No. 117 Woensdag 15 Februari 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Berlijnsche Brieven. HET SCHOOLARTSEN-VRAAGSTUK. Buitenland. Binnenland. Direrfeur-Hoofdredacteuci B. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie 00.11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Bung. Tel. oo. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3-~ Losse nummersf 0.05 Prijs der Advsrtentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting Tot ons genoegen kunnen wijf aan de lezers mededeelen, dat vanaf beden, op geregelde tijden Berlijnsche Brieven in „De Zeeuw" zullen worden opgenomen. Wij zijd er in geslaagd te Berlijn een correspondent te vinden dia geacht kan worden met de D|uitsche toestanden op de hoogte te zijn en die tevens in staat is de belangrijke gebeurtenissen die zich d'aar voordoen, van uit een Christelijk standpunt te belichten. Ongetwijfeld zullen de lezers met genoe gen van deze vermeerdering van Sen in houd van ons blad kennis nemen. Moch ten er zijn die omtrent bepaalde zaken van algemeen en aard nadere inlichtingen wenschen, dan zal, naar wij vertrouwen, onze correspondent galama bereidi zijn daarmee rekening te houden. REDACTIE. Weer een nieuw vraagstuk. Of liever, niet een nieuw vraagstuk, maar een zaak die den laatsten tijd weer met hernieuwde kracht op den voor grond wordt gebracht. Enkele jaren geleden toen we neg in den overvloed leefden en 't den schijn had alsof op financieel gebied alles mogelijk was, scheen het dat deze zaak op groot- scheepsche wijze zou worden aange pakt. De Regeering kwam n.ï. het was in 1919 met een Ulgemeene regeling van het schoolartsenwezen, waarbij het Rijk financieelen steun zou verleenen. Tegelijkertijd begonnen ook de provin ciale besturen aan dit vraagstuk aandacht te schenekn. In Zeeland werd na onderzoek door een daartoe ingestelde commissie bij de Provinciale Staten een voorstel ingediend om één of meer schoolartsen aan te stel len, bestemd om op nader vast te stel len voorwaarden ter beschikking van ge meente- en schoolbesturen te worden ge steld. Gedeputeerde Staten van Drente kwamen met een vporstel tot aanstelling van 5 beroeps-schoolartsen. In Fries land en Gelderland! werd de zaak door Statenleden aan de orde gesteld', terwijl in Groningen door Gedepu teerde Staten een regeling werd ontworpen volgens welke groepen van gemeenten gezamenlijk een schoolarts zouden bekos tigen, waarbij op steun van Rijk en Pro vincie gerekend werd. Toen echter de financieele nood tie Regeering dwong het wetsontwerp op de gezondheidsdiensten terug te nemen, ge raakten ook de provinciale plannen op den achtergrond. Terecht werd ingezien, dat een ge organiseerde schoolartsendienst in elk ge val niet tot de noodzakelijke din gen kan worden gerekend. En waar nu niet alleen het Rijk met financieele moei lijkheden had te kampen, maar ook de provinciën en de gemeenten vaJafc moeite hadden de begrooting sluitend! te maken, is het verklaarbaar dat er eenige aarze ling viel op te merken. Langzamerhand is echter de drang naar provinciale regelingen weer sterker gewor den en gelijk bekend worden ook in Zeeland pogingen aangewend om een jaarlijksche provinciale subsidie te krijgen van ten hoogste f 10.000, opdat althans met het aanstellen vam schoolartsen een begin kan worden gemaakt, tenminste, wanneer ook de genieenten bereid zijn hiervoor in de beurs te tasten. Er is dus, waar deze zaak straks in de Staten en in verschillende gemeente raden aan de orde komt, wel aanleiding om het schoolartsenvraagstuk eens meer van nabij te bezien. Hierbij doen zich echter eigenaardige moeilijkheden voor. De opmerking is gemaakt en met recht dat het schoolartsenwezen een mode-artikel is geworden, en dat hij1 die het waagt in het eenstemmige loflied op dit instituut een wanklank te laten hooren, kans loopt als een duister- ling te worden uitgekreten. Wie bezwaar durft mkken wordt door velen beschouwd als een reactionair, die geen oog heeft voor de eischen van dezen tijd. Volgens sommigen ia da invoering van het instituut der schoolartsen een demo cratische eisch. Wie zijn tijd verstaat en wie voorstander is van den vooruitgang, behoort voor de invoering te pleiten. Nog niet lang geleden werden door een soc.