No. 129 Woensdag 29 Februari 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MIDDENSTAND EN MIDDENSTANDS ORGANISATIE. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'ik Zeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, ff.-» Losse nummers f Ofli Prijs der Advertentlln: 14 regels f 1.20, elke regel meer SO oL Bij abonnement belangrijke korting Er is een tijd geweest, dat de midden standers, behalve in het zoo goed mogelijk beheeren van hunne zaken, vooral kracht zochten in den strijd tegen werkelijke of vermeende vijanden. Het was de tijd, toen zij hunne col lega's weinig collegiaal, zooal niet als vijanden behandelden, dan toch als zoo danig beschouwden. Toen met name in arbeiderskringen het „eendracht maakt macht" door het stichten van krachtige organisaties reeds lang in toepassing was gebracht, scheen het nog altijd alsof de middenstanders bij voorkeur kracht zochten in twee dracht. Inplaats van onderling vertrouwen en samenwerking, was er wantrouwen en een moordende concurrentie, waarvan tot op zekere hoogte wel het publiek profi teerde, maar waardoor teven3 de positie van den middenstand werd; verzwakt. Alleen door een engelimiteerden werk tijd en door het verrichten van den ar beid onder zeer primitieve omstandig heden, was het in vele gevallen mogelijk zich een dragelijk bestaan te verzeke ren. Slechts uiterst langzaam is daarin ver andering gekomen en is ook onder de middenstanders het besef ontwaakf, dat een huis hetwelk tegen zichzelf verdeeld is, niet kan bestaan. De neutrale Middenstandsbond werd opgericht en ontkend kan niet worden, dat deze Bond, vooral ook door het stich ten van handelscursussen en het geven van deskundige voorlichting, veel tot ver heffing van den middenstand heeft ge daan. Het duurde nog geruimen tijd eer de Christelijke middenstanders oog kregen voor het feit, dat zij, evenals de Chris telijke arbeiders, behoefte hadden aan een eigen organisatie, waar de levens vragen hij het licht van eigen beginse len konden worden beschouwd. Aanhankelijk zochten deze organisaties vooral hun kracht, niet zoozeer in het hanteeren van den truffel, maar meer in het gebruiken van het zwaard. Vooral te gen de coöperatieve beweging die een tijdlang dreigde den middenstand ernstig te schaden, ging de strijd. De strijd tegen de coöperaties vormt niet een der beste bladzijden uit de ge schiedenis van den middenstand. Meer malen werden argumenten gebruikt, die den toets der critiek niet konden door staan en als onhoudbaar moesten wor den afgewezen. Zoowel principieels als pract.ische bezwaren bleken vaak geer eterk overdreven. Tenslotte kwam men dan ook tot da eenig juiste conclusie, dat alleen daar de coöperatie kan tieren waar de midden stand zijn taak piet naar behooren ver vult. Men kwam tot de erkenning, dat men den gevreesden vijand het best kon overwinnen, door zelf de gedacht© die aan de coöperatie ten grondslag ligt samenwerking in de practijjk te bren gen. Sinds dien heeft de middenstand! over bet algemeen meer in positieven ar beid kracht gezocht met het gevolg dat zijne positie niet weinig werd versterkt. Zal hij' die positie handhaven en te midden van de verwarring van dezen tijd staande blijven, dan zal de midden stand hebben te verstaan dat hij een dienende taak heeft en dat hij slechts in zooverre bestaansrecht kan laten gel den, als hij diensten verricht die hem het bestaan waardig maken. Een dienende, taak. Dat beteekent niet, een minderwaardi ge taak. In een gecompliceerd maatschappelijk leven als wij thans kennen is een goed georganiseerde en aan zijn doel beant woorden de middenstand! onmisbaar. Maar dan moet die middenstand oog heb ben voor de eischen van den tijd' en beseffen dat op het gebied van waren kennis, handelskennis, reclame, boek houden, credietwezen enz. ook voor den kleinen middenstander heel andere eischen gelden dan vroeger. Naarmate de middenstand meer aan zijn eigenlijk doel beantwoordt, en oog blijkt te hebben voor de eischen van dezen tijd, zal hij, naar het woord1 van Dr A. Kuyper door zijn dienen, faeer- schen