Gemengd lieuws. Land- en Tuinbouw. „Helpt Elkander" onder voorzitterschap van dhr S. de Visser. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de ver- eeniging 97 leden telt waarvan er 17 aanwezig waren. Hierna bracht de pen ningmeester verslag uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 26,424.531/2 en de uitgaven f 26.350.69, alzoo een goed slot van f73.84i/2. Ver volgens werd nog medegedeeld, dat van wege de Vereeniging gelegenheid bestond de vruchtboomen te laten besproeien. Na afloop van deze vergadering ver gaderde het Musschengilde. Aanwezig Varen 10 leden. De aftredende bestuurs leden J. Bosselaar en P. de Visser Pz. werden herkozen. Hierna bracht de pen ningmeester verslag uit waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f43,49, de uitgaven f 21.41, alzoo een goed slot van [22,08. Verder werden de premies voor inlevering van musschen en eieren in 1928 vastgesteld. Domburg. In de Maandagavond gehou den Raadsvergadering werd vóór tot de benoeming van een tijdelijken meteropne- mer en geldophaler bij het Gem. Elee. Be drijf werd overgegaan, diens borgstelling vastgesteld op f 500. Bepaald werd, dat de benoeming zou geschieden onder voor waarde dat degene die benoemd werd door een geneeskundige geschikt verklaard zou moeten worden. Met 6 stemmen werd daarna benoemd A. Trielier Dz., terwijl 1 stem werd uitgebracht op S. Provoost. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1927 werd daarna overgelegd. Tot le den der commissie van onderzoek daarvan werden benoemd de heeren Houmes en Geldof. De N. V. Stoomtram Walcheren vroeg een subsidie van f 25 tot dekking van het tekort over 1926. B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Geldof vroeg of onder het tekort ook het verlies op de exploitatie der Autobus sen was begrepen, waarop dhr de Visser mededeelde, dat het hier alleen betrof het verlies op de tram-exploitatie. Dhr de Visser verklaarde zich voor het verleenen der subsidie, daar de tram een groot land bouwbelang dient. Dhr Geldof was ook voor het verleenen der subsidie met het oog op concurrentiemogelijkheden en goe derenvervoer. Dhr Elout was er tegen, daar ten slotte het verlies van de Auto bussen ook door de tram gedragen zal moeten worden, terwijl de voorzitter ook nog wees op de concurrentie die de tram de bestaande autobusondefneming aange daan heeft. Het voorstel om geen subsidie te geven werd daarna met 4 tegen 3 stem men aangenomen (tegen de heeren de Vis ser, Aimekinders en Geldof Besloten werd met alg. stemmen om een perceel grond aan de Hanonweide voor 30 jaren in erfpacht te geven voor het stich ten van een Vereemgmgsgebouw en mot het oog op het algemeen nut een jaar- lijksch erfpachtsrecht daarvoor van f 1 vast te stellen. Verder werd besloten om ook voor hen die in werkverschaffing werken renteze gels te plakken. Thans kwam aan de orde de wijziging van de organisatie der Brandweer. De voorzitter bracht in de eerste plaats hulde aan de daarvoor ingestelde commissie voor het door haar uitgebrachte rapport. B. en W. hebben verschillende meest onderge schikte punten waarop zij de redactie liefst eenigszins zagen gewijzigd, doch in het algemeen konden zij zich daarmede vereenigen. Zij stelden dan ook voor, de reorganisatie te behandelen op den grond slag van dit rapport. Een zeer uitgebreide discussie volgde daarop; de leeftijd voor den dienst bij de brandweer werd gesteld van 2040 jaren, voor de bewoners der buitenwijk op 2045 jaar. Een groote uitbreiding werd gegeven aan het aantal brandmeesters dat op 10 werd gebracht met 10 plaatsvervangers om daardoor mo gelijk te maken dat bij elke ploeg perso neel van 10 a 12 man een brandmeester zou worden aangesteld. Het aantal