No. 120 Zaterdag 18 Februari 1928 42e Jaargang Bank voor Zeeland „BERTELS'KUNSTKORREL" EERSTE BLAD. Alle Bank- en Effecfenzaken LA PERLA DE SAN! FELIX 'S. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ZIJN SCHOOLARTSEN NOODIG? TOILET-ARTIKELEN A. C. VAN DER REST, GOES Binnenland. Buitenland. L. DUVEKOT Szn. - Groote Markt 19 - GOES Onze Geneesmiddelen voldoen aan de hoogste eischen. A. C. VAN DER REST Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. DE PLUIMVEEWING IN NIEUWE BANEN DOOR y.\ I l d WATWi «aa- mparijf ber«ld ken. invergaderlng ht veilen van teelt. ►elang voor de en wordt dit wordt hierop igd en aange- leel en al zijn ze zelf en en rolls aandacht hestrijdings- aantal insec- der bloemen een prachtig g der vrucht waardoor zij oogst verhoo- een vochtige wind zijn het die voor de In een fruit- id, waar de t 70 pet. uit-' kers zich in ubbeld. ikrijk. Riitte, direc- iandbouw Mij Vederlandsche het volgende coord in wer- Internationaal admini- an krijt Land en de Sooiété Parijs, welke ihikking heeft diensten van i de France, ganisatie in annen Neder- in Frankrijk ste voorwaar- holpen, onder ensiten rijen zooveel deskundig on- deze bedrij en de afzet- en wegwij- pacht en het lorwaarden. chtconbacten. vestig'ng be- lijkheden met nkoop kunst- iz. voor geheel le aanvragers an bedrijven fde streek aanvragers in eigen keus ïk van vesti- Frankrijk be- gemeen gun- ndbouwgezin- de leden, die roldoende ka- ben, niet te d laten voor eren van 3 0 pachtprijzen )ij dient men gewoonte om te drukken, s 3 maal ICO gulden is 48 t men reke- de H.A. eerste moei- groot te be- hiervoor in op langen it van koop. 5ór de eerste sten, en wèl odat men ka rn. Het eerste t 18 Febr.: .35 1950 M. - 3—4 R.K. jelconcert. ch. 7.35 forstman uit ine bevoegd ing uit Heer jvereen. S. re- leerlen, enz. 2 Politie-be- nuziek 3 lijke Lezing. 0—5.15 Fran- e les. (i 7.15—7.45 ozenpraatje". 10.30 Soc. Kerkdienst. 6.20 Orkest- 7.35 Beetho- Mi'itair or- 20 Gala-con .25—150 en - 6.50—7.35 Timmermans. irkestconcert. rkestconcert. -tl »- <s%«r Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.^ Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Bij de verdere, uiteraard vluchtige be handeling van het schoolartsen-vraagstuk, willen we allereerst een antwoord geven op de vraag, of de aanstelling van school artsen als een besliste noodzakelijkheid moet worden beschouwd. En dan is het zeker gewenscht, ook hierbij de noodige nuchterheid te be trachten. Het gevaar dat ons volk van de zijde der scholen bedreigt is niet zoo groot als 't menigmaal wordt voorgesteld. Hier wordt vaak, zooals o.a. door Dr v. Sta veren in „De Gemeenteraad" werd aan getoond, niet weinig overdreven. Wanneer men sommige verdedigers van 't instituut der schoolartsen hoort, zou men haast den indruk krijgen dat de scholen broedplaatsen zijn van allerlei ziekten en kwalen. Maar de werkelijkheid is toch een weinig anders. De schoolleeftijd, de practijk leert het, en 't wordt ook door do geneeskundi gen wel erkend, is heusch zool gevaarlijk niet als men 't soms gelieft voor te stel len. Zeker, hier dreigen wel gevaren, maar men moet hier niet overdrijven. Geneeskundigen van naam hebben er op gewezen, dat de besmettingskans in de school zeker niet grooter is dan daarbui ten. En Dr v. Staveren betoogt in zijn bovenaangehaald artikel, dat een normaal persoon eigenlijk een surplus in functie vermogen zijner organen heeft, zoo-dal een anatomisch defect niet altijd en niet steeds op den duur een tekort in physio- lo-gische functie veroorzaakt. Natuurlijk is hiermede