-democratisch woordvoerder, de genen die bezwaren hadden als conser vatieven op de kaak gesteld, als men- schen, die niet bekwaam en niet geschikt kunnen worden geacht om in provin ciale- of gemeentebesturen zitting te ne men. Het zijn achteraankomers. Menschen die hun tijd niet verstaan en die voor de waarachtige volksbelangen geen oog hebben. Op gevaar af in den conservatieven hoek te worden geduwd' en bij dit achter lijke gezelschap te worden ingedeeld, willen we toch trachten deze zaak objec tief-te bezien en aan mogelijke bezwaren onomwonden uiting geven. Watersnood in het Saargebied, Tengevolge van het voortdurende re genweer is het reeds zeer hooge water van de Saar nog gestegen. Uit alle dee- len van het Saargebied worden over stroomingen gemeld. Het verkeer op de rivier moest op verscheidene plaatsen worden gestaakt. Het conflict In de Duitsche metaal industrie. De Duitsche minister van Arbeid heeft besloten, naar aanleiding van de drei gende uitbreiding van den strijd in de Midden-Duitsche metaalindustrie door de öigemeene uitsluiting, om van ambtswege opnieuw de bemiddelings-procedure in werking te stellen. De besprekingen zul len vermoedelijk op Vrijdag 17 Februari op het rijksdeplartement van Arbeid plaats vinden. Massa-ontslag van mijnwerkers. Naar uit Sa'arbrücfcen wordt gemeld, hebben de Fransche mijndirecties reedis een aanvang gemaakt met de aangekon digde massa-ontslagen van mijnwerkers. In de mijn „Velsen" is een aantal arbeiders tot nader order ontslagen, nadat hun eenige vergoeding was uitgekeerd, terwijl in de mijn „HostenbOch" de mijn werkers van 54 tot 62 jaar eveneens opgezegd werden. Men spreekt zelfs van stillegging van het bedrijf in deze laatste mijn. Het noodweer in Noorwegen. Over de natuurcatastrofe in het district Bergen worden thans nadere bijzonder heden bekend. In het Ausinger-dal hebben aardver schuivingen vreeselijke verwoestingen aangericht. Een landbouwer werd hier bij een poging om zijn vee te redden gedood. Op een andere plaats werd d!e vrouw van een landbouwer gedood, terwijl haar negen kinderen deels zware verwondin gen opliepen. Voor zoover tot nu toe werd vastge steld, werden ongeveer 200 huizen ver woest en 20 personen gedood en een aantal gewond. Verscheidene honderden stuks vee kwaimen om. Uit verschillende deelen van Zuidelijk Noorwegen komen nog steeds berichten in omtrent de schade, dioor de stormen van den laatsten tijd veroorzaakt. In één district zijn niet minder dan 24 huizen vernield. In do biqirt vaü Aseral is een geweldige steenmassa naar beneden ge komen, waardoor de loop van een ri vier gewijzigd werd. Hierdoor drong het water een huis binnen, waarbij twee per sonen om het leven kwamen. Hef stormweer in Frankrijk. 'Het stormachtige weer boven Frank rijk houdt nog steeds aan. Op zee én in de havens zijn talrijke ongelukken voorgekomen. De te Havre thuis behoo- rende visschersboot „Sacxe Coeur" is bij Placard gezonken. Slechts de raast steekt nog boven water uit. Het lot van de bemanning is nog onbekend. Op de reede van Morlaix is eveneens een vaartuig gezonken, waarbij! 