Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. DE BRUGBOUW TE THOLEN. richtingen den meest idealen vorm kunnen naderen, terwijl daarin tevens ligt opge sloten, dat voor beide ziekenhuizen een tijdperk van grooten bloei is weggelegd. Het zij nog opgemerkt, dat een dergelijke overeenkomst een novum is in de geschie denis van het Ziekenhuiswezen in Neder land. Vlissingen. Gisterenavond hield de Ver- eeniging voor Bijzonder Lager Onderwijs op Geref. grondslag in het Concertgebouw een ouderavond, welke goed was bezocht De bijeenkomst werd geopend en geleid door den voorzitter, den heer C. D. van Noppen, die met een woord van weemoed herdacht het overlijden van den heer P. Boon, oud-onderwijzer der school. Vervolgens heette spr. den heer Brand- sma, inspecteur bij het lager onderwijs, welkom. In zijn openingswoord memoreer de spr. de eerste 3-jaarlijksche afrekening met de gemeente, die heel wat moeilijk heden heeft veroorzaakt, doch spr. kan mededeelen, dat het beroep op de Kroon met vrucht werd beloond; op schier alle punten heeft het bestuur voldoening ge kregen. Hierna nam de heer Brandsma het woord. Spr. acht ouderavonden van bui tengewoon veel gewicht, daar de ouders daar kennis kunnen nemen van het zoo moeilijke werk der onderwijzers. God heeft voor een deel aan de Christ, onderwijzers toevertrouwd de taak niet al leen om de kinderen op te leiden tot goede burgers der maatschappij, doch ook om de kinderen te leiden tot Jezus. Spr. wijst op het groote belang dat de ouders de on derwijzers steunen, en hun werk niet af breken, zooals helaas nog wel eens ge beurt. Daarom acht hij de ouderavonden van zooveel gewicht, omdat deze nader contact brengen tusschen de school en de ouders en deze laatsten het werk der on derwijzers beter leeren waardeeren. Door den heer J. J. Laernoes, onder wijzer der school, werd een lezing gehou den over het onderwerp: „In dagen van strijd", waarvan wij bij een vorige gelegen heid reeds een verslag hebben gegeven. Door een zangkoor werd ter afwisseling een 9-tal liederen op verdienstelijke wijze gezongen. Het was een gezellige en zeer leerzame avond. In het afgeloopen jaar werden door het Rechtskundig Bureau, uitgaande van den Christ. Besturenbond alhier, 352 ad viezen verstrekt. Er werden door den rechtskundigen adviseur, den heer G. Wil- leboordse te Middelburg, 48 zittingsavon den gehouden. Gemiddeld werd het bu reau per zitting bezocht door 7 personen. In hoofdzaak kunnen zij worden onder gebracht bij de volgende rubrieken: In- en uitschulden 57, belastingkwesties 33, erf recht 22, alimentatie 15, koopcontract 7, arbeidscontract 63, huurkwesties 35, di versen 120. Voor den aanleg der verwarming der Groote of St. Jacobskerk te Vlissingen is tot heden een bedrag van pl.m. f 2800 in gekomen. Aan jaarlijksche periodieke gif ten is een som van ongeveer f 400 toege zegd. Wemeldinge. Donderdagavond hield Dr Kaajan, Geref. predikant te Utrecht, voor het Comité voor Christelijke Winterlezin- gen alhier een lezing over het onderwerp „Wie is Jezus?" Spr. gaf in een zeer boeiend betoog daarop antwoord naar aanleiding van de gestelde vragen: Heeft Jezus wel ooit ge leefd? Wat dunkt u van den Christus? en bepaalde ten slotte de aanwezigen bij de levende persoonlijkheid van den Heiland door alle tijden heen. Van bestuurszijde werd alsnog mede gedeeld dat Ds de Veij Mesdagh, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, voor het Comité in Maart a.s. hoopt op te treden met een lezing over zijn reisindrukkei over Palestina. Kapel ie. De vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" kwam in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van Dr J. D. Schmidt. