No. 116 Dinsdag 14 Februari 1928 42e Jaargang Hoföerg Orgels A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 3 bladen, Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes, Telj Redactie en Administratie n«-11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKBAS Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per POii f3.—. Losse nummerst OM Prijs der Advartenftlns 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 at. Bij abonnement belangrijks korting Geen ambtenaarsstaat. Mr H. Vos bespreekt in de „Nederf. Werkgever" de voorgestelde wijziging van de Arbeidswet en maakt daarbij', naar het ons voorkomt zeer juiste opmerkingen. Hij vestigt zeer bijzonder de aandacht op een der voorgestelde artikelen, dat aldus luidt: „Voorwaarden, oordeelen, eischen, aanwijzingen, verklaringen, goedkeurin gen, vrijstellingen o£ andere beslissin gen, op grond van de artikelen 10 enz. krachtens een algemeenen maatregel van bestuur gesteld, gegeven of geno men, betreffen de toepassing daarvan in een bepaald geval." Zoo op bet eerste gezicht begrijpt men niet de strekking van deze bepaling. Wanneer men echter kennis neemt van de door den minister gegeven toelichting, dan komt de zaak wel wat andere te staan en blijkt dat dit ©ogenschijnlijk onbelang rijke aTtikel niet zonder gevaar is. De Minister merkt ter toelichting toch het volgende op: „Aan het slot van het eerste lid (van art. 98 quater) wordt niet gespro ken van de wijze van „uitvoering" van den algemeenen maatregel in een bepaald geval (vgl. artikel 7, tweede lid, der Veiligheidswet), doch van de „toepassing" daarvan in een bepaald geval. Deze terminologie is gebezigd om te voorkomen, dat de rechterlijke macht het tot haar taJak rekent te on derzoeken, of een beslissing, krachtens den algemeenen maatregel van bestuur genomen, materieel wel onder het be grip „uitvoering" van den algemeenen maatregel valt." „Een meer pernicieus wetsartikel dan dit, merkt Mr H. Vos hierbij op, is nau welijks denkbaar. Want aldus toegelicht, beoogt het te zeggen, dat elk voorschrift door een ambtenaar gegeven, en elke maatregel door hem genomen, wettig is en den rechter bindt, op den enkelen grond dat de ambtenaar formeel zich blijft bewegen - op het gebied, van den betrokken algemeenen maatregel. Het beoogt te voorkomen, dat de rechter lijke macht „het tot haar taak rekent" te onderzoeken wat van nature tot haar taak behoort. Het komt hierop neer, dat de wet straf bedreigt tegen ieder, die een ambtelijk bevel overtreedt, zonder dat het den rechter vrijstaat te onder zoeken of dat bevel wettig is. Men zou de mogelijkheid vah het op komen dezer gedachte in onze ministe- riëele bureaux zich niet hebben kunnen voorstellen, wanneer men het niet voor zich zag liggen. Wat ook overigens het lot moge zijn van het hier besproken wetsontwerp, het is ondenkbaar, dat de Staten-Generaal tot deze volledige onderwerping van het individu aan het vrije goedvinden der administratie zullen willen medewerken. Men zal in de laatste plaats ter ver dediging van het ingediend wetsontwerp en ter weerlegging van de daartegen uit staatsrechtelijk oogpunt geopperde bezwa ren, zich beroepen op de eischen van de praktijk. Men zal zeggen, dat het nu eenmaal niet mogelijk is zich op>het ge bied van de sociale wetgeving te houden aan overigens algemeen erkende beginse len van staatsrecht, dat het ondoenlijk is voor de vele en gecompliceerde maat schappelijke verhoudingen, algemeene regelen te stellen, uitgaande van een met wetgevend gezag bekleed orgaan, maar dat het daarbij noodig is een ruime be voegdheid, ook wetgevende bevoegdheid, te delegeeren op ambtenaren, die tech- I nisch deskundig en ter plaatse tot oor deelen in staat zijn. Ook dit schijnt ons niet waar te zijn. Het is zeer wel mogelijk algemeene normen te stellen bij wet of algemeenen maatregel vatn bestuur, bij wier toepassing rekening kan worden gehouden met de uiteenloopende toestanden in verschillen de gemeenten en in verschillende inrich tingen en