in de maatschappij1. Daarvoor is echter noodig, niet lalleen dat de middenstanders individueel vol komen op de hoogte zijn van hun taak, maar dat zij ook door organisatie elkaar dragen en sterken. Wie alleen staat, loopt kans onder den voet te worden geloopen. Dat geldt ook voor den middenstand. Organisatie is noodig, mede om bij1 do Overheid voor gemeenschappelijke be langen te kunnen optreden en den noo- digen invloed te kunnen uitoefenen. Organisatie is onmisbaar. En dan, waar eenigszins mogelijk, organisatie naar eigen beginselen. Ook op dit terrein, zelfs in zaken van uiterst practischen aard, spre ken de beginselen een woordje mee. Daarom mag verwacht worden, dat al len die in hun persoonlijk leven de Chris telijke belijdenis wenschen hoog te hou den, daarvan blijk zullen geven in hun zakenleven en ook in hun organisatie leven. Immers ook voor den middenstand geldt, dat het geheim van lallen zegen gelegen is in Godes vrees, Zijn dienst en woord. Do stikgassenconventie. In antwoord' op een des betreffende vraag heeft de eerste minister in het Engelsche lagerhuis verklaard, dat d'e re geering het niet nuttig achtte om de con ventie te ratificeeren, waarbij het ge bruik van stikgassen in den oorlog ver boden wordt, zoolang alle groots mo gendheden het protocol niet hebben gera tificeerd of hun voornemen hebben, ken baar gemaakt om dit te doen. Op de vraag of hij het niet gewenstht achtte op 'Üit gebied een voorbeeld te geven antwoordde Baldwin, dat de handel wijze der regeering,hem het beste middel scheen om tot het doel te geraken. Hij voegde daaraan toe, dat, voor zoover hem bekend was, geeu enkele mogend heid tot nu toe haar voornemen te ken nen heeft gegeven om de conventie da ratificeeren. De zwendel-epidemle. Een werf te Jadestetten, welke oen' groot drijvend dok naar Amerika voor 1.500.000 mark verkocht, is het slacht offer geworden van een geraffineerde zwendelarij. Do fcoopers hadden 175-000 per chèque betaald, waarop terstond de voorbereidende werkzaamheden voor de overdracht van het dok werden begon nen. Thans blijkt, dat ,d;e chèque valsch en de koop gefingeerd is. D'e zwende laars werden te Bremen gearresteerd. Het invoerverbod van vleesch In Engeland. In het Engelsche Lagerhuis zeidie de mi nister van Landbouw, dat hij geenszins het voornemen heeft het huidige invoer verbod van versch vleesch' van het conti nent af te schaffen of te wijzigen. Hot is uitgemaakt, dat infectie van vleesch uit Europeesche havens in 1936 een mond en fclauwzeer-epidemie in Schotland ver oorzaakte, terwijl men geen geval van mond- en klauwzeer waargenomen heeft, dat door Zuid-Amerfkaansch Vleeschfzou zijn veroorzaakt. De immigratie in de Ver. Staten. Reuter meldt uit Washington, dat inge volge de voorstellen door den president gedaan nopens de regeling der immigra tie in de Vereenigde Staten, er per jaar 153.685 zouden mogen worden toegela ten. Die regeling zou dan van kracht worden op 1 Juli van dit jaar. De be langrijkste wijzigingen zijn als volgt: Gr. Britannië en Noord-ïerland mogen 91.900 landverhuizers meer per jaar sturen. Ita lië 2100, Nederland 1400 en Rusland 1300. Een vermindering van het aantal per jaar bedraagt voor Duitschland 26.300, den Ierschen Vrijstaat 11.110, Zweden 6100, Noorwegen 4000, Denemarken 1500. De Iersche Vrijstaat komt er betrek kelijk nog zeer goed af; eerst wilde men zijn quotum veriagen met 14.700. De pensioenlast in Duitschland. Bij de bespreking van de begrooting der pensioenen werd er gisteren in den Duit- schen Rijksdag op gewezen, dat deze be- grooting de angstwekkende hoogte bereikt heeft van 1280 millioen. Verscheidene sprekers drongen aan op spoedige vaststel ling eener maximumgrens voor pensioe nen en op korting van pensioenen bij hoo- ge inkomens. Bijzonder dringend werd ook de pensioenwet genoemd voor politieke ambtenaren. Dit zou in de eerste plaats de ministerpensioenen betreffen. Een motie, die de vaststelling van een pensioensgxens en een wet tot vermindering der pensioe nen eischt, werd met 273 stemmen tegen 120 der