niet gezegd, dat we er dus maar op los zouden moeten leven. Dat is niet Christelijk en o-ok niet antirevolutionair. De gezondheid moet zooveel mogelijk worden beschermd; ziekten en kwalen behooren ook door hygiënische maatrege len te worden bestreden en aan de spreuk dat voorkomen vaak boter is dan gene zen, mag ook bij! deze kwestie aandacht worden geschonken. Maar dat wordt dan ook wel gedaan. Voor den bouw en de inrichting der schoollokalen zijn allerlei dwingende be palingen gemaakt. Aan voorschriften om trent de ventilatie, het- toelaten van zon licht, de bevolking der klassen, de lig ging en de inrichting der privaten enz. ontbreekt het daarbij niet. En voor wie er belang in stellen, en dat zijn immers alle onderwijzers en besturen van scholen geveu de school museums allerlei waardevolle inlichtin gen, waarvan dan ook een dankbaar ge bruik wordt gemaakt. En clan, de onderwijzers zijn er ook nog, en wij meenen te mogen zeggen, dat zij de taak die den schoolarts is toebedeeld, als regel zonder bezwaar kun nen overnemen. Er doen zich bij de kinderen allerlei kwaaltjes voor, die, voorzoo-ver ze niet de aandacht van de o-uders hebben ge trokken, door den onderwijzer, die de kinderen maar niet eens in de zooveel weken maar eiken dag voor zich heeft, minstens-evengoed kunnen worden waar genomen "dan door den geneesheer. „Men zou - zegt Dr v. Dieren z'n zintuigen wel allemaal in den zak moeten hebben gestoken om niet zonder eenige moeite en zonder dat het tijd kost, op te merken, dat Jantje uit z'n neusje stinkt, dat Pietje z'n buurtjes ver gast op de odeur van zijn zweetvoetjes, dat Klaasje een loopend oortje heeft, Trijntje luisjes herbergt, Kareltje verdacht uitziende plekken op z'n ho-o-fd heeft en Nelis uitslag o-p handen en armen, dat Kojbus stamelt en Hendrik stottert, dat Grietje hoest o-f kucht en er slecht gaat uitzien, dat zij over moeheid en hart kloppingen klaagt bij; de gymnastiekles of in het vrije kwartiertje bij het touwtje springen, dat sommige kinderen moeite hebben bij het luisteren of bij het ver af zien en altijd maar weer neiging vertoo- nen om met den neus vlak op het werk te gaan liggen, dat anderen last hebben van tranende rood uitziende en knippende oogen en enkelen reden geven om ade noïde woekeringen bij hen te vermoe den." Tro-uwens de gevallen liggen voor liet grijpen, dat bijziendheid, hardhoorend- heid en andere afwijkingen niet het eerst door den schoolarts, maar door de onder wijzers werden geconstateerd. En zou een onderwijzer, die toch ook de gezondheidsleer heeft bestudeerd, niet Een gedeelte van onze afdeel ing vindt U thans geëtaleerd. Beleefd verzoeken wij Uw aandacht. Ass. APOTHEKER Lange Kerkstraat 42 - Telef. 168 kunnen beoordeelen of de ventilatie in orde is, of de temperatuur aan behoorlijke eisclien voldoet enz.? Natuurlijk, de mogelijkheid bestaat, dat een onderwijzer daaraan geen of wei nig aandacht schenkt, d.w.z. dat hij zijn plicht verzaakt, en dat o-ok liet hoofd der school dergelijke fouten niet ontdekt. Maar laat men toch niet meenen, dat in dergelijke gevallen een geneesheer, die zoo nu en dan een vluchtig) bezoek brengt, grooten invloed zal- uitoefenen. Want en dat mag mede niet uit het o-og worden verloren het onder zoek van clen schoolarts zal altijd een zeer vluchtig karakter dragen. In het rapport uitgebracht door de commissie van „Het Groene Kruis" in Zeeland, is sprake van 6000 kin-deren per schoolarts. Als we nu aannemen, dat er na aftrek van de vacanties enz, 200 bezoekdagen overblijven, en dat de scholen vier maal per jaar