No. 122 Dinsdag 21 Februari 1928 42e jaargang i Hofberg Orgels f i ,1. A. S. J. DEKKER - GOES. 1 Buitenland. FEUILLETOSM. f^LANGS DEN AFGROND. I Belangrijkste Nieuws, fl Binnenland. HET MOOISTE. 2 A?1' en per plaats, ig zwart e gaven m «le lie rede- organist ,Een fe weer- mmigen, Ijn: „In Ie groote honken, Aan het het Sta- I gevierde :ref. kop- |r ik ver- imen on- LOOl wellui- Godis hij een |en en de een vol- longevear [gedragen terkwaar- de spre ien kerk je, gelijk tooveren politiek lar tegen Iden, niet 1 in geest- kiezeres- met ver- ;gen het te gaan hiog wel. l' Kersten vergen, gemeen- llevensbe- afgewis- zonderlijk artij, spe- Wilde en kwet- op de r.-Histori- üleen de ook !de In andere Irvan ver- gevaar- llisten en pi woord liet meest Ie en ver- Inder dan Jader des ng tegen- Iweigering ter hulp de zaak destijds |.art niets voor den It Willem [nzer vrij geef ik t.t., fcTELLUS. 120 Febr. T. Concert I. Ie Leid- |oniegezel- ir. 'Zang- elmannen- S.059 05 bids. Uitz. |)5 Lezing 18e Ne- lert. faudeville. Nieuws- |1510.30 redie van („Othello", speare. caal con cert. 121 Febr. 1950 M. 3.30—6.30 aerantoles. 7.35-- [2.00 R.K. |0 Politie- Ik. 3.00 1.15 Biner- pe convev- 9.00 lorkest. Concert, kerkdienst, ipiano, te- loncert. 10 en 7.50 militaire [50—11.00 :.055.05 Concert. -1.50 0r: |.iedjes bij sche liede- Ipianobege- estconcert. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Datheen Kersten. II. Bs Kersten heeft o>.a. gezegd, dat de uitkofflsl Diatheen in 't gelijk heeft gesteld. Hij heelt echter verzuimd dit te bewijzen. Nu willen we allereerst opmerken, dat wij, menschen, uit een goede of slechte uitkomst onmogelijk kunnen en ook niet mogen concludeeren: wij zijn in Gods weg, want God heeft ons „kenne lijk" geaegend. Of omgekeerd: „Men kan wel zien, dat dit of dat niet naar Gods wil is, want God breekt alles bij de haarde» af." Wij moeten zijn „ziende in het gebod en blind in de uitkomst". Wij hebben niet te vragen naar den verborgen, maar naar den geopenbaar- den wi! van God- En als Ds Kersten uit de al of niet gunstige uitkomst tot het besluit komt: „de handelwijze van den Prins was niet goed, en die van Datheen was wel goed', want de uitkomst heeft dit bewezen", dan verschillen we ook hierin met hem. Want dan is Ds Kersten het eens met de edelen van Israël in Amos' dagen, die ook meen den, dat men wel zien kon, dat God met hen was, want God had immers hun wapenen gezegend? Was het Israël ooit zooi wél gegaan als nu in den 'tijd van Jerobeam II? Sinds David was het land niet zóó mach tig, sinds Salomo niet zóó rijk geweest. De vijanden waren verdaan of tot knechten gemaakt, de landbouw en de handel en de bouwkunst bloeiden. Zij woonden in gewelfde huizen. Velen hun ner veroorloofden zich de weelde een warme woning te hebben voor den win ter en een luchtig landhuis voor den zomer. Men baadde zich in weelde. Men hield feest op feest. De muziek schalde1, de wijn Bruiste, het banket geurde. Zei men niet, dat God Israël „kennelijk" zegende? Maar w ij zijn het eens met Amos en niet met de edelen. Dat was geen zegen. En Amos getuigt er tegen. En nu weten wij wel, dat Ds Kersten niet spreekt als de edelen, maar het. roerend eens is met zijn lievelingsprofeef, maar dan mag hij ook niet zeggen, dat de uitkomst ons „kennelijk" doet zien, da,t ons werk goed is of kwaad. Als dat zoo is, dan heeft voor Gods recht het roofzuchtige Engeland gelijk en hebben de Boeren der Z.