No. 124 Donderdag 23 Februari 1928 42e Jaargang FEUILLETON. LANGS DEN AFGROND. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Sproefen komen vroeg in liet voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Datheen Kersten. IV. Ginge» wij van dezelfde veronderstel lingen uit als Ds K. en wilden we den wil des Heeren verklaren uit de ^kenne lijke" vrachten, dan zonden wij zeker veel sterkei staan dan Ds K. We aeiden reeds: Ds K. heeft beweerd', dat de uitkomst Datheen heeft gerecht vaardigd. Maas dat is niet waar! Integendeel, de geschiedenis heeft den Prins van Oranje in 't gelijk gesteld. Wait is de zaak? In Juni 1578 werd te Dordrecht gehou den de eerste Generale Synode der Gere- lormeeide Kerken in de Nederlanden. Da theen was voorzitter dier Synode. Warm ging het op die Synode toe. Twee be ginselen bleken tegenover elkaar te staan, "ie. De Gereformeerde godsdienst de heerschende, de eenig getolereerde, én alles wat daarvan afweek in den ban. 2e. Vrije uitoefening van den Gerefor meerden godsdienst naast den Room- schen. Datheen was de belichaming der eerste gedachte. Hij mengde politieke en ker kelijke zaken dooreen en bracht allerlei zuiver politieke belangen opi deze kerke lijke vergadering ter sprake. Hij verzette zich vierkant tegen den wensch en het streven van Oranje, die Roomsch en on- roomsch vereenigd had in den strijd tegen den tyr&n, Philips II. Hef Roomsche beginsel, het beginsel reeds van Konstantijn den Groot©11 en van Keizer Tfheo-dosius: één godsdienst in den Staat, andersdenkenden geen recht van bestaan, onderdrukking der minder heden, vervolging, uitroeiing zelfs door het zwaard, werd op deze- Synode door Datheea verdedigd. Do meerderheid der Synode verzette zich daartegen, zoodat besloten werd een verzoekschrift te zenden aan Matthias van Oostenrijk ,,'s Prinsen griffier" en duö aan den Prins, waarin werd aangedrongen op vrije uitoefening van den Gereformeer den Godsdienst, belovende dat van de zijde der Synode alles zou worden ge daan, om te voorkomen dat daden van geweld tegen de Roomschen, tegen de geestelijkheid en tegen de kerkegoede- ren zouden geschieden. Dit verzoek werd door de Overheid ingewilligd. De Prins ontwierp het plan van den Religie-vrede', waarbij bepaald werd, dat de Gerefor meerden in elke plaats, waar honderd gezinnen zulks verlangen, vrijheid van godsdienstoefening zouden hebben en te vens, dat de godsdienstoefeningen der Roomschen nergens zouden worden ver stoord. (Zie De Wilde: Om de Vrijheid, blz. 25.) Tegen die vrijheid van godsdienst heeft Datheen zich verzet. In September in Geut als predikant, heeft hij zijn ban bliksems uitgeslingerd tegen de Room schen, door zijn vurige welsprekendheid de hartstochten des volks opgezweept, waarvan de volksopruiër Hembyze partij getrokken heeft. Met toestemming, zoo niet op aanstoken van Datheen, zijn in Vlaanderen beelden en schilderijen ver brand, kloosterlingen mishandeld en ge vankelijk binnen Gent gebracht, kerken tot kazernes en paardenstallen gemaakt. Fn de gevolgen? Toen de bekwame Parma in naam van den Spaanscheni koning het bewind in handen kreeg, vie len de Roomschen af van de Pacificatie, (Vrij naar het Engelscli.) 17) o— „Maai* ik bedoel, wat zoudt gij dan weten? Welke ondervinding zoudt gij dan hebben?" „Ta, mijn jongen", antwoordde Toby, diep ademhalende, „dat is een lastige vraag, een zeer lastige vraag. De kennis, die ik opgedaan heb, krijgt men niet voor aiets, en men kan slechts door eigen ervaring weten, wat die waard is." „Maar wat denkt gij er van?" vraagde Paul. „Wat ik denk, dat kan ik niet m twee woorden zeggen. Doch ga mee naar mijn wachthuisje, en als Cobblediek weg is, dan kunnen wij er eens rustig over pra ten." Paul nam dit voorstel gretig aan. Hij. wist, dat- de oude man hem veel van hetgeen hij weten wilde zou kunnen mee- deeie». De grootste moeilijkheid zou zijn