2 perso nen om het Teven kwamen. Ook in Zuid-Frankrijk is het boos weer. De treinen ondervinden in het dial van de Rhóne groote vertraging. In het bosoh van Evenos is brand ontstaan, die ten gevolge van den hevigen storm groote afmetingen aannam. Tot nu toe zijn 320 H.A. bosch vernield. Bij Chamberry is een gezelschap ski- loopers op het plateau van Oullion door een lawine verrast. Twee leden vaJn het gezelschap konden slechts als lijk gebor gen worden. Aardschok. Uit Messina wordt gemeld, dat iq de ge meente Caronica een aardschok is gevoeld waardoor verschillende gebouwen, o.a. het kasteel van vorst Pignatelli, beschadigd zijn. De nood in Rusland. Het officieele rapport van het commis sariaat van handel gewaagt van een nij penden nood aan handelswaren, welke in Rusland heerscht, evenals vam de moei lijkheden hij de bevoorrading .met levens middelen en waren, welke met den dag toenemen ten gevolge van de beperking, van den arbeidsdag. De werkloosheid bij het proletariaat en de ellende der middenklasse nemen voort durend toe. Meer dan 1.750.000 werkloo- zen worden door den staat onderhouden. De toestand dreigt nog ernstiger te wor den. Actie tegen de communisten. Naar uit Athene wordt gemeld, heeft het verhoor der communisten, 'die bij een ver gadering in December j.l. een manifest on derteekenden, waarin de richtlijnen voor de autonomie van Macedonië opgenomen zijn, een nieuw licht op de werkzaamheid der derde internationale geworpen. Er zijn thans 68 communisten gearres teerd, onder wie zich enkele afgevaardig den bevinden, wier onschendbaarheid door da kamer opgeheven is. Uit een groot aantal documenten, die in handen van de regeering zijn gekomen, blijkt dat de communistische partij vol gens directe instructies van de derde in ternationale voor de autonomie van Mace donië en de oprichting van een Macedoni sche sovjet-republiek werkte. De crisis In Duitschland. Maandagavond is door het Centrum het volgende besluit genomen: De fractie acht de in Januari 1927 tot stand gekomen coalitie ontbonden, doch is bereid om haar ministers in het kabinet te laten en verder mede te werken aan de afdoening van de begrooting 1928, als mede van de aanvullende begxootingen. Het verlangt echter een garantie, dat de begrooting vlot zal worden afgehandeld en dat men niet zal probeeren de ontbinding' van den rijksdag tot na den zonier op de lange baan te schuiven. Het wenscht daar om een officieele verklaring van het rijks kabinet, dat het den rijkspresident zal voorstellen den rijksdag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, zo dra de begrooting is aangeno men. De begrootingsdebatten dienen be perkt te worden en zouden op een bepaal den dag in Maart moeten zijn beëindigd. Ook het tijdstip der verkiezingen wenscht het Centrum reeds van te voren te zien vastgesteld. Twee afgevaardigden hebben den rijks kanselier dit besluit van de fractie mede gedeeld en na&r verluidt, heeft dr Harx zich er mede accoord verklaard. Groote werkloosheid te New-York. In lange rijen staan de New Torkscbe nooddTuftigen te wachten op de gratis uitdeeling van brood, waarvoor sedert 1916 niet zóóveel gegadigden zijn geweest. Gisteren stonden honderden mannen! en vrouwen in vriezend weer van des mid dags tot zeven uur des avonds te wach ten tot de deuren werden geopend van de lokalen, waar de gratis uitdeeling plaats had. Alle kostelooze logementen voor dakloozen, die geruimen tijd geslo ten zijn geweest, zijn weer opengesteld. De bedeelden zijn meest fabrieksarbei ders, waaronder velen uit de textiel-centra en Nieuw-Engeland komen. Die steeds toe nemende werkloosheid doet zich na Penn sylvania en Ohio het sterkst te New York gevoelen. Ontzettend noodweer te Pretoria. Naar „Die Burger" meldt, heeft een ontzettend onweer Pretoria geteisterd. De straten leken op woeste stroamen en de menschen moesten tot over hun enkels door het water plassen. De geheele tele foondienst werd gestoord. Treinen konden niet verder en auto's werden door het stroomend water meegesleurd. Hen dame die haar auto bestuurde, heeft hierbij het leven verloren, terwijl ook twee kaf fers verdronken zijn. De pleinen werden herschapen in bruisende zeeën, terwijl verschillende bruggen zijn weggespoeld. Trotzky in rijn verbanningsoord aangekomen. Trotzky is te Jerny, zijn verbannings oord, aangekomen. Het officieele Tass- agentschap beschrijft zijn aankomst op de volgende wijze. Trotzky is te Jerny aan gekomen. Hij reisde in een eigen wagon met kussens. Het publiek was verbaasd over de 'groote hoeveelheid bagage, die Trotzky bij