Gemengd Nieuws. Wetenschap en Kunst Radio-Nieuws. Wolphaartsdijk. Vrij dagavond waren 2 lokalen der Chr. school alhier om de jubileerende Geref. Jongel. en Meisjesver- eenigingen te ontvangen, keurig versierd. Alle plaatsen waren bezet door leden, be gunstigers, oud-leden, pïi afgevaardigden. De eere-voorzitter, Ds Lanting, opende net samenzijn, en sprak een bezielend en opwekkend woord. Daarna werd door de Meisjesvereen. een lied gezongen. De verslagen van de beide vereenigingen getuigden van strijd en zegen, maar onder alles van een staande blijven in Gods kracht en een moedig voorwaarts blikken in vast ge loof aan Gods trouw en hulp. Een der mede-oprichters van de Jongel. vereen., de heer E. Verschuure, gaf een kijkje in het verleden. Mej. Van WijkRemijnse, oud-lid der meisjesvereen, herinnerde aan de gezellige uurtjes, bij wijlen mevrouw Elffers doorgebracht. Aan de Jongel. Ver- eeniging werden namens een commissie uit de oud-leden, als blijk van waardee ring voor haar arbeid drie deelen van de Chr. Encyclopaedic aangeboden, ter wijl de Meisjesvereen., die voor de zen ding arbeidt, een studieboek over de zending ontving. i>e afgevaardigden van het ring- bestuur en van de Geref. Knapenvereeni- ging brachten hun gelukwenschen over. Ook voerde het woord een lid van de sedert korten tijd opgerichte Kleine Meis- jesvereeniging „Kleine Kracht". Door vr. H. Luikenaar werd het onderwerp: „De Jongel. Vereen, en het huisgezin" behan deld. Mej. P. Schipper refereerde ovef „Vrouwen, die in den Heere arbeiden". En vr. L. Valkier leverde een opstel over „Jefta en zijn dochter". Een en ander werd afgewisseld door samenspraken, ta bleau's en het zingen van verschillende liederen. Aan het eind van de vergadering voer den de heeren C. Remijnse en W. A. van Wijk nog even het woord. Na het zingen van Psalm 72 vs 11, en dankge bed werd dit gezellige feest gesloten. Heinkenszand. Vrijdagnamiddag (verga derde de gemeenteraad. Afwezig met ken nisgeving de heer Kreune. De voorzitter wenschte op deze eerste vergadering in 1928 de leden en de gemeente een ge lukkig jaar toe, waarop dhr v. Iwaarden den voorzitter wederkeerig alle goeds too wenscht. De rekening van den keurings dienst voor vee en vleesch wordt vastge steld op een bedrag van f3355.36 mei een aandeel dezer gemeente van f 268.76 De begrooting der gemeente over 1928 wordt gewijzigd in verhand met een ver zoek van de vereeniging „Eigen Erf" om •een bedrag van f 3550 voor het bouwen van een „plaatsje". Verschillende veror deningen ondergaan eenige wijzigingen, en worden opnieuw vastgesteld. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van f320 voor 1928. Na bespre king van het vóór en tegen, wordt met de stemmen van dhrn A. Simonse en M. Raas tegen, besloten, een tuin waaï mogelijk eerlang woningen zullen verrij zen, naast die van den gemeente-ontvan ger en de daardoor mogelijk toekomstige straat, te noemen de Burgemeester van Cittersstraat. Een bouwverbod wordt vast gesteld op verschillende plaatsen in deze gemeente. Na langdurige bespreking wordt een verordening vastgesteld voor het ge bruik van het schoollokaal met de daar aan verbonden vergoedingen door ver- feenigingen en vergaderingen. Een verzoek van den heer De Munck te Borsselen om steun tegen een beslissing van het Provinciaal Bestuur om geen concessie te verleenen voor den autodienst Borsse lenGoes, zal door den raad dezer ge meente worden gesteund. Bij de rondvraag vestigt dhr Steketee de aandacht van B. en W. op het zieken huis in den Slaakweg. Hij vraagt of dit niet het best verkocht kan worden. B. en W. zullen een volgende vergadering met