o. 114 Zaterdag 11 Februari 1828 42e Jaargang Helder's Brillen EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz., Buitenland- TABAK - SIGAREN - SIGARETTEN Belangrijkste Nieuws. JffiTElS' KÜKSTKQRREL" Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE TOESTAND IN RUSLAND. DRAAGT MIDDELBURG, VLISSI^GEN, BELLAMYPARK 33 Groote Markt 19 - Goes Naast Hotel „De Korenbeurs" Buitenland. DE PlUIMIMEDISG IK NIEUWE BANEN DOOR Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie'no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERK O AU Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting (Slot.) Wij willen hier tenslotte nog een en ander laten volgen van wat de heer Baars omtrent den econornischen toestand in Rusland meedeelt. Veel .goeds weet hij daaromtrent niet te vertellen. Sovjet-Rusland moge dan voor som mige Communistische machthebbers hl een^ paradijs zijn, voor de industrie en voor de arbeiders die daarin werkzaam rijn is de toestand er allertreurigst. De practijk heeft ook in Rusland ge leerd, dat de fundamenteele wetten van het economische leven blijven bestaan ook al zit er een nieuwe regeering die met die wetten geen rekening zou willen houden. Ook in het Communistische Rusland hangen de prijzen der producten en het arbeidsloon, evenals in de „kapitalisti sche" wereld ten nauwste samen. Toen men enkele jaren geleden de loonen ging verhoogen klommen de prijzen in dezelfde verhouding en veel sneller dan de graanprijzen, zoodat de boeren hcw langer hoe minder konden koopen voor het geld dat zij van hunne producten maakten. Om dien wantoestand te bestrijden en de stijgende ontevredenheid der boeren te bezweren, heeft men gedecreteerd dat de prijzen der industrieproducten in geen geval mochten stijgen, dat de gewone loonen moeten worden verlaagd en dat de arbeidsproductiviteit moet worden ver hoogd. Het gevolg van een en Under is, dat het gemiddelde loon thans ongeveer even veel bedraagt als een voor-oorlogsloon van 20 gulden per maand. De employe's en goed geschoolde arbeiders verdienen belangrijk meer, maar voor de groote massa der arbeiders blijft dan ook het loon zeer vaak beneden het gemid delde. Voor de landarbeiders en daglooners is de toestand nog veel slechter. Zij; bren gen het vaak niet veel verder dan een loon dat overeenkomt met slechts 50 cent per dag voor den oorlog. De onderwijzers krijgen, althans op het platteland, ongeveer eenzelfde salaris, en de artsen verdienen wteinig meer. ligDeze cijfers, zegt de heer Baars, zeggen.' duidelijk genoeg, hoe weinig de Sovjet- Regeering in staat is te doen voor onder- jjs en ziekenzorg, ondanks alle fraaie !uzen en goede bedoelingen. Het be- '.kbare geld wordt in de eerste plaats aan het leger besteed en daarnaast aan onderhoud van het reusachtige bureau cratische apparaat. t In 1927 werd 40 pCt. van de uitgaven rteed Voor militair© doeleinden en is 15 pet. voor de cultureele he eften der bevolking. Dat is nog wat ders dan in kapitalistische landen 1 Geen wonder dan ook, dat de massa apsr bevolking buitengewoon arm leeft, ■toezeer ook getracht wordt, den schijn Op te houden, de algemeene armoede in do^ kleeding, de ontzettend primitieve Hnuisboedel, de algemeene vervuiling kon pet verborgen blijven. Als gevolg daarvan is de algemeens foedingstoestand achteruitgegaan in ver gelijking met 1913, terwijl het aantal ziek- ^fe-gevallen onder die arbeiders voortdu rend toeneemt. «■„Ongeveer 8 pCt. der arbeiders is ge- ^jiegcld ziek en in de mijnwerkers-rayons waar ik gewerkt heb en vaak met dpk- agpren heb gesproken, verklaarden ze mij ^■Dndcr uitzondering, dat de bevolking