ondernemingen, bij wier toepas sing ook voor dit doel gebruik kan wor den gemaakt van de deskundigheid van technische ambtenaren, zonder dat het oordeel van deze laatsten voor de betrok ken belanghebbenden zal behoeven te gel den al? een voorschrift of een eisch, waaraan zjj onhoerroepolgk zullen zijn overgeleverd." Met deze antiek zjjn wij het van harte eens. Het is duidelijk dat zich hier in de practijk moeilijkheden voordoen. Of deze moeilijkheden kunnen worden ondervan gen op de wijze als Mr Vos aangeeft, durven wij niet beoordeelen. Maar of dat mogelijk is of niet, in geen geval is het gewenscht dat de ambtenar ren feitelijk boven de wet worden ge steld met het noodzakelijk gevolg, dat het publiek buiten de wet gesteld' wordt. Ambtenaren zijn nuttige menschen, maar aan een ambtenaren-regeering nog meer dan thans reeds het geval is hebben wij geen behoefte. Wij hebben en gelukkig een rechtsstaat en geen ambtenaarsstaat. Daarom schijnt ons de voorgestelde be paling niet aanvaardbaar. Met Mr Vos zijn we het eens als hij zegt: „Alles zal beter zijn dan wat de regeering aan de Tweede Kamer ter over weging heeft aangeboden." Het weer i|n> 't Buitenland. Een hevig noodweer beeft op verschei dene plaatsen in Frankrijk groote ver woestingen aangericht. Te Duinkerken woei -een groote loods om. Te Killem werdl een arbeider, die bezig was electri- scbe draden te herstellen,-uit teen mast geslingerd -en gedood. Op de "kust van Bretagne stormde bet gedurende 2 dagen. Verscheidene schepen die in nood .verkeer&n, hebben draadloos om hulp gevraagd, verschillende perso nen zijn gedood, doordien zij in aanraking kwamen met -electrische draden, die do-or den storm, stuk geslagen waren. Ondanks den zwaren storm "hebben de Handley-Page-vliegtuigen toch den dienst onderhouden van Londen met Parijs, Brussel en Keulen. De diensten tusscheö Brussel en Keulen naar Londen werden evenwel gestaakt. Eén vliegtuig heeft den tocht van Parijs naar Londen volbracht; de overtocht vorderde evenwel door delJ tegenwind vier uren tijds. Bij den storm van Zaterdag jX zijn in Engeland dertien person-en om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen op het land, door het omvallen van boomen. Op het strand van "Mersey (Eng.) strandde evenwel een „gchip. De bemanning van, zes personen wordt ver mist. De lijken zijn nog niet gevonden. Tengevolge van den zwaren regenval der laatste dagen, die gepaard ging met e-en hevig onweer, is andermaal het peil van Verschillende Belgische rivieren op onrustbarende wijze gestegen. Van Zondagnamiddag af heeft het ge lukkig niet meer geregend, on pien hoopt, dat érnstige overstroomingen zullen uit blijven. Langs den kam van het Ertsgebergte (in Bohemen) woedt een buitengewoon hevige sneeuwstorm, die bij tusschenpoo- zen het karakter van een orkaan aan neemt. De wegen' over den kam zijn op sommige plaatsen met D/a kl. sneeuw bedekt en ^ontoegankelijk voor het ver keer. Op vele plaatsen zij-n de telefoon- en telegraaflijnen volkomen verwoest. De mijnramp in Engeland. Alle hoop op redding van de dertien bedolven slachtoffers bij de mijnramp te Whitehaven is opgegeven. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat het onmogelijk is gebleken de plek te bereiken, waar de vermisten zich moeten bevinden. Acht personen konden in bijna uitgeput- ten toestand gered worden. Zij bevonden zich op driekwart mijl afstand van de plek waar de ontploffing heeft plaats gevonden Al hun lampen, op één na, gingen uit. Met behulp daarvan vonden zij den weg naar de schacht. Doordat zij frissche lucht kre gen, konden ze, door op den grond te gaan liggen, in leven blijven totdat zij aan de oppervlakte werden gebracht. EngelandNoord-Amerika door de lucht. De Engelsche kapitein Burnsy, die ijvert 4 voor een dienst van bestuurbare lucht schepen over den Oceaan, kondigt aan, dat er ook van Amerika uit een dienst ge opend -zal worden. Er zal een Amerikaan- sche maatschappij gesticht worden, die in Amerika luchtschepen zal bouwen, als de proefvluchten