Gemengd Nieuws. RHEUM ATI E K Kerknieuws. Onderwijs. dans, op de Zondagen en de Chr. feest dagen te verbieden, zegt dhr Ossewaarde dat dit een oud gebruik is, dat vooral op 2en Kerstdag en Nieuwjaarsdag inge burgerd is. Ook vaart een zeker deel der burgerij daar financieel wel bij. Dhr Scheele gaat met dhr Ossewaar de accoord. Dhr Willemse bestrijdt dhr Ossewaarde, als hij zegt, dat de Chr. feestdagen nog overgebleven zijn en door het Christendom overgenomen z'jn van het heidendom. Dhr Willemse zegt, dat de Chr. feestdagen niet overgenomen zijn van anderen, maar dat we deze te dan ken hebben aan onze Chr. wereldbeschou wing. Dhr J. L. Bom verklaart zich tegen dit voorstel, omdat onder vermakelijkhe den ook kunnen begrepen worden kunst en andere voorstellingen. Spr. is wel te gen het rumoer, dat op zulke dagen plaats heeft. Dhr Sinke vindt de argumenten, die genoemd zijn, als die slaan op de finan ciën, zeer zwak. Het voorstel wordt aangenomen met 7 st. voor en 4 tegen, n.l. Bom, Scheele, de Jager en Ossewaarde. Alzoo komt met de a.s. Kerstdagen en Nieuwjaarsdag geen muziek voor den dans in de herbergen. Benoemd worden tot leden der com missie tot wering van schoolverzuim de hceren P. Bustraan en E. van Es, in- plaats van de heeren Willemse en Bom, die voor hunne benoeming bedankten. In verband met de uitvoering der mo tor- en rijwielwet werd besloten, de gren zen der bebouwde kom der gemeente Ierseke vast te stellen; vanaf de sluis op den dam tot en met de woning van den heer Buteijn aan den grintweg. Voorts werd van den raad een uitspraak verwacht over de uitvoering van werken aan de gemeente-scholen. De kosten be dragen volgens een opgemaakt bestek on geveer f 88C0. Dhr Bom verklaart zich hiertegen, omdat z.i. de kosten te hoog zijn met enkele cijfers toont hij dit aan, o.a. kosten van een gang f3200. Dhr Willemse vindt het jammer, dat hij niet tegenwoordig geweest is, bij de com missie die hier geweest is, om inspectie te hóuden namens Ged. Staten in deze kwestie. Dhr Willemse sluit zich aan bij Dhr Bom, die deze kosten, gezien dat ze weder uit de belasting moeten komen, te hoog vindt. Dhr Ossewaarde is verwonderd, dat B. ~vr. in dezen met geen voorstel komen, en den financieelen toestand van Ierseke beziende acht hij deze bedragen niet te hoog. Spr. geeft den raad in overweging het plan zooals het is aan te nemen Dhr Scheele doet het voorstel, om ten behoeve van deze zaak een leening te sluiten groot f9000. Dhr Sinke vindt, da,t toen de aanvrage kwam voor een nieuwe bijz. school er toen rechten waren, maar dat toen ook die rechten niet werden ingezien, althans door sommigen. Hit waarschuwt voorts de leden, om toch door eigen oogen te kijken. Het voorstel van dhr Scheele wordt verworpen met 6 tegen. Dhr Bom doet het voorstel, om indien B. en W. een be drag disponibel hebben, dit alsdan te besteden aan het besproken doel. Dit voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag werd nog besloten, bij Ged. Staten aan te vragen de bijdrage aan de werkverschaffing voor 1928 toe te staan, en deze uit te betalen voor de goedkeuring van Ged. Staten is ingeko men. Dhr de Jager informeert naar de aansprakelijkheid voor het onderhoud van de basaltglooiing aan den Kade-dijk, die nog hersteld moet worden door den aan nemer. Heinkenszand. Zaterdag werd alhier een vergadering gehouden van de aandeel houders der weegbrug „De Verwachting", die thans geliquideerd is wegens ophef fing. Uit de rekening van den penning meester bleek ontvangen f 992,59 en uitge geven f 863,39 met een goed slot van f 129,20. Besloten werd f 120 uit te keeren en