No. 121 Maandag 20 Februari 1928 zenuwen 'Jtijnftandts muwiaMzüm Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf0.05 i r Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Datheen Kersten. Op 16 Febr. 1.1. trad Ds Kersten op in de Nieuwe Kerk te Middelburg, om een rede te houden over Petrus Dathenus. "Uit de schittering in veler oog en de onverpoosde aandacht bleek de geest- Irift, die de naam van den spreker wekte, Ontegenzeggelijk heeft Ds Kersten de ziel .gegrepen van een deel van ons Ne- derlandsche volk en ziet dat deel in hem den van God gegeven leider. Drie eigenschappen kenmerken die groep: een sterke zucht naar onafhan kelijkheid, een star vasthouden aan wat van de vaderen is overgeleverd en een krachtig ontwikkeld gevoelsleven. Wanneer nu iemand, die de gave van 't woord heeft en de tact bezit de zucht naar onafhankelijkheid t.e stijven, dan spreekt het gevoel al heel licht ten gunste mee en .zonder verder onderzoek is zijn woord een evangelje, dat onvoorwaar delijk wordt geloofd. Ontzaglijk groot is de verantwoordelijk heid van zulk een. Hij moet zich wel sterk bewust zijn van zijn goddelijke roeping. Immers volgt de menigte hem, zonder voorbehoud. Gaat hel. nu in de goede richting, dan kan hij zijn land en volk tot grooten ze gen zijn, maar wee hem, wanneer hij faalt en zijn weg afbuigt van den door God in zijn Woord gegevenen; dan wordt hij een. volksverleider en wordt hij zijn volk tot een vloek. Ook Ds Kersten is een leider. Voor hem geldt dus allermeest, niet, of hij het volk niet wenscht te leiden, maar of hij het ook werkelijk leidt in den door God in Zijn Woord afgebakenden weg. Zoo niet, dan zij God hem genadig! Maar ook de volgelingen hebben toe te zien en te onderzoeken, of de door hun leider aangegeven weg wel de juiste is. Hebben wij Ds Kersten welbegrepen, dan neemt hij de beginselen van Pe trus Dathenus zonder eenig voorbehoud over en werpt hij, zich op als de ver dediger van diens beginselen, brengt de volgelingen van Datheen weer politiek bijeen, en wenscht diens principes op staatkundig terrein weer ingang te doen vinden. Nu heeft Ds Kersten ons Datheen ge- teekend als een tegenstander van de staatkunde van den Prins van Oranje. In die staatkunde moet Ds Kersten dus een v e r d e r f e 1 ij k streven zien en gaat het niet aan God te danken voor alles, wat Hij: in de Oranje's aan Neder land geschonken heeft. Meer nog. Op staatkundig gebied sluit de .Anti-revolutionaire partij zich nauw aan, aan de beginselen van den Prins, beginselen, die uitgewerkt zijn onder Stadhouder Willem III, opnieuw gepredikt door Groen van Prinsterer en diens gees telijke erfgenaam, Dr Kuyper en nog he den beleden door de Partij. Gelijk derhalve Datheen stond tegen over den Oranjevorst, zoo §taat Ds Kersten tegenover de Anti-revolutionairen. Het gaat niet om een meer noch om een 'minder, er is hier verschil in BE GINSELEN. Ën voor den Anti-rev. èn voor den Staatk. Geref. is het van het grootste belang beider beginselen te onderzoeken, opdat zij weten, waar hun plaats is. W. Niet de ware weg. Naar aanleiding' van het optreden van den leider der Staatk. Gèref. partij te Mid delburg, ontvingen wij van een der hóor- ders enkele artikeltjes, waarvan het eerste hier boven is afgedrukt. Het is niet zonder aarzeling dat wij tot plaatsing'van deze artikelen hebben be sloten. Aan een broeder strijd en zóó moet toch de strijd tusschen de Staatk. Gereformeerden en de Antirevolutionairen worden gezien hebben wij in dezen tijd allerminst behoefte. Indien ooit, dan is er thans, nu de revo lutionaire machten steeds meer opdrin gen, nu ze steeds driester hunne denkbeel den propageeren en waar mogelijk toepas sen, behoefte aan eenheid en samenbin ding. En als het dan niet mogelijk is onder eene banier en in een verband op te trek ken, dan is het toch