KINADRUPPELS Uit de Provincie. Kerknieuws. Qemsrtgd Nieuws. Rechtzaken. L mi •luiten, waarbij de premiën worden ge restitueerd, wanneer de verzekerde komt te overlieden vóór den leeftijd, waarop het rentëgenot z,ou intreden, In de adviezen worden de argumenten, die voor deze verschillende opvattingen z\jn aangevoerd, in den breede toegelicht. Landarbeldersioonen in Friesland. Te Workum (Fr.) is voor de arbeiders, werkzaam in het veehouderijbedrijf, voor 1928/'29 een collectief arbeidscontract ge sloten. De weekloonen zijn met f 1 ver hoogd en gebracht op f 25. Voor het land bouwbedrijf te St. Nicolaasga is de be staande overeenkomst met één jaar onge wijzigd verlengd. Te Bolsward en Blauw huis hebben de R.-K. landbouwers de van arbeiderszijde gevraagde loonsverhooging met f 1 per week afgewezen. Bescherming vain die klempen* industrie, Be* heer Drop, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van ar beid, handel en nijverheid de volgende vragen gestelds l. Heeft de minister riefe reeds een oerdeel gevormd omtrent het denkbeeld, pperd in de vergadering der Tweede geop] Kami er van 89 Nov, 192?, om ter be scherming van de klompenindustrie een* tmlisatie van den verkoop van regeerings» wege te bevorderen? II, Koe Ja, wil de minister dun van dat oordeel doen blijken? III. Zoo neen, tegen wanneer kan een beslissing ten deze worden tegemoet ge» kien? Do Pensioenwet Het hoofdbestuur van don Noderl. bond van gemeente-ambtenaren hoeft in een adres aan de Tweede Kamer vorzocht, te bevorderen, dat in de Pensioenwet een zoodanige wijziging wordt aange bracht, dat daarin wordt geschapen do bevoegdheid voor alle ambtenaren, die pulles wensohen, op 60-jarigen leeftijd pensioen aan te vragen. Het Aardewerkwetje, In een nota naar aanleiding van het verslag inzake het wetsontwerp tot tijde lijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porselein en glaswerk en enkele soorten tegels zijn te Maastricht als werkloos ingeschreven 34 (aardebewerkers en 45 glasbewerkers. Eoh- ter zijn vele ontslagenen thans als grond werkers geplaatst bij de gemeentelijke werkverschaffing; zij zullen in hun vak te- jrugkeeren zoodra zich de gelegenheid voordoet. Wanneer daarentegen geen her stel intreedt, zal het aantal ontslagenen zich in sterke mate uitbreiden. Nèdérland en Bulgarije. De gemeente Sofia in Bulgarije heeft een prijsvraag uitgeschreven voor den bouw van een slachthuis in die gemeente en een commissie benoemd, om de inge komen antwoorden te beoordeelen. Het gemeentebestuur wilde, dat deze com- Hiissiè bij 3e beoordeeling zou worden bijgestaan door een Nederlandschen des kundige. In verband daarmede is aan de Nederlandsche regeering aanwijzing ge vraagd van een deskundige op het gebied van slachthuizen, Van de zijde der regeering is als zoo danig genoemd de directeur van het ge meente-slachthuis te Arnhem, de heer J. P. van der Slooten, die zijn benoeming heeft aangenomen en morgen naar Sofia zal vertrekken. Tegen de Tabakswet. Te Amsterdam is opgericht de vereeni- ging Tabacus, van tabakshandelaren, im porteurs en makelaars, tabak-, sigaren-, en sigarettenfabrikanten, henevens goed gesitueerde winkeliers. Het doel is, door samenwerking van de diverse 'groepen, de belangen dor leden to bevorderen, ook in samenwerking met de bestaande ver- eenigingen en als no. 1 staat op het programma de bestrijding van de Tabaks