Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Allerlei. Rechtzaken. Marktberichten. Ook de trekhonden in de hoofdstad zullen aan een keuring worden on derworpen. Naar wij vernemen zijn thans twintig houders aange schreven en moesten de zen heden met hun viervoeters op het ter rein van de Noor der- gasfabriek te Amster dam verschijnen, ten einde te doen onderzoe ken of de dieren voldoen aan de physieke eischen in de Trekhondenwet gesteld. Een drietal trekhonden, dat aan al le gestelde eischen vol doet. zonder hulp van werkloozen, omdat het spoedig moet gebeuren. Weth. Contant heeft het in onderzoek. Het zal vermoedelijk spoedig met kool- asch verhard worden. Aldus goedgevon den. Verzoek om subsidie - stoomtram Walcheren groot f35 tot dekking van het exploitatie-tekort. Dhr Lorier is er tegen, omdat men blijkbaar geen rekening houdt met den wensch inzake Zondagsrust, en meent in verband met de opmerkingen in de sta ten door dhm Brandsma en van de Putte dat de nadeelige exploitatie vooral komt uit het nadeel op het vervoer op den Zondag. Contant zegt, de tram rijdt niet meer diensten dan haar contractueel zijn opge legd. Spr. respecteert de meening van Lorier, maar deze moet ook respectee ren de meening van hen, die op Zondag vvèl van de tram meenen gebruik te moe ten maken. Dhr Sanderse, S.D.A.P., ziet bij de heeren Lorier, Brandsma e.a. niet veel ernst bij deze zaak. Het is gezien, dat op Zondag Ds Verhagen te Middelburg een auto voor de deur had om er mede uit te gaan, alzoo ook Ds Heij enz. Dwang opleggen aan anderen en zelf niet uitvoe ren is bedenkelijk. 26 vrije Zondagen geeft deze maatschappij aan haar personeel. De voorzitter zegt, dat geen particulie ren hier in den Raad als voorbeeld mo gen worden gesteld. Het gaat zuiver en in ernst over een beginsel, dat weet dhr Sanderse wel, en niet over die f35. subsidierWaar u zegt, het beginsel van anderen te respecteeren, dan moet uniet ado h,evig optreden. Dhr Moons zegt dat uit hoofde van Zondagsontheiliging door hem steeds tegen deze subsidie zal worden gestemd. Hij bestrijdt het recht van San derse, om Ds Verhagen er in te betrekken, als particulier. Ook hij weet, kan althans weten, de oorzaak. Het gaat hier over de roeping der overheid. Dhr De Rijke zegt, dat de cijfers van Ged. Staten voor hem juist zijn. Hij houdt die mitsdien vast. Dhr Contant zegt: Ook de rechtsche ministeries, en die van het gewesteRjk bestuur kunnen spoor of boot ook niet stopzetten. Zelfs een eigen dienst nog niet als in Zeeland. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met de stemmen van A. R. en S. G. P. tegen, alzoo met 7 tegen 4 st. (Slot volgt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Koudekerk a. d. Rijn, A. W. M. Odé te Hoogvliet. Te Maassluis F. G. H. Nicolaï te Voorhout. Te Giethoorn, A A. Wildschut te Hoogersmilde. Te Oene, J. J. van de Pol te Oud-Alblas. Geref. Kerken. Aangenomen naar Tzum (2e ber.) G. H. de Jonge te Lutjegast. Bedankt voor Eindhoven, Dr D. K. Wie- lenga te Voorschoten. Uitsluiting van predikan- t e n-? In een te Utrecht gehouden verga dering van de H. G. S. hield Ds H. E. Gravemeijer van Amsterdam een lezing over „Ondergang en opgang", welke be doelde te zijn een opwekkend woord voor het innerlijk partijleven. Spr. wees er o.a. daarbij op, hoe men in menigen kerke- raadskring er tegenwoordig op uit is, om geen „politieken" dominee in een vacature te beroepen, een leuze, welke respectabel zou kunnen zijn, meende spr., indien zij oprecht was, maar oprecht is die leuze al lerminst. Want met de