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging 300 leden telt, 11 nieu we leden traden toe, 2 bedankten en 3 ver trokken. Door 35 leden werd gebruik ge maakt van 79 artikelen. Er zijn 107 stuks voorradig, f 115 was besteed aan vernieu wing en verbetering. De ontvangsten bedroegen f 222,52, de uitgaven f 263,57, aldus een tekort van f 41,05. Herkozen werden de aftredende bestuursleden, J. Ganseman en P. M. Keim. Besloten werd, binnenkort een ver gadering te beleggen om te spreken over het kas te kort. Rilfand-Bath. Woensdagavond werd in de Chr. school aan den hoofdweg alhier voor de tweede maal in dezen winter een ouderavond gehouden, welke, zooals ge woonlijk, weer zeer druk bezocht was. De voorzitter opende de vergadering en sprak over „Een geopende deur voor het Chris telijk onderwijs". Ds Hetebrij, predikant hij de Vrij Evangelische gemeente, sprak over „Ouderzegen en Ouderroeping". Hij bracht op duidelijke en leerzame wijze den zegen van het hebben van kinderen naar voren, doch wees ook op de roeping welke de ouders hebben om hun gedoopte kinde ren; welke zij als een erfdeel en pand van den Heere hebben gekregen, op te voeden. De heer M. Nieuwdorp hield een voor dracht over „De school van Jezus", ge schetst door Van Alphen. De heer W. Vos zette op duidelijke wijze uiteen, „Hoe en wat wij moeten lezen". Het hoofd der school hield de vergadering aangenaam bezig door mededeelingen over het lief en leed van den onderwijzer. De avond werd afgewisseld door zang en orgelmuziek. Arnemuiden. Dezer dagen kwamen de boomzagers van 's Heerenhoek, de Vos en Meneer», toen rij als naar gewoonte hun werk 's morgens wilden beginnen, tot de voor hen onaangename ontdekking, dat het steigerwerk waarop zij zagen in orde- loozen toestand hier en daar verspreid lag. De politie heeft de zaak in onderzoek. Souburg. Woensdag had een alg. verga dering plaats der Vereeniging „Het Groe ne Kruis" onder leiding van Dr Plugge Uit het jaarverslag van den secretaris A. van Veen bleek het volgende: er werden 5 bestuurs- en 3 algemeene vergaderingen gehouden. Het verplegingsmateriaal be vond zich in goeden toestand. Het geheele aantal artikelen bedraagt 326. De netto opbrengst Emmabloem bedroeg f 105,95 Het ledental te Souburg bedroeg 760, te Ritthem 131, totaal 891. In het afgeloopen jaar werden te Souburg 390 stuks verple- gingsartikelen afgegeven aan 293 perso nen, te Ritthem 33 stuks aan 20 personen; 119 keer werd ijs gevraagd. De bode-magazijnmeester werd bij ac clamatie herkozen, nadat zijn salaris op f 150 is gebracht. Uit het rapport van de huisbezoekster over het jaar 1927 bleek van het bestuur om een consultatiebureau op te richten voor de kinder-hygiëne. Br Pronk heeft een schrijven gezonden, dat door hem ruim 7 jaren consultatiegelegen heid werd gegeven voor zuigelingen in zijn praktijk geboren en wel dagelijks en kos teloos. Na lange discussie besluit de ver gadering, dat de doctoren eerst met elkaar moeten confereeren om tot overeenstem ming te komen, waarna een vergadering zal worden bijeengeroepen. De voorziter dankt de aanwezigen voor hun belangstelling, in het bijzonder bet dag. bestuur der gemeente, dat in zijn ge heel aanwezig was. Veere. Woensdag gaf de Ghr. Zangv. „Valerius" haar 2e openbare uitvoering in de Geref. kerk. Er was voor deze uitvoe ring veel belangstelling. De bijeenkomst werd geopend door den eere-voorzitter, den heer De Wolf, hoofd der Chr. school. In aanmerking genomen het nog slechts tweejarig bestaan dezer vereeniging, gaf dit koor veel goeds te hooren. Het