wet. Er zal gevormd worden een advies bureau met archief, onder leiding van een deskundig rechtsgeleerde. In zake de tabaksbelasting zal gestreefd worden naar een ander soort heffing, wel ke minder bezwaren geeft en verhooging van het vergunningsrecht, teneinde onge- wenschte verkoopgelegenheden zooveel mogelijk uit te schakelen. Schepen voorfruitvervoer. De N. V. Machinefabriek en Scheeps werf van P. Smit Jr te Rotterdam ontving van de Middellandsche Zee Compagnie opdracht voor den bouw van twee snel- loopende stoomschepen van elk 2500 ton draagvermogen, welke speciaal ingericht zijn voor het vervoer van fruit. Evenals bij de vorige booten zal speci ale aandacht geschonken worden aan de ventilatie voor verscheping van fruit. Deze schepen zullen begin December 1928 in de vaart gebracht worden. Arbeidsvoorwaarden van Trampersoneel. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Van Braambeek (soo. dem.) verlof gevraagd eenigo vragen tot den minister van Wa terstaat te mogen richten betreffende de omstandigheden, waaronder hot personeel der intercommunale tramwegen zjjn ar beid verricht. Over dit interpellatie-verzoek zal van daag worden beslist. Goes. Het bestuur van V.V.V. heeft zich gewend tot de Directie der Ned. Spoorwegen met het verzoek, op het 2e perron van bet station alhier bet be staande wachtlokaal te vergrootan of een tweede lokaal bjj te bauwen, daar bij druk reizigersvervoer de bestaande ruimte ten eenenmale onvoldoende is en vele reizigers genoodzaakt zijn op 't perron, waar ze aan weer en wind zijn blootge steld, te wachten. Hier is uiting gegeven aan een wenscbl 1 die bjj velen leeft. De tegenwoordige toe stand is onhoudbaar. Wemeldlnge. Gisteren werd door bet bergingsvaartuig „Trio" van Van der Tak te Rotterdam alhier binnengebracht het klipperschip „Spes Major", schipper Lau- ret van Temeuzen, hetwelk mot ge scheurde zeilen op de Oostorschelde rond dreef. Door hetzelfde vaartuig wordt heden met roer-schade naar Rotterdam gebracht het motorschip „Helvetia"; terwijl voorts de sleepsehepea „Augusta" en „Progres" welke m aanvaring waren geweest met schip „Irabu" van een noodrepar&tie wen den voorden* en hun reis Monden ver volgen, Arnemuldeti. Maandagmorgen vergader de de Raad deier gemeente, Met kennis geving was dhr van Eenennaam afwesig. Na opening door den voorzitter, burge meester ijorninie, hield dese de gebrui kelijke Nieuwjaarsrede, waarin h\j vooral deed uitkomen, dat dit jaar de uiterste zuinigheid moet betracht werden» daar de gemeente Middelburg enkele duteeaden guldens vraagt als bijdragen voor ver schillende ènderwijsinriehlingen, JBe werkloosheid is in het afgeloopen jaar tot een minimum beperkt Dese rede werd beantwoord door wethouder Franse, Bjj de ingekomen stukken doelde de voorzitter zijn herbenoeming als burge meester mede. Onder die ingekomen stukken was ver der een adres van den Bond van Bedrjjfs- auikohouders in Nederland om adbaesie te betuigen inzake het verzoek van genoem den bond betreffende het uitvoeren van bet wegenplan. B. en 'W. stelden voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Schuit echter stelde voor, wel de gelijk adbaesie te betuigen. Al zijn er in deze gemeente nog niet zooveel auto's toch moet men niet vergeten, dat ook de bjjdragen der wielrijders ook voor de wegenbelasting bestemd zijn, en dus deze ook wel degelijk belang 'hebben