No. 126 Zaterdag 26 Februari 1928 42e Jaargang Helder s Brillen EERSTE BLAD. L. Ouvekof Sz.s TUU - SIGAREN - SIGARETTEN Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Staten-Generaal. Dit nummer bestaat uit 3 bladen, PRINCIPIEELE BEZWAREN. DRAAGT MIDDELBURG, VLISSINGEN, Grooie Markt 19 - Goes Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau? Lange Vorststraat 70, Goes. Tal.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 250 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 18.— Losse nummersf Q.0A Prijs der AdvertentlBn: regels f 1.20, elke regel meer 80 ct BI] abonnement belangrijke korting H Wanneer wij; tenslotte nog even stil staan bij den principieelen kant van het schoolartsenvraagstuk, dan stellen wij op den voorgrond, dat tot de taak van de overheid' mede behoort, de zorg voor de volksgezondheid in het algemeen. Vandaar dan ook dat tegen het stel len van eischen inzake den bouw en de inrichting der schoollokalen, geen be zwaar behoeft te bestaan. Waar de over heid de ouders verplicht hunne kinde ren naar school te zenden over het al of niet geoorloofde van dien dwang zullen wij in dit verband niet spreken daar mogen de ouders ook verwachten, dat de inrichting van de scholen aan behoorlijke eischen voldoet. En daarom kunnen ook, wanneer b.v. besmettelijke ziekten dreigen,' maatrege len worden genomen, o.a. door het be zoeken van de scholen tijdelijk te ver bieden, om deze ziekten te stuiten. Maar de Staat is niet almachtig. De Overheid heeft een beperkte taak. Zij heeft niet het recht om met een beroep op het algemeen belang, de ouders van hunne plaats te dringen en een poging te doen hun taak over te nemen. Tegen alles wat in die richting wordt ondernomen, hebben we ons vooral in dezen tijd, nu de Staat zijn vangarmen steeds verder uitstrekt schrap te zetten. Wij mogen dat pogen onder geen voor waarde in de hand' werken. Door te treden in de rechten der ouders, gaat de Overheid buiten haar boekje, terwijl daardoor bevorderd wordt het ge vaar, dat de ouders steeds meer op de Overheid gaan leunen en de hun van Godswege opgelegde taak verwalarloozen. Dat gevaar dreigt temeer, nu de erva ring leerde dat het ook met de school artsen zoo licht van kwaad tot erger gaat. De schoolartsen beginnen met te onder zoeken, te adviseeren. Dat is de eerste stap. En de volgende stap is dat men de kinderen gaat behandelen, dat ook de verzorging wordt ter hand genomen. En dat is ook zeer verklaarbaar. Dr van Staveren heeft er in „De Gemeente raad" terecht op gewezen, dat een arts, als schoolarts aangesteld, die alleen kwa len en gebreken mag constateeren, maar geen vinger mag uitsteken om ze te ge nezen, in een zeer moeilijk parket komt. „Zijn aangeboren, althans onmisbare humaniteit moet hem van zelf er toe leiden de helpende hand te reiken, het geneeskundig advies te geven, de behan deling in te leiden, in één woord te doen wat een arts pleegt te doen en wat men van een arts ook niet anders verwacht. Maar daarmede wordt dan ook de lijn overschreden en komt de schoolarts over de grens die het domein van het gezin ompaalt; de souvereiniteit in eigen kring, ook jn het huisgezin door de ouders uit te oefenen, wordt aangetast." En als de schoolartsen niet zelf in die richting sturen, dan zijn er wel aanhan gers van de leer „dat de Staat het moet doen"; die een geleidelijk voortglijden in de richting van de vervanging van de ouders door de Overheid zooveel moge lijk bevorderen. In verschillende gemeenten is men ex dan ook reeds toe overgegaan de taak van de schoolartsen uit te breiden, door de kinderen niet alleen te onderzoeken maar ze ook te behandelen. En daarbij gaat het dan niet alleen om kwalen en gebreken die met het schoolbezoek in verband staan, maar men grijpt eenvoudig de school aan voor de behandeling van allerlei aandoeningen, die met de school niets van doen hebben. Het gevaarlijke hierbij; is, dat er tal van' ouders zijn die tegen dit ongeoor loofde optreden van de Overheid niet het minste bezwaar hebben. Integendeel, ze juichen het toe. Waarom, zoo redenee- ren velen, zou men de plicht die men tegenover zijne kinderen heeft, niet op de Overheid afschuiven? 