Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. tooi' hem aankomende berichten, welke anders gedeeltelijk per post hunne be stemming bereiken, radio-telegrafisch over te brengen. Aldus wordt aanzienlijke be spoediging verkregen. Raad van Toezicht Rijksverzekeringsbank. Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn voor den tijd van 3 jaar opnieuw aangewezen als lid van den raad van toezicht op de Rijksverzekeringsbank: Dr F. E. Post- huma, directeur der C. V. Centraal Beheer te 's Gravenhage en W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te 's Gravenhage en als plaatsvervangend lid van dien raad V. R. Y. Croesen, direc teur der C. V. Centraal Beheer te 's Gra venhage. Het Moerdijksche veer. Zaterdagmiddag is aan de werf van de N. V. scheepswerf en gashouderbouw voorheen Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht met goed gevolg te water gelaten de nieuwe stoompont voor hei Moerdijksche veer, lengte 37.50 M., breed te 10.50 M., holte 4.46 M. Het hoofddek biedt gelegenheid tot dë plaatsing van 20 auto's; voor de reizi gers zijn een ruim promenadedek en 2 kajuiten beschikbaar. Het schip is ingericht voor koplading, waardoor een gemakkelijke en snelle la ding en ontlading wordt bevorderd. De voortstuwing geschiedt door middel van een stoommachine van 550 I.P.K., waar mee een vaarsnelheid van 17 K?M. per uur kan worden bereikt. Deze snelheid stelt in staat, de ruim 2 K.M. lange overtocht tusschen Moerdijk en Willemsdorp in 15 minuten te volbrengen, met inbegrip van den voor de lading en ontlading noodigen tijd. i Christelijk politiepersoneel. Men maakt er ons op opmerkzaam, dat er behalve den „modernen" Bond van po litiepersoneel ook nog bestaat de A. N P. B.v die een beslist neutraal karakter draagt. "Wij maken hiervan gaarne melding en voegen daaraan toe de opmerking, dat ook het Christelijk politiepersoneel dat in d e- z e ii Bond georganiseerd is verstandig zal doen de vergadering die a.s. Donderdag in het Mil. Tehuis te Middelburg gehouden wordt, bij te wonen. Verlichting van denweg Station Locaalspoo rS t e i g e r te Hoedekenskerke. Zooals des tijds gemeld, werden 27 Oct. 1.1. door het lid der Staten, den heer A. G. de Pauw, aan Gedep. Staten van Zeeland de volgen de vragen gesteld: lo. Is het uw college bekend, dat bij avond de verlichting langs den weg Hoe dekenskerke (station locaalspoor) tot bootsteiger totaal onvoldoende is, hetgeen tot groot ongerief strekt voor het reizend publiek, en ongelukken niet buiten geslo ten zijn? 2o. Indien vraag één door uw college be vestigend beantwoord wordt, wat denken Gedep. Staten dan te doen om aan dezen middeleeuwschen toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken? Hierop is door Gedep. Staten dd. 10 de- aer geantwoord als volgt: Toen aan de Commissie van Toezicht op de Prov. stoombootdiensten bekend was geworden, dat de verlichting van den weg van het station van den locaalspoorweg te Hoedekenskerke naar den steiger aldaar niet voldoende was, heeft zij onmiddellijk maatregelen doen nemen om het gedeelte van dien weg van het wachtlokaal van de hoot naar den steiger voldoende te ver lichten. Het overige gedeelte van den weg is nog in beheer en onderhoud bij de Neder land- sche spoorwegen. Het staat nog niet vast, bij welk lichaam de weg definitief in be heer en onderhoud zal komen. In afwach ting daarvan heeft de directie der spoor wegen thans, volgens haar brief dd. 24 Jan. 1928 aan de genoemde commissie van toezicht, haren ingenieur Van der Veen te Goes opdracht gegeven, voor de verlichting van den weg tusschen haar station te Hoe dekenskerke en het bovenbedoelde wacht lokaal der Provinciale boot het noodige te verrichten. Klompenindustrie. In