bij goede wegen. Ook zal over het algemeen onze gemeente wel degelijk gebaat zijn bij goede verbindingswegen. Meerdere leden deelden de meening van dhr Schuit, zoo- dat "besloten werd, wel adhaesie te be tuigen. Voor het onderzoek der drie-jaar lijks che rekening der Bjjz. school werden door den voorzitter aangewezen d'hrn Janse, Puijp een Crucq. Het verzoek van de vereeniging voor Bijzonder Dager On derwijs om' voorschot op de vergoeding ingevolge artikel 101 der L. O. Wet, „voor 1928 werd zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Vaststelling grenzen der bebouwde kom ter uitvoering van de Motor- en Rijwiel- wet geschiedde overeenkomstig het voor stel van B. en W. B. en W. stellen voor te voldoen aan het verzoek van de firma Polak om ont heffing van havepgeld omdat dhr Polak van meening was, op die plaats, die bij' een particulier in pacht is, waarvan hij toestemming had verkregen, vrij1 te zijn van havengeld. Dhr Grucq was echter van meening, dat, waar anderen op die plaats geloste materialen bergen en daarvoor haven geld moeten betalen, het z.i. niet opgaat, om den een hiervan te ontslaan, en den ander te laten betalen. Dlir Schuit was ook van meening, dat men zich aan de verordening diende te houden. Het voor stel van B. en \V. om algeheele onthef fing te verleenen, wordt met 5 tegen 1 stem .(die van dhr Franse) verworpen. Over een voorstel van dhr Janse om Polak voor de helft ontheffing te verlee nen, staakten do stemmen, zoodat dit voorstel tot de volgende vergadering is aangehouden. Een verzoek van W. van Belzen om tegemoetkoming in de kosten der beschadiging van de veerboot, welke hij met zijn hoogaarts bald aange bracht, doordat hij belemmerd was door den ijsgang, koers te houden, werd inge willigd tot 1/4 van het bedrag der on kosten. Door B. en W, werd ingediend een voorstel inzake vernieuwing van bestra ting, n.l. om de keien in de Westdijkstraat uit te breken, deze te doen .vervangen door klinkers, de keien te doen verwer ken in de Zuidwal, omdat de keien daar ter plaatsè niet voor bestrating deugen, en de keien uit de Zuidwal te bezigen voor een nieuwe straat vanaf de Zuidwal naar het kanaal en voorts de straat in den Molenpolder te verlengen, wat een bedrag zal vergen van plm. f1400. Dhr Crucq vraagt, waar dit alles goed voor is. Spr. memoreerde, dat zooeven door den voorzitter is medegedeeld, dat wij dit jaar voor de gemeentè groote zuinigheid moeten betrachten, daar de H. O. met f1200 moet worden verhoogd, Dit voorstel is voor hem onbegrijpelijk. Er zal ook een leening moeten worden aangegaan voor de te stichten vischhal, en moeten nu, vraagt spreker, de plan. f900, die nog als reserve dienst doen, ook maar opgeofferd worden voor een mooi sjraatje in de Westdijkstraat, voor een straat, die verleden jaar voor het eerst is aangelegd? Wel is spr. voor het verlengen der straat in den Molenpolder, daar die bewoners er extra voor betalen. Spreker vraagt hoe bet reserve-bedrag van f 900 moet worden aangevuld tot bet voor de bestrating gevorderde bedrag. Dhr Franse antwoordt hierop, dat men ook oni de eigen huishouding moet denken. De duizenden guldens die ande ren ons aftappen voor onderwijsbijdragen moeten ons niet Laten terugschrikken om onze eigen huishouding zoo goed moge lijk te behartigen. Spr. wil dit bedrag vinden door verkoop van boomen o.a. op het Schooretje en den