klop pers werd uitgebreid tot 8, dat der lan taarndragers tot 12. Er zullen 25 man worden aangewezen om de politie behulp zaam te zijn bij het afzetten van het ter rein. Naar aanleiding van de plaats die deze laatsten moeten innemen in de orga nisatie ontstond een principieele discus sie tusschen dhr Geldof, den voorzitter en dhr Elout. Eerstgenoemde wilde deze ge heel stellen onder de bevelen van den op- perbrandmeester, terwijl beide laatstge noemden meenden dat het afzetten van het terrein een zuivere politiebevoegdheid was en dan ook slechts door de daarmede be laste personen alleen onder toezicht en verantwoordelijkheid van de politie kon geschieden, welke meening door den Raad gedeeld werd. Ook omtrent de plaats die de opperbrandmeester in de organisatie inneemt en het vastleggen van het opper toezicht van den burgemeester in de ver ordening rees aanvankelijk verschil van meening tusschen dhr Geldof en den voor zitter. Tenslotte werden verschillende wij zigingen in de verordening aangebracht. Besloten werd tot het aanschaffen van verschillende materialen. Met 6 tegen 1 stem, die van dhr de Visser, werd daarna de geheele wijziging vastgesteld. Omtrent de belooning bij oefening en brand uit te betalen heerschte aanvan kelijk veel verschil van gevoelen. Bij oefe ning zal nu f0,40 per uur worden be taald. Dhr. de Visser meende, dat waar het ieders plicht is bij brand te helpen niet afzonderlijk betaald moet worden. Dhrn Elout en van Sluijs meenden dat overdag wanneer velen moeten verletten, ook betaald moet worden. Buiten de ge wone werkuren wilden zij echter niet uitbetalen. Dhr Geldof was van oordeel, dat wanneer de inwoners hun plicht doen bij het blusschen van brand de gemeente ook zijn plicht moet. doen en betalen, wat de Voorzitter geen ideaal standpunt vond. Dhr Aimekinders wilde betalen wanneer werk verlet werd. Een voorstel van dhr Geldof om per uur f0,50 uit te betalen werd met 6 tegen 1 stem, die van den voorsteller, verworpen, terwijl daarna een voorstel van den Voorzitter om f0,40 per uur met een maximum van f 3 per dag en alleen gedurende de uren overdag, met 6 tegen 1 stem werd aangenomen. Dhr Geldof vroeg daarna eventueel uitgekeerde premies van verzekeringsmaatschappijen spoedig uit te betalen. Mede naar aanleiding van een inge komen schrijven van het hoofd van den Vleeschkeuringsdienst werd besloten thans onverwijld een aanvang te maken met het stichten van een slachtgebouw. Dhr Geldof vroeg daarna inlichtingen omtrent het verpachten van de Volks tuintjes en omtrent de werkverschaffing die de Voox-zitter en dlir van Sluijs gaf. Dhr van Sluijs vroeg verder inlich tingen aan dhr Houmes hoe het stond met de verlichting bij St. Jan ten Heere. In een vorige vergadering was besloten daar een lantaarn te plaatsen op voorstel van dhr Houmes. De lantaarn was ge plaatst, iemand aangesteld voor onder houd en, naar hem thans medegedeeld was, werd die lantaarn 's Zondags niet aangestoken. Dhr Houmes deelt mede, dat hij en velen met hem principieele bezwaren hadden tegen het verrichten van arbeid op Zondag en tegen het rij den van de tram op dien dag. Hij kon dus ook niet medewerken tot het doen ont steken van die lantaarn waardoor bo vendien- de tram daar ook zou stoppen. De Voorzitter zeide, dat hoewel hij de principieele bezwaren van den vorigen spreker volkomen eerbiedigde, het hier betrof het gewoon niet uitvoeren van een genomen raadsbesluit. Wanneer degeen die de lantaarn aanstak geen principieele bezwaren had lag het z.i. niet op den weg van een Raadslid om tegen het daarom trent genomen besluit in, dien persoon ongeveer te verbieden de verlichting ook op Zondag aan te steken. Mochten omwo nenden zich door het branden