de rest ad f 9.20 in kas te houden voor eventueele nog te maken onkosten. Zijn deze niet meer noodig, dan zal dit bedrag worden gestort in de kas van het algemeen of burgerlijk armbestuur. De voorzitter brengt dank aan den secretaris-penning meester voor zijn jarenlang beheer en aan de aandeelhouders voor den goeden toon die de vergaderingen heeft gekenmerkt. Met den wensch dat de resultaten van de nieuwe bruggen even gunstig zullen mogen zijn sluit hij de vergadering. Arnemuiden. Zaterdagmorgen had de landbouwersknecht C. Boone, bij den landbouwer v. Nieuwenhuizen werkzaam, het ongeluk, met zijn linker wijsvinger bekneld te raken in den mangelmolen, ten gevolge waarvan hij denkelijk dit li chaamsdeel zal moeten missen. Dr v. d. Bijl alhier verleende hem heelkundige be handeling. Oostkapelle. Vrijdagavond hield alhier de Chr. Zangvereen. „Hallelujah" haar jaarfeest ter gelegenheid van het 20 ja rig bestaan der vereeniging. Een der lo kalen der Chr. school was keurig ver sierd. Deze bijeenkomst werd geopend door den voorz. dhr G. van Keulen, die een openingswoord sprak, waarna allen zich aan een welvoorzienen maaltjd ver eenigden. Nadat een Schriftgedeelte gele zen was, eindigde de afgevaardigde van het schoolbestuur dhr J. de Visser Gz., den maaltijd met dankgebed. De voorz. sprak nu een gelegenheidswoord. Door den secretaris S. de Visser werd verslag uitgebracht en een kort overzicht gege ven van de voornaamste gebeurtenissen ih de afgeloopen jaren. De penningm- Jagp. de Kam, sloot zijn boekjaar af met een ruim batig saldo. i vice-voorzitter en de Directeur THERMOGENE TEGEN Dooien van 75 en 45 cent E1SCHT HOLLANDSCHE VERPAKKING spraken ook nog een kort woord tot de Vereen. Afgevaardigden van den Walcher- schen "Bond, van 2 zustervereenigingen en van het Schoolbestuur brachten hun felicitaties over. Verschillende nummers werden door de vereeniging gezongen on der leiding van den Directeur. Verder werd de avond gezellig doorge bracht. Ritthem. De landbouwvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" hield Vrijdag avond haar jaarvergadering, welke door een 50-tal leden was bezocht. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter op het jaar 1927, dat niet gunstig was voor den akker bouw. Volgens het verslag van den pen ningmeester was in 't afgeloopen jaar dooi de leden aan kunstmest, veevoeder, ont smettingsmiddelen, zaai- en pootgoed to taal voor f 14327,15 aangekocht. De aftredende bestuursleden H. M. v. d. Putte en J. Meliefste werden met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Tot bode werd benoemd de heer L. van Eenennaam. De heer A. Jobse, opzichter bij den pol der Walcheren over de Zuidwatering, hield daarna een lezing over de ontwate ring. Eerst zette spreker uiteen, hoe ge brekkig in vroegere jaren de ontwatering was. Thans is op Walcheren de afwate ring wel niet voldoende, ofschoon de om geving van Ritthem door haar hoogere ligging en het uitdiepen en verbreeden van verscheidene slooten in den laatsten tijd niet zoo'n last van den hoogen waterstand heeft, toch kan met eenige moeite, kosten en volharding nog veel verbeterd worden. Ned. Herv. Kerk.: Aangenomen naar Noordwolde G. v. Nieuwenhuizen te Hekelingen. Bedankt voor Gramsbergen, J. C. Sal- verda te Heino. Geref. Kerken. Beroepen te Brielle en Tinte, P. M. Veldhuijzen, cand. te Rhoon. Aangenomen naar Nieuwerkerk a. d. IJssel (als leerend ouderling) J. Ver- steegt te Groote Lindt bij Zwijndrecht. Bedankt voor Zierikzee, L. E. Smilde te Haastrecht. Voor Nieuwerkerk (Z.) J. E. Westerhuis te Hellevoetsluis. Geref. Kerken (H. V.). Aangenomen naar Amsterdam (West) W. E. v. Duijn te Amsterdam (Zuid). Ev. Luth. Gem. Beroepen te Bergen op ZoomZierikzee Mr D. G. Hoevers, cand. te 's-Gravenhage. Ziek te verlof en emeritaat. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Apeldoorn is ingekomen een schrijven van Ds G. Hattink, waarin deze om reden van voortdurende ongesteldheid met ingang van 25 Maart een half jaar ziekteverlof vraagt, om tegen 't einde daarvan eervol emeritaat te nemen. Evangel. Luthersche kerk. Dinsdag 6 Maart komt de Evangelisch-Lu- thersclie synode in buitengewone zitting bij een te Amsterdam ter vervulling van de vacature's in de synodale commissie, ont staan door het aftreden van den voorzitter der synode en der syn. com. ds P. Groote, en van de leden mr H. Westermann en ds J. L. F. de Meijere. Kostgeld uit de gemeentekas. Iemand te Allartsoog woont ongeveer vijf K.M van de naastbijgelegen school te Bakkeveen, Zijn kind, dat die school bezoekt, heeft vol gens medische verklaring, geen weerstands vermogen genoeg om in de herfst- en winter maanden dagelijks de reizen naar en van school te doen. Onder overlegging van dit attest vroeg de vader den gemeenteraad hem over de tijdvakken 1 Januari—-1 April en 1 October tot en met 31 December van dit jaar per week een vergoeding van vijf gulden toe te staan voor kostgeld, opdat deze leer ling te Bakkeveen inwoning kan verkrijgen.' Op voorstel van B. en W. werd, zondei hoofdelijke stemming, gunstig op dit verzoek door den gemeenteraad van Opsterland beslist. De Hoofden weer inden Bond. „Het Volk" verneemt, dat het referendum over de congresbesluiten van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers met een meer derheid van 131 stemmen besloten heeft de hoofden weer in den bond toe #te laten. De totaalcijfers zijn 1600 stemmen tegen en 1731 stemmen vóór toelating. Geslaagd voor stuurliedenexamen 3en stuurman groote stoomvaart de heeren P. Smit, C. J. Damen, F. Nieinan en F. M. Bausch. Benoemd tot onderwijzeres aan de te N.- en St.-Joosland te openen Chr. Lagere school mej. W. A. C .Modderkreeke te Nieuwdorp. Tot hoofd der Christel. School te Schoon- dfjke is benoemd dhr Wilschut te Leiderdorp, onderwijzer aan de Christel. School, Hoog). Kerkgracht te Leiden. VROUWEPOLDER. Tot onderwijzer (kwee ling met akte) aan de Chr. school alhier is benoemd dhr A. Versluijs te Serooskerke (W.). BIEZELINGE. Tol onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd dhr N. van Dalsen, te Serooskerke (W.), thans tijdelijk als zoo danig alhier werkzaam. De berooving van den banklooper te Amsterdam. De dader gearresteerd. Vrijdag kwam zich op het politiebureau te Amsterdam iemand melden, die de op roeping in de dagbladen had gelezen, waar bij degene, die Woensdagochtend op den Singel door een man, die met een rijwiel een slingerende beweging maakte, tegen de heenen was gestooten, verzocht werd zich aan het bureau te melden, had gelezen. „Ik ben het geweest", zeide de bezoeker den commissaris. Deze liet hem ce.rige por- tretten zien. De bezoeker wees er een aan en zeide met stelligheid: „Dit is de man geweest". De man op de foto's was iemand pp wien de politie al ee:i vermoeden had. Hij heet Hendrik Nan Kikkert en is ge- horen 21 September 1901. Hij is de zoon van een caléhouder en heeft al allerlei beroe pen gehad, n.a. is hij chauffeur geweest Deze Kikkert is dus vermoedelijk de man geweest, die Woensdagochtend de tasch met ruim f 15.000 en f '20-000 aan effecten aan een ouden banklooper heeft ontrukt, de Treeft- steeg is ingerend en van daar per fiets het hazenpad heeft gekozen. Kikkert heeft vermoedelijk een