waarheid van verdichting te onderken nen. Maar door het doen van recht- streeksche vragen hoopte hij dit bezwaar he zullea overwinnen. Toen zij het wachthuis te Penstruggle haddun bereikt, werd Ben Cobblediek on- sloten met Parma d e Unie van Atrecht, viel stad na stad Parma in handen, werden de Gereformeerden, die in sommige plaat sen de meerderheid vormden, uitgebannen en gingen Vlaanderen en Brabant voor altijd voor de zaak der Hervorming ver loren. Voorzeker! God had dit zoo beslo ten, maar wee 'over hen, die dit hebben bewerkt. En de historie bewijst, dat Datheen hierin niet onschuldig is ge weest. W. Flesschentrekkers. De Tweede Kamer heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen dat door den middenstand ongetwijfeld met vreugde zal worden begroet. Minister Donner heeft n.l. een voorstel ingediend om in het wetboek van straf recht een bepaling* op te nemen die het mogelijk maakt de practijken van het gil de der flesschentrekkers beter te bestrij den. Er bestaat wel een strafbepaling tegen oplichting, maar daardoor worden de fles schentrekkers die den goederenhandel on veilig plegen te maken, niet getroffen. Daarvoor is noodig, dat het bedrog plaats heeft door het aannemen van een valschen naam of van een valsche hoedanigheid, hetzij door listige kunstgrepen, hetzij door een samenweefsel van verdichtsels. De flesschentrekker vermijdt angstvallig aan een van deze voorwaarden te voldoen. Hij koopt goederen en neemt zich „slechts" voor deze niet te betalen. Om aan dit euvel een einde te maken stelde minister Donner voor in het wet boek van Strafrecht in te lasschen: „Hij die een beroep of een gewoonte maakt van het koopen van goederen met het oogmerk om zonder volledige betaling zich of een ander de beschikking over die goederen te verzekeren, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste drie jaren", welk artikel z. 'h. s. door de Kamer werd aan genomen. Of de nieuwe bepaling een afdoend verweermiddel zal zijn moet de practijk leeren. Maar dit neemt niet weg, dat het p o- g e n om in deze richting iets te doen en den middenstand eenige meerdere be scherming te bieden, volle toejuiching ver dient. Een kranige prestatie van een vliegenier. De prestatie van Hinkler, die in een record-tijd van Engeland naar Australië is gevlogen met een licht vliegtuig, heeft te Londen de grootste voldoening gewekt. Sir Samuël Hoare, de secretaris voor de luchtvaart, heeft de hulde der regeering betuigd in het volgende telegram: „Uwe vlucht van Londen naar Australië in vijf tien dagen, onvergezeld, in een licht vlieg tuig, is weer een bewijs wat Britsche bestuurders en. Britsche luchtvaart ver mogen om het. Rijk door de lucht te verbinden." Port Darwin, waar Hinkler geland is, ligt ongeveer 12.000 mijl van Croydon. Met liet krieken van den dag op 7 Febr. steeg Hinkler te Croydon op en landcte te Port D-arwin 22 Febr., om 6 uur middellijk afgelost, waarop Toby zijne plaats innam. Het gebouwtje bestond uit een enkele, rondo kamer. De stookplaats bevond zioh recht tegenover den ingang,® en in den muur waren smalle kijkgaten aangebracht, waardoor men het uitzicht had uaar alle windstreken. Een lompe, houten tafel en een paar stoelen maak ten al het huisraad uit. „Het is hier altijd kil, zelfs midden in den zomer", z-eide Paul. „Zouden wij niet liever buiten in de zon gaan zitten?" „Zooals gij wilt", antwoordde Toby, „maar ik zal zoo vrij zijn een stoel mee te nemen." „Mij wel", zeide Paul, zich languit op het gras werpende, de oogen op de glins terende zee gericht, „ieder zoekt zijn ge mak op zijn eigen manier." „Juist", hernam Toby, „en dat doet mij denken aan den tijd, toen wij op de kust van .Labrador schipbreuk leden." En Toby liet het wonderbaarlijke ver haal van een zijner menigvuldige schip breuken volgen; maar Paul hoorde er geen woord van. De avond begon te vallen, en de z.ee werd