bezocht wor den, dan volgt daaruit, dat per dag 120 kinderen mo-eten worden „behandeld". En dan is er nog de zeer omvangrijke administratie die hier zeker niet ach terwege kan blijven. richt. Op den weg naar de Kupferhütte zijn vrijwel alle hoornen omgewaaid en tal van huizen geteisterd. De sterkstroomlei- ding in het Lutterdal is geheel vernield. Generaal Pangalos, de ex-dictator, is gevankelijk naar Athene gebracht voor de bijwoning van zijn proces, dat binnenkort dienen zal. Wijziging Hooger Onderwijswet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling der Hooger Onderwijs wet. Hierin wordt o.m. voorgesteld, om de bevoegdheid om aan hoogleeraren, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd eervol zijn ontslagen, vergunning te verleenen, liun onderwijs voort te zet ten, te geven aan den minister, op voor stel van curatoren: Naar 's ministers nieening zal van deze bevoegdheid slechts een zeer beperkt ge bruik mogen worden gemaakt. Voorts wordt de mogelijkheid geopend om aan de Technische Hoogeschool een diploma van natuurkundig ingenieur tj verkrijgen. Het ligt niet in de bedoeling hiervoor een nieuwe afdeeliug aan de T. Hoogeschool in te stellen. De studie zal Jumnen worden ondergebracht bij de af- deeling algemeene wetenschappen, zoodat hiermede geen kosten gemoeid behoeven te zijn. Verder wordt nog voorgesteld, om hel verleenen van vrijstellingen van examens aan do Technische Hoogeschool ook mo- Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) De crisis in de Duitsche metaalindustrie. In alle fabrieken van liet Siemenscon- cern te Berlijn, welks personeel een hon derd-duizend man sterk is, is gisteravond de volgende kennisgeving aangeplakt: „De bond van Duitsche metaalindustrieelen heeft besloten, uit solidariteit met de in- dusirieelen in Midden-Duitschland tot een algemeene uitsluiting over te gaan. Ter uitvoering van dit besluit zeggen wij hier bij met ingang van 22 dezer ons -geheele personeel op". In ale metaalfabrieken van Frankfort a. d. M. is ook een dergelijke kennisgeving- aangeplakt. Koning Albert en koningin Elisabeth naar Denemarken. Uit Brussel wordt gemeld, dat koning Albert en koningin Elisabeth van België, 16 April naar Kopenhagen zullen gaan voor een bezoek van verscheidene dagen aan het Deensclie hof. Het is nog niet be kend of van deze reis door het Belgische vorstelijke paar gebruik zal worden ge maakt om ook een bezoek te brengen aan den koning en de koningin van Noorwegen te Oslo. Het vertrek zal, per boot, uit Ant werpen plaats hebben. Korte beirichten. In Augustus zullen 15.000 soldaten van het „British Legion" een bezoek bren gen aan het IJzerfront en de slagvelden in Noord-Frankrijk. In het Lutterdal bij de badplaats Lauterberg, in bet zuiden van de Harz, heeft een windhoos groote schade aange- gelijk te maken voor hen, die aan een andere Ned. hoogeschool of aan een Ned. Indische hoogeschool met goed gevolg examen hebben afgelegd. Ook wordt voorgesteld, om de toelating van personen tot universitaire studiën, die den 30-jarigen leeftijd hebben bereikt, op grond, dat zij voldoende algemeene ont wikkeling en geschiktheid bezitten voor de studie van het door hen gekozen vak, uit te breiden tot de Technische Hooge school. Een andere wijziging beoogt, de mogelijkheid te openen om hem, die aan een Nederlandsche hoogeschool een exa men jheeft afgelegd, bij overgang naar een universiteit hier te lande geheel of gedeeltelijk vrijstelling te verleenen van universitaire examens. Ten slotte wordt een regeling voorge steld, om de jongelieden, die de studie voor indoloog reeds hebben aangevangen, op grond van de verwachtingen, welke de materie betreffende, doch weder in getrokken wetsontwerpen, hun bood, niet te dupeeren. Vloekverbod. 