DE ZEEUWl H tEEUW" TWEEDE BLAD. ER WAAROP [ANT WAARIN i HUISVRIEND teel Bouwland LANGS DEN AFGROND. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes. Al ACHTEN: FEUILLETON. 'M teert is een zeer factor. Maar rnaamste blijft sntie opgenomen e het Zeeuwsche [1 bereiken, wie dvertentie succes 1, dient te adver- et blad dat door als rhouwd en geve advertenties te voratstraat 70, GOES, relef. II. te MIDDELBURG: L. Burg. Telef. 259. te TERNEUZEN: LITT00IJ, Telef. 20. ot 2.61.20 H. A. n worden vóór 1 5 yacht door VEREEKE, Kapelle. and te pachten: l TRIMPE BURGER te ot ongeveer 7 jaren, t, onder Schore bij het ie ■LA. Boomgaard. :n worden ingewacht an Notaris VAN DIS- tot en met 15 Febr. 2o. op gevraagd: Sjalotten. (and. KOOP: wagen en een V®®*"" net Huif, inzeergoe- 5CHIEMAN. Rijksged- *rpakhuizenstr., M burQ* VAK DONDERDAG 9 FEBR. 1928. No. 112. 0MK00PERIJ. Over dit onderwerp schrijft V(erkoute- ren) in de Nederl.: Er is in den lande in de laatste weken heel wat onrust gewekt, door het ontdek ken van veel omkooperij. Vooral van Di recteuren van gemeentebedrijven. Leve ranciers, die graag de leverantie der ge meente hebben willen, houden de men- schen te vriend, die hun die leverantie kunnen bezorgen en wij vreezen, dat het kwaad veel erger is, dan tot nu toe is ge bleken. Er is echter één troost bij dat a'lles, vroeger was het nog erger, ook in Neder land. O temps o moeurs j'ai beau crier Tout le monde se fait payer.i) Die woorden geven zoo ongeveer den vroegeren toestand weer. Vroeger vertrok geen gezant naar een vreemd hof, of hij nam geschenken mée en nog in eene wet van 1814 wordt heel naief gezegd, dat de opbrengst van de inkomen de rechten op Levantsc'he goederen zal strekken om geschenken te geven aan Turksche ambtenaren. Jan de Witt en Fa- gel -waren indertijd onomkoopbaar, maar dat was toen iets (heel merkwaardigs. De eerste zond zelfs een handwerkje terug, dat hij ontvangen had. Ook den schijn des kwaads wilde hij vermijden. Oldenbarne- veldt evenwel nam een jaargeld aan van den Franschen toning Hendrik IV en gaf daardoor aanleiding tot verdenking. Von del zinspeelt dan ook op de pistoletten van het verraad. Wij kunnen ons nu nauwelijks meer voorstellen, dat er leden zouden zijn van de Staten-Generaal, die in soldij zouden zijn van een vreemde mogendheid, maar vroeger was dat zeer gewoon. Toen Jan de Witt de Ruyter naar de kust van Gui nea wilde zenden, om daar te heroveren, wat Engelsche vrijbuiters ons hadden ont nomen, durfde hij de zaak niet in de Sta ten-Generaal te brengen. Want hij wist zeker, dat alios dan dadelijk naar Enge land zou wordon overgebriefd. Hij Het dus het besluit tot uitzending in de notulen opnemen, evenals of (het werkelijk geno men was en door den Griffier voorlezen. Hij zelf liet op dat oogenblik troepen voor bij trekken en lokte de 1/don, die hij niet vertrouwde, aan het venster. In het algemeen was omkooperij in de politiek vroeger een zeer gewoon middel. Geen diplomaat kon, zonder dat, zijn doel bereiken. De invloed van Machiavelli was merkbaar. Prins Willem kocht de geheim schrijvers om van. Philips. Hij wist dien tengevolge, wat er op het Escuriaal voor viel en nam zijn maatregelen. Jan de Witt zelf bracht door omkooperij Yan Zweden do Triple Alliantie tot stand, en later wist Lodewijk XIV haar op dezelfde wijze te doen eindigen. In 1672 had hij Karei II van Engeland omgekocht om zich tegen ons te keeren. Czaar Peter de Groote aam de Pruth door de Turken ingesloten wist zich te redden door omkooperij van den Groot-Vizier. Zijne gemalin Catharina was hem daarbij behulpzaam en later heeft Karei XII van Zweden toen hij