No. 128 Dinsdag 28 Februari 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels A. 8. J. DEKKER-GOES. NIVA TANDPASTA Kras, maar onjuist? Voor Zeeland: i Buitenland. VOORKOMT TANDBEDERF eiVpoelsS 'a-morgens en Vavonds met Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goea. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG AbonnementsprQet Per 3 maanden, franco per poet ttL— Losse nummersfO.OB Prfjs der Advertentlln: 14 regels f 1.20, elke regel meer 69 cl Bij abonnement belangrijke korting V In de N. R. Crt. geeft een geneeskundige medewerker een reeks artikelen over de aebetzijde van de vaccine'balans. En hij maakt daarbij merkwaardige op merkingen. Hoewel zelf voorstander vam de vacci natie, zoodat hij Jenner's nalatenschap zooveel mogelijk ongerept wil bewaren, wil hij toch de debetzijde van de vaccinebalans niet uit het oog verliezen, en aarzelt hij niet te erkennen: In het licht van de ver schillende gesignaleerde nova moeten we thans onze houding ten opzichte van den vaccinedwang herzien. Na dit vastgesteld te hebben komt 'hij tot de vraag hoe het komt dat zoovelen er voor terugdeinzen, de werkelijkheid onder de oogen te zien: En het antwoord luidt: „Meer nog dan in oude conservatieve medische 'kringen blijkt thans pokken- vrees en vaccine-vereering sommige poli tici te verblinden. Misschien ook ligt aan hun houding ten opzichte van dit vraag stuk de vrees ten grondslag, dat erkenning van de werkelijkheid hun geliefd beeld der „Wetenschap" van zijn aureool zal beroo- ven en daardoor hei pseudo-karakter van de Wetenschap als religie van vele religie- loozen zal tentoonstellen. Wij medici van deze generatie zijn dat standpunt gelukkig reeds lang te boven en weten of wij het erkennen willen of niet dat ons kennen en kunnen beperkt is en ook het geloof in de Almacht der Wetenschap niet meer dan een fata morgana van voorbije genera ties is". Dat is een krasse uitspraak. Velen sluiten de oogen voor de werke lijkheid, omdat dan de „Wetenschap" als religie van vele religieloozen in al haar naaktheid zal uitkomen. Kras, maar onjuist? De Engeische ervaringen. Bedoelde medicus zelf warm voor stander van de vaccinatie komt dan tot de misleiding die er zit in het werken met de cijfers omtrent de pokkengevallen in Engeland, zooals dat ook in de Tweede Kamer gedaan werd. Het publiek, zoo zegt hij, wordt thans op de meest in het oog loopende en fatale wijze misleid. „Wil men een kras staaltje: men bestu deer e de Engeische 'toestanden van 1927. Zeker er zijn in dat jaar meer dan 10.000 pokkengevallen geweest. Zeker, die 10.000 gevallen met al den aankleve van dien zouden door verplichte vaccinatie voorkomen zijn. Wat wilt ge nog meer, zal men vragen. Ik antwoord: de waarheid, niet de halve maar de heele waarheid. De heele waarheid, die de vaccinatie- dwangvereerders in dit geval schuwen, omdat zij niet in hun kraam te pas komt. Die waarheid is dat er van die meer dan iO.OOO pokken 1 ij d e r s 18 overleden zijn. Die dooden, zult ge mij in de rede vallen, had men toch door „wholesale" vaccina tie kunnen voorkomen. Ja, maar wacht even met de gevolgtrekking, moet ik ant woorden; nu de 'keerzijde van de medaille. De eene helft van het Engeische volk is zoo dom dat meen ik zich n i e t te laten vaccineeren: gevolg een epidemie, die klinkt als een klok, met helaas 18 slacht offers, terwijl het aantal „door de pokken geschonden© n" niet groot schijnt ten gevolge van de onschuldigheid der epide mie (als er meer dooden en geschondenen waren geweest zouden ze niet in hun dom heid om niet te vaccineeren volharden). Ja maar en nu komt de gTOote mé.ar: de andere helft van het Engeische volk was zoo verstandig wel te vac cineeren, gevolg géén pokken (uitzonderin gen tellen niet mee en bevestigen den re gel)maar meer dan 20 slacht offers aan encephalitis vaccinatoria. Conclusie: le. wie rekensommetjes maakt rekene 'goed; 2e. men spreke, als men den vaccinatiedwang redden wil liever niet over de Engeische ervaringen!" Het aantal slachtoffers van de vaccina tie was dus grooter dan van de pokken. Daarmede wordt volkomen bevestigd wat wij onlangs schreven, dat hier terwille van het denkbeeldig pokkengevaar de kinderen aan een zeer ernstig dreigend werkelijk gevaar in de vaccinatie gele gen worden blootgesteld. Onder den indruk van de vele sterf gevallen is nu de vaccinedwang althans voor één jaar opgeschort. Maar daarmee mogen we geen vrede hebben. De dwang behoort geheel te verdwijnen. Ziet naar Engeland! Twijfel bij de geneeskundigen. De geneeskundige medewerker vam de N. R. Crt. wij herhalen het, zelf voor stander van de vaccinatie bespreekt vervolgens de voor- en nadeelen daarvan. En dan verklaart hij onbewimpeld; „Mr Verstegen uit Rotterdam is dan ook dicht bij de werkelijkheid als hij in het Nederlandsch Juristenblad van 11 Febr. de categorische vraag Stelt „Of de genees kundigen zelf nog wel op deugdelijke we tenschappelijke en statistische gronden van de onmisbaarheid van den dwang vol doende overtuigd zijn, om den wetgever daarin tot gids te mogen dienen"? Ik aarzel niet met mannen als Grotjahn, van Log'hem, Aldershoff die geen van allen verdacht willen worden reeds be keerd te zijn tot principieele tegenstanders van den vaccinaJtiedwang zonder voor behoud die vraag ontkennend te be antwoorden. Al de quasi-wetenschappe- lij'ke en quasi-statistische gronden, die men in de Kamerverslagen bijeengegaard vindt, kunnen of de 'kritiek niet doorstaan óf zij missen althans bewijskracht, zelfs eenige kracht voor de zich wijzigende ver houdingen". De vaccinedwang op deugde- lijke wetenschappelijke gron den dus niet meer.verdedig baar! Deze opvatting wordt dan nog nader be vestigd als bet heet: „Ik geloof zeker, dat spoedig niemand die het geheele vraagstuk van vaccinatie en vaccinedwang goed bestudeert, weer dien vaccinedwang op deugdelijke medi sche en juridische gronden zal verdedi gen". De vereerders van het vaccinedogma kunnen het er mee doen. De nood van de Oostenrijksche steden. Te Weenen is een congres gehouden van de Oostenrijksche Steden, waarop de ver tegenwoordigers van tal van gemeenten verklaarden, dat hun stad in grooten, fi- nanoieelen nood verkeerde. Sommige waardige oude steden zijn een financieels ineenstorting nabij, andere, zooals bijvoor beeld Innsbruck, houden zich nog staande, hoewel hun schuldenlast met miljarden het dragelijke overschrijdt. Over één punt waren alle steden het eens, de regeering moet bijspringen. Prins Lichnowsky. t Prins Lichnowsky, de Duitsche gezant te Londen bij het uitbreken van den oor log, is overleden. Lichnowsky heeft zijn uiterste best ge daan om den oorlog te voorkomen. Nog onlangs had hij verklaard, dat de oorl'og niet zou zijn uitgebroken als hij in 1914 minister van buitenlandsche zaken ge weest was. Nog in den oorlog schreef hij een brochure om aan te toonen, dat hij te Londen niet genoeg steun van zijn regee- xing ondervonden had en dat dit den oor log 'had veroorzaakt. De brochure was niet voor publicatie bestemd, doch werd door een indiscretie bekend en de geallieerden maakten er een dankbaar gebruik van voor hun propaganda. Lichnowsky begaf zich toen voor geruimen tijd naar Zwit serland. Hij werd' vervallen verklaard van het lidmaatschap van 'het Pruisische Hee- renhuis. Engeland geniet van het mooie weer. Engeland geniet van het prachtig weder. Tien dagen achtereen is het nu reeds hel der weer geweest. Vele plaatsen melden meer dan negen uur zonneschijn. Picnics met den auto werden veelvuldig georgani seerd. De zonneschermen langs de boule vards der badplaatsen werden neergelaten en het strand was overvol. Vorst In New-York. Volgens een bericht uit New Vork is het weer plotseling omgeslagen en vroor het Zondag 6 graden Celsius. Dit is voor einde Februari een buitengewoon ver schijnsel. Vijf personen zijn reeds het slachtoffer van de koude geworden. Brand in een bioscoop. 