No. 130 Donderdag 1 Maart 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Binnenland» Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Het Communistische gevaar. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ELEOTRIFIGATiE VAN DE MIDDEN GROEP VAN ZEELAND. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Het blijft noodig tegen het Communis tische gevaax met ernst en met aandrang te waarschuwen. Want dat gevaar dreigt niet alleen in de verte, in andere landen, in onze ko loniën, maar het bedreigt ook ons land en in de eerste plaats onze jeugd. Door de z.g. cellenbouw" tracht men overal in fabrieken en kantoren en scho len invloed te krijgen en Jjet communis tische gif in te druppelen. Ja, ook in de scholen. „Het is „De Tijd" die hierop de aan dacht vestigt in een artikel waarin het o.m. heet; „Wij hebben er reeds op gewezen, dat van de communistische Onderwijzers in ternationale ook vele .Nederlandsche on derwijzers deel uitmaken. ZÜj zijn het, die weekbladen als „De Jonge Kamei- raad" en de jeugdblaadjes redigeeren, welke bij bladen als „Do 'Tribune" ver schijnen of tot diep in Limburg worden gepropageerd, om godsdiensthaat en klas senstrijd bij de jeugd aan te kweeken. Hun taak is als volgt omschreven in de brochure van den Amsterdamschen com- munistischen onderwijzer J. C. Ceton, „Die Arbeidsschool"; „Propaganda en strijd, dait zijh onze wachtwoorden. Propaganda voor het com munisme in het algemeen, voor de com munistische school, voor de arbeidsschool in het bijzonder. Propaganda onder de onderwijzers, om een zooi groot mogelijke kern te vormen, die de arbeiders bjji de tot standbrenging der arbeidsschool behulpzaam kan zijn. Be taak is, reeds vóór de dictatuurperiode, een kern te vormen, die do arbeidsschool verstaat, zich in haar wezen ingewerkt heeft en den grondslag kan vormen voor de orga nisatie, die in de dictatuur-periode den moeizamen arbeid tot stichting der een- heids-arbeidsschool kan aanvangen. De Hollandsche communistische onder wijzers vormen dus nu reeds kernen om straks, als „hun. tijd'" komt, gereed te zijn. Deze week wordt in de hoofdstad de eerste openbare vergadering gehouden nog wel in het hartje van de volksbuurt de Jordaan over het onderwerp: „Wat wil do Communistische Jeugd?" De lei ders geven op die vraag alvast dit ant woord: „Wat zij wil? De oudere kame raden flink helpen om de Sovjet te grond vesten door middel van sterk gedisci plineerde pioniersgroepen en aldus een mêichtige partij te krijgen, welke eiken dag, elk .uur haar krachten kan geven aan het werk der revolutie". Ook in andere steden van ons land wor den deze pioniersgroepen voorbereid^ waarvan „De Tribune" nog de vorige week dezen tekst der circulaire van de Amsterdamsche groep „Kroeptekaja" over- durkte (nummer van. 13 Febr.): „Sinds eenige jmaanden bestaalt hier een groep vain pionieren, jongens en meisjes van 10—14 jaar, welke zich, naast spel, zang en "dans, ook bezig houiden met het Ieeren en bespreken van alle zaken, die arbeiderskinderen weten moeten, wil len ze later als vaste, doelbewuste klalsl- senstrijders de rijen van 't Strijdend prole tariaat versterken. Naar aanleiding van het bezoek van Gerda, de pioniere uit Jena, aan de pio nieren van Amsterdam gebracht, wordt de zaak flink aangepakt. In een opiroep aan de pionieren luidt het: „Als wij pionieren zijn, dan gaan wij zorgen voor een ijzeren discipline in de groep'. Diat wil niet zeggen, dat we brave hen drikken worden, maar dat we orde weten te houden in de groep, dat we allebei onze ooren wagenwijd openzetten als de leider iets vertelt» zoadat we aan die ieelijke kapitalisten kunnen toonen, dat we zulke flinke leerlingen zijn van T on in, -lat ze er bang van worden." Wij hebben hier dus ta doen met een systematische propaganda, om de god- delooze theoriën waaraan de Russische communisten huil hart verpand hebben, ingang "te doen vinden. V De Communistische leer. „De Tijd1" geeft