na' Pulta- wa door de Turken in Bender was ge- internoerd op groote schaal Turksche ambtenaren en 'hoofd-officieren omge kocht In de dagen van do Bataafsche Re publiek kochten wij ook het Directoire om en Talleyrand, terwijl de Fransche Gene raal Augereau, die hier de Fransche troe pen commandeerde een douceurtje kreeg van een millioen. Danton, de bloeddorstige figuur uit de Fransche revolutie zeide eens: „Een man van mijn kaliber is on betaalbaar" en het schijnt, dat Robesspier- re, overigens een onbeduidend man, zijn grooten naam vooral te danken had aan een zekere reputatie van deugd en onom koopbaarheid. Bjj- omkooperij; beschuldig© men niet altijd en allereerst den omkooper. Men l) O tijd, a zeden, wat baat bet mij, of ik dat al yosp, iedereen laat zioh betalen. 6) (Vrj) naar het Engelsch.) KOOP: OOO K.G. Ie nabouw tors, van prima o0" bij W. DE VISSER IERE, '«-Gravenpolder. Het voornaamste huis van den gehee- lea omtrek was ongetwijfeld de woning van pachter TresUlian, een ouderwetsche, ruime, gezellige woning, die den wiid- scnen naam van Rosevallien Manor droeg, doch m de wandeling kortweg Roseval- leen genoemd werd. Daar de eigenaar van Rosevallien, Enoch Tresillian, een yD) groote r°I i® dit verhaal zal spelen is het, niet ondienstig hem hier even aan onze lezers voor te stellen. Enoch was een lange magere man met een trotsohe houding en een stroef gelaai. ttg stelde er zijn hoogste eer in, dat do naam „TresiUiam" de oudste uit het, ge- heele graafschap was, nog ouder en voor namer dan die van Trelawney, en het was zijn voortdurend streven zich het dragen van zulk een verheven na&m waardig te toonen. Hoewel teruggetrokken van aard, was hij niettemin een goede buurman, steeds bereid aa plicht te doen, zocdra die hem helder voor oogen stond. Maar niet alleen was hij eigenaar van denlke zich hem niet altjjdl als een ver leider, maar dikwijls als een verleide. Niet voor zijn genoegen heeft hij omgekocht. Hij had het liever niet gedaan. Voor hem was dat geld: een verlies, maar de oom- gekochte heeft hem, als het ware, 'tot om kooperij gedwongen. Als een aannemer al zijn materialen ziet afgekeurd omdat hij verzuimt een bepaald ambtenaar zoo genaamd te smeeren, is het hem niet zoo heel erg kwalijk te nemen, als hij den wenk begrijpt en daaraan gehoor geeft. De ware schuldige is hij die duide lijk merken liet, dat hij gekocht wilde zijn en anders lastig genoeg kon worden. Omkoopen geschiedt niet altijd in den groven vorm van geldbetaling. Toen Karei V eens aan het Fransche Hof vertoefde en daar sprak met een zeer invloedrijke hofdame liet hij, als het ware, bij ongeluk, een kostbaren ring van zijn vinger glijden. Zü raapte 'dien op en gaf hem terug, maar hij stak hem geLant aan haar vinger en zejde, dat die ring aan geen schooner handen kon worden toevertrouwd. Hoe het echter ook zij, het kwaad moet worden gestuit. Onze zeden zijn bij vroe ger vergeleken verbeterd', maar sedert den oorlog was er weer afglijding merkbaar. Daten dus alle goedgezinden wa.akzaia.rn zijn en laten de mannen van Christelijker! huize daarbij voorgaan. Het is beter en voordeelïgfer een ambte naar goed te salariëeren dan hem, door een karige bezoldiging in verzoeking te brengen en Engeland heeft de voorzit ter, met name van het Lagerhuis een vorstelijk inkomen, opdait iedereen, ten allen tijde, op zijn onkreukbaarheid zal kunnen rekenen. De nieuwe mailschepen, welke voor den Rotterd. Lloyd door du Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen zullen ge bouwd worden, zullen genaamd: worden „Dempo" en Baloexta". Kapelle. In een der lokalen van hef schoolgebouw daartoe door