jBrans h®t algemeen physiek te zwak «ps voor jiet zware werk onder den ■rond." Thu is er den laatsten tijd een streven, •m tot verbetering te komen. Men begint steeds meer tot de „kapi* ihstischie methoden terug te keeren. r .is een pogen om de productie be dijk op te voeren, ook door een meer ensieven arbeid; voorts begint men te grepen, dat kapitaalvorming een eerste erwaarde is T00r verbetering van den pnomischem, toestand, terwijl mede ge lekt wordt op het bureaucratische ap- traat belangrjjk te bezuinigen, wat weer "gevolge zal hebben, dat straks hon- toui zenden beambten pp. straat moe- worden gezet. aker^011184 °°k uitermato 'En dat ia aan rijk land als Rusland, dat in staat is bijna alles wat het npodig heeft zelf voort te brengen en dat voor zijn producten een geweldige binnenland sche markt bezit. Indien ergens, dan zou hier het Com munistische experiment hebben moeten slagen. Maar hiet tegendeel is het geval. Terwijl de landbouw kwijnt, en zij die daarin hun brood moeten verdienen jn diepe ellende yerkeeren, kost de indu strie inplaats van den natjonalen rijk dom te .verhoogen, aan den staat jaar lijks eenige honderden millioenen roe bels, 'die de belastingbetalers, .allereerst de boeren, moeten opbrengen. Wij- kunnen geen verdere aanhalingen doen. Alleen .op eene uitspraak van den heer Baars, .tot voor kort een volbloed .communist, vol enthousiasme voor den Russischen heilstaat vestigen wij. nog de aandacht. Ik heb, zoo zegt hij, enkele lichtbun dels geworpen op het geheimzinnig duis ter dat het wezen der sovjet-republieken omhult. En daarbij /is gebleken dat Rus land niets nieuws biedt, geen problemen oplost ien niets bereikt heeft, dat niet veel eerder en beter in het kapitalisme bereikbaar was en bereikt is. Wij behoeven hieraan niets meer toe te voegen. - Rusland vormt een baken in de we reldzee. Het laat ons zien, waarheen de toepas sing van de revolutionaire beginselen voert. Het leert ons, dat behalve de geeste lijke en zedelijke ellende, waarvan in deze artikelen .niet gesproken werd, het Communisme niet anders brengt dan ar moede en .ontreddering en vermeerdering van den spdalen nood. Het leert ons, dat we te strijden hebben, te strijden met woord en daad, tegen de verdere doorwerking van de revolutie- theorieën, waarvan we de toepassing in Rusland kunnen aanschouwen. naar Dokters reoept. LANGE DELFT 34 Vakkundig Prima kwaliteit Laagste prijs Aardschokken in Poriugal. In verschillende deelen van Portugal zijn gisternacht aardschokken gevoeld, die op sommige plaatsen een paniek onder de bevolking hebben veroorzaakt. De afkeer van het platteland. Er bestaat al sedert eenige jaren een sterke tegenzin bij de afgestudeerden der Russische universiteiten, en speciaal bij de medici, om functies ten plattelands te aan vaarden. Met het oog hierop 'heeft de sowjet-regeering indertijd de bepaling in het leven geroepen, dat alle artsen, die tijdens hun studie een staatsstipendium hebben ontvangen, voor elk jaar, dat zij daarvan genoten, een jaar dienst ten plat- telande moeten verrichten. Onlangs heeft echter een groot aantal afgestudeerde art sen geweigerd aan deze voorwaarde te vol doen. De sowjet-regeering vordert nu van hen de genoten stipendia terug en heeft deswege, voorloopig tegen eenigen hun ner, een rechtsgeding aanhangig gemaakt. Werkloosheid in de Vereenigde Staten. Een ernstige werkloosheid in do Veree nigde Staten heeft ongerustheid gewekt bij de regeeringsautoriteiten. Het arbeidsbu reau van de stad New York, dat zich in economische onderzoekingen voor de Ame- rikaansche vakvereenigingen specialiseert, zegt in