1 In de Donderdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Zaandam is met 14 tegen 7 stemmen het voorstel van den heer Dorjee (Chr. Hist.) om een vloek- verbod in het leven te roepen, verwor pen. U it het r o o d e Goor. Het Twentsche stadje Goor heeft den laatsten tijd nogal eens van zich doen spreken, vooral door het niet vlaggen op Koninginnedag. Nu is er een nieuwe quaestie. Ter gele genheid van den 70en verjaardag van Ko ning Willem III, in 1887, had men nl. PRIMA 8-CENTS SIGAAR Vroeger verkrijgbaar bij Wed. D. FLIKKEN, thans bij Naast Hotel „de Korenbeurs" Ass. APOTHEKER L. Kerkstr. 42, GOES. Tel. 168 diens borstbeeld in de raadszaal geplaatst, waaruit het echter onlangs hij een restau ratie is verdwenen. Verschillende ingeze tenen zagen daarin een aanranding van bet nationaal gevoel en gaven van hun verontwaardiging uiting. Het gemeentebestuur lieeft nu doen we ten, dat het borstbeeld zoo spoedig moge-- lijk weer op z'n plaats zal worden ge bracht. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE*- ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULtNE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKTE. Middelburgscheslr.Pl7, Scheveninqen. Malversaties door den ge m.- v e 1 d w a c h t e r. In de gisteren gehouden vergadering- van clen gemeenteraad van Wijdeues kwam in behandeling een rapport, uitge bracht door een commissie van onderzoek in verband met het feit, dat over het dienstjaar 1926 een gedeelte van de dooi den gemeente-veldwachter als administra teur van de algemeene begraafplaats ont vangen gelden in de boeken van den toen- maligen gemeente-ontvanger niet op vol doende wijze verantwoord zijn en bedoel de géiden niet in de gemeentekas zijn ge stort. Voor zoover uit de slordige boekhouding was na te gaan, beliep dit over 1926 f 177, ook over beide voorgaande jaren klopte de verantwoording niet. Het onderzoek wees .verder uit, dat de veldwachter ook bedra gen voor het gebruik van de noodslacht- plaats heeft geïnd, welke niet zijn verant woord. Ook ten aanzien van de vermakelijk heidsbelasting rees in dit opzicht ernstig vermoeden. Hoewel de veldwachter de feiten ont kende en den oud-gemeente-ontvanger als verantwoordelijk persoon aanwees, werd met 6 tegen 1 stem besloten hem te onthef fen van zijn functie als administrateur van de begraafplaats en van liem terug te eischen een bedrag van f 177. Mocht hij hieraan niet voldoen, dan zal de zaak in handen der justitie worden gegeven. -Ohr. Nat. ff erkmansb O'nd. Die alg. vergadering van het Pro-v. Comité Zeeland van den Chr. Nat. Werkmansbond zal 1 Maart in de Prins van Oranje te Goes worden gehouden. A n t obus-vergu n ni n g. Ged. Staten hebben aan J. C. Krijger te Goes vergunning verleend tot het onderhouden van een dagelijkschen autobusdienst van Stavenisse over St. Annaland naar St. Maartensdijk en omgekeerd. De brug werken te T h o 1 e n. De bewoners van de Oud-Vossemeersche Poort, Botermarkt en Kerkstraat kunnen nu eonstateeren, zonder naar het veer te gaan, dat de werken voor de brug goed be ginnen op te schieten. Maandag is een aanvang gemaakt met den aanleg van de nieuwe bestrating, waarvan tevens is gebruik gemaakt om de gasleidingen in die straten, voor zoover noodig, lager te leggen en te vernieuwen. Tevens is men begonnen met het afbre ken van' de huizen aan de Botermarkt, zoodat de werken goed in elkaar sluiten. Aan