het bestuur van de Chr. school afgestaan werd door de Geref, Jongelinga- en Knapenvereeid- ging jaarvergadering gehouden met ge- noodigden en begunstigers. Do voorzitter der voroon., dhr H. Ze- gers, opende met een kort woord eif wees op de zegeningen deze vereenigin- gen geschonken. Do verslagen vfch de bestuursleden secretarissen als penning meesters stonden in het teeken van dank baarheid. Onderscheidene voordrachten en onder werpen vormden het programma. Ver schillende afgevaardigden van zusterver enigingen brachten hun heilwenschen over. Ook werd het woord gevoerd- na mens de Geref. Moisjesvereeniging door mej. C. Eversdijk. De zangvereeniging „De Lofstem" bracht enkele schoone nummers ten ge- hoore onder leiding van dhr A. de Jager. Ds A. Scheele sprak het slotwoord. De belangstelling whs groot. In de zaal van dhr Kramer "had de eindles plaats van den Bijenteeitcur- sus, gegeven op initiatief van do vereen, van oud-leerlingen van de Tuinbouwcur- sussen, door den onderwijzer S. A, de Visser te Kruiningen. Door 33 leerlingen v aren da lessen trouw gevolgd. Allereerst heette de voorzitter der ver. van oud-leerlingen den hoer t>. A. do Visser, onderwijzer, welkom nismede dhï L. van Giersbergen, bijenteelt-consulent, den burgemeester en diverse corporaties op land- en tuinbouwgebied en den Rijfcs- tuinbouwconsulent dhr v. d. Plassche. Dhr de Visser deed het genoegen dezen cursus te mogen beëindigen. Spr, wilde kort zijn, maai- toch ook do leerlingor. danken voor de aandacht w-.wirmede de lessen waren gevolgd. Al was hij een leek in de theorie, als ,-oorz. va a de aid, Zuid-Beveland tor bevordering vait den bijenteelt gevoelde hij den plicht la moe ten helpen. Dhr Giersbergen het woord verkrijgende roemde dhr do Viseer als de practicus op het gebied van bijenteelt bij uitne mendheid. De leerlingen mogen dankbaar zijn, zij ontvingen hot neusje van den zalm. Spr. begon met te zeggen, dat men vroeger enkel bijen hield voor honig oen ouden en deftigon naam, hij mocht zich tevens verheugen in het bezit van tachtig bunders land, bet z.g. Rosevallien Erf. Bovendien had liij nog honderd bun ders land die aan zijn eigendom grensden, in pacht van Lord Gw ènnap. Pachter Tresillian was ook een „gods dienstig" mensch. Zonder zich aan weer of wind 'te storen reed hij eiken Zondag over de heuvels naar de kerk te St.- Milured, en eiken Zondagavond wandel- do hij door het dorp naar die kapel der Methodisten. Bij die gelegenheden werdi hij steeds vergezeld door zijn vrouw, en door a$n kinderen Abigail en Tom tenzij het weder buitengewoon ongunstig was, in dit geval ging hij alleen. Ruth Tresillian was in elk opzicht een kost Jlike vrouw. De dorpelingen zeiden v-u haar, dat zij schoon, kloek en lieftal lig was. En hiermede zeiden zij niets te veel. Zoo ooit geduld, goedheid en ver stand op iemands gelaat geschreven ston den dan was dit met haar het geval. Haar glimlach deed iemand goed tot in rijn ziel, en een woord van hare lippen vond regelrecht den weg naar het hart, en werd maar zelden vergeten. Zij sprak in den regel niet veel, maar deed altijd meer dan zij beloofde. Zij gaf den menschen nooit aanleiding om te pra ten over hetgeen zij doen zou, maar deze hadden des te meer gelegenheid en wws. Vroeger waren het Brabant, Gel derland en Drenthe waar bijen werden gehouden. Nu wordt meer en meer in gezien van hoeveel waarde de honigbij is voor de fruitteelt in verband met de bestuiving. Ook de regeering steunt dit door ver laagde suikerprijzen voor imkers, het sub- sidieeren van cursussen enz. Spr. gevoelt, dat in een JEruitcentrum als hier een goede opleiding een eerste