LI Ni IA Stormverzekering Afloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz. Strandvonderij. best Bouwland, HOFSTEDE Rechtzaken. ALOMPOLIS Wetenschap en Kunst Land- en Tuinbouw. Marktberichten. Scheepstijdingen. Agentschap: Rotterdamsche Lloyd HENDRIKSE Co's BANK - GOES Advertentiën. SOUBURG. School met den Bijbel. POTTER'S Solide en rustige geld belegging. 52 Gemeten per 0.44.56 Makelaar D. A. CONSTANDSE Heeren-, Jongeheéren- en Kinderkleeding. C. HOOGERHEIDE GROENTENPLANTEN Laatste Berichten. Radio-Nieuws. n de Westinghouse-rem had vastgeklampt, waardoor de lucht ontsnapte en de trein welke een snelheid van CO K.M. per uur had, tot stilstand kwam. Goederentrein ontspoord. Don derdagavond is nabij Meerlo oen goederen trein uit de richting Nijmegen tijdens het rangeeren ontspoord, waarbij verschillende wa gens kantelden. Er ontstond een groote trein- vertraging. De reizigers voor de richting Nij megen moesten te Meerlo overstappen in een inmiddels uit Nijmegen ontboden extratrein. Té ongeveer vier uur kon het verkeer weder normaal plaats vinden. De -stranding van het s.s. „S hong a". Het Hbld. meldt: Gedurende den geheelen middag heeft men de pogingen om -de schipbreukelingen van de „Shonga" te redden niet meer her vat. Het voorschip dat achter -de machine kamer afgebroken was, dreef waarschijn lijk nog op zijn waterdichte schotten, zoo dat het 'gevaar voor de bemanning niet dreigend was. Noodseinen werden van het schip dan ook niet gegeven; af en toe zag men enkele menschen aan dek loopen en het overige deel der bemanning zocht ver moedelijk op beschutter plaatsen zijn heil. Het achterschip, dat een paar honderd meter verder in zee lag, verdween in den loop van den middag steeds verder in de golven. Een geweldige hoeveelheid lading spoel de aan het strand aan: tonnen, kisten, wrakhout, onderdeelen van sloepen, zelfs een geheele sloep en duizenden zakken ca- caoboonen. Van even voorbij de Noordpier tot voorbij Wijk a/Zee was het strand met dit alles bedekt. Wanneer de zon soms door de wolken brak en het schip in de kokende en schui mende zee belichtte, was het een fantas tisch schouwspel, dat echter een oogenblik angstig was, omdat het gedeelte van de „Shonga" nog steeds een eenigszins „zee waardig uiterlijk had, voor zoover men van een door midden gebroken schip ten minste nog van zeewaardig kan spreken. Na half vijf toen het laag water werd, werden de reddingspogingen hervat. De reeder ij, zoo vernemen we nader, had den kapitein geraden niet uit te varen; ook dé loods had op het gevaar gewezen. Kwart voor vijf werd de reddingboot in gereedheid gebracht. Acht paarden trok ken de boot op zijn rijdend onderstel de zee in, zoover als het zonder gevaar mo gelijk was; daarna werd de reddingsboot van het onderstel gelaten en duwden twaalf roeiers, onder leiding van den schipper de boot de golven in om er ver volgens in te klimmen en te probeeren roeiende door de -golven heen te komen. Roeien deden de mannen wat ze roeien konden -doch de kracht van het water en den gierenden wind was te groot. Ze brachten het tot een. vijftig nieter van het strand om dan door de golven tot bijna de helft van den afgelegden afstand te worden terug geslagen. Verder kwam het niet en na -een half uur roeien was de boot met zijn twaalf man onder leiding van den schipper Grapen-daal genoodzaakt onver- riehterzake terug te