-Afrikaansche Republiek die in Gods Naam voor hun recht geval len zijn, ongelijk. W. Scheepsramp in China. Het Chineesche s.s. „Hsintaming" is in aanvaring geweest met het Japansche stoomschip „Atsuta-maroe". De aanvaring geschiedde ter hoogte van Tsjinkiang in den nacht van Zaterdag op Zondag. Naar het heet zijn 300 Chinee- zen verdronken. De kapitein van de „Atsuta-maroe" zegt dat hij den stroom afvoer, toen de Hsin taming zijn weg wilde kruisen. Hij door boorde de Hsintaming onder de waterlijn. De ®>0 passagiers van de Hsintaming werden door een paniek bevangen. Eeni- gen sprong en. in het water, maar 300 al 400 zonken met hun schip. De Atsuta- (Vrij naar het Bngelsch.) 15.) o— Daar sloeg zij de oogen op, en zag hem aas, doch slechts voor een ondeel baar oogenblik, onmiddellijk wendde zij den blik af en keek strak voor zich uit, alsof iets aan het eind van de laan haar opmerkzaamheid trok. Bedaard doorloo- pende stak zij den weg over, en ging hem aan den anderen kant voorbij. Sprakeloos staarde hij haar aan. Toen zij hem voorbij was gegaan, keerde hij zich langzaam om, en zag haar na. Zij liep rustig voort, maar met gebogen hoofd, en de hand, waarin zij! haar hoed droeg, hing slap langs haar neder; ook zag zij niet eenmaal om. Toen begon zijn hart onstuimig te klop pen; het bloed vloog hem naar het hoofd, hij balde zijn vuisten, totdat de nagels hem in het vleesch drongen, en spoedde zich om het eind van de laan te bereiken. Wanneer iemand hem met messen gesto ken had, dan had hij geen stekender pijn kunnen gevoelen. Hij voelde het bloed koken tot in zijn vingertoppen toe. Het was üt«-m alsof alles met hem ronddraaide, maroe en een aantal jonken vingen er een honderdtal op, van wie er velen stierven van koude door een te lang ver blijf in het water. De overstroomingen. Het zeer fraaie weer heeft een gunsti- gen invloed op den waterstand in Frank rijk. De Seine begint val te vertoonen, en ook op de andere rivieren wordt de toestand minder verontrustend. Voor wat de Seine betreft, acht men alle gevaar voor overstroomingen gewe ken, terwijl op de Rhone de toestand zienderoogen vooruitgaat. De CavelMilm in Engeland verboden. De commissie voor filmkeuring in En geland heeft de goedkeuring geweigerd voor de vertooning van de film, die het proces en de terechtstelling van Miss Cavell te Brussel tijdens den oorlog voor stelt en waar Duitschland tegen geprotes teerd had. Chamberlain had zich bij de Duitsche bezwaren aangesloten. Reuter meldt nader, dat de filmcom missie geen wettelijke bevoegdheid heeft, om de vertooning van de film te beletten, maar wel kan weigeren, haar goedkeuring er aan te hechten, wat dus een leiddraad is voor de autoriteiten, die, ten slotte moeten beslissen. De crisis in de Duitsche metaalindustrie. De vakvereenigingen hebben de inmid dels reeds bindend verklaarde, scheids rechterlijke uitspraak met groote meer derheid verworpen. De rijksminister van Arbeid heeft beide partijen uitgenoodigd tot een nieuwe bespreking op zijn depar tement tegen vanmorgen. Minister Brauns en rijksbemiddelaar Hauschild zullen per soonlijk aan die besprekingen deelnemen. Communistische samenzwering ontdekt. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heeft de Portugeesche polifie te Barrereira aan de Tago een belangrijke communistische samenzwering ontdekt. Een groot wapen magazijn werd in beslag genomen. Onge veer 20 personen werden gearresteerd. Er zouden nog meer arrestaties te verwach ten zijn. Gemeenteraadsverkiezing te Hamburg. De socialisten zullen te Hamburg vol gens den voorloopigen uitslag 60 zetels in den Raad verwerven tegen 63 bij de vorige verkiezingen, terwijl de commu nisten hun aantal zetels onveranderd op 27 handhaven. Beide partijen te zamen beschikken dus over de meerderheid, daar het totale aan tal zetels 160 bedraagt. Echter is een samengaan van beide partijen vrijwel uit gesloten, zoodal de oude coalitie van so ciaal-democraten en Duitsche volkspartij wel weer aan het bewind zal komen. Deze drie partijen beschikken te zamen ovei 101 zetels en vormen dus een krachtige meerderheid. De democraten en de Duitsche volks partij zijn bij de verkiezingen het best voor den dag gekomen. De democraten gingen van 16 tot 21, de Duitsche volks partij van 18 tot 20 zetels vooruit. De Duitsch-nationalen hebben 1 zetel ver loren. Oceaanviucht van Zoebkof? Zoebkof, de echtgenoot van prinses Victoria van Hohenzollern, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van en een nevel kwam voor zijn oogen. Tóch liep hij door zonder acht te geven oip den weg, dien hij insloeg; hij zag niets, hij hoorde niets, hij was nauwelijks in staat om 'te denken. Maar eensklaps stond hij stil, hij had het eind van de heuvelriji bereikt. Daar lag de zee voor hem in al haiar uitgestrektheid en heerlijkheid; de steeds wisselende en toch onveranderlijk schoor ne zee. Toen kwam weder over hem, dat verlangen, hetwelk hij nu drie weken ge leden voor het eerst gevoeld1 had, maar thans oneindig krachtiger, oneindig inni ger: het verlangen om .weg te zeilen steeds verder weg in het grijze verschiet, nog verder dan de onbestemde gezichts einder; het verlangen om zich te verlie zen in de vage nevelen, om alle pijn en hartzeer te vergeten en een nieuw leven te beginnen, dat niets met het oude gemeen zou hebben. HOOFDSTUK VIII. In verscheiden opzichten had Paul's ka rakter een treffende overeenkomst met dat van den man, dien hij zijn vader noemde. Beiden hadden de zee hartstoch telijk lief. Beiden vonden bij het plechtig lied der golven troost in hun leed. Bei den hadden een fijnbesnaarde, gevoelige natuur, en beiden zochten de eenzaam- de „Lokal Anzeiger" medegedeeld, dat het echtpaar zich sedert maanden bezig houdt met het plan van een oceaanviucht DuitschlandAmerika. Het is reeds in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt. Het vliegtuigtype en de bestuurder, een Rus, zijn reeds gekozen. Zoebkof zal met zijn landgenoot het vliegtuig besturen, hoewel hij geen piloot is. De zuster van den ex-keizer zal eventueel als eenige passagiere aan de vlucht deelnemen. Om trent den datum van den tocht wilde Zoebkof zich evenwel nog niet uitlaten. Korfe berichten. Het gemeentebestuur van Antwerpen zal binnenkort overgaan tot aanbesteding van twee drijvende graanzuigers. In begin 1929 zal de stad dan over 32 graanzuigers beschikken. De „Soir" verneemt uit officiëele bron, dat sedert veertien dagen in Bene- den-Congo geen enkel nieuw geval van gele koorts is gesignaleerd. Men hoopt derhalve, dat de epidemie definitief is onderdrukt. Op voorstel van Mussolini heeft de ministerraad van Italië een wetsvoorstel aangenomen, om de gezinnen, die ten minste 7 kinderen van Italiaansche natio naliteit en die, welke er 10 en 12 heb ben, van zekere belastingen vrij te stellen. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft een ernstige brand gewoed in de 'gevangenis der stad Targu. In het ge bouw bevonden zich 660 gedetineerden. Volgens geruchten zou de brand door de gevangenen zelf zijn gesticht. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Colijn in Indië. Aneta had een interview met den heer Colijn, die als doel van zijn bezoek aangaf, de afgesleten fijne puntjes van zijn ken nis omtrent Indië bij te slijpen. De be- stuurshervorming besprekend, memoreer de de heer Colijn, dat hij steeds voorstan der was geweest van grootere eenheden, doch dat hij thans in het licht van de opgedane ervaring wil nagaan, of zijn meening wellicht voor wijziging vatbaar is geworden. Zijn reisplan is als volgt: op 28 Fe bruari vertrekt hij naar Soerabaja vooï een veertiendaagsch bezoek aan den Oost hoek. Daarna gaat hij naar Midden-Java, Zuid-Sumatra, de Westkust de Oostkust, en Atjeh. Op 11 Juni gaat hij met de Indrapoera van Sabang terug naar Euro pa. Op 28 Juni komt hij te Marseille aan en gaat vandaar naar Genève om de economische commissie van den Vol kenbond te presideeren. Een gemeente-secretaris geschorst. De gemeenteraad van Dongen heeft met algemeene stemmen den gemeente-secre taris A. E. voor- 4 weken geschorst met behoud van salaris. B. en VV. hadden ge constateerd, dat hij aan de gemeente toe- behoorende gelden in afzonderlijke, slecht geadministreerde kassen bewaarde, niet tegenstaande hij op de aanmaning om alle gelden aan den ontvanger af te dragen, beweerde, niets meer onder zijn berus ting te hebben. heid, wanneer wreede woorden of een bijna even wreed stilzwijgen hun het hart had gewond. Vijftien jaar geleden had John "Vivian op een dergelijke plek zijn strijd gestreden te midden derzelfde een zame duinen, in het gezicht van dezelfde groote zee. En terwijl hij daar dien strijd streed was hetzelfde verlangen over hem gekomen, dat thans zijn pleegzoon aan gegrepen had. Paul beefde over zijn gan sche lichaam vau woede, toen hij deu rand der duinen bereikte. Hij had een gevoel alsof hij het gansche geslacht der Tresillians van de aarde zou kunnen ver delgen. Wat waren Jack's blufferige en minachtende woorden vergeleken bij het wreede stilzwijgen van Abigail. Maar weldra deed de zee haar bada renden indruk gevoelen. 'Zij: onttrok hem aan zich zelf. „Abigail zal er haar redenen voor ge had hebben.," zeide hij tot zich! zelf, „ik weet, dat zij een goed hart heeft. Mis schien heeft zij vermoed dat ik meer om haar geef dan om iets ter wereld, en heeft zij het noodig gevonden er op eens een eind aan te maken." Bij deze overdenking wierp Paul zich voorover op den grond, en trok de gele brem onbarmhartig uit den bodem. „Het is een jongensgril", zeide hij tot zich zelf. „Ik zal er wel over heen komen, Hij weigert alle inlichtingen en even eens mede te werken om tot een regel matige administratie te komen. Vandaar de schorsing. Er is een raadscommissie benoemd om een onderzoek naar de han delingen van den gemeente-secretaris in te stellen. „Een warm V a d er 1 an d e r". In de „Hengelosche Fabrieksbode" schrijft Ir C. F. Stork over zijn over leden broeder den heer D. W. Stork o.m. het volgende: Hij hield niet van groote woorden en slechts eenmaal heeft hij zichzelf in hel openbaar „een warm vaderlander" ge noemd. Het was in de eerste dagen van den oorlog, toen was te zien, dat deze ook voor de bevolking van ons land zware financiëele offers zou vergen. D. W. S tor li was toen kampioen voor de invoering van een z.g. „heffing ineens", waarbij ieder, die eenig vermogen bezat, een zeker per centage