woorden „geen po litieken dominee" bedoelt men niet anders dan de uitsluiting van een dominee der Herv. Geref. Staatspartij. Tegen die leuze protesteerde spr. met groote verontwaardi ging, omdat zulk onrechtvaardig gedoe niet moest kunnen voorkomen in kerke lijke colleges. Het is een valsche leuze, want onder diezelfde leuze trekt men wel Christelijk-Historische predikanten en óók wel anti-revolutionaire predikanten bin nen, die aan politiek doen. Dat gedoe, ging spr. voort, vereischt een vlammend pro test, omdat men in stilte kuipt tegen de"~ Herv. Geref. Staatspartij. Spr. besloot met te betoogen, dat de Herv. Geref. Staats partij -door verdrukking en vertrapping moet komen tot de opheffing en de glorie. Enkhuizen vrijzinnig. Te Enkhuizen heeft de Vrijz. Herv. kiesveree- niging met algemeene stemmen besloten een vrijzinnig predikant te beroepen in de vacature, die ontstaan is door het over lijden van den rechtzinnigen predikant Ds G. van der Hoeven. De vrijzinnigen heb ben in liet kiescollege een groote meerder heid. Enkele jaren geleden waren er in de Ned. Herv. Kerk te Enkhuizen drie recht zinnige predikanten, Ds Visser, Ds v. d. Hoeven en Ds Koning. Daarvan is nu nog alleen Ds Visser overgebleven. D s J. G. Kunst. Als aanvulling van 't bericht uit Arnhem omtrent de ziek te van Ds Kunst, schrijft men ons van wèl ingelichte zijde, dat Z.Eerw.'s aanvanke lijke beterschap menschelijkerwijs te dan ken is aan een nieuwe behandeling van het ziektegeval door den homoeopathi- scheri arts dr Wauters, wiens hulp op aan raden van enkele vrienden werd ingeroe pen. Dr Wauters had voorspeld, dat bij ge bruik van zijn middel de pijn heviger zou worden, doch daarna zou verminderen, hetgeen aanvankelijk zoo is uitgekomen. De gunstige wending schijnt aan te hou den. Zendingsfilm. Naar wij verne men, hebben Deputaten tot samenstelling van de Geref. Zendingsfilm opgedragen aan de filmfabriek Polygoon te Haarlem, deze film te vervaardigen. De aflevering zal nog vóór 1 October plaats hebben. Aagtekerke. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Zaandam mej. M. R. Steen- dam, thans onderwijzeres aan de Chr. school alhier. Ongelukken. Gisteren is te Rot terdam een 3-jarige jongen onder een auto geraakt. Het kind werd op slag ge dood. Een 4-jarig jongetje te Pijn- acker is Dinsdagnamiddag spelende te water geraakt en verdronken. Mevr. de wed. J. te Heerenveen, die eenige dagen geleden uit de tweede verdieping van haar woning is gevallen, is gisteren overleden. Te Delft is gisteravond de 26-jarige M., uit Rotterdam, toen hij op zijn fiets van achter een vrachtwagen kwam, aan gereden door een van de tegenoverge stelde richting komende auto. De man werd ernstig verwond en in bewuste- loozen toestand naar het gasthuis ver voerd. Men vreest voor zijn leven. Vermoedelijk tengevolge van het weige ren van de luchtremmen, is de arbei der R. te Velsen, op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden, onder een cokeswagen terecht gekomen. Zijn hoofd werd nagenoeg geheel verbrijzeld, zoodat de dood spoedig intrad. De vermiste 15.000 gulden bij de H. T. M. Er is, zooals wij reeds in het kort meldden, dezer dagen nieuw licht gekomen in de zaak van den ge wezen banklooper bij de Haagsche Tram weg Maatschappij G., die, zooals men zich zal herinneren, op 27 September j.l. 20.000 gulden voor genoemde maat schappij afhaalde bij de Bank, doch later beweerde, f 15.000 verloren te hebben. Vermoed werd direct, dat het geld was verduisterd, doch na een viertal dagen in voorarrest te hebben gezeten, werd