grindweg. Dhr Puijpe merkt op, dat het rooien van die boomen .door het Staatsbosch- beheer niet zal worden toegestaan. Ook spr. is er voor om de eigen huishouding te behartigen. Het maakt echter verschil of men de zaak onderhoudt, zooals het behoort op de zuinigste wjjze in dezen voor de gemeente zoo ongunstige® tjjd of dat men dit doet door mooie straatjes aan te leggen. Spr. kan niet begrijpen, hoe dhr Franse zoo gemakkelijk over net reservegeld kan denken, aangezien er aulke offers van de belastingbetalers gebiseht worden, en wij 'in het begin van hel jaar staan en niet kunnen welen wat er neg komen kan, Bhr Schuit aegl, dat de steenen in de Westdijkstraat nog geer goed voer die straat kunnen dienen, hetgeen volgens spreker dhr Franse ,ook menigmaal heeft verklaard* en het verleggen van de Huid- wal nog altijd voor rekening is van den straatmaker. Wij kunnen verwachten, dat het volgend jaar de Huidwal na herleg- ging in vee! feeter toestand sal ijjn, De straat naar het kanaal is ti» overbodig 1 wegens het «eer moeilijk in draaien vanaf het Sehorrelje niet veel gebruikt kan worden en deer de «ware festen van de wagens van dhr Polak de gemeente ontsettend veel aan onderhoud sal kosten, De lasten voer de belasting betalers zijn toch al hoog genoeg. De bestraling in den Molenpolder moet geschieden, omdat de bewoners er zelf voor betalen. Het voorstel van B. en W, in zijn geheel wordt verworpen met 4 tegen 9 stemmen, die der heeren Franse en Janse. De bestrating in den Molenpolder wordt met alg, st. toegestaan. Ook kragen B. en W. machtiging langs de Zuidwal een goot aan te brengen. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W, om te reclameeren tegen foren sen-aanslagen voor verschillende perso nen dezer gemeente. Bij „de rondvraag verzoekt dhr Puijpe om aan de Noordzijde van de Zuidwal enkele lindeboomen te planten. Dhr Schuit verzoekt beperking van uit gifte van ventvergunningen aan personen die hier speciaal komen om te bedelen en verzoekt met het oog pp de nauwe straten een verordening te maken op het verkeer in die mate dat rijr en voertuigen gaande naar de richting Middelburg geleid moeten worden door de Noord en Nieuw- straat en voor de richting Goes door de Westdijk- en Langstraat. Hiervan kan in de bietencampagne ontheffing verleend worden. Zulks wordt goedgevonden. D'hr Crucq „vraagt, hoe gehandeld moet wor den met den weg langs het Schoiretje bij rijverkeer nu de macadam is opge bruikt en daar nog niets is gebracht, waarop dhr Franse antwoordt, dat het Schorretje maar een noodweg is en dat bjj' de a.s. drukte ïn de bietencampagne weer macadam voorradig is. Hierna sluit de voorzitter met dankge bed de vergadering. - Dr. H.NANNING's EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stedum J. Buiskool te IJsel- monda. Aangenomen naar Gcrudera.k C. J. Leenmans II. Az., am. pred. te Zeist. Bedankt voor Vlissingen G. van Ramshorst te Brammenvoor Kootwijkerbroek jgn Willige-Langerak C. J. Leenmans H. Az., em.- pred. te Zeist. Geref. Kerken. Beroepen te Genemuiden P. M. Voldhuijsen, cand. te Rhoon. Tweetal te Makkum J. H. Kroeze te Reit- sum on W. Tom ta Warns. Ds C. J. Leenmans H.Az., em.- pred. te Zeist, die reeds eerder voor ver schillende beroepen bedankte, heeft thans het beroep naar Kookengem aangenomen. Het zal wel zelden voorkomen, dat een em.