van die lantaarn bezwaard voelen dan kunnen zij den raad verzoeken de lantaarn op Zondag niet te doen branden. Dhr Hou mes zal het zenden van een adres over wegen. Fraude te Meppel. In verband met het onderzoek naar de onregelmatigheden ter gemeentesecretarie te Meppel, hee,t de justi tie Maandag eenige administratieve beschei den in beslag genomen. Hangende dit onder zoek, is de gemeente-secretaris, de heer J. van der Zee, op diens verzoek afgekeurd; hem zal invaliditeitspensioen worden toege kend. Een kunstenmaker zet het ver keer stop. Te Keulen ontstond gistermid dag op den Domplatz een eigenaardige ver- keersstoring. Vóór een duizendkoppige toe schouwersmenigte klauterde een 20-jarige ban ketbakker, gemaskerd,, langs den bliksemaf leider van den Zuidelijken toren van den Dom naar boven, haalde enkele acrobatische toe ren uit op de ornamenten van den toren, beklom ten slotte ook de spits en voerde boven op de 160 M. hooge punt een soort Indianendans uit en klom vervolgens langs denzellden weg kalm naar beneden. Daar aan gekomen werd hij door de politie in ontvangst genomen en opgeborgen. Het schouwspel had een urenlange stopzetting van alle verkeer om den toren ten gevolge. Noorsch stoomschip ge strand. 5 personen verdronken. Het Noorsche stoomschip Norge is gisternacht ten noorden van Haugesand in volle vaart op een klip geloopen en zoo snel gezonken, dat geen gelegenheid meer bestond de reddingsbooten te water te laten. De kapitein, een passa gier, twee stuwardessen en een gevangene, die was opgesloten, kwamen bij de ramp om het leven. Toen het schip begon te zinken, hadden zich de meeste passagiers reeds ter ruste begeven. Er ontstond een onbeschrijfe lijke paniek, de passagiers verschenen rade loos op dek en wierpen zich met of zonder reddingsboeien in zee. Tevergeefs poogde de bemanning de reddingsbooten vrij te krijgen. Daar het schip echter in drie minuten tijds zonk was dit onmogelijk zoodat men er zich toe beperkte zooveel mogelijk reddingsboeien uit te deelen .Gelukkig dat men aan land de ramp had bemerkt. Spoedig waren een aan tal motorbooten en een aantal kleinere vaar tuigen ter plaatse. Aldus konden de meeste schipbreukelingen worden gered. Oudjes overleden. Te Bussum overleed gisteren de oudste inwoner van Bus sum mej. de wed. Th. Hilhorst, die ver leden week den leefijd van 101 jaar bereiktte. Mej. de wed. M. Zuiderweg te Niebert (Marum, Groningen) is op den leeftijd van 102Va jaar overleden. Zij was de oudste in- gezetene der provincie Groningen. De b a n k 1 o o p e r van de H. T. M. is opnieuw gearresteerd. De gewe zen banklooper van de Haagsche Tramweg- Mij, zekere G., is Maandagmorgen opnieuw in arrest gesteld. G. moest op 27 September van het vorige jaar voor de H. T. M., bij welke maatschappij hij destijds als banklooper in dienst was, f 20.000 gaan halen bij een bank. Hot geld werd hem op de bank uitbetaald. Hij bracht echter slechts 50 bankbiljetten van 100 gul den op het kantoor en verklaarde de overige 15000 gulde.n verloren te hebben. Destijds is nagegaan of er aanwijzingen tegen hem waren, zonder resultaat echter. Hjj is aan een scherp verhoor onderworpen, maar hield stjjf en strak vol, dat hij van niets wist. Hij deed voor bed. oog mee, om de oplossing van het geval te vinden. Toen de maatschappij, waarbij de H.T.M. tegen dergelijke verliezen verzekerd is, er prijs op stelde, dat het geval door een „ziener" be handeld zou worden, had G. geen bezwaren met vertegenwoordigers van de maatschap pij mee te gaan naar Scheveningen. De ziener zeide te zien, dat G. het geld van den eenen zak in den anderen had overgestoken. Maai verder is hij niet gekomen. De verzekerings maatschappij betaalde het geld