35 dooden. Volgens de bladen is er brand uitgebro ken in een bioscoop in de buurt van Rome. Er zou een 30-tal dooden zijn. De prefect van Treviso, die zich ter plaatse begaf, werd het slachtoffer van een auto-ongeluk. Hij werd gewond. Zijn chauffeur ligt op sterven. Het Italiaansch-Oostenrijksch geschil. In Zwifsersche Volkenbondskringen wordt het Oostenrijksch-Italiaansche ge schil over den toestand van de Duitsche bevolking in Zuid-Tirol druk besproken. Men wijst op de onrechtvaardigheid, die gelegen is in de ver-italianiseering met ge weld van een eeuwenoude Duitsche bevol king door het fascistische bewind. In goed-ingelic'hte Weensche kringen beschouwt men den toestand tusschen Oos tenrijk en Italië met kalmte. De alarmisti sche geruchten over beweerde grensinci denten zijn van allen grond ontbloot. Volgens de Neue Freie Presse denkt men in diplomatieke Oostenrijksche 'krin gen, dat het Oostenrijksch-Hongaarsche incident snel bijgelegd zaï zijn zonder ver dere consequenties. Korte berichten. Voor 'het eerst sinds twintig jaar heeft 'het verleden week te Athene weer eens gesneeuwd. Zelfs de Akropolis was met een dak Yan sneeuw voorzien. Evenals Albanië hebben Bosnië en Dalmatië met voedselgebrek te kampen. De Servische regeering heeft daarom 150 miljoen 'diner beschikbaar gesteld om. in den nood te voorzien. Het aantal werkloozen in Duitsch- land is weer iets gedaald: van 1.330.000 tot 1.291.000. Volgens berichten uit Steinach aan den Brenner zijn Zondag drie toeristen uit Leipzig, die een skitocht maakten, hij het Padastesjoc'h door een lawine overvallen en om het leven gekomen. Albanië, dat 10 dagen geleden de hulp van den Volkenhond ingeroepen had tegen den hongersnood, deelde aan den se cretaris van den Volkenbond mee, dat bet zijn verzoek intrekt. "Wegens hevigen «storm op de Kaspi sche Zee moest de scheepvaart in Perzi sche en Russische havens worden stopge zet. Op de reede van Nescherisser sloeg een jacht om, waarhij twaalf personen verdronken. Zes der zeven roovers, die dezer dagen een aanval deden op een trein te Chicago zijn gevat en een groot deel van het gestolene, n.l. in Nederlandsch geld 312X100 gulden, is teruggevonden. 73 ets.per Vt tube. Z5d».p. 'A tufte. Canada en de gesteunde emigranten. Onlangs is medegedeeld, dat Canada geen emigranten meer wenschte toe te laten, die met steun der Regeering daar heen reisden. Wij vernemen thans, zegt „De Crt.", dat er enkele aanwijzingen zijn ontvangen, die kunnen doen ver wachten, dat Canada] wellicht tegenover Nederland een meer tegemoetkomende houding zal aannemen. Tot het voeren van besprekingen over deze aangelegen heid is de heer Harland, directeur van de Emigratie Centrale Holland, naar Lon den vertrokken. Het Paaschcongresder S.D.A.P. Reeds 79 voorstellen zijn nu voor het a.s. Paasch-congres gepubliceerd. En er zijn er bij; waaraan de roode bee- ren, hoe bewust ze ook zijn, een heele kluif zullen hebben. Natuurlijk zullen alle voorstellen dege lijk worden behandeld. In bourgeoisie- kringen moge men er zich eens met een „Jantje van Leiden" afmaken niet al- zoo in bet roode kamp. Of zou dat voor alle p.g.'s niet vast staan? Van de afdeeling Dokkum kwam een 1 voorstel in van den volgenden simpelen in houd: „De voorstellen van pMtelandsaf- deelingen worden zoo goed mogelijk be handeld". Dat wil toch zeker niet zeggen, dat. men 't met de voorstellen van stadsafdeelingen niet zoo nauw 'behoeft te nemen? Natuurlijk niet. Men zal alles zoo goed mogelijk behan delen. En daarom wacht den heeren een enor me taak, voor welker vervulling wij hen de noodige kracht van heeler harte toe- wenschen. Zoo stelt bijv. de