'i SUPPOSITORIA Kerknieuws. Onderwijs. Gemeogd Nieuws. y) Hei verzacht en geneest Dr. H.NANNING'S ,v i i 'p '4 V I I ;:o. De Indonesische studenten. Gisteren heeft de beteekening plaats gehad van de sluiting van het gerechte lijk vooronderzoek in de zaak van de Indonesische studenten. Het dossier 'in deze zaak is thans in handen van den President der strafkamer, voor het bepalen van een dag van be handeling. Zoodra dit is geschied^ zal onmiddellijk de dagvaarding -worden uitge bracht. Naar wij vernemen zullen de studenten terecht moeten staan wegens opruiing. Corruptie te Leidschen dam. Naar het Volk meldt, zijn door den officier van justitie en hot parket uit Den Haag, alle boeken on bescheiden van den heer J. M. W. Wiillemse, (ex- gasdirecteur te Leidschendam) in beslag genomen. De raad verwierp kort geleden een voorstel van een lid van den raad, om een onderzoek in te stellen naar even- tueele corruptieva handelingen van den ex-directeur. fvi PUROL or op! Dit moet Uw eerste .gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Uit de Pro\fiiiGiea Als nr 2 op die voordracht voor di- necteur der gasfabriek te Rijssen is ge plaatst dhr P. S. Wiesdorp, Kruiningen; en als nr 3. dhr O. J. Gaerling, te Krab- bmdijke. Brand. Gisternacht brandde te St. Anna, ter Muiden op de hofstede van den toer Is. die Bruijne, door onbekende oor zaak de veeschuur tot den grond af. Vijf paarden kwamen om. Voorts werd eenig landbouwmateriëel ©en prooi der vlam men. Toen d"j Sluissche brandweer ar riveerde, viel niets meer te redden. Naar verluidt dekt verzekering de Bchade. (M. C.) Voogdijraad. By Kon. besluit is op zijn verzoek met dank eervol ontslag verleend aan tfr C. A. Duijvis, als lid van dien Voogdijraad te Middelburg. Goes. Canada. Vanwege de Canadian Pacific Railway Compagny (afdeeling ko lonisatie en ontginning) werd gistermid dag in de Landbouw-bioscoop een lezing gehouden over het emigratie-vraagstuk, de Canadeesche toestanden en de vooruit zichten voor den landbouwer in Canada. Na pen kort inleidend woord van den Bpreker werden leerst ©enig© films ge toond, die een beeld gaiven van tot Cana deesche landschap. Bij de daarop volgende bespreking werd ler den nadruk op gelegd, dat ook van Canada geldt: ik worstel en kom boven. Er is daar een kans om vooruit te ko men, om er bovenop te komen, maar er moet voor gewerkt worden en men moet zich vooral de eerste jaren opoffe ringen willen getroosten. Er moet hard gewerkt worden, maaranders dan hier. Kromgewerkte menschen ontmoet men daar niet, of tot moeten emigranten zijn. In dit verband werd er door Spr. Be aandacht op gevestigd, dat het w-erb hetwelk daar geëischt wordt, b.v._ voor Zeeuwen, Friezen, en Groningers piet de minste bezwaren oplevert. Nog nooit beeft hij' ini Canada een Zeeuw zien verongelukken. Voor bet welslagen van emigratie zijn een viertal punten van groot belang: er moet een ruime bestaansmogelijkheid zijn tot klimaat moet zoo zijn, dat men zich daarbij- aan kan passien, er moet een bevolking zijn waarin men, ook in ver band met zijn geestelijke behoeften, kan worden opgenomen, terwijl tenslotte de bevolking moreel niet op een laiger peil moet staan dan in het land dat men ver laat. In den breede wenden deze .punten be sproken en daar by zonder de moeilijk- heden te verdoezelen aangetoond, dal Canada inzonderheid voor hen dio onder goede leiding emigreerea, een aantrek kelijk land is, dat tal van. mogelijkheden (bpent. Het gesprokene wend door een aantal duidelijke films, waarop iajidhouw, vee teelt en Juin-bouw in beeld wanen ge bracht, nog nader toegelicht. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd gebruik gemaakt door den heer Boerendonck, in antwoord waarop door dien spreker werd aangetoond, dat de kansen van den landverhuizer in Canada veel beter zijn dan b.v. in "Frankrijk. Erkend werd, dat de winters daar inder daad streng kunnen zyn, maar tot is een heel andere koude dan hier, die b.v. voor tot werken in de bosscton rgaen bezwaar oplevert. Er was voor deza lezing veel belang stelling. Mien deelt ons mede, dat de perso nen, die in 1924 een rijbewijs hebben ontvangen, vanaf 16 tot en met 22 Fe bruari „a.s. lederen werkdag tusschen 9 en 12 uur voormiddags, op do secretarie dezer gemeente een aanvrage kunnen in dienen voor biet bekomen van een nieuw rijbewys, waarvoor vanaf heden fprmu- lieren kunnen worden gevraagd. Aangezien vanaf 1924 geen lijsten' moer bestaan van afgegeven rijbewijzen, wordt een ieder in fcjjn eigen belang aan gera den, op de Secretarie even te informee- ren, wanneer een. aanvrage om verwisse ling moet worden ingediend. Het beste is het, teneinde eventueiele moeilykhjödjeto te voorkomen, om tijdig in hot bezit van een nieuw rijbewijs te zijn, dat ieder die in het tijdvak 1 Januari 1924 tot 1 November 1927 een rijbewijs ont ving, zoo spoedig mogelijk op de secre tarie alhier opgave doet van den datum waarop dat bewijs is afgegeven. Krab ben dij ke> Maandag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de beer Vogelaar. De voorzitter dieelt o.a. méde, dat de begroofing 1928 is goedgekeurd, nadat die raad in zijn Vorige vergadering het bedrag voor subsidie aan. cursussen voor die rijpere jeugd toeft teruggenomen. De voorzitter voegt hieraan toe, dat het thans een publiek geheim is, dat de Kroon hier niet zou hebben ingegrepen, als Gted. Staten geen bezwaar tegen diezen post zoudien tobben gemaakt. Hij meent .een erns tig woord, van protest te mogen rich ten .tegen die wijze, waarop door het de partement ruiet de belangen van onze rij pere jeugd is omgesprongen. Dan komt aan ije orde een verzoek van. vele werkloozen om van gemeente wege aan te sluiten bij het werkloozen- besluit 1917. De voorz. zegt, dat het col lege van B. en Wi. niet eenstemmig is- Hij zelf, de minderheid vormende, advi seert tot toetreding, do wethouders stel len voor, afwijzend te beschikken, omdat zij in diezen steun armenzorg zien, wat bij de diaconieën thuis hoort. Dit laatste standpunt, wordt door de wethouders, als- mode door den heer De Kok, nader on derstroept. De' voorz. neemt daartegen stelling, daarbij bijgestaan door den beer iWoutersen. Het voorstel van de meerder heid van B. en Wi. wordt na betrekkelijk lange discussies aangenomen met 4 te gen 2 st. (de hieeren Woutersen en vajn t Loven). Daarna wordt besloten tot het aangaan van een geldleaning tor dekking van de kosten voor een schuurtje bij de veldwachtcrswoning en de bergplaats tv-oor den vuilniswagen, groot f850, af te lossen in 10 jaar. Aan de bij-z. scholen worden de ge vraagde voorschotten .toegestaan. Hoedekenslcerko. Gedurende de maand Januari zijn uit deze gemeente vertrokken: Leijn Meijers en gezin, keetbaas, naar Wonsaradeel; Cornelia de Jonge, zonder beroep naar Oud-Beyerland; P. N. Raas, hoofd ©ener school, naar Harenkarspel. Ingekomen zyn: Frcdericos Menbeere, werkman, uit Wonseradeel; Maria de Jonge, uit Hilvarenbeefc; B. J. Acda, en M. J. Acda uit Baarland, allen zonder beroep. Hans weert. Het wrak van het op 11 Oct. vorig jaar nabij Walsoorden door aanvaring met een zeebooit gezonken schip „4 Gebroeders" is thans nadat eerst de lading ylzer is geborgen, gelicht