keeren. De bemanning van de „Shonga" had zich tijdens deze reddingspogingen op liet voordek van het doorgebroken schip ver zameld om te moeten zien hoe het onmoge lijk was van het strand af met een ge roeide reddingboot tegen het geweld van den storm in te gaan. Op een andere wijze was hulp bieden on mogelijk. Met een sleepboot uit de haven te varen en van zee uit de „Shonga" te be reiken zou niet meer geweest zijn dan het in de waagschaal stellen van een sleep boot met zijn bemanning. De reddingboot werd na deze vruchte- looze onderneming weer op het droge ge haald; het werd langzamerhand duister, de lichten van IJmuiden, de vuurtoren en de lichten op den kop van de pieren wer den zichtbaar en toen het daglicht voor de donkerte begon plaats te maken, toen werd het een luguber schouwspel: de met wit schuim bedekte kokende en bulderen de zee, waarboven door de lucht de don kere wolken door den stormwind voortge dreven voortjoegen, het strand bedekt met balken en zakken, stukken houtwerk en deelen der lading van het gestrande schip, dat op bijna een mijl afstand uit de kust op een zandbank lag, met zijn bemanning aan boord. De reddingspogingen werden voor den dag van gisteren opgegeven. Bet hoog'e water. De dijk bij N e- derhasselt. Men meldde gisteravond uit Grave Bü een gisteravond ingesteld onderzoek bleek, dat de dijk bij Nederhasselt, althans wat het nieuwe gedeelte betreft, over een lengte van 70 M. en over een breedte van 7 i 8 M. is afgeschoven. De oude dijk is nog op zijn plaats, doch biedt geen houvast meer, omdat de graszoden waren afgestoken voor den aanleg van het nieuwe gedeelte, dat nu is afgezakt. Deskundigen beweren, dat de ziel van den dijk als hoofdbestanddeel uit gewoon los zand bestaat. Bij den huidigen waterstand bestaat er evenwel geen direct ge- vaar, ook omdat de wind op dit oogenblik uit den goeden hoek waait. Indien er echter nog meer was komt, slaan de golven over den dijk en dan zou het gevaarlijk kunnen worden. De landbouwers rijden nu zakken zand naar de zwakke plekken; de leiding van het werk berust bij den heer Granser uit Eewijk, hoofdingeland van den polder. De stand van den Maas is 10.74 M.uit Maastricht wordt 19 cM. val geseind. Locomotief ontspoord. Trein- vertraging. Men meldt uit Rotterdam: Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is buiten het statoin D. P. een rangeerende lo comotief ontspoord, waarschijnlijk doordat de wissel te vroeg is overgehaald. Omdat de machine op het opgaand hoofdspoor stond, is de treinendienst uit de richting Schiedam danig in de war geraakt en tevens was een aftakking naar een zügedëelte van het sla tion D. P. versperd geraakt, zoodat ver scheidene -kopperrons buiten dienst werden gesteld. Het treinenverkeer op de lijn Schie damRotterdam is daarom over enkel spoor geleid en omdat men hiervan groote vertra gingen verwachtte, werd den reizigers voor de richting Amsterdam aangeraden, over Pijn- acker naar Den Haag te reizen. Door deze ontsporing hebben de doorgaan de treinen groote vertragingen ondervonden. De nachttrein naar Parijs is op tijd uit Amsterdam vertrokken. Hij is over Gouda naar Rotterdam geleid, waar hij met een paar minuten vertraging station D. P. bin nenliep. Inmiddels was uit Den Haag op het uur, dat daar de Parijsche trein zou moeten vertrekken, een electrische trein uit gezonden, die onderweg echter een half