een de vorige week gehouden vergadering van het Comité van Actie in de bedreigde klompenindustrie trad als spreker op de heer Ir Gevers, Directeur van het Nijver heidslaboratorium. De vergadering was slechts matig bezocht door de klompen makers, wat naar het oordeel der vergade ring zijn oorzaak vindt in de omstandig heid dat er van Regeeringswege zoo wei nig wordt gedaan om verbetering in de malaise te brengen. Spreker zeide op verzoek van den Minis ter eenige voorstellen te hebben geformu leerd om te trachten verbetering in den toestand te brengen en besprak daarna achtereenvolgens: Oprichting van een cen trale verkoopsorganisatie, het organisee- ren van een reizende tentoonstelling, het door de Vereeniging „Het Nederlandsch Fabrikaat" ingevoerde controlemerk, de behoefte aan het aanstellen van meerdere assistenten, en het inrichten van een Klompenbeurs. Ten aanzien van de eerste twee punten oordeelde men, dat alleen een invoerver bod of belasting heilzaam kon werken om verbetering te brengen. Voor wat betreft het controlemerk bleek men niet ongene gen daarmede een proef te nemen, waarom den heer Gevers verzocht werd een con trole-systeem te ontwerpen. Aanstelling van een assistent, speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen, werd wel noodzakelijk geacht, terwijl verder de mee- ning werd uitgesproken, dat een Klom penbeurs hoofdzakelijk voor het Zeeuw- sche fabrikaat, wel voordeelen zou kun nen afwerpen en welke beurs dan zou die nen te worden ingericht in Friesland. Werkloosheidsbestrijding in Z e e uw s c h-V laanderen. Sedert eenige weken werden door het Departe ment van Binnenlandsche Zaken bespre kingen gevoerd met den polder Stoppeldijk in Zeeuwsch-Vlaanderen, teneinde, met het oog op de werkloosheid in genoemd ge west, tot de uitvoering van eenige werken, n.l. verbreeding van watergangen, te kun nen komen. De besprekingen hebben een gunstig resultaat gehad. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan den polder en de beide betrokken ge meenten subsidies toegezegd, zoodat een dezer dagen met deze voor Zeeuwsch- Vlaanderen belangrijke werkverschaffing zal worden begonnen. Met steun vanwege het bovengenoemde Departement zijn thans werkverschaffin gen geopend in de gemeenten Biervliet, Boschkapelle, Graauw, Langendam, Schoondijke, Hulst, Stoppeldijk, St. Jans steen en Westdorpe. Aan alle gemeenten in Z.-Vlaanderen, die subsidie voor werkver schaffing hebben gevraagd, is deze thans verleend. Tuinbouwschool voor W e s t-S c h o uw e n. Te Haamstede is een bijeenkomst gehouden, die leidde tot de oprichting van een vereeniging met 95 leden, met het doel een tuinbouwschool voor West-Schouwen op te richten. Met de Staatscourant van 18 Febr. zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de vereeniging tot bevordering van het lager Tuinbouwonderwijs op Zuid Beveland, gevestigd te Goes. Ben o p 1 i c h t e r. In den loop van de vorige week verscheen bij een loge menthoudster te Oostburg een persoon, die haar vroeg of hij een koebeestje mocht stallen, waarop de vrouw mede deelde dat zij daarvoor geen p'laats had- De man bestelde bier, cigaretten en te vens een middagmaal. De logementhoud ster deelde hem echter mede, dat zij in verband met den waschdag niets an ders had dan bruine boonen, waarop de man zeide „geef die maar, dat is ook best eten". Alles was voor rekening van een koopman uit Groede, die wel zon komen afrekenep, en de man vertrok zon der te betalen. Deze truc heelt hij 3 ach tereenvolgende dagen bij verschillende lo gementhouders uitgehaald, totdat Zondag avond 1.1. de persoon zekere W. H. arbei der te Groede door de politie werd aan gehouden en ter beschikking van de Ju stitie is