een desbetreffend voorstel komen. Daar na sluit de voorzitter de vergadering. Wemeldinge. Ten aanzien van de feest- plannen van het Comité voor huldiging van den burgemeester ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum, kan wor den medegedeeld, dat de datum van het feest is bepaald op Vrijdag 2 Maart a.s. Het programma houdt o.m. in, dat om 9 uur v.m., burgemeester Wabeke en zijn fa milie van de grens der gemeente (Post- brug) zal worden afgehaald door het co mité en dat hij zijn „incomste" doet door van de Postbrug af te varen door het kanaal met de beide bergingsvaartui gen „Adja" van Hoekman en „Dorus Rijkers" van Smits, terwijl hij verder op de kleine sluis zal worden opgewacht door het muziekgezelschap en een eeire- wacht te paard, welke verder den stoet naar de voormalige bewaarschool, die voor deze gelegenheid voor feest- «n re ceptiezaal wordt ingericht, zal escortee ren. Aldaar zullen de kinderen der hoog ste klassen van de beide lagere scholen den burgemeester een zanghulde aanbie den waarna al de schoolkinderen zullen worden getracteerd. Te plm. 1 uur nam. hoopt men de ont hulling van 't monument, dat op „de Loo" is verrezen, te doen geschieden. Vervol gens is er voor corporaties en particulie ren gelegenheid den Burgemeester te gaan complimenteeren, terwijl verder op den avond nog naast illuminatie van het Go meentehuis, woning Burgemeester en da feestzaal, een lichtstoet zal worden gefor meerd. Biggekerke. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling van Patrimonium. Door den heer P. Polderman werd behandeld hoofd stuk 4 van het Jubileumgedenkboek: „Hoe het groeide". Spreker begon met op te merken dat het beeld van het tarwegraan ook opgaat voor het leven op geestelijk of maatschappelijk terrein. Tegenover de Internationale oefende het werkliedenverbond steeds meer invloed. Er kwam belangstelling en het oog ging open voor maatschappelijke mistoestan den. Vooral ook door de oprichting van het weekblad „De Werkmansvriend" door J. Wolders, ging de strijd steeds meer tegen de Internationale. Verder sprak in leider over Klaas Kater en zijn conflict met het Nederl. Werkliedenverbond, toen dit in den schoolstrijd koos vóór de neu trale school. Ook de heer W. C. Bere- mans wees in „De Werkmansvriend" op een terugkeer tot een zuivere Chr. maatschappij. Een daad was de oprichting van een anti-Zondagsarbeids-verbond, met gewenscht verloop. Na verder nog het een en ander te hebben medegedeeld uit het leven van Beeremans, Kater en Witmond, eindigde de spreker met mede te deelen dat genoemde heeren 3 Jan. 1876 hijeen- kwamen ,doch wat daar gebeurde, zal D.V. op een volgende vergadering worden be handeld. Besloten werd, de volgende ver gadering jaarvergadering te doen zijn, en die vergadering een eenigszins feestelijk karakter te geven. Aagtekerke. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling der Vereeniging tot Chr. Ver zorging van Krankzinnigen in Zeeland, onder voorzitterschap van den heer J. v. Bochoven. De secretaris bracht verslag uit, waaruit bleek, dat het ledental met 8 was verminderd en de afdeeling thans 132 leden telt. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een tekort te boeken viel van f 5.621/2. De aftredende bestuursleden de heeren J. van Bochoven, P. de Visser Pz., en J. de Visser, wer den met bijna algemeene st. herkozen. Tot afgev. naar de Algemeene Verga dering werden gekozen de heeren J. Bos- selaar en P. de Visser Pz. Grijpskerke. Vrijdag werd in de Chr. school een ouderavond gehouden. Het hoofd der school dhr Douma heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en sprak over het onderwijs en deed zien wat deze arbeid beteekende. Duide lijk bleek het, dat de school zich in ge- stadigen bloei mag verheugen en dat thans 152 leerlingen haar bezoeken. Daar na werd gelegenheid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen. Het per soneel gaf zoo noodig inlichtingen. Met bewondering werd het werk der leerlingen gadegeslagen en voor velen die voor de eerste maal dit zagen bleek het duidelijk welk een zegen de school is voor ons dorp, maar tevens dat zulk onderwijs van zelf veel geld kost. De heer Dcuma zeide het dan ook onom wonden, dat hij nooit goedkoop worden zou. Nadat een kopje thee was gedron ken werd door den heer Douma een inleiding gehouden over het „vak" zen ding op onze school. Spr. toonde aan, hoe noodig het i£ dat ook in dit vak on derwijs wordt gegeven. Een der aanwezige bestuursleden vond ten slotte gelegenheid de vergadering mede te deelen, dat het juist 35 jaar geleden was, dat de school werd ge opend (17 Febr. 1893) en meende wel de tolk der aanwezigen te zijn wanneer hij onze voormannen waarvan de voor zitter, zij het dan niet alleen overig, dan toch aanwezig was, gaarne hulde bracht voor den moed, daarin betoond (jis dorp een Chr. school te schenken. Spr. uit de beste wenschen voor den voorzitter, het onderwijzerspersoneel, de leerlingen en het bestuur en hoopt, dat onze kinderen mogen opgroeien tot eer van onzen God. Westkapelle. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de afd. „Het Groene Kruis" alhier, hield de heer Dr van Ma ren BentzVan den Berg uit Middel burg in het Evangelisatiegebouw een cau serie over zuigelingenverzorging. Nadat de heer Mr Woldringh van der Hoop spreker bij de tamelijk opgekomen aanwezigen, beslaande voor het grootste deel uit dames, had ingeleid, behandelde spreker de wijze, waarop men de zuige lingen zooveel mogelijk kan behoeden voor ziekten. Wat de voeding betreft, de' borstvoeding verdient natuurlijk verreweg de voorkeur. Waar dit niet mogelijk is, gaf spreker duidelijk aan hoe dan de voeding moet geregeld worden. Daarbij had Spr. ge legenheid te wijzen op de oorzaken van voorkomende ongesteldheden onder de zuigelingen tengevolge van: verkeerde voeding, alsook ondoelmatige kleeding en onhygiënische behandeling. Aan de hand van lantaarnplaatjes, die na de rede vertoond werden, had spreker gelegenheid nog eens een en ander toe te lichten, waarbij, hij tevens het groote nut aantoonde welke consultatiebureaux kunnen stichten in het belang van de zuigelingen. Koudekerke. Vrijdagavond hield de Knapenvergadering „Ximotheus" haar 31ste jaarvergadering onder leiding van hare leiders DsIIeij, J. C. Ruitenbeek en J. Potappel. De vereeniging heeft 22 leden. De ontvangsten waren f 195,35, de uit gaven f 145,681/2, batig saldo f 49,661/2. De bibliotheek bevat 185 boeken behalve enkele bijbels. Opstellen werden geleverd. Aan een voordrachtenwedstrijd namen 8 leden deel; 4 boekwerken werden als prijs uitgegeven aan de beste voordragers. Gelukwenschen werden uitgesproken door afgev. van verschillende vereenigingen. In" de pauzen werden op ruime schaal ververschingen rondgedeeld. Het gelal der bezoekers was groot, maar in hoofdzaak bestaande uit jeugdige personen. Dat de ouders der leden dezer knapenvergade ring meer belangstelling toonden was wel gewenscht. Souburg. Loop der bevolking over de le helft van Februari 1928. Gevestigd: A. J. Goozen, Kanaalstr. B j 163 van Oostkapelle; Mej. P. Dobbelaei geb. Verdonck, Paspoortstraat B 360 van Middelburg; Mej. J. A. de Priester, Mar- nixplein C 56 van Koudekerke; Mej. M. D. E. Stemmler, Vlissingschestraat B 168 van