zich had» wel 70 koffers, en stond te kijken van do groote geriefelijk heid, die aan den banneling was toege staan. In 't bijzonder was opmerkelijk, dat Trotzky een volledige jachtuitrusting bij zich had, ook een fraaien jachthond. Naiar het fascisme. Morgen, 16 dezer, bestaat, de Litau&dhe sltaat tien jaar. Dit feit zal, naar uit Berlijn gemeld wordt, op fascistische wijze wor den gevierd. President Smetona zal een decreet uit vaardigen. tot wijziging van de grond wet. De president zal zijn ambt levens lang bekleeden; het parlement wordt ad- Viseerend lichaam en de regeering zal bij gevolg aan haar beslissingen niet gebon den zijn. De ministeriëele verantwoorde lijkheid tegenover het parlement wordt afgeschaft. De volksvertegenwoordiging mag voor taan noig slechts één maal per jaar bij eenkomen en hoogstens gedurende vier .maanden. Aan alle litausche burgers, die niet tot. de Litausche natie behooiren, wordt hei kiesrecht ontnomen. Risffo berichten. Op r'. - .Potershurgsche textielfabrie ken neemt het verzuimen zonder redenen den laatsten tijd sterk toe, bereikte hier en daar 12 pet. van het aantal arbeiders. In overeenstemming met de vakvexeeni^ingen is een bepaling gemaakt, dat ongemoti veerd verzuim van meer dan drie dagen per maand met ontslag zal worden ge straft. Een bericht uit Berlijn meldt, dat Maandagavond om acht uur het eerste te lefonische gesprek met San Francisco werd gevoerd. Het duurde elf minuten en was zeer duidelijk. Als straf voor hun weigering, om hun aangeboden functies ten plattelande te aanvaarden, heeft do Petersburgsche arbeidsbeurs een 2000 intellectueelen '(art sen, ingenieurs, technici enz.) van de lijst van werkzoekenden geschrapt. Op het eiland Greta hebben in ver band met de heffing der belastingen rel letjes plaats gehad. Op IJsland is tusschen Huifsdal en Asafjoerd een lawine neergekomen, waar door vier toeristen hegraven zijn. De laat ste dagen zijn er op IJsland geweldige massa's sneeuw gevallen. Van de ongeveer 400 visschers, die tijdens een storm aan de kust van Kroon stad op ijssohotsen, die waren losgeslagen, weg zijn gedreven, zijn er 30 omgekomen. De anderen wisten de Finsche kust te be reiken. In Zweden is weer hevige vorst inge treden. In Dalekarlie vriest het 32 graden. In de omgeving van Luik is de Maas op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden. In een telegram aam het secretariaat van den volkenbond, deelt de regeering te Moskou mede, diat zij geen belang heeft bij vertegenwoordiging in den on langs samengeste'den ecanomischen raad van den volkenbond en derhalve afziet van het benoemen van een vertegenwoor diger. In het Engelscbe lagerhuis werd of ficieel. medegedeeld, dat de uitgaven voor do troepen ter verdediging van Shanghai text 1 Maart 4.100.000 pond sterling zul len bedragen. Wijziging Leerplichtwei. 7e leerjaar. Verschenen is de memorie van antwoord - inzake het wetsontwerp tot wijziging van de., leerplichtwet en van de lager-onder- wijswet 1920 enz., waaraan we het volgen de ontleenen: De in het voorloopig verslag gemaakte schatting van 1,1 en 1,5 millioen voor de vermeejjjiering van gemeente-uitgaven, in gevolge dit ontwerp berust volgens den minister, op een te zwakke basis. De mi nister is geneigd, die schatting veel te hoog te achten. Het zou den minister een groote voldoe ning zijn, indien hij ook het onderwijs aan schipperskinderen krachtig kon bevorde ren. Dat dit veel beter zou zijn dan tot de invoering van. den zevenjarigen leerplicht mede te werken kan hij echter niet toege ven. De. mini ster erkent intusschen dat het onderwijs aan schipperskinderen een der eerste onderwerpen vormt, die voorziening eischen. De vervroegde inwerkingtreding van de invoering van den zevenjarigen leerplicht (1 Januari 1928 in pi. v. 1 Juli) welke in het voorloopig verslag is bepleit, zou ten goede gekomen zijn aan 9677 kinderen in Binnenland. Dreigend gevaar voor de mosselteelt. (IersekeT) Een Urker botter gezonkeft. De