le num mer Psalm 150: 1 en 2 werd echter te aar zelend ingezet. Het vlugge tempo in 't eer- Het bouwen van de brug, dia het eiland Tholen met den Brabantschein wal zal verbinden en een Middeleeuwsch com municatiemiddel (de beruchte pont) over bodig zal maken, ging aanvankelijk niet voorspoedig. Men had met allerlei tegen slag te kampen. Nu begint er echter schot in ■"t werk te komen. Onze photo boven geeft een overzicht van het werk aan den Bra- bantschen oever. Het bei-werk voor den grooten pijler is daar klaar. Men ziet duidelijk den vloer vajn palen, waarop men dezer dagen het beton zal gieten voor den pijler. Men hoopt dezen pijler half Maart gereed te hebben. Met dien aan den T'hoolschen kant zal het wel eeD maandje langer duren. 0'O'k de Commissaris der Koningin in Zeeland toonde zijn belangstelling voor dit groote werk. Dinsdag bracht hij er een bezoek. Op önze photo) onder ziet men van links naar rechts: de Commis saris der Koningin, dr Burgemeester van Tbolen (Mr A. J. v. d. Hoeven), Ir. Kuypers uit Amsterdam (den ontwerper van de brug) en dhr Nijhof (uitvoerder van den brugbouw). het volgende: Op 1 Jan. 1927 waren onder toezicht 24 gezinnen met 42 patiënten, in het jaar 1927 nieuw onder toezicht geko men 8 gezinnen met 13 patiënten, samen 32 gezinnen met 55 patiënten. In totaal afgeschreven 5 gezinnen met 8 patiënten, waren onder toezicht op 1 Jan. 1928 27 gezinnen met 47 patiënten. Het aantal bezoeken bedroeg 1508. Het aantal uitgezonden patiënten naar een sa natorium bedraagt 1 m. en 1 vr. volwas senen, naar een ziekenhuis 2 m. volwas senen, naar een kinderhospitium 1 m. en 1 vr. kind. Ontsmettingen: woningen 4, lijf- en beddegoed 4. De boeken en bescheiden van den pen ningmeester bleken in de beste orde te zijn Dhr A. Pieterse werd dank gezegd. Even eens den magazijnmeester J. Bosselaar voor de goede zorgen, aan het materiaal besteed. Hierna brengt dhr J. de Priester ver slag uit van de algemeene vergadering der Prov. Zeeuwsche vereeniging „Het Groene Kruis" te Middelburg, een propaganda- vergadering voor het schoolartsenvraag- stuk. In behandeling komt een voorstel van het bestuur tot het benoemen van een com missie voor het 25-jarig jubileum. Het be stuur wil 5 leden en 2 leden van het be stuur in die commissie benoemen. Dhr Louwerse stelt voor 3 leden en 2 bestuurs leden. Het bestuur handhaaft zijn voorstel dat wordt aangenomen. Gekozen dhrn A. Louwerse, J. de Bruijn en J. Goedbloed van Souburg. Rithem zal zelf 2 leden be noemen. Vervolgens wordt behandeld een voorstel ste couplet van ,,'t Kerkje" deed afbreuk aan de voorstelling van „een lang vergeten eenzaam droomig kerkje in blauwe verte". Iu 't dubbele kwartet klonk de alt iets te zwak en 't geheel hier en daar onzuiver. Het begin van no. 8 (bromstemmen) was zeer goed. Tenoren en bassen hebben zich echter te wachten voor overdrijven ('t do- mineeren boven de andere stemmen). Het zomeravondlied klonk heel mooi, no. 10, flink en goed m de maat, terwijl in „Slaap zacht" de juiste maatverdeeling wel eens in 't gedrang kwam. De moeilijkheden in „Sneeuwklokjes" werden tamelijk wel overwonnen; dit teere nummer echter vraagt een zoodanige vertolking, welke door weinig geschoolde stemmen niet ge makkelijk is te bereiken. Het 16e nummer werd goed gezongen, zoowel de solo door de bassen als de begeleiding der drie ove rige stemmen. Door een goede vertolking der „Overijselsche Zangen" werd een waardig slot verkregen. Bizondere ver melding verdient nog, dat het zoo moeilijk te vermijden en zoo zeer gevreesde „zak ken" bijna niet voorkwam. De koornum mers werden afgewisseld door drie