eisch is. Volleerd, aldus Spr., is men nooit, telkens en telkens komt de imker voor verrassingen. Nu werd door dhr van Giersbergen op onderhoudende wijze verduidelijkt met lichtbeelden de werking van het bijenvolk aangetoond. Het was een leerrijke avond. Serooskerks (W.) In het vergaderlokaal hield het ziekenfonds „Onderlinge Hulp" 'Dinsdag j.l. de gewone Blgemeene jaar vergadering. Bijna de helft van 't aantel leden was aanwezig. De voorzitter de heer J. Versluis, herdacht met erkentelijk heid de verdiensten van do heeren H. J. Versluis en L. Cornelisse, welke langen tijd deel uitmaakten van de commissie va.n advies, doch nu door vertrek naar elders en ontslagname twee vacatures deden ontstaan. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het afgeloopen jaar voor het fonds gunstig mag genoemd worden, hetgeen ook door de cijfers in het verslag van den penningmeester ge ïllustreerd werd. Het batig saldo op 31 Dec. 1926 was f852.43. De inkomsten in 1927 aan premie der leden en bijdragen der begunstigers waren f927.63. Uitge keerd werd f692, wat met diverse uitga ven saamgevoegd f 813,42 totaal was, zoo dat met een batig saldo van f966.44 't jaar 1928 kon worden begonnen. De aftredende bestuursleden M. Izeboud en J. Lonwerse werden herkozen, terwijl in de plaats vail J. Jacobse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, ge kozen werd C. Huissoon Cz. De heer A. Melis verklaarde zich be reid als kassier te blijven fungeeren, ter wijl de heer Dor Reindera Schilt even eens bereid werd bevonden als advi seur het bestuur ter zjjde te staan. Door de vergadering werden als leden der com missie Ygn advies gekozen de heeren W, C. Allaart én Joh. Wondorgem en benoemd tot bodo J. Schout. Als laatste punt op de agenda' kwam in. besproking een voorstel van het bestuur om toe te treden tot den Prov. Bond van Zieken kassen. Door den voorzitter werd aan de vergadering uitgelegd welke motieven het bestuur hadden geleid om dit voor stel ter tafel te brongen. Ook op 't ter rein der ziekenkassen geldt het „Een dracht maakt Macht" en zulks nu voor al met het oog op de komende Ziekte wet. Mot algemeen goedvinden werd' het voorstal van "t bestuur aangenomen. De voorzitter dankte namens 't bestuur de vergadering voor dit besluit en sloot de vergadering. DE MENSCHHEID EN DE ALCOHOL. Het alcohol-vraagstuk vraagt mede in verband met het ontwerp tot invoering van plaatselijke keuze weer in breede kringen de aandacht. Van de zijde van hen die het alcohol gebruik verdedigen is een boek versche nen „De mensch en de alcohol", waarin de meening van tal van gezaghebbende personen in Nederland is weergegeven. Bij da samenstelling vam dit hoek is echter niet de noodige onpartijdigheid' bet- tracht. Terwijl gezegd .wordt, dat er moer dam ooit behoefte bestaat aan wetenschappet- lijke voorlichting, wordt tegelijk erkend, dat geheelonthouders niet tot medewer king zijn uitgenoodigd'. Uit propagandistisch oogpunt is flaar- 'Kil zeker -.ets t9 zeggea. Maar do zaak krijgt eon bedenkelijker! Uutt ü'is daar aan wordt toegevoegd, dat gehealomthou- ders zeldzaam zijn onder de vooraan staande personen in ons land en dat zij niet als onbevooroordeeld kunnen wor den beschouwd. Een uitspraak, die in een boek dat we tenschappelijke voorlichting bedoelt te ge ven een zeer eigenaardig en, om geen an der woord te gebruiken, indruk maakt. Het is maar aanleiding daarvan dat nu door de gezamenlijke drankbestrijders- om zich te verdiepen in hetgeen zij deed. Zij was een bescheiden vrouw die nooit over zichzelf sprak, die in stilte haren Heiland liefhad en door haar daden die liefde ook naar buiten