niet alleen gewenscht maar noodzakelijk, dat beide partijen naast elkaar staan met het gezicht naar den gemeenschappelijken tegenstander en dat zij niet in ouderlingen strijd hunne -kracht verteren, tot vreugde van hen die staan op den grondslag van ongeloof en revolutie. Maar we zouden toch,ook in onze taak tekort schieten, indien wij niet tegen het drijven van Ds Kersten, die in navolging van Petrus Dathenus, den godsdienstoorlog predikt, waarschuwden en op het gevaar lijke en on-bijbelsche daarvan de aandacht vestigden. De leider van de Staatk. Gerf. partij is zelfs zoover gegaan, dat hij te Schevenin- gen, waar evenals te Middelburg de revo lutionaire partijen met .rust werden gela ten, zijne volgelingen waarschuwde: „geen roomsche knecht of meid in uw dienst of in uw land". Dat beteekent natuurlijk óók: geen zaken doen met roomschen en 't be teekent ookj een uitnoodiging aan de R.- Katholieken om hetzelfde systeem toe te passen. Dat is de ontketening van den geloofs strijd in den scherpsten vorm, een ge-, loofsstrijd die de meest heillooze gevolgen na zich kan sleepen. Gelukkig zijn er verschijnselen die er op wijzen dat dit optreden van Ds Kersten in zijn eigen kringen geen onverdeelclen bij val vindt. De secretaris- van het partij-bureau der S. G. P. schreef in „De Standaard", dat hij het standpunt van Datheen, zooals het door den heer de Wilde in zijn bekend boekje is geteekend, niet deelt. En zoo twijfelen wij ook niet, of vele partijgenooten van Ds K. hoeveel eer bied zij overigens ook voor hun leider mo gen gevoelen zullen hem niet hun ver trouwen blijven schenken. Van Datheen wordt gemeld, dat hij aan het einde van zijn leven onder veel tranen beleed: „Ik heb vroeger te veel de voor beelden Van Gideon, Jozua en David ge bruikt, om den burgeroorlog te veront schuldigen; thans heb ik ingezien, dat zulks niet de ware weg is om den godsdienst voort te planten en onze marte laren anders gehandeld hebben". Neen, de weg, thans door den leider der S. G. P. ingëslagen, is niet de. ware weg. Het is een weg die ons afvoert van den weg door onze Gereformeerde vaderen en door mannen als Groeit van Prinsterer, op grond van wat Gods Woord hen leerde, be wandeld. Waar gaan wij heen? Er wordt op dit oogenblik'in Duitsch- iand een moordproces gevoerd, dat een treurig beeld geeft van 'de verwording van dezen tijd. Bij dit drama zijn behalve ©enige jonge lieden van achttien en negentien jaar, ook een paar iheisjes van zestien jaa'r, kinderen dus nog, betrokken. In verband met de jeugd van deze meisjes en de meer dam droeve' per soonlijke zaken die bij het verhoor aan het licht moesten komen, werd verzocht de zaak met gesloten deuren te behande len. Dit geschiedde evenwel niet. De kranten geven ellenlange verslagen en het op sensatie beluste publiek kan smullen. Maar dat is nog niet het ergste. Gemeld wordt, rlat nu zelfs aan de voornaamste figuren uit dit schandaal- proces, Paul Krantz en Hilde Scheller aanbiedingen zijn gedaan van filmonder nemingen, schouwburgen, musichalls en cabarets omop te treden 1 Beiden ontvingen drie verschillende in vitaties om voor het filmtoestel de rol len te spelen, die zij vervulden in het drama van Steglitz. Krantz, die al lang litteraire aspiraties had, is zelfs aange zocht een boek of film er over te schre ven. Een eigenaar van een cabaret te Hamburg 'is per vliegtuig naar Berlijn gekomen om liet tweetal in een „drama tisch tafereeltje" op zijn Bühne te 'laten optreden 1" Is het niet ontzettend? Ziolo1 worden de bij een schandelijke moordpartij! betrokkenen als helden ge vierd. Zoo Worden de bedekselen der schande weggenomen en de zonde openlijk ver heerlijkt. Waar gaan we heen? Bezoek van prinses Asirid aan Genf en Luik. De „blijde intrede" van prins Leopold van België en zijne gemalin prinses Astrid van Zweden, welke