en hier in de vluchthaven op de slikken gezet. Nlsse. Dinsdagavond hield d'e koilenver- eeniging „Ons voordeel" alhier haar jaar vergadering. Uit het verslag kreeg men te hoeren dat het ledental thans 92 be draagt, tegen 93 een vorig jaar. De in komsten over 1927 waren f 3725-89 en de uitgaven f3622.91, alzoo een goed sLot van f 102.98. Geleverd werden aan de leden 1647 H.L. eierkolen, 275 H.L. stuk- kolen en 80 H.L. diverse kolen, 3200 K.G. sloffen en 11473 K.G. .ooikes. Herkozen werd als voorzitter C. Kierloos en als commissaris J. Dos. Er waren 14 ledeD tegenwoordig. Wnllaartsdijk. Dinsdag had de klein- Iandbouwer P. d. M. bij het achteruit duwen van zijn landbouwwagen, het on geluk met een zijner handen bekneld te geraken tusschen een der spaken van 'een .wiel en het z.g. rongblok. Deerlijk gewond en onder veel pijn moest hij zich onder geneeskundige behandeling stellen, welke geschiedde door 'dén genees heer Meynen alhier. Souburg. Gisteravond hield de vereeni- ging van Oud-leerlingen van Land- en tuinbouwcursussen een vergadering onder voorzitterschap van den heer L. Kool© Wz. Do vo'orz. opent en heet allen wel kom, in 't bijzonder bestuur en leden van de Landbouwvereeniging alliior en dhr Stevens, Rykslandbouwconsulent. De secretaris Jac. Louwerse brengt verslag uit over het afgeloopen jaar en spoort allen aan tot een krachtige medewerking. Daarna verkreeg dhr Stevens het woord voor het onderwerp: „Aardappelselectie". Spr. behandelde achtereenvolgens de wyze waarop geselecteerd moet worden, alsmede de verschillende ziekten, waarmee men by aarda.ppelselectie te kampen heeft. Ook hoe dergelijke ziekten bestreden kun nen worden. Een en ander werd me't lichtbeelden toegelicht. Aan het eind van de lezing word gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Maandagavond hield de afd. Souburg van de Z.L..M. haar jaarverg,adering. Bi) de opening merkte de voorzitter dhr J. Kodde, op, dat 1927 voor den groot- landbouw in het algemeen geen voordoe- lig jaar ia geweest. Voor Souburg echter, waar bet meorendeol der leden naast grootbedrijf ook groenteteelt uitoefent en vroege aardappelen teelt, zoomede melk vee houdt, is het afgeloopen jaar niet ongunstig geweest, daar vooral de melk een goeden prijs op'brongt, wat ook van de vroege aardappelen gozegd kan wor den. Hierna bracht do secr.-penningm. ver slag uit over 1927, waaraan wy ontlee- nen, dat met medewerking van het be stuur der Souburgsche afd. weder- een 2- jarige landbouwcursus is tot stand ge komen mot subsidie dor gemeente. In het afgeloopen jaar werd door de vereeniging aangekocht; 75.182 K.G- voeder-artikelen, 1078 K.G. zaaigranen en poters, 165-455 K.G. kunstmeststoffen, 40.490 K.G. turf- strooisel, 47.400 K.G. eierkolen, 30.000 K.G. stukkolen, 53.700 turven, 33.700 K.G. ongebluschte kalk, voor een totaal bedrag an f'26-133.28- Het batig saldo in kas net dat van vorige jaren bedraagt 150.06 Voor musschenbeperking is uitgegeven .'63.12, terwijl er voor dit doel een kas saldo overbleef van f93.85. Als bestuurs lid jn do plaats van den heer I. Lijnse, lie bedankt heeft, werd benoemd de beer Li. Wisse, terwijl als lid der fin. comm. werd herbenoemd de heer W. Koele. Na- dait nog eenige zaken van ondergeschikt belang waren behandeld, sloot de voiorz. de vergadering en begaf men zich, daar toe uitgenoodigd, naar „Concordia", al waar-de heer Stevens, Rykslandbouw-con- sulent een causerie hield over aardappel- selectie voor de leden van de vereen, van oud-leerlingen van den landbouw cursus. (Zetpillen tegen aambeien.) Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zunderdoxp', J. G. Steenbeek Jr. tg. Neerbosch. Geref. Kerken. Tweetal te Hilversum, J. H. Kuiper te Drachten en S- Neerken te Ulrum; te Koog-Zaandijk, L- E- Smilde te Haastrecht en A- G- Wolf te 'si Gravenland. Aangenomen naar Oudemirdum, Dl. Zwart, cand. te Ooster-Nijkerk. Bedankt voor Drachtster-Compagnie, Sy- brandaburen, Hoogersmilde, Pijnacker- Nootdorp, Warmer, Zoutkampi, Temaard, Mildam, Jutrjjp-Hommerts en Midwoida, D. Zwart, cand. te Ooster-Nykeik. Chr. Geraf. Kerk. Aangenomen naai' Amsterdam-Oost, D- Driessea te 's Gravenzande. D s G. Groot Nibbelink. In den nacht van Zaterdag op Zondag overleed te Donkerbroek heel plotseling Ds G. Groot Nibbelink, predikant der Geref. Kerk van Haulerwijk. Ds Groot Nibbelink hoopte 20 Febr. a.s. zijn 70sten verjaardag te .vieren. Ds G. J- v. d. Flier. Ds G. J- v. d. Flier, Ned. Herv. predikant te Leimuiden, die reeds geruimen tijd door ongesteldheid ver hinderd is zijn ambtsbezigheden te verrichten, is in het Diaoonessenhuis „Bronovo" te 's-Gra- venhage opgenomen en heeft aldaar een. ern stige maagoperatie ondergaan. Da patiënt maakt het thans naar omstandigheden wel. Een rabbi op de preekstoel. Een lang niet alledaagsche gebeurtenis heeft dezer dagen, naar uit Toronto aan do D. Tel. wordt gemeld, aldaar plaats gohad. De rabbi Isserman en de predikant E. C. Hunter van de Vereenigde Kerk (een samensmelting van de Vrije Kerken van Canada) hebben van kansel geruild. D's Hunter preekte in de synagoge, terwijl de rabbi in de kerk een toespraak hield, waarin hij aandrong op beter onderling begrip tusschen de verschillende kerkgenootschappen en de instelling van een cursus in Joodsche religie onder leiding van een Joodsch theo loog in de Christelijke Zondagsschool, even als een dergelijken cursus voor het Christen dom bij het synagogaal onderwijs. Beroepingswerk. In de Ned. Herv gemeente te Assendelft die sinds 1920 vacant is, en waar in deze langdurige vacature het kerkelijk leven zeer gering is, zal men weldra over gaan tot de beroeping van een predikant. Door bijdragen van gemeenteleden is de kerk voogdij in staat gestold, den aanslag van den Raad van. Beheer te voldoen. Te Hilversum is 6 dezer overleden mevr. de wed. H. HendriksFouchieir, een bekende en zeer geziene persoonlijkheid in de Zen- dingswereld. Mot wijlen ha:ur echtgenoot, den heer H. Hendriks, heeft zij eerst in dienst van de Utrechtsche Zendingsvereeniging ruim -10 jaar gewerkt op het eiland Boeroe en daarna in dienst van hot Java Comité, 12 jaar onder de Madoereezen op Oost-Java, residentie Be- sooki. Beroepbaar. De heer J. F. W. Erdmann, cand. to Hilversum, zal na 19 Febr. gaarne een beroep van een dor Gerof. Kerken in ovorweging nomon. Ds G. J. Waardenburg, overge komen van Zierikzeo, werd Zondagmorgen j.l. door Ds G. Groeneboer van Dootinehem, be vostigd als predikant dor Ned. Herv. Ge meente van Haarlem, die tot tekst had Josaja 118. Na do bevestiging werd toe gezongen Gezang 2163. Des avonds deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een pre dikatio over Lukas 22:27a: „Ik ben in hel midden van u als een die dient". Aan het einde werd Ps. 1214 toegezongen. Zieke prodl'kanten. Dis G. Bolke stein, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn en Hét Loo, is zeer ernstig ziek. De hart- en nier-ziekte, waaraan hij lijdt, heeft een zoodanig verloop genomen, dat men elk oogenblik het einde kan verwachten. Ook de nestor der Nod. Ilerv. predikanten te Apeldoorn Ds C. Hattink, ,is vrij ernstig ongesteld geworden. Legaten. Door wijlen den hoer G. S. Wiersema, gewoond