Tweede Kamer behandelt de begroo ting van Suriname. Een vacature in de Eerste Kamer. Buitenland. Watersnood in het Saargebied. Het noodweer in Noorwegen. Stormweer in Frankrijk. Ontzettend noodweer te Pretoria. de stedelijke gemeenten; een aantal dat in het niet zinkt, tegenover de ruim 140.000 die reeds in het zesde leerjaar zijn ge plaatst. De toeneming van de Rijksuitgave met 3)4 millioen gulden voor de doorvoering van den leerplicht voor het zevende leer jaar is een schatting van de otale kosten, waarmede de schatkist zal worden be zwaard, wanneer de uitbreiding volledig is doorgewerkt. Het spreekt vanzelf, dat die last geleidelijk gaat ontstaan. Tegenover do leden, die hoopten, dat de minister alsnog zon tegemoet komen aan hun wensch om art. 7 der leerplichtwet zoodanig aan te vullen, dat van het vol doen aan den zevenjarigen leerplicht ook die ouders worden vrijgesteld, die hun kin deren een lagere land- of tuinbouwschool doen bezoeken, moet de minister zijn een maal ingenomen standpunt handhaven. Hij acht het niet denkbeeldig dat sommige ouders om aan het zevende leerjaar te ont- kqmen, bun jongens naar een lagere land- of tuinbouwschool zullen zenden, waar me twee schooldagen per week wordt vol staan, om ze dan na den 14en verjaardag daar af te nemen. Geen bezwaar is er tegen; integendeel, het verdient zelfs aanbeveling, het zevende leerjaar met behoud van het algemeen vormend karakter van het lager onderwijs tevens rekening te doen houden met de eischen van het praetische leven. Bij de artikelen wordt nog opgemerkt, dat, wilde men in alle omstandigheden het einde van den leertijd volgens de leer plichtwet en den leeftijd, waarop arbeid mag worden verricht volgens de arbeids wet, aan elkaar doen aansluiten, een acht jarige leerplicht noodig zou zijn, en zoover kan de regeering niet gaan. Haoge Raad van Arbeid. Ter aanvulling vain wat gisteren on der telegrammen gemeld werd diene nog het Volgende; De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn adviezen vastgesteld omtrent de bij den raad aanhangig gemaakte voorontwerpen van een Arbeidsbemiddelingswet en van voorontwerpen tot wijziging van de In validiteitswet en van de Ouderdomswet.- De raad bleek vrijwel eenstemmig (296) van oordeel, dat een wet in den geest van het voorontwerp eener Ar beidsbemiddelingswet wenschelijk zou zijn. Een zeer kleine meerderheid in den raad (1917) sprak als haar gevoelen uit, dat de arbeidsbeurzen, zooaJs het voorontwerp bepaalt, in geval van staking of uitsluiting haar werkzaamheden be- hooren te schorsen. Eveneens vereenigde een kleine meer derheid in den raad zich met de bepa ling van het voorontwerp, dat den ar beidsbeurzen de verplichting oplegt aan hen, die haar bemiddeling inroepen medie- deeling te doen van de ter plaatse in het betreffende vak gebruikelijke arbeidsvoor waarden, indien de aangeboden arbeids voorwaarden daarvan afwijken. Een groot aantal leden, dat echter in de minderheid is gebleven, heeft verscherping van deze bepaling in dien zin bepleit, dat de beurs verplicht zou zijn, haar tusschenkomst te weigeren, indien de bemiddeling zou leiden tot het sluiten van een arbeids overeenkomst op voorwaarden die van de ter plaatse voor dat werk geldende af wijken. Het voorontwerp tot wijziging van dé Invaliditeitswet behelst voornamelijk! id« bepaling, dat de loongrens, vervat in arti kel 4 en andere artikelen van die wei van f 1200 wordt verhoogd tot f 2000. Enkele leden van den raad waren tegen iedere verhoogir.g raai' deze loongrens gekant. Eenige andere leden zouden niei verder willen gaan dan tot een verhoo ging tot f1500. Een groote meerderheid in den raad koa zich echter met een verhooging tot f2000 of meer vereeni- gen. Een meerderheid in dén Raad (1911) gaf haar instemming te kennen met het voorontwerp tot wijziging van de Ouder domswet, die voornamelijk: beoogt do mo gelijkheid te openen, verzekeringen te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1