No. 123 Woensdag 22 Februari 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIJN SCHOOLARTSEN NOODIG? Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dr. h.NANNING's SUPPOSITORIA Directeur-Hoofdredacteur R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKOAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 9.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting II. Wij hebben in een vorig artikel trach ten aan te toonen, dat de aanstelling van schoolartsen voor de gezondheid van de schoolkinderen en voor de volksgezond heid in 't algemeen niet noodzakelijk moet worden geacht. Het spreekt wel vanzelf, dat wij hier in 't bijzonder aan het platteland en aan klei nere steden zooals wij die in Zeeland ken nen, hebben gedacht. In groote steden als Amsterdam en Rot terdam met hunne volksscholen, waarvan de doorsnee-plattelandbewoner niet het flauwste besef heeft, staat de zaak mis schien een weinig anders. Voor dergelijke plaatsen, althans voor een deel der scho len in die plaatsen, kan zooal niet de nood zakelijkheid, dan toch de wenschelijkheid van schoolartsen op goede gronden wor den betoogd. Maar voor 't platteland en de kleinere steden waar de gevallen van verwaarloo- zing van de kinderen door de ouders slechts sporadisch voorkomen, en waar 't geheel gemakkelijker is te overzien, staat de zaak geheel anders én is er niet de minste reden om wat in sommige wijken van bepaalde steden wenschelijk kan zijn, maar zonder meer na te volgen. Hier kan de taak in de groote steden aan de schoolartsen toegedacht zonder be zwaar door de ouders, die in de eerste plaats verantwoordelijk zijn, worden ver richt, daarbij zoo noodig geassisteerd dooi de onderwijzers, die dag in dag uit met de kinderen meeleven en in staat zijn over hun gezondheidstoestand te oordeelen. Trouwens, als de gevaren die de school jeugd bedreigen zoo groot waren, als de schoolartsen-enthousiasten het. gelieven dergelijke artsen niet tot de school beperkt voor ie stellen, dain zou de invloed van kunnen blijven. Want dan is het niet alleen binnen de schoolmuren, waar die gevaren dreigen. Men moet maar eens de schooljeugd ga deslaan wanneer op stoffige wegen zooveel mogelijk stof wordt opgejaagd, of wan neer in poelen en plassen een permanente wedstrijd gehouden wordt in het verkrij gen van natte voeten. En dan moet men verder zien hoe door de jeugd het Com munisme in practijk wordt gebracht, bij het verorberen van appels en peren, het gebruik van pijpdrop en kauwgom, enz. Voor angstige moeders die zich veel met de lectuur van hygiënische raadgevingen bezig houden om kippenvel van te krijgen. Theoretisch bezien is de weg van en naar de school minstens zoo gevaarlijk als het verblijf in de school en wordt ook hier de gezondheid van de jeugd elk oogenblik in ernstige mate bedreigd. Maar zooals zoo vaak, spot ook hier de practijk en gelukkig met de theorie, en zijn de gevaren niet zoo groot, als het bij oppervlakkige beschouwing lijkt. Wie met dit alles rekening houdt, zal moeten toegeven, dat de aanstelling van schoolartsen niet noodzakelijk kan wor den geacht. Ook aan de financieele zijde der zaak mag hierbij aandacht worden geschonken. De bedoeling is voor de geheele provin cie een «choolartsendienst te organiseeren, maarwie zal dat betalen? Door de Oommissie, ingesteld door het hoofdbestuur van de Provinciale Zeeuw- sche Vereeniging- „Het Groene Kruis" is in hei door haar samengestelde rapport uitgerekend, dat de kosten van een school- artsendienst zouden bedragen 25 cent per inwoner. Maar daarmee zijn we niet klaar. Want naast den schoolarts is er, zal zijn werk iets heteekenen, nog noodig een schoolzus ter, waardoor de kosten al dadelijk met ongeveer 5 cent per inwoner zullen stijgen. En dan is er gerekend op een arts voor 6000 kinderen. Dat is echter het maxi mum-aantal kinderen, dat door één arts kan worden behandeld. Andere deskundi gen