de banklooper op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs. Daarmede was de zaak natuurlijk niet uit. Hij werd door de politie danig in de gaten gehouden en het trok zeer de aandacht, dat G. bezoek kreeg en omging met verschillende van de meest beruchte individuen, o.a. de gebroeders R., broeders van H. R., die onlangs door de rechtbank te 's Graven- hage tot 20 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld wegens den aanslag op den in specteur van politie Paul. Des te meer trokken deze connecties van G. de aan dacht, omdat men het in die kringen naar de politie wist reeds lang gemunt had op de wekelijksche geldtransporten van de H. T. M. Kort na het gebeurde was G. een zaak begonnen in tweedehands-automobielen. Hij deed daarin samen met den 35- jarigen C. J. ,K. ook al een goede be kende van de* politie. G. werd iederen ochtend door zijn compagnon afgehaald, en toen dit Maandagochtend j.l. weer ge beurde, werden beiden vóór de woning van G. gearresteerd. Hierbij is het echter niet gebleven. Ook de gebroeders R. zijn ingerekend, benevens, allen verdacht van heling en chantage, de 30-jarige v. d. S., de 28-jarige D., de 40-jarige K., de laatste drie ook zeer bekenden der po litie, en ten slotte de caféhouder M., die zeer onlangs voor den rechter-com- missaris was geleid, omdat hij verdacht werd van heling van gouden en zilveren sieraden, gestolen bij den inbraak in den juwelierswinkel van W. te Scheveningen. Maandagavond heeft G. bij zijn ver hoor een volledige bekentenis afgelegd. Hij vertelde, dat de gebroeders R. oude schoolvrienden van hem zijn, die, we tende, dat hij de beschikking had over groote sommen, hem aan het lijntje hiel den. Deze heeren schijnen veel pressie op G. te hebben uitgeoefend en hielden ook andere bankloopers in de gaten. Op den 27sten December, des ochtends tussclien 10 en 11 uur, had G. 20.000 gulden ontvangen bij Oppenheim en van Till. Hij is met dat bedrag geloopen naar MeijendaJ, waar hij 15.000 gulden ver stopte in de buurt van het radio-station. Daarop liep hij door naar Leiden. Dadelijk nadat bekend werd, dat er 15.000 gld verdwenen was, werd de banklooper aan geklampt door zijn oude schoolvrienden Deze gebroeders R., die zeiden, dat G. hun niet moest wijsmaken, dat dit be drag verloren was, hebben hem op alle mogelijke manieren dwars gezeten, hem overal achtervolgd en zoodoende zorgden zij er voor, dat G. het geld niet kon te rughalen. Ten slotte is deze, door zijn angst gedreven, het geld gaan halen. Niet alleen de gebroeders R., maar ook hun kornuiten hebben van het geld ontvan gen, dit werd hun «egeven .omdat ze ieder op hun beurt dreigden met chan tage. Van het bedrag van 15.000 gulden had G. nog 2 a 300 gulden over. G. maakt op de politie op zich zelf geen slechten indruk. Men staat vooralsnog voor de vraag, of hij een misdadiger is, of beschouwd kan worden als een slacht offer van de gebroeders 'R. De politie meent met deze arrestatie tevens de meest beruchte inbrekers van Den Haag in handen te hebben. Een ne gende verdachte in deze zaak is zekere B., die zich in voorloopig voorarrest be vindt, verdacht van de inbraak, bij den juwelier W. te Scheveningen. Ernstige vechtpartij. Dins dagavond had er te Kerkrade een ern stige vechtpartij plaats. Zekere Driessen uit Nederweert kreeg ruzie met z'n mede kostganger T., een Duitscher van ge boorte. D'. kreeg 12 a 13 steken in den rug en den rechterarm. De toestand van 't slachtoffer is ernstig. De pols was door gesneden. Hij werd in 't politiebureau op genomen. Ongeluk in een ijzergieterij!. In de ijzergieterij; der firma Versteeg te Neder-Hardinxveld is door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling een met gloeiend ijzer gevulde gietpan omgeslagen. In de nabijheid van deze pan werkten acht arbeiders, die nog trachten uit den weg te komen. Allen bekwamen echter brandwonden. Eenigen van hen zijn vrij ernstig aan de voeten gewond. De ge wonden zijn allen naar hun huis gebracht en worden daar verpleegd. 