No. 119 Vrijdag 17 Februari 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels. A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Kerknieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE TAAK DER SCHOOLARTSEN. Buitenland. Voor Zeelandi Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting Hoewel aan den bouw en de inrichting der schoollokalen tal van eischen, ook van ■jhygiënischen aard, worden gesteld, en daar bij terdege met de gezondheid) der leerlin gen wordt rekening gehouden, zijn er toch velen, ook onder de medici, die van oordeel zijn, dat de gezondheid der kin deren, en dus de volksgezondheid in het algemeen, in belangrijke mate door de school wordt bedreigd. In verband daarmede wordt dan ook op de aanstelling van schoolartsen, die aan deze dingen speciaal aandacht heb ben te schenken en daarin bun levenstaak vinden, aangedrongen. Vrij algemeen is men van opvatting, dat tot de taak van zulke schoolartsen in 't bijzonder moet worden gerekend toe zicht te houden op: le de hygiëne van het schoolgebouw; 2e de hygiëne van de schoolmeubelen en -leermiddelen; 3e de hygiëne van het onderwijs en 4e de hygiëne van "het schoolkind. De schoolarts zal dus in de eerste plaats voorzoover dat nog noodig mocht zijn, Aandacht hebben te schenken aan de inrichting der lokalen en de wijze waarop ze worden bewoond. Hij zal hebben na te gaan oï de lo kalen en de privaten behoorlijk gerei nigd worden, o£ "er voldoende geventi leerd wordt, of de temperatuur in de lokalen niet te hoog is of te laag, of het zonlicht voldoende toegang heeft of het ook behoorlijk wordt afgesloten enz. Verder behoort het tot zijn taak toe zicht te houden op de hygiëne van de schoolmeubelen. Hij zal hebben na te gaan of de stand en da kleur van de borden aan goede eischen voldoet op dat aan de oogen van de leerlingen niet te hooge eischen worden gesteld.' Hij zal, er op hebben te letten of de differentie en de distantie van de schoolbanken wel voldoende is, zooidat 'de kinderen gemak kelijk kunnen zitten en geen verkeerde houding, waardoor scheefgroeien wordt bevorderd, aannemen. Voorts zal hij zijn aandacht hebben te schenken aan de leermiddelen, de kaar ten en de leiën waar die nog gebruikt worden, d© potlooden en de penhouders, die door sommige peuters maar al te graag als kauwmateriaal worden gebruikt, en volgens sommigen of deze arti kelen na gebruik behoorlijk antiseptisch gereinigd worden. Maar ook met het onderwijs in engeren zin zal de schoolarts Zich hebben bezig, te houden. Hij zal hebben te letten op de hoeveel heid en den aard van het huiswerk, en hebben toe te zien, of de kinderen door veel uit het hoofd te leeren niet oververmoeid worden, wat volgens som migen tengevolge kan hebben, dat niet alleen de hersens overladen worden, maar dat ook lichamelijke stoornissen als bijj- ziendheid optreden. En dan is er tenslotte en dat is wel het voornaamste de hygiëne van het schoolkind. Goed beschouwd is ieder schoollokaal een groote 'en dies gevaarlijke bron van besmetting. Kinderen met afwijkingen van allerlei aard worden dag aan dag bij elkaar gebracht en leven vaak in een zeer innige verhouding. Er is heel vaak on middellijk lichamelijk contact. En dat kan zeer gevaarlijk zijn. Immers, daar zijn kinderen die, wij geven hier het lijstje dait indertijd door den Amsterdamschen geneeskundi gen kring werd gepubliceerd behept zijn met zweetvoeten, stinkneusjes, tuber culose, hoofdzeer, landziekten, vallende ziekte, St- Vitus-dans, achterlijkheid, rug- gegraatsverkromming, pogaandaeningea w.o. besmettelijke trachoom, spraakgebre ken, adenoïde woekeringen, oarettering, hardhoorendheid. En nu is het de taak van den schofol- arts, om dergelijke ziekten en gebreken op te sporen en daarop de aandacht te vestigen, 'teneinde de kinderen voor wie