No. 115 Maandag 13 Febrnari 1928 42e Jaargang Buitenland. Binnenland. DE STORM. Belangrijkste Nieuws. DlrBcteur-Hooftfredacfeue: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. no. 259 Isadora Duncan. De N. R. Crt. geeft in een lange reeks artikelen de gedenkschriften van die we reld-beroemde danseres Isadora Duncan. Deze gedenkschriften .zijn daarom be langrijk, omdat ze een kijk geven pp het innerlijk leven van deze gevierde vrouw. Isadora Duncan heeft getracht, den dans tot een soort van godsdienst te ver heffen en aan toejuichingen heeft het haar daarbij niet ontbroken. Zij was op en top een vrouw van de wereld, die haar vaak all es scheen te geven, wat de wereld slechts te geven heeft. Eer en roem, toejuichingen van stamp volle zalen, schatrijke aanbidders, en iwat niet al. Haar leven scheen voor buiten staanders vaak één vreugderoes. En toch wordt men bij het lezen van deze gedenkschriften slag op slag ge troffen door de ontzettende armoede, en de troostelooze leegheid en holheid van haar leven. Er 'hangt over het geheel een droevig waas van sombere melancholie. Er is niets, waarin zij bevrediging en rust kon vindien. 'tls alles even donker en somber. Waarom, zoo vraagt ze, bij het terug zien op haar avontuurlijk leven, was da uitslag zoo tragisch? Ik heb vele groota kunstenaars en z.g. geslaagde menscheü ontmoet, maar nooit een van wien mep kon zeggen, dat hij gelukkig was. Achter het masker kon men 'mpt eeitig© helder ziendheid alt ij d dezelfde onrust en hetzelfde leed raden. Is dat niet ©en tragische klacht? Zij vohÖ niet de rust en de vrede, waarnaar zij, 't blijkt uit alles, snakte, om dat zij niet geleerd had, te luisteren naar Hem, die gezegd heeft: Komt tot Mij, al len die vermoeid en belast zijt, en Ik zal U rust geven. 's Werelds vreugd gaat ras voorbij. Ze geeft geen ware vreugde, geen vrede, geen rust. Maar de liefde van den Heiland, maakt ons eeuwig rijk en vrij. Brand In aan Canadcesche mifn. Een telegram uit NorthbAy, in On tario, meldt, dat een brand in een mijn is uitgebroken en wel in de goudmijn van Hollinger, welke een van de grootste van de wereld is. Het aantal dooden is tot vijf gestegen en vierentwintig delvers zijn nog inge sloten in gatigen, die vol gas staan. Als zij niet snel gered kunnen worden, vrees! men dat zij zullen stikken. Hollarvdsche tulpen fe Parijfc. Donderdagavond, toen de Nederland- sche Kamer van Koophandel te Parijs haar feestmaaltijd hield, stond een fraaie mand met tulpen op de eeretafel. Er was een lint aan bevestigd, waarop geschre ven stond: „Wil mijnheer de voorzitter, met onze beste wenschen, deze bloemen, die van morgen in Holland zijn geplukt, aanvaar den als een uiting van Hollandschen smaak vereenigd met Fransche activiteit op luchtvaartgebied." Rumoerige Kamerzitting. In de Roemeensche Kamerzitting van Vrijdag kwam het tot rumoerige taferee- len. De minister van arbeid deed de oppositie heftige verwijten, waardoor een tumult ontstond. De zitting moest vijfmaal geschorst worden. Vijf afgevaardigden van de nationale boerenpartij werden voor den tijd van 35 zittingen geschorst. Het schandaal van de pandhuizen. Een van de grootste Berlijnsche pand huizen, bet „Waren Lombard und La- gerspeicberei .Gm.b.H." in het centrum van Berlijn is door de politie gesloten. Men heeft bier met een groot schan daal te maken. Op allerlei manieren is bedrog gepleegd. Het passief moet onge veer een millioen mark bedragen. De eigenaar, Schlevinski, was sinds gerui- men tijd in moeilijkheden. Hijbeweert, dat hij zelf het slachtoffer is geworden van woekeraars. Onder de slachtoffers, welker aantal in de bonderden moet loo- pen, bevindt zich ook de vroegere rijiks- kanselier, Gustav Bauer. Jeugdige communisten gearresteerd. Te Memel zijn op bevel van den mili tairen commandant twintig meest jeug dige