afdeeling Zwolle voor: „Het congres spreekt als zijn meening uit, dat bet Tweede Kamerlidmaatschap on- vereenigbaar is met b.v. een der volgende functies: het burgemeestersambt of wet houderschap eener groote gemeente, gede puteerde of bezoldigd bestuurder eener ■groote vakorganisatie, en verwacht, dat de Partijraad bij de samenstelling der voor- loopige candidatenlijst met deze uitspraak rekening zal houden". Zwolle schijnt niet mak te zijn, want er is nog een voorstelletje van deze afdeeling: „Het congres verwacht, dat de partijgenoo- ten, die in onze beweging één of meer functies vervullen, die hun een redelijk be staan opleveren, hun schriftelijke en mon delinge propaganda voor onze beginselen even onbaatzuchtig zullen voeren als onze huisbezoekers, plakkers en verspreiders hun taak vervullen". Maar dat zijn toch dingen, die voor een goed socialist reeds lang, ja altijd vast stonden? Sc'hoterland vlagt weer! De gemeenteraad van Schoterland heeft heden met negen tegen acht stemmen in getrokken het besluit om op nationale feestdagen van de openbare gebouwen niet meer te 'iiaggen. Mr S, Sy bengal. De heer Mr S. Sybenga, griffier der Staten van Groningen, heeft Gedeputeer den bij adres van 22 dezer het verzoek gedaan aan de Staten voor te stellen hem eervol ontslag uit zijn betrekking te verleenen, zulks met ingang van 1 Januari 1929. Dr J. G. Scheurer. Naar de „Stand." verneemt is de toe stand van Dr J. G. Scheurer, te Apel doorn, zeer ernstig. De benauwdheden zijn de laatste dagen teruggekeerd en ne men in hevigheid toe. De familie is op het ergste voorbereid. Een mooie vliegprestatie. Gisteren werd wederom een mooie vlucht volbracht door het K.L.M.-vlieg- tuig H.N.A.D.P., bestuurd door Geijssen- dorffer en Scholte, met als passagier den heer Van Lear Black met gezelschap. Te Kopenhagen werd gestart te 8.50 uur Nederlandsche tijd en te 15.10 landde de H.N.A.D.P. op het vliegveld Croydon te Londen. Het traject van bijna 1100 K.M. werd zonder tusschenlanding afge legd. De telefoonverbinding met Amerika. De telefoonverbinding met Amerika, die thans ongeveer een maand oud is, heeft in dien tijd bewezen, aan de gestelde eischen te voldoen. Het verkeer is, om technische redenen, tot nu toe aan Nederlandsche zijde be perkt tot de kantoren Amsterdam, Rot terdam en *s-Gravenhage, die elk een rechtstreeksche kabelverbinding met En geland hebben; de resultaten doen even wel verwachten, dat ook bij gebruik van luchtlijnen een goede geluidsoverkomst gewaarborgd is. In verband hiermee zal worden ge tracht, binnenkort alle plaatsen in Neder land toe te laten tot het telefoonverkeer met alle plaatsen in da Vereenigde Star ten. Met de Engeische administratie, welker medewerking hier voor noodig is, wordt hieromtrent overleg gepleegd. Zevenjarige leerplicht en leerlïngenschaal. Op een vraag vain het Tweede Kamer lid Albania: Is de minister bereid^ mede te deelen, met welk bedrag 's Rijks uitgaven zouden worden verhoogd, indien met de weder invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar het herstel gepaard zou gaan van de leerlingenschaal, zoo als deze is vastgesteld bij de wet van 16 Februari 1923 (St.bl. no. 38)? heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen geantwoord: Voor het beantwoorden van de vraag, met welk bedrag 's Rijks uitgaven zullen stijgen, indien de wederinvoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar gepaard zou gaan met het herstel van de leerlingenschaal, zooals deze werd vastgesteld bijl de wet van 16 Februari 1923 (St.bl. no. 38), is in de eerste plaats noodig met eenige zekerheid te weten, met hoeveel leerlingen de bevol king van elke school afzonderlijk zal toe nemen door de wederinvoering van den 7-jarigen leerplicht. Hiervoor bestaan niet alleen geen gege vens maar ontbreekt zelfs elke maatstaf voor global© becijfering. Om deze reden is do ondergeteekende hoezeer tot zijn groot leedwezen niet in staat op bovenbedoelde vraag een antwoord te geven. Binnenland. De Prov. Comm. teer bevordering der rundveefokkerij in Zeeland vergaderde. Burgemeestersinstallatie te Kortgene. Een moeilijke verplaatsing van een spoorwegbrug gelakt. Gasvergiftiging te Leur en hamvergifti ging te Nieuw-Vennep. Overleden Ir A. A. Bekaai. Canada en de gesteunde emigranten. Hoeveel emigranten er naar Amerika mogen. Verduistering te Amsterdam. 