gesteld. Goes. De opening van het abattoir zal naar alle waarschijnlijkheid 5 Maart plaats hebben. Wolfaartsdijk. De afdeeling van den Ned. Ghristelijken Landarbeidershond heeft het bestuur der werkgeversorgani satie een uitnoodiging gezonden voor een samenspreking op 29 Februari ter bespre king van de loonen voor het jaar 1928. De wenschen der arbeiders zijn meteen kenbaar gemaakt, welke als volgt luiden: van 1 Maart tot 30 April f 2.25 per dag. Vanaf 1 Mei tot 31 Juli f2.50 per dag; 1 Aug. tot 30 Nov. f 3 en vanaf 1 Dec. tot 28 Februari 1929 f 2.25 per dag. Doorbetaling Chr. feestdagen en voor overwerk 25 pet. extra. Deze wensc'hen zullen bij het houden van de conferentie een punt van bespre king uitmaken. Waar hier organisaties bestaan, is het te hopen, dat door toenadering een over eenkomst tot stand komt. Kapelle. Aan den raad dezer gemeente is een verzoek gericht, vergezeld van 6 bij lagen, voorzien van niet minder dan 831 handteekeningen, allen meerderjarige in woners der gemeente Kapelle. Verzocht wordt, met den meesten aandrang om te rug te komen op het besluit, genomen in de 1.1. gehouden vergadering van 30 Janu ari 1928, en alsnog zoo spoedig mogelijk in het dorp Kapelle een geschikt terrein aan te koopen en te bestemmen voor alge- meene begraafplaats. Dat men op Kapelle weinig ingenomen is met het genomen raadsbesluit, blijkt wel hieruit, dat de kiezerslijst voor de Tweede Kamer bevat 842 kiezers, dus zijn er maar enkelen die het adres niet tee kenden. Serooskerke. (W.) Alhier is opgericht de gymnastiek- en sportvereeniging „Sport Staalt Spieren", onder leiding van den heer J. de Graaf, houder van het getuig schrift als Leider van Lichaamsoefenin gen. De jonge vereeniging telt 33 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. de Graaf, C- Huijszoon, J. Brevet, A. Janse en J. Vreke. Axel. Ten nadeele van den winkelier de S- alhier werd een belangrijk bedrag aan geld uit diens winkellade ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Kortgene. Gisteravond bracht het mu ziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" alhier een serenade bij den heer J. C. Schuilwerve, wegens zijn benoeming tot burgemeester dezer gemeente. Hij werd door den voorz. van het gezelschap gefeli citeerd met zijn benoeming, waarvoor de heer Schuilwerve een woord van dank sprak. De muzikanten werden onthaald. Vervolgens werd er nog een rondgang door de muziek met fakkellicht door het dorp gemaakt. Colljnsplaat. Do gisterenmiddag gehou den voltallige raadsvergadering werd door den voorzitter geopend met een korte toespraak, waarin de wensch werd uit gesproken, dat de raadsleden met waar deering van elkanders politieke en gods dienstige gevoelens, dit jaar onder Gods zegen zullen mogen werkzaam zijn voor de belangen der gemeente en bij da te nemen besluiten vooral de vereischto zui nigheid zal worden betracht. Van Ged. Staten was ingekomen het besluit tot goedkeuring der gemeente- begrooting 1928 en van de wijkverpleeg ster het jaarverslag over 1927, waaruit bleek, dat 2395 bezoeken werden afge legd in 43 gezinnen en 4 maal als ge leidster was opgetreden bij ziekenvervoer. Op een adres van P. A. Korsuize e.a. om de goot laings hun woningen te ver beteren en op het verzoek van den ker- keraad der Geref. gemeente tot plaat sing van een lantaarn bij de kerk, werd gunstig beschikt. In de commissie tot we ring van schoolverzuim werden herkozen de aftredende leden A. de Pree, C. Schrier, A. Schuit, C. Prince, H. M. Ha ringman, L. H. Kiviet, en J. M. Nieuw- dorp en tot lid der schattingscommissie Rijks Ink. belasting benoemd de heer J. v .Dis. Op verzoek van het bestuur der Chr. school, werd ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet, voor 