DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. LANGS DEN AFGROND. Zoekiichtjes. - Silill FEUILLETON. VAN MAANDAG 20 FEBR. 1928. No. 121. Met ingang van 14 Fe-br. 1.1. is het publiek telefoonstation te- Anna- polder opgeheven. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester va,n Kortgene de heer J. C. gchuilwervo, secretaris dier gemeente. ffer k 1 o os h e i d i n Zi.-V 1 a a n- d e r e n. In de Februari-aflevering van het Tijdschrift van den Ned. Werkloos- heidsraadi staat een artikel over de oor zaken, den omvang en de bestrijding van ,Dc werkloosheid in Z.-Vlaanderen", van den heer J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen, di.e de meening is toegedaan, dat, indien men in Zi.-Vlaanderen zeil de hand aan den ploeg slaat, door werk verschaffing een deel tier werkloosheid kan worden bestreden, eh dat dan 't Rijk blijk heeft 'gegeven in de kosten te willen meedragen. De polders in Westelijk Z-- VI aan der en. Uitgaande van de Ver- eeniging van Oud-leerlingen van land bouw-wintercursussén is een beweging gaande, om te trachten de verschillende polders en poedertjes in West-Z.-Vla,ande ren tot één waterschap te vereenigen. De aan leidende oorzaak daartoe is de "bij zonder hooge regenval van 1927, die lager gelegen deelen langen tijd onder water zclto. Nadat eerst in besloten vergadering de kwestie was behandeld, werd'besloten, de verschillende polderbesturen tot me dewerking uit te nocdigen. De opkomst was tamelijk groot. Zooals liet meestal ga-at' in vereenigingen, wordt elke gele genheid aangegrepen om persoonlijke grieven tegen een bestuur naar voren te brengen. 'Het was daarom van de leiding der vergadering goed gezien, om niet in bespreking te geven de verschil lende plaatselijke gebreken. Daardoor kreeg echter hot verloop der vergadering een min of meer gedwongen karakter: het is moeilijk, alleen een kwestie in hoofdlijnen te bezien en t,e bespreken. Het resultaat der vergadering was dan ook eigenlijk nihil. De samenkomst met de dijkgraven leverde ook niet veel op. Ieder hield vast aan wat voor zijn polder liet goedkoopste is. Bovendien, als die 'be weging tot tastbaar resultaat jgoa voeren, was men geen koning meer in eigen landje. Tocli is een commissie aangewezen ter bestudeering van het plan. De vereeniging hoopt dan ook de zaak aan het rollen to houden tot te zijner tijd de gelegenheid zal kpmen, dat de hulp van overheids wege kan worden ingeroepen. (VI. Cl -4 Niet gooien en schieten. Het bestuur der Vrijwillige Verkeérsinspectie in Zeeland richt de volgende Oproep aan Ouders cn Onderwijzers der Zeeuwsche Jeugd: De dagen beginnen gelukkig weer te lengen, en daarmede krijgt de school jeugd weer gelegenheid, om na don schooltijd buiten zijn ontspanning te zoo- ken. Is het Wonder, dat hun levenskracht zich moet uiten, nadat zij den heelen langen winter zaten opgesloten? Een deel van hen uit zich echter op een wijze, welke gevaar kan opleveren voor leven, lichaam en bezit van anderen, en wel door het gooien van allerlei voorwerpen, het in het wilde schieten met pijl én boog enz. enz. Als een auto> passeert ontwaakt in velen van hen het jagersinstinct en deze voort rijdende auto wordt dan het doelwit van-v hun krachtuitingen. De jeugd snapt niet met welk een kracht zulk een geworpen voorwerp de inzittenden of de auto moet treffen, door de snelheid van de auto-, en aan welke gevaren de inzittenden worden blootge steld. Hetzij zij: zelve getroffen worden hetzij zij gewond worden door gebroken glas. Het is de plicht van Ouders en Op voeders iele kinderen to .wijzen op de (Vrij naar het Engelsch.) 