uur oponthoud kreeg, zoodat de Parijsche trein niet 30 minuten vertraging uit D. P. vertrok. Do boottrein uit Vlissingen en de bootlrein naar Hoek van Holland hebben belangrijke vertragingen ondervonden, evenals de geheele dienst op Hoek van Holland. Een paar elec trische treinen zijn uitgevallen. Men is onmiddellijk niet het herstellings werk begonnen, maar gisteravond laat was men daarmede nog niet gereed gekomen. M él -k b o o t omgeslagen. Een persoon verdroten. Gistermorgen is in het Var bij Heeg (Fr.) een melkboot, waarin zich drie personen bevonden, omge slagen. Twee personen wisten zich te redden. De derde, W. Schingenga geheeten, is ver drenken. Laboratorium van den Plan- tenziektekundigen Dienst te jL i s s e verbrand. Gistermiddag om streeks half vier is te Lisse brand uit gebroken in het laboratorium van den Pliytophol. Dienst, waarin tevens is onder gebracht het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek, behoorende tot de Land- bouwhoogeschool te Wageningen. Het groote gebouw, dat in 1924 in ge bruik werd genomen, is gelegen nabij de Rijkstuinbouwwinterschool aan den rijks straatweg, even voor de bebouwde kom van het dorp Lisse. De brand ontstond in den oostelijken vleugel van het gebouw, waarschijnlijk in de cellen voor constante temperatuur waarin de firma Stieltjes uit Amsterdam bezig was een verwarmingsinstallatie en een installatie voor luchtverversching aan te brengen, welk werk was aangenomen voor f 33.000. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en in korten tijd stonden het maga zijn, de machinekamer, de aangrenzende vertrekken in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse met een motorspuit en een bandspuit. Daar de brand zich echter steeds verder uitbreidde, moest de hulp van de brand weer uit Sassenheim worden ingeroepen, zoodat het vuur tenslotte met zeven stra len kon worden bestreden. Desondanks stond spoedig de geheele bovenverdieping in brand en- kon men slechts moeite doen, om de directiekamer en het daar aan grenzende laboratorium, gelegen op den Westelijken vleugel van het gebouw, te behouden. Het blusscbingswerk werd in hooge mate bemoeilijkt door den fei len Westelijken wind, die de watermassa's over in plaats van in bet gebouw deed waaien. Waar men daarenboven niet over brandladders beschikte, was het onmo gelijk den vuurhaard direct aan te tas ten. Op het terrein van den brand von den we, aldus het Hdbl., het hoofd van de inrichting, prof. van Slogteren, zeer onder den indruk van de ramp, die het werk van een tiental jaren binnen enkele uren grootendeels vernietigde. Wel was prof. van Slogteren, daarbij krachtig ge holpen door den technischen ambtenaar Bakker, er in geslaagd, het administra tieve archief en verschillende toestellen in veiligheid te brengen, tal van prepara ten, zeer veel welenschappel'jk materiaal en vele foto's werden echter een prooi der vlammen, of zullen, voorzoover ze behouden blijven, toch zooveel door het water hebben geleden, dat ze grooten deels onbruikbaar zijn geworden. Erger onheil werd voorkomen, doordat, kort na het uitbreken van den brand, 100 liter absolute alcohol uit het gebouw kon worden verwijderd, Het Hdbld vroeg prof. van Slogteren, naar de schade. Hij noemde f 200.000, en op hoeveel moeten de resultaten van al die jaren wetenschappelijfcen arbeid wor den geschat? Toen wij omstreeks negen uur