medeplich tige, die, al staat het dan niet vast, dat hij hem bij de berooving heeft geholpen, hem in elk geval heeft bijgestaan in het op maken van het geld. Die medeplichtige is Piet Veldhuyzen- De beide mannen hebben Woensdagoch tend, kort na de berooving een auto gehuurd en zijn in gezelschap van een jonge vrouw naar Utrecht gereden, waar een zWager van Veldhuyzen woont. In Utrecht, zoo is bekend geworden, hebben de mannen veel geld uit gegeven in gezelschap van eenige vrouwen. De jonge vrouw, die met de auto naar Utrecht was gegaan, is later per trein naar Amsterdam teruggekeerd. De politie heeft haar opgespoord en aan een verhoor onderwor pen. Zij zegt echter niets. Donderdag zfjn de mannen met dezelfde auto naar Den Haag gereden en ook daar hebben zij in cafés met geld gesmeten. De auto is in de Residentie defect geraakt. De mannen hebben den wagen in reparatie ge geven en zijn per trein naar Rotterdam ge gaan, waar zij opnieuw een leventje van plezier hebben geleid, zij het dan voor één avond. In een klein hotelletje hebben zij den nacht doorgebracht. Vrijdag zijn zij per trein naar Den Haag teruggegaan om de auto te halen. Met den herstelden wagen reden zij opnieuw naar Rotterdam. De wagen is daar in beslag genomen, doch de mannen waren zoek. De verdachte Kikkert is reeds Zaterdagmid dag te Utrecht gearresteerd. Hij is onmiddellijk op transport gesteld naar Amsterdam. 1 I I J Hi verklaarde met de berooving van Woens dagochtend op den Singel niets te maken te hebben. Een alibi kon hij niet geven. De verdachte is met getuigen geconfron teerd en reeds een hunner heeft hem perti nent herkend. De vermoedelpe medeplichtige Piet Veld huyzen is nog niet gevonden. Het is moge lijk, dat hij alleen zal pogen de Zuidelijke grens over te komen. Ook Veldhuyzen is aangehouden. De Crt. meldt daarvan Gisteravond kreeg de politie er de lucht van, dat de vermoedelpe medeplichtige van Kikkert, Veldhuyzen, in Amsterdam rondzwierf, en zijn schreden gericht had naar de woning van een kennis in de Vechtstraat in Plan Zuid. Onmiddellijk ging de commissaris, de ■heer P. Harrebomee, er met eenige man schappen op uit. Er werden voorzichtigheids halve maatregelen genomen, tan einde te be letten, dat de verdachte zou ontsnappen. Te gen 11 uur was de politie aan de woning Er werd aangebeld en men trof Veldhuyzen aan. Zonder dat hij zich verzette werd hij naar bureau Singel overgebracht. Bij een kort ver hoor weigerde hy zich over het gebeurde uil te laten. Er werd bij fouilleering een bedrag van eenige honderden guldens op hem bevon den doch de groote buit werd niet aange troffen .Vermoedelp heeft het tweetal niet alles opgemaakt en een belangrijk deel van het geld in veiligheid gebracht. In de woning werd tevens huiszoeking verricht, doch zon der resultaat. Ook Veldhuyzen werd in het bureau Singel opgesloten. Hoe de bemanning van het s.s. „Shonga" gered werd. De geheele bemanning van de „Shonga" is Zaterdagochtend zonder ongelukken op de motorreddingboot „Dorus Rijkers" en op de IJmuidensche reddingsboot overgegaan zie daar het voornaamste en belangipste nieuws, dat wij Zaterdag nog konden melden, omtrent deze redding, die door moedige Nederland sche zeelui verricht is. Voordat het echter zoover was, is er nog heel wat inspanning en zeemanskunst noo dig geweest, en zijn er gevaarlijke oogen- blikken doorgemaakt. Vrijdagavond had de Reddingmaatschappij de pogingen om de bemanning van het ge strande schip te bereiken, door de duister nis en het geweld van den loeienden slonn genoodzaakt, moeten staken. Dien nacht werd van de kust af door de Reddingmaatschappij