vervolgens een over zicht van wat de onder leiding van zulke communistische opvoeders staande jeugd, zooal te slikken krjjgt. Ziehier enkele bijzoudlerjhiedien. „Het bolsjewisme is geen pensionaat voor adellijke jongedametjes. De kindecren moeten by executies meehelpen en zich over den dood van die vijanden van het proletariaat verheugen. Moraal heet aJ wat voor de communistische partij nuttig is" (Lenin). „Ouderliefde is meestal eetn nadaelige liefde en het kindl, in heit huisgezin opge voed, is in de meeste gevallen: anti sociaal. (Lilina, vrouw van Zinovieff, oud directrice van het openbaar onderwijs te Petrograd). „Wij moeten beslist het proletariërskind tegen het boiurgeeis-kiud ophitsen". (Bul letin van de Comm. opvoeding. April 1925. pag. 2). „Iedere pionier moet een godloochenaar worden, maar wij moeten ook weten, waarom zij niet in God' gelooven". (Het vaandel van den Pionnier van 20 Dec. 1924). „Wij haten de .christenen, zij prediken de liefde en "barmhartigheid, wat tegen overgesteld is aan onze 'beginselen. Weg met do naastenliefde. Wat wij noodig hebben is de bant". (Louhatcharsky, mi nister van het openbaar onderwijs der Sovjets). „Als .de oulders zeggen: „Mijln zoon en mijn dochter" beteekent dat voor de ouuers het recht, om hun kinderen op hun manier pp te voeden. Van commu nistisch standpunt beschouwd, mist dit recht eiken grondslag. Het kind behoort aan de gemeenschap, dus aan de Com munistische partij. (A. B- C. van den Communist, pag. 79). Dat zijn geen afgetrokken theoriën, neen dat zijn beginselen dia ook in toepassing worden gebracht. Uit de „Pradwa" worden' door „De Tijd" een aantal bijzonderheden medege deeld omtrent het leven van de rijpere jeugd in Rusland', zóó goddeloos en zóó afschuwelijk, dat we er niet aain denken ze hier over te nemen. Onzedelijkheid, verwildering en haat te gen1 God, gaan daar hand' aan hand. Dlaar ziet men 'de volle en levens ontzettende consequentie van ongeloof en revolutie. Niet ten onrechte spreekt, een van onze bladen van 'diepten des Satans, zooals de geschiedenis der menschhedd bet niet eer zag. Laten wij 'tons toch voor gezegd' hou den. Laat er toch zijh een warme, in da den zich uitende belangstelling voor de propiageering en de toepassing van de anti-revolutionaire beginselen. Een samenzwering te Calcutta. Te Calcutta zijn twintig jonge Bengal leezen in hechtenis genomen en in staat van beschuldiging gesteld wegens het be ramen van een samenspanning tot het begaan van moorden en diefstallen, ten einde zich geld te verschaffen voor ya- pens en minutie, die voor revolutionaire doeleinden gebruikt zouden worden. De vertegenwoordiger van het O. M. heeft de overtuiging uitgesproken, dat zulk een samenspanning op groote schaal in de districten Bihar, Orissa, Bengalen, Assam enz. bestaat. Een zware brand. Een hevige brand heeft gisternacht de werkplaatsen vernieldi van een fabriek van schrijfmachines en biosoooptoestel- len te Parijs. Verscheidene gebouwen van vijf verdiepingen werden een prooi der vlammen. De door verzekering gedekte schade wordt pp eenige millioenen ge- sphat. Van de 1100 arbeiders zijn er 8 tot 900 werkeloos. De a.s. rede van Mussolini. Mussolini heeft in de Kamer medege deeld, dat hiji Zaterdagmiddag zal ant woorden op de rede van dr Seipel naaT aanleiding van de tot hem gerichte inter pellaties. Verwacht wordt, dat de rede den toestand geheel zal ophelderen, doch dat zrji niettemin een ernstig verwijt aan bet adres van Oostenrijk zal bevatten wegens het zich bemoeien met de bin- nenlandsche aangelegenheden van Italië. Een aardbeving. Te Bakersfield Californië) zijn aard schokken waargenomen. Een schok ging vergezeld van een geluid, dat geleek op een ontploffing. Communistische woelingen te Singapore. Tengevolge van den inval in het roode communistische hoofdkwartier in het be gin van Februari te Singapore zijn twee Chineezen naar den strafrechter verwe zen. Uit het verh'oor is gebleken, dat