het ter rein van den brand verlieten, leek het er op, dat men het vuur meester was. Uitgezonderd de werkkamer van prof. v. Slogteren en diens laboratorium is het geheele gebouw met laboratoria voor phy- siologie, anatomie enz., scbimmelkamers, bibliotheek, magazijnen en verdere afdee- lingen een prooi der vlammen geworden. De rondom het gebouw gelegen terrei nen, als proeftuinen ingericht, hadden na tuurlijk ook danig te lijden en werden grootendeels vertrapt. Een kleine broei kas was geheel vernield, de andere kas sen bleven behouden. Zooals alle rijksgebouwen was ook het laboratorium niet verzekerd, merkt bet Hdbld. op. De kindermoord te Zeven- bergen. Vrouw M., die op 7 November j.l. bet kind van haar ongehuwde dochter tijdens de geboorte in een kleedingstuk verstikte, werd door de arrondissements rechtbank te Breda veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De rechtbank qualificeerde bet feit als moord en noemde bet optreden der moe der zoo zeer in strijd met ieder begrip van menschelijkheid, dat zij geen termen aan wezig had gevonden een mindere straf toe te passen dan was gerequireerd. De fabrieksarbeider J. C. v. 0., die op aandringen van zijn a.s. schoonmoeder het kinderlijkje in een schuur bad begra ven, werd veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd\van 2 jaar. De Indische studènten. De zaak van de Indische studenten, die te recht moeten staan wegens opruiing, zal 8 Maart a.s. voor de Haagsche rechtbank behandeld worden; De bemanning van de Shonga gered. IJMUIDEN. V.D. Hedenmorgen zijn bij gunstig weer wederom pogingen gedaan om de bemanning van het stoomschip 'Shcnga te redden. Z.e werden thans met succes bekroond. De reddingsboot Dorus Rijkers en een uit Wijik aan Zee haalden de bemanning van het schip af. Die Do- rus Rijkers kwam vanmorgen 7 uur met 33 man te IJmuiden aan. De overige acht werden door de reddingsboot van Wijk aan Zee aap het Velser, stand afgezet. Alle 40 'leden der bemanning en een' s t-ow-away .zijn gered. De chef-machinist is zeer overspannen. De geredden hieven bij aankomst een driewerf hoera op de redders aan. Hoog wafer. De Donau is de laatste etmalen 3i/2 meter gestegen. Overal uit hét Donau- dal worden overstroomingen gemeld. Te Koenigswiesen (Opper-Oostenrijk) kwa men de huizen een meter diep in het jvater te staan. Het water steeg zoo snel, dat de bewoners zich slechts met moeite konden bergen. De Rhone is de laatste dagen sterk gewassen en heeft in de buurt van Lyon op verschillende plaatsen overstroomin- gen veroorzaakt. Door het snél opkomen'van het water werden de bewoners van 'het plaatsje Vaulx overvallen, die op de daken van hun huizen moesten vluchten. Het is de grootste overstrooming, se dert 1856 voorgekomen, toen een der dijken onder den druk van het water be zweek. Storm en onweer. Boven Engeland en het Kanaal heb ben gisteren hevige stormen gewoed, waardoor aan de scheepvaart veel schade is toegebracht. In het Merceykanaal is een Engelsch tankschip aan den grond geloopen. De bemanning, bestaande uit 40 koppen is gered. Gisteren heeft hoven Leipzig en omgeving een hevige storm gewoed. Er worden windstooten van 35 meter per seconde geregistreerd. De schade, aan hoornen en daken toegebracht, is zeer groot. Gistermiddag woedde in het Reu zengebergte een tamelijk hevig onweer. Daarna begon het zwaar te sneeuwen. op van de NIEUWE