't Is gemakkelijk niet alleen, maar goedkoop bovendien. De gemeenschap is er goed voor. En zoo gaan we met de zorg voor de kinderen inplaats van vooruit, steeds meer achteruit. Naarmate de Overheids bemoeiing toeneemt, wordt het verant woordelijkheidsbesef inplaats van ontwik keld, Verzwak^ en de collectieve zorgeloosheid in de hand gewerkt. Daarom past bij de behandeling van het schoolartsenvraagstuk, da grootste voorzichtigheid. naar Dokters recept. LANGE DELFT 34 BELLAMYPARK 38 Vakkundig Prima kwaliteit - Laagste prijs Wij moeten oppassen niet mee te doen aan het uitwisschen der grenslijnen en aan de miskenning der souvereiniteit in de eigen kring van het gezin. Dankbaar erkennen wij! de zegeningen der nieuwere medische wetenschap' en hygiëne 'als een gave Gods, maar dat geeft geen motief om daarvan een ver keerd gebruik te maken, de organische band te verbreken en de ouders nogal meer op nonactiviteit te zetten. De bedoeling die men van sommige zijden met den schoolarts heeft is geen andere, dan om langzamerhand de ge- heele zorg voor de kinderen uit de hand van de ouders te nemen en bij den Staat over te brengen, om het huisgezin te vernietigen en algeheele Staatsopvoe ding mogelijk te maken; in één woord om ons volk nog verder te voeren op den weg van het staatssocialisme. En daaraan mogen wijl onze medewer king niet verleenen. oatheen Kersten. V. Waarin bestonden nu en bestaan de verschillen tusschen Datheen en den Prins, tusschen Kersten en de Anti-Rev. partij We zullen trachten dit duidelijk te maken. Ie. D© Prins wenschte vrijheid van godsdienst voor Roomsch en Onroomsch; Datheen was afkeerig van godsdienst vrijheid, behalve voor de Gereformeerden. 2e. De Prins streed voor de souvereini teit der Kerk en eveneens voor die der Overheid, behoudens gebondenheid aan Gods Woord; Zij moest de Kerk beschermen; Datheen stelde de Overheid in dienst der Kerk en leide de Overheid den plicht op, wat niet tot de ware Kerk behoorde, uit te roeien. Uit deze twee verschillen vloeide 3e voort, dat de Prins een vrede voor stond, die aan .elk, oproermakers uitge zonderd, vrijheid gaf zijn godsdienst té belijden naar de inspraak van zijn gewe ten, terwijl Datheen de harstochten ont ketende, eu oen religie-krijg predikte tot het bittere einde. Daarbij moesf dan dé Overheid met het zwaard tusschenbeide komen, en het niet in de scheede laten rusten vóór de laatste Roomsche, de laat- fete niet-Gereformeerde, over de kling was gejaagd. Deze leer nu is door Ds Kersten weer uit de asch opgerakeld en vindt in hem weer een warm verdediger. We aarzelen niet, deze leer op grond van Gods Woord te veroordeelen. De Heere Jezus, noch zijn Apostelen, hebben deze leer verkondigd. Integendeel: het Evangelie zal moeten zijn een zoutend zoilt, een lichtend licht, een zuurdeeg, dat stil en onmerkbaar zijn kracht uit oefent. Allen, die het zwaard nemen, zullen door het zwaard vergaan en in stede van te heerschen over de Overheid, heeft Pau- lus ons bevolen haar gehoorzaam te zijn. Gelijk voor Datheen, bestaat voor Ds Kersten slechts één vijand en dat is Rome. Tegen haar verschiet hij al zijn ammuni tie, behalve een enkele pijl, die afgezon den wordt naar het kamp der Anti-Revo lutionairen. En we vragen ons af, is Ds K., sinds hij politicus is geworden, evenals Datheen, met blindheid geslagen? Wat benauwde tijden, toen Willem van Oranje zich plaatste