zijn zelfs van meening, dat 3000 a 3500 kinderen per arts, als het maximum moei worden beschouwd. Laten we aan nemen, dat de waarheid zoo ongeveer in hei midden ligt; we komen dan toch tot een bedrag van 50 cent per inwoner. Zou het verantwoord%ijn een dergelijke nieuwe last op de schouders der ingezetenen te leggen? En eindelijk zijn er nog de bezwaren van piincipioolen aard. Maar 4»*rov#r later. Datheen Kersten. III. We zeiden: Dat Datheen door de om standigheden in 't gelijk gesteld is, is door Ds K. niet bewezen. Dat kon hij ook niet. En het is altijd gewenscht, ook al is iemand geloofwaardig als Ds K. toch in hem een mensch te zien, die dwalen kan. Eer we dit onderzoeken, moeten we nog even terug naar Gods verborgen Raad. En dan staat vast, dat God dien Raad uitvoert langs door Hem tot in de klein ste bijzonderheden voorziene en door Hem zelf uitverkoren middelen. Daar kan geen sterveling, geen wereldheerscher, iets aan veranderen. God heeft zijn Raad uitgevoerd door Willem van Oranje en door Datheen, dal doet Hij ook door Colrjn en Kersten, dat doet Hij door ons allen. Allen, ook de leiders der partijen, ook volksmisleiders, zijn werktuigen in de hand des Heeren. Voor ons is het nu de vraag, of we den wil Gods uit Zijn woord verstaan of niet, of God ons gebruikt tot een geesel of een staf. Maar aan ons de verantwoordelijkheid, aan ons het nauwgezet onderzoek, om uit Zijn Woord Zijn wil te kennen. Wee onzer, als we tot een oordeel in deze wereld gesteld zijn. Nu bestaat de mogelijkheid, dat we dien \y.il Gods in hoofdzaak hebben ge grepen, maar op ondergeschikte punten dwalen, en, wie blijft van dwaling vrij? Zelfs Petrus, de hoogbegenadigde dis cipel, de door den Heiligen Geest verkoren apostel dwaalt, als hij blijkens Gal. 2:11 14, van Paulus moet bestraft worden, omdat Rij uit vreeze veinst. En zoo is het mogelijk, dat Petrus Dathenus in hoofdzaak Gods wil heeft verstaan en op ondergeschikte punten is afgegleden. Weshalve dit zal moeten veroordeeld, en ook kan het zijn, dat Willem van Oranje den geopenbaarden wil des Hee ren beter heeft doorzien, al heeft hij mis schien in de uitvoering soms vergissin gen begaan, waarover de geschiedenis den staf heeft te breken. Voor allen, die leven bij het Woord Gods, en die bidden, dat ons land vol gens de beginselen in dat Woord neerge legd, zal geregeerd worden, is het dus van het grootste belang te onderzoeken, wie in beginsel gelijk heeft gehad: Prins Wil lem van Oranje of Petrus Datheen. Het conflict in de Duitsche metaal industrie. In den loonstrijd in de Midden-Duitsche metaalindustrie heeft de rijksminister van arbeid de scheidsrechterlijke uitspraak van 18 Februari 1928 in het openbaar be lang bindend verklaard. De bond van Duitsche industriëelen in de metaalnijverheid publiceerde daarop de volgende mededeeling: De scheidsrechterlijke uitspraak is tegen den zin der beide partijen, in het algemeen belang, bindend verklaard. De patroonsbond zal aan die bindend verklaring natuurlijk gevolg geven, en voor zoover zulks mogelijk is, de arbeiders weer in dienst nemen, zonder Maarbij uitzonde ringsmaatregelen te treffen. Daar echter van den kant der vakver- eeniging en in de arbeiderspers, herhaal delijk te verstaan werd gegeven, dat wel licht deze bindend-verklaring den strijd wel niet zou doen eindigen, en er dus met voortzetting der staking of slechts gedeel telijke hervatting van den arbeid te reke nen valt, heeft de bond van industriëelen besloten, den uitsluitingstermijn te ver schuiven tot 29 Februari a.s. Zou het noodig blijken, op dezen datum de uitsluiting in werking te doen treden, dan zou dat optreden der patroons niet be doeld zijn als een verwerping van de bin- dendverklaring van de scheidsrechterlijke uitspraak, maar als een afweermaatregel tegen de onwettige voortzetting van den strijd door de arbeiders. Daarbij wordt echter uitdrukkelijk ver klaard, dat