personen gearresteerd. Te hunner huize hebben voorts huiszoekingen plaats gehad, waarna vijf van hen weer werden vrijgelaten; de overigen zijn naar het tuchthuis in Bajorem gebracht. De gearresteerden zijn bijna! uitsluitend jongs Joods che communisten, dia na! dan staatsgreep op 17 Deo. 1926 uit Lithauen naar bet Memelgebied waren gekomen, waar zij. eens per week bijeenkwamen. Zij hadden een z.g. literatuur- en debat club opgericht. Toen zij Vrijdag weer bijeen waren, werden zij door 40 politie-agenten ge arresteerd. Vele communistische geschrif ten, waarover op de bijeenkomsten werd gedebatteerd, werden in beslag genomen. De Duitsche Regeringscoalitie. In den Duitschen Rijksdag ziet men de tegen Vandaag belegde zitting der inter- fractioneele commissie met bijzondere spanning tegemoet, omdat bet lot der regeering afhangt van het verloop dezer bespreking. Het Centrum eischt dat de Duitsche volkspartij haar ministers terugtrekken zal en dat de Duitsche Volkspartij he den een duidelijk antwoord zal- geven. In de Vrijdag gehouden zitting van de gemengde oommissie van de coalitie partijen zou de woordvoerder van het Centrum de Duitsche Volkspartij' Aan sprakelijk hebben gesteld voor de be staande moeilijkheden. De Duitsche Volks partij, zoo meent het Centrum, is ver antwoordelijk voor het niet Aanvaarden van de Schoolwet. De Volkspartij zal wel niet gevolg ge ven Aan het verzoek van het Centrum om uit de regeeringscoalitie te treden. Fransche spionnage in Duitschland. In het spionnageproces tegen den Fran- schen inspecteur van politie Emil Krae- mer uit Metz werd deze wegens het verraden van militaire geheimen tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Kraemer had in 7 gevallen Duitsche onderdanen tot spionnage voor Frankrijk gebracht. 400 visschers in nood. De rjsbreker „Lenin" is onder vollen stoom uit Leningrad naar de Finsche Golf vertrokken om 400 visschers te red den, die op pakijs, dat gedurende den storm van de kust voor Kroonstad' los raakte, naar zee zijn afgedreven. Ook is draadloos de hulp van Fin land en Estland ingeroepen. Behalve de sleepboot „Lenin" zijn tevens verschei dene stoombooten onderweg om te trach ten de visschers te redden. De Poolsch-Russische spanning. Volgens berichten uit Warschau is Vrij dagnacht in alle stilte de Poolsche kolonel Maciesza, een van de intiemste mede werkers van maarschalk Pilsoedski met een geheime missie naar Moskou ver trokken. Omtrent het doel van deze reis be waart men te bevoegder plaatse het diep ste stilzwijgen. Men neemt in politieke kringen Aan, dat de kolonel geheime in structies van Pilsoedski beeft meegekre gen en opdracht heeft, om te trachten Aan de Poolsch-Russische spanning een einde te maken. Sneeuwval in Spanje. In Noord-SpaAje is de Laatste week zoo veel sneeuw gevallen, dat de wolven en beren uit de Pyreneeën geen voedsel meer in het hooggebergte hebben kunnen vinden en naar de Noord-Catalaansche dorpen zijn komen afzakken. Tot in af gesloten schuren zijn schapen Aangevallen en de dorpsbewoners hebben zich tot burgerwachten vereenigd, die om beurten 's nachts met geladen geweren de ronde doen. Vreeselijke mijnramp i,rt Engela|nidL Een vreeselijke mijnramp beeft in Enge land talrijke menschenlevens geëischt. In de Haigmijn te Whitehaven in, Cum berland was een mijngang, die twee mijl onder den bodem der zee doorloopt, in brand geraakt, waardoor telkens weer gasontploffingen plaats Ijadden. Eenigen tijd geleden besloot men de mijn wfer te openen om na te gaan, of bet vuur inmiddels was gedoofd. Alles bleek in orde te zijn. Voorzien van zuur stofapparaten, gingen 21 opzieners, werk lieden, inspecteurs en vakbond-vertegen woordigers de mijn in. Wiel werden ©enige instortingen 'waargenomen, maar de brand bleek gebluscbt te zijn. Tegen mid dernacht trokken acht arbeiders zich te