da,t noodig mocht zijn, onder ge neeskundige behandeling te stellen en ta voorkomen dat gezonde leerlingen wórden- besmet. Wie zulke dingen leest moet wel e©n oogenblik onder den indruk komen en 't. behoeft niet te verwonderen dat de in druk bjj velen zoo sterk is geweest dat ze zich met een zeker enthousiasme voor de aanstelling van schoolartsen uitspra ken en niet zonder medelijden neer zagen op hen, die niet alleen bezwaren opperden, maar zich zelfs als beslist te genstanders openbaarden. V De autobusdiensten. Ook de „Middeib. Crt" heeft laan- dacht geschonken aan de veelbesproken beslissing van de Kroon inzake den auto busdienst GoesWolphaartsdijksche Veer. Terecht wordt opgemerkt dat het een zaak is die dieper reikt dan persoonlijke voorkeur of persoonlijk belang. Het a'.ge meen belang moet hier in 't oog worden gehouden. De „M. Crt." vermoedt dit blijk' ook wel uit de overwegingen van de Kroon dat in het bijlzonder rekening is gehouden met een „goede en duurzame verkeersregeling", m.a.w. de bestaansmo gelijkheid van de tram, en daarom ai was de beslissing moeilijk, acht het blad het toch verklaarbaar dat ten gunste van de tram werd beslist. Wij kunnen deze opvatting niet deelen. De nieuwe tram kan ongetwijfeld als een zaak van algemeen belang worden aangemerkt. En het is te prijzen, dat met de belangen van de tram, in verband met de wenschelijkheid van een goede en duurzame verkeersregeling rekening wordt gehouden. Maar die belangen moeten niet op die wijze worden behartigd dat een soorl monopolistisch bedrijf wordt gevormd, maar door den dienst zoo te regelen en de tarieven zoo te maken, dat het publiek aan de tram de voorkeur geeft. Door wat nu gebeurde moge het belang van de tram gediend zijn en door deze kunstmatige bescherming moge de be staansmogelijkheid van dit vervoermiddel versterkt zijn, het algemeen belang is daarmee niet identiek. Tal van personen missen nu hun ver voermiddel. Ze zijn weer in het isolement teruggebracht. En op hetzelfde oogenblik dat de bussen ophouden te rijden zijn de vrachtkosten van tal van artikelen verhoogd. De winkeliers in Goes zul len er ongetwijfeld de schade van on dervinden. Daarom, en ook omdat iemand die jarenlang op behoorlijke wijze een ver binding in stand hield en daarmee het algemeen belang diende, op ernstige wijze gedupeerd werd, kunnen wijl de genomen beslissing niet anders dan betreuren. De „M. Crt" hoopt dat in 't vervolg elk geval zorgvuldig zal worden overwogen en dat, mocht de regeering in nog meer dere gevallen de autobusvergunningen opheffen ten gunste van trein of tram, daarbij dan aan den spoor- of tramdienst voorwaarden zullen worden gesteld die een voor het publiek zoo geriefelijk mo gelijke dienstregeling waarborgen. Biji dezen wensch sluiten wij ons gaarne laan. Alleen stemt ons wat wij omtrent een en ander nu reeds vernamen, weinig hoopvol. De komende voikenbondsbijeenkomsten. Vanaf Maandag a.s. zullen weer enkele belangrijke bijeenkomsten van den vol kenbond worden gehouden. Do commissie voor arbitrage en veilig heid opent de rij, waarop! dan 5 Maart de zitting van den volkenbondsraad volgt. Volgens het reeds in December opge stelde program sluit zich 15 Maart de voorbereidende ontwapeningscomm. daar bij aan; de voorzitter, jhr Loudon heeft de leden daarvan (onze vertegenwoordiger in die commissie is mr V- _H. Rutgers) tegen dien datum naar Genéve geroepen. Hoeveel bioscopen er in Duitschland zijn. Het aantal bioscopen werd einde 1927 in Duitschland op ongeveer 4500 geschat. De meesten dezer „Kino's" bieden plaats aan 200 a 300 bezoekers. Berlijn alleen bezit ongeveer 370 bioscopen. Daarna vol gen München met 64, Hamburg met 58, Keulen met, 46, Leipzig met 35, Frankfort en Breslau elk met 34, Dresden met 32, Essen met 27, Hannover met 24, Bremen en