14) O, als zij maar even tegen hem mocht zeggen: „Vader heeft mij verboden met u te praten" alleen maar deze acht woor den. Dan zou hij: alles begrijpen. Dan zou hij haar niet voor valsch en wispelturig aanzien, hetgeen hij stellig doen zou zoo lang hij de waarheid niet wist. Met deze gedachten vervuld begaf zij zich op zekeren morgen naar beneden, en spoedde zich naar den boomgaard, waar haar vader zich op dat oogenblik bevond. Zij was bijna buiten adem, to^n zij bij hem kwam; hare wangen gloei den, en daar zij geen hoed pp had, fladderden haar. mooie bruine lokken in den wind. „Wel, Abigail, wat is er mijn kind?" vraagde hij, bij haar nadering omziende. „Ik wilde u een gunst vragen, va der!" „Een gunst? laat eens hooren." „Ia, vader. Ik wilde u vragen mij: toe te staan aan Paul Vivian de reden te heg gen, waarom ik niet langer met hem mag omgaan." gevaren, die zij in hun onwetend- en onnadenkendheid door hun gooien en schieten kunnen veroorzaken. Het bestuur van de V-V.I-Z. doet dan ook een dringend en vriendelijk beropp op hen om medewerking in deze. Over fietslantaarns eii rel lectors. Het bestuur der Vrijwil lige Verkeers-Inspectie in Zeeland schrijft ons: Na ons vorig bericht, waarin wij den wielrijders wezen op het weinige-, dat een autobestuurder ziet, op het voor hem liggende wegvak, zoo hij zijn hoofdlichten dempt, terwijl dit nog veel minder wordt, zoo een fietser hem met een slecht ge richte cn gestelde en daardoor zeer ver blindend werkende électrischo lantaarn tegenkomt, hebben wij- kunnen oon- stateeren, dat verschillende wielrijders hun lantaarns zoodanig hebben gesteld, -dat de stralenbundel niet meer ver voor uit schijnt, doch eenige meters voor hen op den weg valt. Terwijl anderen de beleefdheid -hebben hun lichten even ge deeltelijk af te dekken met hun hand. Wij maken van de-ze gelegenheid nog maals gebruik, om den wielrijders te wij zen op het gevaar dat hu-n stekende lichten niet alleen veroorzaken voor den tegenkomenden autobestuurder, maar in veel grootere mate voor hun collega- wielrijders, die zich voor de auto zouden mogen bevinden, en die de autobestuur der, verblind door hot electrische fiets!icht. niet kan zien. Het euvel der reflectors is niet veeil verbeterd. Slechts enkele soort-en voldoen aan de eische-n. De rest is óf van slecht materiaal, óf zijn verkeerd gemonteerd. Deze dingen zijn in geen geval een be scherming voor den bezitter. Laat een ieder -dit bedenken en zijn reflector dcis avonds eens laten contro-leeren, voor dar een proces-verbaal hem daartoe noodzaakt. Middelburg. Vrijdagavond had in de Sociëteit de Vergenoeging de jaarlijksche algemecne vergadering plaats van de ver eeniging tot Bestrijding der T'.B.C. te Mid delburg, onder voorzitterschap van ds M. van Empel. Door de secretaresse, mevrouw J. SchepsBeusekamp, werd het jaarver slag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het jaar 1927 zich kenmerkte door weinig belangrijke gebeurtenissen in de Vereeni ging. Het ledental bleef ongeveer op de zelfde hoogte. Zuster Merïson (de huis bezoekster) kon geregeld haar werk ver richten en heeft dat steeds met nauwge zetheid gedaan. Het bestuur betreurt het. ten zeerste, dat er zoo weinig med-e- leving van de leden is wat toch wel, gezien het rlo-el der Veroen. anders verwacht mocht worden en hoopt dan ook van harte dat in 't vervolg de be langstelling wat grooter zal zijn. hut. verslag werd goedgekeurd even als de rekening van den penningmeester, a-rls D. N. van Gelderen. Deze wijst in ontvang aan f3711.57, w.o. aan contribu ties f389.25, subsi-dies f 2757 en Emma- bloemcollectc f 508.94. De uitgaven bedroegen f3858.68, waarvan aan verpleegko-sten f 1222.59, hulp in de huishouding f589.84. Het te kort is dus fl47.l t. De busjes brachten o-p f657.72 en daar bij kon een gift van f400 worden gevoegd, zoodat f 1057.72 bijeen was voor het ver strekken van voedsel aan t.b.c.