de opheffing der uitsluiting onmiddellijk zal volgen, zoodra de arbei ders het werk hebben hervat. Mecklenburg-Strelitz zonder regeering. In de eerste zitting van den nieuw-geko- zen Landdag van Mecklenburg-Strelitz werd het staatsministerie van het beheer der landszaken ontheven. Daar men het over de opvolging nog niet eens geworden is, is Mecklenburg-Strelitz voorloopig zon der regeering. De hongersnood in Albanië. De Albaneesche regeering heeft de be middeling van den volkenbond ingeroepen ten gunste van de slachtoffers van den hongersnood, die Albanië teistert. De hulp van het Italiaansche Roode Kruis is on- toereikbaar. Dit verzoek zal vermoedelijk een punt van bespreking uitmaken op de a.s. raads vergadering. Communisien-gruwelen in Z.-China. Uit een ingestelde enquête in Zuid- China is gebleken, dat de communisten in 1927 alleen dn de gebieden Hoifoehg en Loekfoeng meer dan 150 Chineesche chris tenen hebben vermoord, na hun ondenk bare martelingen te hebben doen onder gaan. Het communisme is tot in de kleinste bevolkingsklassen van Zuid-Ghina door gedrongen, waar een vijfde deel der be volking van heel China woont. Wolkenkrabber van 55 etages. In liet Grand Central-district te New- York zal een kantoorgebouw worden op gericht van 55 verdiepingen. Het zal een deel vormen van het blok tusschen de 41ste en de 42ste straat en de Madison en Park Avenues. De kosten worden op 72 millioen gulden geraamd. Overstroomingen. Een bericht uit Sydney meldt, dat de ernstige overstroomingen zich over den gelieelen staat Nieuw Zuid Wales (Austra lië) uitstrekken. Ten gevolge van den een week lang aanhoudenden regen, staat zoo goed als geheel Nieuw Zuid Wales onder water. De spoordienst is door het inzakken van den spoordijk gestremd. De toestand wordt ernstig genoemd. Op de meeste Pommersche rivieren (Duitschland) is het hoog water. Groote uitgestrektheden land zijn overstroomd. Ook de Oder wast stérk. In de weide streek bij G'arz, staat alles %eer blank. In Oost-Pommeren komen eveneens veel overstroomingen voor. Over het algemeen veroorzaken deze voorjaarsoverstroomin- gen echter weinig schade. De Koeban in Transkaukasië (Rusland) trad, tengevolge van het kruien van het ijs, buiten haar oevers. In de streek van Krasnodar .zijn verscheidene boerderijen en 33.000 I-LA. bewerkten akker over stroomd. Vijf dorpen worden door den vloed 'bedreigd. Uit Mecklenburg en de omgeving van Lübeck worden nieuwe groote overstroo mingen gemeld. Zoo is het Müritz-meer huiten zijn oevers getreden. Aan den weg HamburgLübeck is het hoogwater der Trave en 'haar zijrivieren in verscheidene huizen binnengedrongen. Mond- en klauwzeer in Ierland. Het uitbreken van mond- en klauwzeer op een boerderij in het Iersche graafschap Wexford heeft den handel in vee verlamd. Al het vee van de besmette boerderij 23 varkens incluis, is afgemaakt. De oor zaak van de ziekte is niet op te sporen. De boer had sedert September geen nieu we beesten gekocht en na dien tijd ook geen vee van hem vervoerd. De verscheping van vee is in alle Ier sche havens stilgezet. De waarde van den veeuitvoer uit Ierland bedraagt 12 millioen gulden per maand, zoodat 'de oeconomische schade ontzaglijk is. De werkloosheid in New-York. De Nijverheidscommissaris van den staat New-York, heeft een rapport over de werkloosheid in dezen staat gepubli ceerd. Daarin deelt hij o.a. mede, dat de bouwbedrijvigheid op het oogenblik ongeveer 13 pet. minder is dan ver leden jaar. Het aantal aanmeldingen om onderdak bij de tehuizen voor dakloozen in de stad New-York is bijna dubbel zoo groot als verleden jaar. Om den toe stand op de arbeidsmarkt te verbeteren, heeft de gouverneur van den staat New- York gelast, dat met de aanbesteding van openbare werken overal zooveel mogelijk spoed moet worden gemaakt. De over heid van den staat New-York zal van haar kant eveneens de werken die uitge steld werden