rug om te gaan schaften. Plotseling deed een explosie de mannen opschrikken. Drié ontploffingen volgden, die hen te gen den grond wierpen. Met de grootste moeite .konden zij zich naar den uitgang begeven, waar zij hulp inriepen. Reddings ploegen togen onmiddellijk naar de mijü maar de sterke gaslucht verhinderde hen de mijn in gaan. Zondagmiddag moest men alle verdere pogingen opgeven. De dertien overgebleven manschan zijn ge stikt of onder het gesteente bedolven. Onder da slachtoffers bevinden zich twee regeerimgs-inspecteurs, ppzienars, vak bondvertegenwoordigers iep zeven arbei ders. Korte berichten. Naar gemeld wordt, is te New-York een communistische school opgericht, welke de theorie van het communisme zal verbreiden. Een bende rooversbeeft bij' de Syrische grens een commissie voor land- opmeting aangevallen en vijf menschen vermoord, van wie twee gendarmen en twee dorpsveldwachters.' De roovers zijn over de grens op Syrisch gebied gevlucht. Roovers hebben een postkoets over vallen in de buurt van Mardin in Turksch Koerdistan. Van het gewapend geleide werd één man gedood en een ander gewond. De roovers maakten zich van eenige geldswaarden meester. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft Vrijdag een ernstige ontploffing in de Vereenigde Staten verscheidene slacht offers geëischt. Bij een explosie in een mijn in het N.O. der Vereenigde Statten zijn 4 mijnwerkers gedood, terwijl er 50 vermist worden, zoodat het aantal slacht offers vermoedelijk nog wel zal stijgen. Wolff seint uit Koblenz, dat de Moezel 6 A 8 c.!M. per uur stijgt. Op verder© stijging valt te rekenen. NaAr wordt vernomen zullen de Ver. Staten Duitschland uitnoodigen een arbitrageverdrag aan te gaian gelijk bet Fransch-Amerikaan sche. Tengevolge van plotseling ingetreden dooi zijn op verschillende plaatsen in Polen overstroomingen voorgekomen. J. 'H. S c h a p e r. Gisteren is bet lid van de Tweede Ka mer, de beer J. H. Schaper, 60 jaar ge worden. „Het Volk" beeft een onderhoud met hem gehad, waarin wij naast vele herinne ringen uit vroeger dagen, de volgende zin snede aantreffen, die erop wijst, dat de beer Schaper erover denkt de Tweede Ka mer te gaan verlaten: „Ik krijg den laatsten tijd bet gevoel, dat bet gewenscht kan zijn, mijn Kamerzetel aan een jongere af te staan. De volgende a'lgemeene verkiezingen, die van het vol gend jaar, zouden daarvoor een goede ge legenheid bieden. Ik kan als Gedeputeerde in bet belang onzer 'goede zaak doende blijven, terwijl ik b.v. in de Eerste Kamer nog gaarne met de lands-politiek voeling zou blijven houden. Maar dat laat zich al les nog' wel 'bespreken ter plaatse waar dat boort". De Zuiderzee gronden. Voor de Vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterscbool te Gronin gen heeft prof. dr H. W. G. BoTdewijk, hoogleeraar te Groningen, een voordracht gehouden over de vraag: op welke wijze moeten de Zuiderzeegronden worden uit gegeven? Prof. Bordewijk kwam tot de volgende conclusies: 1. Bij bet in cultuur brengen van de Zuiderzeegronden moet, na een overgangs tijd van iu hoofdzaak eigen beheer met gesalarieerde bedrijfsleiders, zoo spoedig mogelijk overdracht -van dezen bodem in eigendom aan landbouwers plaats vinden. Daarbij worde een doelmatige continuatie van groot-, midden- en kleinbedrijf ge volgd. Grondrenten worden bevorderd. 2. De voorwaarden voor de overdracht in eigendom moeten wel nauw verband houden met de kosten van bet werk, doch niet zóó nauw dat alleen naar dekking van die kosten ware te streven. De indirecte voordeden laten hier wel eenige speling toe, zoodat vóór alles de bekwaamste land bouwers den grond zullen moeten krijgen. 3. Naast de eigen exploitatie der eigen- geërfden worde in beginsel de ontwikke ling van bet pachtwezen aan bet verkeer overgelaten. Dit belet niet, dat reeds dade lijk bij de uitgifte eenige gelegenheid tot pachten wordt opengesteld. 