reeds het vorig jaar moest plaats hebben te Gent en te Luik, maar tengevolge van allerlei omstandig heden werd verdaagd, zal nu met Pinkste ren te Gent gebeuren. Bij: deze gelegen heid wordt het nieuwe oudheidkundig museum in de merkwaardige Bijlokel- i abdij ingewijd en een waterfeest geor ganiseerd op liet kanaal GentTerneuezn. De blijde intrede te Luik 'zal omstreeks denzelfden tijd plaats vinden, De crisis in de Duitsche metaalnijverheid. De werkgeversbonden van de metaal- fabrieken in Keulen en omstreken, in. Aken en Diiren hebben het personeel van alle fabrieken tegen 3 Maart opge zegd. Ook in Het district Muiiehen-Glad- bacli, waar 10.000 metaalbewerkers ar beiden, is het' personeel tegen 3 Maart opgezegd. De Zeppelinwerven fo Frie- drichshafeiv hebben hun arbeiders, 3200 'in getal, tégen 25 dezer gedaan gegeven. Nog een stormachtige week in het vooruitzicht? De bijzondere meteorologipclip piede- werker van de Morning Post voorspelde voor de eerstkomende zeven dagen nog harden wind of stormen, met kalme tus- sclienpoozen er tusschen, voorts regen, (natte of droge sneeuw in, het Noorden) een zachte temperatuur in het Zuiden en midden des lands, maar koude in het'- Noordeni De crisis in Duitschland. De onderhandelingen tusschen de rijks- regeering en de. partijen van den rijksdag hebben tot overeenstemming geleid. De rijksdag za.1 tot 31 Maart blijven vergade ren om het arbeidsprogram van de regee- ring, in het bijzonder de begrooting af te doen. De rijkspresident had in een brief aaii den rijkskanselier verzocht, alles te doen om in het belang van het vaderland in ieder geval het arbeidsprogram ten uit voer te brengen. Hoog water. Uit Warschau wordt gemeld, dat de> Weiclisel bij Kaf chef ernstige overstroom mingeü heeft veroorzaakt. De schade wordt op een half millioen zloty geschat. Ten gevolge der aanhoudende regens en van het smelten van groote hoeveel heden sneeuw, zijn bijna alle Oostenrijk- sche rivieren buiten hun oevers getreden. Er is veel schade aangericht. Het overstroomingsgevaar in de buurt van Lyon is nog steeds zeer groot. In een naburige gemeente moesten weer 500 bewonefs liun huizen ontruimen. Het spoorwegverkeer is op vele plaatsen on derbroken, zoo op de lijnen Lvon-Straats burg en Lyon-Grenoble. Bij Niederochtenbausen is de dijk van de Oste over een breedte van veertig M. doorgebroken. De weilanden staan onder water, tot aan de huizen. De hevige regens en stormen van de laatste dagen hebben in Saksen op ver schillende plaatsen veel schade aangericht Rantsoeneeringsplannen in Rusland. De correspondent van de „Vogs. Ztg." te Moskou heeft vernomen, dat de Sov- jetregeering voornemens zou zijn tal van levensmiddelen en gebruiksartikelen, o.a. boter, thee, eieren, macaroni, en zeep te rantsoeneeren. Zelfs overweegt men de wederinvoering van brood- en vleesch- kaarten. Wollen goederen, kleederen en aardappelmeel zijn geheel van de markt verdwenen.- Bij de rantsoeneering krijgen de leden va,n de communistische corpo raties dubbel zooveel als de niet bij de corporaties aangesloten burgers. Korte berichten. f Het Belgische schatkislcomité heeft een crediet van 21/2 milüoen francs toe gestaan voor het uitvoeren van indijkings- werken aan de Maas te Luik. De Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen bestudeert momenteel het plan, om vóór 1930 tusschen Brus sel en Antwerpen en omgekeerd elèctri- sche treinen te doen rijden, die den af stand tusschen de^ twee steden in 25 minuten zouden afleggen en om het kwar tier zouden vertrekken. Het Fransche Staatsblad publiceert, een besluit, volgens hetwelk voortaan ook vrouwen tot de diplomatieke en de con sulaire loopbaan toegelaten kunnen wor den. De zware storm, welke te Boeda pest woedde, heeft vele ongevallen ver oorzaakt. In vele huizen heeft de storm schoorsteenbranden