in nevelen ge huld. Die witte zeemeeuwen vlogen kras send boven hunne hoofden heen en weer, en de golven in de diepte zongen haar eentonig lied. Toby rookte en praatte, en praatte en rookte, terwijl Paul in gepeins verzonken op het gras aan zijne voeten lag uitgestrekt. Nu en dan ving hij een 's avonds Australische tijd, hetgeen gelijk is met 8 uur 's morgens Greenwich-tijd. De tocht duurde dus ongeveer vijftien dagen. Gedurende zijn geheel© vlucht heeft Hinkler van niemand bijstand gehad'. Hij stalde zijn vliegtuig zelfs langszij' de vlieg velden. De onkosten van de vlucht heb ben tot nog toe 50 pnd.st. bedragen. Morgen zal Hinkler de laatste étappe van zijn vlucht beginnen naar 'zijn woon plaats (waar hij zijn moeder gaat op-zoe ken) Bundaberg. Het merkwaardige van Hinkler's vlucht is wel, dat hij heelemaal geen uitgebreide voorbereidingen had getroffen en dat hij o-ok in 't geheel geen financieel© onder steuning ontving. Zijn toestel is een] dood gewoon sportvliegtuig, zooals ieder voor 675 pond kan koopen. Hinkler had' dit toestel anderhalf jaar geleden gekocht om tochten te maken over Engeland en Noor delijk Europa-. Ook heeft hij aan een aantal wedstrijden meegedaan, waarbij hij vele prijzen won. De dappere vlieger zal ongetwijfeld een grc-otsche welverdiende hulde in zijn land ontvangen. Een half millioen groote gezinnen. De Italiaansche regeering heeft een al- geme-ene telling gelast van de gezinnen, welke meer dan zeven kinderen hebben. Volgens een eerste schatting zo-u het aan tal dier gezinnen 500.000 bedragen. Men zal een onderzoek instellen o-m de oor zaken te vinden, dat in bijna 3000 o-p de 9000 gemeenten de bevolking station- nair of teruggaand is. D-eze telling zal dienen o-m maatrege len te nemen voor de vermeerdering van de bevo-lking van het koninkrijk. Geen zeeziekte meer. Proeven-, ge-no-men met -een dooi* dr Diammert, geneesheer te München, uitge vonden nieuw middel tegen de zeeziekte-, hebben zoodanige resultaten opgeleverd, dat de „Norddeutsche Llo-yd", het be sluit heeft gevat, het nieuwe middel („Nausiatin" genaamd) in te voeren op de meeste zijner op Noord-Amerika varende schepen. Opi al deze schepen zullen toe stellen aanwezig zijn, die de patiënten in staat zullen stellen in hun hutten het middel te inhaleeren. De veiligheidsconferentie te Genève. In de gisteren ge-houden zitting der arbitrage- en veiligheidsco-mmissie heeft de Duitsche delega-tie eenige voorstellen gedaan, die ten doel hebben, oorlogen I te voorkomen. De Nederlandsehe gedelegeerde, mr V. H. Rutgers, zette het standpunt der Ne derlandsehe regeering o-ver de aanhangige kwesties uiteen. De algemeene beraadslagingen der com missie zijn gesloten. De pokken. Maandagavond zijn weer zeven pok- kenlijders uit Londen naar het isolatie ziekenhuis te Long Reach in Kent over gebracht. Het zijn, naar men gelooft, alle lichte gevallen. De ramp met de S 4. Naar men weet, heeft een commissie uit de Amerikaansche Marine een en quête gehouden naar de oorzaken eü het woord op, maai* de stem van d-en ouden man scheen als uit de verte tot hem te kom-en, en zich op eigenaardige wijze te ..yeneenzelvigen met het geruisch van de zee. Toen Toby eindelijk zweeg, sprong Paul op. „Ik heb nog vrij wat meer te verlellen", zeide Toby, „maar voor vandaag is bet genoeg." „Lat-er kom ik nog eens terug", ant woordde Paul. „Ik was een beetje in de diepte, toen ik u tegen kwam, maar gij h-ebt mij goed gedaan, Mr Tobias. Waar lijk ik ben u zeer dankbaar", en hij stak hem zijne hand toe. „Go-ede-n nacht" z-eide Mr Tobias, de hem toegestoken hand krachtig schudden de. „Kom maar gauw terug, gij zijt mij altijd .hartelijk welkom." Langzaam w.and-elde Paul terug naar het dorp in de schemering van den stil len zomeravond. Zijne boosheid van dien middag was geheel verdwenen. Toen hij voorbij Ros-evallien Manor kwam, bleef hij -een