-pred., die de 70 jaar reeds gepasseerd is, zich weer beroepbaar stelt en nog minder dat zulk een bejaard predikant, zooals dat met Ds L. bet geval was, dan nog een .zestal beroepen ont vangt. De Heldringgestiöhten. Naar aanleiding van berichten omtrent pressie, die op Geref. medearbeidenden aan de Heldring- gestichten te Zetten zou worden uitgeoefend, meldt men aan het H n d b 1. De Heldrmggestichten hebben de eenheid steeds gezocht in bet werk, en niet in de Kerk Wie .uit eigen ervaring den arbeid te Zetten kent, weet, hoe noodig die een heid is tegenover de velen, die daar voor het eerst met Christendom en kerk in aanraking komen. Uit die behoefte aan eenheid is 4e stichting van de Vluchtheuvelkerk te ver klaren, die, hoewel contractueel met de Ned. Herv. Kerk verhonden, de plaats is, waar allen, die den arbeid der Heldringgestichten dienen, tot welk kerkgenootschap zij ook be- hooren, eiken Zondag tot sterking van hun geloof bijeenkomen. Deze eenheid is nood zakelijke voorwaarde voor .een duurzame gods- dienstig-paedagogische beïnvloeding der ver pleegden. Reeds tal van jaren geldt de regel, dat wie in de Heldringgestichten werkt, ook dee] uitmaakt van de Vluchtheuvelgemeente, en al die jaren zijn er verschillende gereformeer den geweest en «ijn er nog die «iob met hun geheale persoonlijkheid aan den ar beid te Zetten gegeven hebben. In de laatste jaren is echter eenige malen gebleken, dat enkele gereformeerden tegen bo venbedoelden regel, die vroeger als vanzelf sprekend werd aanvaard, bezwaar hadden. Sindsdien is het regel geworden, dat iemand, die tot de Geref. Kerk behoort en voornemens is zich aan eenig deel van den arbeid te Zetten te verbinden, door de directie van de geldende regels op de hoogte wordt ge bracht. Wie dan de oenheid van de Kerk hooger meent te moeten stellen dan de een heid van werk bij een arbeid ais die der Heldringgostiohten, komo niet naar Zetten. Het is duidelijk, dat er van een ongeoor- loofden dwang op do gewetens, geen sprake is Christelijk Seeiaal Comité (0, 8, tijdens deOlyiapiseheSp'e- lea in 188&. Het Christelijk Sociaal Comité, dat het vorig jaar onder het Iwet-Yeoraitter-- sehag van Br J» Th. de Visser is ©pge- rieht, nadert thans den vooravond van de uitvoering harer belangrijke taak van „bestrij ding der sedehjke gevaren, waaraan jonge vrouwen en mannen gedurende do weken der Olympisch® Spelen, als in ©nse hoofdstad duisenden landgenootea en vreemdelingen kor ter of langer de bevolking suilen komen ver meerderen, sullen blootstaan» voorbereiding is nu in „een beslissend gekomen en de versehillende plan nen beginnen sieh af is de tijd gekomen om. opnieuw, in aansluiting met de vorige persberiehtea, een kort overaioht van den ondernemen arbeid te geven» Onder algemeene leiding van het dageiijkseh bestuur, bestaande uit Jbr Mr J', W. II, Rutgors vaa Rosenberg, Mr Dr P, H» W. G. van don Holm en Jhr M, G. T. van Lonnop, algemoeno secretarissen, Amsterdam, Stadhou» derskado 137, Tel 86410, A, B. C. Dudok de Wit, penningmeester, Vijgendam 86, post rekening 13556, habhen de verschillende oom- missies onderdeelen van de taak op zich ge nomen (Evangelisatie-commissie, Ds A. Klin kenberg J, Azn, Voorzitter; Commissie voor huisvesting en ontspanning, Dr C. P. Gun ning, voorzitter; Commissie voor bescherming van vrouwen en meisjes, Mr A, de Graaf, Voorzitter, G, Veldhuysen, Secretaris). Een ruime plaats zal