de overzijde van het veer is het een heele bedrijvigheid. Onafgebroken wordt met drie ploegen een geheel etmaal door gewerkt, waarbij het terrein door middel van twee lampen verlicht wordt. Uit de vorderingen die dit werk maakt, de hoofd peiler is zoo goed als afgegoten, kan men afleiden dat het voornaamste werk uit het heien bestaat. Is dit gereed, dan is het gieten van de beton een werk dat zeer vlug gaat, vooral als er nacht en dag met be hulp van twee betonmolens wordt doorge werkt. Jammer is dat gistermorgen, waar- Binnenland. De bemanning van de Shonga gered. Het defensie-ontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. De Maasdijk bij Nederhasselt in gevaar lijken toestand. Groote brand te Lisse. Buitenland. De storm van gisteren. Overstroomingen in enkele landen. Volledig pluimveevoeder. (Wettig gedeponeerd) Alles vereend in ëén korrel,niets bijvoeren! Alle foutief voederen wordt hierdoor opge heven gezondersterker en mooier dieren. Alom verkrijgbaar». Proef 50 Kilo a |9.-postw. N.V.Bertels Oliefabrieken Afd.. Kunstkorrels" Amsterdam. Vraagt brochure schijnlijk tengevolge van het liooge water een stuk dam is bezweken, waardoor de heiput en de beide heikasten onder water zijn geraakt. (Th. Grt.) Vlisslngen. Stukken voor den Ge- meenteraa d. B- en W. stellen voor in verband met de bepalingen der J,.0.- wet 1926 de vergoeding aan de bijzla gere scholen over 1927, althans het voor schot als volgt, vast te stellen: School de Vlissingsche Schoolvereeniging f 1590, Chr. Hcrv. school aan de Wagenaalrstraat £3130; bijz. school op Geref. grondslag aan de Kasteelstraat £3180; de R.K. Jon gensschool aan de Verkuijl Quakkelaar- straat f 10201; de R.K. Jongensschool aan de Kasteelstraat f 1100, R.K. Meisjes school aan de Breestraat f2740, R.K. Ulo school f 1140, Bijzondere school voor U.L.O. f1818- B. en W. wijzen er o>p, dat de arbeid! aan de werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling verbonden steeds toe neemt en daarom zijn zij tot de overtui ging gekomen, dat een ambtenaar het werk niet meer alleen kan verrichten en stellen zij voor een jongmensch, dat op proef heeft gewerkt en de gewenschte eigenschappen daarvoor bezit, te benoe men tot schrijver op een jaarwedde van f700 met 8 verhoogingen van f50 per jaar tot een maximum van f1100. Daar de het eerst voor werkverschaf fing aangewezen werkzaamheden teneinde spoeden, stellen burg. en weth. voor een ander werk aan te wijzen en wel het bouwrijp maken van het terrein gelegen tusschen Btoemenlaan, Asterlaan en Boschweg en wel ten noorden van het perceel, waarop1 de „Oranjeschool" wordt gebouwd. De kosten hiervan worden op f1500 geraamd. Door den heer L. J. M. Quasters is thans verzocht hem toestemming te willen verleenen tot het verwijderen van het hekwerk voor het pand Coosje Busken- straat 67, aan hem toebehoorende en waarin een reisbureau zal worden geves tigd. B- en W- stellen voor dit verzoek: in te willigen en den vrijkomènden tuin grond voor trottoir te bestemmen. Een deel van het vrijkomende hek zal worde* aangewend tot afsluiting van den aiangren- zenden tuin gelegen voor bet pand Coosje Buskenstraat 65 van den heer W. J- T'heune. B. en W-herinneren er voorts aan, dat inzake het hek voor het hoekhuis de ge meente door het Gerechtshof te 's Graven- hage in het gelijk is gesteld. Voorgesteld wordt verder aan M. Maas 707 vierk. M. grond aan de Badhuisstraat en aan J. Lampers 452 vierk. M. aan de Rocbussenstraat te verkoopen voor resp. f 14.410 en f4520. i i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1