oogenblik staan. Door een ope ning in de heg zag hij, dat Abigail zich alleen in den tuin bevond. Even kwam d-e verzoeking bij h-em op, naar haar toe te gaan, en een uitlegging van haar ge drag te vragen, maar hij onderdrukte die opwelling, doch bleef nog even naar haai* staan. Zij zag er zoo bekoorlijk en lief ■uit, dat het hem bijna moeite kostte de verloop van het vergaan van de S 4, de duikboot, die na in aanvaring te zijn geweest met een ander marine-vaartuig, was gezonken, waarbij alle opvarenden waren omgekomen. Deze commissie heeft thans haar rapport uitgebracht. Zij legt de verantwoordelijkheid voor de noodlottige aanvaring op de beide gezagvoerders, dus zoowel op den commandant van de S. 4 als op dien van den torpedo-jager Paul ding. Voorts laakt de commissie schout bij-nacht Brumby, den bevelhebber van de duikbooten-afdeeling, om diens gebrek aan inzicht bij het reddingswerk. Zij wil dat aan Brumby dat commando "zal wor den ontnomen. Eet rijst Dezer dagen is in geheel Italië oen „rijstdag" gehouden met het -doel de rijst cultuur en het rijst eten te bevorderen. De commissie, die de feestelijkheden organiseerde, had een speciaal baaltje rijst naar den koning en Mussolini ge zonden en 60.000 porties onder de armen in Rome, Napels, Flo-rence en andere steden verstrekt. In verschillende universiteiten hielden professoren lezingen o-ver de voedings waarde van rijst, terwijl er in de trams en treinen gratis brochures met recepten van rijstgerechten werden rondgedeeld! Aardschokken. Die seismograaf der universiteit te Geor getown heeft Dinsdagavond verschillende krachtige aardschokken geregistreerd. De schokken begonnen o-m 7 uur 49 minuten Greenwich tijd en bleven gedurende 3 uur aanhouden. Do haard van de aardbeving moet ongeveer 370'0 mijl verwijderd lig gen. Het vergaan van de „Norge". Z-o-oals reeds werd gemeld, is de passa- giersbo-o-t „Norge", welke het verkeer tus- schen Oslo en Bergen onderhoudt, op een rif geloopen en binnen enkele minuten- gezonken. Aan bo-o-rd bevonden zich buiten -de bemanning no-g 20 passagiers. Volgens de vo-orloopige berichten zijn '7 personen van de bemanning en 3 passagiers ver dronken; ook de kapitein heeft den dood gevonden. Evenwel staat het aantal ver misten nog steeds niet valst. De oorzaak van de ramp van de „Principessa Mafalda." De Italiaansche Raaid vo-or de Scheep vaart is in zijn rapport over de oorzaken van den ondergang van de Principessa Mafalda aan de Braziliaansche kust tot de conclusie gekomen, dat de ramp te wijten is aan het breken van de linkerschro-ef, wat tengevolge had, dat een' der water dichte schotten niet behoorlijk gesloten kon worden. Het mechanisme van dit schct was echter zoo vefouderd en slecht nagezien, dat het ook zonder het breken van de schroef 'niet in den vastgestelden tijd had kunnen gesloten- worden.. Het conflict in de Midden-Duitsche Metaal-industrie. De stakingsleiders he-bben de volgende resolutie voorgesteld, die daarna is aange nomen: Door de bindend verklaring van de uitspraak van het scheidsgerecht is1 de strijd in de Middel-Duitsche metaalindu strie verder o-nmogelijk geworden. E]r oogen van haar af te w-enden. Maar ein^ dehjk keerde hij zich om met een vast beraden uitdrukking op het gelaat. De hoop, die bijna onmerkbaar jn zijn hart wortel had geschoten, moest voor go-ed opgegev-en worden. Abigail was niet de 'eenig-e verwachting, waarin hij zich be drogen zou zien, zooals hij nog di-en- z-elfden avond zou oiid-ervindeu. p HOOFDSTUK IX. To-en Paul thuis kwam, vond hij zijn pleegmoeder alleen. Van deze gelegenheid wilde hij gebruik maken om haar zijn wensch-en en plannen Vo-or de toekomst mee te de-elen. „Moeder", zeide hij, toen hij goed en wel gez-et-en was, „mijn leertijd zal bin nen drie maanden a'fgeloopen zijn." „Dat is waar ook", antwoordde zij na denkend, „waar blijft de tijd. Met Sep tember zal