4. Nieuwe domeinvorming moet binnen zeer enge grenzen blijven. Invoer van Indische vruchten. Naari'het „Vaderland" verneemt, wordt met het stoomschip „Grotius" van de Stoomvaart-Mij. Nederland een proefzen ding Indische vruchten, n.l. mangistan, bier te lande verwacht. Gelijk bekend is werd de sawoe manilla reeds eerder aangevoerd en bier verkocht. Wat laatstgenoemde fruitsoort betreft, vernemen wij, dat na! de bemoedigende ree uitaten van da ta Amsterdam geno De beroemde zeeheld, Dorus Rijkers, is momenteel ernstig ziek. men proef, thans op uitgebreider schaal een tweede proef wordt genomen. Daar voor wordt weder een hoeveelheid vruchten onder het publiek verdeeld, dat zijn meening op de daarbij uitgereikte vragenlijsten zal kunnen mededeelen. Hoewel deze zaak nog in bet stadium van proefneming verkeert, ook wat betreft de wijze van sorteering, verpakking en transport, bestaat onder de er bij betrok ken kringen de verwachting, dat deze vrucht binnen korten tijd hier te lande in den handel zial kunnen worden ge bracht en zeer zeker, evenals met de bananen het geval is, zich een blijvende plaats zal kunnen veroveren. De Sawoe manilla ontwikkelt evenals elke andere fruitsoort, baar vallen smaak wanneer zij op den juisten graad van rijpheid is gekomen. De vrucht moet dan zacht _aanvoelen. Is dit niet het geval, dan moet men ze, evenals men met appels en peren doet, een paar dagen laten liggen vóór men ze gebruikt. yoor Zeeland treedt de Walchersche Fruitteeltmaatschappij als impoitrice op, terwijl de heer Goergen ta Middelburg in verschillende plaatsen van Zeeland zal trachten bet fruit in fruitwinkels geplaatst te krijgen. Reeds zijn aangekomen Sawa Manilla, de Indisch© peren., die zic'h uit stekend doen smaken. Behalve de Sawo Manilla zullen binnen kort verkrijgbaar zijn Manga, Nanga, Dje- raek-maiiis, Djeroiek-Keprok en Djeroiek- Biali. Zij, die korter of langer tip in Indië hebben gewoond, zullen zeker weten wel ke vruchten dit zijii. Naar betgeen wijl er van, hoorden en lazen moeten ook dit vruchten zijto, die zich best doen smaken. Het is er echter mede zooials aanvankelijk met de bananen: men moet ze leeren eten. De storm van Vrijdagmiddag en -avond heeft groote treinvertragitttgen ver oorzaakt. Zoo is de Duitsche D-trein, welk© om 9.12 te Amsterdam moet aankomen, 40 minuten te laat aangekoeen. Dit was een gevolg van den storm, waardoor ©enige telegraafpalen tusschen Amersfoort en Baarn pp de spoorlijn lagen. Ook later© treinen zijn hierdoor te laat gekomen. Op Tiet .-.traject Rotterdam-Amsterdam was 'het vqrkeer ook gestoord. Er waren to.,1. hier en daar (o.a. tusschen Delft en Schiedam, 'en tusschen Leiden en Haar lem) 'deetrische draden gebroken. Het verkeer werd geleid over enkel spoor, 'zoodat verschillende treinen moesten uit vallen. Op sommige oogenblikken gaf dit een opstopping, van publiek .op de per rons. In Limburg is het noodweer ge weest.' Te Jenlo weiden boomen ontwor teld 'en pannen van 'de daken geslagen. ,Te Panningen werd een nieuw gebouwde boerderij met schuur bijna geheel ver nield. Een paard werd onder het puin be dolven en ^gedood. Ook te Kerkrade beeft een' zwaar nood weer gewoed. Op verscheidene plaatsen is door den storm schadie aangericht. Daken werden weggeslagen ien antennes vernield. Omstreeks 10 uur Vrijdagavond werd het electrisch licht gestoord. De storing duurde ongeveer ©en uur. Te Hoensbroek is een buis ingestort, dat behalve door den eigenaar Dols nog door vier andere gezinnen werd bewoond. Het geheel© dak en een deel dier bo venverdieping is door de plafonds heen naar beneden gestort. De bewoners heb ben .zich tijdig uit de voeten kunjnen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posf, f3.