uit. Later heeft de H.T.M. G. eervol ontslagen. Thans is echter gebleken, dat G. het geld verduisterd heeft om het ten eigen bate aan te wenden. Veel pleizier heeft het hem niet gebracht Naar verluidt is hem meermalen door on gure elementen, die zeiden op de hoogte te zijn, geld afgeperst, onder bedreiging, dat zij hem anders zouden verraden. Twist ineen woonwagenkamp. Maandagavond heeft de politie te Heerlen moeten ingrijpen in een twist, die in het woonwagenkamp was ontstaan. Hierbij had een zekere J. B. uit een met scherp geladen browning vijf schoten gelost. Voor zoover het onderzoek heeft uitgewezen, heeft hij even wel niemand getroffen. J. B. werd gearres teerd. Op hem werden nog 19 scherpe pa tronen gevonden. Gasverstikking te Amster dam. In een woonhuis in de Vondelstraat te Amsterdam heeft zich een geval van gas verstikking voorgedaan aan de gevolgen waar van een bijna 80-jarige dame is overleden. De dame, die de gaskachel wilde aansteken, had wel de gaskraan opengedraaid, maar toen de kachel niet wilde branden, verzuimd de kraan dicht te sluiten. Door het uitstroomende gas is zij bewusteloos geworden, an daarna overleden. Inbraak. Tijdens do afwezigheid der bewoners is ingebroken bij den heer S. te Rijswijk. Toen de huishoudster ver gezeld van een 12,-jarigen jongen thuis kwam, bemerkte zij dat er licht in het huis brandde en dat er twee personen bezig waren een lessenaar open te bre ken. Beiden zijn gevlucht. Die huishoud ster had in een der mannen den persoon herkend, die een paar dagen te voren •den heer S- o-m geldelijken steun had ge vraagd. Terstond toog de Rijswijiksche po litie op onderzoek uit en het gelukte haar gisterochtend beide verdachten in het te huis voior onbehuisden te Dien Haag ie arresteeren. Het zijn de 25-jarige P., tim merman en de 26-jarige schilder S., bei den zonder vaste woonplaats. Het ongeluk op den V u g h t - sc hen weg. Omtrent het ongeluk op den Vughtschen weg wordt nog nader uit 's Hertogenbcsch gemeld, dat drie per sonen op dien weg liepen en naar de andere zijde wilden oversteken, toen de motorrijder naderde. Een aanrijding kon niet voorkomen worden, allen werden over den weg geslingerd, juist toen met groote vaart een auto uit Dien Bosch, bestuurd door den heer L-, uit Vught, naderde. Van tegenovergestelde richting kwam een auto met verblindend licht, zoodat de heer L. zijn kleine lichten ontstak; hij kon daardoor niets zien en reed op de op den grond spartelende personen in. Eén der aangeredenen, de voermans- knocht v. Berk el, uit Vught, werd over het onderlijf gereden. De heer L. verleen de onmiddellijk alle hulp en bracht van Berkel met zijn auto naar het ziekenhuis, waarhoen ook de gewonde motorrijders J. en C. vdn Boxtel werden vervoerd. Van Berkel was er erg aan toe en is onder hevige pijnen -overleden. De heeren van Boxtel zijn ook ernstig gewond. S p ij k e r ingeslikt. Het tweeja rig kindje van de familie BaarsKok te Groningen, dat in een onbewaakt oogen- blik een spijker inslikte, is Zondag aan de gevolgen overleden. Ben afs c. huwelijke moord. Naar gemeld wordt heeft Zaterdagavond te Mecbelen een afschuwelijke moord plaats gehad. De oude weduwe Huismans, die alleen thuis zat, is in haar woning door twee onbekend gebleven indivi duen overvallen en zoo mishandeld, dat de dood spoedig intrad. Voorbijgangers hoorden hulpgeroep en toen men ter plaatse kwam, vond men de vrouw met verbrijzelden schedel liggen. Een kast, waarin het geld geborgen was, eenige duizenden francs, was opengebroken. Do woning van de weduwe Huismans staat op een afgelegen plek, dichtbij het park. Eenige personen hadden te voren twee personen gezien, die voor de woning heen en weer liepen en door het