num mers voor sopraan-solo met orgelbegelei ding, zeer verdienstelijk gezongen door mej. van den Ende uit Middelburg. Op 't programma kwamen nog voor 2 trio's voor viool, fluit en orgel. Aan het eind van 't programma gaven de toehoor ders door een dankbaar applaus uiting aan hun ingenomenheid met hetgeen ten beste was gegeven. Door den burgemeester den heer Buys Ballot werd de vereeniging dank gezegd voor 't gebodene. Z.Ed.Achtb. sprak zijn groote tevredenheid uit over de ontwikkeling dezer tweejarige, die bet ataamlen der eerste klanken te boven was gekomen, en zoo duidelijk blijk had gege ven vlugge vorderingen te maken op 't ge bied der spraak (zang) kunst. De eerevoorzitter sprak ook zijn blijd schap uit over bet welslagen dezer uitvoe ring, feliciteerde directeur (den beer H. P. Broerse uit Serooskerke) en vereeniging en wees op het voorrecht dat we bij al het leed en droefenis dezer dagen toch ook een ure mochten hebben om het schoone dat de Heere in den mensch geschonken heeft, en 's Heeren lof te bezingen. Hij dankte allen voor hun blijken van belang stelling, liet zingen Gez. 43 vers 6 en ein digde met dankzegging. Zoutelande. Donderdagavond bield de vereen, tot stichting en instandhouding kan de School met den Bijbel alhier haar 10de jaarvergadering. De voorz. ds De Kam opende de vergadering. De secretaris dhr J. Wisse gaf een historisch overzicht van hetgeen in de afgeloopen tien jaren met betrekking tot de vereeniging is voor gevallen. Volgens het verslag van den penningmeester, dhr K. de Witte, bedroe gen de ontvangsten der vereeniging over 1927 f 7280,86 en de uitgaven f 7142,60. De schulden der vereeniging overtroffen op 31 December 1927 de bezittingen nog met f 358,40, hetgeen echter toch, met bet vorige jaar 1926 vergeleken, een vooruit gang ten goede geeft van f370,69. Tot Uniecollectanten werden benoemd de heeren P. Verhage Dz., I. Nieuwen- huize, Huygens, H. Koppejan en D. le Coq. In de commissie tot het nazien der rekening van 1928 werden benoemd de heeren P. Geschiere, F. de Witte en K. Kodde en tot plaatsvervanger dhr D. Klei- nepier. De heeren H. Maas en P. Leijnse werden als bestuursleden herkozen. Daarna sprak dhr Kleinepier, hoofd der school, over Animisme, waarna de voor zitter de vergadering sloot. Serooskerke. Gisterenavond hield de Coöp. Verbruiksvereenjging haar jaarver gadering. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat over 1927 was ver kocht voor een bedrag van f 9697,77, waarvan aan de leden f 7704,20, aan niet- leden f 1963,57. Winst zuiver f 68,42. Be sloten werd dit bedrag in 't reservefonds te storten en geen dividend uit te keeren. Tot bestuursleden werden herkozen dhrn S. Jongepier en A. Schout en gekozen B Meijers in plaats van K. Melis, die be dankte als bestuurslid. Tot commissaris werd herkozen dhr A. Goedbloed. Besloten werd op voorstel van 't bestuur om van wege de coöperatie te laten leuren door de gemeente. Wissekerke. Woensdag hield de vereen, de School m. d. Bijbel een ouderavond. De voorz. gaf een inleiding over dQ geschie denis van Hagar en Ismaël. Dhr te Gus- sinklo, hoofd der school, besprak het doel der rapporten, welke aan de ouders der leerlingen ter teekening worden aangebo den. De schoolkinderen zongen onder lei ding van dhr te Gussinklo met medewer king van mej. Lamain (orgel), een ge- leelte van de De Ruyter-cantate. Daarna verd aan de ouders gelegenheid gegeven ot het stellen van vragen of kenbaar ma- en van bezwaren betreffende het onder- ijs, waarvan door niemand gebruik werd emaakt. De burgemeester behandelde hot nderwerp „Beroepskeuze". Dhr lieuse- eld had tot onderwerp „Huisgezin en de ischen dienaangaande ver at in 't vijfde 'bod". Dhr Boot besprak het onderwerp ,Het kind en de Bijbel". Onder afwisseling an zang en het toedienen van eenige ver- .'ersching was de tijd van eindigen spoe- iig aangebroken. De voorzitter, Ds v. d. Linde, sprak een lankbaar slotwoord en eindigde met lankgebed. Hoek. Gisteravond kwamen de vrienden an 't Christelijk onderwijs samen in het schoolgebouw aan den Molendijk. 