Amsterdam; G. Nieuwenhuize en ge zin ,de Deckerstraat E 25, van Roosen daal; J. Gunst en gezin, Tuindorp D 79 van Goes; A. Schout en gezin, Groote Abeele A 2-20, van Ritthem; Mej. J. Schuil- werve, Tuindorp D 59, van Middelburg; D. Kodde en gezin, Oranjepiein A 172 van Serooskerke; Mej. C. Andriesse, geb. Liebers, Kanaalstraat B 160a xan Vlis- singen; P. Jongepier en gezin, Braam straat B 121 van Koudekerke. Vertrokken: A. Valkhoff en gezin, Vlis- singsche straat E 2, naar Middelburg; Mej. A. H. Schout, Vrijburgstraat 0 110 naai' Koudekerke; Mej. de Waard, geb. Lobbink, Vliss. straat E 7 naar Helder; L. de Landmeter en gezin, Groote Abeele, A 2(27, naar Ierseke; Mej. C. T. Goed- bloed, Vrijburgstraat C 79, naar Helder; J. de Blaeij en gezin, Tuindorp D 30, naar N. en St. Joosland; J. Luteijn, Ritthem- sche straat A 133 naar Ierseke. Domburg. De Chr. Jongelings- en Meis- jesvereeniging alhier, vierden Vrijdag avond voor genoodigden en begunstigers haar jaarfeest. De belangstelling wa.s groot. Ds Swaan opende de samenkomst Vervolgens werd het rijke programma af gewerkt. De verslagen der vereenigingen getuigden van een toenemenden "bloed. Deer de leden werden enkele liederen ge zongen, verschillende samenspraken en voordrachten, zoowel door jongens als door meisjes werden met succes ten ge- hoore gebracht. Algevaardigden van andere zusterver- eenigingen spraken de beste wenschen uit. Nadat door den burgemeester nog een woord van dank tot de aanwezigen was gesproken, eindigde Ds Swaan met dankgebed. Een b am in een school. Men meldt uit Ossendrecht: In de grensge meente Santvliet heeft men bij, de uitbrei ding der jongensschool, bij het graafwerk een geladen bom gevonden van 60 c.M. lang en 32 c.M. in omtrek. Deze bom is afkomstig van de Duitsche soldaten, die gedurende den oorlog in «le school gekazerneerd waren. De bom zat slechts een Ipilve meter onder den grond. Een tegenvaller! Enschede is een buitengewoon snel groeiende stad en over enkele maanden verwacht men den öO.OOOsten inwoner, voor wien reeds allerlei surprises beschikbaar zijn ge steld. Thans is echter gebleken, dat de bevolking over Januari niet is toe-, doch afgenomen, n.l. met 39 personen.Een onaangename verrassing met den öO.OOOsten in zicht! 4 millioen K. G. s t r o o ver brand. Te Oude-Pekela is ^uim vier millioen kilogram stroo bij de karton fabriek Free en Compagnie verbrand. Het spoorwegongeluk te Z a n d v o 0 r t. Op de locomotief, waar mee de vorige maand op het station Zandvoort een ongeluk is gebeurd, deed o.a. dienst de leerling-machinist Bakker, die sindsdien niet meer in staat was, zijn werkzaamheden' bij de spoorwegen te verrichten, door overspanning. Wij ver nemen, dat een medisch onderzoek naar zijn gezondheidstoestand is ingesteld en dat de leerling-machinist voor den dienst is afgekeurd. Bakker is 27 jaar oud en zal het mi nimum-pensioen genieten van 30 pet. van zijn salaris, wegens invaliditeit. 'n Reuzen kool. Door een tuin der te H. I. Ambacht werd aan de vei ling aangevoerd een roode kool, die 5 K.G. woog en 17 cent per IC..G opbracht. Het familie-dra m a te Bleijerheide. Vrouw Fl. die met de drie kinderen in het hospitaal te Aken wordt verpleegd, is eenigszins aan de beterhand. Zij beweert ongesteld te zijn geworden na het gebruik van lever pastei en ontkent zich en de kinderen vergif te hebben toegediend. Het in be slag genomen braaksel wordt scheikundig onderzocht. Een blinde die door den blik sem het gezicht terugkreeg. Dare, een patiënt in de Infirmerie te Cardiff en daar blind opgenomen tenge volge van neuritis, lag dezer dagen tij dens een zwaar onweer te bed. Er