sleutel gat naar binnen keken. Men herkende in een dier personen den lossen arbeider B., die reeds voor meerdere feiten door de politie gezocht werd en een Hollander van geboorte is. BRIEF UIT MIDDELBURG. XIV- Amice, In mijn laatsten brief deelde ik U mede, wat do-or mij op de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Middelburg, waar ds Kersten sprak, zonal werd vernomen. Vei gun mij thans eenigszins in bizon:- derheden af te dalen. Vooraf moet mij1 echter een vraag van het hart. Zouden de Kerkvoogden der Ned. Herv. gem. te Mid delburg, -wanneer zij geweten hadden dat de z.g.n. lezing over Diathenus, niet an ders bedoeld was dan als een politieke rede met grof geschutvuur, o.a. tegen Wil lem van Oranje en zijn geesteskinderen, hun kerkgebouw wel hebben afgestaan? Of zijn de gebouwen der Middelburgsche Herv. gemeente zoovele „spelonken van Adullam", waar vertegenwoordigers van in Herv. oogen kleine „secten" mogen optreden, om zooveel mogelijk de eenheid, vcorzoover die in Kerk en Staat alsnog bestaat, te verbreken? Van Dr Hoedema- ker's ideaal „Heel de Kerk en heel het volk" komt zoodoende weinig terecht. En di.e eenheid der Volkskerk wordt door dergelijke redenaars ernstig bedreigd. Nu iets over Willem van Oranje. Omtrent den Vader des Vaderlands ver namen wij o.a., dat hij het hem aange boden cpperbevel teggn de Spanjaarden weigerde, omdat hij de daarbij gestelde voorwaarde, „dat hij den Gereform. gods1 dienst zou handhaven, niet wilde accep teeren; dat hij eveneens weigerde de be dreigde geuzen te Antwerpen te hulp te snellen, tengevolge van welke wei gering de zaak der geuzen hachelijker stond dan ooit; dat over Datheen ver driet en moedeloosheid kwam, door 't gedrag van Willem van Oranje; dat de Gereformeerden in zak en asch waren over dit gedrag; dat de ook door W. v. Oranje gewenschte Pacificatie van Gent tot stand kwam met het vooropgezette deel van Rome om heerschappij! te voe ren; da,t de Prins van Oranje niet de Geref. Staatskerk wilde, doch de politieke vrijheid; dat het bij hem politiek was in de religie; d'at hij vrijheid van gods dienst voor Rome wilde en zijn aanvaar den van den godsdienstvrede gelijk stond met het verliezen van den slag; dat de Gereformeerden den Prins eigenlijk tegen stonden en dat ten slotte de geschiedenis D-athenus, die den Godsdienstvrede, door den Prins voorgestaan, heilloos en gods dienstloos noemde, in het gelijk heeft gesteld. Gij ziet dat Willem de Zwijger het er mee doen kan. De Roomschen brachten het er niet veel beter af. Zij, die de Geref. waar heid haten, spreken zoo liefderijk over Jezus als een gereformeerd ouderling, ter wijl zij; Hem metterdaad verloochenen, Smytegelt zei: de Protestanten moesten geen Roomschen knecht of meid in hun dienst hebben, bij Rome is voor een kwartje een stoel in den hemel te koop. (Kersten vergat hier nog bij te voegen dat reeds voor tientallen jaren verteld werd, dat volgens Rome men een kussen op dien stoel er bij krijgt, tegen betaling van nog een kwartje!); ?ij plegen ver vloekte afgoderij op straat enz. Ook kregen de antirev. partij en in 't bizonder de a.r. heer H. de Wilde, de schrijver van „Om de Vrijheid", waarin „door en door onwaarachtige dingen" staan, hun deel. Spr. eindigde, na nog een uitval over „onwaarachtig remon strantisme van zoovelen, die zich als ethisch aandienen", met aan te prijzen de reformatie, die God in ons werkt, zoo dat wij het Koninkrijk Gods niet kun nen zien, tenzij- wij wedergeboren worden. Het slot was het eenige, waarmee een Gereformeerd hart zich kan vereenigen. Het was de prediking van het Eivangelio der genade. Gaarne hadden wij nog iets gehoord over de verhouding tusschen leer en leven, over het geloof dat