van Nieuw en St. Joosland, Arnemuiden, 'sHeer Arendskerke (kom) en 'sHeer Hendriks kinderen met Wiskerke. Voorts ligt het in de bedoeling deze lijn door te trekken naar Kloetinge, Ka- pelle en Biezelinge en bijl 's Heer Arends kerke een aftakking te maken door de voorziening van Wolphaartsdijk en de dorpen op Noord-Beveland. Behalve N.- en St. Joosland en Arnemuiden zouden op Walcheren waarschijnlijk allereerst St. Laurens, Serooskerke, OostkapeDe, Dom burg en, zoo eenigszins mogelijk, West- kapelle en wellicht ook Oost- en West- Souburg, voor voorziening in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling, uit de ge noemde som de stroomlevering van de bovengenoemde kommen en buurtschap pen te bekostigen, doch het spreekt van zelf, dat de omstandigheden wijziging van deze plannen kunnen eischen en dat de Raad van Bestuur zich dius eenige vrij heid moet voorbehouden. Enkele berekeningen en andere bijlagen verduidelijken de rentabiliteitsrekening en andere onderdeelen. Zeeuwseh-Vlaameche Wa terleiding. Naar de Burgemeester van Axel in de Raadsvergadering meedeelde, zal de bekende commissie, die de zaak der Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding nader in studie zal nemen, en die, hoewel reeds lang geleden samengesteld, tot 'heden nog niet vergaderde, op 13 Maart bijeenkomen. Finanoieele bezwaren hebben de bijeenroe- ping der commissie vertraagd. Goes. Chr. Besturenbond. Gis teravond hield do Chr. Besturenbond in de zaal van de Chr. Bewaarschool zijn 9o jaarvergadering. Het Bestuur had aan de ze vergadering door afwisseling met zang, muziek en voordracht een gezellig karak ter willen geven. De leden der aangesloten organisaties stelden dit blijkbaar op prijs, want de zaal was geheel bezet, toen de voorzitter, dhr A. de Lange op de ge bruikelijke wijze de vergadering opende. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter de hoop uit, dat deze vergadering er toe mede moge werken in breederen kring meer bekendheid te geven aan het werk van den Besturenbond. Spr. wekte ook de vrouwen der leden op, om met de man nen samen den Chr. socialen strijd voor recht en gerechtigheid en tegen alle on christelijke machten te voeren. De secretaris, dhr G. K. M a a r t e n s e, bracht zijn jaarverslag uit en releveerde daarin de gehouden vergaderingen, de ge zonden adressen aan B. en W. en den Ge meenteraad, den gehouden Landdag, de bemoeiingen van 'het Bestuur inzake be lastingaangelegenheden, den Zonnestraal dag, enz. Het aantal leden der aangesloten organisaties steeg van 263 tot 274. Die heer J. Weststrate uitSchore hield een eenvoudige causerie over het werk van den Besturenbond. In dezen Bond vinden de arbeiders der verschillen de vakken elkaar. Het N. V. stelde de Besturenbonden in, om daardoor meer voor eetn plaats of streek te kunnen werken. Spr. wekte de Chr. sociale en vale organisaties in de omgeving van Goes op, zich aan te sluiten. De aftredende Bestuursleden R. Buiten huis, L. de Jonge en C- K. Maartense werden herkozen. In de vacature-Barbier werd gekozen dhr Dorrepaal. Verder werden enkele voordrachten ge houden, terwijl dhr M. v. d. Bosch een inleiding hield over „Wie ons ontbreekt", n.l. de mannen, die in eiken kring, in; gezin, werkplaats-, vereeniging enz. opko men tegen egoïsme en allerlei zonde, die de zondaren vermanen en door hun woord en wandel anderen ten voorbeeld eu zegen zijn. Een du'bbel-kwartet onder leiding van den heer Tamminga zong op keurige wijze een negental 'liederen, terwijl de heeren Ossewaarde, Sliggers en Pouwer zorgden voor zeer gewaardeerde muzikale afwisse ling. Tweemaal werd er gepauzeerd, en van deze gelegenheid gebruik gemaakt een kopje thee te drinken. Het was reeds elf uur geworden, toen de voorzitter tot allen, die aan het welslagen van den avond hadden medegewerkt, een woord van hartelijken dank richtte. Het was, naar wij van verschillende zijden ver namen, een samenzijn geweest, dat zeer tot aller genoegen was verloopen. Een collecte bij den uitgang voor de kas van den Besturenbond en voor het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders lasten" gehou