schoot een felle bliksemschicht langs het raam, gevolgd door een zwaren donderslag. De zuster hoorde hem een kreet slaken we gens pijn in de oogen en het hoofd en daarna bleek hij weer uit één oog te kunnen zien. Het gezicht verdween la ter weer uit dit oog, maar het keerde nu terug in het andere oog waarmee hij thans even goed als ooit kan zien. Botsing van vliegtuigen. Tusschen Folkestone en Dover zijn twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst op een hoogte van ongeveer 650 mijlen. De eene bestuurder is met zijn vliegtuig gevallen en werd ernstig gewond. Hij stierf na korten tijd. De andere zag kans om met een parachute uit zijn vliegtuig te springen ,toen hij ongeveer 300 meter van den grond was. Hij werd ongeveer 800 meter meegedragen, voor hij in de telegraafdraden langs den weg Folkestone—Dover terecht kwam, die af braken,' maar den vlieger ongedeerd op den grond deden neerkomen. Warenhui s bra 11 d te Ham burg. Te Hamburg ontstond in het wa renhuis der Doemitz A. G. een groote brand, die zich met groote snelheid uit breidde. Aan een berging der goederen viel niet te denken. Nadat de brand on geveer een uur gewoed had, stortte het warenhuis onder luid gekraak in elkaar. De schade wordt op 120.000 a 150.000 rijksmark geschat. Hoog water. Te Roermond blijft de val van de Maas aanhouden; in het afgeloopen etmaal bedroeg deze 10 c.M. De waterstand is te Zwartsluis zeer hoog. De zomerdijk te Zwartsluis en te Meppel zijn afgesloten voor alle autoverkeer. Het water stroomt over den zomerdijk en de Staphorster Stouwe op verschillende plaatsen, zoodat het Stap horster veld onder stroomt. Uit de Zuiderzee wordt het water do-or den wind het Zwartewater opge stuwd. De stadsgrachten van Zwolle zijn hierdoor zoo gestegen, dat reeds een deel van de Potgietersingel en van den Bui tenkant onder water staat. De d ij k der B 0 1 k s b e e k op nieuw b e z w e k e n. Vrijdagmorgen is de rechterdijk der Bolksbeek tusschen den grintweg Lochem-Goor en de spoorlijn ZutphenHengelo doorgebroken met het gevolg, dat het Stokkumer Broek weer een zee geleek. De doorbraak kwam zeer onverwacht, daar het water in de rivier niet bijzonder hoog stond. Het schijnt echter, dat het water door den Z.-W. storm zoo krachtig tegen den dijk is opge- zwiept, dat deze den druk niet kon weer staan, en bezweken is. Het aanvankelijk kleine gat was denzelfden avond reeds uitgespoeld tot een breedte van 10 M. Toen stond reeds ongeveer 600 H.A. land onder water. Met man en macht is men dadelijk weer aan het werk getogen ten einde te trachten het gat in den dijk te dich ten. De Z.W. storm bemoeilijkte het werk echter ten zeerste. Hef voorkomen van zeeziekte. Ilet Ned. Tijdschr. voor Geneesk. ontleent aan de Milnch. lied. Wochenschr. het vol gende omtrent het voorkomen van zeeziekte: Fischer heeft, toen hij scheepsarts was, hij zichzelf proeven genomen over hel ont staan van zeeziekte. Gedurende een storm waarbij het schip heftig stampte, plaatste hij zich aan het dek, daar, waar de beweging van boven naar beneden het meest uitge sproken was. Hierdoor moet de lymphe in de loodrechte booggangen in beweging ge raken. Na een korte spanne tijds begon Fi scher zich onwel te voelen. Wanneer hij nu het hoofd 90 gr. naar voren boog, zoodat de beweging van het schi pten opzichte van liet vestibulairapparaat een horizontale was, verdween het gevoel van onwelbehagen. Nadat hij het hoofd weer eenigen tijd rechtop had gehouden, kwam de onaangename gewaar wording weer terug, om na voorover huigen weer te verdwijnen. Nog beter was liet resui taat wanneer het hoofd 90 gr. zijwaarts werd gebogen, of wanneer Fischer zich plat op do zijde uitstrekte. De toepassing van deze waarneming was eenvoudig.