'tWas ■uderavond, terwijl tevens herdacht word iet 35-jarig bestaan der school. De voorz. an het bestuur, dhr D. de Putter, had de eiding. Het hoofd der school sprak o er ,Het kind en de kerk". Gewezen werd op ie rijke schatten, die de kerk ons biedt en vaarin ook het kind moet en mag deelen n waartoe het daartoe in getrouwheid moet opgevoed worden. Hierop volgde een 'eerrijke bespreking. De heer F. de Jonge, oud-secretaris der school, leverde een historisch overzicht an het 35-jarig bestaan der school. Een ■ijk onderwerp, dat veel arbeid had ge- rergd en ook getuigde van een sterk ge- leugen an den referent, die zelf, de eeni- e in ons midden, heel deze periode had neegemaakt. Hij deed ons hooren, welk en moeilijke en zware strijd ook hier ge streden is voor het Chr. onderwijs. De ge loofsmoed en offervaardigheid onzer voor rekkers werden ons geteekend, maar ook ewezen op de trouw onzes Gods, Die door 11e bezwaren had heengeholpen en de ge beden verhoord. De heer L. A. Dieleman, onderwijzer der school, las op keurige, gevoelvolle wijze „Moeder", door W. G. v. d. Hulst. Het was een leerrijk, gezellig en genot vol samenzijn, dat, na dankbetuiging van den voorz. aan allen die tot welslagen hiervan hadden meegewerkt, door Ds J. B. Vanhaelen met dankgebed werd gesloten. Valschheid in geschrifte. Te Deventer is gisteravond de bediende van een drukkerij gearresteerd die door middel van valschheid in geschrifte een aan de firma geadresseerden aangeteekenden brief, waarin zich een chèque van f 1200 bevond, had afgehaald. Toen hij bemerkte, dat hij met de chèqv» niets kon beginnen, had hij den brief weer dichtgeplakt en in de bus ge worpen. Hij heeft reeds bekend. Treurig. Naar „De Volkskrant" ver telt, heeft voor eenigen tijd de R. K. Naaisters, en Kleermakersbond „St. Gerardus Majella" te Rarneveld een afdeeling opgericht. Een R.-K. werkgever heeft nu 17 leden van dezen bond voor de keus gesteld, voor het lidmaatschap te bedanken of anders ont slag. Het gevolg is geweest, dat drie kleerma kers ontslagen zijn, de anderen hebben als lid bedankt. Een kleermaker woont in een huis van de firma en zal daar nu op Maandag 13 Fe bruari gerechtelijk worden uitgezet. Drie kinderen verbrand. Een telegram uit Marseille meldt, dat een vrouw, die een eenzaam gelegen hoeve in het de partement Vaucluse bewoont, bij haar thuis komst haar drie kleine kinderen dood vond ten gevolge van verstikking en verbranding. De bedjes van de kinderen waren voor een deel een prooi der vlammen geworden. Het schijnt niet geheel duidelijk te zijn hoe dit drama zich heeft toegedragen, en de moeder schijnt op sommige punten van haar verklaring zich tegen te spreken. Een drama aan boord. Naar „Af- tenposten" meldt, hebben zich aan boord van het Duitsche visschersvaartuig „Senator Sander" uit Cuxhaven sensationeele toonee- len afgespeeld. De tweede machinist sloeg in een aanval van delirium tremens den ge zagvoerder neer en stortte zich vervolgens op den eersten machinist, die eveneens neerviel. Daarna zette hij de machine stop en opende een klep om het schip te laten zinken. De equipage trachtte hem tegen te houden, ter wijl een der mannen