rechterzijde en 8 onthoudingen aangenomen. Nieuwe moeilijkheden in de Duitsche metaal-industrie. Naar de „.Vorw." verneemt, heeft het Verbond van Berlijnsche metaal-industri- ëelen voor heden zijn beperkte commis sie voor een zitting bijeengeroepen, om stelling te nemen tegenover den nieu wen stand van zaken, die door een sta king van de werktuigmakers is ontstaan. In ondernemerskringen wordt de toestand zeer ernstig ingezien. Naar de „B. Z. am M." meldt, zal naar men verwacht, met ingang van Vrij dag a.s. in de vijf groote Berlijnsche me taalbedrijven: Siemens, Lorentz, Mix und Genest, Deutsche Telephonwerke en ook Bergmann de staking worden afgekondigd. Geen der beide partijen is voornemens, onderhandelingen voor te stellen en de arbiter kan niet ingrijpen, omdat er geen looncontract voor de bij de zaak betrok ken arbeiders bestaat. Tengevolge van de staking zal het niet mogelijk zijn, de overige metaalbewerkers na Vrijdag nog in dienst te houden, zoo dat op de staking automatisch de sluiting der bedrijven zal volgen. In de genoemde vijf bedrijven zijn c.a. 60.000 arbeiders en arbeidsters werkzaam die aan het eind dezer week zullen wor den ontslagen. Korte berichten. - Uit Loetsk (in het Oosten van Polen) wordt gemeld, dat een bende van 17 per sonen de grens heeft overschreden en een aanslag "heeft gepleegd op het kan toor van het boschbeheer op Poolsch gebied. Vervolgens trokken de bandieten weer de grens over. Op de kust van IJsland is een IJs- landsch stoomschip gestrand. Dertien le den der bemanning verdronken, negen werden gered. Drie man bevinden zich nog op het schip. Een comité van den Bondsraad van Kerken van Amerika heeft er bij presi dent Coolidge op aangedrongen, zijn goed keuring aan het bij het Congres ingedien de wetsontwerp inzake den vlootbouw te onthouden, daar dit wetsontwerp in da geheele wereld wantrouwen wekt. 'Het slechte weer, dat aan de Mid- dellandsche Zeekust woedde, heeft groote schade aangericht. Veertien gitano's, die in de provincie Huelva een rivier over staken, verdronken. Een autobus van Mazeres naar Tou lon is door het breken van het stuur in een 10 meter diep ravijn gestort. Halver wege bleef de auto tegen een boom ste ken, zoodat de inzittenden Van een wissen dood werden gered. Drie passagiers lie pen lichte Verwondingen op. Bjj het debat in den1 Duitsche® rijksdag over den nood van den landbouw werd orop gewezen, dat ide gevolgen van den toestand in den landbouw zich ook bij de landverhuizing doen gevoelen. In Maart zullen ongeveer 5 4 SOO jongelie den naar Canada vertrekken om daar in het landbouwbedrijf een betrekking te zoeken. In Lodz is een huiszoeking gedaan in het centraal bureau van een communis tische organisatie. Talrijke personen zijn door de politieke politie gearresteerd en een omvangrijke hoeveelheid propaganda materiaal werd in beslag gènomen. De politie te Athene heeft verschei dene communisten te Athene en in de pro vincie aangehouden. De Vesuvius is in werking getreden. Enkele lichte rommelingen worden verno men. Het schijnt echter, dat er geen ge vaar zal ontstaan. Parijsc'he bladen maken melding van de ontdekking van een communistische sa menzwering in Marokko, waarbij tal van inboorlingen van rang en buitenlanders zouden betrokken zijn. Het zou om het plan tot een omwenteling gaan, gelijk er onlangs een te Damaskus is ontdekx. De gascorruptie in Friesland. Door de Ged. Staten van Friesland is goedkeuring onthouden aan de begrooting der gemeente Smadingerland voor 1928 nu de raad van die gemeente niet heeft willen voldoen aan den wensch van Gedep. Sta ten om den directeur der gasfabriek, die zich aan corruptie had schuldig gemaakt, uit deze functie te ontslaan. In hunne beslissing overwegen Gedep. Staten, dat de directeur heeft bekend over de jaren 19131927 van ©enige leveran ciers steekpenningen en retour commissies te hebben aangenomen tot een totaal be drag van f5451,20, waardoor is komen vast te staan, dat deze ambtenaar gelden heeft aangenomen van meer dan één le verancier gedurende een tijdsverloop van 15 