van de R 100 in September slagen. De schepen zullen onder Ameri- kaansche vlag varen. Tegelijkertijd zullen er in Engeland luchtschepen worden ge bouwd, die onder Engelsche vlag zullen varen. Het conflict In de Beriijnsche metaal industrie. De onderhandelingen over het conflict in de Beriijnsche metaalindustrie, die gis teren voor den rijksbemiddelaar zijn ge voerd, hebben tot geen resultaat geleid. Door het uitsüuitingshesluit van den bond der werkgevers in de Duitsche me taalindustrie worden in totaal meer dan 800.000 "arbeiders getroffen, in Berlijn alleen meer dan 200.000 arbeiders. De strijdmaatregelen strekken zich uit tot alle ijzer- en metaalverwerkende fa brieken der machine-, werktuig-, electro- technische en andere industrieën. Voor Berlijn is de maatregel van bijzon dere beteekenis, wijl alle bedrijven der groote fabrieken als de A.E.G., het Sie- menskonzern, de Knarr-Bremse, von Lud- wi-g Loewe, Borsig, Schwartzkopff enz. stilgelegd worden. Asquith ernstig ziek. De liberale oud-premier van Engeland, lord Oxford and Asquith, lijdt aan een hevige keelaandoening. Bovendien zijn symtomen van bronchitis opgetreden. Zijn toestand is zeer ernstig. Hij ligt nu huiten kennis. Zijn familieleden zijn aan zijn zifekbed ontboden. Het einde kan elk ©ogenblik worden verwacht. De dreigende regeeringscrisis in Duiisch- land. De besprekingen der regeeringspartijen over de met de rijksschoolwet samenhan gende vraagstukken zijn gisteren weer hervat. Men is echter niet tot een resul taat gekomen. Zij zullen vandaag worden voortgezet. Volgens -de opvatting in de kringen van het centrum zal ook vandaag wel geen overeenstemming worden bereikt, zoodat dan de regeeringscoalitie als uit elkander gevallen kan worden beschouwd. De rijksdag zal echter onder alle om standigheden trachten de voornaamste be grootingen en de maatregelen tot voorzie ning in dén nood van kleine renteniers en van den landbouw nog af te doen. Of an dere wetten nog afgedaan zullen worden, zal hiervan afhangen, of daaromtrent bin nenkort tusschen de regeeringspartijen nog overeenstemming kan worden bereikt. In centrumskrin-gen rekent men, dat de rijksdag""tegen Mei zal worden ontbonden, zoodat -de tegenwoordige regeering tot dien tijd aan het bewind zal blijven. De Turksche president ongesteld. De „Daily Telegraph" verneemt, dat vol gens berichten uit betrouwbare bron de Turksche president Mustapha Kemal Pas ja enkele dagen geleden te Angora plotse ling ongesteld is geworden. Hij schijnt op straat het bewustzijn verloren te hebben en neergestort te zijn. De Turksche auto riteiten -doen alles om dit geheim te hou den. Den laatsten tijd zou de gezondheids toestand van den president veel te wen- echen overgelaten hebben. De Vlaming Bracke bfïjft govangan, Mr va» Remoortel, de verdediger vate den ©enigen tijd geleden uit Nederland (Vlissingen) in België teruggekeerde» Vlaamsdnein politieker, veroordeelde A. Bracke had, -op grond van het feit, dat de gezondheidstoestand van zijn dliënt zeer wankelend is en dat hij, tijdens de bezetting, verscheidene door d-e Duit- schers gedeporteerde arbeiders hielp ont vluchten, een verzoek om voodonpige in vrijheidstelling ingediend. Ook in de amnestie-commissie der Ka mer en in de ^pe-rs werd aan een gel ijk- soortig-en wensch uiting gegeven- De raadskamer van het Hof van ge zworenen der provincie Brabant, aain de welke dit verzoek was overgemaakt, heeft echter een .afwijzend antwoord gegeven. Dp a.s. presidentsverkiezing in tfs Vier. State». Hoover heeft officieel bekend gemaakt, dat hij voornemens is, zich bij de a.s. presidentsverkiezingen candidaat te stel len der republikeinen. In zijn eerste mededeeling na zijn of- ficiëele oandidaatstelling zegt Hoover, dat hij- zal voortgaan, de beginselen der repu- bhk-einschie partij ,en de groote politieke doeleinden van president Coohdga te handhaven. Hoov-er verklaarde verder, dat hij mo menteel voornemens is, den officiëel-en po-st van leider van het departement van handel nog te behouden. De