voor tijden van werkloos heid, ten spoedigste aanbesteden. De strijd tegen den sneeuwbal-zwendel. In den jarenlangen strijd tegen de „sneeuwballen" is eindelijk door ingrij pende maatregelen der Duitsche Justitie een belangrijk succes geboekt.1 Sinds lang werd Duitschland, vooral van Nederland uit, met verleidelijk uit ziende prospectussen overstroomd. Een gouden regen zou zijn milde druppelen over het geheele rijk doen nederdalen. De inflatie met haar ernstige gevolgen kwam dezen Nederlandschen „regenma kers" zeer te pas. Vele lieden, die alles verloren had Jen, geloofden met enkele marken, zoo niet alles, dan toch iets te kunnen terugwinnen. Men behoefde slechts enkele marken over de grens te sturen en de paar kaarten, welke men daarop ontving, aan den man te brengen. Daarvoor stonden, naar de menschen ge loofden, aanzienlijke winsten, klinkende munt en allerlei kostbare voorwerpen, te wachten. In werkelijkheid echter won, naar de crimineele politie vaststelde, slechts zel den iemand iets en deze weinigen waren reclame-menschen, die met de onderne mers onder één hoedje speelden en hun winsten gebruikten om andere personen voor de zaak warm te maken. Alle publieke waarschuwingen tegen dit bedrijf bleven zonder resultaat. Toen be sloot het openbaar ministerie tot een in grijpenden maatregel. Op zijn bevel werd te Berliin een centraal-bureau voor de bestrijding van dit systeem voor geheel Pruisen ingericht. Tegelijkertijd werden bij alle Pruisische postdirecties alle betref fende brieven, waarvoor men de schuil adressen „Kredit Kontinental", „Brauer Co" en „Trymann", alle drie te Am sterdam, had ontdekt, aangehouden. Toen nu weer een nieuwe serie sneeuw ballen werd uitgegeven, hielden de post kantoren alle voor deze firma's bestem de brieven in. In vier weken tijds werden 3000 brieven met in totaal meer dan 21 duizend mark, in beslag genomen. Naar deze cijfers kan men zich een voorstelling maken van de bedragen, welke sedert de opkomst van dit schandaal aan het Duit sche vermogen zijn onttrokken en naar het buitenland zijn gevloeid. Tegen alle afzenders der in beslag ge nomen brieven en bedragen is een straf rechterlijke vervolging ingeleid. Het deel nemen aan deze soort loterijen is verbo den, daar het buitenlandsclie loterijen zijn. Ook de belasting-ambtenaren zullen nog een appeltje te schillen hebben. Met groote „scherpte wordt tegen dege nen, die voor de ondernemers door re clame en propaganda gewerkt hebben, op getreden. In alle gevallen worden zij ge rechtelijk vervolgd. Korte berichten. Ter hoogte van de Regent Canal haven bij Londen verdronken kort vóór middernacht drie mannen bij het zinken van een sleepboot, welke een stoomschip op sleeptouw had. Uit Helsingfors wordt opnieuw ge meld, Jat een aantal visscliers uit de streek van Björkö bij Wiborg, met paar den op ijsschotsen in zee gedreven zijn. Dezen keer zou er sprake zijn van 100 visschers. Uit vliegtuigen heeft men hen van levensmiddelen voorzien. IJsbrekers zijn uitgevaren om hulp te verleenen. - Te Genève zijn gisteren de algemeene beschouwingen in de veiligheidscommissie voortgezet. In een uitvoerige rede zette 'Paul Boncour het standpunt van Frank rijk uiteen, waarbij hij vooral het tot standkomen van regionale arbitrage- en veiligheidsverdragen bepleitte. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 13 Februari 1.159.800, d. i. 2353 minder dan de vorige week en 110.417 minder dan verleden jaar. - De economische overeenkomst tus schen Frankrijk en België zou geteekend zijn. De leiding der S. D. A. P. Een groot aantal leden van de S. D. A. P. heeft van het partijbestuur een open brief gezonden, waarin te kennen wordt gegeven, dat de huidige politiek der lei ding moet worden gewijzigd. Deze wordt thans te .zeer gericht geacht op een te gemoetkomende houding tegenover de bourgoisie en beschouwd als te veel af geweken van den revolutionairen