Düsseldorf elk met 19 en Maagdenburg met 17 bioscopen. Alle overige steden van Duitschland bezitten minder dan 15 bios copen. Bijna eiken dag een moord De Pruisische minister van binnenland- sche zaken beeft een statistiek van in het jaar 1927 in Pruisen begane zware mis daden bekend gemaakt. Volgens deze sta tistiek bedraagt het aantal der moorden in Pruisen 323, van pogingen tot moord 193, van doodslag 176, van poging tot doodslag 75, van roofovervallen 1393. Het grootste aantal moorden is in bet ■egeeringsdistrict Düsseldorf gepleegd, n.l. i-8, dan volgt Berlijn met 40. De vermeerdering van brandstichtingen begint juist op het tijdstip, dat de brand verzekering met het stabiliseeren van bet jeld weer practiscbe beteekenis gekregen beeft. De mededelingen der crunineele politie oonen duidelijk aan, dat ifl veel grooteren imvang dan men tot dusver aannam, be- :itter en brandstichter dezelfde persoon ;ijn. Zeer groot was het aantal misdaden egen de zedelijkheid. Missiestatie in China verwoest door reovers. Volgens de laatste berichten is de oudste Missiestatie der Steyler Paters te Puoli in Zuid-Sjantoeng (China) geplunderd. Zon dagavond 14 Jan. 192-8 te 8 uur werd het klooster door een bende van honderd man overvallen, uitgeplunderd en bezet. De pa ters werden mishandeld, hunne wo ningen verwoest. De roovers stalen alles wat zij konden bemachtigen, en drongen over de daken het zuster- en weezenhuis binnen en dwongen de zusters en wees meisjes dit te verlaten en plunderden het geheele huis uit. In de macht der roovers bevinden zich nog een pater, 2 broeders, zes zusters en ongeveer tachtig weesmeis jes. De roovers verlangden een losgeld van 30.000 Mexicaansche dollars (120.000 Mark). De Duitsche consul doet groote moeite voor de bevrijding. Hoog water. De berichten uit verschillende streken van Frankrijk toonen aan. dat de was der rivieren verontrustend blijft. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat de Rijn sinds gisteren meer dan een meter gestegen is. De velden in den Elzas langs de rivieren staan blank. Tengevolge van den aanhoudenden re gen in de Vogezen, het Zwarte Woud en in Noord-Zwitserland blijft het" hoogwa tergevaar van den Rijn dfëigen. De boven-Rijn, de rivieren yan het Zw. Woud, de Neckar en de boven-Moezel wassen nog steeds. De Main en de Lahn wassen slechts langzaam. Uit Vorarlberg komen berichten over ernstig hoogwater. In het dal van den Rijn is de plaats Meininger overstroomd. De straatwegen staan onder water. In het bijzonder is de hoogwaterstand ernstig in het gebied van het Bregenzer Woud. De Bregenzer Aache voert groote mas sa's hout mee, die zich samenpakken b§ de bruggen. Op verschillende plaatsen moest de brandweer voor den veiligheids dienst gealarmeerd worden. In het Saksische district Annaberg, dat ook verleden jaar zoo zwaar door over- stroomingen is geteisterd, zijn nieuwe overstroomingen opgetreden. Twee stati ons van den localen spoorweg zijn on- dergeloopen, z'oodat het verkeer gestremd is geworden. Na 20 uur van onafgebroken regen is de rivier Des (Engeland) sinds eergiste ren drie meter gestegen. De boeren heb ben met groote moeite bun vee uit de weiden kunnen halen. De rivieren Wye en Derwent in Derbyshire zijn ook bui ten haar oevers getreden en in Merio nethshire (Wales) is het geheele locale verkeer door de overstroomingea ge stremd. Vergadering per Radio. Het Britsche en het Amerikaansche in stituut van electro-ingenieurs, elk in het eigen lokaal in eigen land, hebben giste ren een gemeenschappelijke vergadering gehouden met gebruik van de nieuwe Engelsdh-Amerikaansche draadlooze tele foonverbinding. Begroetingen werden uit gewisseld, een motie werd besproken en aangenomen, waarin er dankbaarheid voor betuigd wordt, dat door een radio-telefo nisch gesprek 2 nationale instellingen ver bonden zijn onder den vorm van één in ternationale instelling, waaruit de steeds groeiende eendracht onder de volken blijkt. 