mijnramp In Canada. Omtrent de ramp m de goudmijn van Hollinger bij Northbay in Ontario, wordt nog gemeld, dat er veertien mijnwerkers gered zjjn. Te middernacht waren er 30 tijken gevonden. Het totaal aantal do oden bedraagt thans 39. Korte berichten. Te Gonstantionpel zijn berichten ont vangen uit Luie Burgas, volgens welke 100 gewapende Grieken de grens van Turkije en Thracië overschreden hebben. De plaat selijke gendaxmerie en militairen zijn ge mobiliseerd. La dia marine-gevangenis to Toulon zijn ongeregeldheden uitgebroken. De ma trozen protesteerden tegen de behandeling en wilden, ook nadat hiertoe het bevel was gegeven, niet aan het werk gaan. Het relletje kon eerst-na zeer veel moeite worden onderdrukt. De Pruisische regeering heeft de vier veemmo ordenaars Schultz, Kliaipproth, Fuhrmaan en Umho-fer, die wegens moord -op den koopman Wilms ter dood waren veroordeeld, begenadigd. Schultz, Klapp- rcrth en Fuhrmann krijgen levenslang, Um- hofer 15 jaar gevangenisstraf. De staking in N.W. Bohemen is gisteren begonnen in de mijnen der bek kens van Briix, Komota» en Teplitz. In de bekkens van Kla/dno, Pilsen en Os trau wordt nog ncrinaal gewerkt, doch naar verluidt zijn de mijnwerkers in die stre ken voornemens het werk eveneens neer te leggen. De samenstelling van het nieuwe Noorsche 1 kabinet is gepubliceerd. HET WSOÖISTE. 2 Herstel dier Coalitie? In een te Groningen gehouden ver gadering van de- Chr.-Hist. Kiesvereen, werd er door den spreker, den heer J. R. Sn-oeck Henkemans op gewezen, dat de Chr.-Hist. de voorkeur geven aan een parlementair kabinet. De oonstituttoneele grondslagen veronderstellen een meerder heid en een minderheid. Die meerderheid is dé stuwende kracht en de minder heid heeft de controleerende taak. Een land, dat lang bestuurd wordt door een extra parlementair kabinet geeft verslap ping der volksvertegenwoordiging. En naar autocratisch bewind is het slechts een schrede. De stuwkracht der meer derheid en de scherpe critiek der minder heid geven een krachtig bestuur. De vr-aag of het mogelijk is dat er zich straks een meerderheid vormt beant woordende zegt spr., dat er slechts een mogelijkheid is, waarbij een grondslag van eenheid kan gevonden 'worden en dat is die tusschen a.-r., r.-k, en e.-h. Er zijn wel belangrijke verschillen, maar als het aankomt op de groote principiëele kwesties, dan is er mogelijkheid van sa menwerking. We moeten echter niet met dien poep den strijd ingaan, want dat kunnen we alleen met de eigen C.-H. beginselen, We moeten ten eerst© onszelf zijn. Als er echter geen rechtsche meerder heid te vinden is, dan moeten we weer ■Tiaar een extra parlementair kabinet en 'daft volgens beginsel liever rechts- dan links georiënteerd. Maar aan ieder kabi net zullen we voorhouden onze C.-H. beginselen. De Landbouw eW de Guderdoma- pw Invaliditeitswet Het Dagelijksch Bestuur van de Gro ninger Mij van Landbouw heeft het vol gende schrijven gericht tot het Kon. Ned. Laftdbouw-comité Naar aanleiding van een gedachitenwis- seling in de laatst gehouden vergadering van ons Hoodbestuur over de lasten, wel ke op ons bedrijf zijn gelegd door do Ouderdoms- en Invalidiiieits vet, on in, hel algemeen over het systeem, jpin de uit voering van jje sociale wejten ten laste van de bedrijven te brengen, ontvingen wij het volgende prae-advies: De financiëel-e uitkomsten van het land bouwbedrijf, zooals die bljjken uitzie ge- bomtroleercfeboekhouding-en in verschil lende provinciën, toonen overtuigend aan, (dat door de groote .meerderheid der land bouwers met een onvoldoend resultaat ja door velen, met een bedrijfsverlies, wordt gewerkt. Het is daardoor zeer ver klaarbaar, dat belastingen, op het bedrijf gelegd en waarvan pnder gunstiger omstandigheden de druk niet te hinderlijk' zou zijn door deze slechte bedrijfsre sultaten moeilijk te dragen worden. Een steeds toenemende tegenzin valt dan ook overal waar te nemen.. D-e bezwaren vaa den landbouw tegen de thans vigeerende ouderdoms- en invali diteitswet meen-en wij in de volgend© pun ten te 'kunnen samenvatten: le. Er moet door de landbouwers jaar lijks een belangrijk geldel-ijk bedrag wor den uitgegeven in den vorm van rente zegels, Binnenland. Vergadering van de a.fd. Zeeland van hat Trekpaard-enstamhoek. Autobus-concessies. Drama te Bleijerheide. Oppositie tegen plaatselijke filmkeuring. Malversaties te Meppol? Buitenland. De uitsluiting in de Duitsche metaal-in dustrie. De crisis in de Duitsche coalitie. De Turksche president ongesteld. Asquith ernstig ziek. De storm. 