jaren, zoodat dus van dat aannemen ge durende een langen tijd een gewoonte is gemaakt. Een bedrijfsleider, die dergelijke gej^en heeft aangenomen, heeft getoond een niet betrouwbaar ambtenaar te zijn. Nu de gemeenteraad, op voorstel van B. en W., dezen ambtenaar in zijn functie van directeur der 'gemeentegasfabriek heeft ge handhaafd, overwegen Ged'ep. Staten dat het niet verantwoord is te achten, dat een overheidslichaam de zijdelingsche beschik king, of wel het geven van deskundige en daarom niet onmiddellijk controleerbare adviezen inzake de beschikking over de publieke kas en de leiding van een zijner publieke bedrijven heeft toevertrouwd aan iemand, die getoond heeft een niet be trouwbaar gebleken ambtenaar te' zijn, daar de gemeente door de handhaving van dezen ambtenaar als bedrijfsleider een gel delijk risico op zich neemt, dat. zich niet verdraagt met de regelen van een deugde lijk financieel beheer. Be dA'C-cteur heeft volgens Gedep. Staten ook tegenover zijn ondergeschik ten 'zijn prestige verloren, daar hij het mo reels recht heeft verbeurd om op te treden tegen mogelijke misdragingen en vergrij pen van zijn personeel; de gemeente dient ook voor de daaruit voortspruitende gelde lijke nadeelen te, worden beschermd. Wat betreft de meening van het gemeen tebestuur, dat Gedep. Staten tot inmenging niet bevoegd zouden zijn, overweegt de be schikking, dat de Grondwet en de wet Ge dep. Staten belasten met het toezicht op de gemeentefinanciën in vollen omvang. Een inspectietocht op Zondag. Minister Kan zal, vergezeld van den Commissaris der Koningin in Drente, Mr J. T. Linthorst Homan, verschillende an dere autoriteiten en het Eerste-Kamerlid den heer Wibaut, Z o n d a g a.s. een groo- ten tocht maken door Drente, ter bezich tiging en inspectie van de werkverschaf fing. .Alsmede wordt het Witteveen be zocht. Herstel van de leerlingen- schaal. Die heer Albarda heeft aaini den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten)- schappen de volgende Vragen gesteld: Heeft de globale becijfering, die blijkens de Memorie van Antwoord nopens het wetsvoorstel van den heer Zijlstra op verzoek van dezen door het Departement van den "Minister js verricht en volgens welke de invoering van de nieuwe leer- lingenschaal van dat wetsvoorstel f 1.850.000 'sjaars zou kosten, betrek king op den toestand, die na de weder invoering van den zevenjarigen leerplicht zal bestaan, of is dalarbij met de weder invoering van dien 'leerplicht geen reke ning gehouden? Indien bij do bedoelde becijfering met de wederinvoering van den zevenjarigen leerplicht wel rekening is gehouden, hoe is die becijfering dan mogelijk geweest, terwijl toch volgens 's Ministers antwoord op de vraag van den ondergeteekende zoowel de „gegevens" als „elke maat staf voor globale becijfering" ontbreken om de kosten te schatten van het herstel van de leerlingenschaail van 16 Februari 1923? Indien bij de becijfering, op verzoek van den heer Zijlstra verricht, geen reke ning is gehouden met de wederinvoe ring van den zevenjarigen leerplicht, wil de Minister dan mededeelen, tot welke uitkomst een soortgelijke becijfering leidt voor het herstel van de leerïingenschiaal van 16 Februari 1923? Indien de cijfers, den heer Zijlstra ver strekt, wel betrekking hebben op den toe-# stand na wederinvoering van den zeven jarigen leerplicht, wil de Minister dan alsnog mededeelen, op welk bedrag vol gens een gelijksoortige schatting de kos ten van het herstel van de leerlingen- schaal van 16 Februari 1923 kunnen worden geraamd? Middelburg. In verband met herhaalde lijk inkomende aangiften van diefstal van rijwielbelastingplaatjes, wijzen wij er op, dat dit meestal rijwielen betreft, die on beheerd blijven staan. Men zal dan ook goed doen de rijwielen beter op te ber gen of de plaatjes er af te nemen. Goes. Het College van B. en Wi. heeft instemming betuigd met het_ adres van V. V. V. inzake meerdere ruimte op het stationsplein. Helnkenarand In allen eenvoud doch onder zeer groote belangstelling vierde Buitenland. Het gebruik van