openbaarde. Enoch Tresillian was trotsch op zijn vrouw, en daartoe had' hij alle reden. Zijl was als het ware zijn goede geest, en zon der haar invloed zou hij waarschijnlijk een begeerige trotsche rijkaard geworden zjjn. Gelijk de zomerzannescMjin het zaad in den bodem doet ontkiemen, zoo wist zij het goede, dat in hem was, te voorschijn te roepen. Zij deed dit echter onbewust. In haar oog was haar echtgenoot de beste mam van de wereldi, braaf, eerlijk, goedhartig en edelmoedig zonder vertoon. In werkelijkheid hield zij hem jroar veel edelmoediger dan hij inderdaad was, en zag ze deugden in hem ,dia andere man- echen niet konden ontdokken, Enoch Tre sillian en zijn vrouw leefden hoogst ge lukkig met elkander, zij had'don nooit on genoegen. Mocht hij al eens een onvrien delijk woord zeggen dan antwoordde zij hem daarop niet. Waar toe ock? De goede mam had immers zooveel aan zijn hoofd, met het bestuur eenor boerderij, en de domheid en de zorgeloosheid van het werkvolk, en het ongunstige weder, en de slechte 'tijden. Hot wais geen won der indien hij nu en £am eens ongedul dig werd, en zij mocht hem er geen rer- rereenigingen een brochure is uitgegeven „De menschheid en de alcohol", waarin hetzelfde Traagstuk, eveneens door gezag hebbende Nederlanders, van dia andere zijde wondt belicht. De samenstellers hebben een ruimer standpunt ingenomen dan die verdedigers van den alcohol. En terecht wordt door hen in een in leidend woord het volgende opgemerkt: „Dat een wetenschappelijk man, die zich die overtuiging (de noodzakelijkheid van geheelonthouding) verworven heeft, min der onbevooroordeeld is dan iemand, die aan de eeuwenlange drinkgewoonten ou derworpen blijft, is zeker een der uitin gen van gezond verstand 1 Maar dat ge vraagde bijdragen van erkend wetenschap pelijke mannen niet opgenomen z\jn, om dat zij niet tot de conclusie kwamen, dat de matige drinkgewoonten weten schappelijk aanbevelenswaard zijn, werpt op de wetenschappelijkheid van het boek een scherp licht." Zooals gezegd, de samenstellers van deza brochure namen een ruimer stand punt in. Het is een zeer gemengd gezelschap dat hier Pan het woord komt. Genees kundigen geven hun oordeel over alcohol en geneeskunde. Verder zjjn er uitspra ken van bekende mannen en vrouwen over: aloohol en staat; alcohol, gods dienst en moraal; alcohol en maatschap pelijk leven; alcohol en jeugd; en ten slotte nog een aantal uitspraken van voor aanstaande Nederlanders uit alle kringen over plaatselijke keuze. Als we een aanmerking wilden maken dan zou het deze zijn, dat waar deze brochure speciaal ook door de Gerefor meerde Vereeniging voor Drankbestrijding onder het publiek wordt gebracht, ge zorgd had moeten worden, <M veel meer personen uit Gereformeerde kringen, (Ge reformeerd hier niet in kerkahjken zin genomen) en in 't algemeen uit beslist Christelijke kringen, hun oordeel hier hadden weergegeven. De brochure zou dan ïn de kringen die deze Vereeniging zoekt te bereiken allicht meer vertrouwen hebben gewekt en als gevolg daarvan ook meer invloed hebben uitgeoefend. Dit neemt natuurlek niet weg, dut wij allen die in het Ulooholvraagstukkbelang stellen, gaarne opwekken van deze uit spraken kennis te nemen. Vooral nai de eenzijdige voorlichting in „De mensch en de alcohol" mag „De menschheid en de alcohol" niet ongelezen blijven. Eiem fomgen (neergescho ten. Do rijt sve ld wacht van Hasselt hield 2 school jongens aan, ömstreeks'16 jaar oud. Zij waren gaan 'spelen op de vestingen te Hjest. Een hunner was drager van een revolver. Het wapen was geladen en moet Onverwacht afgegaan zjjn, althans een 'mede-student werd in de