13 dood-en in Engeland'. (H-oover candidaat voor het presidentschap in Amerika. Mijnrampen .in Canada en Engeland. Bij hun Slechte bedrijfsuitkomsten be- toekent dit voor velen, dat zij hiertoe hun bedrijfskapitaal moeten aanspreken. 2e. De landbouwer is niet in de ge legenheid eeltige compensatie hiervoor 'te ontvangen, door prijsverhooging zijner pro ducten, daar deze prijzen geheel afhanke lijk zijn van die op de wereldmarkt. 3e. Zoowel de landbouwers, als de in het landbouwbedrijf werkzaam zjjnde ar beiders, hebben indirect de premies op 'te brengen van andere (beschutte) bedrij ven, die dez© pp hen weten af tie wen telen. 4e. De lasten, die op 'het bedrijf worden gelegd, dringen de landbouwers er toe, om 'dit bedrijf minder intensief uit te oefenen. Daardoor wordt de werkloos heid in "de hand: gewerkt, blijft aanhouden, zullen vele minder ka pitaalkrachtige landbouwers geheel ver armen. 5e. Wi-en de malaise in den landbouw Deze personen, wier verarming door de lasten, van deze wet verhaast en bevor derd wordt, zullen nochtans, zelf oud en arm geworden, niet de minste aanspraken op ©enige ouderdomsuitkeering kunnen do-en gelden. -Deze punten doen de vraag opwerpen oï de tijd niet gekomen is, dat de bedragen, welke komen ten laste van de bedrij ven, moeten warden verlaagd en dat desa geheel of in meerdere mate moeten ko men ten laste van de gemeenschap, di. de Staat. Wij meetten, dat deze vraag niet anders dan bevestigend kan worden beantwoord. Het kan toch nimmer de bedoeling van den wed-gever zijn geweest, de groote kos ten 'van de ouderdomsvoorziening voor een onevenredig deel te doen opbrengen do-or ©en groep van personen,, die zelf geen of een zeer onvoldoend® inkomen heeft. Wij willeb hieraan toevoegen, dat htijt leggen van nieuw© lasten op het bedrijf voor den landbouw onder de fans zoo buitengewoon moeilijk© omstandigheden beslist achterwege moet blijveto. Het Dag. Bestuur heeft zich in zijjiaa vergadering van 1 dezer geheel met de strekking van "dit prae-advies vereanigd. Bejegening deserteur. Op de .vragen van het lid der Eerste Kamer, den heer Hermans, betreffende d© bejegening van ©en deserteur antwoord den de ministers van Oorlog en Justitie, dat uit het onderzoek, dat bij het ontvan gen der vragen op last van hen reeds was aargevangen, niets anders is kun nen blijken, dan dat door de marechaus sees te Roosendaal ten opzicht© van Maar Jr volkomen correct is opgetreden. Dr J. G. S chieurer- De toestand va» het A.-R. Kamerlid, Dr J, G. Scbeurer, is d© laatste "dagien niet zonder zorg. De zeer ernstige hiart- verzwafckinig maakt ©enige injecties per dag noodzakelijk. Er wordt niemand bij hem toegelaten. Emigratie naar Canada. Verzocht wordt mede te dealen, dat het niet gewenscht is, in te gaan op aanbie dingen van of namens Christian Smith uit Saskatoon, in Canada, voor vestiging in dat land, alvorens terzake inlichtingen te hebben ingewonnen bij d© Nederland- scbe Vereeniging „Landverhuizing" Be- suidenhoutscheweg 97, Den Haag. Défilé voor de Koningin. Het derde half-regiment huzaren heeft -gistermiddag twaalf uur ter geJégeC&eiiS van zijn 114-jarig bestaan op de Waals- dorper vlakte gedéfileerd voor de Konin gin. De troepen, die tegen elf uur van de cavalerie-kaz-ermie waren uitgerukt, stel den zich onder commando van den luit.- kolonel E. P. M. Clavareau ruim half 19 op het term» op, met die trompetters op den rechtervleugel en daarnaast in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1