van dat vermogen voor de schat kist zou moeten afstaan. Liefst zag hij ook dit vrijwillig geschieden. In een der dagbladen werd door een onbekende het voorstel gedaan, dat alle vermogenden 10 pCt. van hun vermogen zouden opbrengen. Zij moesten zich per soonlijk verbinden dit te doen, maar zou den van hun toezegging ontslagen zijn, indien bleek, dat niet een zeker bedrag, ik meen minstens 100 millioen, op deze wijze zou worden opgebracht. De voor- steiler zelf echter deelde mede, dat hij als bewijs, dat het hem ernst was, deze voorwaarde voor zichzelf .niet stelde, maar een tiende deel van zijn vermogen in de schatkist stortte. Deze opwekking was onderteekendEen warm Vaderlan der. Slechts aan minister Treub en nog iemand anders moest terstond bekend zijn, wie die „warme Vaderlander", die dwaas, zooals velen hem poemden, was. Eenige jaren daarna, toen mijn broeder ernstig ongesteld was en vrees bestond voor zijn overlijden, vertelde hij mij in twee woorden, dat hij de onbekende was geweest, die zich met. recht een „warm Vaderlander" mocht noemen! Ik meen niet onbescheiden te wezen, zijn goed bewaard geheim op te heffen. Examen surnumerair directe b e 1 a s t i n ge n. Op 27 Maart 1928 en volgende dagen zal te 'sGravenhage worden afgenomen het examen voor surnumerair der directe belastingen en accijnzen, bedoeld bij art. 204 van het Ambtenarenbesluit Belasting dienst, waaraan kunnen deelnemen zij, die als candidaat voor het ambt van sur numerair zijn aangewezen. De verzoekschriften van toelating tot dit examen moeten vóór 1 Maart 1928 bij het Departement van Financiën gijn ingekomen, vergezeld van een bewijs, dat de candidaat Nederlander is. Leger-administratie. De Minister van Oorlog heeft zich, naar de „Avondpost" meldt, gewend tot den commandant van het veldleger, naar aan leiding van klachten,die hem hadden bereikt van reserve-administrateurs over hun werkzaamheden gedurende opkomst voor herhalings-oefeningen. In zijn brief aan den commandant van het veldleger schrijft de minister o.m.: „In die verzoekschriften betoogen zij, dat de afwerking hunner administratie vóór hun vertrek met groot verlof in den wanneer ik maar eenmaal hier van daan ben. Abie verlangt, dat ik haar vergeten zal, dat is duidelijk; welnu ik zal aan dat verlangen trachten te voldoen. Ik zal haar nooit meer lastig vallen." Hier werd hij, in zijn overpeinzingen gestoord door het geluid van een naderen den voetstap, en opziende ontdekte hij in zijn nabijheid de for sche gestalte van Toby Wreuch den kustwachter, zooals hij algemeen genoemd werd. Toby Wreuch was een man van groot gewicht in den omtrek, ofschoon misschien voor niemand gewichtiger dan voor Toby zelf. Hij was in den dienst van Hare Majesteit, welk feit alleen in zijn oogen reeds voldoende was om hem een waardigheid en een aanzien te verleenen ver boven iemand in zijn omgeving. Bovendien was hij de drager van een ontzaggelijke verantwoor delijkheid. De geheele kust over een uitge strektheid van twintig mijlen met inbegrip van klippen en inhammen stond onder zijn opzicht. Op stuk van zaken was Toby niet geheel zeker of hij niet verantwoor delijk was voor het Engelsche Kanaal over dezelfde uitgestrektheid. Daarenboven was Toby zelf zeeman ge weest, hij had vele zeeën bevaren en had schipbreuk geleden op bijna alle kus ten, die bij de zeelui als gevaarlijk bekend stonden. Ja, indien men Toby's lotgeval - Binnenland. Werkloosheidbestrijding in Zeeuwsch- Vlaanderen. De