hebbende en overleden te Onderdendam, worden de volgende legaten toegekend: aan da Goref. Kerk te Onderden- dam f 10.000; aan do Theol. School te Kam pen f5000; aan- do Ver, voor H. O. te Amsterdam f5000; aan de Vor. „Tot Chr. Liefdadigheid" te Wagenborgen (Gr.) f2000, terwijl aan da Vereen, tot Stichting en Instand houding van een School met don Bijbel te Onderdendam, een schuldbekentenis groot f1500 werd geschonken. Nog niet beroepen. Ln de va.c&- ture, die binnenkort bij de Ned. Herv. gero te Oostwold (Gr.) zal Ontstaan, wegens ver trek van Ds J. CR. Kromsigt naar Rinsnma- geest, zal het beroepingswerk voorloopig geen voortgang kunnen hebben, wijl, naar gemeld wordt, de onderhandelingen met den Raad van Beheer niét verder komen, daar de Kerke- raad al sinds een paar maanden tevergeefs op antwoord van dezen Raad wacht. Dr D'. K. W i e 1 n g a, pred. der Geref. Kerk te Voorschoten, ontving en nam aan een benoeming tot tijdelijk leer aar in het Godsdienstonderwijs aan de Chr. H. R. S- te Leiden. Voor doVrije Universiteit. In Zaamslag mocht de plaatselijke com missie voor het Uitbreidingsfonds reeds een bedrag van f753.15 ontvangen voor dit doel. Enkele nagifton zullen wellicht nog in komen. Bij deze actie werd tevens een niet onbelangrijke contributieverhooging ver kregen. Ongelukken. Gisterenmiddag is te Sliodrecht de 57-jarige vrouw V. van het klipperschip „Maria" te Roosendaal, over boord gevallen en verdronken. Eon 13-jarig meisje, dat ©enige weken geleden te Den Haag een petroleumkachel omvertrok en daar door ernstige brandwonden bekwam, is thans aan de bekomen verwondingen overleden. Te Slikkerveer is een 5-jarig jongetje door een autobus overreden en gedood. Te Leiden is op de gasfabriek een stoker van een motor gevallen en in emstigen toestand naar het Ziekenhuis overgebracht. Groote brand te Amsterda'nn De Amsterdamsche Brandweer heeft gisteren- avond oen zware taak vervuld. Een groote brand heeft gewoed in de porceclen 101 en 103 aan de Geldersche Kade te Amsterdam, waar gevestigd is de firma A. S. Duveem, in electrische materialen. Het was tegen halfzeven, toen twee knechts dezer firma thuis kwamen en brand ontdok ten op- de vijfde verdieping van perceel 103, waar magazijnen en opslagplaats zijn. Zij waarschuwden een der hoeren Duveen, die kantoor houden in het daarnaast gelegen huis no, 101. Toen dezen zich haastig naar do aangewezen verdieping begaf rinkelden reeds de ruiten en sloeg een vlam naar buiten. De brandweer was als steeds weer vlug ter plaatse, maar van het in den aanvang stuiten der vlammen was geen- Ejprake. Door den feilen wind en het zeer brandbare mate. riaal, als kisten met stroo en andere em ballage, wakkerde het vuur steeds aan. Weldra stonden de vijfde en zesde verdieping in brand en sloegen de vlammen hoog het dak uit. Wat zelden te Amsterdam gebeurt, had thans plaats: de vlammen sloegen over naar perceel 101, ook in gebruik bij de firma Duveen. Binnen het half uur stonden vier verdiepingen in vollen gloed. Honderden en nog eens honderden men schen stonden het vlammenspel te aanschou wen. Een vonkenregen sloeg hoog ten hemel en dreef als het ware als een wolk in de richting van het Centraal Station. Intusschen werkte de brandweer hard; aller eerst om nog verdere uitbreiding te voor komen. Slang na slang werd op de motor- spuiten gekoppeldv, die brommend het water naar de hooge verdiepingen pompten. Lang zaam begon de brandweer terrein te winnen en toen ten slotte nog de Jay van der Heyden haar nooit volprezen hulp kwam bieden en hot waterkanon in actie kwam, was de strijd