geseind dat zij alles zou doen wat mogelijk was om bij het aanbre ken van den dag de bemanning af te halen. „Make the best of it" De schepelingen ant woordden, dat zij het, de omstandigheden in aanmerking genomen, nog wel konden houden, gewonden o. vermisten walen er niet, de gchecle bemanning was op liet voorschip b.j- een. De schipbreukelingen verklaarden ervan overtuigd te zijn, dat IJmuiden alles doen zou en hen niet in den steek zou laten. Nadat nog het weerbericht naar het schip geseind was, werd de ochie.nl afgewacht. Vroeg in den ochtend werden reeds aan stalten gemaakt om de gestrande bemanning de beloofde hulp te brengen. Óm vjjf uur lag aan den steiger reeds de motorreddingboot „Dorus Rpers, die uit Nieawediep was ge komen; ook was ér de bemanning van de reddingboot, die van het strand af de „Shonga" zou zien te bereiken. In zee was, wanneer een lichtbundel van den vuurtoren er op scheen, de „Shonga" zeer goed zichtbaar. Het wrak was op pre cies dezelfde plaats blyven liggen; nog spoel de de branding er omheen, doch de zee was veel minder dreigend dan zij den vorigen dag was geweest en ook. was de wind in kracht afgenomen, zoodat de kansen van sla gen voor de redders gunstig waren. Terwijl het nog donker was, nam de be manning tien roeiers, een voorman en de schipper, Kramer gelieeten in de boot plaats. Met man en macht duwden de oyeri- gen het rijdend onderstel, waarop de sloep nog steeds stond, zeewaarts, dan kwam de tractor, die met een zoeklicht het terrein be scheen, met zijn geweldige ronkende motor in beweging en nam het werk van de men- sclien over om het onderstel zoover als moge lijk was in de golven te duwen, de boot werd van het onderstel los gemaakt en gleed het water in; de roeiers trokken aan de riemen, golf op, golf af, danste de sloep de zee in. Het was inmiddels lichter geworden half zeven was het toen de boot zee koos soms verdween de reddingboot achter een hooge golf, dan stak zy den kop weer hoog uit de branding op om langzaam maar zeker steeds nader bij he! gestrande schip te komen. Zoo kon men haar met den kijker van het strand af volgen totdat de aandacht door een ander schip getrokken werd: de lichten van een vaartuig werden zichtbaar, dat van den kop van den pier Noordwaarts voer. het was de „Dorus Rijkers" die van IJmui den naderde, benoorden het wrak langs voer, then draaide en tussehen den steven van de „Shonga" en de kust oin het wrak heen voer om daarna al manoeuvreeronde het schip weer te bereiken. De twee reddingbooten wa ren ongeveer tegelijkertijd bij de „SHonga" en met den kijker kon men dank zij het doorbrekende daglicht, zien hoe de menschen gered werden. Sloep en motorboot dansten op de golven aan stuurb.oord van de „Shonga". Negen schipbreukelingen lieten zich langs een touw, dat van de railing afhing, langs den scheepswand in de reddingssloep zak ken, die toen vol was. De andere 33 man moesten overspringen op den boeg van de Dorus Rijkers, wat buitengewoon moeilijk was voor beide partijen. Want de reddingboot slaagde er lang niet in, voortdurend haaks op het wrak te blijven liggen; telkens werd ze door een zwaren roller opgezwaaid en dan met haar dikken stootband van rotting, die het vaartuig aan alle kanten beschermt, tegen de scheepswand gesmeten. Ieder der schipbreukelingen moest voor zich en ieder op zijn beurt, het geschikte moment afwachten, dat een golf den voorsteven van de reddingboot op korten afstand opgeheven had tot de hoogte van het scheepsdek; den sprong een oogenblik te vroeg of te laat nemen, zou hoogstwaarschijnlijk noodlottig zijn geweest. Na een kwartier was