zijn j.l. "Woensdag verschenen maandschrift, dat 4.000.000 arbeiders thans zonder werk zijn. Gouverneur Smith heeft Dinsdagavond commissaris Hamilton, hoofd van het de partement van arbeid van den staat New York, instructies gegeven om een officieel onderzoek in te stellen naar de werkloos heid in de stad New York, ten einde met de hulpverleening voort te maken. De instructiebrief zegt: Berichten van een ernstigen toestand van werkloosheid, welke de stad en den staat New York treft, zijn onder mijn aan- dacht gebracht. Ik begrijp, dat dit eenigs- zins veroorzaakt wordt door lieden, welke uit andere deelen des lands, waar de werk loosheid zich ook doet gevoelen, naar New York komen. Welke de oorzaak ook zij, ik geloof, dat door dien toestand veel wordt 'geleden. De bedoeling van mijn verzoek aan u is om den toestand onder oogen te zien, en tot een besluit te geraken, of de staat Now York, door een groot program van publie ke werken of anderszins iets kan doen om dezen toestand te verlichten. „Merkwaardigheden" uit Sovjet-RusSand. Volgens officieele Sovjet-Russische pers berichten zijn er in het roode rijk onge veer 50.000 vrouwen, die officieele staats betrekkingen bekleeden. Gewoonlijk staan zij aan het hoofd van een provincie en lei den daarvan het geheele bestuur. Verleden jaar oefenden 9000 vrouwen het beroep van krantenverkoopster uit, de animo voor dit baantje schijnt buitenge woon toegenomen, want een zoo even ont vangen bericht noteert er reeds 126.000. Twee-en-twintig bladen in het hedendaag- sche Rusland worden geheel door vrouwen geschreven en bereiken samen een oplage van 400.000 ex. Het ministerie van onderwijs heeft be sloten den leerplicht voor de jeugd van 'tjaar 1933 werkelijk als bindend in te voeren. Om dit plan, waarvan reeds mel ding werd gemaakt, te kunnen verwezen lijken, 'zullen 2500 millioen roebel uitge geven worden voor scholenbouw en om leerkrachten aan te kweeken. Tot nu toe gaan slechts 60 pet. van de schoolplichtige kinderen naar school. Hoedanig de toestanden in het school wezen zijn, bericht ons een onderwijzers orgaan: „Utschitstelska jsa Gaseta". In de leerboeken is een groote ruimte gespen deerd aan levensbijzonderheden over Le nin. In alle scholen heeft de sovjet-unie een geheel nieuw leervak ingevoerd: de wetenschappelijke organiseering der ar beiders. Het doel van deze wetenschap be staat daarin, den kinderen te leeren hoe een maximum aan arbeidsprestatie be reikt kan worden door een minimum aan arbeids-energie. Toch heeft dit oftderricht veel weg van een handig spelletje. Zoo staat er in een van die leerboeken een lange verhandeling, hoe men een te droge wasch moet ophangen „met een gering verbruik van arbeids-energie". Het leer vak geschiedenis is in het schoolprogram volledig geschrapt. In de hoogere scholen wordt nog ge schiedenisonderwijs gegeven, maar alleen als „geschiedenis der revolutie" Met sovjet-politiek doordrenkt zijn zelfs de rekenhoeken. Ziet slechts dit voorbeeld van een rekensom: Een bourgeois-specu- lant koopt bij een sovjetwinkelier twaalf eentenaars spijkers en betaalt per cente naar den geringen prijs van B roebel en zestig kopeken. Die spijkers verkoopt hij aan de noodlijdende boeren voor niet min der dan 5 roebel, 45 kopeken per cente naar. Hoeveel verdient nu deze koopman parasiet, dit levend overblijfsel van het tsarenregiem, zoo hij er in slaagt alle twaalf cenenaars spijkers te verkoonen?" Korte berichten. Bij ©en (usschentijdscbe verkiezing voor het Engelsche Lagerhuis hebben de liberalen een jetel op de conservatieven veroverd. Senator James E. Watson (Vereen. Staten) heeft