beslist. Het was reeds 10 uur toen da brandweer langzamerhand haar materiaal naar huis ging zenden. Redding door een onderzee- er. Do gezagvoerder van een Spaanschen on derzeeër heeft een kranig staaltje van zee manskunst geleverd. Een Italiaansche schoe ner, groot 220 ton, op weg van Cagliari (Sar dinië) naar Palamos, met een lading kurk, was in nood geraakt en seinde om hulp. De haven-autoriteiten van Mahon (Minor ca) zonden een onderzeeër en verscheidene motorbooten ter assistentie. Sleeptouwen werden met behulp van de duikboot uitgeworpen, doch braken spoedig. Het Italiaansche schip dreef intusschen af en 5 van de 6 leden der bemanning zoch ten redding in een roeiboot. Alleen de kapitein bleef aan boord. De bemanning van den onderzeeër gaf echter den moed niet op om dezen dapperen go- zagvoerder te redden. Do duikboot manoeu vreerde zoo dicht langs den schoener, dat de kapitein in staat was, aan boord van den onderzeeër te springen. De schoener bleef daarop hulpeloos in de Middellandsohe Zee ronddrijven. Het noodlottig© brandje te Leiden. De toestand van de boide kin- deren van Galjaard, die Zondag bü den brand te Leiden ernstige brandwonden hebben op- geloopen, is vooruitgaande. Ook do moeder maakt het redelijk. Krankzinnige vrouw gevon den. Do politie van Muiden word gisteren morgen te half vijf gewaarschuwd, dat nabij do kruitfabriek een doodo vrouw lag. By ondorzook is gebleken, dat do vrouw niet. overleden (Joch slechts bezwijmd was. Zij werd naar de ziekenzaal te Muiden overge bracht, waar kwam vast te staan, dat zij krankzinnig was. Te half 12 is zij naar het Burgerzielcenhuia te Amsterdam overgebracht Haar identiteit kon nog niet worden vastge steld, daar men niets uit haar kon krijgen. Groote haringvangst. Op do Eems wordt de laatste dagen door Duitsche visschers enorm veel haring gevangen. Groote haringen worden verkocht voor 18 cent per stijg, d.i. twintig stuks. Schandelijk. Ln den Middelpolder onder de gemeente Nieuwer-Amstel woont sinds jaren een oude schillenophaler, die thans we gens hoogen ouderdom er het bijltje bij neer heeft gelegd. Hij huist daar in een bouwvallige woning, die korten tijd geleden van gemeente wege onbewoonbaar is verklaard. Dezer dagen nu heeft de huurder van het land, waarop de woning staat, het dak van' het huisje afgebroken, zoodat de oude man aan weer en wind was blootgesteld en hij den nacht tus schen de vier muren doorbracht, terwijl de regen naar binnen gutste. Do buren vonden den man, die zich haast niet kan verplaatsen, verkleumd en verstijfd in zijn daldooze woning en bewerkten dat hij werd opgenomen in het _R. K. Tehuis voor Ouden van Dagen te Ouderkerk. Stop gezet. Doordat de groote stoommachine in do stroocartonfabriok der firma Hooites Berukema te Hoogezand, op verschillende plaatsen defect is geworden, is de fabriek voor onbepaalden tijd stopgezet. Hierbij zijn de belangen van 160 arbeiders betrokken. Ernstige Bandjirs. Uit Dtjocja- karta wordt aan Aneta gemeld: Maandagavond heeft een zeer zware regenval op de hellingen van den Merapi bandjirs veroorzaakt. De hoofdweg van Djocjakarta naar Solo werd overstroomd. De ringmuur van de suiker fabriek Gondang-Winangoeng werd weggespoeld en belangrijke waterwerken in £uid-Klaten wer. den vernield. Railbanem werden weggespoeld. Pelsdier-fokkerij. Naar de „Nieuwe Tilburgsche Crt." mededeelt, is het landgoed De Bocht aan den straatweg naar Goorle aangekocht door de N. V. Nederland, sche Pelsindustrie, die zich toelegt op de fokkerij van pelsdieren en de bewerking van verschillende pelssoorten. Een koffieventer als