veroorzaakt, vele hoo rnen en schoorsteenen woeien om. Te Hagen in Westfalen zijn zes nieuwe gevallen van typhus voorgekomen Het totaal aantal typhuslijders bedraagt tot dusverre 71, veertien gevallen met doodelijken afloop inbegrepen. In Trans-Jordanië hebben de Waha- bieten een naburigen stam aangevallen, die gewejgerd had, belasting te betalen aan den koning der Wahabieten; 220 men- sclien werden gedood, waarvan er ech ter 100 tot de aanvallers behoorden. Mr P. J. M. Aalberse. Vrijdag was het 25 Jaar geleden, dat prof. mr P. J. M. Aalberse in het toen malige district Almelo in de vacature, ont staan door het overlijden van dr Schaep- man, tot lid der Tweede Kamer gekozen werd, meldt het „Centrum". Vóór hij naar Rome ging, had dr Schaep'man aan enkele personen te'kennen gegeven, wien hij tot eventüeelen opvolger wilde hebben. En hoewel men in Almelo aanvankelijk aan twee anderè candidaten gedacht had, werd,' toen dit bekend was geworden, mr Aalberse met groote een stemmigheid gecandideerd! Reeds twee jaren'van te voren was hij, eveneens op persoonlijken aandrang van dr Schaepman, bij de algemeené verkiezin gen van 1901 candidaat in liet district En schedé geweest, maar daar, omdat bij de 'herstemming de liberale fabrikanten een stemmig den sociaal-democraat boven den Katholiek de voorkeur gaven, niet geko zen. Mr Aalberse heeft sinds 17 Februari 1903 steeds het 'district Almelo in de Ka mer vertegenwoordigd, totdat hij in 1916, wegens zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, ontslag moest nemen. Daarop volgden de zeven jaren van zijn Ministerschap, waar na hij terstond weer thans door. den rijkskieskring Overijsel naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd. Het zevende leerjaar en de 1 e e r 1 i n g- ens c 'h a ,a 1. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister vaïi onderwijs,: kunsten en wetenschappen de volgende .vraag gesteld: Is de minister bereid, mede te deelen, met welk bedrag s'Rijks uitgaven zouden worden verhoogd,' indien met de weder invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar, het herstel gepaard zou gaan van de leerlingenscliaal, zooals deze is vastgesteld bij de wet van 16 Februari 1923 (Staatsblad no. 38)? x 'S'taatsiekening over 1925. De minister van Financiën heeft aan do Kamer doen toekomen de rekening van Staatsontvangsten en -uitgaven over het dienstjaar 1925. Uit een, nota blijkt, dat de uitgaven f 41.903.002,27 beneden het toegestane be drag waren gebleven en dat de middelen de raming overschreden hébben met f 67.841.909,38 K. De uitgaven bedragen in werkelijkheid f 667.926.936,09, terwijl de middelen op brachten f 680.751.829,59.^. Er is dug een voordeelig1 slot van f 12.824,893,50 D r J. G. Sclieurer. Naar de Stand, meldt, is in den toestand van dr J. G. Scheurer, lid van de Tweede Kamer, te Apeldoorn, weinig verandering gekomen. De benauwdheden zijn echter niet zoo veelvuldig, zoodat de patiënt meer rust krijgt. Christelijk politiepersoneel. Gaarne voldoen we aan een tot ons ge richt verzoek om de aandacht te vestigen op een vergadering van den Bond van Christelijke politie-ambtenaren, die a.s. Donderdag des nam. te 2 uur in het Mili tair Tehuis te Middelburg zal worden ge houden. Er zijn op Walcheren tal van Christe lijke politiemannen, Rijksveldwachters, marechaussee's, gemeenteveldwachters, agenten van politie. Sommigen van hen zijn misschien aan gesloten bij den modernen bond, die gelijk bekend, in nauw contact staat met de S. D. A. P. In naam neutraal, is deze Bond in werkelijkheid anti-Christelijk en staat hij op het revolutionaire standpunt van den klassenstrijd. Anderen zijn misschien tot nu toe niet georganiseerd. Welnu, laten zoowel modern-georgani- seerden als niet-georganiseerden de Don derdag te liouden vergadering bijwonen en luisteren naar wat daar omtrent de nood zakelijkheid van een Christelijke organi satie wordt medegedeeld en tevens hunne bezwaren, zoo die er zijn, voor het voet licht brengen. Ned. Jon gel. Verbond1. De Prov. Commissie in Zeeland van het Ne- derl. Jongel.'