HAV BANK voor enkele guldens per jaar dekt U vele risico's. Vraagt inlichtingen Groote Markt 16 - Goes. Nieuwe ontdekkingen op kankergebied. Een officiëele medecleeling van het Patho logische Instituut van de Mc Gill-universiteit behelst dat een belangrijke stap vooruit op het gebied van kankeronderzoek is gedaan die een verschiet voor een nieuwe methode van behandeling der ziekte opent, doordat dr Horst Oertel de aanwezigheid van zenu wen in kankergezwellen van den mensch en andere kwaadaardige gezwellen ontdekt heeft. Met deze ontdekking staat vast, dat kanker geen onafhankelijke woekering is, gelijk totdus. ver werd aangenomen, en dit wijst misschien den weg naar een verband van kanker met het zenuwstelsel. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag j.l. werd alhier ten overstaan van notaris van Dissel ver kocht een woonhuis en schuur met tuin, sa- men, groot 3 A. 4 c.A. Kooper werd dhr J. Verschuur© voor f2390 plus 8V2 pCt. on kosten. Runderhorzelbestrijding. Het bestuur van den GelderschOvergsel- schen Bond van coöp. zuivelfabrieken heeft de aangesloten fabrieken in een circulaire opgewekt de runderhorzelbestrijding ter hand te nemen. Die nadeehge invloed dien de run derhorzel uitoefend op de melkproductie, de vleeschproductie en op den groei van het jonge vee motiveert de bestrijding reeds vol doende nog afgezien van de grootere waarde van onbeschadigde huiden. Op enkele plaatsen hebben leerlingen van de landbonwwinterschool of leden van een vereeniging van oud-leerlin gen zich bereid verklaard de boerderijen langs te gaan. 1 1 j VLISSINGEN, 17 Febr. 1928. Poters 2,5 3,5, t ien 1346, Rapen 2,54,5, Koolraap H,54, Spruiten 1432, Kroten 1010,5, Wijnpeeën 56, Kleine peeën 56, Witlof 1518, Kleiperen 811, Gieser Wildeman 1011, Goudreinet 822, Court Peudu 78, -Ermgaard 715, Zure Bellefleur 612, Grauwzoet 69, Grauwzuur 78, Huismans- zoet 7, Campagnezoet 1115, Bruine boo- nen 1830, Witte boonen 35 et., alles per K.G. Boerekool 25, Roode kool 310, Sa- voye kool 2,57 ct., alles per stuk. Selderie 1517,5, Prei 713 ct., beiden per bos. Spruitkoppen 1836, Veldsla 32—83, Kervel 25 ct., alles per kist of mandje. Programma van Zondag 19 Febr. HILVERSUM, 1060 M. 10 soc.-dem. uitzen ding. 6.30 vrijz. uitzending u. d. Ned. Herv. Kerk te Naarden. Voorganger: ds F. W. J. v. d. Poel. HUIZEN, 1950 M. 8.30—9.30 NCRV. Mor genwijding. 9.50 NCRV. Kerkdienst in de Domkerk te Utrecht- Voorganger: prof. dr J. A. Cramer. 12.301.30 I/unchmuziek. 1.302.15 R. K. Verteluurtje vóór kinde ren. 2.304 Aansluiting van het Concert gebouw te Amsterdam. Het Concertgebouwor kest o. 1. vr. dr Willem Mengelberg. 45 R. K. Ziekenuurtje. 5.20 NCRV. Dienst i. h. Kerkgebouw v. d. Vrij Ev. Gean. te Hilversum. Voorgangersds J. J. v. Petegem en ds P. R. Muller. - 7.308 Spr. Th. v. d Wey, priester uit VianenNaar het land der Pharao's. DAVENTRY 1600 M. 3.50 cantate. Voor koor, orkest, sopraan, tenor. 5.40 Vertel lingen u. h. Oude Testament. 5.506.20 Kinderkerkdienst. 8.20 Studio-Kerkdienst. Rede van Generaal Booth van het Leger des Heils. 9.05 Liefdadigheiilsoproep. 9.25 Orkestconcert. PARIJS, 1750 M. 12.20 Religieuse muziek en causerie. 1.052.10 Orkestconcert. LANGENBERG, 469 M. 8.20—9.20 R.-Ivath. Morgenwijding. 11.20-12.20 Orgelconcert. 12.201.50 Orkestconcert. 2.503.20 Beethoven's pianosonaten. 