volle borst getrof fen en zieeg stervend neer. Zijn beide makkers, hierdoor verschrikt, sloegen op die vlucht in de richting van Hasselt. Z;rj werden te Kermpt aange houden en naar Hasselt overgebracht. De gedoode knaap is de jonge Peeters, die 's ochtends het ouderlijk dak, te Schaf- fien-bij-Diest, had verlaten, om zich haar de middelbare school te begeven. Zjjn lijk werd op de vestingen ontdekt. De vader van het slachtoffer wordt in een instituut voor zenuwlijders verpleegd; de moeder was hem 's ochtends 'n bezoek gaan bren gen. De twee makkers van den gedood-en 'knaap werden reeds vroeger in het bezit gevonden van messen en maskers. De inbraak in de juweliers- zaak te Delft Haag. Hieromtrent wordt nog nader vernomenGisternacht om streeks half vjjf deed de agent V. zijn ronde door de Barihuis&isaat fie Scheva- ningien. Toen irdj in de buurt van het post kantoor was gekomen, weid zijn opmerk zaamheid getrokken door een rinkelend geluid, alsof men bezig was met geld tellen. Hij keek eens om zich heen, en (bemerkte weldra, dat achter een ijzeren hek, tusschen bet postkantoor en den juweliers winkel, twee personen §tonden. De agent kwam zachtjes dichterbij, en wijt van maken. Zoo redeneerde do brave vrouw bp zichzelf. Het was haar plicht steeds een glimlach voor hem over te hebben en ae zorgen van zjjn moeilijk leven zooveel mogelijk te verlichten. In haar eenzaam bestaan, met een steeds sterker wordend verlangen in bet hart .benijdde de arme Mary Vivian me nigmaal de gelukkige meesteres van Rase valleen Manor. Zij en haar echtgenoot schenen zoo gelukkig met elkander. Zij kon zich op zijn arm leunend .naar icüe kapel begeven, zij kon naast hem in de bank zitten, zij kon tot hem gaan om raad en steun, waar het die opvoeding der kindei%n betrof, terwijl zij zelf en Mary zuchtte diep, wanneer zij dit bedacht terwijl zij zelf eenzaam en ver laten door het leven moest gaan. In die dagen verlangde zij met oen on uitsprekelijk verlangen naar de terugkeer van haar „echtgenoot, maar ze was te hoogmoedig om hem dit te doen blijken. Elke veertien dagen zond hij haar een vriendelijken, belangstellenden brief, en iedere maand ontving zij een zeker be drag, meer dan voldoende om in haar be hoeften te voorzien; van terugkeeren eprafc hg echter niet. Gedurende de eerste jaren van zijn af wezigheid kon men als tusschen de re gels van eiken brief lezen, dat het haar slechts één woord behoefde te koeten, Ik b'egin er zoo langzamerhand moed op te krijgen dat het met de samenwer king van de rechtsche partijen nog wel weer in orde zal komen. Tot die conclusie kom ik als ik lees wat hier en daar door de Chr. Historische voormannen wordt gesproken, maar meer nog als ik zie, boe dit. onderwerp in de vrijzinnige en de socialistische pers voort durend de aandacht vraagt. Als ik b.v. het Socialistische hoofd orgaan telkens weer zie ploeteren ons de dwaasheid en de onmogelijkheid van fuik een samenwerking duidelijk te ma ken, dan denk ik daar het mijne van. Él ik hen in mijn meening versterkt door wat ik las in het liberale „Vader land". Dit blad geeft, in een hoofdartikel nog wel, een verhaal over de laatste hoofd be stuursvergadering van de Chr. Hist. Unie waar het bij de behandeling van de vraag; al of niet herstel van da Coalitie, zeer heet zou zijh toegegaan, zoodat de (voor- en tegenstanders als leeuwen tegenover elkaar standen. Dergeljjke dingen worden door een oude politieke rot als de heer Roodhuyzen is, niet zonder bedoeling geschreven. Ik heb een sterk vermoeden dat de zaken een weinig anders beginnen te loepen dan hij gehoopt en gewenscht had en dat daarom trucjes als hier