in ons leven moet en uit*de werken moet. blijken, doch dit bleef weg. Onnoodig was het echter niet geweest, wanneer spr. gewezen had op1 het woord van den apostel; „Die den naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid." En ten slotte. Het optreden van ds Kersten is ons een zielkundig raadsel. We lazen in een antirev. dagblad dat ds K. te kwader ure het Diathenus rè- d i v i v u s (Da.theen herleefd) in zijn vaan del heeft geschreven en „met halstarrig- heid, een betere zaak waardig, zal begroe ven den hartstochtelijken tegenstander van den groeten Zwijger to evenaren." Het blad voegt er bij: „Dat ds Kersten thans zich tot taak meent gesteld, te moeten verwezenlijken, wat o n m 0 g e- 1 ij k was vlak na den felsten godsdienst strijd, is wel verbazingwekkend, maar is ook zóó gevaarlijk in zijn consequenties, niet voor den man zelf, maar voor on schuldige kinderen, dat hier scherper licht op moet vallen". „Eenmaal de geest van Da.theen uit het graf geroepen, zal deze het volle pond vooir zich opeischen." „Eenige j a r e 11 zal het gaan, zoowel vrienden als tegenstanders te doen wachten op een uiteenzetting van dit beginsel (do toepassing van art. 36 Ned. Gel. Bel.) in de praktijk." Maar op den duur laten langzaam de windselen los, waarin ds Kersten e.a. art. 36 zorgvul dig heeft verpakt. Te Scheveningen, even als nu te Middelburg, heeft ds Kersten de doekjes een beetje losgemaakt en uit geroepen: geen roomsche knecht of meid in uw dienst of op uw land". „Alzoo", zegt de a.r. „Rotterdam mer", ,,is dan op deze wij-ze het sein gegeven voor een cultuurstrijd, als in on zen tijd ongehoord is. Maar zullen volgens het Majesteitelijk woord van den Heiland, dan niet door het zwaard vergaan, die het zwaard nemen?" „Is het niet droevig, vraagt het blad, dat zoo, zij het dan om den geest van Datheen nieuw leven in te blazen, gesproken wordt tot vaak een voudige menschen, in ons land, de ba kermat der vrijheid? God beware ons voor zulk een burger- en godsdienststrijd!" En hiermede is nog niet voldoende gewezen op de gevaren, die het optre- den van ds K. vergezellen. Reeds eenmaal was hij oorzaak, dat het Chr. Kabinet- Colijn viel en wij een kabinet kregen, dat ais zakenkabinet niet kan komen met speciiiek Christelijke wetsvoorstellen. Doch, als het ds Kersten bij de verkie zingen van 1929 gelukt de rechtsche Ka mermeerderheid weg te blazen, dan zal hij oorzaak zijn dat, waar het Christendom in vroeger dagen "door vrijzinnige kabi netten met geeselen werd gekastijd, een Roomsch-roode regeering ons met schorpioenen zal kastijden. 'tZal een geweldige verantwoordelijkheid voor ds K. wezen, daarvan de voornaamste oorzaak te zijn. Inmiddels groetend, t.t. METELLUS. Bond van Zuid-Beveiandsche Paarden fokkers. Gistermiddag vergaderde in „De Prins van Oranje" te Goes de Bond van Zuid-Bevelandsche Paardenfokkers, onder voorzitterschap van den heer P. Dekker te Borsselen. De vergadering was slechts matig bezocht. De voorzitter deelt mede, dat dhr J. F. Geluk heeft bedankt als Bestuurslid en lid. Het ledental daalde ook in 1927 weer en kwam van 91 op 83. De rekening over 1927 wijst de volgen de cijfers aan: ontvangsten f576.67, uit gaven f 402.92, alzoo een batig saldo van f 173.75 (vorig jaar f 163.57). Ze wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van de rekening der medaljes, wijzen enkele leden op de hooge kosten van het graveeren der me daljes. Enkele Bestuursleden merken ech ter op, dat volgens hen ongegraveerde medaljes weinig waarde hebben, omdat de eigenaars ze aan ieder willekeurig paard kunnen hangen. Enkele leden zouden toch liever onge graveerde; en dan iets grootere medaljes beschikbaar willen stellen. Op de natio nale