hierbij worden inge nomen door de bescherming van jonge vrou wen. Een tijdelijk tehuis zal onderdak ven sohaffen aan meisjes, die in ongelegenheid zijn geraakt, of wier opneming door de zeden- en kinderpolitie is verzocht. Ook wordt hij zonder aandacht geschonken aan den uit de provincie verwachten stroom van vrouwen die tijdens de spelen in buffetten, koffie, huizen enz., zoowel in het stadion als in de stad zelve, een daggeld zullen pogen te ver dienen, maar voor welker huisvesting niet wordt gezorgd. Wat de huisvesting van jonge lieden in het algemeen betreft ligt het be ginsel voor, deze uitsluitend groepsgewijze te verleenen. Daartoe zal worden gepoogd de leden der buitenlandsche jongeliedenvereeni- gingen, die het voornemen hebben te kennen gegeven in ons land tijdens de Spelen te verblijven, in wel georganiseerd verband te doen uitkomen. Op deze wijze kan dezen op de meest daadwerkelijke wijze bescher ming worden verleend en tevens gelegenheid worden gegeven van gepaste ontspanning te genieten. Daar de aandacht dezer vreemdelin gen zich wel niet uitsluitend tot de Spelen zelve zal bepalen en ook de wensch zal bestaan nader met het landschaps- en steden schoon en de cultuur in Nederland kennis te maken, ligt het in het voornemen hen ook elders in de hoofdstad en daarbuiten rond te leiden. De meer algemeonesbestrijding der zedelijke gevaren zal ook ter hand genomen worden door een inlichtingen- en waarschu wingsdienst Van evangelisatie met ruime geschriftver- spreiding zal verder in het algemeen bewa rende en opbouwende invloed uitgaan. Kerk diensten, ook in vreemde talen, zullen wor den georganiseerd, terwijl in dit opzicht de van de voormalige Nederlandsche Tentzen- ding aangekochte Tent, die ruim 1400 toe hoorders zal kunnen bevatten, een belangrijk middelpunt van geestelijk leven zal vormen. Het ligt voor de hand dat voor de goede uitvoering van een en ander veel geld noo dig is. Met aanbeveling van de Financiëele Commissie, waarin zitting hebben de hoeren: Chr. Beels, Amsterdam, Dr C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, do Bilt; A. B. C, Dudok do Wit, D. P. D. Fabius, Mr L. M. de Jong Schouwenburg, Mr A. Maclaine Pont, H. W. van Marie, Jhr H. L. Quarles van Ufford, allen te Amsterdam en J. F. Westermann te Rotterdam, wordt een 'krachtig beroep gedaan op de offervaardigheid van allen, die voor den omschreven arbeid ge voelen. Bijdrage» worden gaarne ingewacht bij den algemeenen penningmeester, postrekening Chr .Soc. Comité 135563, Amsterdam. Ook is groote behoefte aan mannelijke en vrouwelijke personen, die zich te Amsterdam nu en tijdens de Spelen belangeloos beschik baar willen stellen voor velerlei arbeid, zij worden verzocht zich aan te melden1 aan het Secretariaat Stadhouderskade 137, te Amsterdam. Conferentie voor Inwendige Zending, Voorloopig kan reeds worden medegedeeld, dat da Conferentie voor Inwen dige Zending ie vastgesteld op 17—80 Juli en dit jaar to Doetinohem zal worden ge houden, Gemeld wordt, dat Ret in da bedoeling ligt te handelen over practische bijbeluitlegging; het gezinsleven; de 'kinderwetten en de taak, die daarin ligt voor de Inwendige Zending; den drang naar waarheid in onzen tijd; ter wijl ook een zeer belangrijk onderwerp voor de Uitwendige Zending op het programma staat en ook mededeelingen gedaan zullen worden over de Olympische Spelen in 1928 en