den, bracht f 10.50 op. Dhr v. Beugen, orgeihandelaar en piano stemmer alhier, had voor deze gelegenheid bereidwillig een orgel afgestaan. Kloetinge. Gisteravond hield de Geref. Meisjesvereen. „Martha en Maria" alhier, haar vierde feestelijke jaarvergadering, die druk bezocht was. Uit da verslagen van secretaresse en penningmeesteress© bleek, dat de vereen, mét tevredenheid op het af geloop en. jaar mag terugzien. De vergaderingen werden trouw bezocht en droegen, dank zij de goede leiding van mevr. Buitenhuis, steeds een aan genaam karakter; aan de verschillende werkzaamheden werd met opgewektheid1 deelgenomen. Ook de stand van de kas kan bevredigend worden genoemd, daar deze sluit met een klein batig saldo. De avond werd afgewisseld, door het houden van een tweetal inleidingen, sa menspraken, tableaux, zangstukjes, enz. die zeer in den smaak vielen. Ook voor het verloten van enkele aar dige huishoudelijke artikelen als varia in 'de pauze, was veel belangstelling. Er heerschte heel den avond een op gewekte stemming." Het was een rijk programma, dat moest worden afgewerkt, maar toch was het niet al te laat toen de vergadering kon worden gesloten. Kaoelle. In een alg- zeer druk bezochte ledenvergadering kwam de Tuinbouwver. Kapelle en Omgeving bijeen. De voorz. H. Eversdijk deelde mee, dat weer 8 nieuwe leden toetraden. Een drukke bespreking volgde over den aankoop tuinbouwbenoodigdheden. De voorz, meent de volle aandacht te moeten vestigen op tuinboonen. Dit artikel zal ongetwijfeld wel gewild zijn. Reeds wor den goede prijzen genoemd. Verscheidene opgaven volgden, ook werd besproken de aankoop van chips en boonenstaken Besloten werd nog acht dagen gelegenheid te geven tot het doen. van opgaven bij het bestuur. Na dien datum zal over gegaan worden tot aankoop. Voor controleur hadden zich 16 sol licitanten aangemeld waaronder ook ver schillende uit de buitengemeenten. Met groo-te meerderheid werd gekozen dhi N. Eversdijk Mz. te Kapelle. Tot het benoemen van een hulpcontroleur werd het bestuur machtiging verleend. Verworpen werd met meerderheid van stemmen het voorstel van dhr J. Burger om het bestuur mot twee leden uit te breiden, een uit de houders van kassen en een uit de buitengemeenten. Het be stuur meende, dat zeven bestuursleden voldoende waren. Wilde men een uit ,de buitengemeenten zoo kan hiermee ge rekend worden bij eventueele aftreding. Nu volgde de lezing van den heer J. Adema uit Goes, controleur bij den Plan- tenziektenkundigen dienst, over de be strijding van schurft bij appel en poer. Allereerst drong spr. aan op aanschaf fing van het zoo met zor,g en door man- nen uit de praktijk en door die van da theorie, opgestelde werkje: Mededeelin- gen No. 50 verkrijgbaar by den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen. De schurftziekte bij appel en peer. Spr. wil dit alleen aan hen in handen geven, die er wat mee kunnen doen, die de raadge vingen wenschen te volgen. Met voorbeel den wordt gestaafd wat men kan berei ken, vooral in een centra van fruitteelt als hier. Wat wordt er niet meer besteed voor gaaf en mooi fruit en wat zal ook de naam van het Hollandsche fruit niet winnen, indien men steeds het uiterste heeft beproefd. Achtereenvolgens stond spr. stil bij de verschijnselen, de oorzaken, de schade, de invloeden en ten slotte de bestrijding. Met aandacht werd deze leerzame le zing gevolgd. Verscheidene vragen werden door den spreker breedvoerig beantwoord. Wemeldinge. Uit 'hoofde van de viering van het 25-jarig jubileum van den burge meester alhier zal op Vrijdag 2 Maart de namiddag postbestelling niet worden uit gevoerd. Er is gelegenheid tot afhalen van poststukken. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt J. Mo elk er, brugwachter aan de Bonzijbrug alhier, in gelijke betrekking overgeplaatst, naar de Schorebrug, 'zulks wegens ophef fing van zijn betrekking aan genoemde brug. Loop der bevolking over de maand Februari. Ingekomen: C. S. Verbrugge van Hil versum naar Nieuwendijk G 84; T. War- mels en gezin van Nieuwland naar Bonzij brug (tijd.); H. Schapelbouwer van En schedé, Dorpstraat B 105; J. J. M. Ste- ketee van Ierseke naar Nieuwendijk G 86. A. Polderman van Zaamslag naar de Sluis G 79; J. Pikkaart en gezin van Kapelle naar Schoordee C 67; J. Strijker en gezin van Vel-sen naar Bonzijbrug (tijd.) C 55; J. M. Harderiberg van Roermond, Sluis C 70; J. Moelker en gezin van Kloetinge, Landzicht (tijd.) A 9. Vertrokken: Wed. J. Nijssen en gezin naar Eindhoven, Telefoonstraat 10; J. C. Nijssen naar Schiedam, Buitenhavenw-eg 11; W. J. Vermeulen naar Dordrecht, N. Haven 11; A. H. Schenk naar Medan (N. O.-Indië); J. M. Laven naar Goes, Wilhel- minastraat 25; J. N. Maas en gezin naar Terneuzen, Axelschestraat 24; Wed. J. van Doorn en gezin naar Anna Pauwlowna. Arnemuiden. Gistermorgen kwam de heer H. alhier tot de voor hem minder aangename -ontdekking dat er een kat in zijn regenput dreef. Vermoedelijk is de kat tijdens het openstaan er in gespron gen. Voor dhr H. geen meevallertje, daar al zijn regenwater nu verloren is, doordat de regenput is leeggepompt. Terneuzen. Gisteravond trad voor het comité van Winterlezingen als laatste spreker van deze periode op Ds R. E- v. A r k e 1 van Utrecht. Do secreta ris der vereen., dhr J. C. Jansen, leid'dia den spreker in. Daarna ving Ds van Arkel zijn lezing over „Bileam" gan. Eerst bracht de spreker de hoorders in de stad van Pergamus en schetste die in verband met zijn onderwerp. De figuur Bileam liet hij1 zien in zijta. persoon, om in 't tweede gedeelte aan te tonnen den invloed die van zijn optreden uitging. Roerend schoon werd geteekend1 het dienen van God eenerzijlds en dat van den satan anderzijds, wat Bileam wilde vereenigen. Om te eindigen met er ernstig op te wijizen dat de Bileamfi- guur er nog is en nóg zijn verdervendem invloed gelden doet. De Geref. Kerk was overvol, en onder ademlooze stilte werd deze gevierde re denaar beluisterd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goudriaan en Ottol'and, F. Anker te 's Gravenmoer. Te Den Ham, J. Enkelaar te Ouderkerk a. d. IJssel. Te Warmenhuizen, J. L. N. Ziüinger Mole naar te De Rijp en Graft. Bedankt voor St. Annaland, J. D. van Hof te Wilnrs. Geref. Kerken. Tweetal te Kralingen (vac. J. L. van der Wolf), H. A. Munnik te Zwolle en Y. v. d. Zee te Amsterdam (Sloterdijk). B er-pep en te Stellendam, J. Koolstra, cand. te Amsterdam. Te Boornbergum, P. van der Werff te Doesburg. D s K. L ij f e r i n g. f Op 71-jarigen leeftijd is te Zuidhorn (Gron.) overleden Ds K. Lijfering, emeritus-predikant sedert 1920. Hij weTd in 1889 candi'daat, in 1890 predikant bij de Ned. Herv. kerk te Noord- wolde (Gron.) en in 1904 te Oostwold (W.) Emeritaat. Ds A. J. Mulder, pred. der Geref. Kerk te Bussum, heeft wegens voortdurende ongesteldheid eer vol emeritaat aangevraagd. DaH. I. vanAmeide. DsH. H van Ameide, Ned. Herv. predikant te Hoo- geveen, is weder hersteld en hoopt te Hoo- geveen Zondag a.s. persoonlijk afscheid te preeken. De radiopreeken. De radio- preeken komen niet alleen bij Zieken, maar doen evangeliseerend ook bij anderen hun werk. Meermalen is dat gebleken. En ook onlangs bleek dat weer uit een schrijven, dat de Ned. Chr. Radio-Vereeniging ont ving, luidende: U zal misschien niet weten, waar u zooal binnenkomt met uw aankondiging. Met Kerstdag kwam mijn zoon thuis, die in het land van woont, onder de gemeenteDaar zijn veel katholie ken en Protestanten, die van weinig of De afdeeling Sluiskil van Volksonderwijs heeft een propagandavergadering voor de openbare school gehouden, die waarlijk nief mis was. De avond werd n.l. in hoofdzaak gevuld met de opvoering van een aantal toonael- stukjes, en misschien wel heelemaal. Als ik althans zie wat de heer v. d. Peijl uit Terneuzen, die over- de funeste gevolgen van de pacificatie het woord voerde, zooal te berde bracht, dan krijg ik een sterk ver moeden dat hij heeft willen optreden in de rol van den ridder van de droeve figuur. Bet eenige funeste gevolg dat blijkens het verslag in de Tern.