1928, het ge vraagde voorschot ad f700 verleend. Op voorstel van B. en W'. werden opnieuw vastgesteld de gedeelten openbare straat die tijdens de kermis aan den openbaren dienst zullen worden onttrokken, waarbij op voorstel van den heer Patappel, hef. terrein tusschen de hoornen en de Ned. Herv. kerk niet meer daarvoor wordt beschikbaar gesteld. Ingevolge de nieuwe Motor- en Rijwielwet werd de bebouwde kom der gemeente ongewijzigd opnieuw vastgesteld. Het schrijven van Ged. Staten betref fende vereeniging van de twee op Noord- Beveland zetelende vleeschkeuringsdien- sten vond algemeene instemming als zijn de in 'tfinanciëel belang der gemeente; reeds een paar jaar geleden is in dien zin een poging aangewend, daar geen gegronde motieven bestaan om den te- genwoordigen toestand te handhaven. Naar aanleiding van de door de be sturen van de polders Oud-en Nieuw- Noord-Beveland ingebrachte bezwaren te gen de verhoogde vergoeding voor vuur en licht, te betalen bij het gebruik der raadzaal voor bestuurs- en poldervergade-' ringen, stellen B. en Wvoor, die vergoe ding weder op de oude bedragen te hou den, daarbij er op wijzende dat de ge meente f350 subsidie ontvangt voor het onderhoud der haven. Dhr Flipse merkt daartegen op dat de gemeente aan den polder f 150 subsidie geeft voor onder houd polderwegen en die polders vrij zijn van haven en liggeld; spr. verzoekt dit jaar eens na te gaan hoeveel inkomsten de gemeente daardoor derft. Nadat B. en W .hadden te kennen gegeven aan dit verzoek te zullen gevolg geven, werd hun voorstel aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd afwij zend beschikt op het verzoek van den Oud-Noordbevelandp older om in de po litieverordening een bepaling op te ne men, dat het verboden is vee op de zijkanten der polderwegen fe doen of laten grazen, als zijnde daarbij het ge meentebelang niet direct betrokken. Bij de rondvraag informeert dhr Verburg naar de reden waarom het vervolgonder wijs is stopgezet; de voorz. 'deelde mede dat om financieele redenen daartoe werd overgegaan. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Middelburg (vacature-Ds H. Jonker) D. M. Blankhart te Nijverdal, F, G. Hospers te Noordwijk aan Zee, F. M. Muller te Gorinc'hem en P. J. F. van Voorst Vader te Lochem. Aangenomen naar Tubbergen, H. Jan sen te Oosterend (Texel). Bedankt voor Gramsbergen, J. G. Sal- verda te Heino. Geref. Kerk. j Beroepen te Mussel, P. M. Veldhuijzen, cand. te Rhoon. Te Surhuisterveen, P. Prins te Oostwold (0.). Geref. Gemeenten. Beroepen te Rijsseii, J. Fraanje le Bar- neveld. Beroepbaar. De heer G. Mulder, theologisch candidaat te Groningen, zal na 1 Maart gaarne een eventueel beroep uit een der Geref. Kerken in overweging ne men. De Julianakerk. In de nieuw gebouwde Julianakerk aan den Deventer- straatweg te Apeldoorn zal de gewone pre dikdienst aanvangen op Zondag 4 Maart a.s.; de officieele opening is voorloopig vastgesteld op 29 dezer. Over dezen datum wordt nader overleg gepleegd met H. M. de Koningin, aan wie, evenals aan de Prinses en den Prins het verzoek is gericht deze plechtigheid te willen bijwonen. D s J. G. K u n s t. In de „Geld. Kerk bode" komt van Ds J. G. Kunst, Geref. pred. te Arnhem, een schrijven „van het ziekbed" voor, waarin we o.m. lezen: „Nu heeft de Heere enkele geneesmid delen willen gebruiken om een verande ring van mijn toestand in 't leven te roe pen. Sedert zijn er gunstige verschijnse len geconstateerd, die, hoewel met schuch terheid en voorzichtigheid, toch de hoop hebben opgewekt, dat genezing volgen kan. Wel ging- dit gepaard met het moeten doorstaan van soms zware spier- en ze nuwpijnen en bracht slapeloosheid een zwaar kruis. De pijnen zijn thans niet zoo