erin slaagde het anker uit te werpen en de hulp van andere schepen in te roepen. Het schip werd tenslotte een haven binnengebracht, waar het eindelijk ge lukte den machinist te overweldigen. Brutale juweelendiefstal. De vorige week is te 's-Gravenhage een dame het slachtoffer geworden van een bruta'e» diefstal. Bedoelde dame, van Indische af ■komst, woont in een pension aldaar, waar zij eenige appartementen gehuurd heeft. Vrij dag j.l. kwam de dame 's avonds laat th is. Zij was in avondkleeding en droeg voor een groote waarde aan sieraden en juweelen. Zjj begaf zich naar hare slaapkamer en legde haar kostbaarheden op een nachtkastje. Na nog eenige oogenblikken in haar zit kamer geweest te zijn, ging zij naar bed. Den volgenden ochtend ontwaakte zij eerst tegen 11 uur en bemerkte tot haar groote ontsteltenis, dat alle sieraden van het nacht kastje verdwenen waren. Men vermoedt, dat gedurende den nacht iemand zich met een valschem sleutel toegang heeft verschaft tO' het perceel en alles uit de slaap :amer der dame heeft weggenomen. De politie heeft aanstonds een zeer minu tieus onderzoek ingesteld, dat echter tot op heden niets heeft opgeleverd. Gestolen zijn een paarlen collier, bestaan de uit 98 parels, welk collier een waarde vertegenwoordigt van f 18.000. Voorls een dunne platina-ring met grooten brillant in platinazetting. Deze ring heeft een waarde van f 2000. Dan wordt nog vermist een pla tina armband ter waarde van f 1500, een plafinaring met briilanten itV onyx, een go i- den pin..ring, een gouden arrnb ,nd, een arm band van zwart olifantshair met gouddra. d een gouden schakelarmband, een tasch va.i rood krokodillenleer en een dames-sigarette' koker van Russisch zilver. De totale waarde van het gestolene moet ruim f2 >.090 be dragen. Een kindermoord. Eenige da gen geleden heeft een familie te Hilversum in een kast op een zolder gevonden het lij tje van een pasgeboren kind. Bj onderzoek is gebleken dat een dienstbode uit Barnevald die bij de familie in betrexking was, doch deze in de eerste helft van Januari had verlaten, moeder was geworden en het kind daar had verstopt. Lit een door dr Hulst uit Leiden ingesteld onderzoek is gebleken, dat het kind door verstikking om het leven was gebracht. De dienstbode is door de politie aangehouden. Onze onbeschermde tuinbouw. De conservenfabriek van de heeren 1' E. H. Ebels te Nieuw Beerta en J. Bo meling Evers te Groningen in het Pruisi sche grensplaatsje Bunde, betrekt de laat ste jaren steeds minder uit ons land. 0r spinazie ligt ongeveer evenveel invoer recht als de inkoopprijs in ons land zou bedragen. Tengevolge daarvan zal de ge heele benoodigde hoeveelheid voor de as campagne in Duitschland worden gecon tracteerd. Evenzoo de diverse soorten wor teltjes, omdat ook daarvan de invoerprijs door de te heffen invoerrechten zou vt. dubbelen. Op erwten wordt geheven een in-oer recht van 5 pfennig per Kg. Dit artikel zal alleen uit ons land wo> den betrokken, indien de voorraad gering, of de hoedanigheid slecht is aan de Duit scho zijde van de grens. In de diverse boonensoorten worden evenals het vorig jaar weder groote hoeveelheden in ons land gecontracteerd, daar boonen het invoerrecht beter kunnen verdragen dan erwten. Op aardbeien is 15 pfennig per Kg. in voerrecht gelegd. Het feit echter, dat Duitschland vooreerst nog naar verhou ding en in verband met de behoefte wei nig aardbeien teelt, is oorzaak dat voors hands nog groote hoeveelheden uit ons land kunnen worden uitgevoerd. Ongetwijfeld zal in Duitschland deze teelt worden uitgebreid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6