40 menschen voor een ramp wonderlijk bewaard'. Buitenland. Lichnowsky, de vroegere Duitsche ge zant te Londen overleden. Het öostenrijkschItaliaansche geschil. Het Amerikaanse.be antwoord op de Fransche nota overhandigd. «iiuijwinni— IIW ii i——HP— EEN GEHEELE BRUG VERPLAATST. In den nacht van Zondag op Maandag is het draaibare gedeelte van de spoor brug over de Oude Maas te Dordrecht weggenomen en vervangen door de oude draaibrug die over de Koningshaven te Rotterdam heeft gelegen. Er is, in Dordrecht, 's nachts tusschen 12 en 5 uur een ontzaggelijk werk ge daan. Enorme moeilijkheden waren te overwinnen en men is uitstekend ge slaagd. De voorbereidende werkzaamheden, zoo meldt de „N. R. Crt.", zijn reeds Zondagochtend te 7 uur aangevangen. Men heeft toen de draaibrug over langs „doorgesneden". Dit doorsnijden geschied de met steekvlammen. Tijdens het doorsnijden van do brug, hadden op het viaduct aan den Dordt- schen kant de werkzaamheden plaats om dit viaduct pl.m. 1/3 M. te doen rjjïzen in aansluiting met de draaibrug. Dit werk en het weghalen der brug was om 5 uur geëindigd. Men is daarna begonnen met een as ander in gereedheid te brengen voor hel groote werk 's nachts. Op drie gedeelten werd toen gewerkt le. Aan den Zwijndrechtschen kant be gon men door middel van hydraulische vijzels de 90 M. groote spanning om laag te brengen. Dit werk vorderde uiter- aaid zeer langzaam. 2e. Om de draaibrug werden kabels ge slagen om deze weg te halen. 3e. De eene helft van het viaduct BSn het Wilgenbosch moest op eenzelfde hoogte gebracht worden als de andere in den loop van den dag gebracht was. Bovengenoemde drie veranderingen moesten in een betrekkelijk kort tijdsbe stek geschieden om den treinenloop zoo min mogelijk stagnatie te geven. Het moeilijkste en belangrijkste deze* werkzaamheden was evenwel het wegha len van de oude en het plaatsen van de nieuwe brug. Dit is ©venwel zonder eenig euvel .ge schied. Eerst werd de oude brug opgeheschen en weggesleept. Hoog werd zij opgeheven om over het brugwachtershuisje op het remmingswerk gedragen te worden. Even hoog in de lucht kwam de nieuwe brug, die geheel pasklaar gemaakt was, gedragen door vier hijschblokken twee aan twee op da plaats der oude. En dat geschiedde in den aardedonkeren nacht zoo precies en regelmatig alsof het herhaalde malen van te voren was gerepeteerd. Twee aan twee werden de hijschblok ken door sleepbooten in de doorvaart- opening gesleept. Een fluitsignaal en lang zaam zakte het enorme 300 ton zware, gevaarte horizontaal omlaag. Af en toe schrilde het fluitje en klonk een kort commando. Dan hield het dalen van de brug even op, werd 'hier of daar iets veranderd, weer een commando en het dalen begon weer. Ongeveer half vijf lag de brug op haialr plaats. Ir. A. A. Bekaar. f Te Doetin- chem is in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer ir A. A. Bekaar, oud inspecteur-generaal van den waterstaat. De heer Bekaar werd te Sluis geboren en behaalde in 1868 het diploma voor civiel ingenieur. Hij doorliep de verschil lende rangen biji den rijkswaterstaat en werd in 1870 werkzaam gesteld bijl de vervaardiging van de waterstaatskaart. In 1873 werd hiji benoemd tot axrondisse- ments-ingenieur te Middelburg, ia 1874 als zoodanig te Groningen. Van 1888

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1