hevig als veertien daag geleden, maar la ten me toch niet met rust. Voor het wach ten op den Heere, dat Hij mij binnen zou brengen in het Vaderhuis met zijn vele wo ningen, is nu gekomen het betreden van den lijdensweg, waar dagelijks het kruis moet worden opgenomen. Wanneer wij te rugzien, dan heeft God wonderen gedaan". Deafscheidingvan DsJ. Bö r g e r. Te Gouda is opgericht het „Ge nootschap tot verkondiging van het Evan gelie in het licht van het Zuivere Begrip", als welks voorganger Ds J. Borger, die voornemens is de Ned. Herv. Kerk te ver laten, zal optreden. In een Zondag gehouden bijeenkomst, legde Ds B. er den nadruk op, dat hij de beweging, door hem geschapen, alleen wil baseeren op het Evangelie en dus van een financieele regeling niets wil weten. Want het Evangelie is de sfeer van de vrijheid: ieder kan geven wat hij wil en 'houden wat hij wil, zooals ook van de eerste christe nen geschreven staat, dat zij alle dingen gemeen hadden, maar dat toch, zooals uit de geschiedenis van Ananias en Saffira duidelijk blijkt, ieder met het zijne kon doen wat hij wilde. De Kerk is heelemaal verzakelijkt, zij heeft dominees met vaste traktementen, pensioenen en kindertoesla gen, hoofdelijke omslagen, die met behulp van deurwaarders geïnd worden, enz maar daarom is zij ook door het Evangelie 'heengezakt, want al deze dingen zijn met den geest van het Evangelie in flagrante tegenspraak. Wanneer ik nu, aldus Ds B., een vereeniging ging stichten met een be stuur en met contributies, dan zou mijn zaak niet beter zijn dan de Kerk, die ik ga verlaten. Wij moeten weer terug naar de eerste christengemeente, die ook geen con tributies en geen bestuur kende (want ouderlingen en diakenen zijn een uitvin ding van later en tijd), maar zichzelf door vrijwillige bijdragen in stand hield. Er is dus geen bestuur; er zijn alleen menschen, die de loopende zaken regelen, want: „Eén is uw Meester, n.l. Christus, en gij zijt allen broeders". Intusschen heeft Ds B. geen bezwaar om nog tot October in de Ned. Herv. Kerk, wier belangen hij tegenstaat, te blijven en zich gedurende dien tijd zijn predikants- tractement te laten betalen. Te Oost- en West-Souburg is Zondag jl. op 79-jarigen leeftijd overleden de heer H. Goedegebuur, die van 15 Febr. 1880 tot 1 April 1914 hoofd der school te Ritthem is geweest. Te voren was hij onderwijzer te Seroos- De Bolsbeek is weer eens buiten haar oevers getreden. Met man en macht is getracht het gat in den dijk te stop pen, maar het gelukte niet het water tegen te houden. Ylak bij de spoorlijn naar Lochem is de dijk doorgebroken. Het gat is nu weer gedicht en er wordt nu druk gewerkt aan de versterking van den dijk. kerke (W.), Koudekerke, Arneauuden en Nieuw- en St. Joosland. Na zijn 34-jarig hoofdschap te Ritthei» genoot hij zijn welverdiende rust te Sou burg. Radio in de school. Ia» „Onze Vacatures" lezen wij het volgej»de: „Men wil een radio-toestel in de school. Daar is op zichzelf niets tegoa. Er is zelfs veel voor te zeggen. Zoo leeren de kinderen, het radio-toe stel op de goede wijze te gebruiken, wat, zeer zeker, wel noodig is. Ze leeren kie zen en schiften. Ze ontdekken, wat wer kelijk waarde heeft en wat, naar eisch van het christelijk beginsel, moet verwor pen worden. Er zijn gezinnen, waarin het radio-toe stel van den morgen tot den avond open staat. En de kinderen luisteren na letter lijk naar alles. Ook naar wat aiet voor hen bestemd is en naar wat ze, ook al zijn ze volwassen, niet luisteren mogen- Wanneer de school nu kan leeren, hoe en wanneer er van de radio gebruik mag gemaakt, is dat van groot belang. Alleen maar, waar gaan we heen? Zullen al die bijkomende dingen niet oorzaak zijn, dat de school haar eigen