- de zieken wer den zoodanig gelegd, dat de meest voor komende beweging van het schip op den horizontalen booggang werd overgebracht. Al naar gelang de bewegingen van het schip moeten de patiënten in den bepaalden stand geplaatst worden; ook hangt dit af van de richting der -kooien. Bij kooien in lengterich ting moet de ligging anders zijn, dan bij kooi en in dwarsrichting. Bij de samengestelde beweging van het slingeren is het moeilijk den juisten stand te vinden. Ook bij kleine schepen kan de methode niet toegepast worden. BRIEF UIT MIDDELBURG. XIII. Amice, Voor vele jaren was ik tijdens een „kiezing" voor de Belgische Kamer van afgevaardigden, te Antwerpen. Het ging er zeer rumoerig toe op straat. Een po-otige kerel droeg een stok, waarop een plankje- was bevestigd en oip 'dit plankje liet bij vier Roomsche geestelijken in ambtsge waad met handen en voeten slaan en •dansen, door aan een touw te trekken. Een sterke afdeeling „liberalen", om hem heen geschaard, beschermde hem tegen de pogingen van woedende Roomsch- Katholieke kiezers, die hem dit poppen- kastje in het klein wilden ontrukken. De plaat droeg het opschrift; „a Bas la calotte, Weg met den tikkenhaan (pas- toorshoofddeksel)". Wanneer dit tooneeltje zich op 16 dezer dos avonds had afgespeeld in den „tuin" van de Middelburgsche Nieuwe Kerk, on der den kansel van Tteelinck en Smyte- gell, zoo ware het spel volmaakt ge weest. Men stelle zich voor: Een stampvol kerkgebouw, gevuld door bijna uitsluitend partijgangers uit Walcheren en Znid-Beve- land van ds Kersten, forsche boerenfigu- ren in nationale of meer moderne klee ding, honderden Zeeuwsehe vrouwen met de fleurige boerinnenmuts, allen met in spanning luisterende naai' hun leider, den grooten domineo-Kamerafgevaardigtle- landbo'uwer-ex-onderwijzer Kersten. Het was de wapenschouw der Staat kundig-Gereformeerden, die zich te voet, per rijwiel, rijtuig of autobus naar de Zeeuwsehe hoofdstad hadden gespoed, om wat te hooren van den berijmer der „oude galmen"; Petrus Dathenus. Daarvoor was hun door kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente de eerwaardige, historische Nieuwe Kerk afgestaan, die !12 h i400 menschen kan bergen en inder daad ook borg. Met buitengewone vriendelijkheid wer den de mannen en vrouwen der Ge reformeerde gemeenten ontvangen. De president-kerkvoogd 111 hoogst eigen per soon wees den laatkomers een plaats. De officieele collectanten in deftig zwart gewaad en witte das zamelden de gaven in, zonder dat de bestemming werd méde- gedeeld. En, toen de antipapistische rede voering was geëindigd, liet de organist de melodie van het Lutherlied; „Een vaste burg" op talentvolle wijze weer klinken. Wellicht wilde hij sommigen, die nog van meening mochten zijn; „In Gods huis geen muziek!" van de groote gave, in Jubals uitvinding geschonken, doordringen. Daar trad het comité binnen. Aan het hoofd Zoutelande's burgemeester, het Sta tenlid Kodde. Daarachter de gevierde spreker met nog eenige Staatk.