451 inwoners zoek. De ge meentesecretaris van Vlodrop, die tevens ambtenaar van den Burgerlijken Stand is, had als totaal aantal inwoners van de gemeente 31 Dec. 1927 opgegeven 2108 zielen. In de raadsvergadering van 9 Febr. j.l. trok wethouder Lodewijks dit in twij fel en werd met algemeene stemmen besloten een volkstelling te houden. De twee wethouders en twee raadsleden stel den zich daarvoor ter beschikking en de uitslag is nu in een spoedvergadering medegedeeld. Het bleek, dat er 31 Dec. 1657 inwoners waren geweest, zoodat er een verschil van 451 is. De secretaris antwoordde, dat bij de volkstelling in 1920 het aantal inwoners 1841 bedroeg en dat in 1920'27 het overschot tusschen geboorten en over lijden bedroeg 174, dus samen 2015 in woners. Van vertrokken personen wordt niet gesproken. Wethouder Lodewijks wenschte dat zijn telling van 1657 gecontroleerd wordt en een officieele volkstelling gehouden. Van waar nu het tekort van 451 zielen? De voorzitter gaf het register 1927 ter inzage dat elk jaar wordt opgestuurd naar het Centraalbureau van Statistieken van Volkstelling, waarop wethouder Lo dewijks opmerkte, dat dit register niet is bekrachtigd door de handteekening van B. en W. Wethouder Lodewijks wilde nu zelf den uitslag van zijn telling opzenden naar be doeld bureau, waartoe de Raad met al gemeene stemmen besloot. De „zwarte" en de „blanke" kommiezen. Onder den rook van Til burg heeft zich een der laatste dagen een vermakelijk voorval afgespeeld. Tol goed begrip zij vooraf medegedeeld, dat de zoogenaamde „zwarte kommiezen" van-huis-rit gewone smokkelaars zijn, die echter het beroep van smokkelaar eraan hebben gègeven en thans des nachts er op uittrekken om zich in hinderlaag te leggen, de jeneversmokkelaars op te wachten en als echte kommiezen hun vroegeren collega's het onverbiddelijke „halt" toe te roepen. Het gevolg van dit optreden is steeds, dat de smokkelaars op don loop gaan en hun buit voor de gewaande kommiezen achter laten. Een der laatste dachten nu vielen twee „zwarte kommiezen" een bende smok kelaars op het lijf tusschen Goirle en Tilburg. Alles ging naar wensch. De smok kelaars lieten hun zuur verkregen waar in den steek en kozen het hazenpad. De zwarte kommiezen schoten toe en consta teerden tot hun vreugde, dat de buit niet minder dan ruim 70 literflessehen groot was. Een en ander werd door de mannen opgenomen en welgemoed aanvaardden zij den tocht naar huis. Dat was nu maar een peulschilletje meer. Ziij waren reeds dicht bij Tilburg en zoo- ver komen de kommiezen nooit. Maar, wat nog'nooit gebeurd was, ge beurde thans. Nauwelijks hadden de man nen enkele honderden meters afgelegd, of daar sprongen plotseling van achter het struikgewas twee donkere figuren te voor schijn. Het brutale licht van een zaklantaarn flitste hun tegen en een tweevoudig „halt" werd hun toegeroepen. De beide mannen trachtten alsnog te ontvluchten, doch toen de kommiezen eenige schoten in de lucht losten, achtten zij het blijkbaar raadzamer zich over te geven. En zoo kon het gebeuren, dat de twee zwarte kommiezen, die op zoo'n