aan 't hoofd van het verdrukte volk der Nederlanden. Hoe woedden Alva's zwaard en Span- je's inquisitie! Wat zou Oranje met zijn Geuzenhoopje, nog geen tiende deel der bevolking, tegen het machtige Spanje; Met zijn staatmans wijsheid tegen het beleid van Parma? Zoo ihogelijk moest heel Noord- en Zuid-Nederland tegen den tyran wereenigd, En God zegende zijn pogen, meer nog door 's vijands fouten dan door de kracht en de wijsheid van Volk en Vorst. God beschikte het, dat Roomsch en Oa- caomsch rich gezamenlijk verhieven te gen den dwingeland en de Prins erkend werd, zij het niet in naam toch inder daad, als de Ruwaard' dezer landen. „Zoo was de tegenstand nati on aal geworden, de godsdienstkrijg tusschen burgers van het zelfde land, waardoor Fi- lips bondgenooten in een talrijk gedeelte der bevolking zou hebben verkregen, ver meden en gestuit. Zoo ontstond er politieke naijver tus schen Frankrijk en Spanje, waardoor voor de 'Nederlanden een heilzame afleiding ontstond, daar ze anders onmogelijk op den duur den strijd tegen de machtige Spaansche monarchie zouden kunnen vol houden." (Groen van Pr.) Zoo was het streven van 'den Prins, aanvankelijk bekroond: allen saam tegen den nationalen vijand. Maar zoo dacht Datheen er niet over. „En als de Prins nog heeft te worstelen met een legér, grootendeels bestaande uit gelukzoekers, onder woeste bevelhebbers, een wankelmoedige Staten-Generaal, baat; zuchtige Provinciale Staten, een bevolking beurtelings opgewonden en neerslachtig en Roomschen, die niet altijd waren te vertrouwen," (Groen van Pr.), dan ver guist Datheen den Prins, scheldt hem voor verrader en ruit het volk tegen hem op; dan verheft de vriend, die zijn brood at, tegen hem de verzenen, zoodat de Prins ziek wordt van angst en rust vlndi bij dag noch bij nacht. En als de Prov. Synode der Vlaamsche kerken, vergaderd binnen Brugge Datheen toezendt een „lief' lycken ende smekenden" brief en hem bidt om Christuswille zich te laten ge zeggen, dan blijft hij voortwoeden en houdt niet op de Gereformeerden in Vlaanderen op te stoken tegen de Room schen en Oranje. En de gevolgen? Gé hebt het kunnen lezen in ons vorig artikeltje: de Zuide lijke Nederlanden voor altijd voor de Her vorming verloren. Zelf heeft Datheen op Iateren leeftijd hij was toen 55 jaar en balling des lands zijn dwaling erkend: ,,De man, die door zijn vurige welsprekendheid en krachtige taal eens duizenden hoorders had doen trillen, was onkenbaar veran derd en zijn ingevallen trekken en zwakke stem bewogen tot het grootste medelij den.' '(De Wilde) Het was toen, dat hij beleed: „Thans heb ik ingezien, dat het niet de ware weg was om den godsdienst voort te planten: onze martelaren hebben anders gehandeld." Helaas! Het was te laat, te laat voor de Zuidelijke Nederlanden! de Wi. V Kleine politiek, Mr H. P. Marchant te 's-Gravenhage het woord voerende, 'betoogde dat de coali tie weinig werkelijke heteekenis had, daar ze anders niet om een kleine kinderachtige kwestie uiteengespat zou zijn. Het vraagstuk dat in Nov. 1925 aan de orde was is dus volgens Mr Marchant een kleine kinderachtige kwestie. Maar die kwestie heeft Mr Marchant dan toch maar aangegrepen om het Kabi- net-Golijn kapot te maken. Die kwestie werd door hem en zijn politieke vrienden gebruikt om de parlementaire verhoudin gen te verstoren en het publieke leven in de war te sturen. Dat is toch geen kleine zaak. Een Kabinet helpen wegsturen met de wetenschap dat er geen andere meerder heid is om zijn taak over te nemen, is al tijd een zaak van groote heteekenis. Mr Marchant werkte daaraan welbe wust mee. Naar zijn eigen verklaring om een kleine, kinderachtige kwestie. Maar dan moet het ook een kleine poli tiek zijn die van die zijde gevoerd wordt. Naast Hotel „Do Korenbeurs" Voor