over Tractaatverspreiding. De bedoeling van dit voorloopig bericht is vooral, dat men den datum der Conferentie zal noteeren, om daarmede zooveel mogelijk rekening te houden bjj het rastatellen van andere conferenties, «n dat niet alleen allen. die nauwer met de Inw. Zending verbondee zijn, maar ook anderen, die er belang jr stellen, tijdig maatregelen kunnen nemen om de conferentie bij te wonen. Bijbels en Gezangboeken voo* Rusland. In de maand December werd oen beroep van Dr Sohabert, predikant te Riga, voorzien van een onderschrift van Dr O. Norol en Dr B. Wielenga, in verschillende bladen gepubliceerd, waarin bijdragen wer den gevraagd om het drukken van Bijbels, gezangboeken en den catechismus voor ds Christenen in Rusland mogelijk ta maken. Mot grooten dank aan de gevers kan thans werden berioht, dat voor dit doel in Neder land is ontvangen een bedrag van f 1404.63, een som, die zelfs met eenige honderden guldens feet minimum bedrag overtreft, dal do Centraal Bond voor Inw» lending en Chr» Phiiaathropisehe Inrichtingen tegenover den Internationalen Bond voor Inwendige lending op nieh nam voor Rusland bij een te brengen» Bornopingswerk, Do Vereent» ging „Onae Kring" en do Vereeniging van Vrijs» leden van den Gr» Herberaad der Evang» Duffe, Gemeente te Amsterdam be velen veer de bense van een drietal ter no minatie voer do predibantsvaeature aan Ds D» Drijver (Haarlem), Ds H» Makbink (Alkmaar) en Dr H, J» Tesepens (Breda) Ongelukken, lemdagavond werd te Almkerk B» v, d. Water door oen auto overreden. Hij word naar het zieken» huis te G'Oiinehem overgebracht, waar oen boen moest worden argocot, Gisteren is hij overleden. To Musaelkanaol ia giste renavond op een onbowaakton overweg de gehuwde arbeider 0» Hatzman door don trein overreden en gedood. Hij laat een vrouw en vier kinderen aohtor, Te Bersel is de heer K-, die lijdende was aan vallende ziekte, op straat voor over gevallen en in de modder gestikt. Gisteravond is te Rotterdam de 17-jarige F., toen hj) met eenige kameraden op een vraohtauto zat en aan het stoeien was daaraf gevallen en overleden. Dn knalap was terstond dood. G evaarlijke .Bituöltio» Gister morgen gebeurde op den bewaakten over weg op den Oirschotschen Dijk nabij café „De Heybloem" te Eindhoven oen onge val, dat zeer ernstige gevolgen had kun nen hebben. Een zware, metsteenen beladen, wa gen reed door de gesloten boomen van den overweg heen, juist op het o og en- blik, dat een trein van het station Eind- haven vertrok. 'Het paard liep geen noemenswaardig letsel op, terwijl de boomen door den wagen vernield werden. Door den trein met een seinlamtaaïn tegemoet te loopen, slaagde men er nog juist in om dezen te doen stoppen. Een dwaze grap? Te Blanken ham is, naar gemeld wordt, tijdens den jongsten storm, door den heer K. Hooge- veon, aan bet strand aldaar, een zwarte flesoh gevonden, inhoudende een briefje, waarop geschreven stond: „Ik en mijn vrouw benne de moorde naars van Culèmborg, wiji hebben ons verdronken in de Eems. Mocht deze vonds misschien nog eenig licht brengen in deze duistere zaak," Een en ander is Uah den burgemees ter der gemeente ter hand gesteld. J3 e eleotrische stoel. Al dikwijls is de vraag geopperd of de doodi in den electrischen stoel, waarop in Ame rika ter dood veroordeelden hun vonnis ondergaan, een marteling is oi niet. Een ingenieur, die dezer dagen to