de geheele bemanning overgegaan. De „Dorus Rijkers" zette weer koers naar IJmuiden, de sloep kwam op het strand af. Te zeven uur landde de sloep een treffend oogenblik was het toen de geredden aan land werden gebracht. De eerste was de eerste stuurman, door een der roeiers op de schouders gedragen. Zijn eerste woorden waren toen „all safed". Na hem volgden nog acht man, waarbij enkele negers. De men schen zagen er zeer goed uit, en konden allen loopende IJmuiden bereiken. Een der mannen droeg de scheepskat in zijn armen; twee kleine honden, zoo vertelde hij, waren de eenige levende wezens die verdronken w aren. De menschen hadden weinig lust om te spreken. Ze vertelden dat ze een kouden nacht haddein gehad; weinig voedsel was er geweest en verder waren ze blij weer aan wal te staan. Het eerste werk van een der negers was op het strand onmiddellijk een pakje open te maken, er een paar keurige lage schoenen uit te halen en die aan te trekken! Ongelukken. Dooderdagnamid- dag werd te Nederweert de 30-jarige eclit- genoote van den landbouwer C. vermist. Daar zij aan het nieuwe kanaal Wessem Nederweert bezig was geweest met het opspoelen der wasch en deze aldaar nog aan den kanaaldijk stond, werd vermoed, dat zij in het kanaal was gevallen. Aan stonds werd begonnen met dreggen en na eenigen tijd werd de ongelukkige leven loos uit het kanaal opgehaald. Zij was moeder van vijf nog jeugdige kinderen. In het R.K. ziekenhuis te Haaksbergen is de heer B., die Woensdag aldaar bij een auto-ongeluk ernstig werd gewond, aan de gevolgen overleden. Te E sloo viel een 4-jarig jongetje in een ketel kokend water. De arme kleine bekwam vreeselijke brandwonden aan het lichaam en de beenenzijn toestand is zeer zorg wekkend. Te Schipluiden is de tuin man S. door den storm met zijn fiets tegen een zwaar beladen vrachtauto aan gereden. De man werd gruwelijk verminkt en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Delft. Ilij was ongehuwd. Te Venlo is het 8-jarig zoontje van den lieer K. door een auto overreden, j tengevolge waarvan het kind eenige O'Ogenblikk 11 later is overleden. De kleine sta;-: geheel onverwachts den weg over, zoodat het ongeluk niet te vermijden was. Te Tcrhejden bij Breda is uit een sloot nabij de woning opgehaald het lijkje van een kindje van den landbou wer J. Sch. De vrouw van den land bouwer F. te* Dieverbrug, die van de trap was gevallen, is aan de gevolgen overleden. Soldaten gewond. Dezer dagen had tijdens de militaire oefeningen op de heide nabij den seintoren te Harskamp een ongeluk plaats. Juist toen men een mi trailleur begon af te schieten, liep een der militairen voor de mitrailleur en kreeg et telijke kogels door zijn knie alvorens de mitrailleur stil gezet kon worden. Met een zoo goed als verbrijzelde knie is hij naar het hospitaal overgebracht. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat het been ge amputeerd moet worden. Bij een oefening vair de eerste school- compagnie van het achtste regiment in fanterie op de Roosendaalsche heide in de huurt van Beekhuizen is Vrijdagmiddag een der manschappen bij het voorwaarts- gaan 'in tirailleurlinie gevallen met het ge- volg dat zijn geweer afging en een voo. hem loopende soldaat in den rug werd ge troffen. De verwonding, welke werd ver oorzaakt door een losse patroon, maakte opneming in het gemeenteziekenhuis nood zakelijk. Daar is de patroon verwijderd. Groote fabrieksbrand te Schiedam. Vrijdagnacht heeft te Schiedam een groote brand gewoed. Om streeks drie uur ontdekte men, dat in de Lak- en Vernisfabriek Ivormica een uit slaande brand woedde. De brandweer