een lijfrente aan dr Borms. Ten einde in het onderhoud van dr Borms, na diens eventueele invrijheidstel ling, te kunnen voorzien is te Antwerpen onder den naam van Borms-fonds, een vereeniging zonder winstbejag opgericht, welke zich voorstelt het noodige geld bijeen te brengen om den door meer dan negen jaar opsluiting geknakten Vlaming, een lijfrente te beaiorgau. Op den dag dat hst 10e opsluitingsjaar van dr Borms intrad, ontving het beheer van het fonds ongeveer 20.000 frank aan giften van sympathisee- rende Vlamingen. De algemeene kapitaal inzameling zal echter eerst 'binnenkort een aanvang nemen. Zoebkof. Toen Alexander Zoebkof die zooals we meldden Woensdag in een nachtlokaal een piccolo heeft mishandeld, gister voor den politierechter verscheen, bleek dat zijn pas sinds December j.l. niet meer afgetekeend was. Zoebkof is deswege tot een boete van 300 mark veroordeeld. Zoebkof, als Rus sisch onderdaan geboren, is thans staat loos en in het bezit van een zoogenaamden Nansenpas. Zijn vrouw heeft door haar huwelijk de Duitsche nationaliteit verlo ren. Zigeuners. Twee jaar geleden werd, met medewer king der sowj et-regeering, in Rusland een hond van zigeuners opgericht. De regee ring verwachtte van de oprichting van zulk een organisaties een verheffing van het cultureel peil der rondtrekkende zi geuners t ..;>en. In deze verwachting is zij. echter Urourgeateld; gebleken is haai- na melijk, dat dx'onkenschap, hazardspel, waarzeggerij en dergelijke misstanden en gebruiken onder de zigeuners geenszins zijn afgenomen. Mitsdien heeft de sowjet- regeering thans gelast, dat de bovenge noemde bond zal worden entbonden. Een overstrooming met gunstige gevolgen. De overstroomingen in Australië, al heb ben zij schade aangericht en zijn er men- schenlevens hij te betreuren geweest, zul len achteraf een zegen blijken, na de lange droogte. Dit wordt thans nader toegelicht. In Nieuw-Zuid-Wales b.v. zal het mo gelijk zijn een oppervlakte van 4 Yt milli- oen acres met tarwe te bezaaien, tegen 3.3 millioen acres in het vorige jaar, en ver wacht men een buitengewoon rijken oogst. In denzelfden staat zijn 54 millioen scha pen, wier aantal na de regens, naar men verwacht, tot 63 millioen zal stijgen, omdat de dieren nu volop te grazen zullen heb ben. Over het geheele Australische continent verwacht men een toeneming van de pro ductie van landbouw en veeteelt met 25 millioen pond sterling, waardoor de scha de meer dan goedgemaakt zal worden. De hongersnood in Herzegowina. De correspondent van de „Chicago Tri bune" te Belgrado ontleent aan „Politika" een aantal bijzonderheden over den hon gersnood in Herzegowina en in Monte negro. Veertig duizend gezinnen, in totaal ongeveer 70.000 personen, sterven van honger in Herzegowina. Het gebrek aan levensmiddelen is vooral nijpend te Mostar en in heel Montenegro. De crisis in de mijnindustrie. Er heerscht momenteel een gespannen toestand tusschen de eigenaars en de mijn werkers der Belgische mijnen. De eersten willen de salarissen ©enigszins verlagen, dit naar aanleiding van de crisis in de steenkoolnijverheid. De arbeiders weigeren zich hierbij neer te leggen. Komt er geen oplossing, dan zullen de winkeliers 4 Maart een algemeen congres houden, om hun houding in ver band met een eventueele staking te be palen. Mussolini's actie voor groote gezinnen. De gemeentelijke autoriteiten va.n Mi laan hebben medegedeeld, dat alle vaders en moeders van gezinnen van zeven kin deren of meer op de stadtstramlijnen vrij vervoer zullen genieten. Deze gunst werd tot dusverre slechts verleend aan oorlogs verminkten. Deze geste der Milaneesche autoriteiten is bedoeld om Mussolini te steunen in zijn acie tot opvoering van het bevolkings cijfer. KorSa berichten. Naar uit Coburg wordt gemeld, heeft