1 Warmis in Februari. Ondanks regen en storm is de nacht van Woensdag op Donderdag in Engeland de warmste Februari-nacht geweest, 'sinds het opteekenen van de nachttemperatuur bij het instituut in Kent Gardens iu 1871 begonnen werd. De thermc-teter daalde geen oogenblik tot onder de 52 graden., terwijl het record tot nu toe 51 graden was. In sommige beschutte plaatsen aan de Cornish Rivier was het 55 en 56 gra den om 2 uur 's nachts. Het meteorolo gisch instituut schrijft deze wintersche hittegolf toe aan de bovenwinden, die krachtig uit het Zuiden woeien .en de warmtestroomen van Madeira en de Ca- narischs eilanden aanvoerden. Ook te Berlijn is het sedert gisteren buitengewoon warm voor dit jaargetijde De thermometer steeg tot boven le gr. Een dergelijke stijging wordt gemeld uit Maagdenburg, Dresden en Breslaa. De crisis in Duitschland. Voor vandaag verwacht men langdurige onderhandelingen, fiactie-vergaderingen, enz. Wanneer de onderhandelingen mis lukken, denkt men dat de nieuwe verkie zingen in elk geval op 25 Maart zullen gehouden worden. Korte berichten. Een ernstige aardverschuiving heeft een aantal graven op het Parijsche kerk hof Pantin bedolven. Tien duizend kub. meter zand zijn van een naburigon heu vel op het kerkhof gestort. In den afgeloopon nacht is een En- gelsche visschersboot op den Atlanti- schen Uceaan vergaan. Van de bemanning van 12 koppen kljn er vier gered. Ge vreesd - li, dat de anderen verdron ken -gijn fSpbrengsi Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen be droeg over de maand Januari in totaal f 43.509.389. In vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar is er een kleine achteruitgang, wat een gevolg is van de lagere ontvangsten aan Inkomsten belasting en de gewijzigde bestemming van de rijwielbelasting, waarvan nu een grooter deel bij bet wegenfonds is onder gebracht. Ten bate van het wegenfonds werd ont vangen: aan wegenbelasting f294.813,91 ven aan xijwielbelasting f3.874.279.50, to taal f4.169.093.41. Hongaarsche kinderen Het vertrek van het laatste transport Hon gaarsche kinderen is bepaald op Maandag 27 Februari a.s. De kinderen uit Zeeland vertrekken dan met den sneltrein die kwart over één uit Vlissingen vertrekt. Er bestaat ook gelegenheid om .met dezen Hongaarschen trein liefdegaven mede te geven. Deze pakketten moeten uiterlijk Donderdagavond 23 Februari aan bet adres van den secretaris van het Zeeuw- sche Comité, dhr Ph. Wessels, Papegaai straat 14, Goes, bezorgd zijn, evenals de groote stukken bagage, die de kinderen zelf niet kunnen dragen. De kosten dhar- voor bedragen f 1 per 10 K.G. of gedeelte daarvan. Middelburg. Ambachtsschool. Gisteren had de jaarlijfcsche openbare les plaats aan de Ambachtsschool alhier. Een groot aantal ouders van leerlin gen en andere belangstellenden kwam in de verschillende klassen een kijkje nemen en zich overtuigen, dat er door directeur en leeraren alles wordt gedaan om van de jongens geschoolde werk krachten te maken. Dit zal toch' steeds van groote beteekenis blijven, ook in dezen tijd, nu het moeilijker is dan vroe ger om een plaats te vinden. Een goed onderlegd persoon zal hier te lande reeds meer kans van slagen hebben, maar zeker ook een grooten voorsprong bij. emigratie naar een ander land. Het was gisterenavond weer eien ge zellige avond voor de verpleegden van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis al hier, zeker niet het minst door de ook nu weer zeer gewaardeerde mede'werking van de mar.doline-vereeniging „Somper. Avanti", die behalve, door haar bekende muziekstukken, door populaire, medegedongen wijsjes er een vroolijkei stemming in hield. Aanwezig waren de