klompenindustrie in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De reis van den heer Colijn in Indië. Buitenland. Communistische samenzwering in Por tugal. Scheepsramp in China. De strijd in de Duitsche metaalindustrie. beschikbaren tijd een dergelijke groote in spanning van hen had gevorderd, dat zij niet in staat waren hunne burgerbetrek king weder onmiddellijk te aanvaarden tengevolge van overspanning. „Voorts deelen zij mede, dat, hoewel zij in het tijdvak van 26 Aug. tot 31 Aug. vrijwel dag en nacht doorwerkten ook des Zondags zij op den laatsten dag den arbeid staakten, omdat bleek, dat zij het werk toch niet gereed konden krijgen. „Tenslotte vragen bedoelde reserve-op per wachtmeesters-administrateurs terug stelling bij administratieven maatregel tol Wachtmeester, omdat zij zich physiek niel meer in staat achten tot het vervullen van eene administratieve betrekking in hel leger. Uit het roode Goor. Melding werd gemaakt van de verdwij ning van het borstbeeld van Koning Wil lem III uit de raadzaal te Goor. Nader wordt medegedeeld, dat deze ver-, wijdering is geschied zonder medeweten der wethouders. Het besluit, het beeld tel verwijderen uit de raadzaal en op den zolder op te bergen, is genomen alleen door den burgemeester, den heer W. van der Sluis. (soc. dem.) C o 11 o f b ij „Koloniën". De vorige week namen wij uit „Be Rot terdammer" over êen artikeltje, waarin gewezen werd op de belangrijke plaats, die de communist Coltof aan het departe ment van Koloniën inneemt. Thans blijkt, naar het blad meldt, dal deze voorstelling niet juist was. De heer Coltof was vroeger wel werk zaam aan de 9de afdeeling, doch is thans verbonden aan de afdeeling Landbouw, en heeft met de uitzending van ambtena ren naar Indië dus niets te maken. Dat dit feit van groote beteekenis is, zal ieder onmiddellijk inzien. Telegrammen voor Indië. De radio-ontvangposten ten dienste vaa het Binnenlandsch Bestuur, welke geves tigd zijn te Djailolo, Saparoea, Sirioel en Serang, worden mede opengesteld voor het openbaar telegraafverkeer. In herinnering wordt gebracht dat de geadresseerde van een telegram naar een der genoemde plaatsen kan verzoeken om len te boek wilde stellen, dan zoiu men gansche deelen met de wonderbaarlijkste verhalen kunnen vullen. Toby had nooit meer prezier dan wan neer de kinderen van het dorp zich om hem heen verzamelden, en als aan zijn lippen hingen, terwijl hij hen vertelde van zijn reisavonturen; avonturen, dieiemandl de haren te 'berge deden rijzen, en waar in hij zelf de heldenrol vervulde. Tegen over oudere lieden was hij minder me dedeelzaam. Zij luisterden niet zoo aan dachtig als de kinderen, en sommigen' waagden het zelfs enkele bijzonderheden in twijfel te trekken. De kinderen daaren tegen hoorden met open monden naar zijn verhalen van schipbreuken op onbe woonde eilanden, van zijn ontmoetingen met kanibalen en menscheneters, en zijn wonderbare reddingen uit de meest drei gende gevaren, zonder zich ooit om de bizonderheden te bekommeren. Zijn heldere blauwe oogen keken iemand dan ook zoo trouwhartig eu zoo vriendelijk aan, zijn 'begroeting was altijd zoo hartelijk en welgemeend, en zijn sten» klonk zoo prettig en opgeruimd, dat het voor de knapen niet mogelijk was daaraan weerstand te bieden, en het een wonder zou geweest zijn, indien zij zich niet tot hem aangetrokken gevoeld hadden. (Wordt vervolgd.) ti

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1