h-ef al vijftien jaar geleden zijn, dat uw yader wegging." „Ik wilde wel, dat hij weer terug was" zeide Paul. „Ik kan soms zoo vreeselijk .verlangen o-m hem nog eens te zien." „En ik dan, dieeensklaps zweeg zij, zond-er den zin te voltooien. Het was de eerste maal, dat hij haar zoo iets had hoore-n zeggen. Maar de woorden waren naar onwillekeurig ont snapt, en zij ko-n die niet meer terug nemen. VERSCHIJNT ELKEN WERKBAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.95 Prijs der Advertenfiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijkë korting Binnenland. Goederenvervoer per vliegtuig? Moordaanslag te Den Bosch. Vragen over den autobusdienst Goes Wolfaartsdijksche veer. Vragen over de werkloosheid in Zeeuwsck- Vlaanderen. Komt er te Middelburg een electrisch ge maal van .den Polder Walcheren? Algemeene Verg. van „Vrederust". Buitenland. De oorzaken van de ramp met den Ameri- kaanschen onderzeeër en de Prinses Mafalda. Een Engelsch vliegenier vliegt van Enge land naar Australië in 15 dagen. Het conflict in de Duitsche metaalindustrie beëindigd. blijft ons niets over dan ons aan de nu wet geworden bepalingen te onderwer pen. j Korte berichten. Te Leipzig is bij den bouw van een tentoonstellingshal naast het gedenktee- ken voor den Volkerenslag gisteren een betonnen dak, waarop drie arbeiders aan het werk waren, ingestort. De drie man nen vielen 21 M. diep. Een in de hal werkzame arbeider, werd door de beton- brokken getroffen. Van de drie arbeiders is er een gedood en de andere drie zijn zwaar gewond. Het staatsverzekeringsbestuur in Rusland zal binnenkort een nieuw soort verzekering invoeren, namelijk: tegen be smettelijke ziekten. De jaarlijksche pre mie zal 2V2 per duizend bedragen. Alleen verzekeringen voor tenminste 500 en ma ximaal 5000 roebel zullen worden aange nomen. Bij Pünschen in de kreits- Stargard zijn drie schoolmeisjes door een goe derentrein aangereden. Twee werden op slag gedood, het derde is doodelijk ge wond. Uit gisteren gepubliceerde statistie ken blijkt, dat de bevo-lking van Italië in 1926 netto- is toegenomen met 409-000 zielen en in 1927 met 445.000 zielen. De totale bevolking heeft daarmee de 42 millioen overschreden en Italië volgt nu in Euro-pa onmiddellijk op Rusland e». Diuitscliland. Té Neurenberg heeft in de alumi- niumfabriek Weigand een ernstige ont ploffing plaats gehad. To-t gistermiddag waren er één do-ode en éen zwaar ge wonde geborgen. Volgens een bericht uit Belgrado is Marinkovitsj er niet in geslaagd een concentratiekahinet te vormen. Marinko vitsj zal daarom zijn opdracht aan den koning teruggeven. Naar uit Hanko-w gemeld wordt, zijn daar opnieuw 26 leden van de communis tische partij terechtgesteld. „Zoudt gij niet denken, dat hij terug zo-u komen als hij wist, dat wij zoo naar hem verlangden?" vraagde Paul. „Daar kan ik u niet op antwoorden", z-eide zij met een gesmoorden zucht. „Wanneer uw vader denkt, dat het go-ed is, dan zal hij wel thuis komen." „Maar zegt hij er nooit iets van in zijn brieven?" vraagde Paul weder. „Nu niet meer. Vroeger wel, toen gij en David nog klein waart. Maar hij is aan 'het alleen-zijn gewoon geraakt en schijnt tevreden te zijn." „Toch moet hij zich dikwijls eenzaam gevoelen", merkte Paul op. „Om u de waarheid te zeg-gen, moeder, ik heb in den laatsten tijd veel aan hem gedacht, en ik zou gaarne naar hem toe-gaan. Ik geloof zeker, dat het hem pleizier zal doen." „Naar 'hem to-egaan?" riep Mary Vi vian in de grootste verbazing. „Naar hem toegaan. Gij weet niet wat gij zegt, Paul". „Dat weet ik heel goed, moeder. Ik -heb er "lang <jn ernsiig over nagedacht, en iik geloof, dat een werkman daar ginds meer kans heeft om vooruit te komen dan hier." „Hoor eens Paul," zeide zij, na ©enigen tijd gezwegen te hebben, „ik geef u nooit mijn toestemming om te gaan". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1