tentoonstelling worden ze ook niet gegraveerd. x Vervolgens werden de aftredende Be stuursleden P. Scheele-de Putter en Iz. Groenewege herkozen en wordt gekozen in de vacature-J. F. Geluk dhr P. Ver- mue. Het bestuur stelt voor, dezen zomer keuringen te houden te Heinkenszand, Krabbendijke en Goes, van hengst- en merrie-veulens geboren in 1926, '27 en '28, van hengsten met afstammelingen, die geboren zijn in 1927 of '28, en van merries met twee afstammelingen, welke niet ouder zijn dan twee jaar. Dhr van Hotegem wil niet te Krabben dijke, maar te Kruiningen doen keuren. Van Rilland komt er niet één naar de keuring, wel van Schore. De voorzitter antwoordt, dat het billijk is, om beurten te Krabbendijke en te Kruiningen te doen keuren. Besloten wordt, deze gewoonte te handhaven. Dhr P. Vermue wil meer keurings plaatsen. De voorzitter meent, dat dit op practische bezwaren zal stuiten, tenzij er •meer deelname aan de keuringen of toe name van ledental het gevolg van zou zijn. Een voorstel om in plaats van te Heinkenszand, te 'sHeer Arendskerke en te 's Heerenhoek te keuren, wordt ver worpen, waarna het Bestuursvoorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag wordt nog besloten, de medailles te blijven graveeren. Lagere pacht. Het grasgewas aan dijken en wegen van den polder „De Wijdewormer" is voor dit jaar verpacht voor ongeveer f 7300. "Dat is ruim f 1000 of plm. f 13 pCt. lager dan vorig jaar. Jonge groenten in het Westiand. De laatste dagen waren voor do jonge glasproducten in het Westiand gunstig, zoodat de kastemperatuur belangrijk steeg. Door de ongunstige wintermaanden is er bij de vroege voorjaarscultures een be langrijke achterstand waar te nemen, wel ke alleen door zonnewarmte kan verbe terd worden. Momenteel komt er zeer weinig ter veiling, alleen een enkel par tijtje dunsel, terwijl nu ook enkele vei lingen de eerste spinazie en raapstelen (kelen) aanboden. Vooral de peen en de kropsla hebben een kwade winter achter den rug. Van eerstgenoemd product heeft men wel 50 pCt. moeten overzaaien. ter wijl kropsla en bloemkool nog lang bleef wegvallen, en door gezonde planten moesten vervangen worden. Vandaar, dat ook het plantmateriaal schraal en duur is. Een gunstige weersgesteldheid kan echter veel goedmaken, doch de massa- nanvoer van jonge groenten zal wel veer tien dagen later vallen, dan het vorige jaar. De eerste aardbeien. Zaterdagochtend zijn in de Brusselsche hallen de eerste aardbeien aan de markt gekomen. Het waren er maar negen, die voor 180 francs verkocht zijn. Ze bleken voor Duitsche rekening te zijn verkocht, daar ze denzelfden dag nog, zorgvuldig verpakt, per vliegtuig naar Duitsohland werden verzonden. Mond- en klauwzeer. Aangezien herhaaldelijk blijkt, dat aan het 'in zijn circulaire van 10 Mei 1927 vervat verzoek, om namelijk de in artikel IS der Veewet bedoelde kennisgeving ten aanzien van mond- en klauwzeer tele grafisch aan den betrokken inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te doen toekomen, door sommige burgemees ters niet wordt voldaan, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw in een 'brief aan de burgemeesters van 20 dezer nogmaals uitdrukkelijk verzocht, in het belang van de bestrijding van ge noemde ziekte de betreffende aangiften onverwijld telegrafisch ter kennis van de betrokken inspecteurs van den veeartse nijkundigen dienst te brengen. De Rupsenplaag. De Commissaris der Koningin in de (provincie Limburg zal a.s. Donderdag een conferentie houden met burgemeesters de zer provincie ter beraming van middelen tot bestrijding van de rupsenplaag. De rijksplantenkundige dienst zal daarbij van advies 'dienen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6