de postroover Hein bij zijn verhoor buiten de reeds bekende moorden in totaal nog drie-en-twintig inbraken bekend. In het Noorden van Berlijn is weder eens flink gevochten tusschen nationaal socialisten en communisten. Twee betoo- gers werden zoo zwaar gewond, dat ze in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. Een sterke politiemacht moest wor den ontboden om de orde te herstellen. Te Chemnitz bespoot een twaalfjarige knaap uit de grap een voorbijrijdend motorfietser met water. Deze sprong van zijn fiets en liep den jongen na. Hierbij werden beiden verrast door een auto. De motorfietser werd gedood en de jongen le vensgevaarlijk gewond. Tijdens een troopansohouw in Mo®- Binnenland. De Radiowet door da Tweede Kamer aangenomen. Installatie van de Centr. Comm. voor de filmkeuring. Buitenland. Dreigende crisis in de Belgische mijn industrie. Hongersnood' in Herzegowina. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE- ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS: TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKT E. MIddelburgachaaïr. Dl7, Scheveningen. kou zijn, ter gelegenheid van het tienjarig jubileum, aan het Roode Leger 60 vlieg tuigen, die van de opbrengst der geldinza melingen onder de leden der vakbeweging waren aangekocht, ten geschenke aange boden. Zes prinsessen en zeven prinsen, al len familieleden en erfgenamen van den ex-sultan van Turkije, hebben voor de ge mengde rechtbank een proces aanhangig gemaakt betreffende de teruggaaf van 122 eigendommen te Bagdad, op Cyprus, als mede petroleumvelden bij Mosoel. Te Portsmouth (Arkansas) zijn bij een ontploffing in een mijn een groot aan tal personen, men vermoedt 18, gedood. Het reddingswerk wordt belemmerd door dat er brand is uitgebroken. Vakbeweging. Het ledental van het Nederl, Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) bedroeg op 1 Januari 1.1. 205.561 of 7126 leden meer dan op 1 Januari 1927. Commissie accijns op gedistilleerd. De minister van financiën heeft goed gevonden en verstaan: le. een commissie in te stellen ter overweging van de vraag of verlaging van den accijns op gedistilleerd uit een oog punt van drankbestrijding ook thans nog moet worden ontraden en, zoo neen, hoe ver in deze behoort te worden gedaan; 2e. te benoemen in die oommissie: toit lid! en voorzitter: den heer F. W. J. Ligtenberg, directeur der directe be lastingen, enz, te 's-Hertogenbosch; tot lid en secretaris: den heer T. de Jong, inspecteur der directe belastingen, enz. bij het departement van financiën te 's-Gravenhage; tot leden de heeren: B. de Brey, inspecteur van de volks gezondheid voor de drankbestrijding te 'sGravenhage; J. J. A. Honben,- te Breda; ir. W. H. van Leeuwen, president-direc teur der Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft; ds A. J. Mcntijn, pre dikant te Utrecht; J. Polak, te 's-Graven hage; Th. van der Wonde, te Amster dam. TWEEDE KAMER. De Radio-wet. Voortgezet wordt de behandeling van de Radiowet. De heer Van D ij k (A.-R.) verdedigt drie amendementen: een tot evenredige verdeeling van den zendtijd over de omr roeporganisaties; het tweede om zendver gunning slechts wegens gevaar voor staatsveiligheid, openbare orde of 'goede zeden te weigeren; het derde tot instelling van een ra'dioraad ter voorlichting van de regeering. De heer Droogleever Fortnyn (V.B.) verdedigt ©en amendement om de retributie te schrappen. De heer Suring (R.-K.) verdedigt een amendement om regelen ter voorkoming van gevaar voor staatsveiligheid, enz. bij uitzending te scheiden van regelen ter be scherming van derden bij ontvangst. De heer V a n d e n B e r g h (S. D.) ver dedigt een amendement om de retributie te beperken tot ten hoogste f 5 por jaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1