gebriiikt noodig worden geaicht om zoo mogelijk wat verwarring te stichten. Misschien heb ik het mis, maa.r als ik dergelijke dingen lees, don begin ik weer een beetje moed te krijgen. OPMERKER. zag, dat de minnen aan elkaar iets over gaven. Eensklaps trad hij naar voren, en gelastte hij de twee personen uit den donkeren gang, welke door het hek van de straat gescheiden is, te komen. Een van hen gaf aan deze sommatie gehoor; de ander zag 'kans door vlug langs den agent heen te glippen, te ontkomen. De politieman zond aen vluchteling eenige kogels na, maar het geluikte hem met, Iden man aan te houden. De ander werd naar het politie-buneau Duinstraat over gebracht. Het bleek, dat zjjn zakken uit puilden van den buit, welke hij bemach tigd had. Aanvankelijk wist men op het politie bureau nog niet, wat er precies gebeurd was, maar toen men den arrestant fouil leerde ,kwam al spoedig aan het licht, dgj men met deze aanhouding een zeer goede slag geslagen had. Uit de zakken van dén man kwamen ia voorschijn een zaklan taarn, breekijzer, handschoenen, hoor- werktuigen cm verdere inbrekerswerktui gen. Jm rijn overjas vond de politie nog twee geladen revolvers. Voorts haalde men uit de zakken 188 gouden ringen, 22 goud&i 'armbandhorloges en enkele ril- vereijf '4 gouden horloges, 8 siel gouden oorijzers, 20 gouden broches, IR gouden oorbellen, 35 gouden sierspelden en een gouden halsketting met hanger. Toen begreep man, dat de juweliers winkel van den heer van W, leeggeplun derd moest rijn. Een onderzoek beves tigde dit. De bewoners waren inmiddels wakker geworden door het lawaai en het schieten valn den agent. De bewoners, die op de hoven-étage sliepen, hadden niets A an da inbraak ge hoord; jeerst later, toen de dieven het perceel reeds weer- hadden verlaten, wer den rij wakker. Uit den winkel was'ook nog .een ijze ren geldkist gestolen. Deze werd later teruggevonden in de Badhuisstraat, vlak bjj het postkantoor. Een bedrag van f94 werd vermist, maar werd ook in het bezit gevonden .van dea aangehoudene. Men zoekt au nog naar den tweeden inbreker, 'die zeer waarschijnlijk bij d« achtervolging gewond is. Een groot deel van den buit zal nog in zijn bezit zijn. Uit den winkel worden vermist 400 gou den ringen, 40 gouden, horloges, 40 bro ches en nog een groote pa$ij andere sieraden. Slechts een gedeelte heeft men teruggevonden. De juiste waarde vam. het gestolene kon men nog niet opgeven, maar dat het vele duizenden guldens beloopt, is buiten eeni- gem twijfel. om hem zoo spoedig mogelijk de terugreis te doen aanvaarden. Maar dat woord werd nooit gesproken. Het was haar balsturige trots hare hand deed verstijven, wanneer zij dat woord wilde schrijven; en op die wijze gingen de lange, eenzame jaren voorbij. Zij had haai echtgenoot het eene ge heim verteld, dat zij zeven "jaren lang zorgvuldig had: weten te bewaren, en waarvan de openbaring zjjn levensgeluk vernietigd, en hem als een banneling van de zijnen verdreven had. Waarom hem thans ook geen deelge noot gemaakt van het andere geheim, dat' als het aanbreken van een nieuwen dag voor hem zou wezen, en hem van het andere einde vam da wereldi terug zou brengen, om haar den last des levens ba helpen dragen? In een opwelling, var drift had1 zij hem het eene verteld; waarom hem thans niet medegedeeld mot welk eem oprechte liefde zij nu naar hem verlangde? Want nu had zij haar echtgenoot werkelijk lief lief met al de kracht van haar ster ke natuur. Dit was het geheim, dat zij hem «oo gaarne zou toévortrouwd hebben. Ach, waarom deed zij het niet? (Wordt vervolgd.) L r

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5