-* Losse nummers fO.05 Prijs dar Advertenfifin: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting Binnenland, Buitengewone alg. verg. van Vrederust. De storm van Vrijdag. Ongeluk met een mitrailleuse te Budel. Buitenland. Communisme te Memel. De Duitsche regeeringscoalitie nog steeds in gevaar. Sneeuwval in Spanje. Weer een pAndhuisschandaal in Berlijn. Vreeselijke mijnramp in Engeland. maken. Eetn klein kindje echter werd on der de puinen begraven. Het werd er onder vandaan gehaald, en was geluk kig niet erg gedeerd. Te Enkhuizien was de storm ook bijzonder hevig. Öp het Enkhuizer Zand verkeerde een tjalk in nood. De naam van de tjalk is onbekend. De E.H. 16, schipper S. de Boer, is Zaterdagmorgen uitgegaan om te .trachten de opvarenden van die tjalk te redden. Het is hem evenwel niet gelukt, het schip te bereiken. Door den hevigen storm kon de Urker- boo't Enkbuizen niet bereiken. Het motorschip „Vitesse" geladen met rijst van Amsterdam met bestemming naar Groningen, geraakte op het Enkhuizer Zand. Met levensgevaar hebben visschers de „Vitesse" binnengebracht. Het klipperschip „Verwisseling" gela den met vlas van Stavoren naar Am sterdam, geraakte eveneens in het Krab bersgat van zijn anker en werd door visscherslui en een sleepboot binnenga- bracht. Het klipperschip „Carolina" met een lading steenkolen van Amsterdam naar Wieringen, kwam eveneens onhoudbaar te liggen in het Krahbersgat. Ook dit werd gered. De motorschuit „Zeester" van de Zui- derzee-werken is in den avond van den lOen uit Amsterdam vertrokken. Ze werd in den morgen van Zaterdag nog vermist. Het visschersvaartuig Bunschoten 175 vertrok Vrijdagavond van Enkhuizen met een lading haring. Op herhaalde aanvraag uit Bunschoten, waar het thans zich be vindt kon geen antwoord gegeven wor den. Te Wildervank is de bliksem ge slagen in 'den nieuwen toren van de Geref. kerk. Het bovendeel meit den wa ren baan sloeg door het dak en richtte eenige verwoesting in het interieur aan. De brand was spoedig gebluscbt. Het bo vendeel van den toren is vernield. Te Amsterdam heeft de storm ver moedelijk een Slachtoffer gemaakt. Zater dagmorgen is n.l. uit de Buitensingel gracht het lijk opgehaald van een 26- jarige vrouw uit de Indische buurt. De vrouw is waarschijnlijk door den storm te water gewaaid en verdronken. Engeland. Vrijdagnacht heeft bo ven een groot deel van Engeland een hevig noodweer gewoed. De temperatuur is be langrijk gedaald. De storm ging met on weer en hevige regens gepaard Op som mige plaatsen is ook sneeuw gevallen. Te Londen werden tal van personen door dakpannen, die van de daken gerukt werden, gewond. De snelheid van den wind was buiten gewoon, zij bereikte te Liverpool 104 mijl per uur, betgeen voor Engeland een record is. Verscheidene buizen van de Londen- scbe buitenwijken werden zwaar bescha digd. Er zouden eenige dooden zijn en tal van gewonden. Duitschland. Uit het Zuiden en midden van Duitschland wordt gemeld, dat daar hevige onweders hebben gewoed met storm, regen en sneeuw. Volgens berichten uit Munchen en Dres den beeft de storm ook in Beieren en in Saksen geweldig huis gehouden. Zaterdag ochtend tegen 3 uur bereikte de wind te Munchen een snelheid van 27 M. per se conde. Na den storm, om 7 uur, viel de thermometer plotseling 7 graden en de re gen zette zich om in sneeuw. In Saksen ging de storm vergezeld van onweersverschijnselen, waardoor op ver scheidene plaatsen'ernstige schade aange richt werd. Scandinavië. Vrijdag beeft een wervelstorm in Zweden veel schade aange richt. De storm beeft ook menschenlevens geëischt. Bij Gothenburg sloeg een vis- scbersboot om. Een vader en drie zoons zijn daarbij verdronken. Te Vadheim is een huis onder een la wine bedolven, waarbij 5 personen om kwamen. Overal in de betrokken districten werden gebouwen daar lawines ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1