mill fa- nair gestorven. Te Parijs overleed een dezer dagen Michel Cahen, die het van venter tot millionair heeft gebracht. Veertig jaar ge- leden verkocht hij koffie van huis tot huis, 's nachts brandde hij de boonen voor den volgenden dag in een klein huisje in het dis trict „te petit Montrouge". Hij bracht zijn nering .groot door een premie te zetten op elk pond koffie dat hjj bezat en na een paar jaar was zijn omzet enorm. Cahen was jaren lang president van een groote koffietrust, die duizend lastauto's bezat. Hij stierf als millio nair. TEGEN DE DUIKB00TEN. Een voorstel tot afschaffing. De Amerikaansche Minister Kellogg toeft in de oommissie van buitenlandscha za ken van het huis van afgevaardigdon ge zegd, dat de Amerikaansohe rogeering be reid is om mét alle landen van de we reld een verdrag te sluiten, dat bet ge bruik van onderzeeërs geheel verbiedt. Deze verklaring heeft nogal de aandacht getrokken. D[e diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt, dat Kellogg's ver klaring een zeer diepen indruk heeft ge maakt .In 1921 immers, toen Groot- Brittannië de afschaffing voorstelde, wa ren de Vereenigde Staten wel voor beper king, maar niet voor afschalfing. De „Times" brengt in herinnering dat, volgens Balfour en Lee, de duikboot al leen een werkelijk doeltreffend wapen is, wanneer het op onmenschelijke wijze ge bruikt wordt. Vaydaar, dat Groot-Brittan- nië er tegen was. Daar ook 'de blokkade t moeilijk anders effect kan hebben dan wanneer zij anmenschelijk gebruikt wordt, maar dat Groot Brittannië zich door de afschaffing van de duikboot van het ge vaarlijkste wapen tegen de blokkade pro beerde te ontdoen, werd in die dagen van allerlei zyden opgemerkt, De „Daily Telegraph" overweegt, dat terwyl er in 1921 twee zaken waren, die Groot-Rrittannië gebruiken kon om op het tot die afschaffing onwillige Frank rijk invloed uit to oeïenen, namelijk de Fransche vloot tegenover die van .Groot- Brittannië en het Fransche verlangen naar veiligheid, de zaken nu min óf meer gewijzigd zyn, en dio dus niet meer als pressiemiddel gebruikt kunnen worden. Het blad onderstelt, dat Frankryk en op het voetspoor van "Frankrijk ook Italië tegen afschaffing is. De „Times" daarentegen merkt op, dat niet Frankrijk en Italië op de duikbootcn steunen, maar ook sommige kleine naties hun duikbootbezit uitgebreid hebben, zoo dat die het wapen der arme naties ge noemd .you kunnen worden. De „Times" meent, dat de zelfverloochening door al deze naties gemakkelyk betracht zal wor den, wanneer die landen, die by afschaf fing tot meest opofferen, in de eerste plaats Groot-Britanmië, dat in 1921 do mooiste duikhootuitrustilng ter wereld had, voorgaan. Het staat alleen te vree zen, dat andere landen Grpot-Britaimiö's bereidwilligheid om de duikhoolen af ta schaffen, geheel anders dan als zelfver loochening zullen zien. Daar do „Timos'1 bang is, dat ook pu van algemoeneil steun aan Kellogg's denkbeeld jvel g''«n sprake zal zyn, spreekt zy waarschijnlijk deze conclusie uit. In Fransche kringen is men tamelijk terughoudend ten aanzien van Kellogg's voorstel aangaande de afschaffing van do duikboot. Afgezien nog van het feit, dal de tekst van zyn voorstel nog niet be schikbaar is, heerscht er een algèmeene neiging om het geheele onderwerp tor zydo te stellen. Er wordt aan herinnerd, dat het oor spronkelijke voorstel te Washington i3 gedaan door Engeland en dat het op de vloot-conferentio te Genève werd her haald. Beide malen weigerden de Ver. Staten op het voorstel in te gaan. Het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2