de be klaagden aan het hoofd stonden van een wijdvertakt© organisatie. Men vond strooi biljetten, waarin de arbeiders aangespoord werden te staken, de politie te ontwapenen, de fabrikanten te vermoorden en de in- landsche vrijwilligers aan te moedigen om hun officieren neer te leggen. In een stuk werd verklaard, dat de bij zondere commissie van communisten voor de Zuidzee duizenden werklieden er op uit zou sturen om propaganda te voeren. Engeland en Sovjet-Rusland. Op de vraag, of de Engelsche regeering, ten gevolge der uitzetting van Zïnovjef en de andere linksche elementen uit de Sov jet-regeering, de diplomatieke betrekkin gen met de Sovjets zou hervatten, ver klaarde Chamberlain in 'het Lagerhuis, dat er niets gebleken was, dat een wijziging in de houding der Engelsche regeering zou kunnen rechtvaardigen. De Rijksweerschandaieri. De Phöbus-affaire heeft het Duitsche Rijk een schade van ten minste 20 miili- oen mark berokkend, een aanzienlijk hoo- ger bedrag dus, dan aanvankelijk was op gegeven en werd toegegeven. Volgens de „Vdrwarts" is dit bedrag niet vastgesteld door den rijkscommissaris voor de bezuiniging, maar berust het op een opgaaf van soc.-dem. zijde. De schade, veroorzaakt door de epek- zwendelarij, waarvan wij gisteren melding maakten, moet bovendien nog ca. 1,1 mil lioen bedragen. Meer en meer wint de opvatting veld, al dus de „Voss. Ztg."; ook te officieeier plaatse, met name hij 'den rijksweerminis- ter 'Gröner, dat het publiek moet worden ingelicht nopens de bizonderheden betref fende het schandaal, ten einde te voorko men, dat niet onafgebroken door nieuwe publicaties nieuwe onrust wordt teweeg gebracht. Korte berichten. De Grieksohe minister van Marine heeft een onderzoek bevolen naar de communistische propaganda onder de be manning van de Grieksohe oorlogsvloot. Het Joodsche kerkhof te Essingen bij Landau in de Paltz, een begraafplaats welke reeds meer dan duizend jaren oud is, werd dezer dagen door jongens van 17 tot 19 jaar verwoest. 42 grafsteenen werden omvergeworpen en voor een deel vernield. De justitie stelt een onder zoek in. In hef. Enston-station te Londen reed een sneltrein door het stootblok. Twee postwagens werden in elkaar geschoven, waarbij 4 postambtenaren gewond wer den. Het Huis van Afgevaardigden heeft met algemeene 'stemmen 1500 dollar toe gestaan voor het slaan eener gouden me daille voor Lindbergh en de vervaardiging van bronzen reproducties om te verkoopen. De Italiaansohe maarschalk Diaz, die tijdens den wereldoorlog het bevel voerde over bet Italiaansdhe leger aan het front van den I'szonzo, is overleden. Sedert twee jaar leed hij aan griep. Diaz is 67 jaar ou'd geworden. Door de hevige koude is een deel van de Gouden Hoorn te Oonstantinopel dicht gevroren, hetgeen in ruim honderd jaar niet meer gebeurd is. NEDERLAND EN BELGIË. De loodsdfenst te Vlissingen,, Bij de behandeling in de Belgische Ka mer van de begrooting van openbare werken vroeg de liberale afgevaardigde voor Brugge mr Boedt, van de regee ring, dat zij meer belang zou stellen in de ontwikkelingsmogelijkheden van de haven van Zeebrugge. Ook drong hij in dit verband aan op overbrenging van den: Belgischen loodsdienst van V11es i u g e n naar'Ze eb rug ge. Later had het katholieke Kamerlid voor Limburg, Beckers, het over de werken aan het Julianakanaal in Nederlandsch- Limburg- Hij betoogde, dat door uitvoe ring dezer werken en aftapping van een hoeveelheid water üit de gemeenschappe lijke Maas, het Bielgisoh-Limburgsch Maas gebied gevaar loopt in den zomer een groot gebrek aan water te krijgen, wait zijh vruchtbaarheid; in het gedrang zou brengen. Anderzijds meende spreker te kunnen voorspellen, dat in de winter maanden dezelfde bevolking meer dan ooit aan overstroomingsgevaar zou zijn blootgesteld. Hij vroeg dan ook, dat, door tusschenkomet van. den minister van bai- tenlandsche zaken in het eu'vel zou wor den voorzien en een regeling zoul