besloten zichzelf aan te bevelen Sails republikeinsch candidaat bijl de aanstaande verkiezingen. Naar de World .meldt, zou te Ham burg voor een waarde van 5.000.000 dol lar akn Russisch goud verscheept zijn baar .New York om te dienen ter ontwik keling van den Russisch-Amerikaanschen handel. - De Berengaria, de Ooeaanreus van de Cunaid Line, die 1995 passagiers aan boord heeft, ligt ai sinds Dinsdagmiddag voorgaats van New York, doch durft do haven niet binnen te komen wegens don mist. Honderd jaar geleden werd Jules Verne geboren. De Fransehe regeering heeft besloten ter viering van dat feit aan twee duikbooten da herinnering aan den genialen schrijver te verbinden. De eene duikboot zal Jules Verne gedoopt worden, de andere Nautilus, de naam die ons het schip uit Verne's boek „Twin tig duizend mijlen ouder zee" voor den geest roept. i De vereeniging ter bevordering van de betrekkingen van Rusland met het buitenland, welke op het oogenblik een tentoonstelling heeft ingericht te Berlijn, OP AANVRAGE wordt U gratis TOEGE ZONDEN DE BROChJRU over QRAWUUWE, het MIDDEL VAN Or. J. h. VAN GKAt-'horsy, ARTS, TEGEN TUBtRCJt.Oki£ SI* KkIK» «EB i£*ï L. MlddelburqacHfcstr. 0t7. Scheveqlnqen. zal deze binnenkort no-ar W-oenen, ver plaatsen, waarheen ook de overblijfselen van de verwoeste tentoonstelling te Brus sel overgebracht zullen worden. .Po Bulgaarsche overheid heeft het Grieksche militaire vliegtuig, dat onlangs een noodlanding beeft gedaan op Bid- gaarsch gebied hij Nevrokcp en toen in beslag genomen is, vrijgelaten-. Het mocht door de lucht naar Griekenland fcerug- keeren. Een hevige orkaan heeft boven Cali- fornië gewoed. Het dak van het observa torium bij Pasadena werd afgerukt, terwijl verschillende gebouwen in andere steden weiden vernield. To Wiirzburg kregen gisteren twee studenten twist, die zoo hoog liep, dat een hunner, Weber genaamd, oen revol ver trok en zijn collega door een schot aan het hooM ernstig verwondde. Daarop joeg hij zich zelf een kogel door het hoofd. Te Berlijn is het tweede deel van de groote oorlogsfilm onder den titel „De nooden des vojks" vertoond. De film brengt den tijd van 1915 igt einde '1926 in beeld. Deze tijd omvat de aanvallen der Cenfiralen aan het Oostelijk front, de slagen in Champagne, den aanval op Ver dun en de slagen aan de Somme. Blijkens een bericht uit Sydney heeft een zware orkaan 'in Australië aanzien lijke schade aangericht. Drie personen verdronken; tal van personen weiden ge wond. Mowinckel, de leider der Noor sche radicalen (democraten) heeft de opdracht tot het vormen van ecu regeering aan vaard. De Gentrum-fractie uit den Duit- schen Rijksdag wenscht, dat d,e beslis sing inzake het ontwerp-schoolwet. pp zijn laatst de volgende week zal vallen. Overleg en samenwerking van onder nemers en arbeiders. Gisteren is op uitnoodiging van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers een vergadering gehouden met voorzitters en secretarissen van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen, het Roomsen- Katholiek Werkliedenverbond in Neder land, het Christelijk. Nationaal Vakver bond in Nederland en het Algemeen 'Ne derlandsch Vakverbond, ter 'bespreking van de mogelijkheid van overleg en samen werking op verschillende terreinen, waar bij de belangen van ondernemers en arbei ders heide zijn betrokken. De vertegenwoordigers der vakeentra- len verklaarden zich in beginsel bereid, aan een zoodanig overleg en samenwer king deel te nemen. De vertegenwoordigers der arbeiders- va'kceutralcn brachten in deze eerste be spreking o.a. naar voren de erkenning van de vakorganisaties