stikgassen in den oorlog. Het invoerverbod van vleesch in Enge land. Moeilijkheden in de Duitsche metaal-in dustrie. De C.A.O. in de typografie. Binnenland. De behandeling van het Capitulanten-ont- werp geschorst. Mr Aalberse over de- coalitie. De toepassing der Bioscoopwet. De eerste boerderij in de Zuiderzee. Persstemmen over de verhouding van Ne derland en België. het echtpaar A. Karelsede Vos alhier gisteren zijn gouden bruiloftsfeest. Zouielande. Gemeenteraad. Dins dagmiddag vergaderde de gemeenteraad alhie*. Alle leden waren aanwezig. Voorz. de heer D. Kodde. Na lezing der notulen merkt dhr von Brucken Fock op, naar aanleiding van de beschuldigingen die in de vorige vergadering zijn geuit tegen da rechterlijke macht en het O. M., dat deze beschuldigingen niet juist zijn. Volgens spr. is er van het O. M. geen tegenwer king, maar eerder medewerking ondervon den, want het heeft de zaken aanhangig gemaakt. Hij noemt het krasse beschuldi gingen en heeft er met een rechtsgeleer de over gesproken, die deze wijze van doen ook sterk veroordeelde. Ook weer spreekt spr. het gezegde van dhr Stroo als zouden wij vanuit Middelburg worden geregeerd. De voorz. merkt op, dat hel gaat over de vaststelling der notulen. Het is dus de vraag, zijn de notulen juist, ja of neen? Het gaat niet aan om nu hel gesprokene in de vorige vergadering te bestrijden. Daarna worden de notulen on veranderd vastgesteld. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten, betreffende de uitvoering van de motor- en rijwielwet, wordt op voor stel van B. en "Wi. z.h.st. besloten om de grenzen der bebouwde kom der gemeente vast te stellen als in de politie-verorde- ning is aangenomen. Verder wordt op) voorstel van B. en Wi. z.h.st. besloten, den Commissaris der Koningin te mach tigen, inzake sluiting der wegen bij dooi- weer, de tijdstippen van begin en einde, dezer sluiting vast te stellen. Tot classificatie der wegen in de be bouwde kom wordt niet overgegaan. Verder is ingekomen een schrijven vain Ged. Staten, waarin verzocht wordt, om, als er plannen bestaan tot verbetering van wegen die pp het provinciaal we genplan staan, hiervan vóór 1 Maart a.s. bericht te doen. B. en W. stellen den Raad voor een beginselbesluit te nemen om tot verbete ring over te gaan en te besluiten om B. en W. te machtigen tot het treffen van voorbereidende maatregelen en hier voor crediet te verleenen. In de verba- teringskosten wil de provincie 75 pCt. bijdragen, zoodat 1/4 voor rekening der gemeente komt. Terwijl in de onderhouds kosten f200 per strekkende kilometer jaarlijks door de provincie zal worden bijgedragen. Dhr von Brucken Fock gaat met het voorstel van B. en W. accooxd, maar zou dan bij verbetering gaarne zien, dat de weg beplant werd. Dhr Koppejaü vraagt welke bedekking de we® zal heb ben en hoe de weg zal' loopen. Spr. achtte het oude plan om een weg vail Zoutelaude naar Vlissingen, langs de dui nen te leggen, beter. Dhr. Adriaanse vraagt of de onderhoudskosten niet te hoog zullen worden. De voorz. zegt toe de beplanting van den weg te-r sprake te zullen brengen. Tegenover dhr Kop- pejan merkt spr. op, dat de bestaande weg op het provinciaal wegenplan staat en niet een weg van Zoutelande naar Vlissingen langs de duinen, zoodat vooi laatstgenoemde geen steun van de provin cie zou worden ontvangen. Verder zal bij verbetering van den bestaanden weg het profijt meer algemeen zijn dan bq aanleg van een nieuwen weg langs de duinen. Volgens het provinciaal wegen plan moet de weg bij verbetering een klin kerbestrating hebben van öVs Meter breed. Als er tot verbetering wordt over gegaan zullen de kosten in de toekomst niet veel meer zijn dan bjj niet verbete ring. Dhr Koppejan vreest bij1 verbetering veel zwaardere lasten en zegt, dat het alleen goed is voor toeristen en niet voor ons als boerengemeente. Spr. zou voor deze zaak een commissie uit den Raad willen benoemen, welke gedachte geen steun vindt bjj de andere leden. Het voorstel van B. en vV. wordt z. fa. at. aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1