handige manier aan een prachligen buit waren gekomen, niet alleen verplicht waren hun waar tot de laatste flesch toe af te geven, doch bovendien nog een procesverbaal opliepen. Moordaanslag te Den Bosch Te 's Hertogenbosch is de carnavalsvreug de verstoord doordat op den Vughterdijk gisternacht omstreeks kwart voor één 'n gecostumeerd meisje door een jongen werd aangevallen. Hij bracht haar een zware wond toe in de zijde en nam toen dadelijk de vlucht, achtervolgd door poli tie en burgers. De polilie is er in geslaagd, den dader- te arresteeren. Het is een jongen van 19 jaar. Hij; ontkent den aanslag te heb ben gepleegd en neemt een onverschillige houding aan. De Bossche politie had alle toegangs wegen naar Vught en de uitgangen van het dorp afgezet en arresteerde den dader in zijn woning. Hij had zich reeds ver kleed. De toestand van het slachtoffer is Ceer ernstig. Men vreest voor haar leven. Een ongeluksschip. Het tank schip „Varand" kan met recht een on geluksschip genoemd worden. Het was op zijn eerste reis van New-Orleans naai Liverpool en raakte in den Atlantischen Oceaan, 800 Engelsche mijlen ten Z.W. van Ierland, onklaar, doordat het op een wrak onder water liep. Vijf dagen dreef het hulpeloos rond in huizenhooge zee- en de reederij had order gegeven, geen aanbiedingen van hulp te aanvaar den maar de hulp van Sleepbooten uit Queenstown af te wachten. Daarbij be stond voortdurend het gevaar, dat de benzine-tanken defect raakten, en het schip in brand vloog. Toen kwam de Nederl. sleepboot „Zwarte Zee" opdagen, die het schip op sleeptouw nam. Een dag of twaalf later verscheen een tweede sleepboot, de „Seine", die echter in den woedenden storm eveneens in nood ge raakte en aan wélke de „Zwarte Zee" hulp moest gaan bieden, waarvoor de „Varand" tijdelijk in den steek moest worden gelaten. Ten slotte was de „Seine" in staat naar Queenstown terug te stoo- men en zette de „Zwarte Zee" het slee pen van de „Varand" voort. Aan den ingang van de Mersey ge komen, dacht men, dat alle leed geleden was, doch daar liep het schip op een zandbank. De bemanning moest van boord worden gehaald. Na 24 uur werd het schip vlotgemaakt doch toen liep het op een andere zandbank. Jeugdige boef. Zekere v. d. H. uit Kerkrade, 17 jaar oud, die vorige week, toen hij pas uit de gevangenis was ontsla gen, waarin hij 6 maanden had doorge bracht wegens gepleegde diefstallen, had ingebroken in de ouderlijke woning, en een rijwiel, benevens 50 k.g. koffie had gestolen, is door de politie te Ilerzogen- rath gearresteerd. Hij ventte met de ge stolen koffie langs do huizen. Een ge deelte werd in beslag genomen. Het rij wiel had v. d. II. reeds te gelde ge maakt. Hoogwater. Uit Gorinchem wordt gemeld: De Merwede is de laatste dagen zoo gestegen, dat het z.g. Nieuwe Werk, buiten de Waterpoort, voor een groot deel is ondergeloopen. Uit Nijmegen: De laatste 24 uur is de Waal alhier 12..C.M. gevallen. Het lijk in het duivenhok. DEN HAAG. V. D. De Haagsche Recht bank deed heden uitspraak in het gerucht makende abortus-geval in de Van Limburg Stirum-straat. Zooals bekend, overleed tengevolge van deze behandeling een Duit- sche dienstbode, wier lijk in een duiven hok werd verborgen en te Rotterdam in de Waalhaven werd geworpen. De koop man K. werd veroordeeld tot 2 jaar gev. straf (eisch 3 jaar), diens knecht M. tot 3 mnd. gev. straf (eisch idem), terwijl de vrouw van K. werd vrijgesproken (eisch 2 jaar). AMSTERDAM. V. D. Hedenmorgen wer den in de Van Baarlestraat, drie meisjes, die uit school kwamen, bij het overste