dames-regenten en de meeste b-'stuursledfön dor godshuizen, die verwelkomd .reruaa door den heer Peek, die ook woorden van dank en hulde sprak tot „Semper Avanti". Toen ook de heer Snijders, voorzitter van bet bestuur, aanwezig ./as, nam de heer Peek andermaal 1 eu bracht in verband met het a.s. vertrek van den heer Snijders, dozen woorden van dank en hulde voor hetgeen bijl ook voor dit gesticht steeds Loeft gedaan. Als herinnering aan dezen avond' werd aan alle leden van do awidolinevereeml- ging een fraai lint met opschrift „Oude Mannen- en Vrouwenhuis 16 Febr. 1928" aangeboden. De directeur, dhr den Boer dankte daarvoor met enkele woorden. Aan het slot >.-axa de hear Herman Snij- Binnenland. Tomatenteelt in Zeeland. Dr H. Franssen, oud-lid van de EerBte Kamer, overleden. De Eerste Kamer over de samenvoeging van Oorlog en Marine. De rijksmiddelen over Januari 1928. De was van de Maas. Een Fransche boot bij Goeree gestrand. Een Engelsch schip 'bij IJmuiden gestrand en doormidden gebroken. (Telegr.) Buitenland. Hoog water in verschillende landen. R.-K. Zendmgsposf. in China verwoest. Een warme 'Februari-nacht. Overstroomingen in Frankrijk. ders het woord om ook hulde te brengen aan Semper Avanti en mede te deelen dat hij nog wel eens afscheid' komt ne men, maar ook om te verzekeren, dat hfj hetgeen hij deed, steeds deed uit liefde •voor het werk en dat dan ook het ge sticht steeds bij hem in aangename her innering zal blijven. Rest ons nog te melden, dat de zaal keurig wa3 versierd en de oudjes op gulle wijze werden onthaald. Vlissingen. Hedenmorgen is in het Groe- newoud een stuk van een dak en een schoorsteen op de straat terecht gekomen tengevolge van den storm. Persoonlijke on gelukken kwamen er niet bij voor. Ned. Hérv. Kerk. Beroepen te *s Grevelduin-Capelle, P. J. Steenbeek te Kampen- Aangenomen naar peperga, D. Colen brander te Marssum. Bedankt voor "Goudriaan en Dttoland, G. Lains te Suawoude; voor Opperdoes, P. Warners te Nederborst den Berg; voor Beesd, K. de B-el te Steen wijk. Geref. Gemeenten. Beroepen 'te Vlaardingen, R. Kolk te Gouda. Chr. Geref. Kerk. Bediainkt voor B&am, C. S. v. _d. Ven te Arnhem, Jubileum L. J. van Op dsn ïen Maart zal het 40 jaar, geleden zijn, dat de heer L. J. van Wijk'hét secre tariaat van het Ned. Bijbelgenootschap aanvaardde. Wie eenigszins weet, hoezeer dit Go- nootschap in dat tijdperk zich ontwikkeld heeft, niet in het minst in zijn ontzag lijken arbeid der Indische talen, zal be grijpen, dat dit jubileum van den zoo bekwamen en energieken secretaris, die het voor velen als vertegenwoordigt, niet onongemerkt voorbij kan gaan. B s S. II. J. James, predikant deï Ned. Hervormde Gemeente te Delfshaveo (Rotterdam), hoopt Donderdag 8 Maart a.s. zijn zilveren ambtsjubileum te vie ren. Hij aanvaardde het ambt te Bigge- kerke, van waar bij twee jaar later naar'Lage Zwaluwe vertrok, welke Ge meente hij 9 jaar diende. Sinds -25 Oct. 1914 is hij aan de Kerk van Delf shaven verbonden. Het herhaüngsonderwijs. De gemeenteraad van Clinge was in hoo- ger beroep gegaan van het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarhij het subsidie voor het herbalingsonderwijs niet werd goedgekeurd. .De raad is thans door.de Kroon in gelijk gesteld, omdat bet alleen de bedoeling- - an den minister is te vrribicden gemeentelijke geiden toe te staan v.or cursussen, .waarop anders dan de door ds wet verplichte vak ken worden onderwezen. Vet. voor Ghrial Volks onderwijs. Naar we verher&ea zal de aigemeene vergadering van de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs Donderdag 31 Mei a.s. te Groningen onder presidium van Prof. Dr J. W. Aaiders worden gehouden. Als referent zal optreden Dr W. E. Slof Jr., directeur der stichtingentot rerpie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1