-lijders, terwijl er f 1248-78 aan werd uitgege ven, en hierop 'dus een tekort is van f 191.06. Met den penningmeester zijn wij het eens, dat het aantal leden, in 1927 313 en in 19'28 309, veel te weinig is. De begrooting voor 1928 werd goed gekeurd in ontvang en uitgaaf met een so-m van f4275. De aftredende bestuursleden de dames Scheps-Beusekamp en Schliiterde Nij-s en ds v. Empel werden herkozen. Goes. Zaterdagavond hield de Ring „Goes" van het Ned. Jongel. Verbond een goedbezochte Ringvergadering in het gebouw der C. J. V. Wijngaardstraat, al hier. Na opening op de gebruikelijke wijze werd een bijbelbespreking gehouden over Joh. 2:110, en ingeleid door vr. D. Koster van Kloetinge. Enkele huishoude lijke zaken werden besproken. Drie afge vaardigden werden benoemd naar het te houden Zendingsweek-end op de Sillem- Hoeve. De vrienden Schippers van Wolfaarts- dij-k en Bom van Ierscke brachten verslag uit van het Provinciaal week-end op de hoeve. Dhr van der Made van Middel burg, voorzitter van den Ring „Walche ren" leidde het onderwerp in: „Nieuwe Wegen?" Spr. handelde over de volgende pun ten: Wat verstaan ivo onder nieuwe we gen. Zijn er nieuwe wegen? Zijn ze mo gelijk en noodzakelijk? We hebben een hoog en verheven doel. Onze arbeid moet volgens een vast plan geschieden. Spr. somt verschillende wegen op: O.m. On derlinge samenspreking, Goede ringver- gaderingen, zomerdagen, prov. en groote bondsdagen kunnen tot rijken zegen zijn, en verruimen den blik. We moeten het oog houden op hel groote geheel, en op de hoogte blijven van wat er gebeurt in het Verbond. De conferenties en week ends op de hoeve doen goed werk. Spr. wijst op het nieuwe werk onder de mijn werkers in .Zuid-Limburg. Spr. beschrijft een afdeelingsvergade- ring. Hoe vaak gaat het daar het gewone gangetje. We moeten anderen winnen. Pjpbeert dat steeds opnieuw en volhou den met hen te noodigen. Spr. houdt een pleidooi voor de C. .1. M. V. Padvinderij. Ook de conversatie-avonden doen nuttig werk. We moeten meer onderwerpen be handelen, die midden in het leven staan en onder de jonge menschen leven. Er moet veel gebed zijn. Een open hart voor den Bijbel. Als God ons nieuwe wegen opent, en wijst, willen we ze dan gaan? Met het kruis in top, varen wij ten hoogen hemel op. De voorz. spreekt een slotwoord, waarna spr. met dankgebed eindigt. Vlissingen. Stukken voor den Gemeen teraad. In de vergadering van 16 Juli 1926 werd besloten ten aanzien dej geneeskundige verzorging van de bedeel den bij het Burgerlijk Armbestuur niet over te gaan tot aansluiting bij het Zie kenfonds „Walcheren". Nu de gemeente geneesheer met pensioen is gegaan, is de wensch geuit, om deze aangelegen heid aan den raad in zijn tegenwoordige samenstelling ter beslissing voor te leg gen. B. en W. hebben deze zaak weder om van verschillende zijden bezien en het voor en tegen overwogen. Aan de hand van financiëele gegevens zijn zij nog ver sterkt in hun oordeel, zich tegen een aansluiting te moeten verzetten. Zij meenen nog steeds, dat-de verzorging der armlastige patiënten geen verbetering door zulk een aansluiting zal ondergaan. De behandeling door den gemeente-g.e- neesheer en specialisten gaf nimmer tot eenige klacht aanleiding, en ook het ver strekken van geneesmiddelen had even eens naar behooren plaats. Het belang van de hoofdreden om de Vrijdag j.l. liep het 3000 ton metende Engelsc'he stoom schip „Shon-ga", toe- belioorend aan de Firma Elder Demp ster en Go. te Liver pool, bij IJmuiden, na het verlaten van de haven, op het strand en brak mid dendoor. Eerst Za terdagochtend kon den de schipbreuke lingen, 41 in getal, met behulp van twee reddingbooten gered w-ord-en. Op den voorgrond zien wij een partij van de duizenden ba len cacao, welke massa het uitvaren van een reddingboot zeer bemoeilijkte. Voor bijzonderhe den zie men onder Gemengde 'Berichten in dit nr. geworden was verhaastte hij zijn pas. Hij1 liep thans langs het voetpad.aan den oever van de rivier. Deze weg, o-m naar zee te komen, was ongeveer vier mijlen langer, maar hij verkoos die boven de ldan van Ro-sevaliion, waar hij kans liep de een of ander der Tresillians- tegen te komen. Maar op eens bedacht hij zich dat allen, met inbegrip van Abigail, zich op het veld zouden bevinden, en daar -de weg over de duinen veel aangenamer was, veranderde hij van richting, en bevond zich weldra in de schaduw der welbekende laan, die voorbij de hoeve naar de duinen voerde. Hij- liep langzaam met gefro-nsd voor hoofd en de oogen