a,ls de aangewezen ver tegenwoordigsters der georganiseerde ar beiders en de regeling van de arbeidsvoor waarden tusccnen de organisaties van werkgevers en arbeiders in de betrekken bedrijven. Van de zijde ve.n het Verbond van Ne derlandsche Werkgever? werd erop gewe zen, dat de uitnoodiging van de vakcentra- len cot deze bespreking reeds insloot, dat het Verbond var de Nederlandsche Werk gevers de vakorganisaties als zoodanig volledig erkent. Wat de regeling van de arbeidsvoor waarden betreft, wezen de vertegenwoor digers van het Verbond van Nederland sche Werkgevers er op, dat dit een onder werp betreft, dat buiten da bemoeiingen van dit verbond valt, Binnenland. Gemeenteraad van Vlissingen. Verkoop van grond voor kerkbouw. Noodweer boven Limburg. Het vergaan van ,,Dte Zeemeeuw". Waarschuwing tegen sommige soorten pootaardappelen. Aardschokken in Portugal Werkloosheid in Amerika. Volledig pluimveevoeder». (Wettig gedeponeerd) A'les veneend in één iccmel.niets bijvoonen! Alle fgufcief vciederen wi.-dt hierdoor opge heven; gs-ondsr sterker en mooier diereu Alom verkrijgbaar. Proef 50 Kilo aj9.-postw. N.V.Berais Gliefabciefcen Afd.. Kunstkorrels' Amsterdam Vraagt brochure., M De vergadering bleek echter eenstemmig van oordeel, dat er daarnaast vele andere voorwerpen zijn, die met vrucht tot voor werp van bovenbedoeld overleg en samen werking kunnen worden gemaakt. Ver schillende onderwerpen werden als zoo danig genoemd. Voorts verklaarden de vertegenwoordi gers van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers zich bereid, in eigen kring er zich over te beraden, in hoeverre het mo gelijk zal zijn, het overleg in de toekomst op een 'breedere basis te vestigen. Besloten werd, de goedkeuring van de verschillende besturen te vragen om bin nenkort opnieuw een gemeenschappelijke vergadering te houden en aan een kleine commissie op te dragen, eenige concrete punten op te stellen, welke als grondslag voor een volgende bespreking zullen die nen. Ambtswoningen ophet. platteland. Gedëp. Staten van Friesland! staan er op, dat de gemeentebesturen van nieuw gebouwde woningen, die o.m. aan ge meente-ambtenaren verhuurd worden, een jaarlijksche huur heffen: 7 pot. van de bouwkosten en niet vam de geschatte waarde. Die onderscheiding kan groot verschil veroorzaken, vooral ten platte- lande, waar de waarde afhankelijk is van de plaats. In een heel klein dorp op afgelegen terrein zal een schoo.lwoning, die f6000 kostte, bij publieken verkoop na een paar jaar, het lang niet tot dit bedrag bren gen. Nu de Wet op het L.O. niet meer voorschrijft, dat de schoolhoofden de on derwijzerswoningen dienen te bewonen, brengt dit voor menigen plattelandsge- meehteraad, heel wat moeilijkheden mede. Toch is het gewenscht, dat het hoofdj voor het houden van toezicht op leer lingen en schoolgebouw dicht bij de school woont. Maar menig schoolhoofd vindt 7 pet. der .bouwkosten als huur te hoog en zoekt een goedkoopere woning of vraagt verlaging van de huur, die Ged. Staten niet wenschen. Zoo'n geval doet zich in Friesland voor. Voor een jaar werd aa» den Spit- sendijk bij het dorp Nieuwebrug een nieuwe school met onderwijzers woning gesticht; de laatste kostte f6000. Het schoolhoofd betrok die woning voor f420 huur per jaar, maar vindt dat bedrag veel te hoog en vraagt thans den ge meenteraad verlaging tot f 350. De ge meenteraad acht die huur billijk. Bij pu- plieke verhuring zall die som zeker niet gemaakt kunnen worden en het verzoek werd dan ook door den gemeenteraad ingewilligd, ai werd zeer getwijfeld of

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1