-Crt. genoemd werd, schijnt te zijn dat een voorstander van de Herv. School te Terneuzen ergens zijn best deed leerlingen voor die school te krijgen o.a. met het argument dat dan inplaats van een volontair een onderwijzer kon worden aangesteld. M.a.w. de man deed niets anders dan met geoorloofde middelen het belang van de school en van het onderwijs dienen. Ook de vergaderden bleken in tooneelstem- ming te zijn. Hoewel er minstens 250 personen aanwezig waren, bracht een collecte van het fonds „Kerkelijke dwang der Armoede" ongeveer f 5.op. Dat is dus gemiddeld 5 cent per persoon. Men zal toegeven, dat is geen ernstig werk geweest. Tooneel van begin tot eind. Ik wil maar hopen dat de belangen van de openbare school niet al teveel geschaad zijn, dien avond. OPMERKER. geen -godsdienst weten. Als het nu Zon dagavond is, gaan zij naar de herberg waar de radio is, waar het dan ge-heel vol is om te luisteren naar Huizen en vooral naar een preek. De Heere is aan tijd noch plaats -gebonden. "Wij weten het niet, maar wel weten wij, dat het Woord doet wat den Heere behaagt. De Zaligmaker en Hei land der wereld wordt nu in zulke plaatsen verkondigd en zoo is het overal, ook hier te Er worden altijd maar radio toestellen aangeschaft en veel menschen die nooit meer ter kerk gingen, luisteren nu naar de preeken. Ik sprak kort gele den een persoon, die wist van godsdienst weinig meer. Nu 'heeft zijn zoon een ont vangtoestel en gaan zij des Zondags luis teren naar onze preeken. Wat een evange lisatie is toch de radio. Gaat dan moedi-g voort Ellewoutsdijk. Zondagmorgen na den preekdienst 'heeft Ds Koningsberger (pre dikant evangelist te Amsterdam-Noord) met -eenige hartelijke woorden den heer W. H. Kelder, die als hulpprediker vanaf half Sept. werkzaam was geweest, van de Vereeniging voor Herv. Wijkbelan gen ben. 't IJ losgemaakt. Zoolang bij daar was heeft de naar hier beroepen pre dikant ijverig medegearbeid in de groote stadswijk, -hetgeen door de gemeente al daar is gewaardeerd. Men zong hem Ps. 121: 4 toe, waarop de heer Kelder eenige vriendelijke woorden sprak tot gemeente en predikant. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kantens (Groningen) komt als no. 1 voor mej. A. G. Poldermans, wachtgeldster te Wemel dinge. Vak lectuur voor onderwij- zers. Over dit onderwerp schrijft men aan de N. R. Crt.: Eenige dagen geleden heeft men in deze courant (avondblad van 27 Februari D) het Kon. besluit kunnen lezen, waarbij on gegrond is verklaard het beroep van den gemeenteraad van Middelburg tegen de be slissing van Ged. Staten van Zeeland tot uitkeering aan het bestuur der R.-K. school aldaar tot een bedrag van f 1326,27 voor de kosten van een betonnen vloer in den kelder der school, de bijdrage aan het R.-K. Permanent Bureau en een abonne ment op het opvoedkundige R.-K. tijd schrift Ons Eigen Blad. Het is de laatste pos-t en de m'o-tiveering in hét Kon. besluit, -die ons aanleiding geeft iets in het midden te brengen -over de consequenties van deze beslissing. We lezen: „Aan een schoolbibliotheek kan niet een zoo beperkte beteekenis toegekend worden, dat daaronder alleen zouden vallen ver zamelingen van lectuur voor de leerlingen bestemd en niet ook vaklitteratuur ten dienste van de aan de school verbonden onderwijzers, waardoor deze in het belang van het onderwijs in staat gesteld worden hun vakkennis te onderhouden en te be vorderen". Er is dus in allerlaatste instantie uitge maakt, dat de vaklitteratuur der onder wijzers behoort tot de zorg van het school bestuur en dat dit uit de openbare kas daarvoor de noodige gelden mag putten. De R.-K. onderwijzers krijgen dus nu hun abonnement op het tijdschrift Ons Eigen Blad. Welnu, straks komen de Christe lijke collega's op voor een abonnement op hun eigen tijdschrift en.gevolg der ge lijkstelling, zullen ook de openbare onder wijzers van gemeentewege een abonne ment op een hun verwante publicatie ont vangen. Het zou toch al te zot zijn, dat al leen de bijzondere onderwijzers door deze Koninklijke beslissing gratis aan vaklec- tuur worden geholpen. Ter wille van de pacificatie mag inen dus binnenkort een gunstige beslissing verwachten op de aan vragen, door openbare onderwijzers bij het gemeentebestuur in te dienen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2