ken van de straat door een postauto gegrepen. Eén der meisjes werd ernstig, de beide anderen werden licht gewond. AMSTERDAM. V. D. Hedenmorgen'heeft een brand gewoed in de asphaltfabriek aan de Nova Zembla-straat alhier, die door de brandweer spoedig gebluscht werd. De 65-jarige werkman P. R., die den brand het eerst waarnam, was hier van echter zóó geschrokken, dat hij spoe dig overleed. HEEMSTEDE. V. D. Op 60-jarigen leef tijd is hier overleden de kunstschilder Spoor. TIEL. V. D. Hedennacht is hier de ver- pakkingsloods der veiling met veel mate riaal en fruit, afgebrand. GRONINGEN. V.D. Gisteren is een 5- jarig meisje over de afsluitboomen van den spoorweg geklommen, door een trein gegrepen en zoodanig gewond, dat ze 's avonds overleed. HOORN- V.D. In de gebouwen en op slagplaatsen van den houthandel der fa. Zijp heeft een hevige brand gewoed. De schade is groot en wordt door verze kering gedekt. BERLIJN. V.D. In een café alhier heeft een schandaal plaats gehad. Er ontstond een vechtpartij, waarbij ook de Rus Zoeb- kof, de man van prinses Victoria, betrok ken was. Ook Zoebkof werd gearresteerd, maar is later vrijgelaten. „VREDERUST". Hedenmiddag werd te Middelburg een druk-bezoebte algemeene vergadering der Vereen, tot Chr. Verzorging van Krank zinnigen in Zeeland gehouden. De vergadering werd geleid door het Bestuurslid, den heer G. v. d. Putte te Vlissingen, die op gebruikelijke wijze opende. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter werd overgegaan tot verkiezing van twee Bestuursleden. Er werden 117 stemmen uitgebracht. In de vacature wijlen ds Donner werd met algemeene (117 st.) gekozen de heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Ka mer te Den Haag. Ter voorziening in de vacature wijlen ds de Ligt werden uitgebracht op ds J. de Vries te Wilhelminadorp 93 en op ds J. H. C. Kamsteeg te 's H. Hendrikskinde ren 21 stemmen, zoodat Ds de Vries was gekozen. Na rondvraag werd de ver gadering gesloten. Na afloop vergaderde het Bestuur ter verdeeling der funciies. Tot le voorzitter werd aangewezen de heer J. J. C. van Dijk, en tot 2e voor zitter ds J. de Vries. VLISSINGEN. Hedennacht is ingebroken in het kantoor van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, al hier. Alles werd overhoop gehaald en de brandkast met boren bewerkt, echter zon der dat het gelukte er in te komen. Er wordt niets vermist. Ook werd een poging gedaan om binnen te komen in den kiosk van den heer Timmerman, staande naast het hotel Zeeland. De reden. Mevrouw tot een nieu we meid: „Waarom ben je uit je laatsten dienst weggegaan?" Meisje: „Mevrouw maakte alle nieuwe hoeden na, die ik kocht." Hooger beroep. Door den land bouwer C. J. te Middelburg, is hooger .beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Middelburg van 15 Febr. j.l., waarbij hij wegens overtreding der Warenwet (melk afleveren waaraan 80 pCt. en melk afleveren waaraan 70 pCt. water was toegevoegd) werd veroor deeld tot 3 maanden hechtenis en f800 boete, subs. 2 maanden hechtenis. De Ambtenaar van het Openbaar Mini sterie is van bedoeld vonnis eveneens in appel gegaan. Middelburg, 23 Februari. Graanmarkt. Op de graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe f 11.50f 13, witte bo-onen ongelezen f27—f30, gelet- zen f34f35, maanzaad f24f34. Boter f 1, part. f 1.10. Kipeieren f5.75, part. f6.75, Eendeieren f5.50, pait. f6.50 Gans-eieren f 14, part. f 15 per 100 st. KAPELLE-BIEZELINGE, 22 Febr. Ap pels: Goudreinetten 1233, Zure Belle-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3