opzet van de arbeiderspartijen. Aangedrongen wordt op nauwer con tact met de Indische volksbeweging en op een sterker verzet tegen het militairisme. Tot de onderteekenaars uit alle deelen des lands behooren o.a. Edo Fimmen, secretaris I. T. P.; Lopes Diasi, wethou der van Hilversum en p. Kies, te Naar- den. Hef cadeaustelsel. Zooals men weet, heeft de minister van Arbeid besloten een Commissie te benoe men welke een onderzoek zal instellen naar het Cadeaustelsel en naar de even tueel ter beteugeling van de uitwassen daarvan te nemen maatregelen. Na de Binnenland. Moet de Zierikzeesche boot doorvare® naar Middelburg (pro en contra)? De bötérmarkt te Middelburg. (Verslag Serooskerké.) De verhouding tusschen Nederland en België Buitenland. Hongersnood in Albanië. De strijd in de Duitsche metaalindu strie. Weer mond- en klauwzeer in Engeland. Overstroomingen. (Zetpillen teöen aambeien:) aanvaarding van het voorzitterschap door het Kamerlid mr baron Van Wijnbergen, hebben verschillende organisaties wein- schen geuit ten aanzien van de benoel- ming der overige leden. Bij informatie in: welingelichte kringen is ons nu gebleken', dat de aanwijzing van de verdere leden nog geen vordering maakt. Wel loopt het gerucht, dat ook vertegenwoordigers der grootbedrijven, welke het stelsel toepas sen, voor een benoeming in aanmerking komen, Z. K. H. Prins Hendrik. Z- K. H. de Prins is gistermiddag ten 12 uur 50, vergezeld Van Zijn adjudant majoor jhr. Laman Trip uit St. Moritz te Den Haag teruggekeerd. In het Staatsspoorstation werd da Prins' verwelkomd door den tweeden zijner ad judanten, luitenant ter zee le klasse Ter mij telen. Mr R. J. H. Patijn "door Hinden burg ontvangen.. In de vorige week is mr R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in zijn hoedanigheid van voorzitter der Internationale Com missie voor de Occupatiekosten van het Rijnland, door den Rijkspresident von Hin denburg in particuliere audiëntie ontvan gen, een onderscheiding, die naar ons wordt medegedeeld', slechts aan wéinige tijdelijk te Berlijn vertoevende vreemdelin gen ten deel valt. De gascorruptie. In de te Dordrecht gehouden raads zitting is aan de orde gekomen een schrijven van mr Nöthorn over het on derzoek van B. en W. inzake de gascor ruptie, een onderzoek, waarover de Raad zijn goedkeuring in de vorige zitting had uitgesproken. Thans wilden enkele leden een commissie van onderzoek benoemen, doch na uitvoerige discussies werd het voorstel daartoe met 22 tegen 3 stem men verworpen. De gemeenteraad van Winschoten heeft het voorstel-Van der Wolf om den directeur der gasfabriek ingaande 22 Febr. te ontslaan, aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. De S. D. A. P. en mobilisatie. De afdeeling der S. D1- A. R. ta Voor burg besloot het volgende' voorstel op den beschrijvingsbrief in te dienen. Het congres draagt het Partijbestuur op een commissie te benoemen, die zal onderzoeken, welke houding de partij en haar organen bij een eventueel© mobili satie zullen hebben aan te nemen, welka commissie voor het congres van 1929 verslag zal hebben uit te brengen. NEDERLAND EN BELGIË. Samenwerking tusschen beide landen. De Belgische minister van Buitenland sche Zaken, de heer Paul Hijmans, heef! in een zitting van den Senaat, die ook d« kroonprins bijwoonde, de buitenlandsche politiek ter sprake gebracht. Het allereerst behandelde hij de betrekkingen tot Neder land, waarbij o.m. het volgende werd op gemerkt: „Wij koesterden de hoop, dat het Neder* landsch-Belgisch vraagstuk zou worde® geregeld door het Verdrag, dat ik op 3 April met Jhr van Karnebeek te 'sGra- venhage heb onderteekend. Dit Terdrag was de uitslag van vriendschappelijke be sprekingen, die te Genève in September 1924 begonnen waren en die geleid had den tot moeizame en nauwkeurige rege ling van het ontwerp van verdrag, opge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1