naar den grond gesla gen en zijn stemming was alles behalve rooskleurig. Eensklaps keek hij verschrikt op bij- het hooren van den lichten hem welbekenden voetstap, en in het volgende oogenblik zag hij Abigail recht op hem afkomen. Zij was ^geheel in het wit ge kleed, wat haar buitengewoon goed stond. Zij hield haar hoed, die met een licht ro-od lint was opgemaakt in de hand, en zwaai de dien in het gaan heen en weder. Het golvende, blonde haar viel, door het zon licht beschenen, als een gouden sluier over haar schouders, haar lippen waren even geopend en toonden twee rijen paarl- witte tanden, en de blo-s van jeugd en gezondheid kleurde haar vriendelijk ge i— 't Is een treurige waarheid, maar -toch een waarheid^ dat we altijd neiging hebv ben om opziclizelf goede dingen te m i s- b r u i k e n, zoodat wat een zegen kon en moest zijn, tot zonde wordt. De a u t o is een mooie uitvinding, waar voor we dankbaar mogen zijn. En dat het gelukt is in de natuur verborgen, d. w. z. door God geschonken krachten, te ontdek ken en te gebruiken, zoodat we de r a d i o hebben gekregen, mag als een zegen worden beschouwd. Maar nu komt 't aan op het goede ge bruik. En ik geloof, dat er waarheid schuilt in wat een Engelsch opvoedkundige schreef en waarvan ik via „Timo-thous" kennis nam: „De auto-manie heeft ons leven ruste loos gemaakt, de radio-manie veroorzaakt in ons en in onze kinderen een leegheid van geest en een verlangen alles voor ons te la-ten doen, terwijl wij in een leunstoel zittenWe worden veeleer toeschou wers dan werkers". Dit lijkt me juist gezien. En ik meen de daarom goed te -doen deze uitspraak hier even -te belichten. Vergeten we het niet dat vermeerdering van zegen ook be teekent: moer verantwoor delijkheid. OPMERKER. gemeentelijke patiënten onder te brengen bij het Ziekenfonds, n.l. liet recht tot vrije artsenkeuze, wordt volgens B. en W. overschat. Temeer waar ook bij het ziekenfonds het verwisselen van arts tol de hooge uitzonderingen blijft behooren. Dat liet cachet vair armverzorging zou worden weggenomen, gaat ook niet op, daar de kosten toch ten laste van het B. Armbestuur blijven, en de gemeente-ge neesheer in het bezit is van een lijst van bedeelden, aan de hand waarvan de brief: jes voor apotheker en vroedvrouw wor den afgegeven. Do gemeente zal toch do beschikking moeten houden over een ge neeskundige afgescheiden van de di rectie van het gemeenteziekenhuis die belast kan worden met de controle van het geheele personeel in dienst der ge meente bij ziekte, enz. Ook voor hulp aan tijdelijk bedeelden of aan cle tijdelijk te Vlissingen vertoevende personen zal eenc verloskundige niet kunnen worden gemist. Nog komt daarbij,* dat door het 'ziekenfonds geen specialistische lmlp en Röntgen foto's betaald worden. Uit overgelegde berekeningen blijkt, dat de kosten bij aansluiting aan het zieken fonds op f 5444.74 worden geraamd, en bij behoud van den tegenwoordigen toe stand op f4992.50 per jaar. Daarbij komt nog, dat vele bedeelden, die thans zelf premie aan hel ziekenfonds betalen, dil. dan waarschijnlijk zullen na laten. B. en V. stellen dan ook voor, niet tot aansluiting bij het ziekenfonds over te gaan, en weder een gemeente-genees heer te benoemen, op een aanvangs-sa- laris van f 3000 met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f 250. B. en W. stellen voor aan den heer J. E. J. Jurrv, 110 vierk. M. bouwgrond en 412 vierk. M. tuingrond te verkoopen aan den Koudekerkschen straatweg, en in verband met die bouwplannen den huur van een drietal gemeente-woningen op te zeggen, deze gemeente-woningen af te breken en hetzelfde te doen met een tweetal schuren en liet voormalige lij kenhuisje ter plaatse. De koopsom van de gronden bedraagt f2930. In verband met de uitbreiding van de woonstad in het westelijk gedeelte van Vlissingen is het van groot belang, vol gens B. en W., dat het plantsoen wordt in stand gehouden en zoo mogelijk wordt uitgebreid. B. en W. stollen daarom voor 18200 vierk. M. van het voormalige