getrof fen worden, welke de bevolking van die Limburgscha Maasstreek kan bevredigen. Kamer-muzlek. De Kamer, zoo vertelt het Hbld., be leefde gisteren een vroolijk moment, toen mr Oud in het vuur van zijn betoog gewaagde van het vangen van honden' met onwillige hazen, mr Boon oogstte een succes met het beeld van 4® Siberische slede, waaruit aan de critiseerende Ka- merwolven telkens opnieuw belastingob- jecten worden toegeworpen, de heer Van Gijn zocht het ook in de zoölogie toen h,ijj de gegoede Nederlanders, die naar het buitenland werden gelokt met goudvis- schen vergeleek. De taal werd verrijkt, toen in aanvul ling van „belastingvluchtelingen" en „be lastingdeserteurs", „belaistingzigeunere" ft aanschijn kregen. Zoo was er 'in den hoogen ernst van dit debat toch ook nog wel een luchtiger noot. De gascorruiptie. De gemeenteraad van Sehaterl&nd heeft gisteren, na een voorafgaande vergade ring van Bi- en W. en de gascommissie, waarin 'do gasdirecteur weel verhoord, zonder if:- issie en met algemeene stem men bes ,aa den directeur van het gas bedrijf moe mgang van 1 Maart oneervol te ontslaan. Herstelzevenfarigeleerplicht. Op het wetsontwerp tot wijziging van de art. en II der wet van 30 Juni 1924 (Staatsblad nr. 319), van de Leer plichtwet en van de L.O.-wet> 1920, van het derde lid van art. 3 der Leerplicht wet, zooals het krachtens die wet wordt gelezen, en van het vierde lid van art. 3 der Leerplichtwet, hebben de heeien Van den Heuvel c.s. een amendement inge diend om een nieuw artikel Ha in te las- schen. De bedoeling is: lo. daar voort durend gesproken wordt van 7-jarigen leerplicht, te voorkomen, dat ook na het volbrengen van 7' leerjaren en na het hebbeta. doorloopen van alle 7 klassen, nog leerplicht bestaat: 2a de gemeenten en schoolbesturen niet te noodzaken ©en 8ste leerjaar in te richten; 3o. te voor komen, dat gedurende het eerste half jaar van een nieuwen cursus, telkens leerlingen de school verlaten. Departement van Diefensie De wet van den 20sten Februari 1928, houdende wettelijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van de depar tementen van Marine §n van.Oorlog en van de instelling van een 'departement van Defensie is gisteren in de Staats|- bladen afgekondigd en dus in werking getreden. Meer electrische treinen. Ingaande 16 Maart a.s. zullen door de Ned. Spoorwegen tuaschen Amsterdam G- S. en Rotterdam D.P- 26 nieuwe treinen worden ingelegd, en wel zoogenaamde vjjf-wagen-treinen. Tevens zullen vato dien datum af op genoemd traject nieuwe plaatsbewijzen Se en 3e klasse uitgegeven worden. Het zijn. z.g. sectiebiljetten uitsluitend bestemd voor overgang in een hoogere klasse, en verkrijgbaar by' de conducteurs van de electrische treinen. Jhr Dr van Karnebeek. De Koningin heeft gistermiddag ten ko ninklijken paleize in bet Noordeinde den minister van staat Jhr Mr Dr H. A. van Karnebeek ontvingen, ter beëediging als Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland. Neder!, gezant te Bruss el. Be nieuwbenoemde gezant van Neder land te Brussel, jhr mr O. F- A. M. van Nisjpen tot Sevenaer, is te 's-Graven- "hage in het hotel 4® BaLlevue aangeko men. De gezant is voornemens binnen enkele dagen, na het houden van eenige bespre kingen, naar zijn post te vertrekken. Mr Dr van Leeuwen terug. De vice-president van den Kaad van State, mr dr Wi. F. van. Leeuwen, is van zijn verbïjjf om gezondheidsredenen in het buitenland te 's Gravenhage terugge keerd. Besmettelijke ziekten. In Staatscourant 43 wordt medegedeeld, eene opgave van het aantal aangegeven gevallen Van besmettelijke ziekten (be doeld in de wet van 4 December 1872, St. blad 134, zooals deze gewijzigd is laatste lijk bij de 'wet van 11 Februari 1928, St.bl. 29) over ,de week van 19 tot en met 25 Februari 1928. In deze week zijn geen gevallen van Encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. In'die week werd afgeleverd door de Binnenland. De memorie van an twoord