Spring field, V.S., een schok van ,33.000 volt door het lichaam had gekregen, heeft voor zijn dood verklaard geen pijn te hebben gevoeld. De man kwam na den geweldigen schok spoedig tot bewustzijn terug en was in staat zijn bevinding te beschrijven. Hij was in aanraking gekomen met een electrischen draad toen hij op het dak van een krachtstation werkte, In het zie kenhuis aangekomen vertelde hij geen pijn te hebben gevoeld. Hij wilde niet hebben, dat men zijn familie waarschuwde, daar hij een spoedig herstel verwachtte. De in genieur stierf echter spoedig. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 14 Februari 1928. De volgende personen waren gedagvaard J. A., 26 j., werkman, zonder vaste woon plaats, gedetineerd, wegens landlooperij te Breskens. Eisch 3 d. h. en 3 jaar R. W. I., uitspraak 3 d. h. en 1 jaar R. W. I. P. d. W., 57 j., arbeider, 'sHeer A rends- kerke, wegens verzet tegen den rijksveidwacb- ter-brig. Everedjjk en den gemeente-veldwach ter Timmermans te 'sHeer Arendskerke, op 8 Jan, j.1,, toen zij den verdachte, die in dronkensohap de orde verstoorde, ,uit een herberglooabteit wilden verwijderen, Eisoh 1 maand gev., uitspraak f85 b. s. 85 d. h. J. F., 37 jaar, koopman te Biervliet wegwis mishandeling van J. Babijn, C. A. den Dek ker, I. Bogte en E. Ch. Dhaenens. Eisch f 15 of 15 d. h., uitspraak f 5 of 5 d. h. J. Z., 19 jaar, zonder beroep en H. v. _d. V., 19 jaar, drukker, beiden te Goes, wegens mishandeling van D. C. Lansen te Goes, op 27 Dec. 1927. Eisch f 10 of 10 d. h., uitspraak fl of 1 d. h. J. A. R., 27 jaar, werkman, Temeuzen, wegens mishandeling van Marinus de Jonge te Temeuzen. Eisch m uitspraak vrijspraak; J. H., 24 jaar, arbeider, 's Gravenpolder, °v I Benoetr Bjj Kon. bes meester der Lek G. J. vaiï Bjj Kon. bes ter m de arr. W. A, Ubbens, ger in genoen rechter te Loic griffier bij h( trioht, De gomoenti dr S. S. Hooj ingang van 1 slag verleend aan den Genu Gouda, Bij Kon» fee op «ijn verso 1988, eervol e trekking van wegens feeseha hoorende aan een me» in op 80 Deeenxb' of 19 d, h» 1» huitv roep te Kruini Janneke van eembee 198? 18 of 8 d, R» K», 60 ja diefstal van H, v» d» Welfe ïiseh en uit» R, K», voor konijnen, toebs Aagtekerke, oj uitspraak f 4 A, K., 88 korko, wegens Hakke te 'sHa Eisoh en uits J, v. H,, 66 kerke, wegens ter te 'sHeer Eisch f10 oi 6 d. h. D. H., 19 j te Breskens, Maas Eisc.h P, K», 54 ja gens het toedi aan A, W. dronkonsohap gunningslocalit nuari j.l. Eisc W. J. A., wegens belee Eisoh f 5 of Arrond. Uitspr Overtr. Mc v. d. H., 3: appelvonnis tiging vonnis of 10 d.; A jaar, landbt Ktgt. Hulst. Kantonrechte jaar, landbo Ktgt. Goes. Kantonrechte Diefstal. I neuzen. 2 n jaar, werkm arrest. 6 mn proeftijd en de J., 23 j. voorarrest, voorarrest. Overtr. Le j,, chauffeur Ktgt. Middel den Kanton dig verklaar va.n straf; 0. kapello. Ver tonrechter, klaard, evei straf. Overtr. H f abriekadi re vonnis Kan vonnis van d. h. Diefstal; Hulst, 3 m Door te Middolbu W. J. Petit, Singelstraat. Portheine, van der Slik Bond van V Landbouww Hedenmo den Bond ii een jaarver) ter, dhr J welkomde d dat de secr Meliskei vorg. had f uit. Spr. he den landbt Voor velen stelling. Vel dan middel soms goede voor zoover goede opbr moed niet I werkzaamh "Wij hebbe wezen. Daa arbeiden. De veree toestand. I riebt. De a pen waren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2