was spoedig met twee motorspuiten ter plaatse Vijftien a twintig stralen water werden op het vuur gericht, doch de brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten en moest zich in hoofdzaak beperken tot be scherming der aangrenzende gehouwen. De geheele fabriek, die drie étages hoog is, is afgebrand. Slechts de muren bleven staan en deze zijn om instorting te voor komen, door de brandweer neergehaald. Een zeer groote hoeveelheid verf, lak en vernis, waarvan een gedeelte reeds ver pakt voor expeditie gereed stond en een groote hoeveelheid materialen, zijn verlo ren gegaan. Het is waarschijnlijk, dat ook de archieven van de boekhouding enz. in de vlammen zijn verwoest. Het gebouw zoowel als de inboedel en voorraden zijn op beurspolis verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In de fabriek werkten dertig a 35 arbei ders. De schade wordt geraamd op- f 200.000. Apenliefde. Ongeveer vijf weken geleden werd in den Berlijnschen Dieren tuin een orang oetan geboren. Het was de eerste maal dat een orang oetan in gevan genschap ter wereld kwam. Het dier is gisteren gestorven, omdat de moeder het klaarblijkelijk al te lief had, en het te sterk aan haar hart drukte. Hierbij waren ver schillende ribben van het aapje gebroken. Met. ingedrukte borstkas vond men het gisteren dood in zijn bedje. Verwaarloozing van een kind. Naar aanleiding van klachten over kmderverwaarloozing te Landsmeer heeft de burgemeester dier gemeente in een ge zin van een vissc'her door den veldwachter en den gemeente-arts een onderzoek doen instellen. Daarbij bleek, dat een jongetje van vijf jaar in zeer verwaarloosden toe stand verkeerde, zoodat reiniging door de wijkverpleegster noodig was. De burge meester heeft het geval ter kennis van den Voogdijraad gebracht. Belangrijke aanhouding. Door rijkspolitie en Belgische recher cheurs is te Valkenswaard aangehouden een bankbediende uit Brugge, die aldaar 100.000 francs had ontvreemd, welk be drag nog nagenoeg geheel in zijn bezit was. De Belg was voornemens naar Ca nada uit te wijken. Inbrekers gearresteerd. De Bossche justitie heeft Vrijdag een inval gedaan bij twee beruchte personen te Ge monde en daar een karrevracht goederen gevonden, afkomstig van verschillende in braken te Boxtel. De daders, die in het 'be zit van vuurwapenen waren, zijn gearres teerd. V r i e n d e 1 ij k e passagier. Vrij dagmorgen reed een 6-tal personen heel gemoedelijk met een vrachtauto naar Hoe velaken Toen de bestuurder op de plaats van bestemming aankwam miste hij zijn portefeuille, inhoudende f 275. Eten van de tochtgenooten werd er van verdacht. Er is van deze vermissing aangifte bij de politie gedaan. Nog juist intijds gered. On der een stevigen wind voer een klip- peraak, afkomstig uit Breskens, met volle zeilen in de Koevorderrakken, toen de vrouw van den schipper plotseling door de fok overboord geslagen werd en te water geraakte. Zoowel de schipper als de kinderen riepen luide om hulp-, maar het schip had te veel vaart om hulp te kun nen bieden. Gelukkig was er toevallig een melk vaarder in de buurt, die schielijk te hulp snelde en de drenkelinge, di anders hoogstwaarschijnlijk zou zijn verdronken, nog intijds wist te redden. Motor r ij d t tegen een boom. De ongeveer 20-jai'ige K. reed gistermor gen op zijn motor met op de duo den ongeveer even o-uden J. Wansink, beid uit Holten, op den weg HoltenRijssen. In een bocht van den weg reed de motor tegen een boom. K. was op slag dood, terwijl W. in hoogst zorgwekken- den toestand een boerderij werd binnen gedragen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2