op hei ontwerp wijziging Arbeidswet. De Schuttevaer te Londen aangekomen. Electrifdcatie der midden-groep van onze provincie. Ameland geïsoleerd. Buitenland. Samenzwering te Calcutta. Aardbeving in Californië. Een conferentie van Briand, Stresemann en Chamberlain te Genève. entstof inrichting te Amsterdam koepokstof voor 1281, te Rotterdam voor 580 en te Groningen voor 88 personen, totaal Wor 1959 personen. iGed. Staten van Zeeland heb ben zich thans met een afge rond voorstel gewend tot de Provinciale Staten in verb and met de electrificatie van de middengroep der provincie, om vat tend e Wal c'h eren, Noord en Zuid-Beveland. Ged. Staten berinneren er aan, dat op 14 Dec. 1917 met algemeene stemmen door de Prov. Staten werd besloten, in be ginsel te verklaren, dat de electriciteits- voorziening in Zeeland vanwege de pro vincie zal worden ter hand genomen. De uitvoering van dit besluit heeft niet aan stonds de resultaten gebracht, welke men zach gedaoht 'had. De centrale in Zeeuwsch Vlaanderen leverde in de eerste jaren be langrijke verliezen, welke niet nalieten in druk te maken. Het feit stemde tot voor zichtigheid en deed bij vellen aarzeling ont staan met den aangevangen arbeid voort te gaan. De vraag of niet op andere wijze het doel kon worden bereikt kwam tot uiting in het denkbeeld van de 'garantie door gemeenten. De oplossing werd even zeer gezocht in verschillende elkaar op volgende plannen, o. m. ook in dat tot voorziening van 'het platteland van Wal cheren door de gemeente Middelburg. In- tiiESchen schreed de tijd voort en veran derde in sommige opzichten de toestand geheel. Als voorbeeld wijzen Ged. Staten er op, dat men in 1823 1,2 millioen voor overname van de Centrale te Vlissingen, eigendom der Tramwegmij. Vlissingen Middelburg, aannemelijk achtte en in 1928 tot 2 millioen meende te kunnen gaan. Meer en meer kwam het verlangen naar electrischen stroom naar voren en werd als het ware bij 'den dag dringender en nu voor de Noordgroep met het garantie systeem gebroken is, wordt op electrifi- catie van verscheidene gemeenten, welke niet in het'plan van eersten aanleg be grepen zijn aangedrongen. De bezwaren voor de provincie om flink en ruim uit voering aan de plannen te geven worden daardoor minder en als de provincie toch offers brengt, kan rij beter de stroomleve- ring zelf in de 'hand 'bonden, waardoor de kans op aansluiting voor minder gunstig gelegen plaatsen en perceel en grooter wordt, al zal uit den aard der zaak die aansluiting niet overal even spoedig tot stand gebracht kunnen worden. Ged. Staten zijn van meening dat daar door geen onbillijkheid tegenover de ge meente Middelburg wordt begaan, daar de Raad aldaar nog geen bindende beslissing heeft genomen en de medewerking der an dere gemeentebesturen in den door Mid delburg gewensdhten omvang nog zeer twijfelachtig is te noemen. Wat eindelijk het plan van aanleg door Middelburg be treft, daaromtrent is Ged. Staten nog niets bekend. Of onder deze omstandigheden de algeheels voorziening door Middelburg spoediger zou kunnen plaats hebben dan wanneer bet thans door de P. Z. E. M. ge dane voorstel wordt aanvaard, mag met grond betwijfeld worden. De gemeente zou de boog- en laagspanningsnetten toch ze ker niet in minder tijd kunnen bouwen dan de P. Z. E. M. daarvoor zal behoeven; in denzelfden tijd kan de centrale van de P. Z. E. M. gereed zijn. Naar aanleiding van de vragen van den 'heer Van 't Hof in de jongste Statenvergadering deelen Ged. Staten mede, dat hun eerst uit een brief van Burg. en Weth. van 31 Januari j.I. bleek, dat tuaschen do electrificatie on <3® drinkwatervoorziening verband gelegd werd. Ged. Staten meenen, waar ook over neming van de Vlissingsohe Centrale on mogelijk is gebleken, dat de thans voorge stelde bouw van een eigen centrale de op- loosing geeft, welke de voorziening van de Bevelenden en het platteland van Wal-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1