taak niet meer naar behooren verrichten kan? Natuurlijk kunnen we de school niet houden, zooals ze nu is. Dwaasheid is het, alles steeds te willen laten bij het oude. Er komt tóch verandering, of we willen of niet. Maar zaak is toeh, niet plomp-ver- loren allerlei dingen in de schooi te 'ha len. Zeker mag hier de eisch gesteld, dat met de noodige voorzichtigheid gehandeld moet worden." Ongelukken. De 22-farig.e W. uit Holten, die Zondag bij het motor ongeluk tusschen Rijssen en Holte» zwaar gewond naar het ziekenhuis te Almelo werd vervoerd, is aan de bekome» ver wendingen overleden. Gisteravond reed de gc-meente-secretaris, de heer K. pea- motor over een stuk hout, waardoor hij voorover op den weg kwam te vallen. Mot een schedelbreuk werd hij opgeno men. Op weg naar het gasthuis te Hel mond is hij overleden. Algemeene dronken schap. Gisteravond is op den Vogterweg onder de gemeente 's Hertogenbosch een dron ken man uit de tram gevallen. Op het moment dat hij op den grond terecht kwam, stormde een motor met dnozitter over hem heen. De motorrijder cm de duo-zitter waren eveneens dronken, cm. met den trampassagier kwamen zij op den weg terecht, waar ziji bleven liggen. Intusschen naderde met zeer groote snelheid eon auto uit Den Bosch, die ondanks signalen welke voorbijgangers gaven, niet .stopte en vermoedelijk over het drietal fs heen gereden. Dit heeft het voorloopig politie onderzoek echter nog niet uitgewezen- wel is komen vast te staan, dat de be stuurder van de auto ook in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. De 3 gewonden zijn naar het Protes- tantsclie ziekenhuis te 's Hertogenbosch vervoerd. De toestand van de gewonden; is ernstig; zij, zijn nog niet tot bewust- zijtn gekomen. Een schip gezonken. Op de- Ruggen nabij Stavoren is gisteren een schip gezonken. Alleen de zeilen sijn nog zichtbaar. Nader is gebleken, dat het gezonken schip is de gistermorgen uit Stavoren vertrokken tjalk „De Onderneming", bela den met suiker, met bestemming voor Amsterdam. Gistermiddag is de tjalk op de Zuiderzee lek gesprongen en ter hoogte van het Vrouwenzand gezonken. De schippersvrouw, de wed. Salomons- wist zich met haar twee zoons en twee dochters in een aan boord zijnde roeiboot in veiligheid te brengen. Na ongeveer een uur op de Zuiderzee te hebben rondge zwalkt werden zij door het schip „De Vollenhovia" opgepikt, die hen naar Enk huizen bracht, waar zij gisterenavond om 7 uur in den besten welstand aankwa men. Daar gaat ons natuur schoon. In de gemeenten Loenen, Vree land en Loosdrecht zullen ruim negentien honderd hoornen geveld worden, die be stemd zijn voor houtexport. De Bolksbeek. Behalve bij de spoorlijn naar Lochem is de kade van de Bolksbeek ook nabij Geesteren doorge broken. Ook daar is zij echter her steld. Ofschoon het water op de over stroomde landen minder hoog staat dan bij de voorlaatste doorbraak, staat toch weder wijd en zijd alles blank en het zal wel weer geruimen tijd duren, voordat de landerijen weer droog liggen. Het water is iets gezakt; in Schipbeek en Berkel is het hoog. Een jeugdig inbreker. Te Heerlen is een 16-jarige knaap gearres teerd, bedrijver van verschillende inbra ken. De jongen, wiens ouders zeer fatsoen lijke menschen zijn, bekende vijf inbraken te. hebben gepleegd. In alle gevallen had hij de huisdeur geopend door middel van een z.g. dievenhaakje, dat hij van een schoenhaakje gemaakt had. Steeds waren kleine geldbedragen, sieraden enz. ont vreemd. Een jeugdige straatröo- ver. Reeds verschillende malen is in den laatsten tijd te Heerlen aan dames door een onbekend individu haar handtaschje ontroofd. Zondagmorgen werd aan mevr. v. d. E.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2