-Geref. kop stukken. Een jongmensch - tpaar ik ver nam een uit Rotterdam meegekomen on derwijzer eener oud-Geref. school met een innemend uiterlijk en wellui dende stem las een deel van Gods Woord voor, Psalm 35, nadat hij een vers van Psalm 79 had laten zingen en de redenaar ving aan. Het is mij natuurlijk ondoenlijk een vol ledig verslag te geven van da ongeveer twee uren lang met gloed voorgedragen redevoering. Alleen o-p eenige merkwaar dige uitingen wil ik wijzen. Vooraf ga de opmerking, dat de spre ker met groote Jiandigheid een kerk historisch betoog over Datheen, gelijk men dit verwachtte, wist om te tooveren in een rede, .die droop van de politiek en die, zo-o zij het volgend jaar tegen tie Kamerverkiezing ware gehouden, niet nagelaten zou hebben de kiezers in geest drift te ontvonken, ja, zelfs de kiezeres sen er toe verleid zou hebben, met ver loochening barer bezwaren tegen het vrouwenstemrecht, haren leider te gaan „rood maken". Wellicht gebeurt dit ook nog wel. „Ouod licet lovi, non licet bovi." Kersten is niet iedereen. Wat hij, mag vergen, komt niet het eerste het beste gemeen teraadslid toe. We kregen te hooren eene levensbe schrijving van Datheen, telkens afgewis seld door grove uitvallen, bizonderlijk aan het adres der antirevol. partij, spe ciaal aan dat van den heer de Wilde en „De Zeeuw" en voorts scherpe, kwet sende, opruiende aanvallen op de Iloomsch-Katholieken. De Chr.-Histori- sclien kwamen er goed af, alleen de coalitie werd bestreden en dus ook de pogingen van dr de Visser en andere Chr.-Hist. leiders tot herstel daarvan ver oordeeld. Aan onze grootste en gevaar lijkste tegenstanders, de Socialisten en Communisten werd geen enkel woord gewijd. En de perso on, die het meest zijn deel kreeg van eene scherpe en ver nietigende eritiek was niet minder dan de Prins van Oranje, de Vader des Vaderlands, die door zijne houding tegen over de Roomschen en zijne weigering om het bedreigde Antwerpen ter hulp ie snellen, oorzaak was dat de zaak van den opstand tegen Spanje destijds „hachelijker stond dan ooit". Neen, waarlijk, Kersten spaart niets of niemand. Hij neemt geen blad voor den mond, zelfs niet als het geldt Willem den Zwijger, den grondlegger onzer vrij heid en onafhankelijkheid. Bewijzen van deze uitspraak geef ik U in mijn volgenden brief. Inmiddels groetend, t.t., METELLUS. Programma van Maandag 20 Febr. HUIZEN. 1950 M. 7.30 N.C.R.V. Concert in de Stadsgehoorzaal te Leiden, le Leid- sche avond. Sprekers, Harmoniegezel- schap, Mandolinegezelschap, Chr. 'Zang- vereen., Strijk-ensemble, Dubbelmannen- kwartet, bariton en piano. HILVERSUM. 1060 M. 8.05—9.05 Voltezangavond o.I.v. Joh. Brands. IJitz. u.d. Harmonie Alkmaar. 9-05 Lezing door W- Graadt v. Roggen: De 18c Ne derl. Jaarbeurs. 9.35 Concert. DAVENTRY, 1600 M- 8.05 Vaudeville. Muziek en zang. - 9.20 en 9.50 Nieuws berichten. 9.55 Concert. LANGENBERG, 469 M. 6.15 -10.20 „Der Rosenkavalier", muz. comedie van Rich. Strauss. HAMBURG, 395 M. 7.20 „Olhello", treurspel in 5 acten van Shakespeare. BRUSSEL, 509 M. 8.35 ..Vocaal con cert. 8.50—10.30 Orkestconcert. Programma van Dinsdag 21 Febr. üUIZEN, 340.9 M„ na, 6 uur 1950 M. 12.301-30 Lunchmuziek. 5-306.80 Dinermuziek. 6.307.00 Esperantoles. 7.C07.25 Engelsche les. 7-35-- 8-05 Cursus Latijn. 8.0512.00 R.K. Vastenavondfeest. HILVERSUM, 1060 M. 12,00 Politie- ber. 12.302.00 Lunchmuziek. 3.00 4.00 Knipcursus. 6.00—7.15 Diner muziek. 7.157.45 Engelsche conver satieles. 7.45 Politieker. 9.00— 10.00 Concert door mandoline-orkest. 1000 Persber. 10.1011-10 Concert. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Kwintet en solisten (piano, te nor, bariton). 3.35 en 4.10 Concert. 4.20 en 4.5Ó1 Orkestconcert. 6-20 011 7.50 Gramofoonmuziek. 8.05 De militaire kapel. „RADIO-PARIS". 1750 M. 10.50—11.00 concert. 12.502.10 en 4.055.05 Orkestcoincert. 8.5011.20 Concert. LANGENBERG. 469 M. 12.25—1.50 Or kest-concert. 5-206.20 Liedjes hij de luit. 7.35 Lichte muziek. HAMBURG, 395 M. 3.35 Noorsche liede ren voor tenor en sopraan met pianobege leiding. 5-20 Orkestconcert. BRUSSEL. 509 M. 8-35 Orkestconcert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6