fort de Nolle tot plantsoen om te werken. Dit door den grond eerst om te ploegen, wat f300 kost tegen f2300 bij omspit ten. Er zullen 455000 stekken noodig zijn, ten deele uit eigen plantsoen en voor het overige te koopen voor f600. Het werk kan door werkloozen geschieden en zal f 2100 aan werkloon kosten. De to- taalkosten bedragen dus f 3000, welke som uit den post onvoorzien 1928 kan worden gevonden. laat. Paul keek ademloos naar deze bekoor lijke verschijning. Het scheen hem toe, dat zij er nooit zoo lief had uitgezien. Maar opeens schoot hem een andere gedachte te binnen. Hoe zo-u zij zich houden? Zo-u zij hem, gelijk zij: -altijd gedaan had, met uitgestrekte hand en een vriendelijken groet tegemoet komen? Zou zij zeggen, dat zij blij- was hem te zien, zooals zij den laatsten keer gedaan had? Zo-u hij tot de ontdekking komen, -dat al zijn vrees on gegrond was geweest, dat zij nog dezelfde Abigail van ouds was, of zouden zijn ergste vermoedens bevestigd worden? Hij zag haar even stilstaan toon zij hem ontdekte, waarna zij de oogen neer sloeg, en een gloeiende blos haa.r naar het aangezicht steeg. Wat moest dat be duiden? Was zij; van plan om te kee- ren? Neen, zij liep door met een vasten, rustigen tred, maar hield daarbij de oogen voortdurend op den grond gevestigd. Zij liepen beiden aan denzelfden kant van den weg. Nog één oogenblik en dan zou den zij vlak tegenover elkander staan. Natuurlijk z-ou zij dan opzien, en hem vriendelijk groeten zooals altijd. (Wordt vwvoljfd.) f- „Dat mo-ogt gij in geen geval, Abigail", luidde het strenge antwoord. „Spreek mij nooit meer over dez,e zaak." „Goed vader", antwoordde zij gedwee, en met gebogen hoofd en langzame schre den keerde zij naar huis terug. Het was de derde Zaterdag na dien bewusten middag aan het strand. Het we der was buitengewoon fraai, en de oogst in - vollen gang. Vroeger was het altijd de gewoonte, dat Paul Vivian, zoolang de oogst duurde, Mr Tresillian des Za- terdagmiddags een handje ging helpen, en men had hem dan menigmaal gepre zen om zijn handigheid in het binden van korenschoven en het maken van t hooischelven. Ja. Mr Tresillian had meer- malen gezegd, dat er in het gansche dorp geen beter hooier was dan Paul Vivian, en dat hij zijn zoon Jack verreweg de baas was in de kunst van het maaien, niettegenstaande Jack zijn leven lang op een boerderij: was geweest. De oogstmaand was voor Paul steeds een heerlijke tijd geweest. Hij- beschouw de het werk niet als een vermoeienden arbeid, want het was hem een waar genot. Hij: vond het heerlijk om buiten op het veld de glimmende schoven op te binden en te luisteren naar het gezang der maaiers, naar het eentonig geluid der zeisen, en te lachen om de grappen der arbeiders en hen allerlei verhalen over de kraaien en den koekoek te hoo ren doen. En 'twa,s zoo prettig om bij het licht der volle maan de schoven naar huis te rijden, en in de groote keu ken van Ro-sevallion aan het avondeten deel te nemen, terwijl Abigail naast hem zat. Da,t alles was als een heerlijke droom, een welkome afwisseling in den eentoni- gen sleur van het dagelijksc-he leven. Maar dit jaar scheen men niet van zijne hulp gediend. Hij kon- in de verte de bekende geluiden hooren, die uit het an ders zoo stille dal van Rosevallion tot hem kwamen; liet scherpen der zeisen en het gelach der arbeiders, en onwil lekeurig kwam het verlangen bij hem o-p om zich bij de oogsters te mogen voegen, en de goudgele schoven te binden, .gelijk hij zoo menig jaar gedaan had. „Maar wat komt het er op aan", zeide hij tot zich zelf. „Ik ga toch gauw heen, en misschien kom ik nooit terug. Wij kunnen niet altijd jongens en meisjes blijven. Ik zal mijn best doen om Abie te vergeten, zooals zij, mij vergeten heeft. Zij- had hét wel o-p een andere manier kunnen do-en, dunkt mij, maar zij hebben er haar misschien toe gedwongen, en daarom wil ik haar geen kwaad hart toedragen." Toen hij het hierover met zichzelf eens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5