3.504.35 Man dolineconcert. Stoomvaart Mij. Nederland. BATOE, uitr., 18 te Port Said. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., 16 v. Southampton. SIM AL OER, uitr., pass. 16 Gibraltar. KONINGIN DER, NEDERL-, uitr., 15 v. Belawan. Rotterdamsche Lloyd. BUITENZORG, 17 v. Rott. te Hamburg. PALEMBANG, 16 v. Rott. t© Hamburg. MÉNADO, 17 v. Batavia te So-erabaja. SERAJAK, uitr., 17 van Marseille. Stand van hedenmorgen 10 uur: Licht op voor fietsers: Zondag 5 u. 50. Maandag 5 u. 53. Op 20 Februari a.s. hoopt onze geliefde Man en Vader C. DE RIJKE zijn 80en geboortedag te berdenken Dat wij hem nog lang in ons midden mogen behouden is de wensch va zijne Dankbare Ecbtgenoote, Kin deren, Behuwd-. Klein- en Achterkleinkinderen Serooskerke (W.), Lepelstraat. Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer JAN MOL Jz.. n den ouderdom van 66 jaar en 10 dagen. Uit aller naam, Wed. J. MOLBraamse Kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen. r Heinkenszand, 17 Febr. 1928. ORANJEPLEIN. Aangifte van leerlingen, voor den cursus, die April begint. Woensdag 22 Februari, 34 en 7J/28T/2 uur in de School. HET BÉSTUUR. De Notaris M. OELE te 'sGra- venpolder maakt bekend dat door hem op 16 Februari 1928 zijn overgenomen alle akten, registers en repertoria van de vroeger te 's-Gravenpolder standplaats gehad hebbende Notarissen L. Paardekooper Overman enH.W.Neervoort De BURGEMEESTER-STRAND VONDER der gemeente Wemeldinge maakt bekend, dat bij hem als strand goed zijn aangegeven 1 Roeiboot, zonder naam, bruin geteerd, waaraan een eind touw van plm. 2 M. Ingesneden letters'A. J. S. 1 dito, model vlieger, met een eind touw en een eind staaldraad en'ketting. 1 dito, geteerd, gemerkt I. P. D., met een eind touw van plm 2.5 M. en een stalen hoosvat en 1 dennen Stam, lang 7.30 M. en dik plm. 45 c.M. Zij, die meenen recht te hebben op bovenvermelde goederen, kunnen zich aanmelden ter Secretarie, iederen werkdag van 10 tot 12 uur. Uit de hand te koop gunstig gelegen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. r.én perceel. Eigenaar wil voor 9 achtereenvolgende jaren pachter worden, tegen 5 °/0 vergoe ding der koopsom. Polderlasten f9. per Hectare, grondlasten totaal f 110.—. Nadere inlichtingen te bekomen met bet. antw. bij TH. FOSSEN, te Kapelle. GROOTE KADE 28 - GOES biedt te koop aan: groot 40 H.A., gunstig gelegen in de Haarlemmermeer, geploegd en ge deeltelijk bezaaid. Dadelijk op gebruik. Vraag: f 2650.— per H.A. H. H. Veehouders Gebruik voor den opfok van uw veulens, kalveren en biggen, als bij- voedsel „TROVEÏNE". Troveïne oefent een zeer gun- stigen invloed uit op het beenderen stelsel en bevordert in ruime mate de eetlust. Troveïne wordt door verschillende dierenartsen aanbevolen. In pakken van 1% K.G. a f 1.50. Verkrijgbaar bij K. HUIBREGTSE, Klein-Vlaanderen M 152, Middelburg. Wederverkoopers gevraagd. ONTVANGEN: een prachtige collectie Stalen voor Beleefd aanbevelend, KLEERMAKER - ARNEMUIDEN. Bloemkoolplanten per 100 f 0.90 Kropslaplanten per 100 f0.40 Voorts af te geven alle soorten Groentenplanten en Zwijndrechtsche Poot-uien. A. LANDSMEER, Tuinman. DORDRECHT. Zending rembours. Te huur bij inschrijving voor 3 jaren de Tuinderij van dhr. A. ANDRIESSE, Veerschesingel S 29, groot ongeveer 85 roeden. Kijk dag 24 Febr. Briefjes in te leveren vóór 29 Februari bij dhr. A. ANDRIESSE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3