-Verbond, besloot de Prov. Bondsvergadering te Middelburg te hou den op Maandag- 9 April, Tweeden Paaschdag in het Schuttershof. In de morgenvergadering zullen zaken van huishoudelijk en aard aan de orde Binnenland. De beroover van den Amstérdamschen banklooper gearresteerd. Hoe de beiUanning vari de „Shonga" werd gered. Fabrieksbrand te Schiedam. !l) ff 1 Buitenland. De èrisis1 111 de Duitsche fnetaal-nijver- heid. 1 Hoog wat'ér èn overstroomingen. kalmeeren en worden gesterkt door Buisj» 75ct Bij Apoth en Drogisten. gesteld worden, in de middagvergadering zal eén Bondsbestuurder spreken over bet a.s. jubileum van het Verbond. De M. T. V. Wilhelmina en de C. J. M. Padvinders- troep zullen dien middag hun medewer king v'erleenen. D'e avondvergadering zal worden gehou den in Se Koorkerk, waar verschillende sprekers het woord zullen voeren. De2e Bondsvergadering zal in verband met het 75-jarig bestaan zeer belangrijk zij:n. De Prov. Commissie ontving nu reeds toezegging van 450 leden uit Zeeland, dat zlij 16 Mei naar Amsterdam hopen te gaan, waar liet jubileum'zal wórden herdacht. Het tótaal aantal leden dat naar Amsterdam hoopt' te gaan is réèds de 5000 gepasseerd. Niet geschoten. In den loop der vorige week werd er in de bladen mededeeling gedaan dat er onder Vlake op een trein zoiui zijn geschoten. Naar we.thans vernemen is geluikkigvan schie ten geen sprake en heeft het, geval zich als volgt toegedragen: Benige, jongens bevonden zich' in een coupé van den trein toen een der jon gens, terwijl de trein nabij de spoor brug Vlake was .gekomen, uit een c>pen raam een eindje ijzeren buis van een wa terleiding. naar buiten wierp. Toevallig passeerde tegelijkertijd een trein komende nit de richtjng Roosen daal, .en kwam het stukje buis door een raam in de coupé van den passeerenden trein, en werd een jongen door glasscher ven gewond. Diefstal van konijnen. Een dezer dagen kwam de landbouwer P. te Heille gem. Sluis tot de ontdekking dat eenige konijnen uit een geitenhok dat op zijn erf stond waren ontvreemd. De land bouwer R. eveneens aldaar -woonachtig moest hetzelfde ondervinden, en ten zij nen nadoele werden ook konijnen ont vreemd. De politie werd met een en ander in kennis gesteld. Ten nadeele van den werkman H. te Hontenisse werden een dezer dagen een 9-tal konijnen uit een oip diens erf staand! hok ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. 's Heer Hendrikskinderen. Zaterdagmid dag. vergaderden de aandeelhouders van de Maatschappij tot Exploitatie der Weeg brug, alhier. In de afgeloopen campagne was 1.111.492 K.G. gewogen. Ontvangen met oprichtingskapitaal f 2028.27, uitge geven f 1699.07. Alzoo een goed slot van f 329..20. Dividend werd dit jaar niet uitge keerd. Als weger werd herbenoemd dhr C. Remijn, wien 40 procent van de bruto- ontvangst werd toegekend. lerseke. Vrijdagavond vergaderde dei Raad. De voorzitter opende met gebed en waar het de eerste raadsvergadering van dit jaar was, wenschte hij, dat in 1928 allen 's Heeren zegen mogen ontvan gen. Wethouder Ilartog, dankte namens den Raad den Burgemeester voor deze woorden. Het hoofd van school I, vraagt verla ging van huishuur van zijn ambtswoning. Nu werd de thee binnengebracht. Dhr Ossewaardc speelde voor kellner. Zeer handig ging dat! Het voorstel van B. en W. tot liet rooien van 9 olmen, staande langs de begraaf plaats aan de Damstraat, werd met alg. stemmen aangenomen. Bij het voorstel tot wijziging en aanvul ling der politieverordening, tot doel heb bende, de vermakelijkheden, muziek en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1